EKSTRA
MENÜ

Dışişleri Bakanlığı

Dışişleri Bakanlığı haberleri sayfasında güncel ve son dakika Dışişleri Bakanlığı hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 57.082 Dışişleri Bakanlığı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Dışişleri Bakanlığı Haberleri

Dünyadan destek ve dayanışma mesajları: Geçmis olsun Türkiye

Dünyadan destek ve dayanışma mesajları: Geçmis olsun Türkiye

Türkiye’deki orman yangınları dünyanın da gündeminde. Pek çok ülke Ankara’ya yardım teklifinde bulunurken, Twitter’da yüz binlerce paylaşım yapılan #PrayForTurkey (Türkiye için dua et) etiketi uzun süre dünya gündeminde ilk sıralarda kaldı. Ünlü isimler de üzüntülerini dile getirdi.

1.08.2021Dünya
Artık, tatil dönüşü test zorunlu

Artık, tatil dönüşü test zorunlu!

Yaz tatili kapıya dayandı. Almanya’da birçok eyalet şimdiden yaz tatiline girerken koronavirüsle ilgili gelişmeler ise tatil döneminde de gündemden düşmüyor. Son haftalarda giderek yaygınlaşan delta varyantı hakkında tatilcilerin ve özellikle izin dönüşü iş başı yapacak olan sigortalı çalışanların bilmesi gerekenleri sizler için araştırdık.

31.07.2021Avrupa
Böyle acı mı olur

'Böyle acı mı olur'

Manavgat’taki yangın felaketi, tüm Türkiye’nin ciğerini yaktı. Yerleşim yerlerini de ateş altına alan yangında 3 kişi yaşamını yitirdi, evler, tarlalar, araçlar yandı, hayvanlar can verdi. Manavgat Belediye Başkanı yedi-sekiz mahallenin tamamen yok olduğunu söyledi. Yanan evini acılı gözlerle izleyen bir kadının, “Böyle acı mı olur, hiçbir şeyimiz kalmadı” sözleri yürek dağladı...

30.07.2021Gündem
Bakan Çavuşoğluna, Yunan mevkidaşından geçmiş olsun telefonu

Bakan Çavuşoğlu'na, Yunan mevkidaşından geçmiş olsun telefonu

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın, Bakan Mevlüt Çavuşoğlu'na, Türkiye'deki orman yangınları nedeniyle geçmiş olsun dileğinde bulunduğunu açıkladı.

29.07.2021Dünya
ABDden şoke eden rapor: Çin çölde nükleer tesis mi kuruyor

ABD'den şoke eden rapor: Çin çölde nükleer tesis mi kuruyor?

ABD ve Çin arasındaki rekabet ve düşmanlığın iyice kızışmasına yol açacak uydu görüntüleri CNN International'ın haberinde ortaya çıktı. Birbirini sürekli olarak uydularla gözetleyen iki ülke aynı zamanda nükleer tesisler ve silahlanma yüzünden de sık sık karşı karşıya getiriyor. Yeni ortaya çıkan görüntüler ise yenilir yutulur cinsten değil...

28.07.2021Dünya
BM’den sonra AB’den Maraş kınaması

BM’den sonra AB’den Maraş kınaması

KAPALI Maraş konusunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin ardından Avrupa Birliği’nden de kınama geldi.

28.07.2021Dünya
Macaristan Dışişleri Bakanı Szijjarto: Türkiye ile sıkı işbirliği AB’nin çıkarına

Macaristan Dışişleri Bakanı Szijjarto: Türkiye ile sıkı işbirliği AB’nin çıkarına

Hürriyet’e konuşan Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Türkiye’nin ekonomik potansiyeline dikkat çekerek daha sıkı işbirliğinin AB’nin çıkarına olduğunu söyledi. Bakan Gümrük Birliği’nin yenilenmesi gerektiğini de belirtti.

28.07.2021Dünya
Kurz hükümetinden Türkiye’ye yeni engel

Kurz hükümetinden Türkiye’ye yeni engel

AVUSTURYA Başbakanı Sebastian Kurz’un Afgan mülteciler bağlamında Türkiye’ye yönelik ifadelerinin yankıları sürerken Viyana, Ankara’nın tepkisine neden olacak adımlarını sürdürüyor.

28.07.2021Dünya
Bakan Çavuşoğlu, Tunuslu mevkidaşı ile görüştü

Bakan Çavuşoğlu, Tunuslu mevkidaşı ile görüştü

Dışişileri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tunus Dışişleri Bakanı Othman Jerandi ile görüştü.

27.07.2021Gündem
Bilgiç: AB’nin ’Maraş’ açıklamasını kınıyoruz

Bilgiç: AB’nin ’Maraş’ açıklamasını kınıyoruz

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Avrupa Birliği’nin (AB) Maraş ile ilgili açıklamasına ilişkin, "AB adına bugün Maraş konusunda yapılan açıklamayı kınıyoruz. Kıbrıs Türk halkını görmezden gelen, gerçeklerden kopuk ve sadece Rum tarafının görüşlerini yansıtan bu ve benzeri açıklamaların bizim açımızdan bir değeri ve hükmü yoktur" dedi.

27.07.2021Gündem
Dışişleri Bakanlığı: Avrupa Birliği adına Maraş konusunda yapılan açıklamayı kınıyoruz

Dışişleri Bakanlığı: Avrupa Birliği adına Maraş konusunda yapılan açıklamayı kınıyoruz

Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs Türk halkını görmezden gelen, gerçeklerden kopuk ve sadece Rum tarafının görüşlerini yansıtan açıklamaların Türkiye açısından bir değeri ve hükmü olmadığını bildirerek Avrupa Birliği’nin (AB) Maraş konusunda yaptığı açıklamayı kınadı.

27.07.2021Gündem
Erdoğan, Çok ama çok hafif diyerek Angola ile ticaret hedefini açıkladı

Erdoğan, 'Çok ama çok hafif' diyerek Angola ile ticaret hedefini açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Angola Cumhurbaşkanı João Manuel Gonçalves Laurenço ile ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan iki ülke arasında ticaret hacminin çok düşük olduğunu belirterek, "Şuan da ticaret hacmimiz 176 milyon dolar. Bu iki güçlü ülke için bu ticaret hacmi çok ama çok hafif. İlk etapta mutabakatımız 500 milyon dolara ulaşmak" ifadelerini kullandı

27.07.2021Gündem
Çinden şoke eden çağrı DSÖye seslendiler: Siz önce ABD laboratuvarlarını inceleyin

Çin'den şoke eden çağrı! DSÖ'ye seslendiler: Siz önce ABD laboratuvarlarını inceleyin

Bir yıldan fazladır tüm dünyanın en büyük kâbusu haline gelen koronavirüs salgınında aşılama çalışmaları devam ederken Kovid-19'un ilk olarak nerede ve nasıl ortaya çıktığı yani kökeni de büyük merak konusu. Bilim insanları, ABD ve DSÖ Çin'e bu konuda baskı yapıp laboratuvarlarını uluslararası heyetlere açmasını isterken Çin'den bu talebe şoke eden bir cevap geldi.

27.07.2021Dünya
Almanya, 7 bin bronz heykeli Nijerya’ya iade edecek

Almanya, 7 bin bronz heykeli Nijerya’ya iade edecek

Almanya’nın, Benin Krallığı dönemine ait 7 bin bronz heykeli ekimde Nijerya’ya iade edeceği bildirildi.

27.07.2021Avrupa
Tunus’ta halk iradesine darbe

Tunus’ta halk iradesine darbe

Tunus’ta önceki günkü protestoların ardından Cumhurbaşkanı Kays Said, Nahda Hareketi’nin desteklediği Başbakan Meşişi’yi görevden alırken meclisi de askıya aldı. Askerler, Meclis Başkanı ve Nahda lideri Gannuşi’nin parlamentoya girmesine izin vermedi. Gannuşi olayı darbe olarak nitelendirerek, sivil itaatsizlik çağrısı yaptı.

27.07.2021Dünya
Kurz’tan ırkçı açıklamalar: Afganlar için doğru adres Türkiye

Kurz’tan ırkçı açıklamalar: Afganlar için doğru adres Türkiye

AŞIRI sağcı söylemleri ve mülteci karşıtlığıyla bilinen Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Afganistan’dan başlaması beklenen göç dalgasına karşı Avrupa Birliği’ni “önlem almaya” çağırdı.

27.07.2021Dünya
Ankara: Derin endişe duyuyoruz

Ankara: Derin endişe duyuyoruz

TÜRKİYE, Tunus’ta Cumhurbaşkanı Kays Said’in Başbakan Meşişi’yi görevden alıp Meclis’in faaliyetlerini askıya almasına tepki gösterdi.

27.07.2021Dünya
Dışişleri Bakanlığından Kurzun skandal sözlerine çok sert tepki Türkiye yeni bir göç dalgasını üstlenmeyecektir

Dışişleri Bakanlığı'ndan Kurz'un skandal sözlerine çok sert tepki! "Türkiye yeni bir göç dalgasını üstlenmeyecektir"

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Avusturya Şansölyesi Sebastian Kurz'un, Afgan mülteciler için Türkiye'nin doğru yer olduğunu belirten açıklamasına ilişkin, "Türkiye, bölgeden kaynaklanan kitlesel bir göç krizinin sonuçlarına katlanmayacak ve yeni bir göç dalgasını da üstlenmeyecektir" dedi.

26.07.2021Gündem
Tunustaki darbe girişimine Türkiyeden peş peşe tepkiler

Tunus'taki darbe girişimine Türkiye'den peş peşe tepkiler!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Tunus'taki darbe girişimine tepki gösterdi. Şentop, "Tunus halkı anayasal düzene ve hukuka sahip çıkacaktır" mesajını paylaşırken Çelik, "Tunus’ta anayasal düzenin Cumhurbaşkanı tarafından askıya alınması, meşru değildir" ifadelerini kullandı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da "Tunus'ta halkın iradesini temsil eden Meclis'in faaliyetlerinin askıya alınmasından derin endişe duyuyoruz" denildi.

26.07.2021Gündem
Dışişleri Bakanlığından Tunus açıklaması

Dışişleri Bakanlığı'ndan Tunus açıklaması

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Tunus'ta halkın iradesini temsil eden Meclis'in faaliyetlerinin askıya alınmasından derin endişe duyuyoruz" denildi.

26.07.2021Dünya
Moskova’dan mesaj: Her fırsatta Montrö’nün önemini hatırlatıyoruz

Moskova’dan mesaj: Her fırsatta Montrö’nün önemini hatırlatıyoruz

Kremlin, Türkiye Boğazlarında gemi trafiğini denetleyen 1936 tarihli Montrö Anlaşması’na alternatif bulunmadığını açıkladı.

26.07.2021Dünya
Son dakika haberi Tunusta darbe girişimi Cumhurbaşkanı Said ordu desteğiyle Başbakan Meşişiyi görevden aldı

Son dakika haberi! Tunus'ta darbe girişimi! Cumhurbaşkanı Said ordu desteğiyle Başbakan Meşişi'yi görevden aldı

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, "ülkenin içinde bulunduğu olağanüstü koşullar nedeniyle" meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını belirterek, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını bildirdi. Tunus Meclisindeki en büyük partinin lideri Gannuşi ise yaşlananları bir darbe girişimi olarak nitelendirdi ve halkı barışçıl gösteriler yapmak için sokağa çağırdı. Bir grup Tunuslu ise sokaklarda Cumhurbaşkanı Kays Said'in aldığı kararı kutladı.

25.07.2021Dünya
UNESCO’dan uyarı

UNESCO’dan uyarı

UNESCO’ya bağlı Dünya Mirası Komitesi, camiye çevrilen Ayasofya ve Kariye’deki değişiklikleri bildirmesi için Türkiye’ye 1 Şubat 2022’ye kadar süre verdi. Korunmayan varlıkların miras listesinden çıkarılma riski bulunuyor.

25.07.2021Gündem
Dışişlerinden Ayasofya açıklaması

Dışişleri'nden Ayasofya açıklaması

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Ayasofya ve Kariye Türkiye Cumhuriyeti'nin mülküdür ve tarihi, kültürel ve dini değerler bağlamında titizlikle korunmaktadır" denildi.

24.07.2021Haber
Son dakika: Dışişleri Bakanlığından Ayasofya açıklaması

Son dakika: Dışişleri Bakanlığı'ndan Ayasofya açıklaması!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, "Dünya Miras Listesi'ndeki 'İstanbul'un Tarihi Alanları'nın bileşenleri arasında yer alan Ayasofya-i Kebir Camii ile Kariye Camii, hukuki süreç sonunda Danıştay kararıyla camiye çevrilmiştir. Ayasofya ve Kariye Türkiye Cumhuriyeti'nin mülküdür ve tarihi, kültürel ve dini değerler bağlamında titizlikle korunmaktadır" dedi.

24.07.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğandan Ayasofya mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ayasofya mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin yeniden ibadete açılmasının yıl dönümünü yayımladığı mesajla kutladı.

24.07.2021Gündem
Hindistan sel felaketi: Ölü sayısı 136ya çıktı

Hindistan sel felaketi: Ölü sayısı 136'ya çıktı

Muson yağmurlarının etkisi altındaki Hindistan'ın Maharaştra eyaletinde, sel ve heyelanlarda hayatını kaybedenlerin sayısı 136'ya çıktı.

24.07.2021Dünya
BMGK’dan Maraş açılımına kınama

BMGK’dan Maraş açılımına kınama

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la 20 Temmuz’da Lefkoşa’da açıkladığı, “Maraş kentinin bir bölümünün askerden sivil yönetime devredilmesi kararını” kınadı. Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetiminin talebiyle yapılan Güvenlik Konseyi açıklamasının herhangi bir yaptırımı bulunmuyor.

24.07.2021Dünya
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İspanyol mevkidaşı ile telefonda görüştü

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İspanyol mevkidaşı ile telefonda görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares ile telefonda görüştü.

23.07.2021Dünya
Dışişleri Bakanlığından BMye Kapalı Maraş Tepkisi

Dışişleri Bakanlığı'ndan BM'ye Kapalı Maraş Tepkisi

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, BM Güvenlik Konseyi ile çeşitli ülkelerin Maraş açılımı hakkındaki açıklamalarına ilişkin "Ada’daki gerçeklerle bağdaşmayan, asılsız iddialara dayanan açıklamalarını tümüyle reddediyor ve bunlara ilişkin KKTC’nin verdiği cevapları tamamıyla paylaşıyoruz." ifadeleri kullanıldı.

23.07.2021Haber
Son dakika haberi: Türkiye ve KKTCden BMGKye peş peşe Maraş tepkileri Asılsız iddialara dayanan açıklamaları tümüyle reddediyoruz

Son dakika haberi: Türkiye ve KKTC'den BMGK'ye peş peşe Maraş tepkileri! 'Asılsız iddialara dayanan açıklamaları tümüyle reddediyoruz'

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, BM Güvenlik Konseyi ile çeşitli ülkelerin Maraş açılımı hakkındaki açıklamalarına ilişkin "Ada’daki gerçeklerle bağdaşmayan, asılsız iddialara dayanan açıklamalarını tümüyle reddediyor ve bunlara ilişkin KKTC’nin verdiği cevapları tamamıyla paylaşıyoruz." ifadeleri kullanıldı. KKTC tarafı da "BMGK'nin, Kapalı Maraş'ın 'tekrar iskana açılmasına' ilişkin Rum tarafının mesnetsiz iddialarına dayanarak açıklama yapması üzücüdür." şeklinde tepki gösterildi.

23.07.2021Gündem
ABD: YPG ile ilişkimiz sürecek

ABD: YPG ile ilişkimiz sürecek

ABD Senatosu’nun ‘Türkiye oturumu’nda soruları yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Victoria Nuland, Ankara’nın itirazlarına karşın terör örgütü YPG’ye destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Nuland, Türkiye’nin Kabil’de rol üstlenmek istemesinin hayati önemde olduğunu da belirtti.

23.07.2021Dünya
Rus uzmanlardan dikkat çeken Türkiye yorumu: Son 5 yılda...

Rus uzmanlardan dikkat çeken Türkiye yorumu: Son 5 yılda...

Rus uzmanlar, Türkiye'nin uluslararası alanda önemli rol oynadığını ve bölgesel güç haline dönüştüğünü belirtti. Ayrıca Rusya'daki Çağdaş Türkiye Araştırmaları Merkezi Müdürü Amur Gadjiyev, Türkiye'nin milli çıkarları doğrultusunda hareket ettiğinin altını çizerek, "Türkiye, son 5 yılda bölgedeki konumunu güçlendirdi ve komşu ülkeler üzerinde etkisini artırdı." ifadesini kullandı.

22.07.2021Dünya
Dışişlerinden Norveçteki terör saldırısının 10. yılında nefret söylemiyle birlikte mücadele çağrısı

Dışişleri'nden Norveç'teki terör saldırısının 10. yılında "nefret söylemiyle birlikte mücadele" çağrısı

Dışişleri Bakanlığı, 10 yıl önce Norveç'te gerçekleşen ve 77 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısıyla ilgili, "Bu caninin nefret söylemine ve her türlü ayrımcılığa karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz." açıklaması yaptı.

22.07.2021Dünya
Son dakika: Adalet Bakanlığı yeni uygulamayı açmıştı E-Devlette 850 bin erişim sağlandı

Son dakika: Adalet Bakanlığı yeni uygulamayı açmıştı! E-Devlet'te 850 bin erişim sağlandı

Adalet Bakanlığı'nın yargı hizmetlerinde dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında hayata geçirdiği uygulamayla, e-Devlet üzerinden 8 dile tercüme edilmiş sabıka kaydına, 850 binden fazla kişi ulaştı. Uygulamanın başladığı tarihten bu yana en çok İngilizceye çevrilmiş sabıka kaydı alındı.

22.07.2021Gündem
Taliban: Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz

Taliban: Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz

ABD’nin asker çekmesiyle birlikte Afganistan’da hızla toprak kazanan Taliban’ın sözcüsü Zabihullah Mücahid, Türkiye ile iyi ilişkiler içinde olmayı arzu ettiklerini belirtti.

22.07.2021Dünya
Dendias apar topar Kıbrıs’ta

Dendias apar topar Kıbrıs’ta

Maraş’ın bir bölümünün askeri statüsünün kaldırılması Rum yönetimi ve Yunanistan’ı alarma geçirdi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias apar topar Lefkoşa’ya gelerek Anastasiadis ve Rum siyasi parti liderleriyle Maraş konulu ulusal konsey toplantısı yaptı.

22.07.2021Dünya
Türkiye, Çin için taziye mesajı yayımladı

Türkiye, Çin için taziye mesajı yayımladı

Dışişleri Bakanlığı, Çin'de meydana gelen sel felaketi için taziye mesajı yayımladı.

21.07.2021Dünya
Flaş Kabil Havaalanı yorumu: Türkiyenin güvenliği sağlaması ABD için hayati önemde

Flaş Kabil Havaalanı yorumu: Türkiye'nin güvenliği sağlaması ABD için hayati önemde

ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland, Türkiye'nin Kabil Havaalanı'nın güvenliğini sağlama konusunun ABD'nin ülkede güçlü diplomatik varlığı için "hayati önemde" olduğunu söyledi.

21.07.2021Dünya
Son dakika: Erdoğanın sözleri Atina ve Rum Kesiminde deprem etkisi yarattı: Korktuğumuz başımıza geldi

Son dakika: Erdoğan'ın sözleri Atina ve Rum Kesimi'nde deprem etkisi yarattı: Korktuğumuz başımıza geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC’nin başkenti Lefkoşa'da toplu açılış ve temel atma törenlerine katılırken 'Maraş' bölgesi içinde de çarpıcı açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Cumhurbaşkanı Sayın Tatar'ın az önce bizlerle paylaştığı kararla Maraş'ta hayat yeniden başlayacaktır. Mülkiyet haklarına riayet edilerek yürütülen bu çalışmalar ışığında artık Maraş'ta herkesin yararına olacak yeni bir dönemin kapıları açılacaktır. Açılımın öncelikle Kapalı Maraş'ın yüzde 3 buçuğuna tekabül eden pilot bölgede başlayacak olması Kıbrıs Türk makamlarının bu konuya ne kadar hassas yaklaştığını ortaya koyuyor." ifadelerini kullandı. Erdoğan'ın sözleri sonrası gelen tepkileri CNN TÜRK ekranlarında Yorgo Kırbaki, ' Atina ve Rum kesiminde ortamı en iyi yansıtan Rum devlet televizyonu spikeriydi. ‘Korktuğumuz başımıza geldi’ dedi spiker.' şeklinde aktardı.

21.07.2021Dünya
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç: Borrell’in Maraş açıklaması yok hükmünde

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç: Borrell’in Maraş açıklaması yok hükmünde

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği’nden yapılan kapalı Maraş açıklamasına tepki gösterdi.

21.07.2021Dünya
Dışişleri açıklaması: Macron’un YPG bağlantılı grupla görüşmesine kınama

Dışişleri açıklaması: Macron’un YPG bağlantılı grupla görüşmesine kınama

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG güdümündeki sözde “Suriye Demokratik Konseyi” mensupları ile görüşmesini kınadı.

21.07.2021Dünya
Dışişlerinden ABye KKTC tepkisi: Gerçeklerden kopuk olduğunun yeni bir kanıtıdır

Dışişleri'nden AB'ye KKTC tepkisi: Gerçeklerden kopuk olduğunun yeni bir kanıtıdır

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in açıklaması hakkındaki soruya yanıt vererek "AB Komisyonu Başkan Yardımcısı'nın Cumhurbaşkanımızın KKTC ziyareti hakkındaki açıklaması AB’nin Kıbrıs konusunda gerçeklerden kopuk olduğunun yeni bir kanıtıdır." ifadesini kullandı.

20.07.2021Gündem
Son dakika: Türkiyeden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macrona kınama

Son dakika: Türkiye'den, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a kınama

Gelen son dakika haberine göre, Türkiye, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD/YPG güdümündeki sözde "Suriye Demokratik Konseyi" mensupları ile görüşmesini kınadı. Bakanlıktan yapılan açıklamada ayrıca, 'Türkiye’nin bu terör örgütü ve uzantılarıyla mücadelesini her yerde kararlılıkla sürdüreceğini bir kez daha tekrarlıyoruz.' ifadeleri kullanıldı.

20.07.2021Dünya
Silahların gölgesinde bayram

Silahların gölgesinde bayram

Farklı coğrafyalardaki 8 ülkede yaklaşık 250 milyon Müslüman bayram sabahına silahların gölgesinde uyandı. Aktif olarak silahlı çatışma yaşanan ya da kriz halinin sürdüğü Afganistan, Irak, Filistin, Libya, Nijerya, Suriye, Burkina Faso ve Yemen’de Müslümanlar bayramı buruk karşıladı.

20.07.2021Dünya
Fanatik Yahudiler Mescid-i Aksaya baskın yaptı, Dışişlerinden sert kınama geldi

Fanatik Yahudiler Mescid-i Aksa'ya baskın yaptı, Dışişleri'nden sert kınama geldi!

İsrail polisinin eşlik ettiği binden fazla fanatik Yahudi, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi. Dışişleri Bakanlığı, yaşanan bu çirkin olayı sert bir dille kınadı.

18.07.2021Dünya

Yazar Sonuçları

Bu karedeki tek farkı bulun çünkü tarihi işte o insan yazdı

Geçen çarşamba Berlin’in Tempelhof Havaalanı’nda açılan olağanüstü bir sergiyi geziyorum...

1.08.2021

Ankara Tunus’ta geleneksel bölge politikasına mı dönüyor?

Tunus Meclisi’nin Başkanı Raşid el-Gannuşi parlamentodan içeri girmek istediğinde demir parmaklıklı kapıyı kilitlemiş olan askerler tarafından “Cumhurbaşkanlığının talimatı var, alamayız” diyerek engelleniyor.

31.07.2021

ABD’de insan hakları eleştirilerinin volümü yükseliyor

Geçen haziran ayının ortasında Brüksel’deki NATO zirvesi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında gerçekleşen görüşmenin en dikkat çekici yönlerinden biri, önemli bir bölümünün ikisi arasında yalnızca çevirmenlerin katılımıyla baş başa yapılmasıydı.

29.07.2021

ABD’den Türkiye’yi Rusya’dan uzak tutma mesajları

Geride bıraktığımız Kurban Bayramı sırasında ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde düzenlenen Türkiye konulu oturum, ABD ile ilişkilerin seyrini hem yönetim hem de Kongre nezdinde okuyabilmek bakımından oldukça bilgilendirici bir çerçevede geçti.

28.07.2021