EKSTRA
MENÜ

Aşure

Aşure ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Aşure haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.959 Aşure haberi bulunmuştur.

Aşure Haberleri

Bakan Koca’dan 112 çalışanlarına aşure sürprizi

Bakan Koca’dan 112 çalışanlarına aşure sürprizi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü İl Ambulans Servisi Başhekimliği Avrupa Komuta Kontrol Merkezini ziyaretinin ardından 112 komuta merkezi çalışanlarına sürpriz yaparak aşure gönderdi.

24.10.2020Gündem
İşte İstanbulda koronavirüs vaka sayısındaki artışın nedenleri

İşte İstanbul'da koronavirüs vaka sayısındaki artışın nedenleri

Filyasyon ekipleri, özellikle İstanbul'da son günlerde yeniden yükselişe geçen vaka sayılarındaki artışın büyük çoğunluğunun aile içi bulaşlardan kaynaklandığını vurguluyor. Kadıköy İlçe Sağlık Müdürü Dr. Neslihan Uyar, "İnsanlar AVM'lerden restoranlardan çekiniyor ama annesinde, akrabasında Pazar kahvaltısında toplananlar, komşusunda gün için bir araya gelenler tehlike yok zannediyor. Komşularına aşure dağıtan bir teyze, 18 kişilik koca apartmanın izolasyona alınmasına neden oldu. Bir de temaslılarını saklayanlar var. Size bir şey olmaz ama en yakın arkadaşınız yoğun bakımlık olabilir" dedi.

23.10.2020Haber
Son dakika haberler: İşte İstanbulda koronavirüs vaka sayısındaki artışın nedenleri

Son dakika haberler: İşte İstanbul'da koronavirüs vaka sayısındaki artışın nedenleri

Filyasyon ekipleri, özellikle İstanbul'da son günlerde yeniden yükselişe geçen vaka sayılarındaki artışın büyük çoğunluğunun aile içi bulaşlardan kaynaklandığını vurguluyor. Kadıköy İlçe Sağlık Müdürü Dr. Neslihan Uyar, "İnsanlar AVM'lerden restoranlardan çekiniyor ama annesinde, akrabasında Pazar kahvaltısında toplananlar, komşusunda gün için bir araya gelenler tehlike yok zannediyor. Komşularına aşure dağıtan bir teyze, 18 kişilik koca apartmanın izolasyona alınmasına neden oldu. Bir de temaslılarını saklayanlar var. Size bir şey olmaz ama en yakın arkadaşınız yoğun bakımlık olabilir" dedi. Dr. Uyar, '' Bir teyzemiz aşure yapmış, teyze pozitif vaka olarak sistemimize düştü. Öyküsünü sorguladık, teyzeciğim neler yaptın, son 7 gün kimlerle görüştün vs. 'Kızım aşure yaptım, apartmana dağıttım' dedi. Teyze dağıtırken masken var mıydı, mesafene dikkat ettin mi, kapıdan iki dakika verip mi ayrıldın diye sorduğumuzda ise 'Ya olur mu kızım, hepsine girip çay da içtim' diye yanıtladı.'' dedi.

23.10.2020Gündem
Üniversiteli Eda’nın ölümüne neden olmuştu: Geceleri uyanıp, ağlıyorum

Üniversiteli Eda’nın ölümüne neden olmuştu: Geceleri uyanıp, ağlıyorum!

BURSA'da dedesine aşure götüren üniversite öğrencisi Eda Müdüroğlu'nun (20) ölümüne neden olan kamyonet sürücüsü İlhami Bekiroğlu (36), tutuklu yargılandığı davada, “Keşke Eda yerine ben ölseydim, o ölmeseydi. Geceleri uyanıp, ağlıyorum” dedi.

12.10.2020Gündem
Son dakika haberler: Üniversiteli Eda’nın öldüğü kaza davasında yeni detaylar

Son dakika haberler: Üniversiteli Eda’nın öldüğü kaza davasında yeni detaylar

BURSA’da dedesine aşure götüren üniversite öğrencisi Eda Müdüroğlu'nun (20) ölümüne neden olan kamyonet sürücüsü İlhami Bekiroğlu’nun (36) yargılanmasına başlandı. Tutuklu sanık Bekiroğlu’nun kazadan bir gün önce firmada işe başladığı ve SRC belgesinin olmadığı ortaya çıktı.

23.09.2020Gündem
Aşure ayı ne zaman bitecek İşte Muharrem ayının son gün tarihi

Aşure ayı ne zaman bitecek? İşte Muharrem ayının son gün tarihi!

Aşure ayı olarak da bilinen Muharrem ayı, İslam dünyası tarafından önem verilen aylardan biridir. Aynı zamanda 10'uncu günü Aşure Günü olarak idrak edilen Muharrem ayında ibadet ederek Allah'a yakınlaşmak isteyen Müslümanlar, bu kıymetli aya dair merak ettikleri detayları sorguluyor. Peki, Aşure ayı ne zaman bitecek?

19.09.2020Gündem
Üniversiteli Edanın ölümüne ilişkin davada 17 günde iddianame hazırlandı

Üniversiteli Eda'nın ölümüne ilişkin davada 17 günde iddianame hazırlandı!

Bursa'da dedesine aşure götüren üniversite öğrencisi Eda Müdüroğlu'nun (20), yokuşta geriye doğru giderken kontrolden çıkarak kayan kamyonet ile duvar arasında sıkışarak yaşamını yitirmesi ile ilgili Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma tamamlandı. Cumhuriyet savcısı, 17 gün içerisinde hazırladığı iddianameye göre, tutuklu kamyonet sürücüsü İlhami Bekiroğlu (36), hakkında 'taksirle ölümüne neden olma' suçundan 2 ila 15 yıl hapis cezası istemiyle Bursa Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açtı.

16.09.2020Gündem
İranda Covid-19a yakalanan çocuk sayısı artıyor

İran'da Covid-19'a yakalanan çocuk sayısı artıyor

İran'ın yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadelesi günden güne ağırlaşırken salgına yakalanan çocuk sayısında da artış yaşanıyor.

16.09.2020Dünya
Aşure günü ne zaman bitecek Aşure günü için son tarih bilgisi 2020

Aşure günü ne zaman bitecek? Aşure günü için son tarih bilgisi 2020

Aşure günü ne zaman bitecek? Muharrem ayının onuncu günü itibariyle yapılan aşure geleneklerini sürdürenler tarafından devam etti. Bu geleneği gerçekleştirecek olanlar, aşure günün ne zaman sona ereceğini merak ediyor. Çok eskiden beri devam eden aşûre gününde son günlere girildi. Peki, aşure günü ne zaman bitecek? İşte, 2020 aşure gününün sona ereceği tarihle ilgili bilgiler.

15.09.2020Gündem
Aşurenin 5 Muhteşem Faydası

Aşurenin 5 Muhteşem Faydası

Muharrem ayının geleneksel tatlısı; bereket, paylaşma ve birliğin simgesi aşure, içerdiği vitaminler, mineraller, proteinler ve posa sayesinde tam bir sağlık deposu. Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Turanlı, içerisine konulan şeker miktarı çok fazla olmadığı ve aşırı tüketilmediği taktirde aşurenin bağışıklığı güçlendirmeden stresi azaltmaya dek birçok faydası olduğunu belirterek aşurenin 5 faydasını anlattı, 1 kase aşureyi yakmak için yapabileceklerinizi sıraladı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

15.09.2020Diyet Rehberi
Londra’da Türkiye kökenli milletvekili ve belediye başkanı aşure gününe katıldı

Londra’da Türkiye kökenli milletvekili ve belediye başkanı aşure gününe katıldı

Türkiye kökenli milletvekili Feryal Demirci Clark ve Bambos Charalambous, Enfield Belediye Başkanı Sabri Özaydın, eşi Özlem Özaydın ve belediye lideri Nesil Çalışkan’ın da katılımıyla aşure günü düzenlendi.

14.09.2020Avrupa
5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Muharrem Orucu konu anlatımı

5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Muharrem Orucu konu anlatımı

Din kültürü ahlak bilgisi dersi çerçevesinde öğrencileri birçok konu ve kavram öğretilmektedir. Öğrencilere öğretilen onlarca onların hayatına olumlu katkı sağlamak adına çalışmalar yürütmeyi sağlar. Özellikle 5. Sınıf düzeyinde olan öğrenciler ilkokul kısmından ortaokul kısmına geçtikleri için birçok konu ile ilgili bilgi sahibi yapılmaya çalışılmaktadır. 5. Sınıf düzeyinde din kültürü ve ahlak bilgisi konuları içerisinde bulunan Muharrem orucu konu anlatımı ile ilgili detayları derledik.

13.09.20205. SINIF
2020 Aşure ayı ne zaman bitecek İşte muharrem ayının sona ereceği tarih

2020 Aşure ayı ne zaman bitecek? İşte muharrem ayının sona ereceği tarih!

Eylül ayının sonlarına gelinmesiyle birlikte Muharrem ayının bitiş tarihine yönelik araştırmalar başladı. Aşure ayı olarak da adlandırılan bu özel ayın ne zaman son bulacağı, henüz aşure ritüelini yerine getirmeyen vatandaşlarca merak edilen konular arasında yer alıyor. Peki, aşure ayı ne zaman bitecek?

13.09.2020Gündem
Aşure günü ne zaman bitecek Aşure günü için son tarih bilgisi 2020

Aşure günü ne zaman bitecek? Aşure günü için son tarih bilgisi 2020

Aşure günü ne zaman bitecek? Muharrem ayının onuncu günü itibariyle yapılan aşure geleneklerini sürdürenler tarafından devam etti. Bu geleneği gerçekleştirecek olanlar, aşure günün ne zaman sona ereceğini merak ediyor. Çok eskiden beri devam eden aşûre gününde son günlere girildi. Peki, aşure günü ne zaman bitecek? İşte, 2020 aşure gününün sona ereceği tarihle ilgili bilgiler.

12.09.2020Gündem
Gönül rahatlığıyla yiyin İşte diyet yapanlara özel şekersiz aşure tarifi

Gönül rahatlığıyla yiyin! İşte diyet yapanlara özel şekersiz aşure tarifi

Aşureyi çok seviyor ama “kilo alırım” endişesiyle şöyle ağız tadıyla, gönül rahatlığıyla yiyemiyorsanız bu haber tam size göre. Sağlıklı Yaşam Uzmanı ve Fitoterapist Dr. Buğra Buyrukçu, hem çok lezzetli hem de kalorisi düşük şekersiz diyet aşure tarifi verdi.

8.09.2020Sağlık
Muharrem ayı ne zaman bitecek İşte aşure ayının biteceği tarih

Muharrem ayı ne zaman bitecek? İşte aşure ayının biteceği tarih!

Muharrem ayı, İslam dünyası tarafından önem verilen aylardan biridir. Aynı zamanda 10'uncu günü Aşure Günü olarak idrak edilen Muharrem ayında ibadet ederek Allah'a yakınlaşmak isteyen Müslümanlar, bu kıymetli aya dair merak ettikleri detayları sorguluyor. Peki, muharrem ayı ne zaman bitecek?

7.09.2020Gündem
Londra’da pandeminin gölgesinde aşure etkinliği

Londra’da pandeminin gölgesinde aşure etkinliği

Muharrem ayının 17 Eylül’de sona eriyor olması nedeniyle İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’nde (İAKM- Cemevi) aşure dağıtıldı.

7.09.2020Avrupa
Ruhani: Düşmanlar, koronavirüs bahanesiyle ülkeyi kapatmamızı istiyordu

Ruhani: Düşmanlar, koronavirüs bahanesiyle ülkeyi kapatmamızı istiyordu

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yabancı basının ve "düşmanların" yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle İran'da tüm faaliyetlerin durmasını ve ülkeyi karıştırmayı hedeflediklerini söyledi.

5.09.2020Dünya
Çelikten Macrona sert tepki O kırmızı çizgiyi aynen iade ederiz

Çelik'ten Macron'a sert tepki! 'O kırmızı çizgiyi aynen iade ederiz'

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Çelik, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ülkesinin Doğu Akdeniz'de Türkiye’ye karşı sert bir tavır takınarak "kırmızı çizgi politikası” uyguladığı sözlerine sert tepki gösterdi. Çelik, "Macron, kendi sahamızda, Mavi Vatan'ımızda kırmızı çizgi ilan ediyorsa, biz o kırmızı çizgiyi Macron'a aynen iade ederiz" ifadelerini kullandı

1.09.2020Gündem
Aşure yapmak artık çok daha kolay olacak

Aşure yapmak artık çok daha kolay olacak

Geliştirdiği inovatif çözümlerle Türk mutfağının geleneksel lezzeti aşureyi, herkesin evinde pişirebilmesine olanak sağlayan Yayla'nın haşlanmış bakliyatları sayesinde aşurenin yapım süresi kısaldı, lezzeti arttı.

Süleyman Kaan Altınok neden TT oldu

Süleyman Kaan Altınok neden TT oldu?

Sosyal medyada infial yaratan Süleyman Kaan Altınok gözaltına alındı. İçişleri Bakanlığı, sosyal medyadaki mesajı büyük tepki çeken Süleyman Kaan Altınok'un gözaltına alındığını duyurdu. Haber ardından Süleyman Kaan Altınok, sosyal medyada TT listesine girdi.

1.09.2020Gündem
Son dakika haberler... Sosyal medyada infial yaratmıştı... Süleyman Kaan Altınok gözaltına alındı

Son dakika haberler... Sosyal medyada infial yaratmıştı... Süleyman Kaan Altınok gözaltına alındı

Son dakika haberine göre, İçişleri Bakanlığı, sosyal medyadaki mesajı büyük tepki çeken Süleyman Kaan Altınok'un gözaltına alındığını duyurdu.

31.08.2020Gündem
Bakan Kocadan Büşra hemşireye destek

Bakan Koca'dan Büşra hemşireye destek

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'tan aşure istediği için sosyal medya kullanıcısı tarafından tehdit edilen 'Büşra hemşire' ile telefonda görüşerek, destek verdi. Koca, "Aşure bizim birlik, paylaşma ve dayanışma sembolümüzdür" dedi.

31.08.2020Gündem
Aşure ayı ne zaman bitiyor İşte 2020 Muharrem ayı takvimi

Aşure ayı ne zaman bitiyor? İşte 2020 Muharrem ayı takvimi!

Zilkade, Zilhicce ve Receb ile beraber Kur’ân-ı kerimde kıymet verilen dört aydan biri olan muharrem ayı, idrak edilmeye başladı. İslam tarihi açısından önemli aylardan biri olan Muharrem ayını idrak eden Müslüman'lar bu mübarek ayın ne zaman biteceğini araştırıyor. Peki, aşure ayı ne zaman bitiyor?

31.08.2020Gündem
Bursada genç kızın feci ölümünün ardından kamyonet sürücüsü tutuklandı

Bursa'da genç kızın feci ölümünün ardından kamyonet sürücüsü tutuklandı

Bursa’da yaptığı aşureleri dedesine götürürken geri manevra yapan sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği kamyonet ile apartman arasına sıkışarak feci şekilde can veren genç kız, gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı. Kaza sonrası gözaltına alınan kamyonet sürücüsü ise çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

30.08.2020Gündem
Dedesine aşure götüren üniversite öğrencisi, kamyonla duvar arasına sıkışarak öldü

Dedesine aşure götüren üniversite öğrencisi, kamyonla duvar arasına sıkışarak öldü

BURSA'da dedesine aşure götüren üniversite öğrencisi Eda Müdüroğlu (20), yokuşta geriye doğru giderken kontrolden çıkarak kayan kamyonet ile duvar arasında sıkışarak yaşamını yitirdi. İki gün sonra doğum günü olan Müdüroğlu'nun bugün sosyal medya hesabından ?aşure? ile ilgili yaptığı paylaşımlar ise yürekleri dağladı.

30.08.2020Haber
Aşure paylaşmaktır

Aşure paylaşmaktır

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Twitter’da Aşure Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.

30.08.2020Gündem
Dedesine aşure götürüyordu... Feci şekilde can verdi

Dedesine aşure götürüyordu... Feci şekilde can verdi

Bursa’da dedesine aşure götüren üniversite öğrencisi Eda Müdüroğlu (20), yokuşta geriye doğru giderken kontrolden çıkarak kayan kamyonet ile duvar arasında sıkışarak yaşamını yitirdi. İki gün sonra doğum günü olan Müdüroğlu’nun bugün sosyal medya hesabından aşure ile ilgili yaptığı paylaşımlar ise yürekleri dağladı.

29.08.2020Gündem
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dereli ve Espiye ilçelerinde incelemelerde bulundu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dereli ve Espiye ilçelerinde incelemelerde bulundu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 22 Ağustos'ta yaşanan sel nedeniyle hasar gören Giresun'un Dereli ve Espiye ilçelerinde incelemelerde bulundu.

29.08.2020Gündem
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Muharrem ayı mesajı

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Muharrem ayı mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ve tüm Kerbela şehitlerini rahmetle, hürmetle yad etti.

29.08.2020Gündem
Aşure günü ibadetleri neler İşte aşure gününde yapılacak ibadetler

Aşure günü ibadetleri neler? İşte aşure gününde yapılacak ibadetler

Aşure günü yapılacak ibadetler, aşure günü olması dolayısıyla büyük önem arz ediyor. Bu yıl 29 Ağustos Cumartesi günü idrak edilen aşure gününde aşure geleneğini devam ettirecek olanlar, bu önemli günde yapılması gerekenleri merak ediyor. Bereket, paylaşma ve birliğin simgesi aşure tatlısının yapıldığı muharrem ayının onuncu gününe denk gelen bu önemli günde Hazreti Aişe (r.ah) İslâm öncesinde peygamberimizin de oruç tuttuğunu bildirmekte. Peki, aşure günü ibadetleri neler? İşte, aşure gününde yapılacaklar..

29.08.2020Gündem
Son dakika haberler... İstanbulda müthiş tören... Cumhurbaşkanı Erdoğandan robotlu açılış

Son dakika haberler... İstanbul'da müthiş tören... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan robotlu açılış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MESS Teknoloji Merkezi'nde düzenlenen Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi: MESS Teknoloji Merkezi ve 40 Fabrika Açılış Töreni'nde açıklamalarda bulunuyor. "Kovid salgınında birçok ülke durgunluk yaşarken, Türk ekonomisi toparlanma sürecini başarıyla yürütüyor." diyen Erdoğan, "Ne özel sektörümüz ne de kamu kuruluşlarımız yatırımlarına ara vermedi, vermiyor." ifadelerini kullandı. Erdoğan, merkezin açılışını Boston Dynamics firmasının 'Spot' isimli dünyanın en gelişmiş robotunun getirdiği tabletten yaptı.

29.08.2020Gündem
Son dakika haberler: TBMM Başkanı Şentoptan Doğu Akdeniz açıklaması

Son dakika haberler: TBMM Başkanı Şentop'tan Doğu Akdeniz açıklaması

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Türkiye kimsenin hakkına, hukukuna talip değil. Fakat Türkiye kendi hakkını, hukukunu uluslararası hukuka göre bu bölgede, Doğu Akdeniz'de sahip olduğu hakkı ve yetkileri sonuna kadar koruma konusunda da kararlı." dedi.

29.08.2020Gündem
İçişleri Bakanı Soyludan aşure günü ve Kerbela mesajı

İçişleri Bakanı Soylu'dan aşure günü ve Kerbela mesajı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, aşure günü ve Kerbela olayının yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

29.08.2020Gündem
Emine Erdoğandan Aşure Günü paylaşımı

Emine Erdoğan'dan Aşure Günü paylaşımı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Aşure günü dolayısıyla paylaşımda bulundu.

29.08.2020Gündem
Aşure resimleri ve Aşure Günü mesajları seçenekleri: Dilekli, dualı, resimli Aşure günü mesajları

Aşure resimleri ve Aşure Günü mesajları seçenekleri: Dilekli, dualı, resimli Aşure günü mesajları

Bereket, paylaşma ve birliğin simgesi Aşure Günü geldi çattı. Peygamberler tarihi açısından önemli bir gün olan, hicri yılın ilk ayı muharremin onuncu gününe denk gelen Aşure Günü, bu yıl 29 Ağustos’ta idrak ediliyor. Geleneği hakkıyla yerine getirmeye çalışan pek çok kişi bir yandan da Aşure Günü mesajları ve aşure resimleri paylaşıyor. İşte aşure resimleri ile dilek içeren, dualı, resimli Aşure Günü mesajları…

29.08.2020Gündem
Aşure günü ne zaman, bugün mü İşte aşure günü okunacak dua hakkında bilgiler

Aşure günü ne zaman, bugün mü? İşte aşure günü okunacak dua hakkında bilgiler

Sosyal medyada yapılan paylaşımlar ardından 'aşure günü ne zaman, bugün mü?' soruları bir süredir gündemdeydi. İslam inancına göre peygamberlerin hayatına dair birçok önemli hadisenin yaşandığı, bereket, paylaşma ve birliğin simgesi aşure tatlısının yapıldığı Muharrem ayının onuncu günün olan aşure gün bugün idrak edilecek. Aşure aşı geleneğini hakkıyla gerçekleştirmek isteyenler, aşure günü duasını da öğrenmek istiyor. Peki, aşure günü hangi dua okunur? İşte aşure günü okunacak dua hakkında bilgiler...

29.08.2020Gündem
Aşure günü ne zaman, bugün mü İşte aşure gününün anlamı ve önemi

Aşure günü ne zaman, bugün mü? İşte aşure gününün anlamı ve önemi

Aşure günü için hazırlıklar günler öncesinde başladı. İslam inancına göre peygamberlerin hayatına dair birçok önemli hadisenin yaşandığı, bereket, paylaşma ve birliğin simgesi aşure tatlısının yapıldığı Muharrem ayının onuncu günün olan aşure günü sosyal medyada da hatırlatılıyor. Peki, aşure günü ne zaman, bugün mü? İşte aşure gününün anlamı ve önemi

29.08.2020Gündem
Klasik lezzete farklı yorumlar

Klasik lezzete farklı yorumlar

Bolluk ve bereket getirdiğine inanılan ‘aşure’ için kazanlar kaynamaya başladı. Bugün hicri takvimin ilk ayı olan muharremin 10’uncu, yani aşure günü. Bu vesileyle jürimize en iyi aşureyi tadabilmek için gidilmesi gereken mekânları sorduk...

MasterChefte kim kazandı, birinci kim oldu 28 Ağustos MasterChef kızlar erkekler düellosunu kazanan takım

MasterChef'te kim kazandı, birinci kim oldu? 28 Ağustos MasterChef kızlar erkekler düellosunu kazanan takım

MasterChef kazanan takım, son bölümde oynanan ödül oyunuyla belli oldu. MasterChef'in 28 Ağustos'ta ekranlara gelen 39. bölümünde düello heyecanı yaşandı. Şeflerin karşısında hünerlerini gösteren yarışmacılar, en iyi sütlü tatlıyı çıkarıp, 10 bin TL değerindeki hediye çekini almak için mutfakta zamanla yarıştı. Tanya'nın tatlısını yapamamasına rağmen gülmesine kızan Mehmet Şef'in söyledikleri son bölüme damga vurdu. Peki, MasterChef'te kim kazandı? İşte, MasterChef ikili düelloyu kazanan takım.

29.08.2020Televizyon

Yazar Sonuçları

Bir ters bir düz bir ters bir düz

Her gün, bir şeyleri berbat ediyor, bir şeyleri güzelleştiriyorum.”

14.09.2020

Kökleri mitolojiye uzanan bir kahraman: Taze incir tatlısı

En çok sevdiğiniz meyve hangisidir? Kimimiz ekşi-sert meyveleri daha çok severken, kimimiz de tatlı-yumuşak meyveleri tercih ediyor, herkesin zevkleri farklı. Geçen hafta yaptığım aşure tarifinin de yıldızı olan incirin ise benim için meyveler arasında öne çıktığını söyleyebilirim. Hem yaşı, hem de kurusu nerdeyse herkes tarafından çok sevilen incirin aslında mitolojiye kadar uzanan koskoca bir mazisi de bulunuyor.

11.09.2020

Okula dönüş sürecinde öğrenciler motivasyonlarını nasıl geri kazanır?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını eğitim sürecinin her yerde sekteye uğramasına, hatta köklü değişimlere gidilmesine sebep oldu. Genç ve öğrenci nüfusumuzun bolca olduğu ülkemizde yaşanan bu talihsiz olaydan etkilenen binlerce çocuğumuzun birçoğu akademik performans düşüşleri ile birlikte sosyal, duygusal, bilişsel öğrenme kayıpları da yaşadılar. Yaşanan ve hala devam eden bu sıkıntıların arasında okullarımızın yeniden açılması, öğrencilerimize kavuşma heyecanının yanında telafi edilmesi gereken bazı konuları da sıklıkla gündemimize getirmiştir.

8.09.2020

Zor zamanlarda yaratıcı çözümler

Perşembe akşamı bu yazıyı yazmaya başladığım saatlerde Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19 barometresi 25 milyon 842 bin 652 kişinin hastalığa yakalandığını ve 858 bin 629 kişinin de hayatını kaybettiğini gösteriyordu. 

5.09.2020

Bereketin simgesi geleneksel bir tat: Aşure

Hicri takvime göre Muharrem ayının 10. günü İslam dini için önemli günlerden biri olarak kabul ediliyor. 10. günle birlikte evlerde bereketin ve dayanışmanın simgesi olarak kabul edilen aşureler hazırlanıyor ve civar hanelere dağıtılıyor. Her sene yılın en anlamlı günlerinden biri olan aşure döneminde tarif arayanlardansanız tam da sizler için şahane bir tarifle geldim. Buğday, fasulye ve nohut gibi ana malzemelerimiz hazırsa, içini dilediğiniz meyvelerle süsleyebileceğiniz şahane aşure tarifine başlayabiliriz.

4.09.2020

Geleneğimizde aşk var!

“Velhasıl azizim; mutluluğu çorba yapıp elimize çatal verdiler.” (Neyzen Tevfik)

3.09.2020

Paylaştıkça çoğalan lezzet: Aşure

Her yıl Muharrem ayının 10. günü itibariyle yapılmaya başlanan aşure, damakları tatlandırmasının yanı sıra paylaşım, bolluk ve bereketin vurgulanması açısından da önem arz eder. Çeşitli kaynaklarda yer alan bilgilerde ise aşure pişirilen evde bolluk ve bereketin hasıl olacağı rivayet edilir.

2.09.2020

30 Ağustos’u en görkemli şekilde kutlamanın tam sırası

Macron denilen şahsın ta binlerce kilometre öteden, bizi ayağımızı kendi denizlerimize sokamayacak hale getirmek için çırpındığı şu ortamda...

30.08.2020