MENÜ

Vakıf

Vakıf ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Vakıf haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 26.859 Vakıf haberi bulunmuştur.

Vakıf, kişiler veya kurumlarca kurulmuş, yasayla görev ve yetkileri belirlenen tüzel kişiliktir.

Geleneksel olarak, bir hizmetin gelecekte de yapılması için belli şartlarla ve resmi bir yolla ayrılarak bir kimse tarafından bırakılan mülk veya paraya 'vakıf' denir. Bu geleneksel yapının Türkiye Anayasası ile kurumsallaştırılması ile oluşmuştur. Anayasaya göre "Dernekler ve vakıflar kendi konu ve amaçları dışında toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleyemezler." Yani belirli bir amaç için kurulur ve bunun dışında etkinlik gösteremezler. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından denetlenirler.

 

Devamı...

Vakıf Haberleri

Felsefe, YÖK Destek Bursları kapsamına alındı

Felsefe, YÖK Destek Bursları kapsamına alındı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), lisans düzeyinde felsefe programlarını "YÖK Destek Bursu" kapsamına dahil etti.

6.08.2020Eğitim
Eğitim 5.0 modeliyle şehrin merkezinde eğitim

Eğitim 5.0 modeliyle şehrin merkezinde eğitim

Nişantaşı Üniversitesi, ‘Eğitim 5.0’ ile farklı bir eğitim modeli uyguluyor. ‘Global Dijital Eğitim’ ile dünyanın en tanınan üniversiteleriyle ortak müfredat kullanan üniversite, 40 bini aşkın öğrencisiyle İstanbul’da şehrin merkezi Maslak’taki NeoTech Kampüsü’nde yeni öğrencilerini bekliyor. Farklı oranlarda olmak koşuluyla neredeyse tüm öğrencileri burslu olan Nişantaşı Üniversitesi’nin teknoloji odaklı kurulan ve geleceğin dünyasını şekillendiren NeoTech Kampüsü, iş dünyasının kalbi Maslak’ta yer alıyor.

6.08.2020Eğitim
Üniversite adaylarına öneriler; 20 maddede doğru tercih

Üniversite adaylarına öneriler; 20 maddede doğru tercih

Sınavda aldığınız puan değil, başarı sıralamanıza bakarak tercih yapın. ‘Ölü tercih’ efsanesine inanmayın. Doğru olan, tercihlerin isteklerinizle örtüşen bir sırada yazılması. Tercih yelpazeniz genişse şansınız da o kadar yükseliyor. Tercihlerinizi sisteme girerken kodları doğru yazdığınızdan emin olun.

6.08.2020Eğitim
Felsefe programı, YÖK Destek Bursları kapsamına alındı

Felsefe programı, YÖK Destek Bursları kapsamına alındı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), lisans düzeyinde felsefe programlarını "YÖK Destek Bursu" kapsamına dahil etti.

5.08.2020Eğitim

YÖK'ten felsefe öğrencilerine burs

YÖK, temel bilimlerin yanı sıra ziraat, su ürünleri, hayvancılık, yer bilimleri gibi bölümlerden sonra felsefe programında da destek bursu verileceğini duyurdu.

5.08.2020Eğitim
Tercih listesi yaparken bunlara çok dikkat edin

Tercih listesi yaparken bunlara çok dikkat edin

Tercih yaparken başvurulabilecek bir yardımcı kaynak da YÖK Atlas. Uzmanlar bazı hataların yapılmaması için bu atlasın iyi incelenmesi uyarısında bulunuyor. Puanı yüksek olan bölümden aşağıya doğru ama mutlaka istenilen ve adayın kendisine uygun gördüğü bölümleri yazması öneriliyor.

5.08.2020Eğitim
Osmanlı Devletinden kalma 700 yıllık Yörük köyü: Günüören

Osmanlı Devlet'inden kalma 700 yıllık Yörük köyü: Günüören

Bilecik'in Osmaneli ilçesine bağlı 700 yıllık Yörük köyü Günüören’deki günlük yaşam kısa filme konu olurken, izleyiciler tarafından büyük beğeni topladı.

5.08.2020Seyahat
Tercihleri yaparken bu detaylara dikkat

Tercihleri yaparken bu detaylara dikkat

2020 kılavuzu uzun bekleyişin ardından yayımlandı. Kılavuzla birlikte tercih takvimi de belli oldu. Sonuçların 27 Temmuz’da açıklanmasının ardından 6-14 Ağustos’ta tercihler yapılacak. Bu yıl devlet üniversitelerinde çok önemli bir kontenjan değişimi olmazken, vakıf üniversitelerinde az da olsa artış oldu. Eğitim uzmanı Salim Ünsal, kılavuzdaki değişiklikleri inceledi ve şu önemli ayrıntıları paylaştı:

4.08.2020Eğitim
İspanya bu olayla çalkalanıyor Eski kral Juan Carlostan flaş karar

İspanya bu olayla çalkalanıyor! Eski kral Juan Carlos'tan flaş karar

İspanya eski Kralı Juan Carlos'un, hakkında çıkan "yolsuzluk" iddialarının ardından ülkeden ayrılma kararı aldığı bildirildi.

3.08.2020Dünya
Yetersiz su tüketimi nelere yol açabilir

Yetersiz su tüketimi nelere yol açabilir?

Susuzluk her yaş grubu için vücudun normal dengesini bozacak bir durumken, ileri yaşlı kimseler için ise yaşlanma sürecindeki fizyolojik değişikliklerden dolayı daha tehlikeli bir hal alabiliyor. Yaz aylarının en sıcak günlerinin yaşandığı bu dönemde, gözler İngiliz bilim insanları tarafından hazırlanan ve İngiliz Beslenme Vakfı tarafından yayınlanan makaleye çevrildi: “Hafif şekilde ortaya çıkan sıvı kaybı bile zihinsel durumu olumsuz etkiliyor ve yorgunluk hissini arttırıyor. Etkilenen zihinsel işlevler ise sırasıyla hafıza, dikkat ve konsantrasyon olarak öne çıkıyor.

3.08.2020Sağlık
Vekalet vermeden kurban kesilir mi Diyanet bilgileri

Vekalet vermeden kurban kesilir mi? Diyanet bilgileri

Vekalet vermeden kurban kesilebilir mi sorusu, mevcut durumu nedeniyle vekalet veremeyecek olan kişiler ya da yakınları tarafından araştırılan konular arasında yer alıyor. Peki, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan bilgilere göre vekalet vermeden kurban kesilebilir mi? İşte, vekalet yoluyla kurban kesimi hakkında merak edilen bazı bilgiler

31.07.2020Gündem
Son dakika haberi: Menfezler 3 boyutlu tarandı... Ayasofya’nın gizemi

Son dakika haberi: Menfezler 3 boyutlu tarandı... Ayasofya’nın gizemi

Ayasofya’yı yapımından bu yana geçen 1484 yıldır havalandırarak ayakta kalmasını sağlayan yeraltı menfezleri ilk kez 3 boyutlu olarak tarandı. Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi’nden Doç. Dr. Hasan Fırat Diker, “Tünelleri bir damar gibi düşünmek gerekiyor. Kanallar özgün haline döndürülüp yeniden işlevlendirilebilirse yapının nefes almasına imkân sağlayabileceğiz” dedi.

31.07.2020Gündem
Kılavuzu okumak hayat kurtarır

Kılavuzu okumak hayat kurtarır

Üniversite tercihi yaparken adayların en önemli yardımcılarından biri ÖSYM’nin hazırladığı Tercih Kılavuzu. Tercih listesi hazırlarken bu kılavuzun çok iyi incelemesi gerekiyor. Çünkü seçilmesi düşünülen programla ilgili olarak akla gelebilecek her sorunun yanıtı bu kılavuzda yer alıyor.

30.07.2020Eğitim
İSTUN eğitim öğretim hayatına başladı

İSTUN eğitim öğretim hayatına başladı

İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi, 2018 yılında Bilgiç Vakfı önderliğinde kurulmuş, eğitim hayatına 2020-2021 eğitim öğretim yılında dört fakülte ve bir meslek yüksek okulu ile başlamıştır.

30.07.2020Ekonomi
Radyoterapi bölümü nedir İşte radyoterapi iş imkanları

Radyoterapi bölümü nedir? İşte radyoterapi iş imkanları

Radyoterapi bölümü, YKS tercihleri kapsamında üniversiteye yerleşme planları yapan kişilerce sorgulanan konular arasında yer alıyor. Devlet ve vakıf üniversiteleri bünyesinde iki yıl olarak eğitim alınan bu bölümde, mezunlar kamu ya da özel sektörde istihdam ediliyor. İşte, Radyoterapi bölümü hakkında ayrıntılar...

29.07.2020Gündem
Bu yıl tercih yapabilecek aday sayısı artacak

Bu yıl tercih yapabilecek aday sayısı artacak

YKS bu yıl pandemi koşullarında yapıldı. Covid-19 salgınının sınava etkisi ise sürenin 30 dakika uzatılması ve barajın 10 puan düşürülmesi oldu. Uzmanlar bu iki uygulamanın, üniversitelere daha fazla öğrencinin kaydolması ve boş kontenjanların azalması anlamına geleceğini söylüyor.

29.07.2020Eğitim
YÖK Atlas güncellendi

YÖK Atlas güncellendi

YÖK, YÖK Atlası güncelledi. Üniversite ve bölüm tercihi yapacak adayların daha bilinçli karar vermesini sağlamak amacıyla hizmete sunulan YÖK Atlas'a güncel haliyle https://yokatlas.yok.gov.tr internet adresinden ulaşılabilecek.

29.07.2020Eğitim
İstanbuldaki kilise haçını söken sanığa verilen ceza belli oldu

İstanbul'daki kilise haçını söken sanığa verilen ceza belli oldu

İstanbul Üsküdar'daki Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi'nin haçını söküp kırdığı ve kilisenin önündeki kaldırıma attığı gerekçesiyle yargılanan sanık, "ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme" suçundan 1 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

29.07.2020Gündem
Jeff Bezostan ayrıldı, yardım kuruluşlarına 1,7 milyar dolar bağışladı

Jeff Bezos'tan ayrıldı, yardım kuruluşlarına 1,7 milyar dolar bağışladı

Yazar MacKenzie Scott, Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'tan boşandıktan sonra yardım kuruluşlarına toplam 1,7 milyar dolar bağışladığını söyledi.

29.07.2020Teknoloji
Kalın: Rejim tartışması suni gündem

Kalın: Rejim tartışması suni gündem

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CNN Türk’te katıldığı programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

29.07.2020Gündem
Üniversiteler ne zaman açılıyor 2020 2021 üniversitelerin açılış tarihi için gözler YÖKte

Üniversiteler ne zaman açılıyor? 2020 2021 üniversitelerin açılış tarihi için gözler YÖK'te!

Üniversiteler ne zaman açılacak? Milli Eğitim Bakanlığı 31 Ağustos tarihinde okulların açılacağını açıkladı. İlkokul, ortaokul ve liselerde yeni eğitim öğretim dönemine kısa süre kala, üniversitelerin açılış tarihi de gündeme geldi. Lisans ve önlisans programlarında eğitim hayatına devam eden öğrenciler, online sistemin ilk dönem devam edip etmeyeceğini merak ediyor. İşte, 2020 2021 üniversitelerin açılış tarihiyle ilgili ayrıntılar...

28.07.2020Gündem
Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümü nedir Tıbbi dökümantasyon mezunları ne iş yapar

Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümü nedir? Tıbbi dökümantasyon mezunları ne iş yapar?

Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümü, YKS tercihleri kapsamında üniversiteye yerleşme planları yapan kişilerce sorgulanan konular arasında yer alıyor. Devlet ve vakıf üniversiteleri bünyesinde iki yıl olarak eğitim alınan bu bölümde, mezunlar kamu ya da özel sektörde istihdam ediliyor. İşte, tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümü hakkında ayrıntılar...

28.07.2020Gündem
Mimari restorasyon bölümü nedir İşte mimari restorasyon iş imkanları

Mimari restorasyon bölümü nedir? İşte mimari restorasyon iş imkanları

YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih takvimine yönelik araştırmalar hız kazandı. Tercih döneminde en çok merak edilenlerden biri de Mimari restorasyon bölümü. Bu bölümde iş imkanlarının neler olduğu ve hangi üniversitelerde yer aldığı vatandaşlarca sorgulanıyor. Peki, mimari restorasyon bölümü nedir?

28.07.2020Gündem
Kılıçdaroğlu: Atatürk olmasaydı bugün camilerde 5 vakit ezan okunmazdı

Kılıçdaroğlu: Atatürk olmasaydı bugün camilerde 5 vakit ezan okunmazdı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları olmasaydı bugün o camilerin hiçbirinde 5 vakit ezan okunmazdı. Bunu biliyor musun sen? Lanet sözcüğü, sevgi, hoşgörü varken kullanılır mı?' dedi.

28.07.2020Gündem
Yeni YKS kontenjan ve tercih kılavuzu yayınlandı

Yeni YKS kontenjan ve tercih kılavuzu yayınlandı

ÖSYM, YKS tercih ve kontenjan kılavuzunu yayınlandı. Adaylar 6-14 Ağustos tarihlerinde bu kılavuza göre tercih yapabilecek.

28.07.2020Eğitim
Elektronörofizyoloji bölümü nedir Elektronörofizyoloji bölümü iş imkanları

Elektronörofizyoloji bölümü nedir? Elektronörofizyoloji bölümü iş imkanları

YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih takvimine yönelik araştırmalar hız kazandı. Tercih döneminde en çok merak edilenlerden biri de elektronörofizyoloji bölümü. Bu bölümde iş imkanlarının neler olduğu ve hangi üniversitelerde yer aldığı vatandandaşlarca sorgulanıyor. Peki, elektronörofizyoloji bölümü nedir?

28.07.2020Gündem
Gastronomi kenti Gaziantep müzeleriyle de dikkat çekiyor

Gastronomi kenti Gaziantep müzeleriyle de dikkat çekiyor

Mutfağıyla UNESCO'nun "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil edilerek adını tüm dünyaya duyuran "Gastronomi kenti" Gaziantep, sayısı 20'ye ulaşan tematik müzeleriyle de göz dolduruyor.

28.07.2020Keyif
Son dakika haberler... Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalından önemli açıklamalar

Son dakika haberler... Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CNN TÜRK canlı yayınında Atatürk'e hakaret iddialarına ilişkin konuştu ve "Atatürk'e lanet okunmasını asla kabullenemeyiz. Ali Erbaş hocanın hutbesinde Atatürk'e dil uzatma söz konusu değil. Ama buradan 'Atatürk'e lanet okundu', 'Atatürk'e dil uzatıldı' sonucunu çıkarmak çok iyi niyetli bir değerlendirme olmaz." ifadelerini kullandı. Kalın, "Hilafet tartışması saltanat tartışması suni bir gündemdir. Türkiye’nin böyle bir gündemi yok." diye konuştu. Sosyal medya düzenlemesine ilişkin de "Sosyal medya kullanıcıların görüşlerini özgür biçimde ifade etmelerine bir engel yok şu anda yok, düzenlemede de olmayacak." diyen Kalın, Alman basınının Türkiye ile Yunanistan'ın savaşın eşiğine geldiğine yönelik haberlerine de yanıt verdi.

28.07.2020Gündem
Sarah Gilbert: Koronavirüs aşısının arkasındaki isim

Sarah Gilbert: Koronavirüs aşısının arkasındaki isim

Dünyada koronavirüs vaka sayısı 16 milyonu aştı. Virüsün yol açtığı Covid-19 hastalığından ölenlerin sayısı ise 650 bine yaklaştı.

28.07.2020Teknoloji
YKS sonuçları açıklandı: Ortalamalar yükseldi

YKS sonuçları açıklandı: Ortalamalar yükseldi

Üniversite adaylarının sabırsızlıkla beklediği Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) sonuçları açıklandı. Uzmanlara göre, sınavın kolay olması sıralamalara yansıdı.

27.07.2020Eğitim
Sağlık bilgi sistemleri teknikerliği nedir İşte Sağlık bilgi sistemleri teknikerliği bölümü mezunları iş imkanları

Sağlık bilgi sistemleri teknikerliği nedir? İşte Sağlık bilgi sistemleri teknikerliği bölümü mezunları iş imkanları

2020 YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından adayları tercih heyecanı sardı. Ön lisans eğitimi olarak verilen 'sağlık bilgi sistemleri teknikerliği' de araştırılan bölümler arasında. Devlet ve vakıf üniversitelerinde yer alan bu bölümün, hangi üniversitelerde yer aldığının yanı sıra amacı ve iş alanları da sorgulanıyor. İşte sağlık bilgi sistemleri teknikerliği bölümü hakkında tüm merak edilenler...

27.07.2020Gündem
Çocuk gelişimi bölümü nedir İşte çocuk gelişimi bölümü mezunları iş imkanları

Çocuk gelişimi bölümü nedir? İşte çocuk gelişimi bölümü mezunları iş imkanları

27-28 Haziran'da gerçekleştirilen 2020-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. Bu gelişmenin ardından aday öğrencilerin bölüm araştırmaları hız kazandı. Öğrenciler, son dönemde popüler olan çocuk gelişimi bölümünün ne olduğunu, iş alanlarını ve ders içeriklerini araştırıyor. Peki, çocuk gelişimi bölümü nedir?

27.07.2020Gündem
Instagram ön kameradan sizi mi izliyor

Instagram ön kameradan sizi mi izliyor?

Henüz beta aşamasında olan iOS 14'ü kullananlar Instagram'da ilginç bir görüntüyle karşılaştı. Kullanıcılar kameraları açık olmamasına karşın Instagram'ın kameraya eriştiğini fark etti. Peki bu bir hata mı yoksa Instagram gizli gizli kullanıcısını mı izliyor?

27.07.2020Teknoloji
Kadınların öncü rolü var

Kadınların öncü rolü var

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, restorasyon çalışmaları tamamlanan Mihrişah Valide Sultan Eyüp İmarethanesi’nin açılışına katıldı.

26.07.2020Gündem
Emine Erdoğan: Ayasofyamıza 86 yıl sonra cami sıfatıyla yeniden kavuşmuş olmanın sevincini yaşıyorum

Emine Erdoğan: Ayasofya'mıza 86 yıl sonra cami sıfatıyla yeniden kavuşmuş olmanın sevincini yaşıyorum

Osmanlı Döneminden günümüze gelen, aralıksız 225 yıldır yemek dağıtımı yapılan Mihrişah Valide Sultan Eyüp İmarethanesinin restorasyon çalışmaları tamamlandı. Her gün 3 bin 500 kişilik yemek dağıtılan imarethanenin açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Gelecek nesillere aktarılacak bu güzide eserin restorasyon çalışmasında emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum" dedi.

25.07.2020Gündem
Bakan Kurum: Hiçbir vatandaşımız mağdur edilmeyecek

Bakan Kurum: Hiçbir vatandaşımız mağdur edilmeyecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Türkiye'mizde, 81 ilimizde tam 1 milyon 350 bin konutun dönüşümünü hamdolsun tamamladık. Bugün de 'Türkiye’nin her yerinde kentsel dönüşüm, deprem dönüşüm' diyoruz ve projelerimizi hızlı bir şekilde yapmaya devam ediyoruz." dedi.

25.07.2020Gündem
Fatih Sultan Mehmet’in Ayasofya sözleri gündemde Fatih Sultan Mehmet’in Ayasofya ile ilgili sözleri

Fatih Sultan Mehmet’in Ayasofya sözleri gündemde! Fatih Sultan Mehmet’in Ayasofya ile ilgili sözleri

Ayasofya Camii 86 yıl sonra yeniden ibadete açıldı. Fatih Sultan Mehmet’in Ayasofya ile ilgili sözleri araştırılan konular arasında yerini aldı. Fatih Sultan Mehmet 1453 yılında İstanbul'u fethettiğinde o yerin en büyük mabedi olan Ayasofya'yı camiye dönüştürdü ve bununla ilgili bir vakıf kurdu. Ayasofya Vakfiyesi "giriş, vakfın şartları, beddua, kadı hükmü" gibi 6 bölümden oluşuyor. İşte vakfiyede bulunan ifadeler...

24.07.2020Gündem
Macaristandaki Gül Baba Türbesine uluslararası ödül

Macaristan'daki Gül Baba Türbesi'ne uluslararası ödül

Gül Baba Türbesi Mirasını Koruma Vakfınca yapılan yazılı açıklamada, Gül Baba Türbesi, Uluslararası Gayrimenkul Federasyonunun (FIABCI) tüm dünyadan ve prestijli projeleri değerlendirdiği "2020 Prix d'Excellence (Mükemmeliyet)" yarışmasında iki ödüle birden layık görüldü.

23.07.2020Keyif
Macaristan’daki Gül Baba Türbesi’ne ‘uluslararası ödül’

Macaristan’daki Gül Baba Türbesi’ne ‘uluslararası ödül’

Türkiye ve Macaristan hükümetlerinin iş birliğiyle restorasyonu yapılan ve Macaristan’daki Osmanlı eserleri arasında yer alan Gül Baba Türbesi, iki mükemmeliyet ödülü aldı.

23.07.2020Avrupa
Noter cumartesi günü açık mı Noterler cumartesi günü çalışıyor mu

Noter cumartesi günü açık mı? Noterler cumartesi günü çalışıyor mu?

Tasdikleme, alım ve satım gibi alanlarda çok önemli bir yere sahip olan noterler cumartesi günü çalışıp çalışmadığı ile gündemde yer alıyor. Noterler cumartesi günü çalışıyor mu sorusuna alacakları cevaba göre hareket edecek olan vatandaşlar, işlemlerini gerçekleştirmek için hafta başını beklemeyecek. Peki, noterler cumartesi günü çalışıyor mu? İşte, alınan resmi bilgilere göre cumartesi günü noter açık mı sorusunun cevabı

22.07.2020Gündem
Almanya’da her beş çocuktan biri yoksul

Almanya’da her beş çocuktan biri yoksul

Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre iki milyon 800 bin küçük çocuk ve ergen yoksulluk içinde büyüyor. Yaklaşık 13 milyon 500 bin çocuk ve gencin Almanya’da yaşadığını gözönünde bulundurunca her beş çocuktan biri çocukluk ve ergenlik dönemini fakirlik içinde geçiriyor.

22.07.2020Avrupa
FETÖ içinde sahte delil itirafları

FETÖ içinde sahte delil itirafları

Davalarda üretilen sahte deliller, FETÖ içinde de konuşulmaya başlandı. FETÖ’ye ait Today’s Zaman’da genel yayın yönetmenliği yapan Sevgi Akarçeşme, örgütün sahte delil kullandığını duyduğunu açıkladı.

22.07.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Bırak bu ayakları yılan kardeş

Tanrı yılanı sürünmekle cezalandırdı. Peki ya ondan önce yılan sürünmüyor muydu?

1.08.2020

Tercihleri yaparken bu detaylara dikkat

2020 kılavuzu uzun bekleyişin ardından yayımlandı. Kılavuz ile birlikte tercih takvimi de belli oldu. Sonuçların 28 Temmuz’da açıklanmasının ardından 6-14 Ağustos’ta tercihler yapılacak. Bu yıl devlet üniversitelerinde çok önemli bir kontenjan değişimi olmazken, vakıf üniversitelerinde az da olsa artış oldu. Eğitim uzmanı Salim Ünsal, kılavuzdaki değişiklikleri inceledi ve şu önemli ayrıntıları paylaştı:

1.08.2020

Bu millet Ata’sını sever

Osmanlı referanslı polemik odunlarının birbiri ardına gündem fırınına atıldığı günler...

28.07.2020

Kamu şirketleri ‘Türk Sigorta’ altında birleşiyor

Geçtiğimiz hafta iki önemli gelişme yaşandı; gözlerden kaçtı, üç satır haber olarak yer aldı. Oysa her ikisi de analiz yapılması gereken gelişmeler hem de vatandaşı yakından ilgilendiriyor. Ayrı ayrı değineyim.

27.07.2020

Ali Erbaş: Vefat edene dua edilir, beddua değil

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş’ın Ayasofya hutbesinde şöyle bir cümle geçti:

26.07.2020

Tarihte bugün güzel bir gün

ATATÜRKÇÜ Düşünce Derneği (ADD) Genel Merkezi, 24 Temmuz’da imzalanan Lozan Antlaşması’yla ilgili anlamlı bir açıklama yaptı ve “Lozan karşıtlığı bölücü, gerici, işbirlikçi, cemaatçi, tarikatçı, PKK ve FETÖ’cü vb yapılanmalara göz yummaktır” dedi. ADD’nin açıklaması özetle şöyle:

24.07.2020

Futbolcu yöneticiye Rolex saat hediye eder mi?

Bir futbolcu, üstelik kulübüyle olan sözleşmesi yakında sona erecek bir futbolcu yönetim kurulunda bulunan bir yöneticiye saat hediye ediyor. Hadi futbolcu böyle bir jest yapmak istedi. Yönetici kabul eder mi? Ne yazık ki etmiş.

23.07.2020

Yabancı istihbaratla ilişkili bir yapı, samimi tarikatları rahatsız etmez mi?

15 Temmuz darbe girişiminin dördüncü yılında tartışma konularından birisi de, devlet kadrolarında FETÖ’den boşalan yerleri başka tarikat ya da cemaatin doldurup doldurmadığı tartışması oldu. Marmara İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse’nin, “Bir FETÖ gitti bin FETÖ geliyor” uyarısıydı sebebi. İlahiyat Dekanları Konseyi’nin de aynı çerçevede açıklaması, özellikle bu tür tartışmalarda adı geçen tarikat, cemaat ve yapılara bağlı kişiler ile onlara bağlı sosyal medya hesaplarının akıldışı, ahlakdışı tepkisiyle karşılaştı.

22.07.2020