EKSTRA
MENÜ

Facebook

Facebook haberleri sayfasında güncel ve son dakika Facebook hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 28.210 Facebook haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

FACEBOOK

Facebook, insanların birbirleriyle iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan sosyal paylaşım sitesidir.

2004 tarihinde Harvard Üniversitesi’nde öğrenim gören Mark Zuckerberg tarafından kuruldu. Başta sadece Harvard Üniversitesi öğrencileri için açılan sosyal paylaşım sitesi, daha sonralarda Boston civarındaki okulları da kapsamış ve 2 ay içerisinde büyük bir ilerleme kaydederek içerisinde Ivy Ligi okullarını da barındırmıştır.

İki senenin sonunda Facebook’un, Amerika Birleşik Devletleri’nde ki tüm okullarla erişimi sağlandı. Facebook’un yaygınlaşmaya başladığı ilk zamanlarda, siteye üye olabilmek için sadece okuldan tahsis edilen e-posta adresiyle birlikte (.edu, .ac.uk, vb.) üye olunabiliyordu. Daha sonralarda sitenin içine liseler ve bazı büyük siteler de dahil oldu.  11 Eylül 2006 tarihinde Facebook tüm e-posta adresleriyle açılmaya başladı ancak belirli yaş sınırlandırması getirildi. 13 Mart 2009’ dan beri  Facebook'un yeni arayüzü tüm hesaplarda kullanılmaya başlandı.

Gelirini, logo reklamlarından ve sponsor gruplarından almakta ve Nisan 2006’da bu gelirin haftalık 1.5 milyon dolar olduğu tespit edilmiştir. Facebook’un kullancılarına sunduğu imkânlar arasında profillerin gösterimi sadece arkadaşlara görünecek şekilde veya belli profillerin dışında erişimin kısıtlanması bulunuyor. Facebook’un renklerinin genellikle mavi olmasının en ilginç sebebi kurucusu olan Mark Zuckerberg’in renk körü olmasıdır. Dil seçeneğinde güncellenen en önemli sürümler ise 9 Ekim 2008'de  Galiçyaca, Macarca, Nyorsk Norveççesi, Rumence, Slovence ve Tayca, 4 Eylül 2009'da  Arnavutça,2 Ekim 2009'da Azerice, 24 Aralık 2009'da tam sürüm halinde Kürtçe sürümü eklendi.

Facebook, içinde barındırdığı aktif üyelere dünyanın her yerinde erişim imkânı sunmaktadır. Alexa’ın istatistiklerine göre 31 Ağustos 2014 itibariyle en çok ziyaret edilen 2.sitesidir. Zamanla büyük gelişmeler gösteren Facebook günümüzde en çok kullanılan sosyal paylaşım sitesidir ve  1 milyar 350 milyon kullanıcısı bulunmaktadır.  

Takipçi sayısı aralığına göre platformların reklam gelirlerini kıyaslayan araştırmaya göre Facebook'ta 7 milyondan fazla takipçisi olan biri 187 bin 500 dolar kazanırken, bu oran YouTube'da 300 bin dolara çıkmakta Instagram'da 150 bin dolara, Twitter'da ise 60 bin dolara düşmektedir.

Facebook Haberleri

Son dakika: Sudanda darbe girişimi

Son dakika: Sudan'da darbe girişimi!

Son dakika haberine göre Sudan devlet televizyonu, başkent Hartum'daki bir grup askerin başarısız bir darbe girişiminde bulunduğunu bildirdi. Askeri araçları ele geçirerek darbe girişiminde bulunan 40 subayın gözaltına alındığı bildirildi.

21.09.2021Dünya
Gerçek Vişnevskinin zaferi: Rusya seçimlerinde akılalmaz oyun boşa çıktı

Gerçek Vişnevski'nin zaferi: Rusya seçimlerinde akılalmaz oyun boşa çıktı!

Rusya’da parlamentonun alt kanadı Duma için yapılan milletvekili seçimlerinden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in partisi Birleşik Rusya, yüzde 49,85 oyla birinci çıktı. Ancak dünya bu seçim zaferinden çok seçimlerdeki hile söylentilerini ve hileye rağmen zafer kazanan 'gerçek' Boris Vişnevski'nin zaferini konuşuyor.

20.09.2021Dünya
Pandemi sosyal medya algoritmalarını değiştirir mi

Pandemi sosyal medya algoritmalarını değiştirir mi?

Covid 19 salgınının başlangıcından itibaren Facebook, YouTube, Twitter ve diğer sosyal medya şirketleri, platformlarında yanlış bilgilerin dolaşması nedeniyle oldukça fazla eleştiri aldı. Geçtiğimiz günlerde YouTube’un baş ürün sorumlusu Neal Mohan, yayınladığı bir yazısında ise yanlış bilgi yayan videoları kaldırmanın sorunu kontrol altına almak için yeterli olmadığı belirtti. Peki yaşadığımız Infıdemik gelecekte sosyal medya uygulamalarında ne gibi değişikliklere neden olabilir? Teknoloji Yazarı Serap Torun anlatıyor...

20.09.2021Teknoloji
Netanyahu, Biden ile alay etti

Netanyahu, Biden ile alay etti

Eski İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Başkanı Joe Biden'ın İsrail Başbakanı Naftali Bennett ile yaptığı görüşmede uyukladığı ileri sürülen anlarla dalga geçti.

20.09.2021Dünya
İnternet kullanan herkes bu haberi okumalı Ölmeden önce mutlaka...

İnternet kullanan herkes bu haberi okumalı! Ölmeden önce mutlaka...

Umarız bu haberi okuyan herkes daha uzun yıllar mutlu ve sağlıklı bir hayat yaşar ama gün gelip de hayata gözlerinizi yumduğunuzda, sosyal medya hesaplarınıza ve dijital dünyadaki varlığınıza ne olacağını düşündünüz mü hiç? Bu haberden sonra düşünmeye başlayabilirsiniz...

18.09.2021Dünya
Merkel sonrası odak ekonomi

Merkel sonrası odak ekonomi

Almanya'da gelecek hafta yapılacak seçimler sadece aday olmayan Angela Merkel döneminin sonunu değil, aynı zamanda Alman ekonomisinde yapısal bir değişikliği de beraberinde getirecek.

17.09.2021Ekonomi
Cömert Sharon Stone: Ödediği hesabın iki katı bahşiş bıraktı

Cömert Sharon Stone: Ödediği hesabın iki katı bahşiş bıraktı

Son dönemde yaşadığı büyük acıyla konuşulan olan usta oyuncu Sharon Stone, şimdi de cömertliğiyle gündem oldu.

17.09.2021Magazin
Facebookun gizli sistemi ifşa oldu Herkes eşit ama bazıları daha eşit...

Facebook'un gizli sistemi ifşa oldu! Herkes eşit ama bazıları daha eşit...

Facebook'un çok takipçili hesapların paylaşımlarına uyguladığı çifte standart mekanizması tüm ayrıntılarıyla ifşa oldu. XCheck adı verilen özel bir program kapsamında korunan sorunlu paylaşımlar arasında aşıyla ilgili yalan haberler de var, Trump'ın lafları da, Neymar'ın 'intikam pornosu' da...

16.09.2021Dünya
Çok konuşulacak raporun detayları belli oldu Sosyal medya devine şok suçlama

Çok konuşulacak raporun detayları belli oldu! Sosyal medya devine şok suçlama

Sosyal meyda platformu Instagram, genç kızların ruh sağlığına zarar verdiğine dair bir rapor karşısında kendini savundu ve 'güzel vücudun ne olduğuna' ilişkin görseller ve mesajlar içeren gönderileri yayınlamaya devam edeceğini duyurdu.

15.09.2021Ekonomi
Bolivyada dehşete düşüren olay Hamburgerinden insan parmağı çıktı

Bolivya'da dehşete düşüren olay! Hamburgerinden insan parmağı çıktı

Bolivya'nın Santa Cruz de la Sierra şehrinde, bir kadının yediği hamburgerden insan parmağı çıktı.

15.09.2021Dünya
Facebookun basına sızan raporu tepki çekti Zararlı etkilerine göz yummuşlar

Facebook'un basına sızan raporu tepki çekti! Zararlı etkilerine göz yummuşlar

Facebook'un, sahibi olduğu Instagram fotoğraf aplikasyonunun, ergenlik çağındaki gençler için zararlı olduğunu bilmesine rağmen, çocuklar için Instagram aplikasyonu üzerinde çalıştığı bildirildi.

15.09.2021Dünya
Dava açılmıştı... 3 sosyal medya devine dudak uçuklatan ceza

Dava açılmıştı... 3 sosyal medya devine dudak uçuklatan ceza

Rusya'da bir mahkeme, teknoloji şirketleri Twitter, Facebook ve Telegram'a idari ihlal nedeniyle 35 milyon ruble para cezası verdi.

14.09.2021Ekonomi
Silikon Vadisine ‘Türk’ imzası Biz de varız...

Silikon Vadisi'ne ‘Türk’ imzası! 'Biz de varız...'

Silikon Vadisi’nde faaliyet gösteren Türk Telekom’un iştiraki Netsia baz istasyonlarını akıllandırarak doğru zamanda doğru talebe yönlendirmeyi başardı. Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Türk mühendislerinin gücünü dünyaya göstermek adına yerimizi aldık. Dünya devlerinin tamamı burada. Silikon Vadisi’nde yani işin mutfağında geliştirdiğimiz teknolojileri dünyaya ihraç ediyoruz” diye konuştu.

13.09.2021Ekonomi
Yeşiller bu fotoğraflara ne diyecek

Yeşiller bu fotoğraflara ne diyecek?

İklim ve çevre konularına duyarlılığıyla birlikte savaş ve silah karşıtlığıyla bilinen Yeşiller’in, 26 Eylül’deki genel seçimlerde Kürt kökenli adayının ağır makineli silahlarla çekildiği fotoğraf tartışma yarattı.

12.09.2021Avrupa
Yok artık: Ölen eşinizin borcu vardı’ yalanıyla dolandırmaya çalıştılar

Yok artık: 'Ölen eşinizin borcu vardı’ yalanıyla dolandırmaya çalıştılar

Hayatını kaybeden ve bağışladığı organlarıyla 5 kişiye can olan hukukçu Nurfer Akgül’ün kendisi gibi hukukçu ve akademisyen eşi Alper Akgül’ü arayan bir kişi, “Eşinizin bana 5 bin lira borcu vardı” diyerek dolandırmaya çalıştı. Alper Akgül kendisini arayan kişinin 103 sabıkası bulunduğunu tespit etti ve suç duyurusunda bulundu.

12.09.2021Gündem
Uçan dev zorda

Uçan dev zorda

Tüm koruma çalışmalarına rağmen uçabilen en ağır kuş türü olan toyların sayısındaki azalma durdurulamıyor. Tüm dünyada yok olmanın eşiğine gelen toyların Türkiye’deki sayısı da 12 yılda 1.000’den 800’ün altına düştü. Bu özel canlının neslini tehdit eden ilk şey avcılık. Biçerdöverlerse yuvaları tahrip ediyor.

12.09.2021Hürriyet Pazar
Hiçbiri aşı olmamıştı... 4 yaşındaki kızları uykusunda can verdi

Hiçbiri aşı olmamıştı... 4 yaşındaki kızları uykusunda can verdi!

Koronavirüste hastalanmayı, hastalanırsak da ağır geçirmemizi engelleyen ve salgına karşı en büyük silahımız olan aşılarla ilgili şüphecilik ve aşı karşıtlığı akımı giderek büyüyor. Ancak aşının faydasına inanmayan ve aşısız da korunabileceğine inanan insanlar bir süre sonra Kovid-19 gerçeğinin acı bedelini ödemek zorunda kalabiliyor...

11.09.2021Dünya
Facebooktan gözlük atağı: Yüzümüzü kameraya dönüştürecekler

Facebook'tan gözlük atağı: Yüzümüzü kameraya dönüştürecekler!

Facebook'un teknoloji yatırımları devam ediyor. Şirketin hamlesi tam da tüm dünya, sosyal medya sitelerinin ve yaptığımız paylaşımların 'özel hayatın gizliliği' konusunda yaratacağı sıkıntıları tartışırken geldi. 'Akıllı' gözlükler sayesinde artık tüm yüzümüz bir kameraya dönüşebilecek.

10.09.2021Dünya
Facebooka şok Yasayı çiğnemekle suçlandı

Facebook'a şok! Yasayı çiğnemekle suçlandı

Facebook, iş ilanlarını ele alma biçiminde yaptığı cinsiyetçilikle eşitlik yasasını çiğnemekle suçlandı.

9.09.2021Ekonomi
9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu ile ilgili mesajlar ve sözler - 9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu kutlanıyor

9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu ile ilgili mesajlar ve sözler - 9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu kutlanıyor!

İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 99’uncu yıldönümü çeşitli etkinlikler ile kutlanacak. İzmirliler 9 Eylül Perşembe gününe Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 99. Yıl Zafer Yürüyüşü’yle başlayacak. Kutlamalar 10 binlerce İzmirlinin katılması beklenen Fener Alayı yürüyüşü ve 9 Eylül konseri ile son bulacak. Bu önemli günü vurgulayan 9 Eylül mesajları Whatsapp, Twitter ve Facebook gibi platformlarda yer alacak. İşte, 9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu ile ilgili mesajlar ve sözler.

9.09.2021Gündem
Sahibinden çöktü mü Sahibinden.com neden açılmıyor, neden girilmiyor

Sahibinden çöktü mü? Sahibinden.com neden açılmıyor, neden girilmiyor?

Sahibinden.com çöktü mü sorusu, alışveriş platformuna ulaşamayan kişilerin araştırdığı konu olmaya başladı. Alım satım için kullanılan Sahibinden.com platformu, bir süredir uygulama ve web üzerinden erişime yanıt vermiyordu. Bunun üzerine pek çok kişi, 'Sahibinden.com çöktü mü' sorusuna yanıt aramaya başladı. Peki, Sahibinden neden açılmıyor? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

8.09.2021Teknoloji
THYden Ukraynada yeni destinasyon

THY'den Ukrayna'da yeni destinasyon

Türk Hava Yolları (THY), 23 Eylül'den itibaren Mikolayiv-İstanbul uçuşlarına başlayacak.

8.09.2021Ekonomi
İnternet kullanıcıları en çok nelerden endişe ediyor

İnternet kullanıcıları en çok nelerden endişe ediyor?

Uzmanlar, çeşitli internet hizmetleri ve platformları için gizlilik ayarları hakkında faydalı tavsiyeler içeren bir web sitesi olan Privacy Checker tarafından gönüllü olarak sağlanan anonim verileri analiz etti. Sonuçlar, hangi hizmetlerin ve platformların internet kullanıcılarının gizlilik konusunda daha fazla endişe duyduğunu yansıtıyor. Veriler, çoğu müşterinin popüler mobil işletim sistemlerinin güvenliği (%21,2) ve Google'ın gizlilik düzeyi (%18,3) konusunda endişeli olduğunu gösteriyor.

8.09.2021Teknoloji
WhatsApp kullananlar dikkat Çok tartışılan özellik değişti

WhatsApp kullananlar dikkat! Çok tartışılan özellik değişti

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp, yeni özelliklerini duyurdu. Yeni özellikler arasında son görülme, profil fotoğrafı ve durum güncellemesi hakkında değişiklikler bulunuyor.

7.09.2021Ekonomi
Brezilyada sokaklar karıştı: Bolsonaronun çağrı yaptığı taraftarları AVMye saldırdı

Brezilya'da sokaklar karıştı: Bolsonaro'nun çağrı yaptığı taraftarları AVM'ye saldırdı!

Breziya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro göreve geldiğinden beri sergilediği kötü yönetile eleştiri oklarının hedefi olmaya devam ediyor. Özellikle koronavirüs salgını sırasında takındığı tavır yüzünden istifası istenen Bolsonaro'nun, sokağa davet ettiği destekçileri polis barikatlarını aşıp bir AVM'ye zorla girdi.

7.09.2021Dünya
Ülker, 6. Sürdürülebilirlik Raporunu yayımladı

Ülker, 6. Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayımladı

Ülker Üst Yöneticisi (CEO) Mete Buyurgan, Ülker'in sürdürülebilirlik performansını ileri taşımak üzere çalışmaya devam ettiklerini belirterek, "2020 yılında hayata geçirdiğimiz operasyonel mükemmellik uygulamaları ve yaklaşık 2 bin teknik iyileştirmeyle 21,5 milyon TL, 69 Ar-Ge ve inovasyon projemizi hayata geçirerek 26,6 milyon TL tasarruf sağladık." ifadelerini kullandı.

Rusyada akılalmaz seçim hilesi: Hangisi gerçek Oyları bölmek için kılık ve isim değiştirdiler

Rusya'da akılalmaz seçim hilesi: Hangisi gerçek? Oyları bölmek için kılık ve isim değiştirdiler!

Rusya'nın St. Petersburg şehrinde bu ayın sonunda gerçekleşecek belediye seçimleri yaklaşırken yaşananlar dünyayı şaşkına çevirdi. Liberal Yabloko partisinden Boris Vişnevski'nin başına gelenler görülmemiş bir bir seçim hilesi taktiğini ortaya çıkardı. Seçimlerden önce ortada bir değil tam üç tane Boris Vişnevski var...

7.09.2021Dünya
Almanyadaki şirketlere büyük şok Suç duyurusunda bulunuldu...

Almanya'daki şirketlere büyük şok! Suç duyurusunda bulunuldu...

Almanya'da birçok firma hakkında, Çin'de Uygurların zorla çalıştırılmasından kazanç sağladıkları gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.

7.09.2021Ekonomi
Bolsonaro imzayı attı Tepki çeken adım

Bolsonaro imzayı attı! Tepki çeken adım

YouTube'dan videoları kaldırılan Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro yeni bir kararnameye imza attı. Söz konusu kararname ile sosyal medya platformlarının içerik kaldırması sınırlanacak

7.09.2021Dünya
Zenginler de ağlar | Eyvah annem babam tüm mirasımı yiyor...

Zenginler de ağlar | Eyvah annem babam tüm mirasımı yiyor...

Mark Zuckerberg, Bill Gates, Elton John, Jackie Chan, Daniel Craig ve daha pek çok ünlünün de dahil olduğu "çocuklarının miraslarını harcayanlar" anlamına gelen SKI Kulübü hızla büyüyor. Kulübün üyeleri paralarını ya hayır işleri için harcıyor ya da kendi keyfi için kimseye kuruş bırakmadan servetini bir güzel yiyor. Peki, zenginliğe alışan ve ileride büyük bir servete konmanın hayalini kuran ama mirastan mahrum bırakıldığını öğrenen çocuklar bu işe ne diyor?

6.09.2021Gündem
Afganistan’da iç savaş uyarısı

Afganistan’da iç savaş uyarısı

Afganistan’da bir yanda Taliban yeni rejimi ilan etmek üzere hazırlıklarına devam ederken diğer taraftan başkentin kuzeyindeki Pençşir’de şiddetli çatışmalar sürüyor. Geçen ay beklenmedik bir hızla Kabil’i ele geçiren örgütün şimdi hükümet kurmakta yavaş kalması sahada bir boşluk oluşabileceği endişesine neden oluyor. Bu noktada ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, iç savaş uyarısında bulundu.

6.09.2021Dünya
Pencşir sözcüsü Fehim Deşti çatışmada hayatını kaybetti

Pencşir sözcüsü Fehim Deşti çatışmada hayatını kaybetti!

Afganistan'da Taliban'a direnen Pençşir vilayetini kontrol eden grupların sözcüsü Fehim Deşti, Taliban'la süren çatışmalarda hayatını kaybetti.

5.09.2021Dünya
Tacik lider Mesuddan Talibana flaş Pençşir çağrısı

Tacik lider Mesud'dan Taliban'a flaş Pençşir çağrısı

Afganistan'ın Pencşir vilayetine hakim olmak isteyen Taliban ile Ulusal Direniş Cephesi güçleri arasında şiddetli çatışmalar devam ederken, Pencşir vilayetini kontrol eden grupların lideri Ahmed Mesud, Taliban'ın güçlerini Pencşir ve Andarab'dan çekmesi halinde müzakereye hazır olduklarını duyurdu.

5.09.2021Dünya
Wilma Elles, Washington’da bakıcı arıyor

Wilma Elles, Washington’da bakıcı arıyor

Wilma Elles, 6 yaşındaki ikiz çocukları için Amerika’da bakıcı arıyor.

5.09.2021Keyif
Nereden nereye... Kleopatra Plajında bir servet yatıyor Yok olursa geri getirmek imkansız...

Nereden nereye... Kleopatra Plajı'nda bir servet yatıyor! Yok olursa geri getirmek imkansız...

Terlikle basmak yasak, üzerinde güneşlenmek yasak, mayo ve bikinilerin içinde biriken kum dışarı taşınmasın diye duş almak zorunlu. Peki Kleopatra efsanesiyle bilinen plajda nasıl bu duruma gelindi?

5.09.2021Gündem
Şiddet mağduru bir kadının masal dolu umut projesi

Şiddet mağduru bir kadının masal dolu umut projesi

Aşkının peşinden İtalya’ya göç etti, ağır şiddete maruz kaldı. Sığınma evine yerleşti. Diğer göçmen kadınların desteğiyle hayata döndü. Şimdi İtalya’da masallar yazarak hem çocuklarını kurtarmaya hem de kadınlara örnek olmaya çalışıyor.

Ölen nişanlısının cesediyle zorla evlendirildi

Ölen nişanlısının cesediyle zorla evlendirildi

Nijerya'da nişanlısını kürtaja zorlayan ve ölümüne sebep olan Papaz Dr Success Emeka Sunday ölen nişanlısının cesediyle evlenmek zorunda kaldı.

4.09.2021Dünya
Ece Seçkin ‘Zaman aşkı öldürmüyor, onu üç gün görmezsem çıldırıyorum’

Ece Seçkin ‘Zaman aşkı öldürmüyor, onu üç gün görmezsem çıldırıyorum’

Onların aşkı yedi yıl önce bir uçak seyahatinde başladı. İlk görüşte çarpıldılar. “Ruh eşi hikâyesine inanırım. O ilk an Çağrı’nın hangi huylarını seveceğimi, ne yemekten hoşlanacağını, nereleri gezmeyi sevdiğini biliyordum” diyen Ece Seçkin, Çağrı Terlemez’le 15 Eylül’de evleniyor. Düğüne sayılı günler kala bir de ünlü DJ Faruk Sabancı’yla yeni şarkısı ‘Bon Voyage’ı çıkaran Ece Seçkin’le buluşup müzikten aşka uzanan bir sohbete daldık.

Bu kripto paraların yıldızı parladı Yükselişleri sürecek mi

Bu kripto paraların yıldızı parladı! Yükselişleri sürecek mi?

Popülerlikleri ve işlem hacimleri sebebiyle yatırımcının gündeminde Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri bulunurken; son dönemde bazı kripto paralar da kendinden sıkça söz ettirmeye başladı. Bu kripto paraların popülerliklerinin sürmesi beklenirken; Huobi Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü ve Kriptomeda Kurucusu Eray Dengiz kripto para dünyasında yaşanan son gelişmeleri ve olası beklentilerini hurriyet.com.tr’ye değerlendirdi.

3.09.2021Ekonomi
Cuma mesajları 2021 burada En güzel, resimli, kısa, dualı ve anlamlı cuma mesajları (Hayırlı Cumalar)

Cuma mesajları 2021 burada! En güzel, resimli, kısa, dualı ve anlamlı cuma mesajları (Hayırlı Cumalar)

Cuma mesajları her hafta sevdiklerine bu önemli günün geldiğini haber vermek isteyenler tarafından paylaşılıyor. Dini bir öneme sahip olan bu mübarek günde Müslümanlar cemaat ile beraber cuma namazını kılıyorlar. Bolca ibadet edilen cuma gününde birlik ve beraberlik artıyor, kardeşlik bağları daha da kuvvetleniyor. En güzel ve hayırlarla dolu duaları yansıtacak olan farklı ve yeni cuma mesajları yine Whatsapp, SMS ve Facebook paylaşımlarında ilgi görecek. İşte sevdiklerinize gönderebileceğiniz, sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabileceğiniz en güzel, resimli, kısa ve anlamlı cuma mesajları

3.09.2021Gündem
Sosyal medya devine 255 milyon Euro ceza

Sosyal medya devine 255 milyon Euro ceza

İrlanda, kişisel verilerin aktarımında şeffaflık olmaması nedeniyle WhatsApp'a 225 milyon Euro ceza verdi.

2.09.2021Ekonomi
Bir anda ortadan kayboldu, Jack Maya ne oldu Her şeyi değiştiren konuşma...

Bir anda ortadan kayboldu, Jack Ma'ya ne oldu? Her şeyi değiştiren konuşma...

Çinli teknoloji devi Alibaba'nın kurucusu Jack Ma aylardır ortada yok. Ne haberi çıkıyor ne de fotoğrafı... Peki Ma nerede? Dahası yıllarını spot ışıkları altında geçirmiş Ma'nın bir anda sırra kadem basmasının ardındaki sebep ne? İşte balmumu kanatlarıyla uçarken Güneş'e fazla yaklaşan İkarus misali bir yükseliş ve düşüş hikayesi...

1.09.2021Dünya
Whatsapp Hangi Ülkenin Markası Ve Nerede Üretiliyor Whatsapp Ne Zaman Kuruldu, Sahibi Kim Ve Kısaca Tarihçesi

Whatsapp Hangi Ülkenin Markası Ve Nerede Üretiliyor? Whatsapp Ne Zaman Kuruldu, Sahibi Kim Ve Kısaca Tarihçesi

Whatsapp Dünya'nın en çok kullanılan telefon uygulamalarından bir tanesidir. Whatsapp'ın hangi ülkeye ait olduğu merak edilmektedir. Whatsapp'ın tarihçesi ve hangi ülkenin olduğu son günlerde trend aramalara girmiştir. Peki, whatsapp hangi ülkenin markasıdır? Whatsapp'ın tarihçesi nasıldır? Whatsapp'ın sahibi kimdir? İşte Whatsapp ile ilgili tüm bilgiler.

31.08.2021Araştırma

Yazar Sonuçları

Absürt bir gözlük hikâyesi

İnternette ‘mim’ kültürünün en sevdiğim karakterlerinden biri Khaby. Konuşmaz ve iki elini yana açıp mimikleriyle “İşte... Aslında ne kadar basit!” demiş olur. İnternetin bazen sınırları zorlayan absürtlüğüne karşı bir manifestodur... Facebook ve Ray-Ban işbirliğiyle geçen hafta piyasaya sürülen Ray-Ban Stories adlı ‘akıllı’ gözlüğü görünce gözümün önüne hemen Khaby geldi. Neden olduğunu anlatayım.

19.09.2021

Apple etkinliğinde öne çıkanlar

14 Eylül Salı günü, teknoloji devi Apple merakla beklenen yeni iPhone modellerini (iPhone 13), yeni Apple Watch’u (Apple Watch Series 7) ve yeni iPad'leri çevrimiçi bir etkinlik ile tanıttı.

15.09.2021

Dijital kültürel miras

GEÇEN hafta İzmir’de yapılan Dünya Belediyeler Birliği Kültür Zirvesi’ne katılan konuşmacılardan biri kültürü şöyle tarif ediyordu:“Kültür uzun vadeli etkileşim demektir. Farklı topluluklar, farklı topraklar arasındaki köklü ilişkiler kültürü oluşturur. İnsanla toprak arasındaki ilişkiler sonucu yerler, binalar meydana gelir. Bunlar elle tutulur kültürel miraslardır. Şenlikler, birlikte olma şekilleri gibi etkileşimler ise elle tutulamayan soyut kültürel miraslardır.”

13.09.2021

Bir garip miting

Küreselcilerin oyunundan bahsediyorlar; argümanları da pankartları da başlarında miğfer ile ABD kongresini basan küresel komplo teorisyenleri, QAnon grubundan arak. ‘Aşı karşıtıyız’ diyorlar; içlerinde 2 doz aşılılar var. On binlerce kişi oldukları iddiasındalar; koskoca miting alanında hepi topu 3-4 bin kişiler. Türkiye’de aşı zorunlu olmamasına rağmen ‘Aşı karşıtı değil, aşı dayatmasına karşıyız’ diyenlerin Maltepe toplaşması bir kez daha kanıtladı ki argümanları gerçek değil. Peki, gerçek ne? Halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. Sarp Üner ile argümanlarını ve mitingi masaya yatırdık.

13.09.2021

Facebook hesabınızın güvenliği ile ilgili bilmeniz gerekenler

Facebook gibi sosyal medya uygulamaları hakkımızda oldukça fazla veri topluyor. Bu verilerin bazıları (hangi gruplara üye olduğunuz, kimleri aradığınız, Messenger ile paylaştığınız şeyler gibi) sosyal çevremiz ile ilgili daha iyi tavsiyeler ve eşleştirmeler sağlayabilmeleri için toplanıyor. Fakat bunun dışında da toplanan ve çok mantıklı olmayan yığınla veri var. IP adresiniz, hangi reklamlara tıkladığınız, internette gezinmek için hangi tarayıcıyı kullandığınız, bir siteyi ne kadar ziyaret ettiğiniz, ekran boyutunuz, konumunuz, kullandığınız cihaz gibi veriler ya Facebook’un kendisi veya Facebook’un iş ortakları tarafından toplanıyor.

2.09.2021

Pandemi sosyal medya algoritmalarını değiştirir mi?

Salgın öncesi politik konularda sahte veya yanlış haber yayılımı ile sınanan sosyal medya pandemide, hastalık ve aşı hakkındaki içerikler ile de sınandı. Geçtiğimiz günlerde YouTube’ un baş ürün sorumlusu Neal Mohan, yayınladığı bir yazısında, yanlış bilgi yayan videoları kaldırmanın sorunu kontrol altına almak için yeterli olmadığı belirtti.

2.09.2021