EKSTRA
MENÜ

Ceviri

Ceviri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ceviri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.251 Ceviri haberi bulunmuştur.

Dilbiliminde çeviri, bir dildeki bir metnin başka bir dile aktarılması işlemini ve bu süreç sonucunda elde edilen ürünü anlatmak amacıyla kullanılır.

Çevrilecek metin ve dil kaynak metin ya da kaynak dil, çeviri yapılacak metin ya da dil ise erek metin (hedef metin) ya da erek dil olarak adlandırılır. Çeviri, sözlü ya da yazılı olarak yapılabilir.

"Çeviri" sözcüğü Arapça kökenli bir Türkçe kelime olan "tercüme" sözcüğü ile eşanlamlıdır. Çeviri yapan kişi anlamında "çevirmen" sözcüğü kullanılmakta olup "yazılı çeviri" yapan kişi için mütercim kelimesi, "sözlü çeviri" yapan kişi için ise tercüman kelimesi kullanılır.

Devamı...

Ceviri Haberleri

Rus Dili Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Rus Dili Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Rus dili ve edebiyatı tüm zamanlar boyunca bulunan Rus dil ve edebiyat tarihini incelemektedir. Bu bölüm Rus dili ve edebiyatı üzerine bulunan bilgileri analiz ederek, kendi kültürlerine aktarmaktadır. Rus dili ve edebiyatı bölümünde okuyan kişiler bilimsel araştırmalar yaparak kişilere modern bir şekilde anlatım sunmaktadır. Sizler için Rus dili ve edebiyatı bölümü hakkında bulunan bütün bilgileri detaylı bir şekilde derledik.

Mütercim Tercümanlık Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Mütercim Tercümanlık Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Meslek seçimini etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Kişisel yeteneklere ve ilgi alanlarına göre meslek seçimi yapılmalıdır. Mütercim tercümanlık ise geçmişten günümüze en çok tercih edilen meslekler arasında yer alır. Mütercim tercümanlık nedir? Tüm ayrıntıları sizler için derledik.

Kürt Dili Ve Edabiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Kürt Dili Ve Edabiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Son dönemde üniversitelerimizde gittikçe artan sayıda Kürtçe eğitim veren bölüm açılmaktadır. Diğer bir yandan Kürtçe çok geniş bir coğrafyada kullanılmaktadır. Tüm bunların yanında Kürtçe dilinden yapılması gereken çeviriler ve komisyonlar içinde Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü mezunlarına ihtiyaç duyulmaktadır. İşte, tüm detaylar.

Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Karşılaştırmalı edebiyat bölümünü diğer edebiyat bölümlerinden ayıran en önemli özellik, sadece tek bir dilin edebi özelliğini incelememesidir. Bu Bölümü okuyanlar, pek çok edebi dilin eğitimini alarak bilgi sahibi oluyor. Karşılaştırmalı edebiyat bölümü, mezunları ne iş yapar? Sizler için derledik.

İspanyol Dili Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

İspanyol Dili Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Üniversite sınavına hazırlanan ve hayali İspanyol dili ve edebiyatı bölümünde okumak isteyen öğrenciler için bu yazımızda gerekli bütün bilgileri toparladık. İspanyol dili ve edebiyatı ile ilgili bütün merak edilenleri yazımızın geri kalanında bulabilirsiniz. İspanyol dili ve edebiyatı puan türü nedir? İspanyol dili ve edebiyatı mezunları hangi iş olanaklarına sahiptir? İşte, tüm detaylar.

İngiliz Dili Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

İngiliz Dili Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Üniversite tercih döneminde özellikle lisans bölümleri oldukça fazla araştırılmaktadır. İngiliz dili ve edebiyatı bölümü dil bölümlerinden tercih edilen ve Türkiye'de ki pek çok üniversitede bulunan bir bölümdür. İngiliz dili ve edebiyatı bölümü okuması son derecede zevkli ve İngiliz edebiyatını yakından tanımanızı sağlayan bir bölümdür. Bölümden mezun olduktan sonra pek çok alanda çalışma olanakları da bulunmaktadır. İngiliz dili ve edebiyatı bölümü dil puan kategorisinde öğrenci kabul etmektedir. Geçtiğimiz hafta tercih dönemine girilirken İngiliz dili ve edebiyatı bölümü oldukça fazla araştırılmıştır. Peki, İngiliz dili ve edebiyatı bölümü nedir? İngiliz dili ve edebiyatı bölümünden mezun olanlar ne iş yapar? İngiliz dili ve edebiyatı bölümünde ki iş olanakları nelerdir? İngiliz dili ve edebiyatı bölümünde hangi dersler görülmektedir? İşte İngiliz dili ve edebiyatı bölümüne dair bütün detaylı bilgiler.

Çık benim şair tabiatım, çık orta yere

Çık benim şair tabiatım, çık orta yere

Birçok şiir kitabı, roman ve tiyatro oyununa imza atan Melih Cevdet Anday, vefatının 18. yılında anılıyor

27.11.2020Keyif
Birleşik Krallık üniversitelerinden çevrimiçi eğitim fuarı

Birleşik Krallık üniversitelerinden çevrimiçi eğitim fuarı

2 Kasım – 11 Aralık tarihleri arasında çevrimiçi eğitim fuarı düzenleniyor. Lisans ve lisansüstü öğrenciler, Birleşik Krallık’taki üniversiteleri tanıyor. 11 Aralık’a kadar sürecek fuar, tamamen ücretsiz.

27.11.2020Eğitim
Fransız Dili Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Fransız Dili Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Fransızca, İngilizceden sonra dünya genelinde en çok konuşulan Avrupa dillerinden biridir. Fen - Edebiyat fakültesinde yer alan bölüm bir lisans programıdır. Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünün eğitim programında hangi dersler var? Bölümden mezunlar Türkiye'de ve yurt dışında, hangi işlerde çalışabilir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Fars Dili Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Fars Dili Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Fars Dili ve Edebiyatı, üniversitelerin Fen - Edebiyat fakültesinde yer alan bir lisans programıdır. Bu bölüm her yıl 80 öğrenci alan İstanbul Üniversitesi dışında 4 üniversitede daha yer alıyor. Fars Dili ve Edebiyatı bölümünün dersleri neler, bölümden mezun olanlar hangi kurumlarda çalışabilir? Merak edenler için tüm yönleriyle derledik.

Doğu Dilleri Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Doğu Dilleri Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Herkes için doğru meslek seçimi çok önemlidir. Kişisel tercihlere ve ilgi alanlarına göre meslekler seçilebilir. Doğu Dilleri ve Edebiyatı bölümü de en çok tercih edilen meslekler arasında yer alıyor. Doğu Dilleri ve Edebiyatı bölümü nedir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

‘Feminist hareketin bu topraklardaki gücünü  bize tekrar hatırlattı’

‘Feminist hareketin bu topraklardaki gücünü bize tekrar hatırlattı’

İletişim Yayınları ‘Modern Türkiye’de Siyasi Düşünce’ serisinin 10’uncu cildini feminizme ayırdı. Feryal Saygılıgil ve Nacide Berber’in editörlüğünde hazırlanan, farklı kuşaklardan 80 kadının yazılarını buluşturan cilt; Türkiye’de feminist hareketin tarihi, Osmanlı’dan bugüne kadın yazını ve feminizmin güncel tartışmalarını içeren, ilk niteliğinde bir başvuru kaynağı. ‘Feminizm’ cildini, editörlerinden dinledik.

26.11.2020Kitap Sanat
Dilbilim Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Dilbilim Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Dilbilim bölümü, doğal dilleri inceleyen bilim dalıdır. Dilbilimci; dilin anlam bilim, söz dizilimi ve ses bilim gibi pek çok özelliğini inceler. Dilbilim Bölümü nedir? Mezunları ne iş yapar? Gibi pek çok sorunun cevabını sizler için derledik.

Çin Dili Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Çin Dili Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Kariyer ve meslek seçimi hayatımızın vazgeçilmez hedefleri arasında kendine yer edinmektedir. Her birey bu hedeflere ulaşmak için iyi bir eğitim ve öğrenim hayatı yaşamak istemektedir. Bu eğitim ise üniversite ve bölümlerinde gerçekleşmektedir. Bireyler kendilerine ait bölüm seçerek eğitim hayatına başlamaktadır. Bu bölümlerden birisi de Çin dili ve edebiyatıdır. Cevabı sıklıkla merak edilen Çin dili ve edebiyatı nedir, mezunu ne iş yapar, dersleri nelerdir, amacı nedir, iş imkanları nelerdir gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

Çeviribilim Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Çeviribilim Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Çeviribilim bölümü, çevirinin tanımı, teorisi ve uygulaması işe ilgilenen önemli bir akademik disiplindir. Çeviribilim bölümü ye bir bölüm olduğu için öğrenciler tarafından merak ediliyor. Çeviribilim bölümü nedir? Mezunları ne iş yapar? Gibi merak edilen soruların cevaplarını derledik.

Çerkez Dili Ve Edebiyatı Bölümü Nedir Ve Mezunu Ne İş Yapar Bölümü Olan Üniversiteler, Dersleri Ve İş İmkanları

Çerkez Dili Ve Edebiyatı Bölümü Nedir Ve Mezunu Ne İş Yapar? Bölümü Olan Üniversiteler, Dersleri Ve İş İmkanları

Hayatımızı rahat ve kaliteli geçirmek için çeşitli sınavlara girerek güzel bir üniversite ve bölümü kazanmak için çabalarız. Bu seçimlerde en önemli faktörler seçilecek bölümün kazandıracakları, iş olanakları ve kariyere etkisidir. Bu bölümlerden birisi de Çerkez dili ve edebiyatı bölümüdür. Cevabı çok merak edilen Çerkez dili ve edebiyatı bölümü nedir, mezunu ne iş yapar, dersleri nelerdir gibi sorulan cevaplarını sizler için hazırlayıp derledik.

Çağdaş Yunan Dili Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Çağdaş Yunan Dili Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Yunanistan’ın kültürel yapısı konusunda araştırmalar yapılarak gelecek meraklı nesillere aktarmayı hedefleyen akademik bir disiplindir. Sizin için Çağdaş Yunan dili ve edebiyatı bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları konularını tüm detayları ile derledik.

Bulgar Dili Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bulgar Dili Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

İngilizce her ne kadar evrensel dil kabul edilse de üniversitelerin farklı diller ile alakalı bölümlerini okuyarak iş bulma imkanınızı artırabilirsiniz. Bulgar Dili ve Edebiyatı Bölümü de bu alanlardan bir tanesidir. Bulgar Dili ve Edebiyatı Bölümü nedir, Bölüm mezunları ne iş yapar, dersleri nelerdir, iş imkanları nasıldır sorularının yanıtlarını derledik.

Batı Dilleri Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Batı Dilleri Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Öğrenciler üniversite tercihleri yaparken hayatları boyunca yapacakları meslekleri iyi seçmeleri gerekmektedir. Bu nedenle de tercih yapacakları bölümleri araştırmaları gerekir. Batı dilleri bölümü de öğrenciler tarafından oldukça merak edilen bölümlerden bir tanesidir. Batı dilleri bölümü nedir, mezunları ne iş yapar, iş imkanları nelerdir sorularının yanıtlarını derledik.

Arap Dili Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Arap Dili Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Türkiye'de toplam 9 üniversitede Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü bulunuyor. Bölümün yer aldığı fakülteler Edebiyat Fakültesi ile Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi olarak ikiye ayrılmaktadır. Arap Dili ve Edebiyatı bölümü dersleri nelerdir, bu bölümden mezun olanlar hangi işleri yapabilir? Merak edenler için tüm detayları derledik.

Amerikan Kültürü Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Amerikan Kültürü Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Ülkemizde, Amerikan Kültürü ve Edebiyat Bölümünün yer aldığı toplam 7 üniversite bulunmaktadır. Bölüm, Girne Amerikan Üniversitesinin Beşeri Bilimler Fakültesinde de yer alıyor. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünün dersleri nelerdir, bölümden mezunlar hangi sektörlerde çalışabilir? Sizin için derledik.

Alman Dili Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Alman Dili Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Alman dili ve edebiyatı bölümü, ülkemizde pek çok ülkede okutulan ve ilgi gören bir bölümdür. Alman dili ve edebiyatı nedir? Mezunları ne iş yapar? Gibi en çok merak edilen sorunun cevabını sizler için derledik.

Rus Dili Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Rus Dili Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü bir lisans programı olarak geçmektedir. Bölümün amacı Rus Dili ve Edebiyatını öğrencilere en iyi aktaracak öğretmenleri yetiştirmek ve onlara gereken tüm bilgileri vermektir. Günümüz koşullarında birçok farklı alan üzerinden de iş yapabilmekte olan Rus Dili ve Edebiyatı bölümü, farklı diller öğrenmeye meraklı öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. İşte, tüm detaylar.

İngilizce Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

İngilizce Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Birçok devlet ve vakıf üniversitesinin Eğitim Fakültesinde İngilizce Öğretmenliği Bölümü bulunmaktadır. Türkiye'de yaklaşık 70 bin İngilizce öğretmeni, devlet okullarında görev yapıyor. İngilizce bölümü olan üniversiteler hangileri, bu bölümden mezun olanlar nerelerde iş bulabilir? Sizin için derledik.

Fransızca Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Fransızca Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Fransızca öğretmenliği, Eğitim Fakültesi bünyesinde yer alan Fransızca öğretmenleri yetiştiren bir bölümdür. Fransızca Öğretmenli bölümü nedir, mezunları ne iş yapar gibi tercih sürecinde olan pek çok gencin aklındaki soruların cevaplarını sizler için derledik.

Arapça Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Arapça Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Tüm dünyadaki üniversitelerde yabancı dillere ait bölümler bulunmaktadır. Türkiye’de bulunan bu bölümlerden biri de Arapça öğretmenliği bölümüdür. Arapça öğretmenliği bölümü nedir? Arapça öğretmenliği bölümü kaç yıllıktır? Arapça öğretmenliği iş imkanları nasıldır? İşte Arapça öğretmenliği ile ilgili olan soruların yanıtları.

Yayınevinden ilk çeviri kitap

Yayınevinden ilk çeviri kitap

Oyuncu anne-oğul Ayşe Erbulak ve Dağhan Külegeç tarafından kurulan Dağhan Külegeç Yayınları, ilk çeviri kitabı “Nostradamus İle Konuşmalar”ı okurıyla buluşturdu.

23.11.2020Keyif
Gerçek ağacı üstünde yeni dallar

Gerçek ağacı üstünde yeni dallar

Bir ressam, romancı ve şairi, alışılmadık, eserine, hayatına bağlı kalarak mitleştirmeden anlamak ve düşünmek isteyenlere değerli bir kaynak Roger Garaudy. ‘Kıyısız Bir Gerçeklik’, kıyısız gerçeklikleri yoklayan, ‘çiçekte gizlerin açması’ gibi yalın bir kitap...

20.11.2020Kitap Sanat
Velid Muallim kimdir İşte biyografisi

Velid Muallim kimdir? İşte biyografisi

Suriye'de Beşşar Esed rejiminin Dışişleri Bakanı Velid Muallim'in hayatını kaybettiği bildirildi. Bu gelişmenin ardından Velid Muallim'in kim olduğu merak konusu oldu. Peki, Velid Muallim kimdir?

16.11.2020Gündem
Türk İşaret Dili Yeterlilik Sınavı başladı

Türk İşaret Dili Yeterlilik Sınavı başladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Ankara Üniversitesi bünyesinde oluşturulan Türk İşaret Dili Yeterlilik Sınavı (TİDYES) başladı.

14.11.2020Eğitim
Garip akımının yıldız şairi: Orhan Veli Kanık

Garip akımının yıldız şairi: Orhan Veli Kanık

Şair, yazar ve çevirmen Orhan Veli Kanık, vefatının 70. yılında anılıyor.

13.11.2020Keyif
Neden hiç büyük kadın sanatçı çıkmadı

Neden hiç büyük kadın sanatçı çıkmadı?

Feminist sanat tarihçisi Linda Nochlin ‘Kadınlar, Sanat ve İktidar’da, kadın sanatçıların yapıtlarının itibarını iade etmek veya kanona kadın sanatçılardan oluşan bir liste eklemekle değil, ideolojik bakımdan iktidarın nasıl işlediğini göstermekle ilgileniyor.

12.11.2020Kitap Sanat
Yıllar öncesinin çocuk kitapları

Yıllar öncesinin çocuk kitapları

Eskiden çocuk kitaplarının çoğunun baskısı özensiz ve çeviri eserlerden oluşuyordu. En çok okunan da Kemalettin Tuğcu idi. Günümüzde iyi çocuk yazarları olduğu gibi, baskıların da kalitesi arttı.

29.10.2020Kitap Sanat
Googlea açılan tarihi dava teknoloji devlerini kara kara düşündürüyor

Google'a açılan tarihi dava teknoloji devlerini kara kara düşündürüyor

Dünya 3 Kasım’daki ABD Başkanlık seçimlerinin nasıl sonuçlanacağını tartışırken odaklanılan konulardan biri de seçimlerin güvenliği meselesi. Dijital platformlar, diğer deyişle siber ortam üzerinden seçimlere müdahale olasılığı ciddi bir tehdit olarak değerlendiriliyor. ABD’deki seçmen davranışlarını etkileme ve seçim sonuçlarını manipüle etme çabaları hususunda Google, Twitter, Facebook gibi dijital platformlar kullanışlı birer araç olarak öne çıkıyor.

27.10.2020Teknoloji
BiP, TV+, lifebox ve Hızlı Giriş Digicel ile 32 ülkeye açıldı

BiP, TV+, lifebox ve Hızlı Giriş Digicel ile 32 ülkeye açıldı

Dijital ihracatın öncüsü Turkcell, geliştirdiği yerli dijital servislerini dünyanın dört bir yanına ihraç etmeye devam ediyor. BiP, TV+, lifebox ve Hızlı Giriş servisleri Digicel iş birliğiyle 32 ülkede 13 milyon kullanıcının hizmetine sunuluyor.

23.10.2020Teknoloji
Söylenen ya da yazılanı anında işaret diline çeviren yazılım geliştirildi

Söylenen ya da yazılanı anında işaret diline çeviren yazılım geliştirildi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinden (ESOGÜ) iki bilim insanı, işitme engellilerin bilgiye erişimlerini kolaylaştırmak amacıyla web sitesi ve PDF ile video içeriklerini işaret diline dönüştüren yazılım hazırladı.

22.10.2020Teknoloji
Birleşik Krallık üniversiteleri tanıtılıyor

Birleşik Krallık üniversiteleri tanıtılıyor

2-30 Kasım tarihleri arasında, çevrimiçi gerçekleştirecek ‘Birleşik Krallıkta Eğitim’ etkinliğine, Türkiye’den 10 binin üzerinde öğrencinin katılması bekleniyor.

19.10.2020Eğitim
Kendi bedenimize yolculuk

Kendi bedenimize yolculuk

Gavin Francis’in yazdığı ‘Metamorfoz/ İnsan Vücudunda Değişimin Öyküsü’ bir doktorun vücudumuzda olan bitene dair anlattıklarından çok daha fazlası... Doktor Francis’in, bizi kendi bedenimizin sırlarına vâkıf olmamız için çıkardığı yolculuk, çok zevkli ve ilham verici.

16.10.2020Kitap Sanat
Jayce Counter (Ct) - Jayce Counterları, güçlü ve zayıf rakipleri ile iyi ve kötü yönleri hakkında ipuçları

Jayce Counter (Ct) - Jayce Counterları, güçlü ve zayıf rakipleri ile iyi ve kötü yönleri hakkında ipuçları

Üst koridorda ve birebir savaşlarda en fazla tercih edilen şampiyonlar arasında Jayce gelmektedir. İki farklı silah ve yetenek türünün bulunması ile daha güçlü hale gelen Jayce aynı zamanda oynaması kolay olmayan şampiyonlardan birisidir. Jayce şampiyonunun tüm yetenekleri, iyi olduğu şampiyonlar, kötü olduğu rakipler ve önerileri detaylı olarak derledik.

15.10.2020Teknoloji
Denetimsiz yapay zekâ beklentiyi yükseltiyor

Denetimsiz yapay zekâ beklentiyi yükseltiyor

Yapay zekâ alanında ülkelerin birbiri ile rekabeti artarken, yapay zekanın (AI) 2030 yılına kadar küresel ekonomiye yaklaşık 13 trilyon ABD doları katkı sağlaması bekleniyor. Geçiş sürecinde işletmelerin yaşadığı yapay zekâ deneyimleri ise sistemin yeni risk türleri oluşturabileceğini gösteriyor.

14.10.2020Teknoloji
Yapay zeka fiziksel bedene neden ihtiyaç duyuyor

Yapay zeka fiziksel bedene neden ihtiyaç duyuyor?

Günümüz yapay zeka sistemleri genellikle cihazlara gömülü bir şekilde karşımıza çıksa da gelecek planlamaları robotlara entegre yapay zeka sistemleri üzerine kurulu. Daha iyi bir sosyal etkileşim için yapay zekaların fiziksel bedene sahip olması hedefleniyor.

13.10.2020Teknoloji
‘Duende’ nedir

‘Duende’ nedir?

İspanyol olmak nedir, bir İspanyol’u nasıl tanımlayacağız, tümü de ‘Duende’nin içinde. Bir ülkenin insanlarını bir kalemde tanıtmak gerçekten zor. Başka bir dilde tam karşılığı bulunamayan kelimelerden biri. Çevrilemeyen kelimeleri, kavramları düşündüm.

8.10.2020Kitap Sanat
Türk Borçlar Kanunu nedir 6098 Sayılı Borçlar Kanunu neleri içerir

Türk Borçlar Kanunu nedir? 6098 Sayılı Borçlar Kanunu neleri içerir?

Türk Borçlar Kanunu, çalışma hayatını düzenlemesi bakımından önemli bir yere sahiptir. Karşılıklı sözleşmelerden doğan alacak-verecek işlemlerinin hukuk ölçülerinde yapılmasını düzenliyor. Çalışma hayatında Borçlar Hukuku olarak adlandırılıyor. Borçlar Kanunu hakkında detaylı bilgiyi sizler için derledik.

4.10.2020Araştırma
Yazarların kendi seçtikleri...

Yazarların kendi seçtikleri...

Edebiyatçılar hakkında hazırlanan ‘eserlerinden seçmeler’ türü kitapları, yazarların sağlığında çıkarmak, onların da bu kitabı görmesini sağlamak gerektiği kanaatindeyim.

24.09.2020Kitap Sanat
Macron’un Türkçesine Fransız kaldık

Macron’un Türkçesine Fransız kaldık

Son dönemde her fırsatta Türkiye’yi hedef alan ve Doğu Akdeniz’de gerilimi düşürmek yerine tırmandırıcı adımlar atan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sosyal medyadan Türkçe mesaj attı.

20.09.2020Dünya

Yazar Sonuçları

10 milyona yakın emekçi yaşanabilir ücret bekliyor

Çalışma yaşamının uzmanlarından Şükrü Karaman, asgari ücretin yeni yılda ne olması gerektiğini sorguluyor.

19.11.2020

‘Zehir’ kana karışmıyor…

Şehir Tiyatroları yapımı ‘Zehir’ tek çocuklarını kaybeden bir çiftin seneler sonraki buluşmasında geçen ve bizi ‘ağır bir kayıpla baş etme yolları’ üzerine düşündürmeye çalışan bir oyun. Fakat ne yazık ki hayata dair, yaşayan, kanlı canlı bir anlatı hissi yaratmakta zorlanıyor.

7.11.2020

Ahmet Ümit’in romanı bitmek üzere

Son günlerde adalara yolculuk etmek, beni kendime daha çok yaklaştırıyor. Geçenlerde adaya giderken aklıma yazar Ahmet Ümit de geldi; kendisini hemen aradım ve yeni romanını sordum. Yazar, Büyükada’daki evinde, yeni romanına odaklanmış durumda.

4.11.2020

Çalışma masanızda ne var

İşyerindeki çalışma masanızla, evinizdeki çalışma masanızın üzerinde neler var?

30.10.2020

Ödül mevsimi geldi

Ödüller mevsimine girdik. Belli başlı ödüller belli oldu.

22.10.2020