EKSTRA
MENÜ

Özel Okullar

Özel Okullar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Özel Okullar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 7.978 Özel Okullar haberi bulunmuştur.

Özel Okullar Haberleri

TÖZOK’un yeni başkanı Zafer Öztürk

TÖZOK’un yeni başkanı Zafer Öztürk

Türkiye Özel Okullar Derneği’nin (TÖZOK) yeni yönetim kurulu belli oldu. TÖZOK Başkanı Nurullah Dal, 19 Aralık’da koronavirüs hastalığı nedeniyle vefat etmesi nedeniyle yapılan açıklamada yönetimin yeniden yapılandırma ihtiyacı olduğu belirtildi. Seçimle yapılan görevlendirmelerde yeni Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Öztürk oldu.

23.12.2020Eğitim
TÖZOK Başkanı Nurullah Dal, son yolculuğuna uğurlandı

TÖZOK Başkanı Nurullah Dal, son yolculuğuna uğurlandı

COVID-19 nedeniyle 54 yaşında vefat eden Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal, son yolculuğuna uğurlandı.

21.12.2020Eğitim
Eğitim dünyasını yasa boğan kayıp

Eğitim dünyasını yasa boğan kayıp

Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Başkanı Nurullah Dal (54), depremin ardından yaptığı İzmir seyahatinde yakalandığı koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. TÖZOK’ta 2017 yılından itibaren başkan olan Dal, 68 yıllık derneğin 18’inci başkanıydı.

20.12.2020Eğitim
Nurullah Dal kimdir kaç yaşında Türkiye Özel Okullar Başkanı Nurullah Dal Koronavirüsten hayatını kaybetti

Nurullah Dal kimdir kaç yaşında? Türkiye Özel Okullar Başkanı Nurullah Dal Koronavirüs'ten hayatını kaybetti

Türkiye Özel Okullar Birliği (TÖZOK )Başkanı Nurullah Dal, Koronavirüs dolayısıyla hayatını kaybetmesinin ardından biyografisi ile araştırılan isim olmaya başladı. Pek çok bölümde ihtisasını tamamlayan Nurullah Dal, TÖZOK başkanlığı görevinde yer alıyordu. Peki, Nurullah Dal kimdir kaç yaşında vefat etti? İşte, o isim hakkında detaylı bilgiler

19.12.2020Gündem
TÖZOK Başkanı Nurullah Dal COVID-19 nedeniyle yaşamını yitirdi

TÖZOK Başkanı Nurullah Dal COVID-19 nedeniyle yaşamını yitirdi

Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Başkanı Nurullah Dal, COVİD-19’dan hayatını kaybetti. TÖZOK yönetim kademesinde yaklaşık yirmi yıldır çeşitli görevlerde bulunan ve 2017 yılından itibaren Başkan olan Dal, 68 yıllık derneğin 18’inci başkanıydı. İzmir’de 30 Ekim’de meydana gelen deprem sonrasında kenti TÖZOK Başkanı olarak ziyaret eden Dal, COVİD-19 virüsüne bu ziyaret sırasında maruz kaldı.

19.12.2020Eğitim
Son dakika... Özel okullarla ilgili flaş açıklama Ücret iadesi isteyenler dikkat...

Son dakika... Özel okullarla ilgili flaş açıklama! Ücret iadesi isteyenler dikkat...

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, pandemi döneminde uzaktan öğretime geçen özel okullar ile ilgili yaptığı açıklamasında, “Özel okullarda uzaktan eğitimin hukuki karşılığı ücret iadesidir” dedi.

13.12.2020Ekonomi
Okul Öncesi Öğretmenlik Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Okul Öncesi Öğretmenlik Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Okul öncesi öğretmenliği henüz ilkokul çağına gelmemiş çocuklara, hayata ve topluma hazırlanma süreçlerinde rehberlik yapma amacı güden bir meslek dalıdır. 0-6 yaş grubundaki çocukları ana hatlarıyla hayata hazırlamasının yanında; bu çocukların bilişsel becerilerini, motor becerilerini, sosyalleşebilme kabiliyetlerini ve özbakım ihtiyaçlarını giderebilme konusundaki yeterliliklerini, çocuğun kapasitesi uyarınca maksimize etmeye dayanır. İşte, merak edilen tüm detaylar.

Çağrı Merkezi Hizmetleri Bölümü Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Çağrı Merkezi Hizmetleri Bölümü Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Çağrı Merkezi Hizmetleri bölümü; bünyesinde çalıştığı kurum yahut kuruluşu tanıtabilecek bireyleri yetiştiren bir ön lisans programıdır. Sizin için Çağrı Merkezi Hizmetleri bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları konularını detayları ile derledik.

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Öğretmenlik mesleğinin farklı branşları bulunuyor. Özellikle ilköğretim çağından küçük öğrencilerin gelişimi için okul öncesi öğretmenlerine çok iş düşüyor. Okul öncesi öğretmenliği bölümü nedir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Biyoloji Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Biyoloji Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Biyoloji, canlı organizmaları inceleyen ve araştıran bir bilim dalıdır. Bu bilimi öğrencilere etkili bir biçimde anlatan eğitimcilere ise, biyoloji öğretmeni denir. Tercih yapacak öğrencilerin en çok merak ettiği Biyoloji öğretmeni nedir? Mezunları ne iş yapar? Soruların cevabını sizler için derledik.

Öğretmenlere tren ve kargoda indirim

Öğretmenlere tren ve kargoda indirim

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, öğretmenler trenle ulaşım ve kargo hizmetlerinden 30 Kasım'a kadar indirim yapılacak.

22.11.2020Eğitim
Okul, yeniden evlere taşındı... Eğitimciler ve veliler ne diyor

Okul, yeniden evlere taşındı... Eğitimciler ve veliler ne diyor?

Uzaktan eğitimle başlayan 2020-2021 eğitim öğretim sezonu kademeli olarak geçilen yüz yüze eğitimle devam etti. Tam yakında tüm sınıflar açılacak diye beklenirken koronavirüs yine planları bozdu. 4 Ocak’a kadar anaokulları ve kurslar da dahil tüm kademelerde uzaktan eğitime devam kararı alındı.

20.11.2020Eğitim
Servis ücretleri ne olacak

Servis ücretleri ne olacak?

Okulların tekrar uzaktan eğitim sistemine geçmesiyle, servis ücreti tartışmaları yeniden başladı. Özellikle çocukları özel okula giden veliler, peşin ödedikleri servis ücretlerinin iade edilmesini istiyor. Pandemi döneminde çalışamamaktan şikayet eden okul servisi sürücülerinden bazıları ise, "Boşta olan araçlarımız filyasyon için ya da toplu ulaşımda değerlendirilebilir" diyor.

20.11.2020Eğitim
Kadınlara destek için projelerini yazıyorlar

Kadınlara destek için projelerini yazıyorlar

TOBB Adıyaman Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Gül, iş kurmak isteyen kadınlara ücretsiz danışmanlık verdiklerini söyledi

15.11.2020Ekonomi
Özel okullar 7 ve 11inci sınıflar için kurs açabilecek

Özel okullar 7 ve 11'inci sınıflar için kurs açabilecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü'nün yazısına göre, yüz yüze eğitime başlamayan özel okulların 7 ve 11'inci sınıflarında okuyan öğrenciler için de destekleme ve yerleştirme kursları ile takviye kursları açılabilecek.

3.11.2020Eğitim
‘Okulların kademeli açılması çok olumlu’

‘Okulların kademeli açılması çok olumlu’

Türkiye Özel Okullar Birliği Mali Komisyon Başkanı Abdullah Hüseyin Akbıyık, Milli Eğitim Bakanlığ’ının (MEB) koronavirüs döneminde uzaktan eğitime geçen okullarda 5 ve 9’ncu sınıfların da kademeli olarak 2 Kasım’da günü yüz yüze eğitime açmasının eğitim anlamında çok olumlu olduğunu söyledi.

21.10.2020Eğitim
İstanbul’da okul servisi çıkmazı Zammı az bulan servisler çalışmıyor...

İstanbul’da okul servisi çıkmazı! Zammı az bulan servisler çalışmıyor...

İSTANBUL'da  okul servislerinin bir çoğu öğrenci sayısının az olması nedeniyle çalışmıyor. Son yapılan UKOME toplantısında servisçilere verilen yüzde 11,50 oranındaki zammı yetersiz bulan servis şoförleri giderlerini karşılayamadıklarını belirtiyor. Veliler ise servislerinin çalışmaması nedeniyle çocuklarını kendi imkanları ile okula getirip götürüyor.

29.09.2020Gündem
Özel okullara ‘resmi’ ayar

Özel okullara ‘resmi’ ayar

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özel eğitim kurumlarındaki yüz yüze eğitim faaliyetleriyle ilgili illere yazı gönderdi.

26.09.2020Eğitim
Son dakika… Özel okullarla ilgili çok önemli ‘yüz yüze eğitim’ kararı

Son dakika… Özel okullarla ilgili çok önemli ‘yüz yüze eğitim’ kararı!

Milli Eğitim Bakanlığı, özel eğitim kurumlarındaki yüz yüze eğitim faaliyetlerine ilişkin illere yazı gönderdi. Buna göre, özel ilkokullarda, okulların açılmasından itibaren resmi okullardaki yüz yüze eğitim programının aynısı uygulanacak. Özel okullarda, resmi okullardaki uygulamaların dışında hiçbir şekilde yüz yüze eğitim veya herhangi bir etkinlik yapılmayacak. Özel okullarda, 8 ve 12. sınıf öğrencileri için olanlar dışında hiçbir suretle takviye kurs faaliyeti düzenlenmeyecek. Özel öğretim kursları, sadece kurum açma izinlerinde belirtilen bilim grubunda yüz yüze eğitime devam edebilecek.

25.09.2020Gündem
Okul ve yemek ücretlerinde KDV iadesi

Okul ve yemek ücretlerinde KDV iadesi

Eğitim ve öğretim hizmetlerinde yüzde 8'lik katma değer vergisinin (KDV) yüzde 1'e düşürülmesi sonucu arada oluşan farkın velilere gider pusulası düzenlenerek iade edilmesi gerekiyor.

22.09.2020Eğitim
Özel okul ücretleri gider pusulasıyla iade edilecek

Özel okul ücretleri gider pusulasıyla iade edilecek

Ankara Üniversitesi Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semih Öz "Eğitim ve öğretim hizmeti için 1 Eylül'den önce fatura kesildiyse yüzde 7'lik KDV farkının gider pusulası düzenlenerek iade edilmesi gerekiyor" dedi.

22.09.2020Ekonomi
Son dakika haberler: ‘Okulum Temiz Belgesi’ almak isteyen okullar nasıl denetleniyor

Son dakika haberler: ‘Okulum Temiz Belgesi’ almak isteyen okullar nasıl denetleniyor?

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş Yeri Sağlık Güvenlik Birimi il Koordinatörü Murat Remzi Uzunal, 21 Eylül'de okullarda başlayacak olan yüz yüze eğitim öncesi ‘Okulum Temiz Belgesi’ almak isteyen okulların ekipler tarafından nasıl denetlendiğini Demirören Haber Ajansı'na (DHA) anlattı. Uzunal, “Sosyal mesafe, maske kullanımı ve temizlik bizler için öncelikli koşullar. Okulların tüm alanlarını sosyal mesafeyi oluşturacak şekilde denetliyoruz. Bugün denetlemiş olduğumuz okul yarın da böyle olmalı. Bu sürecin sürekliliğinin sağlanması bizim için değiştirilmez ve çok önemli bir şart” dedi.

16.09.2020Gündem
Özel öğretim kurumlarına KDV uyarısı

Özel öğretim kurumlarına KDV uyarısı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), illere gönderdiği yazıda, özel okullar da dahil, özel öğretim kurumlarının, eğitim ve öğretim hizmetlerinden alınan Katma Değer Vergisi'nde (KDV) yapılan indirimi, öğrenci velisi veya kursiyerlere iade etmeleri konusunda uyarılmalarını istedi.

4.09.2020Eğitim
Özel öğretim dernekleri: KDV indirimlerini uyguluyoruz

Özel öğretim dernekleri: KDV indirimlerini uyguluyoruz

Özel öğretim dernekleri, özel öğretim kurumlarının eğitim ücretlerindeki KDV oranının yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmesi dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve konunun muhataplarına teşekkür etti.

2.09.2020Eğitim
Zoom nasıl kullanılır Zoom indirme ekranı

Zoom nasıl kullanılır? Zoom indirme ekranı

Zoom indirme ekranı yoğun ilgi görüyor. Zoom, bilgisayar ve telefon başında pek çok kullanıcının iletişimini kolayca sağlamasına olanak tanıyor. 31 Ağustos'ta eğitimin uzaktan başlaması ile beraber uygulama yoğun ilgi görmeye başladı. Zoom uygulaması, bu dönemde de özellikle yine öğretmenler, özel okullar ve kurslar tarafından yoğun olarak kullanılıyor. İşte Zoom indirme linki ve detaylar...

2.09.2020Gündem
Velilere KDV indirimi uyarısı

Velilere KDV indirimi uyarısı

TÜRMOB Başkanı Emre Kartaloğlu "Özel okullarca, okul ücretinin yüzde 1 KDV oranı üzerinden yeniden hesaplanması, aradaki yüzde 7'lik farkın ödeme yapıldıysa velilere iadesi ya da yapılacak ödemelerden mahsup edilmesi gerekir" dedi.

1.09.2020Ekonomi
Özel okulda KDV yüzde 1’e indi; farklar eylülde iade edilecek

Özel okulda KDV yüzde 1’e indi; farklar eylülde iade edilecek

Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle tüm eğitim-öğretim hizmetlerindeki KDV oranı yüzde 8’den 1’e indirildi. Özel okullar yüzde 7’lik KDV indirimi için ücret iadesini eylül ayı içinde yapacak.

31.08.2020Haber
Dijital eğitim yılına siber güvenli başlamanın yolları

Dijital eğitim yılına siber güvenli başlamanın yolları

Türkiye tarihinin en dijital eğitim yılı başlıyor. Milyonlarca öğrenci ekran başında ders alacak. Bilgisayar, tablet, telefon ve internet, en önemli eğitim malzemesi haline dönüştü. Ancak ne yazık ki, dijital dünyada gezinen 1 milyarı aşkın zararlı yazılım; fotoğraflarımızın, özel yazışmalarımızın, kısaca hassas bilgilerimizin peşinde. Siber güvenlik uzmanları, yeni döneme siber güvende başlayabilmek için uyarılarda bulundu.

31.08.2020Teknoloji
Özel okullar para iadesi yapacak mı Özel okullar KDV indirimi ile kolaylık sağlayacak

Özel okullar para iadesi yapacak mı? Özel okullar KDV indirimi ile kolaylık sağlayacak

Özel okullarda para iadesi tartışmaları, Resmi Gazete'de yayımlanan son kararname ile netlik kazandı. Cumhurbaşkanlığı kararı ile Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameye göre, özel okullardan tahsil edilen yüzde 8'lik KDV oranının yüzde 1'e düşürülmesi kararlaştırıldı. Böylece özel okullar, eylül ayı içerisinde kesecekleri yeni faturalar ile KDV oranını düşerek velilerin ücret iadelerinin bir kısmını gerçekleştirebilecek. İşte, özel okulların para iadesi süreci hakkında bazı bilgiler

31.08.2020Eğitim
Özel okulda KDV yüzde 1’e indi; farklar eylülde iade edilecek

Özel okulda KDV yüzde 1’e indi; farklar eylülde iade edilecek

Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle tüm eğitim-öğretim hizmetlerindeki KDV oranı yüzde 8’den 1’e indirildi. Özel okullar yüzde 7’lik KDV indirimi için ücret iadesini eylül ayı içinde yapacak.

31.08.2020Eğitim
Özel eğitim kurumlarında KDV yüzde 1  Farklar Eylülde iade edilecek

Özel eğitim kurumlarında KDV yüzde 1 Farklar Eylül'de iade edilecek

Resmi Gazete'de yer alan düzenlemeyle eğitim öğretim hizmetlerinde yüzde 8 olarak uygulanan KDV oranı yüzde 1’e indirildi. Karar üniversiteleri de kapsıyor.

30.08.2020Eğitim
Son dakika haberler... 21 Eylülde okullar açılacak mı... Bakan Selçuktan önemli açıklamalar

Son dakika haberler... 21 Eylül'de okullar açılacak mı?... Bakan Selçuk'tan önemli açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, milyonlarca kişinin merak ettiği konularla ilgili canlı yayında açıklama yaptı. Uzaktan eğitim çalışmaları hakkında bilgi veren Selçuk, "Canlı sınıfla ilgili imkanlarımızı başlangıca göre bu süreçte asgari 10-12 kat artırıyoruz." ifadelerini kullandı. Bakan Selçuk, "Erişimde fırsat adaleti olsun diye internet paketi olmayan çocuklarımıza destek olmak; bugün yine operatörlerden olumlu haber geldi. İki katına çıkarılıyor çocuklarımızın eğitimle ilgili kotaları. Bu anlamda da daha yeni gelişmeler olacak." diye konuştu. Selçuk, 21 Eylül'de okullar açılacak mı sorusuna da "Hiçbir çocuğumuzu ve öğretmenimizi riske atan bir karar imza atmayız. 21'inde belirli sınıflarda yüz yüze eğitimi başlatacağız. Salgının seyri itibariyle, sürekli değerlendirme söz konusu olduğu için biz bunu takip ediyoruz. Buna uygun olarak da durumumuzu dikkate alacağız." yanıtını verdi.

29.08.2020Gündem
Özel okullara indirim formülü

Özel okullara indirim formülü

Velilerin, pandemi nedeniyle yüz yüze eğitimin geciktiği özel okullarda ücretlerin düşürülmesi talebine iki tarafı da yormayacak bir formül aranıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın özel okul temsilcileriyle yaptığı görüşmede, yüzde 8 olan KDV oranının düşürülmesi gündeme geldi.

26.08.2020Eğitim

Yazar Sonuçları

Karatahtayla online eğitim

Sınıf boş, öğrencileri yok ama o her gün okula gidip uzaktan da olsa karatahtada eğitim veriyor. Boğaziçi’nin 44 yıllık hocası Prof.Dr. Bülent Sankur, “Bu işte gönüllüyüm ve devam edeceğim” diyor.

26.12.2020

Sanat eğitimi sadece internetten olur mu?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında yeniden uzaktan eğitime geçtik. Sanat eğitimi alan öğrenciler için durum epey zor. Eğitimciler ve veliler çocukların geri kalacağından endişeli, bilim insanlarıysa biraz daha dişimizi sıkmamızı söylüyor. Pandemi süreci öğrenciler için oldukça zorlu geçiyor. Hele de sanat öğrencileri için... Çünkü sanat, uzaktan eğitime uyarlanması en zor branşlardan biri. Bu alanda eğitim veren kurslar yeni kısıtlamalar kapsamında yeniden kapatıldı. Artan vaka sayıları nedeniyle önlem almak kaçınılmaz olsa da sanat eğitimcileri bir ara formül bulunabileceğini düşünüyor. Tan Sağtürk: “Küçük öğrenci gruplarıyla zaman zaman uzaktan uygulamayı da kullanan bir sistem kurarak kurs programlarının devamlılığını sağlamak mümkün.”

5.12.2020

İşte okulların yeni sınav planı

Pandemi yasakları kapsamında 5 Ocak’a kadar uzaktan eğitim kararı alınmasının ardından sınavlar için yeni yol haritası belirleniyor. Okullar yeniden açılmasa da sınavların seyreltilmiş takvim ve seyreltilmiş sınıfla yüz yüze yapılması, LGS ve YKS’de birinci dönemden soru sorulması gibi formüller ağırlık kazanıyor.

21.11.2020

Doğrusu hibrit eğitim modeliydi

OKULLAR sınırlı olarak açılıyor.

7.10.2020

Cumhurbaşkanı’na katılıyorum

Cumhurbaşkanı’na katılıyorum

23.09.2020

Yüz yüze eğitim böyle başlayacak

Milli Eğitim Bakanlığı 21 Eylül’de anaokulu ve birinci sınıf öğrencileri için yüz yüze eğitimin ilk ders zilini çalıyor. Ancak velilerin kafasında ‘Çocuklar hangi gün okula gidecek, kaç saat okulda kalacak, virüsten nasıl korunacak’ gibi sorular hâlâ var. İşte cevapları...

19.09.2020

Kerim bebek geldi

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın’ın kızı Pelin Akın Özalp, bir erkek bebek dünyaya getirdi. Pelin Hanım, oğlunun adını Kerim koydu.

18.09.2020

Melen’deki çatlaklar korkutuyor

Kuraklık haberimizde dün altı senedir bir su kanunu hazırlanamadığını, Meriç-Ergene’de ne zaman temiz su göreceğimizi, baraj seviyelerinin aşırı derecede düşüyor olduğunu ve en önemlisi de Melen Barajı’nın ne zaman biteceği sorusunu gündeme getirmiştik.

9.09.2020

Ne okulları ne çocuklarımızı üzelim

Bazı konuları kulaktan bilgilerle tartışıyor, konuşuyoruz.

29.08.2020

Uzaktan eğitimde kişisel gözlemlerim

16 Mart-31 Mayıs tarihleri arasında salgın nedeniyle kapanan özel okullarda telafi eğitimi başladı. Salgın devam ettiği için telafi yine ‘uzaktan’ yapılıyor. Bu yazıyı da sadece 6 ay, yani 1 dönem okula gidebilen, yazmanın bir kısmı ile okumanın çoğunu benden öğrenmiş 7.5 yaşında, ikinci sınıfa giden bir erkek çocuğu annesi olarak yazıyorum. “Az daha sabır” ile “Çıldırmaya az kaldı” arasındaki ince çizgiden sesleniyorum.

27.08.2020