EKSTRA
MENÜ

İzmir Ekonomi Üniversitesi

İzmir Ekonomi Üniversitesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İzmir Ekonomi Üniversitesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.436 İzmir Ekonomi Üniversitesi haberi bulunmuştur.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Haberleri

İzmir Ekonomi Üniversitesi 37 öğretim üyesi alıyor

İzmir Ekonomi Üniversitesi 37 öğretim üyesi alıyor

Eğitim dili İngilizce olan İzmir Ekonomi Üniversitesi 37 öğretim üyesi alacak.

9.04.2021Ekonomi
Annesi enerji atsın diye başlattı, 18 yaşında Türkiye şampiyonu oldu

Annesi 'enerji atsın' diye başlattı, 18 yaşında Türkiye şampiyonu oldu

İZMİR'in Güzelbahçe ilçesinde yaşayan 18 milli sporcu Burçak Şenman, 3 yaşında başladığı cimnastikte şimdiden 32 madalya ve 14 kupanın sahibi oldu. Günde 8 saat antrenman yapan Şenman, çocukken çok hareketli ve yaramaz olduğunu belirterek, 'Annem, 'kızım enerjisini atıp, sakinleşsin' diyerek spora göndermiş. Cimnastikte yetenekli olduğumu ise antrenörlerim keşfetti' dedi.

31.03.2021Haber
Bankadaki romantizm

Bankadaki romantizm

Aile Meclisi’nin bu haftaki konukları CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca ve eşi Mehmet Karaca. Biri çiçeği burnunda avukat diğeri bankacıyken yolları aynı binada çalışırken kesişmiş. Bankadaki çay ikramlarının yerini zamanla üst kata yollanan çiçekler almış.

15.03.2021Gündem
Pandemi döneminde en çok Türkler görüntülü aradı

Pandemi döneminde en çok Türkler görüntülü aradı

İngiltere merkezli ‘We Are Social’ ajansının yaptığı araştırma, Türk internet kullanıcılarıyla ilgili ilginç verileri ortaya koydu.

13.03.2021Gündem
Yüz yüze eğitimde hijyene dikkat

Yüz yüze eğitimde hijyene dikkat

1 Mart Pazartesi gününden itibaren okullarında ders zili çalacak öğrencilerin, yüz yüze eğitimde hijyene dikkat etmesi gerektiğini belirten Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Gülfem Terek Ece, “İlk olarak okul girişlerine ve sınıf girişlerine el antiseptikleri konulmalı. Eller sık ve doğru şekilde yıkanmalı. Sınıflar sık sık havalandırılmalı ve büyüklüklerine göre mevcut sayısı açısından gerekli planlamalara dikkat edilmeli” dedi.

27.02.2021Sağlık
İzmir’in sağlığına teknoloji yatırımı

İzmir’in sağlığına teknoloji yatırımı

İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastanesi teknolojik alt yapısına 72 milyon liralık yatırım yaptığını açıkladı. İEÜ Medical Park Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Zafer Beken, “Sağlık alanında çok sayıda yeni teknolojiye yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bu çalışmalar hastanemize inovatif açıdan da büyük değer katacaktır” diye konuştu.

26.02.2021Ekonomi
Alzheimer alarmı

Alzheimer alarmı

Koronavirüs sürecinde kapalı kalmak Alzheimer hastalarında süreci daha da hızlandırdı. Prof. Dr. Özge Yılmaz Küsbeci, pandemi hafifleyince Alzheimer şikâyetiyle daha çok hasta geleceğini belirterek hastalığın ilerlemesini önlemek için ipuçları verdi...

1.02.2021Gündem
İnternet bağımlısı çocuklar savaş oyunlarıyla zaman geçiriyor

İnternet bağımlısı çocuklar savaş oyunlarıyla zaman geçiriyor

Salgın sürecinde internet bağımlılığına yönelik üç üniversiteden akademisyenlerin katılımıyla yürütülen çalışma sonucu 12-17 yaş grubundaki internet bağımlısı çocukların savaş ve strateji oyunlarına daha fazla yöneldiğini ortaya koydu.

4.01.2021Teknoloji
Atıl malzemeleri kullanan sterilizasyon cihazı geliştirildi

Atıl malzemeleri kullanan sterilizasyon cihazı geliştirildi

İzmir'de bir üniversite hastanesi, odaları sterilize etmek amacıyla atıl durumdaki malzemeleri kullanarak taşınabilir sterilizasyon cihazı geliştirdi.

28.12.2020Teknoloji
Prof. Dr. Eceden Çin aşısı açıklaması

Prof. Dr. Ece'den Çin aşısı açıklaması

İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Gülfem Terek Ece, Çin aşısıyla ilgili, "Virüsün tüm yapısının güçsüzleştilmiş halinin, vücuda verilmesi şeklinde uygulanacak. Bu en bilindik aşı tekniği. Çocuklar süper taşıyıcı halinde. 65 yaş üstü ise virüsü çok ağır atlatabiliyor. Bu noktada aşı, bakanımızın da söylediği gibi öncelikle sağlık çalışanlarına uygulanmasıyla bu süreçte çok ciddi katkı sunacak. Aşının etkinliği yüzde 91.25. Herkes aşı olmalı" dedi.

26.12.2020Gündem
Mekatronik Sistemler Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Mekatronik Sistemler Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Günümüzde mekatronik mühendisliği bölümü yaygın olarak tercih edilen bir meslek dalıdır. Mekatronik Sistemler Mühendisliği bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları nelerdir? Sizler için detaylı bir şekilde araştırdık ve derledik.

Havacılık Ve Uzay Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Havacılık Ve Uzay Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Meslek seçimi yaparken pek çok noktaya dikkat edilerek buna göre bölümlerde eğitim alınıyor. Özellikle havacılık ve uzay mühendisliği bölümü çok merak ediliyor. Havacılık ve uzay mühendisliği bölümü nedir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Gıda Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Gıda Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Gıda mühendisliği bölümü, gıda ürünleri, gıdaların işlenmesi, paketleme ve geliştirilmesi ekipmanlarının tasarlanması ve geliştirilmesinde görev yapar. Gıda mühendisi nedir? Ne iş yapar? Mezunları ne iş yapar? Gibi pek çok sorunun cevabını bu yazımızda sizler için derledik.

Endüstri Ve Sistem Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Endüstri Ve Sistem Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Uzun yıllardır endüstri çağında yaşadığımız için, sürekli olarak ortaya endüstri ile ilgili iş alanları ortaya çıktı. Bugün de hala çıkmaya devam ediyor. Endüstride sistemler üzerine çalışacak mühendisler yetiştirebilmek için üniversitelerde bununla ilgili bölümler açılıyor. Endüstri ve Sistem Mühendisliği de bu bölümlerden biri. Peki, nedir bu Endüstri ve Sistem Mühendisliği? İşte bu konu hakkında tüm bilinmesi gerekenler.

Endüstri Sistemleri Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Endüstri Sistemleri Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Endüstri mühendisliği bölümü, yurt içi ve yurt dışı çalışma olanakları, uzmanlık alanları ve zorlukları olan bir meslek dalıdır. Son zamanlarda gençlerin daha çok ilgisini çekmeye başlayan bu bölümü seçecek olan kişilerin merak ettiği Endüstri sistemler mühendisliği nedir? Mezunları ne iş yapar? İşte, tüm detaylar.

Biyomedikal Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Biyomedikal Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Tıp alanında çalışan pek çok farklı alan bulunmaktadır. Yani doktorların dışında yine tıp sektöründe hizmet vermek üzere personel yetiştiren pek çok bölüm bulunmaktadır. Bu bölümlerden biri de biyomedikal mühendisliğidir. Peki, biyomedikal mühendisliği nedir ve nasıl bir bölümdür? İşte biyomedikal mühendisliği bölümü ile ilgili merak edilenler.

Uluslararası Ticaret Ve Finans Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Uluslararası Ticaret Ve Finans Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Uluslararası Ticaret ve Finans Bölümü ülkemizde öğrenciler tarafından büyük talep gören bir bölümdür. Uluslararası Ticaret ve Finans bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları nelerdir? Sizler için detaylı bir şekilde araştırdık ve derledik.

Turizm İşletmeciliği Ve Otelcilik Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü Olan Üniversiteler, Dersleri Ve İş İmkanları

Turizm İşletmeciliği Ve Otelcilik Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü Olan Üniversiteler, Dersleri Ve İş İmkanları

Turizm hem ülkemizde hem de dünyada her geçen yıl gelişen ve büyüyen bir sektör olmaktadır. Bu sektör için gerekli kalifiyeli eleman ve yöneticileri ise turizm okullarından sağlanmaktadır. Turizm sektörüne uzman kadro yetiştirecek bölümlerden birisi de turizm işletmeciliği ve otelcilik bölümü olmaktadır. Üniversiteye hazırlanan ve bu bölümü seçmeyi düşünen adaylar meslekle ilgili ayrıntılı bilgiyi sizler için derledik.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (Myo) Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (Myo) Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü havacılık ile ilgili her türlü bilgi disiplinini içerisine alıp öğretiye sunan bir bölümdür. Peki, tam anlamıyla sivil hava ulaştırma işletmeciliği bölümü nedir? Sivil hava ulaştırma işletmeciliği bölümünün amacı nedir ve bu bölümün mezunu ne iş yapar ve benzeri bu bölüm ile ilgili her detayı sizler için derledik.

Sağlık Yönetimi Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Sağlık Yönetimi Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Sağlık hayattaki en önemli durumlardan bir tanesidir. Sağlık sektörünün gelişimi ülkenin gelişimi ile paralel olarak kabul edilir. Ülkemizde de sağlık sektörünün hızla gelişmesi üniversitelerde sağlıkla ilgili bölümlerin açılmasına neden olmaktadır. Bu bölümlerden bir tanesi de sağlık yönetimi bölümüdür. Sağlık yönetimi bölümü ile ilgili detayları öğrenmek isteyen öğrenciler için detayları derledik.

Göztepenin mühendis yıldız adayı

Göztepe'nin mühendis yıldız adayı

Süper Lig ekiplerinden Göztepe'nin altyapısında yetişip 16 kez Genç Milli Takım formasını giyen yıldız adayı Doğu Demirkol, yeşil sahalarda başarı merdivenlerini bir bir çıkmasının yanında üniversitede mühendislik eğitimi görüyor.

2.12.2020Futbol
Muhasebe Ve Vergi Uygulamaları Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Muhasebe Ve Vergi Uygulamaları Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Kanunlara dayalı olarak halk, ticaret ve şirketlerden toplanan vergiler; devletin devamlılığı için esas gelir kaynaklarından birisi olmaktadır. Gerek kişiler gerekse şirketler kanunlara tabi bir şekilde gelirlerinden, üretimlerinden veya harcamalarından vergi ödemek zorunda olmaktadırlar. Kanunen ve şeklen önemli ve ayrıntılı olan vergi, üniversite öğretim programlarına da kendisine yer bulmuş bir bölüm olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte, merak edilen tüm detaylar.

Muhasebe Ve Denetim Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Muhasebe Ve Denetim Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Geleceğin kaliteli, sıkıntısız ve rahat standartlarda geçmesi için herkes alt yapıyı sağlam tutmaktadır. Bu alt yapı ise eğitimden geçmektedir. Her birey iyi bir eğitim alarak geleceğini buna göre şekillendirmek ister. Bunun yolu ise sevilecek bir meslek seçip o mesleğin bölümünü üniversiteler de okumaktadır. Bu mesleklerden biri de Muhasebe ve denetim bölümüdür. Cevabı merak edilen muhasebe ve denetimi bölümü nedir, mezunu ne iş yapar, dersleri nelerdir, amacı nedir, iş imkanları nelerdir? Gibi soruların cevaplarını sizler için hazırlayıp bilginize sunduk.

Mimari Restorasyon Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Mimari Restorasyon Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Mimari restorasyon bölümü günümüzde talep görmekte olan bir meslek dalıdır. Mimari Restorasyon bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları nelerdir? Detaylı bir şekilde araştırdık ve derledik.

Matematik Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Matematik Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Sayısal bölümler üniversite tercih bölümünde en çok tercih edilen bölümler arasında yer almaktadır. Matematik bölümü de en çok tercih edilen bölümler arasında yer almaktadır. Lisans eğitimi verilen matematik bölümünde bütün sayısal dersler görülmektedir. Matematik bölümü mezunlarının ne iş yaptığı ve bu bölümün ne olduğu en çok araştırılanlar arasına girmiştir. Matematik bölümünden iş imkanları da araştırılanlar arasındadır. Okuması son derecede zevkli olan bölümlerden olan matematik bölümü ek tercih döneminde de tercih edilmektedir. Ayrıca bazı kişiler bu bölümü yüksek lisanslarında da tercih etmektedirler. Tercih dönemi yaklaştığında bölüm araştırması yapan öğrenciler matematik bölümünü oldukça fazla araştırmışlardır. Peki, matematik bölümü nedir? Matematik bölümünden mezun olanlar ne iş yaparlar? Matematik bölümü hangi üniversitelerde yer almaktadır? Matematik bölümünün iş imkanları nelerdir? İşte matematik bölümüne dair tüm detaylar.

Lojistik Yönetimi Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Lojistik Yönetimi Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Üniversite sınavları hazırlığı gerçekleştiren tüm öğrenciler araştırma yaparak seçim yapacağı bölümleri tercih etmek için öncelikli tercihlerini belirlemeye çalışırlar. Günümüz koşullarında iş imkanları doğrultusunda seçim yapmak artık çok daha akıllıca olmaktadır. Bu doğrultuda sizler için Lojistik Yönetimi bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları nelerdir sorularına yanıt aradık. Bölüm tercihleri arasında çok bilinmese de lojistik sektöründeki gelişmelerin oldukça artış göstermesi bölüme olan ilgiyi artışa geçirdi. İşte, merak edilen tüm detaylar.

İç Mekan Tasarımı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

İç Mekan Tasarımı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

İç mekan tasarımı, bir nevi sanat bir nevi teknolojinin teknik çizimlerle birleşmesidir. İç mekan tasarımı bölümü, önlisans programı olarak öğrenci kabul etmektedir. Bu açıdan verdikleri eğitim süresi de önlisans olduğundan dolayı 2 yıldır. Bu bölümü tercih etmek isteyen öğrenciler öncelikle yaratıcı, estetik bakış açısına sahip ve hayal gücü yüksek kişiler olmalıdır. İç mekan tasarımı bölümü tercih edecek öğrenciler için yazımızda iç mekan tasarımı bölümü nedir, mezunları ne iş yapar, dersleri ve iş imkanları nelerdir? Şeklinde soruların cevaplarını derledik.

Halkla İlişkiler Ve Tanıtım Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Halkla İlişkiler Ve Tanıtım Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunları, kişi, kurum, firma ya da kuruluşların sahip olduğu marka değerini halk ile doğru ile iletişim araçları kullanarak profesyonel şekilde aktaracak kişiler yetiştirmeyi amaçlar. Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü nedir? Mezunları ne iş yapar? Gibi çok merak edilen soruların cevaplarını sizler için derledik.

Grafik Tasarımı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Grafik Tasarımı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Kişiler kendi yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre mesleklerine karar verirler. Özellikle grafik tasarımı mesleğini seçmek için gelişmiş bir hayal gücüne sahip olmak gerekir. Grafik tasarımı bölümü nedir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Meslek seçimi yaptıktan sonra bu konuda iyi bir eğitim alınmalıdır. Özellikle de son yıllarda görsel iletişim tasarımı bölümü ilgi görüyor. Görsel iletişim tasarımı bölümü nedir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Genetik Ve Biyomühendislik Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Genetik Ve Biyomühendislik Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Genetik ve Biyomühendislik bölümü; genetik ve biyomühendislik biliminin birleştiği ve tıp biliminin temel ilkelerinin ön plana çıktığı bir programdır. Sizin için Genetik Ve Biyomühendislik Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanlarını detaylarıyla derledik.

Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü ülkemizde yaygın olarak tercih edilen bir bölümdür. Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları nelerdir? Sizler için detaylı bir şekilde ve derledik.

Ekonomi Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Ekonomi Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Ekonomi, üretimden tüketime kadar pek çok aşamayı kapsayan genel bir kavramdır. Aynı zamanda Ekonomi bölümü ticaret, ithalat ve ihracatı inceleyen bir bölümdür. Ekonomi bölümü ise, tüm şirketlerin, devletlerin ve kurumların yürüttüğü tüm parasal işlemleri inceleyen bir bölümdür. Ekonomi bölümü nedir? Mezunları ne iş yapar? Gibi tercih yapacak öğrencilerin kafasını karıştıran pek çok soruyu sizler için derledik.

Adalet (Myo) Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Adalet (Myo) Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Adalet (MYO) bölümü günümüzde yaygın bir şekilde tercih edilen bir üniversite bölümüdür. Bu nedenle sizler için Adalet (MYO) bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları nelerdir? Detaylı bir şekilde araştırdık ve derledik.

Prof. Dr. Kozanoğlundan kritik uyarı: Ölüme neden olabilir

Prof. Dr. Kozanoğlu'ndan kritik uyarı: Ölüme neden olabilir!

İzmir'in Seferihisar ilçesinde meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem, binaların dış yüzeylerine projesiz eklenen klima, uydu gibi malzemeleri gündeme getirdi. İzmir Ekonomi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Celal Kozanoğlu, binalara aşırı yük getiren, bulundukları yerden düşüp ölüm kadar gidebilen kazalara neden olan bu tür eklentilerin öncesinde, projede var olması gerektiğini söyleyerek uyardı.

5.11.2020Gündem
Prof. Dr. Kozanoğlu Kolon kesme alışkanlığı bizde var

Prof. Dr. Kozanoğlu Kolon kesme alışkanlığı bizde var

İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde yıkılan binaların bazıları yan yatarken, bazıları ise olduğu yere veya bulunduğu yerde zemin kata yıkıldı. Binaların bu şekilde farklı yıkılmasını değerlendiren İzmir Ekonomi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Celal Kozanoğlu, Türkiye'de kolon kesilme alışkanlığının olduğunu belirterek, bazı binalarda genişletmek amacıyla binanın dayanıklılığının azalttığını vurguladı.

2.11.2020Gündem
D vitamini eksikliği osteoporoz riskini artırıyor

D vitamini eksikliği osteoporoz riskini artırıyor

İZMİR Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği’nden Prof. Dr. Rezzan Günaydın, Dünya Osteoporoz Günü’nü hatırlatıp, D vitamini eksikliğinin osteoporoz riskini artırdığını söyleyerek hastalıktan korunma ve tedavisi hakkında önemli bilgiler paylaştı.

20.10.2020Sağlık
Koronavirüs Türkçeyi de etkiledi

Koronavirüs Türkçeyi de etkiledi

Türkiye’yi mart ayından bu yana etkisi altına alan korona virüsü, günlük dil kullanımına yeni sözcükler ekledi. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Meslek Yüksekokulu Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik Programı Öğretim Görevlisi Dr. Filiz Mergen danışmanlığında program öğrencisi Erdem Gürsu, "Koronavirüs salgını dil kullanımımızı nasıl etkiledi?" başlıklı çalışma hazırladı. Dr. Mergen, “yeni normal”, “sosyal mesafe”, “kontrollü sosyal hayat”, “temaslı hasta”, “uzaktan eğitim” ve “sürü bağışıklığı” gibi ifadelerin hayatımıza giren yeni sözcük ve tamlamalar arasında yer aldığını belirtti.

16.10.2020Gündem
Son dakika... Öğrenci şehirlerine korona darbesi

Son dakika... Öğrenci şehirlerine korona darbesi

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs öğrenci şehirlerini de vurdu. Uzaktan eğitime geçilmesiyle birlikte ev kiraları yüzde 40’a varan oranda geriledi. Bir dönem üniversite öğrencileriyle dolup taşan kafe ve restoranlar kepenk indirmeye başladı. Yurtlardan ikinci el mobilyacılara kadar birçok sektör zorda. Esnaf dört gözle salgının bitmesini ve öğrencilerin okula dönmesini bekliyor.

9.10.2020Ekonomi
Kampüste sevgi nöbeti

Kampüste 'sevgi' nöbeti

İzmir Ekonomi Üniversiteli (İEÜ) akademisyen ve öğrenciler, pandemi koşullarının da etkisiyle mama ve su bulmakta zorlanan, sağlık ihtiyaçları için kendilerine uzanacak yardım elini bekleyen sokak hayvanlarını yalnız bırakmayarak 'sevgi nöbeti' başlattı.

3.10.2020Eğitim
Makineler arıza vermeden önce belirlenecek

Makineler arıza vermeden önce belirlenecek

İzmir Ekonomili girişimci mühendisler, üretim bantlarında tam kapasite çalışan makinelerin arıza vermeden önce belirlenmesi için yazılım ve donanım geliştiriyor.

1.10.2020Teknoloji

Yazar Sonuçları

Özgürlük olmayınca yaratıcılık olmaz

Matematik bilgini Prof. Dr. Ali Nesin’in 2014’te anlattıklarını, bugün hâlâ değerini koruduğu için yayınlıyoruz.

16.02.2021

El emeğini dijitale taşıdı kadınlara ek gelir sağladı

Her şey yeni bir iş için aile içinde yapılan beyin fırtınasında ortaya çıkar.

13.12.2020

Aramızda kalsın

 Çocukluğundan itibaren ‘bir karavan alıp, kahve ya da ekmeğin üzerine şunu koyup satabiliriz’ diyerek, fikirler üretir.

6.12.2020

İyi uygulamalar genele yayılmalı

İZMİR Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Aslı Ceylan Öner’in Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Asya ülkelerinden çok sayıda katılımcının yer aldığı konferansını izledim.

4.12.2020