EKSTRA
MENÜ

Ditib

Ditib haberleri sayfasında güncel ve son dakika Ditib hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 1.284 Ditib haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Ditib Haberleri

Aşırı sağcıya 6 yıl hapis cezası

Aşırı sağcıya 6 yıl hapis cezası

Almanya’da kamu görevlileri ve Müslümanlara yönelik silahlı ve bombalı eylem hazırlığı yaparken yakalanan neonazi Susanne G., 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

30.07.2021Avrupa
DİTİB, 100 bin euroyu yolladı

DİTİB, 100 bin euroyu yolladı

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde aşırı yağışların neden olduğu sel ve su baskınları için ilk etapta topladığı 100 bin euroyu, bölgedeki belediyelere ve ihtiyaç sahiplerine gönderdi.

30.07.2021Avrupa
DİTİB derneklerinden Almanya’daki sel mağdurlarına yardım

DİTİB derneklerinden Almanya’daki sel mağdurlarına yardım

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Almanya’da sel felaketinden zarar görenlerin yaralarını sarmaya devam ediyor.

28.07.2021Avrupa
Camide göçmenlere ‘aşı bilinci’ toplantısı

Camide göçmenlere ‘aşı bilinci’ toplantısı

Türk-Alman Sağlık Vakfı ve Hessen Sosyal İşler ve Entegrasyon Bakanlığı tarafından göçmen kökenlilerin korona salgınına karşı aşılanmalarını bilinçlendirmek amacıyla aylar önce başlatılan çalışmalar devam ediyor. Hessen Eyaleti Entegrasyon Bakanı Kai Klose Türk-Alman Sağlık Vakfı’nın daveti üzere bilgilendirmeyi bizzat camilere giderek kendisi yapıyor.

27.07.2021Avrupa
DİTİB, 112 bin hisse kurbanı ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı

DİTİB, 112 bin hisse kurbanı ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı

Almanya’nın Köln kentinde bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), bu yılki kurban organizasyonunda vekalet sahiplerinin kurbanlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.

26.07.2021Avrupa
Camilerde aşı kampanyası

Camilerde aşı kampanyası

Almanya’nın Münih kentindeki 4 camide korona aşı etkinliği yapıldı. Ancak camilerdeki aşı kampanyasına beklenen ilgi olmadı.

25.07.2021Avrupa
Komşular arasında yardımlaşma var Devlet ortada yok

Komşular arasında yardımlaşma var! Devlet ortada yok!

Almanya’da sel felaketinde en çok etkilenen bölgelerden Sinzig kasabasında 18 Türk aile mağdur oldu. Mağdurlardan Oya Erel, “Her şeyimizi kaybettik, canımızı zor kurtardık. Çaresiziz, ne yapacağımızı bilmiyoruz. Sadece komşuluk ilişkileri çerçevesinde bir yardımlaşma var. Devlet ortada yok” dedi.

23.07.2021Avrupa
DİTİB gönüllülerinden sel felaketi mağdurlarına destek

DİTİB gönüllülerinden sel felaketi mağdurlarına destek

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) gönüllüleri Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde sel felaketinin mağdurlarına yardımda bulundu.

20.07.2021Avrupa
Avrupa’da bayram coşkusu

Avrupa’da bayram coşkusu

Avrupa’da Kurban Bayramı coşkuyla kutlanıyor. Başta Almanya olmak üzere İngiltere, İsveç ve birçok ülkede Müslümanlar bayram namazı için camilere akın etti. Kuzey Bavyera’nın en büyük camisi DİTİB’e bağlı Eyüp Sultan Camisi’nde bayram namazı, hijyen kurallarına ve mesafeye dikkat edilerek eda edildi. Müslümanlar, içeri sığmazken, avlular, oto parklarda dolup taştı. Kılınan namaz ve okunan hutbe ardından vatandaşlarımız birbirleri ile bayramlaştı.

20.07.2021Avrupa
‘15 Temmuz, millet iradesine yapılmış bir suikasttır’

‘15 Temmuz, millet iradesine yapılmış bir suikasttır’

Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Kuzey Bavyera Bölge Teşkilatı, 15 Temmuz şehitlerini anma programı düzenledi.

18.07.2021Avrupa
DİTİB’den yardım kampanyası

DİTİB’den yardım kampanyası

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde sel felaketinden etkilenenler için bağış kampanyası başlattı.

18.07.2021Avrupa
22 öğrenci harçlıklarıyla kurban bağışı kampanyasına katıldı

22 öğrenci harçlıklarıyla kurban bağışı kampanyasına katıldı

Almanya’nın Hessen eyaleti Waechtersbach beldesinde 5-15 yaşlarındaki 22 öğrenci, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) ile Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) iş birliğiyle düzenlenen kurban kampanyasına katıldı.

14.07.2021Avrupa
‘Misafir İşçi’ anıtı törenle açıldı

‘Misafir İşçi’ anıtı törenle açıldı

Almanya’da, Fürth eski Belediye Meclis Üyesi Ayhan Yeşil ile SPD’Li Uğur Pehlivan’ın Şubat 2020’de verdikleri teklifle gündeme gelen ve oy birliğiyle kabul edilen ‘Misafir İşçi’ anıtı törenle açıldı.

13.07.2021Avrupa
Bilgi yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi

Bilgi yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi

Almanya’da Diyanet İşleri Türk İslam Birliği tarafından (DİTİB) düzenlenen ‘Temel dini bilgiler ve genel kültür’ bilgi yarışmasında dereceye girenler ödüllendirildi. Çevrim içi düzenlenen ve 50 dernekten yaklaşık 1500 öğrencinin katıldığı yarışmada dereceye girenler Köln’deki DİTİB Genel Merkezi’nde düzenlenen törende ödüllerini aldı.

5.07.2021Avrupa
Hessen’de mahkeme DİTİB’i haklı buldu

Hessen’de mahkeme DİTİB’i haklı buldu

Almanya’da Wiesbaden İdare Mahkemesi, Hessen eyaletinde din dersi vermesi engellenen Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ni (DİTİB) haklı bularak, DİTİB’in eyalette din dersi vermeye devam edebileceğine hükmetti.

4.07.2021Avrupa
Klinikten neden bırakıldı

Klinikten neden bırakıldı?

Almanya’nın Würzburg kentinde 3 kişiyi öldürüp çok sayıda kişiyi yaralayan 24 yaşındaki Somalili saldırganın kısa süre önce psikolojik tedavi gördüğü ve iki kez klinikte kaldığı belirlenirken, Bavyera Başbakanı Söder tüm eyaletin yasta olduğunu söyledi. DİTİB saldırıyı sert bir dille kınadı.

27.06.2021Avrupa
İkinci aşılama kampanyası 26 Haziran’da

İkinci aşılama kampanyası 26 Haziran’da

Bavyera Başbakanı Markus Söder ile Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı Marcus König’in destek verdiği geçen hafta Kuzey Bavyera’nın en büyük camisi olan DİTİB’e bağlı Nürnberg Eyüp Sultan Camisi’nde gerçekleştirilen aşılama kampanyası, büyük ilgi görmesinin ardından 26 Haziran’da yine yapılacak.

20.06.2021Avrupa
Strazburg DİTİB Bahar Festivali’ne ev sahipliği yapıyor

Strazburg DİTİB Bahar Festivali’ne ev sahipliği yapıyor!

Fransa’nın doğusundaki Strazburg kenti, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) organizatörlüğünde Bahar Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.

17.06.2021Avrupa
‘İslam Koleji projesine katılmadık, çünkü...

‘İslam Koleji projesine katılmadık, çünkü...'

Almanya, gelecekte Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) cemaat üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla ‘İslam Koleji’ bünyesinde imam eğitimine resmen başladı. Almanya’daki en büyük İslami dernek olan DİTİB, imam eğitimi projesini “Almanya’da İslamiyet’in de Müslümanların da kalıcı olduklarını gösteren önemli ve tarihi bir adımdır” diye tanımlarken, projede yer almadı.

16.06.2021Avrupa
Almanya kendi imamlarını yetiştirmeye başladı

Almanya kendi imamlarını yetiştirmeye başladı

Almanya, Almanca bilen ve bu dilde vaaz verebilecek imam eğitimine resmen başladı.

16.06.2021Dünya
‘Türkler hiçbir yere gitmiyor ve gitmeyecek’

‘Türkler hiçbir yere gitmiyor ve gitmeyecek’

13 Haziran 2001’de ırkçı terör örgütü NSU tarafından katledilen terzi Abdürrahim Özüdoğru, Sağcı Aşırılığa Karşı İttifak ile Nürnberg Belediyesi’nin birlikte düzenlediği törenle öldürüldüğü yerde anıldı. Tören boyuncu geniş güvenlik önlemi alan polis, alana giriş ve çıkışları durdurdu.

14.06.2021Avrupa
DİTİB 18. Olağan Genel Kurulu yapıldı

DİTİB 18. Olağan Genel Kurulu yapıldı

Almanya’nın Köln kentinde genel merkezi bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), 18’inci Olağan Genel Kurulu’nda yeni yönetimini belirledi.

14.06.2021Avrupa
Aşıdan başka çare yok

Aşıdan başka çare yok

Bavyera Başbakanı Markus Söder (CSU) ile Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı CSU’lu Marcus König, Kuzey Bavyera’nın en büyük camisi olan DİTİB’e bağlı Nürnberg Eyüp Sultan Camisi’ndeki aşılama kampanyasına destek verdi. Bugün saat 09.30 başlayan aşılama işlemini Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz ile Kuzey Bavyera DİTİB Başkanı Hasan Aslan da takip etti.

11.06.2021Avrupa
NSU kurbanı İsmail Yaşar anıldı

NSU kurbanı İsmail Yaşar anıldı

9 Haziran 2005’te ırkçı terör örgütü NSU tarafından Almanya’nın Nürnberg kentinde katledilen dönerci İsmail Yaşar, Nürnberg Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen törenle anıldı.

9.06.2021Avrupa
Hessen, Almanya’ya kötülük yapıyor

Hessen, Almanya’ya kötülük yapıyor

Hessen Türk Dernekleri İnisiyatif Platformu (HTDİP) sözcüsü Almanya Türk Toplumu Eş Genel Başkanı Atila Karabörklü, Hessen’de CDU-Yeşiller eyalet hükümetinin okullarda İtalyanca, İspanyolca ve eski Yunancanın yanı sıra Lehçe, Çince, Portekizce ve Arapçayı kapsayan ikinci ve üçüncü seçmeli yabancı dil dersi olarak okutma planında Türkçeye yer vermemesini sert şekilde eleştirdi.

9.06.2021Avrupa
Haydi Nürnbergliler aşıya

Haydi Nürnbergliler aşıya!

CSU’lu Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı Marcus König Kuzey Bavyera’nın en büyük camisi olan DİTİB’e bağlı Nürnberg Eyüp Sultan Camisi’nde belediye iş birliğiyle yapılacak aşı kampanyası için DİTİB Nürnberg’in Facebook sayfasından herkesi aşıyı çağırdı.

7.06.2021Avrupa
Türk-Alman Sağlık Vakfı’ndan iki önemli etkinlik

Türk-Alman Sağlık Vakfı’ndan iki önemli etkinlik!

Türk-Alman Sağlık Vakfı Wiesbaden ve Dietzenbach kentlerinde yerel yönetimlerle iş birliği yaparak vatandaşları hem bilgilendirdi hem de aşılama gerçekleştirdi.

31.05.2021Avrupa
DİTİB’e yapılan insafsızlıktır

DİTİB’e yapılan insafsızlıktır

Alman Anayasası’nın 7’nci maddesine göre “Bütün okul rejimi devletin denetimi altındadır”, aynı maddenin 3’üncü bendinde “Din dersi, mezhepsiz okullar dışındaki kamu okullarında olağan derslerdendir. Din dersi, devletin denetim hakkına zarar vermeyecek şekilde, dinsel toplulukların temel ilkeleriyle uygunluk içinde verilir. Hiçbir öğretmen, iradesine aykırı olarak din dersi vermeye zorlanamaz” denilmektedir.

31.05.2021Avrupa
DİTİB yeniden komisyonda

DİTİB yeniden komisyonda!

Kuzey Ren Vestfalya eyaleti hükümeti eyalet çapındaki İslam din dersleri konusunda yeni bir yapılanmayı hayata geçirdi.

24.05.2021Avrupa
Kuzey Bavyera Nürnberg DİTİB Eyüp Sultan Camisi’nde aşı kampanyası

Kuzey Bavyera Nürnberg DİTİB Eyüp Sultan Camisi’nde aşı kampanyası

Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı CSU’lu MarcusKönig Kuzey Bavyera’nın en büyük camisi DİTİB’e bağlı Nürnberg Eyüp Sultan Camisi’ni ziyaret ederek, camide aşı kampanyası için ilgililerle görüştü.

22.05.2021Avrupa
Aşı hayat kurtarıyor

Aşı hayat kurtarıyor

Korona pandemisi başladığından beri krizin başındaki isimlerden Almanya Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn ile koronanın göçmenler üzerindeki etkilerini ve hükümetin bu konudaki tutumunu konuştuk. Spahn “Biz en başından itibaren, Almanya’da yaşayan insanları farklı dillerde; -ki bu dillerin arasında Türkçe de var-, enfeksiyondan nasıl korunabilecekleri konusunda aydınlatmayı önemli bir görev olarak gördük” diyerek başladı sorularımızı yanıtlamaya...

22.05.2021Avrupa
Cami avlusunda bıçakla saldıracaktı... Kıskıvrak yakalandı

Cami avlusunda bıçakla saldıracaktı... Kıskıvrak yakalandı

Almanya’nın Dortmund kenti yakınlarındaki Scharnhorst beldesinde bir camiye bıçakla gelerek saldırı girişiminde bulunan bir kişi gözaltına alındı.

18.05.2021Avrupa
Alman siyasetçiden Cem Özdemire tokat gibi cevap Milyonlarca Yahudiyi Müslümanlar katletmedi

Alman siyasetçiden Cem Özdemir'e tokat gibi cevap! 'Milyonlarca Yahudi'yi Müslümanlar katletmedi'

Almanya'da geçen yıl kurulan Team Todenhofer Partisi Genel Başkanı Jürgen Todenhöfer, ülkedeki antisemitizmin sebebi olarak Türk derneklerini gösteren Yeşiller Partisi milletvekili Cem Özdemir'i eleştirerek, "Soykırımda milyonlarca Yahudi'yi barbarca katledenler Müslümanlar değildi. Bu suçu başkalarının üzerine yıkmak da halkı kışkırtmak demektir Sayın Özdemir" ifadelerini kullandı.

16.05.2021Gündem
Avrupa’da bayram coşkusu

Avrupa’da bayram coşkusu

Avrupa’nın birçok ülkesinde camilere akın eden Müslümanlar bayram namazını koronavirüs önemleri çerçevesinde maske ve mesafe kurallarına uyarak kıldı. Verilen vaazlarda İsrail’in, Filistin’e saldırısı kınandı.

13.05.2021Avrupa
Nürnberg’de iki ayrı toplu mezar ziyareti yapıldı

Nürnberg’de iki ayrı toplu mezar ziyareti yapıldı

Ramazan Bayramı nedeniyle Arife günü, Nürnberg’de Müslüman mezarlığına, iki ayrı toplu kabir ziyareti yapıldı.

13.05.2021Avrupa
Almanya’da Kadir Gecesi idrak edildi

Almanya’da Kadir Gecesi idrak edildi

Almanya’da, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı camilerde Kadir Gecesi dolayısıyla programlar düzenlendi.

9.05.2021Avrupa
Köln Merkez Camisi’nde 1450 kişi aşılandı

Köln Merkez Camisi’nde 1450 kişi aşılandı

Almanya’nın Köln kentindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Merkez Camisi’nde 1450 kişiye yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) korunmak için AstraZeneca aşısı yapıldı.

8.05.2021Avrupa
Almanya’daki Türklerden Azerbaycan’da ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımı

Almanya’daki Türklerden Azerbaycan’da ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımı

Almanya’da yaşayan Türklerin Azerbaycan’da ihtiyaç sahibi 1500 aile için Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) vasıtasıyla gönderdiği yardım kolilerinin dağıtımına başlandı.

1.05.2021Avrupa
DİTİB’den İtalya’daki mültecilere ramazan yardımı

DİTİB’den İtalya’daki mültecilere ramazan yardımı

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) hazırladığı ramazan yardım kolileri, DİTİB İtalya şubesince ülkenin farklı bölgelerindeki mültecilere ve ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıldı.

30.04.2021Avrupa
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa’daki STK temsilcilerini kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa’daki STK temsilcilerini kabul etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa’daki bazı Türk sivil toplum kuruluşu temsilcilerini kabul etti.

29.04.2021Avrupa
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupadaki bazı Türk sivil toplum kuruluşu temsilcilerini kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa'daki bazı Türk sivil toplum kuruluşu temsilcilerini kabul etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa'daki bazı Türk sivil toplum kuruluşu temsilcilerini kabul etti.

28.04.2021Gündem
Heilbronn Kent Meclisi, yeni camiye izin vermedi

Heilbronn Kent Meclisi, yeni camiye izin vermedi

Almanya’nın güneyinde bulunan Heilbronn Kent Meclisi, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Heilbronn Merkez Camisi’nin şehir merkezinde yeni bir cami yapmak için talep ettiği imar değişikliğine onay vermedi.

28.04.2021Avrupa
DİTİB camisinden 60 yas üstüne ramazan sepeti

DİTİB camisinden 60 yas üstüne ramazan sepeti!

Almanya’nın Hessen eyaletinde bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Waechtersbach Merkez Camisi, koronavirüs salgını nedeniyle sönük geçen ramazan atmosferini daha iyi yaşatmak için, 60 yaş üstü üyelerine içinde iftarlık bulunan ‘ramazan sepeti’ dağıttı.

22.04.2021Avrupa
Arif Taşdelen’in babasına son görev

Arif Taşdelen’in babasına son görev

Bavyera eyaleti SPD milletvekili ve Uyum Meclisi Komisyon Başkanı Arif Taşdelen ile Bayreuth Belediye Meclis SPD Üyesi Halil Taşdelen’in babası Ahmet Taşdelen son yolculuğuna uğurlandı.

21.04.2021Avrupa
Arif Taşdelen’in babası vefat etti

Arif Taşdelen’in babası vefat etti

Bavyera milletvekili Arif Tasdelen ve kendisi gibi siyasetçi kardeşi Halil Taşdelen’in babaları Ahmet Taşdelen, yakalandığı hastalığa yenik düştü.

21.04.2021Avrupa
Bamberg DİTİB’den, ihtiyac sahiplerine yardım paketi

Bamberg DİTİB’den, ihtiyac sahiplerine yardım paketi

DİTİB Kuzey Bavyera Eyalet Birliği’ne bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Bamberg Selimiye Camisi bu yıl da fakir ve ihtiyaç sahiplerine, vatandaşlarımızın desteğiyle hazırladıkları gıda yardım paketlerini dağıtmaya başladı.

20.04.2021Avrupa
DİTİB’den Türkiye’de mezar bakım hizmeti

DİTİB’den Türkiye’de mezar bakım hizmeti

Almanya’nın Köln kentinde genel merkezi bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Türkiye’de mezar bakım hizmeti projesi başlattı.

18.04.2021Avrupa
Irkçı Wilders ders alsın

Irkçı Wilders ders alsın

İslam alemi 11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’e “Hoş geldin” derken, Hollandalı aşırı sağcı, ırkçı Özgürlük Partisi (PVV) Lideri Geert Wilders yine İslam düşmanı bir densizlik yaptı. Yıllardır İslam düşmanlığı, yabancı düşmanlığı, Türk düşmanlığı ve ırkçılık içeren söylemlerle oy avcılığı yapan Geert Wilders, yine kin kustu. “Stop İslam, stop ramadan” (İslamı durdurun, ramazanı durdurun) içerikli bir Tweet paylaşıp, iflah olmaz bir Müslüman düşmanı olduğunu yine gözler önüne serdi.

17.04.2021Avrupa
Wuppertal’da ramazan boyunca cuma ezanı hoparlörden okunacak

Wuppertal’da ramazan boyunca cuma ezanı hoparlörden okunacak

Almanya’nın Wuppertal kentindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Merkez Camisi’nde, ramazan ayı dolayısıyla cuma ezanı hoparlörle minareden okunmaya başlandı.

16.04.2021Avrupa
Türk babadan kızına anlamlı yaşam tecrübesi

Türk babadan kızına anlamlı yaşam tecrübesi!

Almanya’dan Afrika’ya giden 16 kişilik Türk ekibinde yer alan baba, anlamlı bir hayat tecrübesi kazandırabilmek için sürpriz yaptığı 19 yaşındaki tıp fakültesi öğrencisi kızını da beraberinde Moritanya ve Senegal’de ramazan yardımı programına götürdü.

15.04.2021Avrupa