EKSTRA
MENÜ

Gebe

Gebe haberleri sayfasında güncel ve son dakika Gebe hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 6.722 Gebe haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Gebe Haberleri

Yerli koronavirüs aşısı TURKOVACta dikkat çeken detay 6 ay boyunca kontrol edilecek

Yerli koronavirüs aşısı TURKOVAC'ta dikkat çeken detay! 6 ay boyunca kontrol edilecek

Türkiye'de koronavirüs salgınına karşı çalışmalar hızla devam ediyor . Bu kapsamdaTURKOVAC'ın Faz-3 çalışması kapsamında gönüllülere uygulanmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Tuna Demirdal, 'Aşı olan gönüllülerin 6 ay boyunca antikor düzeyi kontrol edilecek. Koruyucu antikorlarına düzenli aralıklarla bakılması gönüllümüzün lehinedir' şeklinde konuştu.

15.10.2021Gündem
Lübnan sokakları savaş alanı gibi: 6 ölü, 30 yaralı

Lübnan sokakları savaş alanı gibi: 6 ölü, 30 yaralı

Ekonomik ve hükümet kriziyle bunalan Lübnan’da dün eski iç savaş günlerini hatırlatan olaylar patlak verdi. Hizbullah yanlıları, geçen yıl limanda yaşanan devasa patlamayı soruşturan yargıcın görevden alınmasıyla ilgili gösteri yaparken çatışma çıktı. 6 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

15.10.2021Dünya
Rüyada düşük yapmak ne anlama gelir Rüyada hamile olmadan düşük yapmanın anlamı

Rüyada düşük yapmak ne anlama gelir? Rüyada hamile olmadan düşük yapmanın anlamı

Bebek sahibi olmak evli çiftlerin en güzel dileklerinin başında geliyor. Aileye katılacak yeni bir birey ile mutluluk ve sevgi dolu evliliklerini bir ömür boyu sürdürmek isteyen çiftler bebeklerinin hayalini kuruyorlar. Bu hayaller bazen rüyalarda da tezahür ederek kendini gösteriyor. Anne olmak isteyen kadınlar ya da hamile kadınlar özellikle bebek rüyalarını sıklıkla görebiliyorlar. Bu rüyalar bazen bilinçaltının yansıması olarak ortaya çıksa da yine de bebeklere dair tüm rüyalar merak uyandırıyor. Peki, rüyada düşük yapmak ne anlama gelir? Rüyada hamile olmadan düşük yapmanın anlamı nedir detayları ile derledik.

14.10.2021Rüya Tabirleri
Son dakika: Koronavirüs bilim kurulu üyesinden 3. doz BionTech aşı açıklaması

Son dakika: Koronavirüs bilim kurulu üyesinden 3. doz BionTech aşı açıklaması

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, gebelerin genellikle bebeğe zarar gelir, endişesiyle Covid-19 aşısından kaçındığını belirterek, "Gebelik pek çok hastalık için hastalığı ağırlaştırıcı faktör. O yüzden gebeleri hastalıktan korumak lazım. Gebelerde geçen seneye göre bu sene hastalıktan dolayı daha fazla ölüm var" dedi.

14.10.2021Gündem
Kuruluş Osman 66. son bölüme Mihail Koses yakayı ele verdi İşte Kuruluş Osman son bölüm ve yeni bölüm fragmanı

Kuruluş Osman 66. son bölüme Mihail Koses yakayı ele verdi! İşte Kuruluş Osman son bölüm ve yeni bölüm fragmanı

Kuruluş Osman 66. son bölüm izle ekranı yayınlandı. 13 Ekim Çarşamba akşamı zleyici karşısına çıkan Kuruluş Osman'ın 66. son bölümünde Malhun Hatun'un Bala Hatun'la iktidar mücadelesine girişmesi dikkat çekerken Osman Bey Karayel'in katilinin peşine düştü. Dizinin final anında ise Osman Bey'in Mihail Koses ile ilgili öğrendiği şok gerçek Kuruluş Osman 66. son bölüme damga vurdu. Tüm bu gelişmelerin ardından Kuruluş Osman yeni bölüm fragmanı yayınlandı. İşte, kaçıranlar ve yeniden izlemek isteyenler için Kuruluş Osman 66. son bölüm full HD izleme ekranı.

13.10.2021Televizyon
Sağlık Bakanlığı koronavirüs aşı uygulama rehberi güncellendi

Sağlık Bakanlığı koronavirüs aşı uygulama rehberi güncellendi

Son dakika haberine göre, Sağlık Bakanlığı koronavirüs aşı uygulama rehberi güncellendi. Güncellemeyle gebelik öncesi, gebelik ve emzirme döneminin tamamında aşı yapılması önerildi.

12.10.2021Haber
Son dakika Kovid-19 Rehberinde hamileler için aşı güncellemesi yapıldı

Son dakika! Kovid-19 Rehberi'nde hamileler için 'aşı' güncellemesi yapıldı

Son dakika haberine göre, Sağlık Bakanlığı koronavirüs aşı uygulama rehberi güncellendi. Rehbere, aşıların hamilelik öncesi veya hamileliğin başlangıcından itibaren her dönemde uygulanabileceğine ilişkin çalışma sonuçlarını içeren bilgiler eklendi. Rehberde, gebelikte aşılamanın, enfeksiyona yakalanma riskini azaltacağı, kordon kanı ve anne sütüne koruyucu antikor geçişini sağlayacağı belirtildi.

12.10.2021Gündem
İkiz çocuk nasıl yapılır, neye bağlı İşte ikiz bebek ihtimalini artıran faktörler

İkiz çocuk nasıl yapılır, neye bağlı? İşte ikiz bebek ihtimalini artıran faktörler

İkiz bebek sahibi olmak isteyen çiftler bu durumun gerçekleşmesinde ne gibi etkenlerin rol oynadıklarını merak ediyorlar. Peki, doğal yolla ikiz bebek sahibi olmak mümkün mü? İkiz çocuk nasıl yapılır, neye bağlı? İşte ikiz bebek ihtimalini artıran faktörler…

Gebe ne demek, ne anlama geliyor Gebe kelimesinin anlamı nedir TDKya göre sözlük anlamı...

Gebe ne demek, ne anlama geliyor? Gebe kelimesinin anlamı nedir? TDK'ya göre sözlük anlamı...

1. yüzyıldan beri kullanılmakta olan Gebe kelimesi ''kebe'' sözcüğünden türetilmiştir. Kebe, karnı şişmek, karnında taşımak anlamına gelirken, gebe de karnında bebek bulunan demektir. Öz Türkçe bir kelime olan gebe, mecazi olarak, ihtimaller dahilinde olan, gerçekleşmesi beklenen şeyler için kullanılır Örneğin yeni sürprizlere gebe demek, her an yeni sürprizler yaşanabilir anlamına gelir.

11.10.2021Sözlük
Rüyada kan tükürmek ne anlama gelir Rüyada öksürerek, ağız dolusu, siyah ve balgamlı kan tükürmenin anlamı

Rüyada kan tükürmek ne anlama gelir? Rüyada öksürerek, ağız dolusu, siyah ve balgamlı kan tükürmenin anlamı

Gerçek yaşamda bazı hastalıklara gebe olabilecek istemeyen durumlardan biri kan tükürmektir. Aynı zamanda bu durum rüyalarda da yer alır. Tabii böyle rüyaları belli bir anlamı vardır. Peki rüyada kan tükürmek ne anlama gelir? Rüyada öksürerek, ağız dolusu, siyah ve balgamlı kan tükürmenin anlamını detayları ile derledik.

Sistit Hastalığı Nedir, Neden Olur ve Nasıl Geçer Sistit Hastalığı Hakkında Bilgiler

Sistit Hastalığı Nedir, Neden Olur ve Nasıl Geçer? Sistit Hastalığı Hakkında Bilgiler

Genellikle kadınlarda rastlanan sistit, nadiren de olsa erkeklerde de kendini gösterebiliyor. Halk arasında oldukça yaygın görünen idrar yollarında yanma hissiyle kendini belli eden sistit hastalığının nedenleri ve belirtileri en çok araştırılan sağlık sorunları arasında yer alıyor. Peki, sistit hastalığı nedir, neden olur ve nasıl geçer? İşte, sistit hastalığı hakkında bilgiler.

Doç. Dr. Ümit Savaşçı: Covid-19 geçirenlerin beyninde küçülme tespit edildi

Doç. Dr. Ümit Savaşçı: Covid-19 geçirenlerin beyninde küçülme tespit edildi

Ankara'da Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, İngiltere'de yapılan araştırmayla Covid-19 geçirenlerin beyinlerinde 'gri cevher' denilen alanda küçülme ve hücre ölümü tespit edildiğini söyledi. Doç. Dr. Savaşçı, "Bu açıkçası ilerleyen dönemde hem MS hem Alzheimer artışlarına neden olabilecek bir gelişme" dedi.

7.10.2021Gündem
Kuruluş Osman ne zaman başlıyor, bu akşam var mı Kuruluş Osman yeni sezon fragmanı

Kuruluş Osman ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Kuruluş Osman yeni sezon fragmanı

Kuruluş Osman yeni sezon bölümleri için geri sayım başladı. ATV ekranlarında yayınlanan Kuruluş Osman her hafta çarşamba akşamları ekrana geliyor. Dizinin yeni bölüm fragmanı yayınlandı. Fragmanda Bala Hatun’u gebe olduğu söyleniyor. Malhun Hatun bu habere çok şaşırıyor.

6.10.2021Televizyon
Kuruluş Osman Bala Hatun kimdir, çocuğu var mı Bala Hatun hakkında bilgiler

Kuruluş Osman Bala Hatun kimdir, çocuğu var mı? Bala Hatun hakkında bilgiler

Kuruluş Osman dizisindeki Bala Hatun merak edilen karakterlerden biri oldu. Yeni bölümde Bala Hatun’un gebe olduğu söyleniyor. Bu haberin ardından Osman Bey’in ilk eşi olan Bala Hatun’un hayatı araştırılmaya başlandı. Peki, Kuruluş Osman Bala Hatun tarihte kimdir, çocuğu var mı?

6.10.2021Televizyon
Kan Uyuşmazlığı Nasıl Olur, Nasıl Anlaşılır ve Tedavi Edilir

Kan Uyuşmazlığı Nasıl Olur, Nasıl Anlaşılır ve Tedavi Edilir?

Evlilik hazırlığı içerisinde olan çiftlerin yaptırması gereken testlerden olan kan uyuşmazlığı, bu süreç içerisinde ortaya çıkabiliyor. Anne ve babanın arasında yaşanan kan uyuşmazlığı, Türkiye dahil pek çok ülkede her kişide görülebiliyor. Rh(-) negatif ve Rh(+) pozitif kan gruplarının birleşmesiyle ortaya çıkan kan uyuşmazlığı tedavisi mümkün olmaktadır. Peki, kan uyuşmazlığı nasıl olur, nasıl anlaşılır ve tedavi edilir? İşte kan uyuşmazlığı ile ilgili merak edilenler…

5.10.2021Evlilik
Obezite nedir, nasıl ortaya çıkar ve nasıl önlenir Maddeler haline obezite belirtileri ve tedavisi

Obezite nedir, nasıl ortaya çıkar ve nasıl önlenir? Maddeler haline obezite belirtileri ve tedavisi

Obezite, ne yazık ki günümüzün en önemli sorunlarından biri arasında yer alıyor. Son günlerde uzmanların obezitenin koronayı da tetikleyebileceğini açıklaması, obezite ile ilgili araştırmaların hız kazanmasına neden oldu. Peki, obezite nedir, nasıl ortaya çıkar ve nasıl önlenir? Maddeler haline obezite belirtileri ve tedavisi.

4.10.2021Sağlık
Her sabah ayrı bir macera

Her sabah ayrı bir macera

Büyük şehirlerde park yeri ciddi bir sorun gerçekten… Yer bulması ayrı, park ücreti ayrı dert. Çok şükür bende araba yok, bu konuda rahatım. Yine de park sorunu bir şekilde bana da dert oluyor. Nasıl mı?

Bebeğin kendisinden olmadığını iddia edip hamile eşini öldüren sanığa iyi hal indirimi

Bebeğin kendisinden olmadığını iddia edip hamile eşini öldüren sanığa iyi hal indirimi!

Konya'nın Çumra ilçesinde 6 aylık hamile eşi Sadife Yüzer’i (35), karnındaki bebeğin kendisinden olmadığı iddiasıyla tüfekle vurarak öldüren Ali Rıza Yüzer (36), 'gebe olduğunu bildiği eşine karşı kasten öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, iyi hal indirimi uygulayarak cezayı müebbet hapse çevirdi. Yapılan DNA testinde Yüzer'in ölen bebeğin babası olduğu ortaya çıktı.

1.10.2021Gündem
Hamileyken saç boyanır mı, boyanırsa ne olur

Hamileyken saç boyanır mı, boyanırsa ne olur?

Hamilelikte saç boyanır mı anne adaylarının sıklıkla araştırdığı sorular arasında yer alıyor. Bebeklerini sağlıklı bir şekilde kavuşmayı bekleyen anneler doğumu etkileyecek bazı durumları uygulamaktan kaçınıyorlar. Saç boyaları da içeriğindeki kimyasallar nedeniyle hamilelikte en çok tereddüt yaşanan konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Peki, hamileyken saç boyanır mı, boyanırsa ne olur? İşte konu ile ilgili merak edilenler…

İç sesini duymak gibi...

İç sesini duymak gibi...

Emilie Pine’ın 2018 İrlanda Kitap Ödülü sahibi ilk kitabı ‘Kendime Notlar’; genç kadınların kendi bedenlerinden, düşüncelerinden ve bu dünyada kapladıkları yeri sonuna kadar hak ettiklerinden emin olduklarında nasıl da açık bir kalple yaşayıp yazdıklarının kanıtı...

1.10.2021Kitap Sanat
Koronavirüs ölümlerinde Delta varyantı etkisi

Koronavirüs ölümlerinde 'Delta varyantı' etkisi!

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Covid-19'da Delta varyantının görüldüğü son dönemde ölüm oranlarının arttığını söyledi. Ceyhan, "İlk 2 dalga orijinal virüs ile oldu, orada 1000'de 9'du ölüm oranı. Mart- nisanda vakaların 60 bine çıktığı dönemde İngiliz varyantı vardı, orada 1000'de 6'lara düştü. Son dalga Delta varyantı ile oldu, burada da 1000'de 11. Varyant, tek başına daha ağır ve öldürücü hastalığa yol açıyor" dedi.

30.09.2021Gündem
ABDde hamilelere aşı olun uyarısı

ABD'de hamilelere 'aşı olun' uyarısı

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), yayınladığı acil duyuruda, hamile olan, yakın zamanda doğum yapan, hamile kalmaya çalışan ya da yakında gebe kalabilecek herkesin yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşı olması gerektiğini bildirdi.

29.09.2021Dünya
Kadınlarda Kısırlık ve Beslenme İlişkisi

Kadınlarda Kısırlık ve Beslenme İlişkisi

Kilo artışının kadınlarda kısırlığa neden olabildiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Tuba Kayan Tapan, kısırlık ve beslenme hakkında önemli bilgiler aktardı.

Yerleşme kanaması nasıl, ne zaman olur

Yerleşme kanaması nasıl, ne zaman olur?

Halk arasında üstüne görme olarak bilinen yerleşme kanaması neden olur, ne zaman olur gebelik beklentisi olan kadınlar tarafından araştırılıyor. Anne olmaya hazırlanan anneler tarafından endişeye neden olabilen yerleşme kanaması kimlerde görülür, ne kadar sürer? İşte merak edilen soruların yanıtları…

Hamile olduğunu bilmeyenler... Doğum yapan kızına seslendi: Bu sabah hamile değildin

Hamile olduğunu bilmeyenler... Doğum yapan kızına seslendi: 'Bu sabah hamile değildin'

Hamilelik belirtilerini hepimiz az çok biliyoruz. Baş dönmesi, mide bulantısı, karnın gittikçe şişmesi ve alınan kilolar… Kimisi belirtileri daha güçlü hisseder, kimisi daha hafif, kimisi de bebek doğana kadar hamile olduğunu fark etmez. Evet, evet, yanlış duymadınız! Bebeği doğana kadar hamile olduğunu anlamayan kadınlar da var ve bu durum imkânsız değil...

26.09.2021Gündem
Hamilelik (Gebelik) testi ne zaman yapılmalı

Hamilelik (Gebelik) testi ne zaman yapılmalı?

Adet (Regl) günü geçmiş olan ya da hamilelik hazırlığı yapan kadınlar için gebelik testi sabırsızlıkla beklenir. Bir an önce sonucu öğrenmek isteyen anne adayları hamilelik (gebelik) testi ne zaman araştırmalarına başlarlar. İlk başta genellikle evde idrardan hamilelik (gebelik) testi yapılır ve en erken hamilelik (gebelik) testi ne zaman çıkar merak konusudur. Haberimizde hamilelik (Gebelik) testi ne zaman yapılmalı ve hamilelik (gebelik) testi ile ilgili merak edilenleri paylaşıyoruz.

Bukoleon Sarayında sarnıç ve en eski çeşme keşfi

Bukoleon Sarayı'nda sarnıç ve en eski çeşme keşfi

İstanbul Fatih'te bulunan Bizans dönemine ait Bukoleon Sarayı'nda başlayan kazı ve restorasyon çalışmaların İstanbul'un en eski çeşmesinin bulunduğu belirtildi. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat "Hızlı bir şekilde alanın toprağını kaldırdık ve mimari olarak bütün program yavaş yavaş kendisini göstermeye başladı" dedi.

24.09.2021Haber
Son dakika... Bukoleon Sarayında yeni keşif: İstanbulun en eskisi

Son dakika... Bukoleon Sarayı'nda yeni keşif: İstanbul'un en eskisi!

İstanbul Fatih'te bulunan Bizans dönemine ait Bukoleon Sarayı'nda başlayan kazı ve restorasyon çalışmaların İstanbul'un en eski çeşmesinin bulunduğu belirtildi. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat "Hızlı bir şekilde alanın toprağını kaldırdık ve mimari olarak bütün program yavaş yavaş kendisini göstermeye başladı" dedi.

24.09.2021Gündem
İki çocuğu koronavirüs, tedavisi gören anne: Aşılı olmasaydım bana da bulaşırdı

İki çocuğu koronavirüs, tedavisi gören anne: Aşılı olmasaydım bana da bulaşırdı

OKMEYDANI Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi'nin Covid-19 servisinde 11 ve 12 yaşındaki iki çocuğu tedavi gören Zehra Aydın, "Aşılı olmasaydım bana da bulaşırdı. Bende astım da var" dedi. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Funda Şimşek ise hastanede 57 kişinin koronavirüs tedavisi gördüğünü belirtti. Şimşek, "Yoğun bakımlarımızda çocuk ve yetişkin dahil 12 hastamız var. Gelen hastaların çoğu ya aşısız ya da eksik aşılı" diye konuştu.

24.09.2021Gündem
Pelvik organları nedir Pelvik bölgede bulunan organlar

Pelvik organları nedir? Pelvik bölgede bulunan organlar

Pelvik organları merak edilen konulardan biri oldu. Pelvik bölge, göbek altında karnın en alt bölümüdür. Kronik pelvik ağrı ise kadınlarda sıkılıkla görülür. Tedavisi multidisipliner bir süreç gerektirebilen bir rahatsızlıktır. Peki, pelvik bölgede bulunan organlar nelerdir? İşte merak edilen soruların yanıtları

24.09.2021Sağlık
Libya barışında ‘güven’ bunalımı

Libya barışında ‘güven’ bunalımı

Bu yılın sonunda seçimlerin yapılmasının planladığı Libya, yeni bir krize gebe. Ülkenin doğusundaki gayrimeşru Halife Hafter güçlerini destekleyen Temsilciler Meclisi (TM), Abdulhamid Dibeybe başkanlığındaki Ulusal Birlik Hükümeti’nden (UBH) desteğini çekti.

23.09.2021Dünya
Yerleşme kanaması nasıl olur, nasıl geçer Yerleşme kanamasında karın ağrısı olur mu

Yerleşme kanaması nasıl olur, nasıl geçer? Yerleşme kanamasında karın ağrısı olur mu?

Sağlıkla ilgili konular insanlar tarafından her zaman ilgiyle takip edilmektedir. Bilhassa kadınların gebelik ve gebelik süreci hakkındaki sağlık sorunları ön plana çıkmaktadır. Vücutta gelişmekte olan yeni bir canlı ve gebe anne adayının sağlık durumu yakından takip edilmektedir. Gebelikle konusunda akla çok soru gelmektedir, dış gebelik, erken doğum, düşük ve benzeri kavramlar çok bilinen kavramlardır. Fakat yerleşme kanaması gibi daha az duyulan konular da elbette merak uyandırmaktadır. İşte ilgiyle okuyacağınız yerleşme kanaması nasıl olmaktadır, yerleşme kanaması nasıl geçer, yerleşme kanamasında karın ağrısı olur mu ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

23.09.2021Araştırma
Altay, Süper Lig’e müthiş döndü 6 maç 12 puan...

Altay, Süper Lig’e müthiş döndü! 6 maç 12 puan...

Süper Lig’de Göztepe zaferi sonrası 22 dakika 10 kişi oynadığı Çaykur Rizespor deplasmanından da 2-1’lik galibiyetle dönen Altay, 18 yıl sonra yer aldığı ligde üst sıraları zorlayabileceğini şimdiden gösterdi.

22.09.2021Futbol
Hastanemizde koronavirüsten yatan gebelerimizin bir doz aşısı bile yok

'Hastanemizde koronavirüsten yatan gebelerimizin bir doz aşısı bile yok'

Kayseri Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Sorumlusu Doç. Dr. Hüseyin Aksoy, gebelerin aşı olmadığına dikkati çekerek "4'üncü pik dediğimiz şey; aşısızların salgınına dönmüş durumda. Bu grupta bence en riskli olanlar, aşısız gebelerimiz. Çünkü gebelerde aşılanma oranı çok düşük. Şu anda da 25-26 gebemiz koronavirüsten yatıyor. Hiçbirinin bir doz aşısı bile yok" dedi.

21.09.2021Gündem
Yumurtlama dönemi dışında hamile kalınır mı Yumurtlama döneminde yapılması gerekenler

Yumurtlama dönemi dışında hamile kalınır mı? Yumurtlama döneminde yapılması gerekenler

Yumurtlama dönemi, tüm kadınlar için yumurtalama dönemi önemli olsa da anne olmaya hazır hisseden ve bunun için bazı olasılıkları değerlendiren kadınlar için ayrı bir önem taşır. Hamile kalmak için yumurtlama dönemi hesaplanır ve o dönemlerde çocuk yapma olasılığı yüksek olduğundan bazı önlemler alınır ya da ilişki tarihleri belirlenir. Peki, yumurtlama dönemi dışında hamile kalınır mı? İşte kadınların merak ettiği sorulardan yumurtlama dönemi hakkında merak edilenler…

13 yaşında menopoza girdi, şimdi 43 yaşında ve 2 çocuğu var

13 yaşında menopoza girdi, şimdi 43 yaşında ve 2 çocuğu var

Claire Pape, hayatında sadece bir kez regl oldu ve hemen ardından henüz 13 yaşındayken menopoza girdi, 17 yaşında da çocuk sahibi olamayacağını öğrendi. Claire, şu anda 43 yaşında ve 2 çocuk annesi. Ve kendisi gibi erken menopoz teşhisi olan kadınlara umut vermek için hikayesini milyonlarla paylaşıyor.

20.09.2021Gündem
‘Hamilelerin aşı olması iki kat önemli’

‘Hamilelerin aşı olması iki kat önemli’

Son günlerde birçok ilden koronavirüse yakalanan anne adaylarıyla ilgili acı haberler gelirken Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. İsmail Cinel “Hamilelerin aşı olması iki kat önemli” dedi. “Maalesef ne yapacağımızı şaşırdığımız, üzücü tablolarla karşılaşıyoruz” diyen Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Ateş Karateke de hamileliğin her ayında aşı olunabileceğini söyledi.

20.09.2021Gündem
Ankara İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Akelma: Ankarada 12 hamile Kovid-19dan hayatını kaybetti, tamamı aşısız

Ankara İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Akelma: Ankara'da 12 hamile Kovid-19'dan hayatını kaybetti, tamamı aşısız

Ankara İl Sağlık Müdürü Zülfikar Akelma, 2021 yılında Ankara'da Covid-19 nedeniyle 12 hamilenin hayatını kaybettiğini belirterek, "İçimizi yakan durumlar bunlar. Bu anneler, genç anneler. Hepsi aşısız grup. Mutlaka hamilelerin aşı olması gerekir. Gebelerin aşı olmasının bebeğine herhangi bir zararı yok" dedi.

16.09.2021Gündem
Aşısız gebelerde ölümler üç kat arttı

Aşısız gebelerde ölümler üç kat arttı

TÜRKİYE'nin en büyük pandemi merkezlerinden Sancaktepe İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Klinik Şefi Prof. Dr. Niyazi Tuğ ve Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Şenay Coşkun, son dalgayla beraber gebe ve yenidoğan Kovid-19 vakalarındaki artışa dikkat çekti. Prof. Dr. Tuğ, Kovid-19 nedeniyle gebe kayıplarında 3 kat artış yaşadıklarını söyledi. Dr. Coşkun ise son bir aydır Kovid-19 yenidoğan yoğun bakıma yatışlarda üç kat artış yaşandığını vurguladı. Bebekler ya Kovid-19 anneden doğduktan sonra Kovid-19 dışı problemlerle hastaneye yatıyor ya da sağlıkla eve gönderilip evdeki aşısız aile üyelerinden hastalığı kaparak yoğun bakıma getiriliyor.

15.09.2021Haber
Aşısız gebelerde ölümler üç kat arttı Negatif bebekler ise aşısız aile üyelerinden koronavirüs kaptı

Aşısız gebelerde ölümler üç kat arttı! Negatif bebekler ise aşısız aile üyelerinden koronavirüs kaptı

Türkiye'nin en büyük pandemi merkezlerinden Sancaktepe İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Klinik Şefi Prof. Dr. Niyazi Tuğ ve Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Şenay Coşkun, son dalgayla beraber gebe ve yenidoğan Kovid-19 vakalarındaki artışa dikkat çekti. Prof. Dr. Tuğ, Kovid-19 nedeniyle gebe kayıplarında 3 kat artış yaşadıklarını söyledi. Dr. Coşkun ise son bir aydır Kovid-19 yenidoğan yoğun bakıma yatışlarda üç kat artış yaşandığını vurguladı. Bebekler ya Kovid-19 anneden doğduktan sonra Kovid-19 dışı problemlerle hastaneye yatıyor ya da sağlıkla eve gönderilip evdeki aşısız aile üyelerinden hastalığı kaparak yoğun bakıma getiriliyor.

15.09.2021Gündem
En erken hamilelik belirtileri nelerdir, ne zaman başlar ve nasıl olur

En erken hamilelik belirtileri nelerdir, ne zaman başlar ve nasıl olur?

Anne adayı çoğu gebe hamile olup olmadığını bazı belirtilerle erken dönemde anlayabiliyorlar. Bazı istisnalar olsa da genellikle en erken gebelik belirtileriyle hamilelik hakkında kan tahlilinden önce bir fikir edinilmesi mümkün. Peki en erken hamilelik belirtileri nelerdir, ne zaman başlar ve nasıl olur? İşte kesin hamilelik belirtileri hakkında detaylı bilgiler.

Keşiflerle dolu bir orman

Keşiflerle dolu bir orman

Enid Blyton’ın ‘Sihirli Uzaklar Ağacı’ serisinin ilk kitabı ‘Tılsımlı Orman’sa hayal gücünden beklenen her türlü acayiplik, çılgın karakterler ve macerayla dolu.

10.09.2021Kitap Sanat
Kovid-19 tedavisi gören anne, yeni doğan bebeğini tabletten izledi

Kovid-19 tedavisi gören anne, yeni doğan bebeğini tabletten izledi

Eskişehir'de 29 haftalık hamileyken koronavirüse yakalanan Duygu Yetgin Akgün, İpek adını verdikleri kız bebeğini erken doğumla dünyaya getirdi. Akgün, kuvözdeki bebeğini ilk kez hemşirelerin tabletten görüntülü görüşmeyle izledi. Duygu Yetgin Akgün, “Koronavirüse karşı aşı gerçekten çok önemli. Aşı olsaydım inanın çok hafif atlatırdım. Ben 17 gün yoğun bakımda kaldım. O acının tarifi yok. Kızımı da hala göremedim. Eşim de üniversitede çalışıyor. Orada 8 kişi birden hasta oldu ve aşılı oldukları için hiçbir şey olmadı. Onlar ağır hasta olmadılar, sadece ben oldum çünkü aşım yoktu." dedi.

10.09.2021Haber
Eskişehirde Kovid-19 tedavisi gören anne, yeni doğan bebeğini tabletten izledi

Eskişehir'de Kovid-19 tedavisi gören anne, yeni doğan bebeğini tabletten izledi!

Eskişehir'de 29 haftalık hamileyken koronavirüse yakalanan Duygu Yetgin Akgün, İpek adını verdikleri kız bebeğini erken doğumla dünyaya getirdi. Akgün, kuvözdeki bebeğini ilk kez hemşirelerin tabletten görüntülü görüşmeyle izledi. Duygu Yetgin Akgün, “Koronavirüse karşı aşı gerçekten çok önemli. Aşı olsaydım inanın çok hafif atlatırdım. Ben 17 gün yoğun bakımda kaldım. O acının tarifi yok. Kızımı da hala göremedim. Eşim de üniversitede çalışıyor. Orada 8 kişi birden hasta oldu ve aşılı oldukları için hiçbir şey olmadı. Onlar ağır hasta olmadılar, sadece ben oldum çünkü aşım yoktu." dedi.

10.09.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Kahve kısırlık yapar mı?

Çocuk yapmak isteyenlerin yaklaşık %15’i bir şekilde bunun üstesinden gelememekte. Son yıllarda sperme ait sorunların da bunda katkısının fazlalaştığı dikkat çekiyor. Özellikle modern yaşam tarzının getirdiği alışkanlıklar bunda etkili olmakta. Kafein de bunlardan payını almakta. Acaba gerçekten kahve çocuk olmasına engel midir?

30.09.2021

Evlensem çocuğum olur mu?

Hemen şunu belirteyim; çok nadir bazı genetik ve fonksiyonel kusurlar dışında, evlenmeden ve çocuk olmasına niyetlenmeden çocuk olup olmayacağını söylemek mümkün değildir. Şayet amaç neticede çocuk sahibi olmak ise, bunu başarmanın farklı yolları olabilir, endişe etmeyin. Tabii ki öncelikle doğal yolla olması beklenir. Olmazsa tüp bebek önemli ölçüde yardımcı olacaktır. Geri kalanları için de evlat edinmek gibi alternatif yollar bulunmakta. Ama istenen mutlaka doğal yolla çocuk olması ise, bunu her zaman başaramayabiliriz.

20.09.2021

İleri yaş kadınlarda tüp bebek başarısızlığında spermin rolü

Çoğu bilimsel araştırma, son yıllarda sperm kalitesinde gittikçe artan bir bozulmadan bahsetmekte. Burada da çevresel faktörlerin payının ön plana çıktığını görüyoruz. Özellikle elektromanyetik dalgalar, sigara, hava kirliliği, tarım ilaçları ya da pestisitlerle uzun süreli temas gibi çok sayıda etkenin, çocuk sahibi olma şansını düşürdüğü, ya da daha geç gebe kalınmasına yol açtığı gösterildi. Bahsettiğimiz bu faktörler temelde spermin genetik malzemesini bozarak döllenme kapasitesini azaltmakta ya da gebeliğin sağlıklı biçimde sürdürülebilmesini engellemekte. Spermin genetik yapısındaki bozulma DNA hasarı olarak bilinir. Sperm hücreleri testiste olgunlaşıp yumurtaya doğru yolculuğuna başladığında çok hassas bir süreç geçirir. İşte tam bu sırada yukarıda bahsettiğimiz etkenler ortaya çıkarsa, DNA hasarı gelişir. Böyle bir spermin yumurtayı dölleme gücü önemli derecede azalmıştır.

15.09.2021