EKSTRA
MENÜ

Tapu

Tapu haberleri sayfasında güncel ve son dakika Tapu hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 9.407 Tapu haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Tapu Haberleri

Vergi kanunları teklifinin ikinci bölümünde yer alan maddeler kabul edildi

Vergi kanunları teklifinin ikinci bölümünde yer alan maddeler kabul edildi

Meclis Genel Kurulunda, Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nin ikinci bölümünde yer alan maddeler kabul edildi.

13.10.2021Ekonomi
Yabancıya konut satışları rekor kırdı

Yabancıya konut satışları rekor kırdı

Eylül ayında yabancılar konut alımında tüm zamanların rekorunu kırdılar. 6630 adet konut yabancılara satıldı. Yıl sonuna kadar 50 bin konut satışı hedefinin yakalanacağı bekleniyor.

13.10.2021Ekonomi
Tekirdağ’da ‘ihaleye fesat’ operasyonu: 40 gözaltı

Tekirdağ’da ‘ihaleye fesat’ operasyonu: 40 gözaltı

Tekirdağ'da, Emniyet Müdürlüğü tarafından İcra Daireleri ve Hukuk Mahkemelerinde, satışa çıkarılan gayrimenkullerin ihalelerine fesat karıştırdıkları iddiasıyla Tekirdağ merkezli 3 ilde yapılan operasyonda 40 kişi gözaltına alındı.

12.10.2021Haber
İhale çetesine darbe 40 gözaltı

İhale çetesine darbe! 40 gözaltı

Tekirdağ'da, Emniyet Müdürlüğü tarafından İcra Daireleri ve Hukuk Mahkemelerinde, satışa çıkarılan gayrimenkullerin ihalelerine fesat karıştırdıkları iddiasıyla Tekirdağ merkezli 3 ilde yapılan operasyonda 40 kişi gözaltına alındı.

12.10.2021Gündem
Emina Jahovic eski eşi Mustafa Sandalı şikayet etmişti... Mahkeme icra takibini durdurdu

Emina Jahovic eski eşi Mustafa Sandal'ı şikayet etmişti... Mahkeme icra takibini durdurdu!

Emina Jahovic, 3 yıl önce boşandığı Mustafa Sandal’a nafakasını ödemediği gerekçesiyle dava açıp hesaplarına haciz koydurmuştu. Mahkeme, Sandal’ın banka dekontlarıyla yaptığı itirazı kabul etti ve icra takibini durdurdu.

12.10.2021Magazin
9 şehirde pandemiyle birlikte talep yağdı... Vergisi yok, arsası yok

9 şehirde pandemiyle birlikte talep yağdı... Vergisi yok, arsası yok!

Tiny House'ların popülerliği son yıllarda artış gösterirken, pandemiyle en çok tercih edilen yaşam alanları arasına girdi. İstanbul’un birçok yerinde Tiny House alanları tercih edilirken, bunlara Ankara, Sakarya, Kocaeli, Balıkesir, Bursa, İzmir, Çanakkale ve Muğla da eklendi. Arsa alımının şart olmadığı Tiny House'ların önemli bir özelliği de vergisiz olması.

11.10.2021Ekonomi
Emina Jahovicten Mustafa Sandal hakkında şok iddia: Mal varlığı annesinin üstünde, kendini fakir gösteriyor

Emina Jahovic'ten Mustafa Sandal hakkında şok iddia: Mal varlığı annesinin üstünde, kendini fakir gösteriyor

Mustafa Sandal’ın açtığı ‘nafaka iptali’ davasına cevap veren eski eşi Emina Jahovic, ünlü şarkıcının evlilik süresince aldığı tüm gayrimenkulleri annesi adına kaydettirdiğini öne sürdü.

8.10.2021Magazin
Son dakika haberi: Vergi usul kanun teklifi Bütçe Komisyonunda kabul edildi

Son dakika haberi: Vergi usul kanun teklifi Bütçe Komisyonunda kabul edildi

AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Teklifle, Vergi Usul Kanunu'na "elektronik defter beratı" ve "elektronik muhasebe fişi" tanımları ekleniyor; mükelleflere, defter ve belgelerini elektronik ortamda ibraz edilebilme imkanı sağlanıyor. Ayrıca iktisadi kıymetlerin değerleme ölçüsü olarak dikkate alınan "maliyet bedeli" tanımına girmesi zorunlu olan ve olmayan unsurlar kapsamlı sayılıyor. Öte yandan, teklife göre banka, ödeme kuruluşu ve PTT tarafından düzenlenen belgeler ile belge düzenleme yükümlülüğü bulunmayan kamu kurum ve kuruluşlarının tabi oldukları diğer ilgili mevzuat dahilinde düzenledikleri belgeler, bazı durumlarda gider pusulası yerine kabul edilecek. Belge basımıyla ilgili bildirim görevinibelirlenen sürede yerine getirmeyen ya da bildirimi eksik, hatalı yapan matbaa işletmecilerine 1400 lira özel usulsüzlük cezası kesilecek. Varlık yönetim şirketlerine,kuruldukları takvim yılı ve bunu izleyen 5 yıl süresince uygulanan damga vergisi, harç ve KKDF istisnası sürekli hale getirilecek. Bu şirketlere tanınan banka ve sigorta muameleleri vergisine ilişkin istisna kaldırılacak. Mükellefler, usulüne uygun çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması hükümlerine aykırı vergilendirilmesi veya bu şekilde vergilendirileceğine dair kuvvetli emareler bulunduğu iddiasıyla "anlaşmanın karşılıklı anlaşma usulü" hükümlerine göre Gelir İdaresi Başkanlığına başvurabilecek. Teklife ihdas edilen bir maddeyle de konaklama vergisinin yürürlük tarihi 1 Ocak 2022'den 1 Ocak 2023'e ertelendi.

6.10.2021Gündem
Son dakika... Yargıtaydan emsal karar: 47 yaş büyük kişiyle maddi çıkar evliliğinde tazminat kararı

Son dakika... Yargıtay'dan emsal karar: 47 yaş büyük kişiyle 'maddi çıkar' evliliğinde tazminat kararı

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, boşanma davasında "maddi çıkar amacıyla evlendiği", "evlilik birliğini sürdürme amacı bulunmadığı" belirlenen kadının bu davranışlarını ağır kusur kabul etti. Kadına yoksulluk nafakası ödenmesine yönelik istinaf mahkemesi kararını bozan Daire, erkek lehine tarafların sosyal ve ekonomik durumları, kusurun ağırlığı ve hakkaniyet ilkesi dikkate alınarak uygun miktarda manevi tazminata karar verilmesine hükmetti.

2.10.2021Gündem
Şilede tapuda rüşvet iddialarına soruşturma: 87 gözaltı kararı

Şile'de tapuda rüşvet iddialarına soruşturma: 87 gözaltı kararı

Şile Cumhuriyet Başsavcılığı, tapuda rüşvet iddialarıyla ilgili başlattığı soruşturmada aralarında tapu müdürü ve müdür yardımcısı olmak üzere toplam 87 kişi hakkında gözaltı kararı verdi.

1.10.2021Haber
Son dakika Şilede tapuda rüşvet iddialarına soruşturma: 87 gözaltı kararı

Son dakika! Şile'de tapuda rüşvet iddialarına soruşturma: 87 gözaltı kararı

Şile Cumhuriyet Başsavcılığı, tapuda rüşvet iddialarıyla ilgili başlattığı soruşturmada aralarında tapu müdürü ve müdür yardımcısı olmak üzere toplam 87 kişi hakkında gözaltı kararı verdi.

1.10.2021Gündem
İpotekli tapuda zafer vatandaşın

İpotekli tapuda zafer vatandaşın

Tüketici mahkemesi, ödemesini yaptığı halde tapusunu almayan kişinin açtığı davada önemli bir karar verdi. Mahkeme, tapu üzerindeki 30 milyon liralık banka ipoteğini kaldırdı. Müteahhit adına olan tapunun da tüketici adına tescil edilmesi yönünde karar verdi. Karar, benzer sorunu yaşayan çok sayıda tüketici için emsal teşkil ediyor.

1.10.2021Ekonomi
Miras hukuku nedir ve mal paylaşımı nasıl yapılır Taşınır ve taşınmaz mal paylaşımı oranları ve örnekleri

Miras hukuku nedir ve mal paylaşımı nasıl yapılır? Taşınır ve taşınmaz mal paylaşımı oranları ve örnekleri

Miras hukuku, bir kişinin gaiplik ya da ölmesi halinde bulunan mal varlıklarının kime ve nasıl verilmesi gerektiğini inceleyen ve düzenleyen hukuk dalı olarak bilinir. Medeni kanunlarda düzenlenen bu hukuk dalı, bazı ülkelerde mahkeme tarafından, bazı ülkelerde de noterlik tarafından belgeler halinde sonuç bulmaktadır. Peki, miras hukuku nedir, miras paylaşımı nedir ve nasıl yapılır detayları ile derledik.

1.10.2021Araştırma
Tapu iptal ve tescil davası nedir ve ne zaman açılır Tapu iptal ve tescil davasında hangi mahkeme görevli

Tapu iptal ve tescil davası nedir ve ne zaman açılır? Tapu iptal ve tescil davasında hangi mahkeme görevli

Eşya hukukunun en önemli konularından bir tanesi de tapu iptal ve tescil davalarıdır. Tapu iptal ve tescil davaları; ayni hakkı ihlal edilmiş bireylerin, mülkiyet hakkını korumaktadırlar. Herhangi bir niteliğe sahip olan taşınmazın tescili; hukuki açıdan geçerli olmayan, gerçek olmayan veya usulsüz sebeplerle gerçekleşmesi durumunda, asıl hak sahibi bulunan kişi veya kişiler tapu kaydının uygun bir hale getirilmesi için bu davayı açabilmektedirler. Sizin için tapu iptali ve tescil davalarının ne demek olduğunu, bu davaların hangi mahkemelerde görülebildiğini, tapu iptali ve tescil davalarının ne zaman açılabileceğini detayları ile derledik.

1.10.2021Araştırma
Sur Yapı Tatil Evleri Antalya ve Şehir Konakları ile Öncülerden Biri Olmaya Devam Ediyor

Sur Yapı Tatil Evleri Antalya ve Şehir Konakları ile Öncülerden Biri Olmaya Devam Ediyor

Sur Yapı, 1992 yılında kurulduğu günden beri büyük bir özenle yalnızca mimari yapılar değil, huzurlu yuvalar inşa etmeyi hedef edinmiştir. Yalnızca proje aşamalarında değil, sonrasında anahtar teslime kadar geliştirme, mimari, yapım-üretim gibi alanlarda da sektörün öncü isimlerinden biri olmuş, çıta belirleyen bir noktaya ilerlemiştir.

27.09.2021Emlak
Dava Türleri Nelerdir Özel Hukuk Davaları Nelerdir Ceza Hukukuna Göre Dava Türleri..

Dava Türleri Nelerdir? Özel Hukuk Davaları Nelerdir? Ceza Hukukuna Göre Dava Türleri..

Yaşanabilecek olası sorunları ortadan kaldırmak ve bunu hukuk nezdinde yapabilmek için, günümüzde birçok farklı dava açılmaktadır. Elbette amacına ve türüne bağlı olarak günümüzde birçok farklı dava bulunmaktadır. Peki, dava türleri nelerdir? Özel hukuk davaları nelerdir? Ceza hukukuna göre dava türleri üzerine merak edilen bilgiler.

24.09.2021Araştırma
Anneannesi ölünce üvey dedesiyle evlendi Ünlü televizyon yıldızı hakkında şok iddialar...

Anneannesi ölünce üvey dedesiyle evlendi! Ünlü televizyon yıldızı hakkında şok iddialar...

Televizyonun en çok izlenen programlarından The Real Housewives'ın ünlü isimlerinden Mary Cosby hakkında ortaya atılan iddialar duyanların dudağını uçuklattı. Cosby hakkında konuşanlardan biri, "O kadın bu dünyaya gelmiş en kötü ruhlu şey" diyor...

23.09.2021Dünya
Emlak uzmanı nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Emlakçı olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Emlak uzmanı nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Emlakçı olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Gayrimenkul satın almak isteyen bireylerin, herhangi bir konutu direkt olarak almadan önce, emlak değerleme uzmanlarına başvurmaları konusunda ve almayı düşündükleri konutun hem tapu işlemlerinde hem de belediye ile alakalı olan konularda herhangi bir sorunun ve sakıncasının bulunup bulunmadığını öğrenmelerinde yarar vardır. Emlak uzmanının ne demek olduğunu, ne iş yaptığını ve emlak uzmanı olmak için ne gerektiğini sizler için derledik.

23.09.2021Araştırma
Talep çok fazla, sıra bekleniyor 50 bin TLden başlıyor... Yıllık 1.000 TL

Talep çok fazla, sıra bekleniyor! 50 bin TL'den başlıyor... Yıllık 1.000 TL

Pandemi sürecinde birçok insan şehir hayatından kaçış içerisine girdi. Kimileri ise evden çalışma sebebiyle kendilerine farklı mekanlarda yer arayışına girdi. Hobi bahçelerine olan ilgi de bu şekilde arttı. Hobi bahçelerinde fiyatlar 50 bin TL'den başlarken, yıllık fiyatları 1.000 TL'den başlangıç gösteriyor. Kriterlerine göre değişkenlik gösteren hobi bahçeleriyle ilgili işte detaylar...

18.09.2021Ekonomi
115 yıllık aşı kartı

115 yıllık aşı kartı!

Pandemi süreci devam ederken, virüsle mücadelenin en etkin silahı olarak aşı ön planda. Sosyal medyada paylaşılan tarihi bir belge ise aşının ilk bulunduğu dönemlerden itibaren bulaşıcı hastalıklara karşı etkin bir şekilde kullanıldığını gösteriyor.

16.09.2021Gündem
Müteahhitlerin de gündeminde fren var... Kiralama formülüne yeşil ışık

Müteahhitlerin de gündeminde 'fren' var... Kiralama formülüne yeşil ışık

Kiralardaki fahiş artışa karşı hükümet yeni bir formül üzerinde çalışıyor. Kiralama amacıyla konut üretilmesi, bu alandaki firmalara da vergi avantajı sağlanması gündemde. Konut üreticileri kararı desteklerken, vergi indiriminin yeterli olmadığını, uygun maliyetli finansman gerektiğini söyledi.

15.09.2021Ekonomi
Mersin ve Hatayda tefecilere yönelik operasyonda 16 şüpheli yakalandı

Mersin ve Hatay'da tefecilere yönelik operasyonda 16 şüpheli yakalandı

Mersin ve Hatay'da düzenlenen tefeci operasyonunda 16 kişi gözaltına alındı.

9.09.2021Haber
Mersin ve Hatayda tefeci operasyonu

Mersin ve Hatay'da tefeci operasyonu!

Mersin ve Hatay'da düzenlenen tefeci operasyonunda 16 kişi gözaltına alındı.

9.09.2021Gündem
Devremülk soyguncuları Mağduriyette ikinci perde

Devremülk soyguncuları! Mağduriyette ikinci perde

Sayıları on binlerle ifade edilen ‘devremülk’ mağdurlarının ikinci bir kez zarara uğratıldığı iddia edildi. Bu kez devreye, mağduriyetlere yol açan firmaların eski çalışanlarının girdiği ileri sürülüyor. Mağdurların iddiasına göre bu kişiler, mağdurlara ulaşarak vekâletname alıyor ve anlaşmalı oldukları avukatlara yönlendiriliyor. Avukatların, şirketlerden tahsilat yapmalarına rağmen, mağdurlara eksik ödeme yaptıkları öne sürülüyor.

8.09.2021Ekonomi
Devremülk alacaklar dikkat 15 maddede dikkat edilmesi gerekenler

Devremülk alacaklar dikkat! 15 maddede dikkat edilmesi gerekenler

Devremülkler hem sundukları imkânlar hem de fiyat avantajıyla öne çıkıyor, tercih ediliyor. Bu alanda faaliyet gösteren kurumsal firmalar bir yana, binlerce mağdur yaratanlar da var.

8.09.2021Ekonomi
Miras kavgası kızıştı Burcu Güneş ve üvey annesinden art arda açıklamalar

Miras kavgası kızıştı! Burcu Güneş ve üvey annesinden art arda açıklamalar

Şarkıcı Burcu Güneş (46), Antalya’da babasının evini üzerine geçirdiği iddiasıyla hakkında tapu iptali davası açtığı üvey annesi Nuray Güneş'in (62) açıklamalarına, sosyal medya üzerinden yanıt verdi. Güneş, "Açıklamaları tamamen gerçek dışı ve yalan. Babamın ikinci eşi, samimiyetsiz, yanlış algı yaratıyor" dedi.

7.09.2021Gündem
Üvey annesinden Burcu Güneşe tepki: Kızım bunu senden hiç beklemiyordum

Üvey annesinden Burcu Güneş'e tepki: Kızım bunu senden hiç beklemiyordum

Şarkıcı Burcu Güneş’in (46), Antalya’da babasının evini üzerine geçirdiği iddiasıyla hakkında tapu iptali davası açtığı üvey annesi Nuray Güneş (62), Kızım, bunu senden hiç beklemiyordum. Ben sana ne yaptım annem? Belki bana ’anne’ demek istemiyorsun ama ben seni kızım olarak görüyorum. Her zaman da kızımsın" dedi.

6.09.2021Magazin
Üvey annesinden Burcu Güneşe tepki: Kızım bunu senden hiç beklemiyordum

Üvey annesinden Burcu Güneş'e tepki: Kızım bunu senden hiç beklemiyordum

Şarkıcı Burcu Güneş’in (46), Antalya’da babasının evini üzerine geçirdiği iddiasıyla hakkında tapu iptali davası açtığı üvey annesi Nuray Güneş (62), Kızım, bunu senden hiç beklemiyordum. Ben sana ne yaptım annem? Belki bana ’anne’ demek istemiyorsun ama ben seni kızım olarak görüyorum. Her zaman da kızımsın" dedi.

6.09.2021Magazin
Şarkıcı Burcu Güneş üvey annesine dava açtı

Şarkıcı Burcu Güneş üvey annesine dava açtı!

Burcu Güneş, babası Ali Güneş’ten miras kalan Antalya’daki evi üzerine geçirdiği iddiasıyla üvey annesi Nuray Güneş’e tapu iptali davası açtı. Mahkeme, evin satışının önlenmesi için ihtiyati tedbir koydu.

6.09.2021Magazin
Bina güçlendirme ve onarım işi yaptırılacak

Bina güçlendirme ve onarım işi yaptırılacak

Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Hatay Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü güçlendirme ve onarım işini yaptıracak.

2.09.2021Ekonomi
Ahlat mesajları: Gençlerimiz bu defa oyuna gelmemiştir, gelmeyecektir

Ahlat mesajları: 'Gençlerimiz bu defa oyuna gelmemiştir, gelmeyecektir'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Geçmişte kimi zaman sağcı solcu diyerek, kimi zaman Alevi-Sünni diyerek, kimi zaman ilerici gerici diyerek, kimi zaman Türk-Kürt diyerek birbirine düşürmek istedikleri gençlerimiz bu defa oyuna gelmemiştir, gelmeyecektir” dedi. Erdoğan, dün Bitlis’in Ahlat ilçesinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile birlikte katıldığı Malazgirt Zaferi’nin 950. yıldönümü etkinliklerinde özetle şunları söyledi:

26.08.2021Gündem
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Artık hiçbir kesimin milletimize acı yaşatmasına izin vermeyeceğiz

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Artık hiçbir kesimin milletimize acı yaşatmasına izin vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bitlis'in Ahlat ilçesinde Malazgirt Zaferi'nin 950'nci yıldönümü kutlamalarında açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kimi zaman sağcı solcu diyerek kimi zaman Alevi-Sünni diyerek kimi zaman Türk-Kürt diyerek birbirine düşürmek istedikleri gençlerimiz bu defa oyuna gelmemiştir, gelmeyecektir. Artık hiç kimsenin hiçbir kesimin hiçbir gücün ülkemize, milletimize, gençlerimize kayıplar verdirmesine müsaade etmeyeceğiz" dedi.

25.08.2021Gündem
Kamulaştırma Nedir, Nasıl Yapılır Kamulaştırma Ne Zaman Kesinleşir

Kamulaştırma Nedir, Nasıl Yapılır? Kamulaştırma Ne Zaman Kesinleşir?

Devlet kamu yararına olacak şekilde ve bu yararı gözeterek özel olan mülklere el koyabilmektedir. Kendi himayesine bu mülkleri alarak kamu yararına kullanabilmektedir. Bu yüzden kamulaştırma kavramına devletleştirme de denmektedir. Kamulaştırma nedir, nasıl yapılmaktadır ve kamulaştırma ne zaman kesinleşir detayları ile derledik.

24.08.2021Araştırma
Kadastrocunun Kafkaesk dünyası

Kadastrocunun Kafkaesk dünyası

Tayfun Pirselimoğlu’nun yeni romanı ‘Kadastrocu’ sağlam kurgusu, yazarın sevdiğimiz anlatım tarzıyla su gibi akan ve merakla okunan iyi bir edebiyat eseri. Pirselimoğlu’nun; insanları ve mekânları ayrıntılı bir şekilde betimleyerek bizi karlı ve puslu bir dünyaya soktuğu roman, günümüz Türkiye’sine göndermeler de yapıyor...

20.08.2021Kitap Sanat
7 ayda 1.5 milyon konut satıldı

7 ayda 1.5 milyon konut satıldı

Konut satış işlemlerinden 639 bin 646'sını konut, 267 bin 714'ünü arsa, 409 bin 959'unu tarla, 67 bin 710'unu iş yeri, geri kalanını ise diğer taşınmaz cinsleri oluşturdu.

14.08.2021Ekonomi
Belediyeye ait taşınmazlar satılacak

Belediyeye ait taşınmazlar satılacak

Mülkiyeti Elazığ Belediyesi’ne ait bazı arsalar kapalı teklif usulü ile satılacak.

13.08.2021Ekonomi
Türk prensesin şatosu

Türk prensesin şatosu

Türk iş insanı İlhan Tılsım Tanberk ile evli olan Liechtenstein krallık hanedanı üyesi Prens Rudolf von Lichtenstein, İsviçre’nin en eski saraylarından Marschlins şatosunu satın aldı. Yeni şato sahibinin ikamet adresi, tapu kayıtlarına İstanbul olarak geçti.

9.08.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Kooperatifi siz kurun siz yönetin

“Ucuza ev sahibi olma” hayalinizin hüsrana uğramaması için bir kooperatife üye olurken, nelere dikkat edilmeli? Siteyi kooperatifin yönetmeye devam etmesinin sakıncası var mı? Kooperatif yönetiyorsa harcamalar nasıl denetlenir? Kooperatif hukuku ile ilgili sizlerden gelen soruları İstanbul Barosu Kat Mülkiyeti Hukuku Komisyonu Başkanı Avukat Mustafa Şeref Kısacık yanıtladı.

4.10.2021

Kooperatif hukuku 1: Dikkat, sitenizin ortasına gökdelen dikilebilir!

Siteyi kooperatif yönetebilir mi? Bağımsız bölüm tapuları ortaklara dağıtıldıktan sonra kooperatif devasa siteyi yönetmeye devam edebilir mi? Sitenizin içindeki havuzun, çocuk parkının, spor sahalarının, sosyal tesislerin, yönetim ofisinin bulunduğu parsel veya parseller kooperatif üzerine kayıtlıysa, buraların sahibi kimdir? Kullanım hakkı kime aittir? Sitedeki maliklere mi, kooperatif ortaklarına mı aittir? Yazlık sitelerle sanayi siteleri başta olmak üzere mülk sahiplerine tapuları dağıtıldığı halde işyeri ve konut nitelikli, devasa boyutlardaki siteleri hâlâ kooperatifler yönetiyor. Oysa, bir kooperatif ortağına dahi bağımsız bölüm tapusu verildikten sonra o siteyi artık kooperatif yönetemez, yönetmemeli... Bu konulardaki sorularınızı İstanbul Barosu Kat Mülkiyeti Hukuku Komisyonu Başkanı avukat Mustafa Şeref Kısacık yanıtladı.

27.09.2021

Dikkat! Site yönetimine mafya girmesin

Bir siteden ev satın alırken, binlerce kişinin yaşayacağı bu yerleşim alanının nasıl yönetileceğini hiç sorguladınız mı? İçinde karakol, okul, alışveriş merkezi, hatta otel bulunan lüks sitelerin yönetimi büyük bir sıkıntıya dönüştü. Başta İstanbul olmak üzere pek çok yerde suç örgütleri, site yönetimlerini ele geçirip, çıkar sağlama peşin düştü.

20.09.2021

Sultanahmet’ten manzaralar... Tarih kaçak katların gölgesinde

Sultanahmet Meydanı'ndaki çirkin binaların dış cepheleri ele alınmalıdır. Kaçak katların derhal tasfiyesi gerekir. Bir memleketin şerefi, onun tarihi alanlarına ve abidelerine göstereceği hürmetle ölçülür.

19.09.2021

Babadan oğula mülk geçişi

"Oğluma konut satışı yaparsam yüzde 4 tapu harcı varmış. Peki gayrimenkulü bağışlarsam harç masrafı ne kadar tutuyor?” diye soruyor Mehmet Bey postasında.

14.09.2021

Kaçak katta oturanlar ortak gidere katılır mı?

Binada kaçak bir kat varsa, bu katta oturanlar da boya, yalıtım, çatı tamiratı, merdiven tadilatı gibi ortak alanlardaki tamirat-tadilat giderlerine katılmak zorunda mı? “Tapumuz yok. Binanın ortak giderlerine katılmayız” diyebilirler mi? Kaçak çıkılan katların hukuki durumuna ilişkin soruları avukat Mustafa Şeref Kısacık yanıtladı...

30.08.2021

Başkomutan’ın ağzından cephedeki ibret sahnesi

Bu 30 Ağustos zaferler ayında, bu topraklarda gözü olanlara ibret olsun diye Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Meclisi’nde anlattığı bir sahneyi aktarıyorum...

30.08.2021

Durum hâlâ ciddi

Günlük vaka sayıları bir türlü 15 binin altına düşmüyor.

23.08.2021

Site ve apartmanlarda ‘otopark’ derdi

Eski site ve apartmanların çoğunda otopark kullanım ve paylaşımına ilişkin düzenleme olmadığı için erken gelen arabasını park ederken, diğerleri park yeri bulamıyor. Bu sorunu yaşayan okurlarım otopark paylaşımının nasıl yapılması gerektiğini öğrenmek istiyor. Çok basit bir formülle; bir harita mühendisine kroki çizdirip, apartman-site genel kurulunda 5’te 4 oy çoğunluğuyla otopark paylaşım kararı alıp, bu kararı Yönetim Planı’nın eki olarak tapu kaydına işleterek, sorunu kökten çözmek mümkün... Birçok okurum ‘Siteye ikinci araç girişi yasaklanamaz mı? diye de soruyor. Bir okurum ise kiraladığı evdeki kapalı garajı kendisinin kullanıp kullanamayacağını öğrenmek istiyor. Soruları İstanbul Barosu Kat Mülkiyeti Hukuku Komisyonu Başkanı avukat Mustafa Şeref Kısacık yanıtladı.

16.08.2021

Siteye sonradan havuz yapılabilir mi?

Pandemi ve aşırı sıcak havalar, havuzlu sitelere rağbeti arttırdı. Taleple birlikte büyük siteler sonradan açık ya da kapalı havuz yaptırmaya başladı. Peki, siteye sonradan havuz yaptırılabilir mi? Nasıl karar alınır? Sorularınızı İstanbul Barosu Kat Mülkiyeti Hukuku Komisyonu Başkanı Mustafa Şeref Kısacık yanıtladı.

9.08.2021