MENÜ

Ahmet Hamdi Tanpınar

Ahmet Hamdi Tanpınar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ahmet Hamdi Tanpınar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 952 Ahmet Hamdi Tanpınar haberi bulunmuştur.

Ahmet Hamdi Tanpınar (d. 23 Haziran 1901; İstanbul) – (ö. 24 Ocak 1962, İstanbul), Türk romancı, öykücü , şair, öğretmen, çevirmen, edebiyat tarihçisi, siyasetçi.

 

Ahmet Hamdi Tanpınar Haberleri

Ahmet Haşim anılıyor

Ahmet Haşim anılıyor

Türk edebiyatında "Fecr-i Ati" türü şiirinin en önemli temsilcilerinden şair ve yazar Ahmet Haşim'in vefatının üzerinden 87 yıl geçti.

3.06.2020Keyif
Şarkı güfteleri ve türküler

Şarkı güfteleri ve türküler

Bir bestecinin eserini dinlerken yaşadığı çağı, bestesinin anlamını merak ederim. Ayrıca onun makamını öğrendikten sonra, o bestecinin diğer eserlerini... Bugün, kitaplığımdaki musiki kitaplarından bahsedelim.

21.05.2020Kitap Sanat
Mahmut Cahit Külebi Kimdir Mahmut Cahit Külebinin Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Mahmut Cahit Külebi Kimdir? Mahmut Cahit Külebi'nin Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Mahmut Cahit Külebi son aylarda internet ortamında en çok araştırılan kişiler arasındadır. Türk edebiyatında önemli bir yeri olan Mahmut Cahit Külebinin eserleri günümüzde de değerli eserler arasında yer almaktadır. Peki, bu kadar fazlaca araştırılan Mahmut Cahit Külebi kimdir? Mahut Cahit Külebi'nin kısaca hayatı, eserleri(kitapları), sözleri ve şiirleri nedir? İşte Mahmut Cahit Külebi'ye ait tüm detayları derledik.

18.05.2020Gündem
Behçet Necatigil Kimdir Behçet Necatigilin Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Behçet Necatigil Kimdir? Behçet Necatigil'in Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Türk edebiyatında pek çok ünlü yazarlar yer almaktadır. Behçet Necatigil'de Türk edebiyatına katkısı olmuş en ünlü yazarlar arasında gösterilmektedir. Yazarın adını ilk defa duyan kişiler ise Behçet Necatigil hakkında araştırma yapmaktadırlar. Peki Behçet Necatigil kimdir? Behçet Necatigil'in kısaca hayatı, eserleri(kitapları), sözleri ve şiirleri nedir? İşte Behçet Necatigil'e dair merak edilenleri sizler için derledik.

18.05.2020Gündem
Ahmet Muhip Dıranas Kimdir Ahmet Muhip Dıranasın Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Ahmet Muhip Dıranas Kimdir? Ahmet Muhip Dıranas'ın Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Türk edebiyatında pek çok önemli şahsiyetler yer almaktadır. Özellikle günümüzde edebiyat derslerinde sıklıkla duyduğumuz isimleden olan Ahmet Muhip Dıranas'da o değerli şahsiyetlerden biridir. Gerek eserleri gerekse de hayatı eğitim sisteminde yer almaktadır. Peki Ahmet Muhip Dıranas kimdir? Ahmet Muhip Dıranas'ın kısaca hayatı, eserleri (kitapları), sözleri ve şiirleri nedir? İşte Ahmet Muhip Dıranas'a dair bütün detayları derledik.

18.05.2020Gündem
İstanbulun Baharı - Salgında İstanbulu Yaşamak

"İstanbul'un Baharı - Salgında İstanbul'u Yaşamak"

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün sosyal medya hesabından canlı yayınlanan "İstanbul'un Baharı - Salgında İstanbul'u Yaşamak" etkinliğinde, seyyah, şair, yazar ve sanatkarların penceresinden İstanbul konuşuldu.

13.05.2020Keyif
Musiki üzerine kitaplar

Musiki üzerine kitaplar

Fazlı Arslan’ın ‘İslâm Medeniyetinde Mûsikî’ adlı kitabı, İslam bilginlerinin musiki bilimi alanında yaptıklarını ele alan, edebiyatla mûsikî birlikteliğini tarihi bir emele oturtarak inceleyen bir çalışma.

7.05.2020Kitap Sanat
İkinci hayata açılan kapı

'İkinci hayat'a açılan kapı

Türkiye’nin insan, toplum, düşünce dönemeçleriyle ilgili çarpıcı incelemeleriyle tanınan Nurdan Gürbilek, yeni kitabı ‘İkinci Hayat’ta eve, yuvaya, yurda dönmek kadar oradan çıkmak arzusuna da göz kırpıyor. Kendiliğinden bir ‘İkinci Hayat’a dönüşen koronavirüs günleri için ufuk açıcı, sorgulayıcı bir kitap.

30.04.2020Kitap Sanat
Gezilere hayal ve plan molası

Gezilere hayal ve plan molası

Seyahat yazarlarına, gezginlere ve kitapseverlere evde kalmamız gereken bu dönemde okuyabileceğimiz seyahat kitaplarını sorduk. 10 farklı ismin 10 kitap önerisi burada.

29.03.2020Seyahat
Hayatımızı güzelleştirecek 100 kitap

Hayatımızı güzelleştirecek 100 kitap

Nicedir merak ettiğiniz eserleri okumak, kitaplığınızda hep gözünüze çarpan ama bir türlü okumaya vakit bulamadığınız kitapları elinize almak, yeni yazarlar keşfetmek, yarım kalan klasikleri bitirmek için bundan daha iyi bir zaman olabilir mi? Jürimize danıştık, evde geçirdiğimiz zamanı daha anlamlı kılacak önerilerini sorduk. İster zamana direnen bir kitabın kapağını aralayın, ister çağdaş edebiyatın parlayan yıldızlarının izini sürün...

Gusto ne demek Gusto nedir

Gusto ne demek? Gusto nedir?

Gusto, günlük hayatta çok fazla kullanılmasa da zaman zaman karşımıza çıkan kelimelerden biri. Moda yarışmalarını takip edenlerin aşina olduğu gustonun anlamı merak ediliyor. Peki, gusto ne demek? Gusto nedir?

27.01.2020Gündem
Ahmet Hamdi Tanpınar’ın evine tabela asıldı

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın evine tabela asıldı

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nü ve daha nice romanlarını yazdığı Beyoğlu Gümüşsuyu’nda bulunan evine bilgilendirme tabelası asıldı.

24.01.2020Gündem
Tanpınar anısına

Tanpınar anısına

(KSY) "Estetik serüvenin coğrafyasını

23.01.2020Keyif
Münir Özkul, vefatının 2. yılında anıldı

Münir Özkul, vefatının 2. yılında anıldı

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından usta oyuncu Münir Özkul'un vefatının 2. yılı dolayısıyla anma programı düzenlendi.

9.01.2020Keyif
Tanpınar’ın anahtar kavramları

Tanpınar’ın anahtar kavramları

Seval Şahin’in ‘Talih, Tesadüf ve İrade/Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Romancılığı Üzerine Düşünceler’ adlı çalışması, edebiyatımızın eşine az rastlanır isimlerinden Ahmet Hamdi Tanpınar’ın anahtar kavramlarından yola çıkarak, yazarın romancılığını inceliyor.

26.12.2019Kitap Sanat
Evine tabela asıldı

Evine tabela asıldı!

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Tanpınar Araştırmaları Merkezi'nin "İstanbul'un Edebiyat Coğrafyası" projesi kapsamında, yazar Oğuz Atay'ın "Tutunamayanlar" romanını yazdığı Beyoğlu'ndaki evine bilgilendirme tabelası asıldı.

13.12.2019Gündem
Exatlon yarışmacısı Hayrettin kimdir

Exatlon yarışmacısı Hayrettin kimdir?

Türk oyuncu, sunucu, komedyen Hayrettin, Exatlon Challenge’da yarışacak 18 isimden biri oldu. Hayrettin, Kalk Gidelim, İlk Öpücük, Vezir Parmağı gibi projelerle tanınan Hayrettin, skeç tadındaki videolarıyla zaman zaman sosyal medyaya da konu olmuştu. Peki, Exatlon yarışmacısı Hayrettin kimdir?

15.11.2019Televizyon
Feminist eleştirinin  beklediği kitap: Gaflet

Feminist eleştirinin beklediği kitap: Gaflet

Sema Kaygusuz ve Deniz Gündoğan İbrişim’in hazırladığı, birçok akademisyenin yazılarını barındıran ‘Gaflet/Modern Türkçe Edebiyatın Cinsiyetçi Sinir Uçları’, edebi metinleri feminist değerler üzerinden eleştirerek Türkçe yazında büyük bir boşluğu dolduruyor.

25.10.2019Kitap Sanat
Alberto Manguel: Bu ülkenin büyük bir hayal gücü var

Alberto Manguel: Bu ülkenin büyük bir hayal gücü var

Arjantinli ünlü yazar, çevirmen ve ‘profesyonel okuyucu’ Alberto Manguel imza günü ve söyleşi gerçekleştirmek üzere İstanbul’a geldi.

27.09.2019Kitap Sanat
Elektrikler ne zaman gelecek 20 Eylül elektrik kesintisi programı

Elektrikler ne zaman gelecek? 20 Eylül elektrik kesintisi programı

İstanbul Avrupa ve Anadolu Yakası'nda bakım ve onarım çalışmaları gereğince planlı elektrik kesintisi yaşanıyor. Söz konusu ilçelerde ikamet eden vatandaşlar, elektriklerin geleceği saati merak ediyor. Peki, elektrikler ne zaman gelecek? İşte, BEDAŞ ve AYEDAŞ elektrik kesintisi programı

20.09.2019Gündem
Tanpınar’ın İzinde Bursa...

Tanpınar’ın İzinde Bursa...

Ahmet Hamdi Tanpınar, kendisine edebî şöhretin kapısını açan şiiri Bursa’da Zaman’ı kaleme aldığında şehir, son yeşil günlerindeydi. 1941 yılına tarihlenen bu incelikli vakitler, Tanpınar’ın da kemale erme yaşı sayılan 40’a işaret ediyordu. Onun ilk payitaht üzerine yazdığı mısralar, 1961 senesinde sanayinin ovaya açılması, ardından taşradan bir seylap gibi gelen göçlerle kentin tarumar edilmesinden önceydi. Evet ama imgeleri; şehri koruyan bir muska yahut bir zırh gibi... Ve biz son Don Kişotlar hâlâ şairin ağzıyla konuşuyoruz. Yazının konusu; “16. yüzyıldan 20. yüzyıla Bursa’da Toplumsal Süreçler ve Mekânsal Değişim” değil tabi ki... Yazmaktan muradımız yazgımızı ortaya çıkarmak ve Tanpınar’ın en sevdiği şehri onun sözcükleriyle tanımak...

20.09.2019Seyahat
Yeni sezon, yeni kitaplar...

Yeni sezon, yeni kitaplar...

Yerli edebiyatın ustalarının en yeni eserleri, dünyanın dört bir yanından ödüllü romanlar, çarpıcı biyografiler, yeni keşifler, tarih, bilim, anı türünde dikkat çeken çalışmalar... Yayın dünyası yeni sezona hazırlanırken önümüzdeki günlerde tanışacağımız kitapları seçtik, öne çıkanları derledik...

22.08.2019Kitap Sanat
Türkçe rap  nereye ‘akıyor’

Türkçe rap nereye ‘akıyor’?

Ben Fero’nun ‘Demet Akalın’ı rap’i; ‘esmer mahalleler’den, beach’lere, club’lara, defilelere taşıyor. Türkiye’nin kendine has hip-hop kültürü, sıradışı bir özgünlükle yerelleşiyor.

21.07.2019Hürriyet Pazar
Ahmet Muhip Dıranas vefat yıl dönümünde şiirleriyle anılıyor

Ahmet Muhip Dıranas vefat yıl dönümünde şiirleriyle anılıyor

Türk şiirinin önde gelen isimlerinden Ahmet Muhip Dıranas, ölümünün 39 yılında anılıyor. 'Aşkın, doğanın ve hüznün şairi' olarak da anılan Ahmet Muhip Dıranas, yaşamı boyunca pek çok unutulmayan eserlere imza atmış, bir birinden etkileyici dizeleri kaleme almıştı. İşte, Ahmet Muhip Dıranas'a dair tüm merak edilenler...

21.06.2019Gündem
Cahit Külebi vefat yıl dönümünde şiirleriyle anılıyor

Cahit Külebi vefat yıl dönümünde şiirleriyle anılıyor

Türk edebiyatının önemli ismi, Cahit Külebi, vefatının 22 yılının ardından yıl dönümünde şiirleri ile anılıyor. Peki, Cahit Külebi kimdir? İşte, 'Şiirinden ozanlık akan şair' Cahit Külebi'nin hayatına ilişkin ayrıntılar...

20.06.2019Gündem

Yazar Sonuçları

Hasan Hüseyin’i unutmayalım

Anma yıldönümü yazıları beni çok mutlu eder. Bir yazarın, şairin, sanatçının yeniden gündeme getirilmesi onun okunmasını sağlar. Ancak bu yazılarda gördüğüm bir eksikliğe değineceğim.

5.06.2020

Kaldırım darmadağın

Okurlarımızdan olan siyasetçi S. K., özetimle şöyle diyor:

27.05.2020

Zamanda yolculuk

Bugün ayın kaçı? Saat kaç? Çağımızda bu soruların cevabını saniyeler içinde alsak da eski devirlerde durum böyle değildi. Özellikle ramazanda ‘vaktin girmesi’ önemli bir meseleydi...

16.05.2020

Osmanlı'da eve teslim

Salgının etkileri nedeniyle son dönemde ‘online market alışverişi’ 3 katına çıktı! Üstelik bunların yüzde 45’i ilk defa sipariş verenler. Aslında evden alışveriş çok eski bir alışkanlık. Osmanlı ramazanlarında da sıklıkla ‘kapıdan alışveriş’ yapılırdı.

27.04.2020

İçeriden dışarıya bakmak

HABERİ okuyunca pencereden dışarıya baktım.

7.04.2020

Sistematik okuma

HER gün bütün gazetelerde kitap tavsiye ediliyor.

3.04.2020

Rüyaların mabedi bir şehir: İstanbul

İstanbul’da yıllardır yaşasanız da, bütün ömrünüz burada geçse de gene de bu şehri tanıdım diyemezsiniz.

28.02.2020

Festival bitti, festival var!

Başlangıcından bu yana onursal başkanı olduğum festival bu yıl da başarılı geçti.

23.02.2020

Ankara’mız için hayal ettim

Şair Nedim’in söylediği ‘Berceste’ ile başladım. Zarif söylenmiş ince veya hikmetli anlamlar taşıyan güzel beyit ve mısraya deniyor ‘Berceste’. Divan şiir geleneğinde rastlanıyor, söylenişi mükemmel yahut nükteli olduğundan kolayca ezberlenip hatırlanıyor.

21.02.2020

Edebiyat, söz kudreti dil bilinci ister

Kitap-lık dergisinin editörü Murat Yalçın, okurluğunu daha iddialı bulsa da aynı zamanda edebiyat dünyasının önemli öykü yazarlarından. Edebiyatla ilgili yazılı her şeyin mutlaka yaratıcılık istediğini söyleyen Yalçın ile okur ve yazarlık arasındaki sıkı bağları konuştuk. Yalçın sohbetimizde yazdıran şeyin hafıza olduğunu anlatırken, “Ancak yazarın bir hikâyesinin olması illa iyi bir roman çıkarmaz. Edebiyat söz kudreti, dil bilinci ister. Yazar, yazdığı dilin sesini iyi bilmeli ki kendi sesini bulabilsin. Yoksa ödül de alsa arkasında hiçbir iz kalmaz,” sözleriyle dilin gücüne dikkat çekti.

31.01.2020

Yazar evleri için harekete geçme vakti

Yazar evleri konusunda açtığımız kampanya sürüyor. Bize gelen başvuruları, ailelerin verdiği bilgileri değerlendiriyoruz, bazılarını gerekli mercilere, yerel yönetimlere iletiyoruz.

23.01.2020

Nereye gitti bu Marmara’nın balıkları?  

GEÇEN ay Tuba Şatana’nın düzenlediği yemek kültürü sempozyumunda kulak verdiğim araştırmacı Ruhi Güler kitabı “Lüfer Boğaziçi Şehrayini”yi göndermiş.

14.01.2020

İlle de yanması mı lazım

ÇOK satan ve çok seyredilen Türk edebiyatının öncü ustalarından Reşat Nuri Güntekin’in Tekirdağ’da bir süre yaşadığı evi yanmış.

10.01.2020

Yazar toplantıları

YAZARLARI yuvarlak rakamlı yıllarda anma toplantılarını her zaman desteklemişimdir.

19.12.2019

Sanat/edebiyatın seyir defteri

Hafta sonu için iyimser bir yazıya karar verdim. Elbette iyimserliğimin gerekçeleri son aylarda sanat/edebiyat dünyasında yaşanan olumlu gelişmeler.

29.11.2019

Kusura bakmayın ama maalesef bunu hak ettiniz Kemal Bey

DOĞRU mudur, sallama mıdır... Hiç bakmadan... Tuttunuz, “Bir CHP’li Külliye’de Erdoğan’la görüştü” iddiasına sahip çıktınız.

23.11.2019

İyi bir yazardan özel seçki

ANKARA Sinema Derneği’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği Gezici Festival 25. kez yola çıkıyor. 29 Kasım-5 Aralık tarihleri arasında Ankara’da, 6-8 Aralık’ta Sinop’ta ve 9-12 Aralık’ta Kastamonu’da perdelerini açacak festivalin bu yılki özel seçkisi sinema yazarı iyi çevirmen Fatih Özgüven’den.

15.11.2019

‘Hoş Sadâ’ üzerine

Bazı kitaplar vardır ki o konuda bir kitaplık kuruyorsanız mutlaka onu bulundurmalısınız. Bu tür kitaplardan biri de İbnülemin Mahmut Kemal İnal’ın ‘Hoş Sadâ’sıdır.

2.11.2019

Doğanın önünde hiçbir güç duramayacak

‘Önce sivil toplumcu sonra oyuncuyum’ diyen Mert Fırat, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ‘İyi Niyet Elçisi’ sıfatıyla da küresel amaçlar kapsamında çalışmalarını sürdürüyor. Benden sonrası tufan anlayışının terk edilmesi ve insanların konfor alanından çıkması gerektiğine dikkat çeken Fırat, “İhtiyacımız olan oksijeni vermek için, doğa yine üzerine düşeni mutlaka yapacak. Hiçbir güç, hiçbir kuvvet bunun önünde duramayacak” diyor.

18.10.2019

Orhan Birgit, Antalya ve bir kitap

Orhan Birgit  de aramızdan ayrıldı, sonsuzluğa yol alıyor.

17.10.2019

İstanbul şarkıları ne zaman

AÇIKHAVA’DAN başlayıp Türkiye’nin birçok yazlık bölgesinde konserler düzenleniyor.

12.10.2019

Kitapsız belediye etkinlikleri

Belediyelerin, yerel yönetimlerin kültürel etkinlikler yapmasını elbette destekliyoruz.

1.10.2019

Bursa’da Zaman...

Kurban Bayramı’nın ilk günü Bursa’nın sokaklarında dolaşırken Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Bursa’da Zaman” şiirinin “Billur bir avize Bursa’da zaman” dizesi hiç aklımdan çıkmadı.

24.08.2019

Kaldırım işgalleri yeniden gündemde

Vedat Milor’un bir kavgaya karıştığını, sesini yükselttiğini, bağırıp çağırdığını rüyamda görsem inanmam.

31.07.2019

Kültür turizminin eksik yanı

Rıfat Ilgaz adına Cide’de Belediye Başkanı Mehmet Eşref Mutlu’nun düzenlediği Sarıyazma Kültür ve Sanat Festivali dün başladı.

12.07.2019