EKSTRA
MENÜ

Aşure Malzemeleri

Aşure Malzemeleri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Aşure Malzemeleri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 61 Aşure Malzemeleri haberi bulunmuştur.

Aşure Malzemeleri Haberleri

Aşure tarifi ile ilgili merak edilenler: Aşure nasıl yapılır Aşure kaç malzemeyle yapılır

Aşure tarifi ile ilgili merak edilenler: Aşure nasıl yapılır? Aşure kaç malzemeyle yapılır?

Aşure günü geleneği Türkiye'nin dört bir yanında yaşatılıyor. Muharrem ayının geleneksel lezzeti aşure Muharrem Ayı'nın sembolik değerlerinden biri. Ancak Türkiye’nin hemen her yöresinde yapılan aşurenin tarifi ve içindeki malzemeler de yöreden yöreye değişir. Peki, aşure nasıl yapılır? Aşurede kaç malzeme olmalı? İşte aşure tarifi ile ilgili merak edilenler ve yanıtları...

Aşure nasıl yapılır Lezzetli aşure pişirmenin tarifi ve püf noktaları nelerdir

Aşure nasıl yapılır? Lezzetli aşure pişirmenin tarifi ve püf noktaları nelerdir

Hicri takvimin ilk ayı olan ve halk arasında “aşure ayı” olarak da bilinen muharrem 20 Ağustos Perşembe günü başladı. Muharrem ayının 10’uncu gününe denk gelen aşure günü ise 29 Ağustos günü idrak edilecek. Şimdiden birçok evde kazanlar kaynamaya, mis kokulu aşureler komşularla paylaşılmaya başladı bile. Peki iyi bir aşure nasıl yapılır? Lezzetli aşure yapmanın püf noktaları nelerdir? İşte nefis aşureler yapmak isteyenlerin bilmesi gerekenler…

Sağlıklı ve lezzetli aşure nasıl yapılır Aşure malzemeleri ve tarifi

Sağlıklı ve lezzetli aşure nasıl yapılır? Aşure malzemeleri ve tarifi

Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, tüketicileri aşure hazırlarken kullanacakları kuruyemişler, kuru meyveler ve bakliyatları seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusunda uyardı.

10.09.2019Sağlık
Asırlık aşure tarifi ve malzeme listesi Aşure için gerekli malzemeler neler

Asırlık aşure tarifi ve malzeme listesi! Aşure için gerekli malzemeler neler?

Farklı ve lezzetli aşure tarifi edinerek aşure günü kapsamında çok sayıda bakliyatı bir araya getirerek tatlılarını yapmak isteyenler için çok sayıda seçenek yer alıyor. İşte, Osmanlı döneminde yapılmakta olan aşurenin tarifi ve yapılışı hakkında bazı bilgiler

Aşure yapımı için kolay tarif Aşure için bu malzemeleri unutmayın

Aşure yapımı için kolay tarif! Aşure için bu malzemeleri unutmayın!

Türk İslam tarihinde önemli ritüeller arasında yer alan Aşure, bugün evlerde birçok çeşit malzemenin bir araya gelmesi ile yapılacak. Lezzetli ve kolay aşure yapımı için tarif bilgileri internet üzerinden araştırılmaya devam ediliyor. İşte, sabah saatlerinden itibaren malzemeleri araştırılan aşure için kolay tarif bilgileri

8.09.2019Gündem
Aşure nasıl yapılır Aşure malzemeleri ve tarifi

Aşure nasıl yapılır? Aşure malzemeleri ve tarifi

Muharrem ayı içinde pişirilip komşu ve akrabalara dağıtılan bir çeşit tatlı olan aşurenin nasıl yapıldığı, yaparken kullanılan malzemelerin neler olduğu ve yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktaları merak konusu oldu. Peki, aşure nasıl yapılır?

3.10.2018Keyif
Aşure nasıl yapılır En lezzetli ve pratik aşure tarifi

Aşure nasıl yapılır? En lezzetli ve pratik aşure tarifi

Türk mutfak kültüründe İslam dininin etkisiyle dini ve kültürel bir boyut kazanan aşure, Muharrem’in onuncu günü başlamak üzere daha sonraki günlerde de pişirilip dağıtılıyor. Buğday, nohut, fasulye, incir, tarçın ve şeker gibi 40'a yakın malzemeyle yapılan, bolluk ve bereketin simgesi aşurenin yapımı ise oldukça pratik. Peki, aşure nasıl yapılır? Aşure yaparken nelere dikkat edilmeli?

21.09.2018Gündem
Aşure diyetlerde de tüketilebilir

Aşure diyetlerde de tüketilebilir

Türk mutfağının en besleyici geleneksel tatlısı olarak kabul edilen aşurenin diyetlerde de tüketilebildiğini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Evnur Saray, yüksek kalori içerdiği için aşurenin de abartıya kaçmadan tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.

19.09.2018Sağlık
Aşure nasıl yapılır İşte aşure tarifi ve malzemeleri

Aşure nasıl yapılır? İşte aşure tarifi ve malzemeleri

Muharrem ayı ile özdeşleşen aşure, büyük küçük severek tükettiğini tatlılardan biri. Farklı tatların tek bir lezzeti doğururken kendi özünü de koruyabileceğinin göstergesi olan aşure, aynı zamanda bereketin ve dayanışmanın sembolü. Peki, aşure nasıl yapılır? İşte aşure tatlısının tarifi ve malzemeleri

5.09.2018Gündem
Aşure nasıl yapılır Pratik aşure tarifi

Aşure nasıl yapılır? Pratik aşure tarifi

Muharrem ayı ile özdeşleşen Aşure tatlısı, mutfakları şenlendirmeye devam ediyor. Bu yıl ilk kez Aşure yapacak olan vatandaşlar, risk almamak adına tarif ve püf noktaları araştırıyor. Peki bereketin, bolluğun ve paylaşımın simgesi Aşure nasıl yapılır? Pratik aşure tarifi!

4.10.2017Gündem
Aşure nasıl yapılır İşte kolay ve güzel Aşure tarifi

Aşure nasıl yapılır? İşte kolay ve güzel Aşure tarifi

Aşure nasıl yapılır sorusu yüz binlerce vatandaş tarafından merak edilen konular arasında yer aldı. Muharrem ayının onuncu gününde yapılan Aşureler için vatandaşlar tarifleri merak etmeye başladılar. İşte kolay ve güzel Aşure tarifi.

1.10.2017Gündem
Aşure malzemeleri nelerdir Aşure nasıl yapılır

Aşure malzemeleri nelerdir? Aşure nasıl yapılır?

Aşure tarifi, Muharrem ayının 10. gününün geride kalmasıyla birlikte vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Dinen önemli olarak bilinen bu günde Aşure nasıl yapılır sorusuna cevap arayan vatandaşlar, uygun malzemeleri bir araya getirerek dini vecibelerini tamamlamış olacak. İşte, Aşure malzemeleri ve nasıl yapılır sorusunun cevabı

1.10.2017Gündem
Aşure Günü için malzemeler toparlanıyor Aşure nasıl yapılır

Aşure Günü için malzemeler toparlanıyor! Aşure nasıl yapılır?

Aşure Günü için malzeme hazırlığı devam ediyor. İslam dininde ayrı bir yeri bulunan Muharrem ayının 10. gününde, çeşitli malzemeler kullanılarak yapılacak olan Aşure, bu günün anlamı dolayısıyla komşulara ve yakınlara dağıtılacak. Peki, İslam dininin vecibeleri arasında yer alan Aşure nasıl yapılır? İşte, ilk kez yapacak kişiler tarafından merakla araştırılan Aşure tarifi ve kullanılacak malzeme detayları

29.09.2017Gündem
Aşure nasıl yapılır Aşure malzemeleri kaç çeşit olmalı

Aşure nasıl yapılır? Aşure malzemeleri kaç çeşit olmalı?

Aşure Günü için kısa bir süre kaldı, tarif araştırmaları sıklaştı. Muharrem ayının 10. gününün sembolü olan aşurenin yapımıyla ilgili en çok merak edilen konu malzeme listesi. Peki geleneksel tarife göre Aşure nasıl yapılır? Aşure malzemeleri kaç çeşit olmalı?

25.09.2017Gündem
Aşure nasıl yapılır

Aşure nasıl yapılır?

Her yıl Muharrem ayında yapılan aşureler, yeniden evlerde pişmeye başlayacak. Peki aşure nasıl yapılır?

3.11.2014Keyif
Aşure tarifi ve diğer bilgiler... Aşure Günü ne zaman

Aşure tarifi ve diğer bilgiler... Aşure Günü ne zaman?

Aşure Günü için özel hazırlanan Aşure tatlısı nasıl yapılır, içine neler koyulur, işte detayları...

3.11.2014Keyif
6 kişilik aşurenin malzemesi 6 lira

6 kişilik aşurenin malzemesi 6 lira

Hicri takvime göre yılın ilk ayı “Muharrem”in 10'ncu günü olan ve bu yıl 16 Aralık'ta gerçekleşecek “Aşure günü” nedeniyle aşure malzemeleri, baharatçı vitrinlerini süslemeye başladı.

8.12.2010Ekonomi
Aşure nasıl yapılır Aşure yapımında hangi malzemeler kullanılır

Aşure nasıl yapılır? Aşure yapımında hangi malzemeler kullanılır?

Türk halk geleneğinde önemli bir yeri olan aşure, yüz yıllardır muharrem ayı içinde yapılarak komşulara ve akrabalara dağıtılıyor. İçeriğindeki zengin besinlerle sağlık içinde oldukça faydalı olan aşurenin nasıl yapılığı ve tarifi de 2019 aşure gününün gelmesiyle birlikte merak ediliyor. İşte araştırılan "Aşure nasıl yapılır?" sorusunun yanıtı..

Pikan Cevizli Aşure Tarifi

Pikan Cevizli Aşure Tarifi

Tüm aileye ve çevreye dağıtılan aşure zamanı geldi bile. Komşuların birbirinin kapısını çaldığı geleneksel tadımız aşurenin, turna yemişli (cranberry) ve pikan cevizli tarifini Sedef İybar paylaştı.

9.09.2019İyi Yaşam
Aşure Günü ne zaman Aşure nasıl yapılır

Aşure Günü ne zaman? Aşure nasıl yapılır?

Mübarek Muharrem ayı devam ederken, Aşure günü de merak konusu oldu. Müslümanlar için önemli bir yere sahip olan Aşure günü, Muharrem ayının 10. günü içerisinde yer alıyor. Aşure günü toplumsal dayanışma ve yardımlaşma açısından toplumumuzda geleneksel olarak manevi değerler taşıyor. Peki, Aşure günü ne zaman? Aşure nasıl yapılır? İşte, o konu hakkında bilgiler.

7.09.2019Gündem
Aşure günü için geri sayım: 2019 aşure günü ne zaman

Aşure günü için geri sayım: 2019 aşure günü ne zaman?

Muharrem ayının başlaması ardından gözlerin çevrildiği aşure günü için geri sayım devam ediyor. Aşure günü, İslam inancına göre peygamberlerin hayatına dair birçok önemli hadisenin yaşandığı Muharrem ayı içerisinde idrak ediliyor. Türkiye'nin dört bir yanından aşure kokuları yayılıyor. Peki, 2019 aşure günü ne zaman?

6.09.2019Gündem
Bu yıl aşure günü ne zaman Püf noktalarıyla aşure tarifi

Bu yıl aşure günü ne zaman? Püf noktalarıyla aşure tarifi

Muharrem ayı 31 Ağustos 2019 tarihinde başladı, gözler aşure günü ve tarifine çevrildi. Muharrem ayında oruç tutulup aşure pişirilerek dağıtılması ve Kerbela'da Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ile şehit olanların yad edilmesi, İslam toplumlarında önemli olaylar arasında yer alıyor. Peki, bu yıl aşure günü ne zaman, aşure nasıl yapılır? İşte, tarih ve tarif bilgisi.

4.09.2019Gündem
Aşure nasıl yapılır Pratik aşure tarifi

Aşure nasıl yapılır? Pratik aşure tarifi

Buğday, nohut, fasulye, incir, tarçın ve şeker gibi 40'a yakın malzemeyle yapılan, bolluk ve bereketin simgesi aşure, muharrem ayında sofraları tatlandırmaya devam edecek. İnanca göre Nuh peygamberin tufan sonrası karaya bastığında elinde kalan son malzemelerle yaptığı aşa da denilen aşure, yapımı oldukça pratik bir tatlı. Peki, aşure nasıl yapılır?

10.09.2018Keyif
Büyük şüphe: YPG / PYDye gidecekti

Büyük şüphe: YPG / PYD'ye gidecekti

İstanbul Kaçakçılık Şube Müdürlüğü ekipleri, düzenledikleri 5 farklı operasyonda, Sümer kültürüne ait 3 bin 500 yıllık takı setleri, Asur ve Akad mühürleri, Osmanlı ve Selçuklu eserlerini ele geçirdi. Ele geçen tarihi eserlerin Suriye'nin PYD kontrolündeki tarihi mezarlardan çıkarıldığı, paha biçilemeyen eserlerin satılarak gelirinin terör örgütüne verileceği belirlendi. 9 kişi gözaltına alındı.

26.01.2018Gündem
Pikan Cevizli Aşure Tarifi

Pikan Cevizli Aşure Tarifi

Tüm aileye ve çevreye dağıtılan aşure zamanı geldi bile. Komşuların birbirinin kapısını çaldığı geleneksel tadımız aşurenin, turna yemişli (cranberry) ve pikan cevizli tarifini Sedef İybar paylaştı.

Diyetinizi bozmayacak 12 tatlı tarifi

Diyetinizi bozmayacak 12 tatlı tarifi

Diyettesiniz ve canınız tatlı çekiyor! Fakat diyette olduğunuz için kendinize hakim olmaya çalışıyorsunuz. Durun, kendinizi üzmeye hiç gerek yok! Diyet yapanların kalori hesabını zorlamayacak enfes tatlı tariflerini sizin için derledik...

Bu yıl Aşure günü hangi gün başlıyor İşte Aşure günü ne zaman sorusunun cevabı

Bu yıl Aşure günü hangi gün başlıyor? İşte Aşure günü ne zaman sorusunun cevabı

Aşure Günü ne zaman sorusu vatandaşlar tarafından özellikle bugünlerde merakla cevap arıyor. Muharrem ayının başlaması ile birlikte vatandaşlar Aşure günün bu yıl hangi tarihe geldiğini merakla bekliyorlardı. İşte Aşure günü ne zaman sorusunun cevabı

10.10.2016Gündem
Özsüt’le aşure keyfi

Özsüt’le aşure keyfi

Aşure severlerin tutkunu olacağı bir lezzet...

5.12.2011Alışveriş
Çorbanın önce dükkânını açtı sonra kitabını yazdı

Çorbanın önce dükkânını açtı sonra kitabını yazdı

Çorba konseptli bir restoran işleten Ebru Omurcalı bu konuda bir kitap da yazdı: ‘Çorbanın Kitabı’. Genellikle yemek kitaplarının içinde bir bölüm olarak yer alan çorbaya adandı bu 322 sayfalık kitap. Geleneksel Türk mutfağının yanı sıra, İtalyan, İngiliz, Meksika, Hint, Jamaika ve Fas mutfaklarına da yer verdi. Sebzeli, etli, bakliyatlı, tavuklu, deniz mahsullü, soğuk ve diyet çorbalar başlıklı yedi bölümden oluşan kitapta tam 154 tarif var

25.03.2011Kelebek
Düdüklü tencere patladı: 2 yaralı

Düdüklü tencere patladı: 2 yaralı

KAYSERİ'de aşure pişirilen düdük tencerenin patlaması sonucu 24 yaşındaki Şerife ile eltisi, 21 yaşındaki Gülsüm Saraç yaralandı.

21.12.2010Gündem

Yazar Sonuçları

Zor zamanlarda yaratıcı çözümler

Perşembe akşamı bu yazıyı yazmaya başladığım saatlerde Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19 barometresi 25 milyon 842 bin 652 kişinin hastalığa yakalandığını ve 858 bin 629 kişinin de hayatını kaybettiğini gösteriyordu. 

5.09.2020

Aşure

İyice yıkayıp süzdüğünüz aşurelik buğday, kuru fasulye ve nohudu ayrı ayrı kaplara koyup üzerlerine dört parmak çıkacak kadar soğuk suyla bir taşım kaynatıp ocaktan alın.

11.11.2013

Yasın ve şükranın tatlısı

Aşure hangi kültüre ait olursa olsun arkasındaki temel mantık tahıl ve kuruyemişin bir arada oluşu.

23.11.2012

Milli yemeğimiz keşkek

Nihayet bir yemeğimiz milli oldu. Keşkek UNESCO’nun “Somut olmayan kültürel miras” listesine girdi.

25.12.2011