MENÜ

Osmanli

Osmanli ile ilgili tüm haberleri, son dakika Osmanli haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Osmanli haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 51.908 Osmanli haberi bulunmuştur.

Osmanli Haberleri

Avam Ne Demek Avam Nedir Avam TDK Kelime Anlamı

Avam Ne Demek? Avam Nedir? Avam TDK Kelime Anlamı

Avam, Arapça kökenli bir kelimedir. Özellikle televizyon kültürünün etkisiyle günümüzde daha yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Avam sizin için negatif bir kelime midir? Tam anlamı oldukça merak edilen avam kelimesinin sözlükteki karşılığını ve farklı kullanımlarını sizin için derledik.

25.02.2020Gündem
Hüseyin Usta, Hollywooda çalışıyor

Hüseyin Usta, Hollywood'a çalışıyor

Diyarbakırlı takı tasarımcısı Hüseyin Sağtan'ın tasarımları, Hollywood yapımlarından sonra Netflix'te ilgi gören diziler "The Witcher" ile "Black Sails"da dikkati çekti.

25.02.2020Keyif
Altın bulduk, beraber değerlendirelim mesajı atan kişiden şikayetçi oldu

'Altın bulduk, beraber değerlendirelim' mesajı atan kişiden şikayetçi oldu

BURSA’da, tanımadığı bir telefon numarasından, 'Eşimin teyzesinin hayvan damını tadilat yaparken, duvarın içinde 50 kuruş büyüklüğünde sarı liralar bulundu. Bunları birlikte değerlendirebilir miyiz?' mesajı alan Ömer Şenses (33), mesajı atan kişiden şikayetçi oldu.

25.02.2020Gündem
Sultan 2. Abdülhamide hediye edilen eserler ilk kez sergileniyor

Sultan 2. Abdülhamid'e hediye edilen eserler ilk kez sergileniyor

JAPON İmparatoru Meiji tarafından Sultan 2. Abdülhamid’e hediye edilen zırh takımı, Japon nişanı ve Japon mabedi Saray Koleksiyonları Müzesi’nde ilk kez sergilenmeye başlandı.

25.02.2020Gündem
Hümeyra isminin anlamı nedir Hümeyra ne demek

Hümeyra isminin anlamı nedir? Hümeyra ne demek?

Hümeyra ismi, geçmişten günümüze bazı ünlü kimselerin de ismi olmuştur. Son Osmanlı padişahı Vahdettin'in torununun ismi Hümeyra'dır. Vahdettin'in torunu Hümeyra Hanım Sultan olarak anılmaktadır. Aynı zamanda ünlü şarkıcı ve oyuncu Hümeyra Akbay bu isme sahiptir. Peki, Hümeyra isminin anlamı nedir? Hümeyra ne demek?

25.02.2020Gündem
Tarihi surların üzerine ev yapmışlar

Tarihi surların üzerine ev yapmışlar

Bursa'da tarihi milattan önce 2'nci yüzyıla dayanan ve Osmanlı Devleti döneminde hapishane olarak kullanılan Zindan Kapı'nın surlarına yapılan ve tarihi dokuya zarar evler görenleri şaşırtıyor.

24.02.2020Seyahat
Fener alayı nedir Fener alayı ne zaman

Fener alayı nedir? Fener alayı ne zaman?

Osmanlı’dan bu yana süren 'Şivlilik' ve 'Fener Alayı' etkinlikleri yerini korumakta ve devam etmektedir. Üç ayların başlangıcını temsil eden Fener alayının zamanı Regaib Kandili ile bağlantılıdır. Şivlilik inancında olduğu gibi fener alayı için olan hazırlıklarda günler öncesinden yapılır. Peki, fener alayı nedir? Fener alayı ne zaman?

24.02.2020Gündem
Tarihi surların üzerine ev yapmışlar

Tarihi surların üzerine ev yapmışlar

BURSA'da tarihi milattan önce 2'nci yüzyıla dayanan ve Osmanlı Devleti döneminde hapishane olarak kullanılan Zindan Kapı'nın surlarına yapılan ve tarihi dokuya zarar evler görenleri şaşırtıyor.

24.02.2020Gündem
‘Para kazanmak için kitap yazmadım’

‘Para kazanmak için kitap yazmadım’

Duisburg’un Hochfeld semtindeki Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda, eğitimci roman yazarı Hasan Kayıhan romanlarının öykülerini anlattı. ‘Yoklar’, ‘Zincir’, ‘Uyanmak’, ‘Acı Su’, ‘Gurbet Ölümleri’, ‘Köln’de Bir Kız’, ‘Beyler Aman’, ‘Dönüş’, ‘Sultan ve Bir Aşk’, ‘Bir Kurşun ve Ötesi’ gibi kitaplarından bazılarının yazım hikayelerini okuyucularıyla paylaştı. Eserlerinin önemli bir bölümünde Avrupa’da yaşayan insanlarımızın hayat hikayelerini yansıttığını söyleyen Hasan Kayıhan, “Para kazanmak için kitap yazmadım!” dedi.

23.02.2020Avrupa
Baharda yolunuzu Hatay’a mutlaka düşürün

Baharda yolunuzu Hatay’a mutlaka düşürün

Binlerce yıllık tarihinde farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Hatay son dönemde gezginlerin favori rotası. Henüz keşfetmediyseniz; doğal güzellikleri, zengin tarihi mirası ve mutfağı ile dikkate değer bu şehri bahar planlarınıza almalısınız.

23.02.2020Seyahat
Tiktoktaki barbarlık

Tiktok'taki barbarlık

Kültür ve Turizm Bakanlığı, kaçırılan tarihi eserleri getirmek için mücadele veriyor. Ülkemizin kültür varlıklarını yağmalayan defineciler ise bunu nasıl yaptıklarını sosyal medyadan fütursuzca yayınlıyor.

23.02.2020Gündem
Oğuzlarda, Selçuklularda ve Osmanlılarda da kullanılan bir ifade olan toy hangi anlama gelir

Oğuzlarda, Selçuklularda ve Osmanlılarda da kullanılan bir ifade olan toy hangi anlama gelir?

Kim Milyoner Olmak İster isimli yarışma programının son bölümünde, bir yarışmacıya sorulan soru merak uyandırdı. Ekran başında izleyenler sosyal medya ve internet üzerinden ilgi çeken sorunun cevabını araştırmaya başladı. Büyük para ödülüne sahip olan soru şu şekilde; Oğuzlarda Selçuklularda ve Osmanlılarda da kullanılan bir ifade olan toy hangi anlama gelir?sorusunun yanıtı

22.02.2020Televizyon
Edirnede tarihi keşif heyecanı Osmanlı Sarayının kapısı bulundu

Edirne'de tarihi keşif heyecanı! Osmanlı Saray'ının kapısı bulundu

Edirne'de Osmanlı padişahı 2'nci Murad tarafından 1450 yılında yapımı başlanan ve oğlu Fatih Sultan Mehmet tarafından tamamlanan Edirne Yeni Sarayı (Saray-ı Cedide-i Amire) kazı çalışmalarında, giriş kapısının temeline ulaşıldı. Kazı başkanı Trakya Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu, sarayın has bahçeye açılan kapısının temellerine ulaşıldığını belirterek, "Kazılarda 15'inci yüzyıla ait duvarı bulduk. Bunun yanı sıra yine askeri müdahale edilmiş olan dönemde eklenti olarak karşımıza çıkan yeni duvarlar var. Bütüncül olarak kazıyı tamamladığımızda 15'inci yüzyıl duvarlarını belirli bir yüksekliğe göre tamamlayıp, avlu duvarlarını daha belirgin hale getireceğiz" dedi.

22.02.2020Gündem
Ortak Türk Tarihi dersi okutulmaya başlandı...

'Ortak Türk Tarihi' dersi okutulmaya başlandı...

Türk Konseyi devlet başkanlarının aldığı karar üzerine hazırlanan 'Ortak Türk Tarihi' ders kitabını Türkiye'de 30 bin, Kazakistan'da 15 bin, Azerbaycan'da ise 10 bin öğrenci seçmeli ders olarak okumaya başladı.

22.02.2020Eğitim
Edirnede tarihi keşif heyecanı

Edirne'de tarihi keşif heyecanı

Edirne'de Osmanlı padişahı 2'nci Murad tarafından 1450 yılında yapımı başlanan ve oğlu Fatih Sultan Mehmet tarafından tamamlanan Edirne Yeni Sarayı (Saray-ı Cedide-i Amire) kazı çalışmalarında, giriş kapısının temeline ulaşıldı. Kazı başkanı Trakya Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu, sarayın has bahçeye açılan kapısının temellerine ulaşıldığını belirterek, "Kazılarda 15'inci yüzyıla ait duvarı bulduk. Bunun yanı sıra yine askeri müdahale edilmiş olan dönemde eklenti olarak karşımıza çıkan yeni duvarlar var. Bütüncül olarak kazıyı tamamladığımızda 15'inci yüzyıl duvarlarını belirli bir yüksekliğe göre tamamlayıp, avlu duvarlarını daha belirgin hale getireceğiz" dedi. Alanda en çok dikkat çeken eserlerden biri ise Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan ve İstanbul'un fetih planlarının yapıldığı büyük bir kısmı yıkık olan Cihannüma Kasrı.

22.02.2020Gündem
Osmanlıspor 2-0 Ekol Göz Menemenspor

Osmanlıspor 2-0 Ekol Göz Menemenspor

TFF 1. Lig'in 23. haftasında Osmanlıspor, sahasında Ekol Göz Menemenspor'u 2-0 mağlup etti.

21.02.2020Futbol
Tokatta 1850li yıllardan kalma 4 tabanca ele geçirildi

Tokat'ta 1850'li yıllardan kalma 4 tabanca ele geçirildi

TOKAT'ta Osmanlı Dönemi'ne ait 1850 yıllardan kalma 4 tabanca ele geçirildi.

21.02.2020Gündem
Gritchenkonun gözünden 100 yıl önce İstanbul

Gritchenko'nun gözünden 100 yıl önce İstanbul

Meşher’de açılan ‘Alexis Gritchenko - İstanbul Yılları’ adlı sergi, Ukraynalı sanatçının 1919-1921 arasında yaşadığı İstanbul’u konu alan 150’den fazla eserini ilk kez bir araya getiriyor. İzleyiciyi 100 yıl öncenin işgal altındaki İstanbul’unda keşfe çıkaran sergi kapsamında Gritchenko’nun Atatürk’ün kitaplığında da bulunan ‘İstanbul’da İki Yıl’ adlı kitabı da Yapı Kredi tarafından Türkçeye kazandırıldı.

21.02.2020Kitap Sanat
Harputtaki tarihi yapılar, 6.8 büyüklüğündeki depremde zarar görmedi

Harput'taki tarihi yapılar, 6.8 büyüklüğündeki depremde zarar görmedi

ELAZIĞ'ın Sivrice ilçesinde 24 Ocak'ta meydana gelen, 41 kişinin yaşamını yitirdiği 6.8 büyüklüğündeki depremde birçok mahallede binalarda hasar oluşurken, kentin 4 bin yıllık geçmişe sahip tarihi Harput Mahallesi'ndeki yapılara ise zarar görmedi.

21.02.2020Gündem
Yönetmen Nazif Tunç: 50 yıl Türk sinemasının tek destekçisi Türk milleti oldu

Yönetmen Nazif Tunç: 50 yıl Türk sinemasının tek destekçisi Türk milleti oldu

Yönetmen Nazif Tunç, özellikle Yeşilçam yıllarında Türk insanının sinemayı desteklediğini söyleyerek, "50 yıl, belki daha da uzun bir süre Türk sinemasının tek destekçisi Türk milleti oldu." dedi.

20.02.2020Kitap Sanat
Sizin için Türk mutfağının olmazsa olmazları neler

Sizin için Türk mutfağının olmazsa olmazları neler?

Dünyanın dört bir yanından yemek tutkunlarının otantik mekanları ve geleneksel tatları öne çıkarmak için bir araya geldikleri içerik sitesi TasteAtlas üyelerinin puanlamalarıyla ortaya çıkan Türkiye’nin en popüler 100 lezzeti listesi sokak lezzetlerinden geçmişi Osmanlı sarayına dayanan geleneksel tatlara birçok yiyecekten oluşuyor. Biz de bu listeden en yüksek puanlı olanları seçip sizin fikrinizi almak istedik. Listenin tamamı da aşağıda...

Tuna kıyısındaki tarihi kent: Estergon

Tuna kıyısındaki tarihi kent: Estergon

Estergon, Macaristan'ın eski şehirlerinden birisi. Başkent Budapeşte'nin 50 km kuzeybatısında yer alan Estergon, Tuna Nehrinin kıyısına konuşlanmış.

20.02.2020Seyahat
Paris’te Bir Padişah, İstanbul’da Bir İmparatoriçe sergisi açıldı

"Paris’te Bir Padişah, İstanbul’da Bir İmparatoriçe" sergisi açıldı

Özel Fransız Lisesi Notre Dame de Sion'da (NDS) açılan sergiye ilişkin açıklama yapan lisenin sergilerden sorumlu küratörü Aylin Koşunyan, Sultan Abdülaziz’in Avrupa seyahatine ilişkin yazdığı bir makalenin ardından, bu gezinin görseller eşliğinde bir sergiye dönüşebileceği fikrinin ortaya çıktığını söyledi.

19.02.2020Keyif
Kuruluş Osman saat kaçta yayınlanacak, yeni bölümde neler olacak

Kuruluş Osman saat kaçta yayınlanacak, yeni bölümde neler olacak?

Çarşamba günleri yayınlanan Kuruluş Osman dizisi 19 Şubat akşamı 11. Bölümüyle izleyici karşısına çıkacak. Moğollar’ın Türk obalarını işgal edip tüm beyleri esir altında tutacağı Kuruluş Osman 11. Bölümünde Osman Gazi’ye destek Şeyh Edebali’den gelecek. Peki, Kuruluş Osman saat kaçta yayınlanacak? Yeni bölümde neler olacak, Osman Gazi alplerini kurtarabilecek mi?

19.02.2020Televizyon
Söğüt nerede Osmanlının ilk başkenti Söğüt hangi ilde

Söğüt nerede? Osmanlı'nın ilk başkenti Söğüt hangi ilde?

Ertuğrul Gazi Müzesi, türbesi ve Dursun Fakih Türbesi'nin bulunduğu Söğüt, Osmanlı Beyliği'nin ilk başkenti olarak biliniyor. Mudanya-Bursa’dan ve Gemlik İskelesi’nden gelerek Konya’ya doğru uzanan tarihi yol Söğüt’ün içinden geçmiştir. Söğüt’ün tarih sahnesindeki parlak dönemi 13.yy sonlarında başlar. Peki, Söğüt nerede? Osmanlı'nın ilk başkenti Söğüt hangi ilde?

19.02.2020Gündem
İki bina arasındaki 16 asırlık tarih

İki bina arasındaki 16 asırlık tarih!

İstanbul'un Fatih ilçesindeki 'Avrat Taşı' adıyla bilinen, eser günümüzde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya... 5. yüzyılda Doğu Roma İmparatoru Arkadios döneminde çıkan bir isyanın bastırılması üzerine, zaferi taçlandırmak amacıyla dikilen eser, iki bina arasında sıkışmış halde ve üzerindeki motiflerde ise derin çatlaklar bulunuyor.

19.02.2020Gündem
Ispartada 58 parça tarihi eser ele geçirildi; 3 gözaltı

Isparta'da 58 parça tarihi eser ele geçirildi; 3 gözaltı

ISPARTA'da Osmanlı, Roma ve Bizans dönemine ait 58 parça tarihi eseri satmaya çalışan 3 kişi jandarmanın operasyonuyla yakalandı.

19.02.2020Gündem
Safranboludaki tümülüste bulunan 20 antik mezar ilk kez sergilenecek

Safranbolu'daki tümülüste bulunan 20 antik mezar ilk kez sergilenecek

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Karabük’ün tarihi evleriyle ünlü Safranbolu ilçesindeki Büyük Göztepe Tümülüsü'nde ortaya çıkarılan 20 antik mezar, turizme katkı sunacak.

18.02.2020Gündem
Turistik Doğu Ekspresi ile Anadolunun duraklarında yolculuk

Turistik Doğu Ekspresi ile Anadolu'nun duraklarında yolculuk

Ankara-Kars hattında hizmete sunulan Turistik Doğu Ekspresi, yolcularına farklı lezzetleri tatma ve kültürel değerleri görme imkanı sağlıyor.

18.02.2020Seyahat
Elimde muz kabuğuyla restorana indim

Elimde muz kabuğuyla restorana indim

21 yıllık beraberliklerinde bir deftere imza atmamışlar belki ama kendi tabirleriyle imzaları kalplerinde... Safiye Soyman-Faik Öztürk çiftiyle Ferhat ile Şirin Festivali kapsamında konser vermek üzere gittikleri Amasya’da buluştum.

18.02.2020Magazin
Üç aylara ne zaman girilecek İşte Recep ayı başlangıç tarihi

Üç aylara ne zaman girilecek? İşte Recep ayı başlangıç tarihi

Müslümanların ibadetlerini idrak ettiği mübarek üç aylar Recep ayı ile beraber başlayacak. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2020 takviminde yer alan üç ayların başlangıç tarihi şubat ayının ilerlemesiyle beraber araştırılmaya başlandı. Recep ayı bu sene geçtiğimiz yıla göre 10 gün önce başlayacak. Peki, üç aylara ne zaman girilecek? İşte Recep ayı başlangıç tarihi ve konuyla ilgili merak edilenler...

17.02.2020Gündem
Osmanlının ilk payitahtına gelen yabancı turistlerin dörtte biri Kuveyt ve Suudi Arabistandan

'Osmanlı'nın ilk payitahtı'na gelen yabancı turistlerin dörtte biri Kuveyt ve Suudi Arabistan'dan

Türkiye'de inanç ve kış turizminin önde gelen illerinden Bursa, geçen yıl yabancı turistlerin dörtte birini Kuveyt ve Suudi Arabistan'dan ağırladı.

17.02.2020Seyahat
Kayakçıların atlı board keyfi

Kayakçıların 'atlı board' keyfi

Erzincan'da kar yağışını fırsat bilen bir grup kayakçının cirit atlarına bağladıkları iplere tutunarak yaptıkları ve "atlı board" adını verdikleri kayak, renkli görüntüler oluşturdu.

17.02.2020Seyahat
Karadenizin Zeugması ören yerine dönüştürülüp ziyarete açılacak

'Karadeniz'in Zeugması' ören yerine dönüştürülüp ziyarete açılacak

MÖ 1. yüzyılda kurularak MS 8. yüzyıla kadar kullanıldığı tahmin edilen, ortaya çıkarılan mozaikler dolayısıyla "Karadeniz'in Zeugması" olarak adlandırılan Karabük'teki Hadrianaupolis Antik Kenti, ören yerine dönüştürülerek ziyarete açılacak.

17.02.2020Seyahat
Orta Çağın hoşgörü kenti Ani çetin kışta da ilgi görüyor

'Orta Çağ'ın hoşgörü kenti Ani' çetin kışta da ilgi görüyor

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve kış mevsiminde de yoğun ilgi gören Türkiye-Ermenistan sınırındaki Ani Örenyeri'ni, 2019 yılında 129 bin kişi ziyaret etti.

17.02.2020Seyahat
Osmanlının ilk telsiz telgraf istasyonu müze olacak

Osmanlı'nın ilk telsiz telgraf istasyonu müze olacak

Antalya'da Patara Örenyeri'nde ortaya çıkarılan Osmanlı'nın Afrika'daki topraklarıyla iletişim için kurduğu istasyon, restorasyon çalışmalarının ardından müze haline dönüştürülerek ziyarete açılacak.

17.02.2020Seyahat
Misis Köprüsü 1700 yıllık geçmişiyle tarihe ışık tutuyor

Misis Köprüsü 1700 yıllık geçmişiyle tarihe ışık tutuyor

Ceyhan Nehri üzerine 4'üncü yüzyılda yaptırılan, "Ölümsüzlük Köprüsü" adıyla da bilinen "Misis Köprüsü", 1700 yıldır bölge halkı tarafından kullanılıyor.

17.02.2020Seyahat
Los Turcos bahçesi

Los Turcos bahçesi

İspanya’nın Sax kasabasındaki festivale 100 yıldır Türk bayrakları ve Osmanlı kıyafetleriyle katılan Los Turcos (Türkler) Derneği, kasabalarına Türk kültürünü anlatan park istedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, ‘İspanyol Türkleri’nden gelen isteği oybirliğiyle kabul etti. Projesi İBB tarafından çizilen Türk bahçesinin bütçesi 601 bin lira olarak hesaplandı.

17.02.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Partenon Heykelleri

Birleşik Krallık nihayet 31 Ocak 2020 tarihi itibariyle Avrupa Birliği’nden çıktı.

25.02.2020

Gökyüzü Ne Der: Mart Ayı Kapıdan Koronavirüs’üne Baktırır

Daha iyi bir başlıkla işe giriş yapmak isterdim. Ama maalesef biraz gerçekleri konuşma zamanında olduğumuzu düşünüyorum. Önlemlerimizi almak adına birlikte el ele vermemiz gereken bir döneme girdiğimizi hatırlatmak isterim. O zaman buyurun aşağıdaki beyin fırtınasına sizler de katılın.

25.02.2020

Dağda kar, mutfakta bahar

Kar kalınlıkları ideale ulaştı, kayak merkezleri yükünü aldı. Şimdi beyaz zirvelerin tadını çıkarmanın tam zamanı. Ancak unutmayın, bu zorlu spor bolca kalori harcamak anlamına geliyor. Neyse ki hangi dağı seçerseniz seçin eteklerinde sizi bekleyen lezzet dolu bir şehir var. Kayak tutkunlarını mutlu edecek tüyolar burada.

24.02.2020

Sessiz toprakların konuşan güzellikleri: Çankırı

Günümüzde büyük şehirlerin kaosundan kaçmanın en kolay yolu günübirlik yolculuklar. Ankaralılar da bunun için tercihlerini genellikle ya Polatlı’dan ya da Beypazarı’ndan yana kullanırlar. Çok az insan bir otobüse binerek Çankırı’ya gitmeyi düşünür. Oysa başkente sadece 1.5 saat mesafedeki bu şehirde, eski Selçuklu eserlerinden son derece güzel Osmanlı evlerine, camilerden devasa tuz madenine kadar görülecek çok şey var.

24.02.2020

Yalanlar üstüne

‘Şimdi’nin Gücü’ kitabıyla tanınan Kanadalı yazar Eckhart Tolle, sekiz yılda yazdığı ‘Var Olmanın Gücü’ eserinde, rollerin rahatlatıcı bir kimlik duygusu verebileceğini belirtiyor...

24.02.2020

Milli mücadelenin mirası

Milli Mücadele’nin 100. yılı, 2022 yılı ortalarında bitecek. Bu gidişle 100. yıl döneminde önemli ve unutulmaz bir kültürel faaliyetler bütününün oluşacağını pek zannetmiyorum. Bu ganimetlerin saklanması böyle mi olacaktı?

23.02.2020

Oğulcan erdi muradına biz çıkalım bahçesine EMILY’S GARDEN

Arkada şahane bir kışlık bahçesi var, akşamüstünden itibaren oturmalara doyum olmuyor. Bahçe kısmında müzik çok kısık. Ama belli bir saatten sonra içerideki kapalı alanda vur patlasın, çal oynasın...

22.02.2020

UNESCO'ya Afyonkarahisar mutfağı da dahil oldu

Türkiye’de Gaziantep ile Hatay’ın ardından gastronomi alanında 2019 UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na Afyonkarahisar da dahil oldu ve hak ettiği unvana kavuştu. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2020 yılının “Türk Mutfağı Yılı” olarak belirlenmesinin ardından bu yıl Türk mutfağı ve gastronomisi oldukça konuşulacağa benziyor. Bu iki sevindirici haberi alır almaz, 2020’de ilk rotamı Afyonkarahisar olarak belirledim ve ikinci kez ziyaret ettiğim gastronomi cenneti şehrin, geleneksel lezzetleri ile ilgili deneyimlerimi aşağıda sizler için derledim.

21.02.2020

Nişantaşı’nda Almanya esintisi

Bilenler bilir, Almanya ziyaretlerime renk katan en güzel şeyler arasında şehrin kitabevlerini gezmenin yanı sıra Almanya usulü tatlılar, ekmekler, çörekler ve kahveleri tatmak geliyor.

19.02.2020

Elimde muz kabuğuyla restorana indim

21 yıllık beraberliklerinde bir deftere imza atmamışlar belki ama kendi tabirleriyle imzaları kalplerinde... Safiye Soyman-Faik Öztürk çiftiyle Ferhat ile Şirin Festivali kapsamında konser vermek üzere gittikleri Amasya’da buluştum.

18.02.2020