EKSTRA
MENÜ

Osmanlı Devleti

Osmanlı Devleti haberleri sayfasında güncel ve son dakika Osmanlı Devleti hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 5.776 Osmanlı Devleti haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Osmanlı İmparatorluğu ya da Osmanlı Devleti, 1299-1922 yılları arasında varlığını sürdürmüş bir hanedan devletidir. Dünya tarihinin en uzun süreli imparatorluklarından biri olan Osmanlı İmparatorluğu; Doğu Avrupa, Güneybatı Asya, Kuzey Afrika ve Atlas Okyanusu doğal sınırlarına ulaşana kadar topraklarını genişletmiştir. Ayrıca daha geniş coğrafyalarda da çeşitli başarılar göstererek kısa süreli olarak Lanzarote (1585), Madeira (1617), Lundy (1627-1632)[17], Vestmann Adaları (1627-1628), Baltimore (1631) gibi bölgeleri fethetmiş ve buralarda üsler kurarak yıldırma hareketlerinde bulunmuştur.

Osmanlı İmparatorluğu'nu Oğuzlar'ın Kayı boyuna mensup Osman Gazi; Söğüt ve Domaniç civarında, Anadolu Selçuklu Devleti'nin obası ve kendisine uçbeyliği olarak tahsis ettiği bölgede, Selçuklu sultanı III. Alaeddin Keykubad'ın İlhanlılar tarafından İran'a götürülmesi sonucu oluşan otorite boşluğundan dolayı bağımsızlık ilan ederek 1299 yılında kurmuştur. Devlet; dördüncü padişah olan Yıldırım Bayezid'in Timur'a esir düşmesiyle Fetret Devri'ne girmiş, 11 yıl süren taht kavgalarından sonra Mehmet Çelebi, Fetret Devri'ne son vermiştir. Fatih Sultan Mehmed Konstantiniyye'yi fethederek Doğu Roma İmparatorluğu'nu sonlandırmış, bazı tarihçilere göre bu zaferle Orta Çağ'ın sona erip Yeni Çağ'ın başlamasını sağlamıştır. Ayrıca bu fetihle beraber devlet, imparatorluğa yükselmiştir.

Osmanlı Devleti Haberleri

Bala Hatun kimdir nasıl öldü Osman Gazi’nin eşi Bala Hatunun çocukları var mı İşte tarihte Bala Hatunun hayatı ve yaşamı

Bala Hatun kimdir nasıl öldü? Osman Gazi’nin eşi Bala Hatun'un çocukları var mı? İşte tarihte Bala Hatun'un hayatı ve yaşamı

Bala Hatun'un hayatı Kuruluş Osman dizisi ile gündemde yer almaya devam ediyor. Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu Osman Gazi'nin eşi ve Şeyh Edebali'nin kızı olan Bala Hatun, tarihte Orhan Bey'in annesi Malhun Hatun ile karıştırılıyor. Dizide oyuncu Özge Törer'in hayat verdiği Bala Hatun, tarihte Alâeddin Paşa'nın annesi kabul ediliyor. 1324 yılında öldüğü bilinen Bala Hatun'un oğlu Alâeddin Paşa ise Osmanlı Devleti'nin ilk veziri olarak görülüyor. Peki, Kuruluş Osman Bala Hatun kimdir ve çocukları var mı? İşte, tarihte Bala Hatun'un hayatı ile ilgili merak edilen bilgiler...

20.10.2021Televizyon
Onlara kalsak birçoğumuz hayatta olmayacaktı İşte aşı karşıtlığının tarihçesi...

Onlara kalsak birçoğumuz hayatta olmayacaktı! İşte aşı karşıtlığının tarihçesi...

'Aşı diye beynimize çip takıyorlar... Hepimizi robotlaştıracaklar... Bizi kısırlaştıracaklar...' Komplo teorileri bitmek bilmiyor. Hayal gücünü zorlayan cümleler... Peki, bu aşı karşıtlığı yeni mi? Covid-19'la mı hayatımıza girdi? İşte aşı karşıtlığının 200 yüzyıllık tarihçesi ve ibretlik örnekler...

17.10.2021Gündem
Cambaz ne demek, ne anlama geliyor Cambaz kelimesinin anlamı nedir TDKya göre sözlük anlamı...

Cambaz ne demek, ne anlama geliyor? Cambaz kelimesinin anlamı nedir? TDK'ya göre sözlük anlamı...

Cambaz kelimesi, günümüzde oldukça önemli olan kelimelerden bir tanesidir. Bu kelime özellikle televizyonlarda sıklıkla duyulmaktadır. Bunun dışında bu kelimenin anlamını merak eden birçok kişi bulunmaktadır. Sizin için cambaz kelimesinin Türk Dil Kurumu’na göre anlamını derledik.

8.10.2021Sözlük
Turgut Alp kimdir, Kuruluş Osman Turgut Alp tarihte var mı İşte Kuruluş Osmanıın Turgut Alpi Rüzgar Aksoy hakkında bilgiler

Turgut Alp kimdir, Kuruluş Osman Turgut Alp tarihte var mı? İşte Kuruluş Osman'ıın Turgut Alp'i Rüzgar Aksoy hakkında bilgiler

Turgut Alp Kuruluş Osman dizisi ile merak konusu oldu. Kayı Boyu'nun son dönemlerinde ve Osmanlı Devleti'nin ilk dönemlerinde yaşadığı rivayet edilen Turgut Alp karakterine oyuncu Rüzgar Aksoy hayat veriyor. Ömrü boyunca Ertuğrul Gazi'ye, Osman Gazi'ye ve Osman Gazi'nin oğlu Orhan Gazi'ye hizmet eden Turgut Alp İnegöl'ü ele geçirdi. Peki, Turgut Alp kimdir?

6.10.2021Televizyon
Tehcir kanunu nedir ve neden çıkarılmıştır Tehcir kanunu sebepleri ve maddeleri

Tehcir kanunu nedir ve neden çıkarılmıştır? Tehcir kanunu sebepleri ve maddeleri

Devletler bazı uygulamaların gerçekleşmesi, ülkenin yönetilmesi, istenmeyen durumların önüne geçilmesi ve bazı uygulamaları hayata geçirilmesi için kanunlar hazırlamakta ve bunu vatandaşların bilgisine sunmaktadır. Osmanlı Devletinde de devletin güvenliği ve bekası için bazı kanunlar çıkartılmıştır. Bu kanunlardan bir tanesi de Tehcir Kanunudur. Peki, Tehcir Kanunu ne demektir? Osmanlı Devleti bu kanunun çıkarılması ile neyi hedeflemiştir? Hangi durumların önüne geçilmek istenmiştir? İşte, Tehcir Kanunu hakkında merak edilen detaylar.

1.10.2021Araştırma
Şapka Kanunu nedir, ne zaman ve neden çıkarıldı

Şapka Kanunu nedir, ne zaman ve neden çıkarıldı?

Şapka Kanunu, tarihte en önemli devrimlerden bir tanesi olmuştur. Şapka Kanunu ile birlikte çok sayıda önemli gelişmeler ortaya çıkmıştır. Tarih kitaplarının içerisinde de yer alan Şapka Kanunu ile ilgili sınavlarda çok sayıda soru ortaya çıkmaktadır. Bu sebepten dolayı Şapka Kanunu’nun nasıl çıkarıldığını, çıkarılma sebebinin ne olduğunu ve ne zaman çıkarıldığını sizler için derledik.

1.10.2021Araştırma
Pençik Kanunu nedir ve hangi alanda kullanılır Pençik sistemi neden kaldırıldı

Pençik Kanunu nedir ve hangi alanda kullanılır? Pençik sistemi neden kaldırıldı

İletişimde kullanılan sözcükler önemlidir. Dil, hızlı dönüşen ve değişen bir araçtır. Bugün kullanılan çok sayıda sözcük belki de 50 yıl önce hiç kullanılmamaktaydı. Bunun gibi 60-70 yıl önce kullanımda olan kelimelerden epece bir kısmı günümüzde artık bilinmemektedir. Pençik ya da Pençik Kanunu kavramının ne olduğu da böylesi eski bir kelimedir ve manası merak konusu olmaktadır. İşte ilgiyle okuyacağınız Pençik Kanunu nedir, hangi alanda kullanılır, Pençik sistemi neden kaldırıldı ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

1.10.2021Araştırma
Maarif Teşkilatı Kanunu nedir Maarif Teşkilatı Kanunu neden ve ne zaman çıkarıldı

Maarif Teşkilatı Kanunu nedir? Maarif Teşkilatı Kanunu neden ve ne zaman çıkarıldı?

Günümüzde gelişmiş ülkeler eğitimin öneminin farkında oldukları için devlet bütçelerinden en geniş kaynakları eğitime aktarmaktadırlar. Eğitim sistemlerini ise sürekli daha da iyileştirmek amacıyla geliştirmektedirler. Eğitim, statik bir yapı olmaktan çıkmış ve çağın gereklerine, iş dünyasının ihtiyaçlarına yönelik gerekli insan gücünü ve entelektüel beyinleri yetiştirmek üzere dinamik bir hal almıştır. Zaman zaman duyulan "Maarif Teşkilatı Kanunu" ifadesinin ne olduğu da bu bağlamda merak edilmektedir. İşte, Maarif teşkilatı nedir? Maarif teşkilatı kanunu neden ve ne zaman çıkarılmıştır gibi konu hakkında çok daha fazlasını sizin için derledik.

1.10.2021Araştırma
Kılık kıyafet kanunu ne zaman ve ne amaçla çıkarılmıştır

Kılık kıyafet kanunu ne zaman ve ne amaçla çıkarılmıştır?

Kıyafet İnkılabı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasının ardından, halkın ve memurun kılık ve kıyafetinin düzenlemek ve çağdaş giyime uygun bir hale getirilmek için 1934 yılında çıkarılan bir kanunla yapılan düzenlemedir. Kılık kıyafet kanunu ne zaman ve ne amaçla çıkarılmıştır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

1.10.2021Araştırma
Haseki Sultan ne demek Haseki Sultan TDKkya göre sözlük anlamı nedir

Haseki Sultan ne demek? Haseki Sultan TDKk'ya göre sözlük anlamı nedir?

Osmanlı döneminden gelen bir unvan olması ile beraber Haseki Sultan kelime grubunun ne anlama geldiği merak ediliyor. Peki, haseki sultan ne demek? Haseki sultan TDK'ya göre sözlük anlamı nedir tüm detayları ile derledik.

30.09.2021Sözlük
Ombudsman nedir, görevleri neler Ombudsmanlık mesleği hakkında bilgiler

Ombudsman nedir, görevleri neler? Ombudsmanlık mesleği hakkında bilgiler

Ombudsman’ın Türkçe karşılığı için kamu denetçisi, arabulucu, kamu hakemi, medeni hakların savunucusu, parlamento komiseri gibi tanımlamalar teklif edilmiştir. Sonuç olarak, Ombudsman kamu hizmetlerinin yürütülüşündeki adaletsizlikler hakkında, konudan etkilenenlerden şikayetleri almak, bu konularda araştırmalar yapmak ve sorunları çözmekle görevlendirilmiş, bağımsız bir kamu otoritesidir. Peki, ombudsman tam olarak nedir, görevleri neler? Ombudsmanlık mesleği hakkında bilgiler

29.09.2021Gündem
Barbaros Hayrettin Paşa kimdir Kısaca hayatı hakkında bilgiler

Barbaros Hayrettin Paşa kimdir? Kısaca hayatı hakkında bilgiler

Barbaros Hayrettin Paşa, Osmanlı Devleti'nin denizlerde gösterdiği başarılarda kritik bir role sahip olmuştur. Osmanlı Devleti'nin Akdeniz'de bulunan devletlere karşı büyük üstünlük kurmasında en büyük pay sahibi olan Barbaros Hayrettin Paşa, üzerinden asırlar geçmesine rağmen hala tarihin en büyük denizcilerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Peki, Barbaros Hayrettin Paşa kimdir? İşte, o isim hakkında detaylı bilgiler

24.09.2021Gündem
Sosyal medyada günün konusu: Aşı yalanına Osmanlıyı alet ettiler

Sosyal medyada günün konusu: Aşı yalanına 'Osmanlı'yı alet ettiler

Sosyal medyada kısa sürede viral olan 'aşı sertifikası' paylaşımları mercek altına alındı. Tarihçiler ile görüşen AFP Fact Check ekibi tabiri caizse konuya son noktayı koydu.

24.09.2021Dünya
Geleneksel Türk Tiyatrosu Türleri Ve Özellikleri Nelerdir Türk Tiyatrosu Kaç Gruba Ayrılır

Geleneksel Türk Tiyatrosu Türleri Ve Özellikleri Nelerdir? Türk Tiyatrosu Kaç Gruba Ayrılır?

Günümüzde herkesin önceden duymuş olduğu çeşitli tiyatro türleri bulunmaktadır. Geleneksel Türk Tiyatrosu da önceden duyulan tiyatro türleri arasında yer almaktadır. Sizin için geleneksel Türk tiyatrosunun ne demek olduğunu, bu tiyatronun türlerini ve özelliklerini derledik.

24.09.2021Araştırma
Siemens, sürdürülebilirlik esaslı yeni büyüme stratejisini açıkladı

Siemens, sürdürülebilirlik esaslı yeni büyüme stratejisini açıkladı

Siemens, Türkiye’deki 165’inci yılı dolayısıyla dijital zirve düzenledi. Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis ile Siemens Healthineers Türkiye Genel Müdürü Enis Sonemel’in ev sahipliğinde gerçekleşen zirveye, Siemens Teknoloji ve Stratejiden Sorumlu Başkanı Peter Körte ve Siemens Healthineers Teknolojiden Sorumlu Başkanı Dr. Peter Schardt katılım gösterdi.

23.09.2021Teknoloji
Başkonsolos nedir Başkonsolosun görevleri nelerdir

Başkonsolos nedir? Başkonsolosun görevleri nelerdir?

Birinci sınıf başkonsolos veya başkonsolos, başkonsoloslukların en üst amiridir. Meslek memurlarının yanı sıra konsolosluk ve ihtisas memurları da başkonsolos olarak atanabilir. Başkonsolosluk, Osmanlı Devleti döneminde bu makamın adı başşehbender olarak kullanılmıştır. Peki, başkonsolosun görevleri nelerdir?

23.09.2021Gündem
Hızır Reis kimdir Barbaroslar dizisindeki Hızır Reis (Barbaros Hayrettin Paşa) hakkında bilgiler

Hızır Reis kimdir? Barbaroslar dizisindeki Hızır Reis (Barbaros Hayrettin Paşa) hakkında bilgiler

Hızır Reis, Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı dizisi ile yeniden gündeme geldi. Osmanlı Devleti'nin Akdeniz'de bulunan birçok devlete karşı büyük üstünlük kurmasını sağlayan, tarihteki önemli isimlerden biri olan Hızır Reis’e, Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı dizisinde Ulaş Tuna Astepe hayat veriyor. Peki, Hızır Reis (Barbaros Hayrettin Paşa) kimdir, tarihte neler yaşamıştır? İşte daha sonra Barbaros Hayrettin Paşa ismi verilen Hızır Reis’in hayatı

23.09.2021Televizyon
29 Ekim hangi burç ve burcu ne 29 Ekim tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

29 Ekim hangi burç ve burcu ne? 29 Ekim tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

29 Ekimde doğanlar akrep burcudur. Akrep burcu, Yengeç ve Balık ile birlikte su grubunda yer alır. Kararlı, disiplinli ve otoriter olan akreplerin yönetici gezegeni Mars’tır. Uyumlu olduğu burçlar Aslan, Kova ve Başak iken, Oğlak ve İkizler anlaşamadığı burçlar arasında yer alıyor. Akrep burcunun uğurlu taşı opal, uğurlu günü ise Cumartesidir. 29 Ekimde doğan Türk ve yabancı ünlüler kimlerdir? 29 Ekimde doğanların yükseleni ve özellikleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

20.09.2021Burçlar
24 Aralık hangi burç ve burcu ne 24 Aralık tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

24 Aralık hangi burç ve burcu ne? 24 Aralık tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

22 Aralık - 20 Ocak tarihleri arasında doğanlar oğlak burcudur. Oğlak burcu başak ve boğa ile birlikte toprak grubunda yer alır. Bu burcun gezegeni disiplin ve otoritenin simgesi olan Satürn'dür. Akrep, balık ve ikizler, oğlak burcunun anlaşamadığı burçlar arasında yer alır. En iyi anlaştığı burçlar ise aslan ve kovadır. 24 Aralık hangi burç? Tarihte bugün doğan Türk ve yabancı ünlüler kim? İşte, merak edilen tüm detaylar.

20.09.2021Burçlar
13 Aralık hangi burç ve burcu ne 13 Aralık tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

13 Aralık hangi burç ve burcu ne? 13 Aralık tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Burçlara merakı olan milyonlarca kişi bulunmaktadır. Burçların sayısı ve bulundukları aylar herkesin ilgisini çekmektedir. Her burcun kendine has özellikleri olduğu bilinmektedir. Sizler için 13 Aralık hangi burç ve burcu ne? 13 Aralık tarihte bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

20.09.2021Burçlar
11 Kasım hangi burç ve burcu ne 11 Kasım tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

11 Kasım hangi burç ve burcu ne? 11 Kasım tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Burç denince akla genellikle günlük ve haftalık yorumlar gelse de burçların insan üzerindeki etkileri oldukça geniştir. Doğum haritasına bağlı olarak belirlenen 12 burcun farklı belirginlikte özellikleri vardır. Peki, 11 Kasım hangi burç? 11 Kasım yükseleni ve bu tarihte doğanların özellikleri nasıldır? Sizler için 11 Kasım’a dair tüm burç detaylarını derledik.

20.09.2021Burçlar
7 Kasım hangi burç ve burcu ne 7 Kasım tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

7 Kasım hangi burç ve burcu ne? 7 Kasım tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Tarih boyunca gökyüzü, evren ve gezegenler her zaman insanları cezbetmiştir. Eski çağlardan günümüze yıldızlar, gökyüzü olayları, ay ve güneş sürekli gözlemlenerek yapılan tespitler kayıt altına alınmış, buna göre de değerlendirme ve çıkarımlar yapılmıştır. Günümüzün modern Astrolojisi temelinde bu bilgiler yer alır. 7 Kasım hangi burç ve burcu ne? İşte, merak edilen tüm detaylar.

19.09.2021Burçlar
4 Aralık hangi burç ve burcu ne 4 Aralık tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

4 Aralık hangi burç ve burcu ne? 4 Aralık tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Burçların herkes tarafından çok önemli olduğu bilinmektedir. Bunun birçok nedeni olabilmektedir. Bazı kişiler burç yorumlarını merak eder, bazı kişiler ise burçların özelliklerini araştırmayı sever. Sizler için 4 Aralık hangi burç ve burcu ne? 4 Aralık tarihte bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

19.09.2021Burçlar
Kaptan-ı derya Barbaros Hayreddin Paşa ( Hızır Reis) kimdir Kaptan-ı derya kimlere denir İşte hayatı ve başarıları

Kaptan-ı derya Barbaros Hayreddin Paşa ( Hızır Reis) kimdir? Kaptan-ı derya kimlere denir? İşte hayatı ve başarıları

Barbaros Hayreddin Paşa veya gerçek adıyla Hızır Reis bir dizi projesiyle yeniden merak konusu oldu. Osmanlı Devleti'nin Akdeniz'de bulunan birçok devlete karşı büyük üstünlük kurmasını sağlayan Barbaros Hayrettin Paşa, yüzyıllar sonra da tarihin en büyük denizcilerinden birisi olarak anılıyor. Peki, Kaptan-ı derya Barbaros Hayreddin Paşa ( Hızır Reis) kimdir? Kaptan-ı derya kimlere denir? İşte hayatı ve başarıları

17.09.2021Televizyon
Vakıflar Genel Müdürlüğünün yeni logosu tanıtıldı

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün yeni logosu tanıtıldı

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün simgesel olarak 'V' harfi bulunan yeni logosu tanıtıldı.

15.09.2021Gündem
25 Eylül hangi burç ve burcu ne 25 Eylül tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

25 Eylül hangi burç ve burcu ne? 25 Eylül tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

İnsanların merakını uyandıran Astroloji her devirde merkezde olan bir alan olmuştur. İşte ilgiyle okuyacağınız 25 Eylül hangi burç, 25 Eylül doğumluların özellikleri, 25 Eylül tarihinde meydana gelmiş olaylar, 25 Eylül tarihinde doğmuş bulunan Türk ünlüler ve yabancı futbolcular ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

15.09.2021Burçlar
21 Temmuz hangi burç ve burcu ne 21 Temmuz tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

21 Temmuz hangi burç ve burcu ne? 21 Temmuz tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Astrolojinin toplumumuzdaki değeri her geçen gün daha da artıyor. Astrologların sayısının çoğalması ile birlikte burçlara ve gezegen hareketlerine yönelik yapılan araştırmalar artmıştır. İnsanlar genel olarak günlük tahminlere ve burç yorumlarına yönelik araştırmalar yapmaya başladı. 21 Temmuz hangi burç ve burcu ne? İşte, merak edilen tüm detaylar.

15.09.2021Burçlar
18 Eylül hangi burç ve burcu ne 18 Eylül tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

18 Eylül hangi burç ve burcu ne? 18 Eylül tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Burç yorumları ve burç yorumlamaları günümüzde pek çok kişi tarafından takip ediliyor. Bu nedenle de pek çok insan her gün burç yorumlarını ve analizlerini yakından takip ediyor. Burçların kişilik analizlerinin yapılmasında da çok büyük bir etkisi olduğu düşünülüyor. Son yıllardan bu yana çok büyük bir ilgi ile takip edilen burç yorumları, astrolog sayısının da artmasına neden olmuştur. 18 Eylül hangi burç ve burcu ne? İşte, merak edilen tüm detaylar.

15.09.2021Burçlar
28 Mayıs hangi burç ve burcu ne 28 Mayıs tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

28 Mayıs hangi burç ve burcu ne? 28 Mayıs tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Astroloji, hayatımızda önemli bir yer kaplıyor. Gezegenlerin konumuna ve yıldızların hareketlerine göre belirlenen 12 adet burç bulunuyor. Her insan doğduğu tarihin hangi burcun içine girdiğini öğrenmek istiyor. 28 Mayıs tarihinden doğan kişiler, merhametli kişilikleri ile ön plana çıkıyor. 28 Mayıs hangi burç ve burcu ne? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.09.2021Burçlar
26 Nisan hangi burç ve burcu ne 26 Nisan tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

26 Nisan hangi burç ve burcu ne? 26 Nisan tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Zodyak kuşağı toplamda 12 tane burçtan meydana gelmektedir. Burçlar doğum tarihlerine göre dört farklı gruba ayrılmaktadır. Elementlerden meydana gelen gruplar toprak, su, hava ve ateş şeklinde sıralanmaktadır. 26 Nisan tarihinde doğan kişilerin hangi burç olduklarını, bu burcun özellikleri ile birlikte yükselenlerini, 26 Nisan tarihinde yaşanmış olayları ve bu tarihte doğan ünlüleri sizler için derledik.

13.09.2021Burçlar
24 Nisan hangi burç ve burcu ne 24 Nisan tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

24 Nisan hangi burç ve burcu ne? 24 Nisan tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Burçlar insanların kişilik özellikleri hakkında birçok ipucu vermektedir. Buna bağlı olarak da insanlar hem kendi burçlarını hem de çevresinde bulunan insanların burçlarını öğrenmek istemektedir. 24 Nisan hangi burç ve burcu ne? 24 Nisan tarihin de bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.09.2021Burçlar
Bakanlar Dönmez ve Çavuşoğlu, 740’ıncı Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri’ne katıldı

Bakanlar Dönmez ve Çavuşoğlu, 740’ıncı Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri’ne katıldı

Bilecik'in Söğüt ilçesinde, Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey'in babası Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri'nin 740’ıncısı düzenlendi. Programa Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in yanı sıra ellerinde Türk bayraklarıyla binlerce kişi katıldı.

11.09.2021Haber
Bakanlar Dönmez ve Çavuşoğlu, 740’ıncı Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri’ne katıldı

Bakanlar Dönmez ve Çavuşoğlu, 740’ıncı Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri’ne katıldı

Bilecik'in Söğüt ilçesinde, Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey'in babası Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri'nin 740’ıncısı düzenlendi. Programa Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in yanı sıra ellerinde Türk bayraklarıyla binlerce kişi katıldı.

11.09.2021Gündem
8 Ocak hangi burç ve burcu ne 8 Ocak tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

8 Ocak hangi burç ve burcu ne? 8 Ocak tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Doğum gününe bağlı şekilde herkesin ayrı bir burcu olabilir. Yıldızların ve gezegenlerin mevcut durumlarına bağlı şekilde ise fonksiyonları farklılık gösterebilmektedir. Bu da herkesin burçları üstünden insanların karakterleri ve niteliklerini yansıtmaktadır. 8 Ocak tarihinin hangi burca ait olduğunu ve bu burcun hangi özellikleri taşıdığını sizin için araştırdık.

2.09.2021Burçlar
3 Mart hangi burç ve burcu ne 3 Mart tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

3 Mart hangi burç ve burcu ne? 3 Mart tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

İnsanların doğum günleri içerisinde gökyüzündeki mevcut hareketlerden, yıldızların, güneşin veya gezegenlerin konumlarına bakılarak yükselen burç veya burç gibi fonksiyonları belirlenebilmektedir. Burçlar ya da yükselen burç kişinin kişisel fonksiyonları belirleyen önemli bir etkendir. Pek çok kişi 3 Mart'ın hangi burç olduğunu, bu burcun yükselenini, özelliklerini ve 3 Mart'ta tarihte bugün yaşanan olayları merak etmektedir. Tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

1.09.2021Burçlar
Ahmet Mithat Efendi kimdir Kısaca hayatı, edebi kişiliği, şiirleri, romanları, eserleri ve özellikleri

Ahmet Mithat Efendi kimdir? Kısaca hayatı, edebi kişiliği, şiirleri, romanları, eserleri ve özellikleri

Türk Edebiyatının gelişmesinde; Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde yaşamış, Batı edebiyatından etkilenmiş pek çok sanatçının büyük katkısı olmuştur. Bir nevi geçiş dönemi olan bu süreçte yaşamış ve çok sayıda eser vermiş edebiyatçılardan biri de Ahmet Mithat Efendi'dir. İşte, Ahmet Mithat Efendi kimdir, edebi kişiliği, romanları ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

24.08.2021Araştırma
Osmanlı Devleti Yükselme dönemi padişahları ve savaşları nelerdir Osmanlı Yükselme dönemi konu anlatımı

Osmanlı Devleti Yükselme dönemi padişahları ve savaşları nelerdir? Osmanlı Yükselme dönemi konu anlatımı

Osmanlı İmparatorluğu, Bilecik’te kurulmuş bir beylikken zaman içerisinde kıtalara yayılmış ve büyük topraklarda hüküm sürmüştür. Bu gelişim yükselme döneminde oldukça ayırt edilebilir düzeydedir. Peki, Osmanlı devleti yükselme dönemi padişahları kimlerdir? Bu dönemin savaşları nelerdir? Osmanlı devleti yükselme dönemine ait detayları sizler için derledik.

24.08.2021Araştırma
Osmanlı Devleti Kuruluş Dönemi padişahları ve savaşları nelerdir Osmanlı Kuruluş dönemi konu anlatımı

Osmanlı Devleti Kuruluş Dönemi padişahları ve savaşları nelerdir? Osmanlı Kuruluş dönemi konu anlatımı

Osmanlı devleti dönemi çeşitli bölümlerden meydana gelmektedir. Osmanlı devletinin yükseliş dönemi tıpkı kuruluş dönemi gibi bu bölümlere dahildir. Osmanlı devletinin kuruluş döneminin isminden de anlaşılacağı gibi devletin kuruluşundan itibaren Kostantiniyye'nin fethine kadar devam ettiği bilinmektedir. Osmanlı devleti kuruluş dönemi padişahları, savaşları ve Osmanlı kuruluş dönemi konu anlatımını sizler için derledik.

24.08.2021Araştırma
Osmanlı Devleti gerileme dönemi padişahları ve savaşları nelerdir Osmanlı gerileme dönemi konu anlatımı

Osmanlı Devleti gerileme dönemi padişahları ve savaşları nelerdir? Osmanlı gerileme dönemi konu anlatımı

Osmanlı İmparatorluğu yüzyıllar boyunca hüküm sürmüş büyük ve güçlü bir İmparatorluk idi. Döneminin saygı ve korku duyulan bu İmparatorluğun sona ermesi birden bire olmamıştır. İmparatorluk bir duraklama ve gerileme dönemi geçirdikten sonra hızlı düşüş yaşayarak sona ermiştir. İşte ilgiyle okuyacağınız Osmanlı devleti gerileme dönemi, Osmanlı Devleti gerileme dönemi padişahları kimlerdir, savaşları nelerdir ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

24.08.2021Araştırma
Osmanlı Devleti duraklama dönemi padişahları ve savaşları nelerdir Osmanlı duraklama dönemi konu anlatımı

Osmanlı Devleti duraklama dönemi padişahları ve savaşları nelerdir? Osmanlı duraklama dönemi konu anlatımı

Osmanlı "Duraklama Dönemi" 1606 ile 1699 yılları arasına denk gelir. Bu dönem özellikle tımar sistemindeki bozulmalar, yeniçeri isyanları ve iç karışıklıklarla Osmanlı Devleti'nin duraklamasına neden olmuştur. Savaş gelirlerinin azalması ve saray masraflarının artması da bu dönemin etkili olaylarından sayılır. Peki Osmanlı Devleti Duraklama Dönemi padişahları ve savaşları nelerdir? Osmanlı duraklama dönemi konu anlatımını tüm detayları ile derledik.

24.08.2021Araştırma
Osmanlı Devleti dağılma dönemi padişahları ve savaşları nelerdir Osmanlı dağılma dönemi konu anlatımı

Osmanlı Devleti dağılma dönemi padişahları ve savaşları nelerdir? Osmanlı dağılma dönemi konu anlatımı

Osmanlı Devleti, kuruluşundan başlayarak tarihi akışı değiştiren pek çok önemli olayda başrolü üstlenen görkemli bir yapıyı temsil etmiştir. Çok uluslu olan bu görkemli imparatorluk başarılı hükümdarların idaresinde sınırlarını kısa bir sürede genişletmiştir. Osmanlı Devleti, siyasi ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere iç ve dıştaki bazı kriterlere bağlı olarak sırası ile çeşitli dönemlere geçiş yapmıştır. Bu dönemlerden birisi de dağılma dönemidir. Peki, Osmanlı devleti dağılma dönemi padişahları ve savaşları nelerdir? Osmanlı dağılma dönemi konu anlatımını sizler için derledik.

24.08.2021Araştırma
Osman Bey dönemi genel özellikleri nelerdir Osman Bey dönemi olayları, savaşları ve gelişmeleri

Osman Bey dönemi genel özellikleri nelerdir? Osman Bey dönemi olayları, savaşları ve gelişmeleri

Tarihte kurulan her devletin kendine has özellikleri bulunmaktadır. Özellikle devlet adamlarının yaşayışları ve yaptıkları ile ön plana çıktığı da görülmektedir. Osman Bey dönemi genel özellikleri nelerdir? Osman Bey dönemi olayları, savaşları ve gelişmeleri nelerdir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

24.08.2021Araştırma
Orhan Bey dönemi genel özellikleri nelerdir Orhan Bey dönemi olayları, savaşları ve gelişmeleri

Orhan Bey dönemi genel özellikleri nelerdir? Orhan Bey dönemi olayları, savaşları ve gelişmeleri

Orhan Bey, 1281 yılında Söğüt'te dünyaya gözlerini açtı. 1326 - 1359 yılları arasında ise, beylik yapmıştı. Babası Osman Gazi'den 16.000 km² olarak devraldığı devleti, oğlu I. Murad'a 95.000 km² olarak bıraktı. Osmanoğulları arasında en uzun süre yaşayan Orhan beyin çocukluğu ve gençliği ise bilinmiyor. Orhan Bey dönemi genel özellikleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

24.08.2021Araştırma
Meşrutiyet dönemi nedir ve ne zaman başladı Meşrutiyet dönemi özellikleri ve fikir akımları nelerdir

Meşrutiyet dönemi nedir ve ne zaman başladı? Meşrutiyet dönemi özellikleri ve fikir akımları nelerdir

Osmanlı Devleti'nin yıkılması sonrasında henüz Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan önce bazı denemeler olmuştur. Kanun-i Esasi'nin ilan edilmesi, Osmanlı Devleti'nin çöküşünü önlemek adına yahut Batı'nın baskısı sebebiyle çeşitli reformlar gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Beklenen sonucu vermeyen bu girişimler kaçınılmaz sonu engelleyememiştir. İşte, meşrutiyet dönemi nedir, ne zaman başladı, meşrutiyet döneminin özellikleri ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

24.08.2021Araştırma
Köprülüler dönemi nedir ve özellikleri nelerdir Köprülüler dönemi sadrazamları ve ıslahatları konu anlatımı

Köprülüler dönemi nedir ve özellikleri nelerdir? Köprülüler dönemi sadrazamları ve ıslahatları konu anlatımı

Köprülüler dönemine köprülüler devri de denmektedir. Osmanlı İmparatorluğunda yer alan Türk tarihine ait döneme verilen isimdir. Bu dönem köprülü ailesini kapsayan ismini de buradan alan ve belirli tarih aralığında yaşanan bir devirdir. Köprülüler dönemi nedir, özellikleri nelerdir ve köprülüler sadrazamları ve ıslahatları nelerdir detayları ile derledik.

24.08.2021Araştırma
İstibdat dönemi nedir ve özellikleri nelerdir İstibdat dönemi tarihi, yasakları ve düşünce akımı

İstibdat dönemi nedir ve özellikleri nelerdir? İstibdat dönemi tarihi, yasakları ve düşünce akımı

Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan önce, Osmanlı'nın son dönemlerinde ülke çok sıkıntılı günler geçirmiştir. İşte ilgiyle okuyacağınız istibdat dönemi nedir, özellikleri nelerdir, dönemin yasakları ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

24.08.2021Araştırma
Cumhuriyet dönemi şiir özellikleri nelerdir Cumhuriyet dönemi şairleri ve şiir örnekleri

Cumhuriyet dönemi şiir özellikleri nelerdir? Cumhuriyet dönemi şairleri ve şiir örnekleri

Türk Edebiyatı, bulunduğu dönem ve özelliklerine göre çeşitli gruplara ayrılmıştır. Günümüze en yakın döneminde de Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatı şeklinde karşımıza çıkıyor. Türk edebiyatındaki akımlar özellikle Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde yurt dışına gönderilen aydınlar ile başladı. Bu aydınların Avrupa devletlerinden öğrenmiş olduğu yenilikler toplumda edebiyatın kendi içinde farklı dönemlere ayrılmasını sağlar. Cumhuriyet dönemi şiir özellikleri nelerdir? İşte, bilinmesi gereken tüm detaylar.

24.08.2021Araştırma

Yazar Sonuçları

Eğitimde istenen başarı yakalandı mı?

Gelişmenin yolu eğitimden geçiyor. Bilişim ve yazılımda, teknolojide, gıda, tarım ve hayvancılık, endüstri ve sanayide, sağlık, tıp, eczacılık, veterinerlik, yol, köprü, baraj, inşaat, medya, ulaşım ve haberleşme alanlarında ilerleme isteniyorsa, bunların da yolu eğitimden geçiyor. 

9.09.2021