EKSTRA
MENÜ

İklim Krizi

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 885 haberi bulunmuştur.

İklim Krizi Haberleri

İngiltere Başbakanı Johnson, iklim değişikliğinin Kovid-19dan daha tehlikeli olduğunu söyledi

İngiltere Başbakanı Johnson, iklim değişikliğinin Kovid-19'dan daha tehlikeli olduğunu söyledi

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, iklim krizinin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından çok daha kötü olduğunu belirterek özel sektörün iklim kriziyle mücadele için "trilyonlar" harcaması gerektiğini bildirdi.

19.10.2021Ekonomi
Bakan Pakdemirli açıkladı: Türkiye öncü rol üstlenecek

Bakan Pakdemirli açıkladı: Türkiye öncü rol üstlenecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'nin "Yeşil Kalkınma Devrimi"ni gerçekleştirmede öncü rol üsteleneceğini belirterek, "Sürdürülebilir tarım uygulamalarının geliştirilmesi ve iklim değişikliği ile mücadele açısından, AB'nin 'Avrupa için Yeşil Mutabakat' kapsamında, sağlıklı ve çevre dostu bir gıda sistemi için çalışmalarımıza başladık." dedi.

19.10.2021Ekonomi
Küresel sıcaklık artışının 2 derecenin altında tutulabileceği öngörülüyor

Küresel sıcaklık artışının 2 derecenin altında tutulabileceği öngörülüyor

Küresel sıcaklık artışının 2025'e kadar karbon emisyonlarını azaltmak için atılacak adımların hızlandırılmasıyla 2 derecenin altında tutulabileceği öngörülüyor.

18.10.2021 Dünya
İnsanlar parça parça satılıyor Sosyal medyanın “kemik tüccarı”

İnsanlar parça parça satılıyor! Sosyal medyanın “kemik tüccarı”

ABD'de yaşayan 21 yaşındaki Jon Pichaya Ferry, kurduğu şirketle TikTok üzerinden insan kemiklerini satılığa çıkartıyor. Her paylaşımı milyonlarca kişi tarafından beğenilen Ferry, yaptığı işi ne kadar masum göstermeye çalışsa da ardındaki gerçek bir o kadar korkutucu. Hazırsanız, 21 yaşındaki gencin, masum bir girişim olarak gösterdiği bu ticaretin ardındaki ürperten gerçeklere bakalım...

18.10.2021Dünya
Zaman daralıyor: Büyük felaketler kapıda

Zaman daralıyor: Büyük felaketler kapıda!

İlkim krizi tüm dünya medeniyetleri için en öncelikli sorunların başında geliyor. Atılması gereken adımlar için zaman daralırken uzmanlar iklim değişikliği nedeniyle her kıtayı bekleyen farklı tehlikeleri sıraladı ve çözüm önerilerini açıkladı...

16.10.2021Dünya
Emine Erdoğan, Sıfır Atık Zirvesi 2021e video mesajla katıldı

Emine Erdoğan, Sıfır Atık Zirvesi 2021'e video mesajla katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, küresel ısınmanın sadece insan yaşamını değil, bütün ekosistemi etkilediğini ve tabiatın dengesini bozduğunu belirterek, "Birçok canlı türü yok olmakta, emanet aldığımız dünya, çocuklarımıza eksilerek kalmaktadır. Dünya bir bütün. Biz, insanoğlu da onun emanetçisiyiz. Yüksek bir çevre ahlakıyla onu korumalı, emaneti eksiksiz teslim etmek için etkin çevre politikaları geliştirmeli ve uygulamalıyız." dedi.

15.10.2021Gündem
Türkiyeyi bekleyen tehlike... 30 milyonluk göç dalgasıyla karşı karşıya kalabiliriz

Türkiye'yi bekleyen tehlike... '30 milyonluk göç dalgasıyla karşı karşıya kalabiliriz'

Prof. Dr. Levent Kurnaz, ABD merkezli Climate Central adlı organizasyonun küresel ısınma ile ilgili hazırladığı yeni çalışmayı değerlendirdi. Levent Kurnaz, Türkiye için en kötü senaryonun kuraklık ve Pakistan, Mısır, Etiyopya gibi ülkelerde yaşanan sıcaklık artışları sonrası Türkiye'nin 2 yıl içinde 20-30 milyonu bulacak göç dalgasıyla karşı karşıya kalması olduğunu belirtti. Prof. Dr. Kurnaz ayrıca, 'Bilim insanları bu yüzyılın sonuna kadar deniz seviyesinde 2 metreye yakın yükselme olabileceğini söylüyorlar. 2 metre İstanbul, İzmir gibi şehirler için çok ciddi bir miktardır, az buz bir şey değil.' ifadelerini kullandı.

15.10.2021Gündem
Son dakika... Dünyanın ne kadar zamanı kaldı Kanadalı uzmanlar tarih vererek uyardı

Son dakika... Dünyanın ne kadar zamanı kaldı? Kanadalı uzmanlar tarih vererek uyardı!

Dünya iki yıla yakındır koronavirüs kâbusundan uyanamazken etkisini artık somut olarak hissetmeye başladığımız iklim krizi için en kötü senaryo belli oldu. Dünyayı bekleyen kabus senaryosu için tarih veren Kanadalı bilim insanları yaşanamayacak bölgeleri de açıkladı.

15.10.2021Dünya
İklim krizi için ev ödevi başlıyor

İklim krizi için ev ödevi başlıyor

Türkiye’nin de dahil olduğu ülkeler, küresel ısınma, buzulların erimesi, çevreye duyarlı üretim, ormanların yok edilmesinin önlenmesi konusunda radikal kararlar almaya hazırlanıyor.

15.10.2021Ekonomi
Murat Kurum: İklim krizi küresel bir kriz, ciddiye alınması gereken bir kriz

Murat Kurum: İklim krizi küresel bir kriz, ciddiye alınması gereken bir kriz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Paris Anlaşması'nın onaylanmasıyla yeni bir sürece başlandığını belirterek, "Yeşil kalkınma devrimi süreci başlamaktadır. İnşallah ülkemiz de bu yeşil kalkınma döneminde, yeşil dönüşüme maruz kalan, etkilenen değil, etki eden, yön veren ve liderlik eden bir ülke olarak bu süreci takip edecektir." dedi.

14.10.2021Haber
Bakan Kurum: Ocak ayında İklim Şurası’nı gerçekleştireceğiz

Bakan Kurum: Ocak ayında İklim Şurası’nı gerçekleştireceğiz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye olarak yeşil dönüşüme maruz kalan değil etki eden, yöneten, liderlik eden bir ülke olmak istediklerini söyledi. Kurum, "Kamu ve özel sektörümüz, üniversitelerimiz, çevre kuruluşlarımız, sivil toplum örgütlerimiz, gençlerimizden oluşan geniş bir istişare mekanizması kuracağız. Ocak ayında ilk defa tüm tarafların katılımıyla İklim Şurasını gerçekleştireceğiz. Buradan elde edeceğimiz çıktılar, ülkemizin de bu konuda yol haritası olacaktır" dedi.

14.10.2021Ekonomi
İstanbul için kâbus senaryosu: Deniz sahilleri yutacak

İstanbul için kâbus senaryosu: Deniz sahilleri yutacak

En son ‘iklim değişikliği’ haritasına göre 1.5 derecelik ısınma sonucunda 40 yıl içinde İstanbul’un kıyı haritası da değişecek. 3 derecelik kötümser senaryo gerçekleşirse deniz suları sahillerden iki kilometre kadar içeri girecek, başta Dolmabahçe ve Çırağan sarayları olmak üzere birçok yapı ve bölge sular altında kalacak.

14.10.2021Gündem
IEA uyardı Trilyonlarca dolar yatırım gerek

IEA uyardı! Trilyonlarca dolar yatırım gerek

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), mevcut koşullarda 2021'in karbon salımlarında en fazla artışın görüldüğü ikinci yıl olacağı uyarısında bulundu.

13.10.2021Ekonomi
İklim krizi için korkutan uyarı: Hazır değiliz, yüzlerce kişi ölebilir

İklim krizi için korkutan uyarı: Hazır değiliz, yüzlerce kişi ölebilir!

Dünya iki yıla yakındır koronavirüs kâbusundan uyanamazken etkisini artık somut olarak hissetmeye başladığımız iklim krizi büyük bir felakete dönüşmenin eşiğinde. Dünya nüfusunun en az yüzde 85'i iklim değişikliğinden etkilenirken İngiltere Çevre Ajansı çok kritik uyarılarda bulundu.

13.10.2021Dünya
Dünya için 2050 alarmı Biz bugünü tartışıyoruz ama...

Dünya için 2050 alarmı! Biz bugünü tartışıyoruz ama...

Koronavirüs salgını yüzünden dünya genelinde yükselen gıda fiyatları, iklim krizine bağlı afetlerle de birleşince alarm vermeye başladı. Yayımlanan bilimsel raporlara göre, iklim krizinin önüne geçilmediği takdirde, 2050 yılında dünya genelinde tarım üretimi verimi üçte bir oranında düşecek. Bu çiftçilerin yüzde 50'den daha fazla üretim yapmak zorunda kalacağı anlamına geliyor. Hindistan, Rusya, ABD “nasıl önlem alırız”ı tartışıyor. Peki, Türkiye'de durum ne? İşte bugünümüzün ve yarınımızın fotoğrafı...

13.10.2021Ekonomi
DSÖden iklim değişikliğiyle mücadele için reçete

DSÖ'den iklim değişikliğiyle mücadele için reçete

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) İklim Değişikliği ve Sağlık COP26 Özel Raporunda, 31 Ekim-12 Kasım tarihlerinde İskoçya'nın Glasgow kentinde düzenlenecek Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) 26. Taraflar Konferansı (COP26) öncesinde liderler ve COP26 ülke delegasyonlarına iklim değişikliğiyle mücadeleyi hızlandırmaları yönünde çağrı yapıldı.

11.10.2021Dünya
İklim krizi için çok önemli bir adım… 12 soruda Paris İklim Anlaşması

İklim krizi için çok önemli bir adım… 12 soruda Paris İklim Anlaşması

197 ülkenin imzaladığı Paris İklim Anlaşması, geçtiğimiz günlerde Türkiye tarafından da onaylandı. İklim krizine karşı evrensel mücadeleyi örgütleyen tek anlaşma olan Paris İklim Anlaşması hakkında hâlâ pek çok merak edilen bulunuyor. İşte dünyamız için büyük önem taşıyan Paris İklim Anlaşması hakkında en sık sorulan 12 soru ve 12 yanıtı…

11.10.2021Gündem
Koronavirüse de iklim değişikliğine de inanmıyorlar

Koronavirüse de iklim değişikliğine de inanmıyorlar

Koronavirüs aşısına karşı çıkanlar şimdi de iklim krizini reddediyorlar. Paris İklim Anlaşması’nda yer alan bilimsel verileri kabul etmeyen bu kişiler, her şeyin uluslararası bir komplo olduğunu iddia ediyorlar.

11.10.2021Gündem
Küresel enerji krizi geliyor Dünya bu kış üşüyecek

Küresel enerji krizi geliyor! Dünya bu kış üşüyecek

Enerji krizi tüm dünyada büyüyor. Doğalgaz, kömür ve elektrikte fiyatlar rekor kırıyor. Çin’de bazı bölgelerde fabrikalar yeterli enerjiyi bulamadığı için üretime kısa aralar vermeye başladı. Uzmanlar, aralık-ocak-şubat aylarını işaret ediyor. Dünyada enerji talebi hızla artarken arzdaki artış buna aynı hızda karşılık veremiyor. Enerji emtialarındaki fiyatların artmaya devam etmesine bağlı olarak tüketicilerin enerji maliyetlerinin artması ve önümüzdeki kış aylarında birçok ülkede doğalgaz ve elektrik kesintilerinin yaşanması bekleniyor.

9.10.2021Ekonomi
Emine Erdoğan: Kalkınma ancak kadınların hem ekonomik hem de sosyal olarak güçlenmesiyle mümkündür

Emine Erdoğan: Kalkınma ancak kadınların hem ekonomik hem de sosyal olarak güçlenmesiyle mümkündür

Üreten Kadınlar Türkiye Zirvesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Kalkınma ancak kadınların hem ekonomik hem de sosyal olarak güçlenmesiyle mümkündür" dedi.

8.10.2021Haber
Emine Erdoğan: Kalkınma ancak kadınların güçlenmesiyle mümkündür

Emine Erdoğan: Kalkınma ancak kadınların güçlenmesiyle mümkündür

Üreten Kadınlar Türkiye Zirvesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Kalkınma ancak kadınların hem ekonomik hem de sosyal olarak güçlenmesiyle mümkündür" dedi.

8.10.2021Gündem
Emine Erdoğan: Hayatın kadın fikriyle yeniden yorumlanmasına fırsat verelim

Emine Erdoğan: Hayatın kadın fikriyle yeniden yorumlanmasına fırsat verelim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, kadınların sürdürülebilir ekonominin liderleri olacağına yürekten inandığını belirterek, "Çevreye sıfır zarar' ilkesiyle büyüyen şirketler eminim ki kadınların eseri olacak. Yeter ki kadın girişimciliğini en üst seviyede destekleyelim ve hayatın kadın fikriyle yeniden yorumlanmasına fırsat verelim." dedi.

8.10.2021Gündem
Ticaret borsasında ilk ürün heyecanı

Ticaret borsasında ilk ürün heyecanı

Tarım sektörünün gelişimine katkı sağlamak, üretimi ve üreticiyi teşvik etmek amacıyla, İzmir Ticaret Borsası tarafından yaklaşık 100 yıldır düzenlenen geleneksel ‘İlk Ürün ve Sezon Açılış Törenleri’ kapsamında 2021/22 Sezonu ‘Çekirdeksiz Kuru Üzüm ve Kuru İncir İlk Ürün ve Sezon Açılış Töreni’, pandemi koşulları sebebiyle alınan önlemler kapsamında, sınırlı katılım ile Borsa’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

6.10.2021Ekonomi
Dünya Meteoroloji Örgütünden kritik uyarı: Küresel su krizi kapıda

Dünya Meteoroloji Örgütü'nden kritik uyarı: Küresel su krizi kapıda!

Dünyanın içinde bulunduğu iklim krizi giderek derinleşiyor. Dünya Meteoroloji Örgütü'ne göre iklim değişikliği yakın gelecekte küresel su krizine neden olacak.

5.10.2021Dünya
Dünyada mercan resifinin yüzde 14ü yok oldu

Dünyada mercan resifinin yüzde 14'ü yok oldu

The Week dergisinin haberine göre, Küresel Mercan Resifi İzleme Ağı, dünya çapındaki mercan resifini inceleyen bir çalışma yayımladı. Buna göre, dünyadaki mercan resifinin yüzde 14'ünün yok olduğu bildirildi.

5.10.2021Dünya
AB’de enerji endişesi

AB’de enerji endişesi

Enerji fiyatlarındaki önlenemeyen artışın hükümetlerin bütçelerini etkileme ve Avrupa Birliği ekonomilerinde son dönemde gözlemlenen iyileşmeyi tehdit etme potansiyeli Birlik ülkelerini harekete geçirdi. Lüksemburg’da bir araya gelen Euro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanları konuyu masaya yatırdı. Konu önümüzdeki günlerde de AB’nin gündemindeki yerini koruyacak. Enerji fiyatlarındaki artışın liderler düzeyinde ele alınması da gündemde.

5.10.2021Ekonomi
Emine Erdoğan: Küresel ısınma gidişatına yön verecek son nesiliz

Emine Erdoğan: Küresel ısınma gidişatına yön verecek son nesiliz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, küresel ısınmayla ilgili, "Dünyanın geleceğini tehdit eden bu büyük mesele karşısında, ülkelerin tek başına hareket etmesi yetmiyor. Küresel bir eylem planının, ivedilikle hayata geçmesi gerekiyor. Yarın çok geç olabilir. Küresel ısınma ile ilgili gidişata yön verecek son nesil olduğumuzu unutmamalıyız" dedi.

4.10.2021Gündem
İklim değişikliği buna da sebep oldu... Dünya artık daha karanlık

İklim değişikliği buna da sebep oldu... Dünya artık daha karanlık!

İklim değişikliği son yıllarda yaşanan gelişmelerle birlikte artık 'iklim krizi' olarak anılmaya başladı ve hepimizin hayatındaki etkileri daha görülür hale geldi. Bu konuyla ilgili yapılan son bilimsel çalışmalar ise oldukça ilginç bir sonucu ortaya çıkardı.

4.10.2021Dünya
Hedef, modern bir vatandaşlık hukuku

Hedef, modern bir vatandaşlık hukuku

Almanya’da yeni seçilen göçmen kökenli federal milletvekillerinin sayısının bir önceki döneme göre çok fazla olması, vatandaşlık hukukunda reform beklentilerini yeniden gündeme getirdi.

3.10.2021Avrupa
Şimdi sıra iklimin bizi değiştirmesinde

Şimdi sıra iklimin bizi değiştirmesinde

Seller, kuraklık, aşırı sıcak ya da soğuklar, yangınlar… Gün geçmiyor ki dünyanın bir köşesinden iklimle bağlantılı bir felaket haberi gelmesin. Hal böyle olunca çabalar da giderek yoğunlaşmaya başladı. Şimdi Türkiye de Paris İklim Anlaşması’nı Meclis’ten geçirerek bu çabalara resmi olarak ortak olacak. Uzmanlar bunun hayatımıza çekidüzen vermek anlamına geldiğini söylüyor. Önceki gün Meclis’e sunulan anlaşmanın ne olduğunu ve neleri değiştireceğini uzmanlara sorduk.

Bodrum susuz mu kalacak Tehlike kapıda...

Bodrum susuz mu kalacak? Tehlike kapıda...

Rize’den sonra Türkiye'nin en fazla yağış alan ikinci şehri olan Muğla, son dönemde kuraklık ve su kıtlığıyla savaşıyor. Şehirde 2017 yılında 34, 2020 yılında 46, 2021 yılında ise 88 olmak üzere toplam 168 kuyu tamamen kurudu. Özellikle şehrin en popüler adresi olan Bodrum, bu durumdan en ağır yara alan yer. Bodrum’un içme suyunu karşılayan iki barajdan biri kurudu diğeri ise alarm veriyor. Peki Türkiye’nin incisi Bodrum, artık susuz mu kalacak? Uzmanlar hurriyet.com.tr'ye anlattı.

2.10.2021Gündem
Kuraklık artınca dünya Osmanlı sebillerini keşfetti

Kuraklık artınca dünya 'Osmanlı sebilleri'ni keşfetti

Küresel İklim krizine bağlı ortaya çıkan kuraklık, birçok dünya kentini tehdit etmeye başladı. Susuzlukla boğuşan Londra, Los Angeles, Mumbai gibi metropollerde, halka açık çeşmeler yeniden gündemde. Dünya medyası ise "Halka bedava su sağlamak medeniyet göstergesidir" başlığıyla İstanbul'u yani Osmanlı 'Sebilleri'ni örnek gösteriyor. İşte, özellikle Lale Devri'nde birer sanat eseri olarak medeniyet tarihine armağan edilen ve şimdilerde dünyanın 'zorunlu' olarak tartıştığı sebillerin hikayesi...

29.09.2021Gündem
Laschet’e yaylım ateşi: Yenilgiyi kabul et

Laschet’e yaylım ateşi: Yenilgiyi kabul et

Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in halefinin seçilmesi için pazar günü yapılan seçimlerde Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin tarihinin en düşük seçim sonucunu alması sonrasında, başbakan adayı Armin Laschet üzerinde baskı arttı. CDU/CSU’dan birçok isim Laschet’e “Yenildiniz, kabul edin” mesajı veriyor.

29.09.2021Dünya
Bir anda ortaya çıktı Boğulan kız herkesin ödünü patlattı

Bir anda ortaya çıktı! 'Boğulan kız' herkesin ödünü patlattı

İspanya'nın Bilbao şehrindeki Nervion Nehri'nde bir anda ortaya çıkan genç kız silueti görenlerin yürekleri adeta ağızlarına geldi. Geçen hafta ortaya çıkan bu görüntü şehirde yaşayan herkesi huzursuz etti. Ancak olayın iç yüzü sonradan ortaya çıktı.

28.09.2021Dünya
İstifa sesleri yükselmeye başladı

İstifa sesleri yükselmeye başladı

Almanya’da pazar günü yapılan genel seçimlerde Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) aldığı tarihi yenilgi üzerine başbakan adayı Armin Laschet’e baskı artmaya başladı. Laschet, Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller’le ‘Jamaika koalisyonu’ oluşturma hesapları yaparken, genel başkanlığını yaptığı Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nden (CDU) yükselen istifa sesleri gelmeye başladı.

28.09.2021Avrupa
25. Altın Objektif Ödülleri sahiplerini buldu

25. Altın Objektif Ödülleri sahiplerini buldu

Magazin Gazetecileri Derneği'nin (MGD) düzenlediği ‘25. Altın Objektif Ödülleri’ sahiplerini buldu.

28.09.2021Magazin
Miçotakisten çok önemli Türkiye itirafı

Miçotakis'ten çok önemli Türkiye itirafı

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Yunan Devlet Televizyonu ERT’e verdiği özel röportajda Türkiye ile ilgili çok önemli mesajlar verdi. Yunan Silahlı Kuvvetlerinin modernleşmesi gerekliliğini vurgulayan Miçotakis, "Türkiye ile bir silahlanma yarışına girme niyetim hiç yok" ifadesini kullandı.

27.09.2021Dünya
‘Ebabillerle bağım çok farklı’

‘Ebabillerle bağım çok farklı’

Kuşlara duyduğu sevgi, güvercin ve kanaryayla başladı. Ama yolda yürürken birkaç kez yaralı ebabil bulunca onlarla apayrı bir bağ kurdu. Yasemin Şahin, 20 yıldır yaralı ebabilleri tedavi ettirip sonra da doğaya salıyor. “Benim de dünyadaki görevim buymuş” diyor.

26.09.2021Hürriyet Pazar
Yunanistan Başbakanı Miçotakisten BMde Türkiye mesajı Her çabayı göstereceğim

Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten BM'de Türkiye mesajı! 'Her çabayı göstereceğim'

Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurul görüşmeleri kapsamında konuşan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye ile işbirliği arayışında her tür çabayı göstereceğini belirtti.

24.09.2021Dünya
‘BURASI’ İstanbul

‘BURASI’ İstanbul

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta açılan ve İBB Kent Müzesi Koleksiyonları ile Atatürk Kitaplığı Arşivleri’nden bir seçkiyi çağdaş sanat yapıtlarıyla birlikte izleyiciye sunan ‘BURASI’ başlıklı sergi, tarihsel ve güncel imgelerin izini sürerek İstanbul’u kent ve ekoloji çerçevesinden yeniden düşünmeye davet ediyor.

24.09.2021Kitap Sanat
Türkiye’nin iklim öncüsü gençleri

Türkiye’nin iklim öncüsü gençleri

İklim krizine karşı acil ve etkili adımlar atılmasını talep eden iklim aktivistleri tüm dünyayla eş zamanlı olarak bugün bir araya geliyor. Yaşları 16,17 ve 18 olan Melisa Akkuş, Baran Örnek ve Seren Anaçoğlu iklim kriziyle ön saflarda mücadele eden gençlerden sadece üçü.

24.09.2021Gündem
İklim krizi ‘faturası’

İklim krizi ‘faturası’

Küresel ısınma bu yaz rüzgâr ve hidroelektrik enerji üretimini olumsuz etkileyince ihtiyaç doğalgazdan karşılandı. Ancak şimdi kış arifesinde gaz stokları son yılların en düşük seviyesinde. Bu da fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskıya neden oluyor. Doğalgaz maliyetindeki artış ısınma faturasını yükseltmesinin yanı sıra et ve taze gıda üretimini bile olumsuz etkilemeye başladı, İngiltere’de rafların boş kalabileceği uyarısı yapıldı.

23.09.2021Ekonomi
Sürdürülebilir bir dünya ve temiz denizler için Garanti BBVA ve TURMEPA’dan, Mavi Nefes Projesi…

Sürdürülebilir bir dünya ve temiz denizler için Garanti BBVA ve TURMEPA’dan, Mavi Nefes Projesi…

İklim kriziyle mücadele ve sürdürülebilir bir dünya için çalışan Garanti BBVA, DenizTemiz Derneği/ TURMEPA iş birliğiyle deniz kirliliğini önlemek adına Marmara Denizi’nde atık yüzey temizliği ve bölge illerinde deniz temizliği konusunda farkındalık eğitimleri gerçekleştirmek amacıyla Mavi Nefes Projesi’ni hayata geçiriyor.

22.09.2021Hayat
Paris İklim Anlaşması nedir İşte Paris Anlaşmasının maddeleri

Paris İklim Anlaşması nedir? İşte Paris Anlaşması'nın maddeleri

Paris İklim Anlaşması ve maddeleri, BM Genel Kurulu sonrası yeniden gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurulda yaptığı açıklamada, "Paris İklim Anlaşması'nı, atılacak yapıcı adımlara uygun şekilde ve ulusal katkı beyanımız çerçevesinde, önümüzdeki ay Meclisimizin onayına sunmayı planlıyoruz" ifadelerini kullandı. Açıklama ardından Paris İklim Anlaşması'nın detaylarına yönelik araştırmalar başladı. Peki, Paris İklim Anlaşması nedir? İşte Paris Anlaşması'nın maddeleri ...

22.09.2021Gündem
Biden BM’ye hitap etti: Yeni bir Soğuk Savaş istemiyoruz

Biden BM’ye hitap etti: Yeni bir Soğuk Savaş istemiyoruz

BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada ABD Başkanı Biden, ‘yeni bir Soğuk Savaş istemediklerini’ belirterek koronavirüs, iklim krizi, insan hakları ihlalleri gibi çağın sorunlarına karşı ortak mücadele verilmesi çağrısı yaptı.

22.09.2021Dünya

Yazar Sonuçları

Dijital detoks

New York, Milano, Paris moda haftaları çok uzun bir aradan sonra tüm şaşaaları ile geleneksel halde geri döndü.

9.10.2021

Greta’yı yalnız sanmayacaktınız

“Ölmek istemiyorum ama çocukları ve hayvanları önemsemeyen bir dünyada da yaşamak istemiyorum...”

30.09.2021

Çocuklara iklim krizini nasıl anlatalım?

Hem isim annesi hem de kurucularından olduğum, iklim krizi için harekete geçen Yuvam Dünya Derneği, Prof. Dr. Levent Kurnaz’la birlikte bir ebeveyn ‘iklim değişikliği eğitimi’ başlattı.

27.09.2021