EKSTRA
MENÜ

Kiracı

Kiracı haberleri sayfasında güncel ve son dakika Kiracı hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 3.472 Kiracı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Kiracı Haberleri

Güneş bile görmeyen evi doğa manzaralı diye kiralık ilanı verdi

Güneş bile görmeyen evi 'doğa manzaralı' diye kiralık ilanı verdi!

Kiralık ev ilanlarında çarpıcı örnekler ortaya çıkmaya başladı. İstanbul'un Kadıköy ilçesinde camı küçücük olan evi doğa manzaralı açıklamasıyla ilana koydular. Evin içinden bir de ağaç geçiyor.

26.10.2021Ekonomi
Kiracısından ‘kiralık ev’

Kiracısından ‘kiralık ev’

Kiralardaki fahiş artışa karşı vatandaş kendi formülünü buldu; paylaşım modeli. Kirasını karşılamakta zorlananlar, ‘acil ev arkadaşı aranıyor’, ‘paylaşımlı ev’, ‘aile yanında kiralık oda’ başlığında ilanlar vermeye başladı. Öğrencilerin yanı sıra öğretmen, avukat, özel sektör çalışanı gibi farklı birçok meslekten vatandaş kiraya ortak arıyor.

24.10.2021Ekonomi
Akşener: Esad’la anlaş

Akşener: Esad’la anlaş

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Suriye sorunuyla ilgili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulunarak, “Otur Esad’la anlaş. İki sene önce dedim; egon müsaade etmiyorsa ben gideyim. Bu insanların Suriye’nin yönetimiyle anlaşarak gönderilmesini sağla” dedi.

21.10.2021Gündem
Kira parası boşanma aşamasındaki eşine verilince restoranı kundakladı

Kira parası boşanma aşamasındaki eşine verilince restoranı kundakladı

Mersin'de Onur Y., kiracısı K.D. kira parasını boşanma aşamasındaki eşine ödeyince benzin döküp restoranı ateşe verdi

20.10.2021Haber
Adalar Kaymakamlığından İBBye “tahliye işleminin yasal olmadığı yazısı

Adalar Kaymakamlığından İBB'ye “tahliye işleminin yasal olmadığı" yazısı

Adalar Kaymakamlığından İstanbul Büyükşehir Belediyesine, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Adalar İlçe Temsilciliğini adli yargıda tahliye kararı alınmadan tek taraflı olarak boşaltma girişiminin yasal olmadığını içeren yazı gönderildiği öğrenildi.

8.10.2021Gündem
Büyükadada tahliye gerilimi İBB ve TÜGVAdan açıklama

Büyükada'da tahliye gerilimi! İBB ve TÜGVA'dan açıklama

Büyükada'da bulunan Şehir Hatları Vapur İskelesi'nde TÜGVA Adalar İlçesi Temsilciliği'nin İBB tarafından tahliye edilmek istenmesi üzerine polis ile zabıta ekipleri arasında gerginlik çıktı. TÜGVA yetkilileri kira sözleşmesinin İBB tarafından usulsüz olarak tek taraflı bozulduğunu iddia etti. İBB ise binanın tahliyesi için ellerinde mahkeme kararı olduğunu açıkladı. Öte yandan AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'ndan da Adalar’daki TÜGVA İlçe Temsilciliği’nde yaşanan olaylara ilişkin açıklama yaptı.

6.10.2021Gündem
Tahliye davası nedir, nerede açılır ve ne kadar sürer Tahliye davası nedenleri

Tahliye davası nedir, nerede açılır ve ne kadar sürer? Tahliye davası nedenleri

Bir yerin mülk sahibi ile o yeri kullanan kiracı arasında açılan davalara tahliye davası adı verilmektedir. Bu durum genelde Türk Borçlar Kanunu ile gayrimenkul hukuku üzerinden yürütülmektedir. Peki, bu kapsamda açılan tahliye davaları nasıl tanımlanmaktadır? Bu tahliye davaları hangi mahkemelerde açılır ve toplam ne kadar zaman alır? Tahliye davasının nedenleri ile konuları nelerdir? İşte, tahliye davaları hakkında tüm detaylar.

1.10.2021Araştırma
Kira tespit davası nedir, ne zaman ve nasıl açılır Kira tespit davası ne kadar sürer

Kira tespit davası nedir, ne zaman ve nasıl açılır? Kira tespit davası ne kadar sürer

Kira tespit davası hem kiracı hem de mekan sahibini ilgilendiren bir dava olarak ön plana çıkıyor. Belli bir sebepten dolayı açılan bu dava her iki tarafın hakkı olarak da ifade edilebilir. Peki, kira tespit davası nedir, ne zaman ve nasıl açılır? Kira tespit davası ne kadar sürer? İşte, merak edilen tüm detaylar.

1.10.2021Araştırma
Kiralayan ne demek Kiralayan kelimesinin anlamı nedir TDKya göre sözlük anlamı...

Kiralayan ne demek? Kiralayan kelimesinin anlamı nedir? TDK'ya göre sözlük anlamı...

Kira kelimesi üzerinden türemiş olan kiralayan sözcüğü, Türkçede yaygın şekilde kullanılan önemli kelimelerden biridir. Peki, kiralayan ne demek? Kiralayan kelimesinin anlamı nedir tüm detayları ile derledik.

30.09.2021Sözlük
‘Konutlar kamulaştırılsın’

‘Konutlar kamulaştırılsın’

Almanya’da yapılan seçimler Berlin halkı için, Merkel iktidarı sonrası Avrupa’nın en büyük ekonomisinin dümenine kimin geçeceğinin belirlenmesinden fazlasını ifade ediyordu.

28.09.2021Ekonomi
Perakendeciler AVM’leri bakanlığa şikâyet etti

Perakendeciler AVM’leri bakanlığa şikâyet etti

Giyimden takıya, ayakkabıdan ev tekstiline Türkiye’nin en büyük markalarını çatısı altında barındıran Birleşmiş Markalar Derneği’nin (BMD) başkanı Sinan Öncel, perakendecilerin kiranın dışında AVM’lere ödediği yıllık 4 milyar lirayı aşan genel gider faturası içinde yaklaşık 1.5 milyar liralık bölümün ‘sisler’ içinde olduğunu, ne için ödeme yaptıklarını bilmediklerini iddia ederek, Ticaret Bakanlığı’na başvuruda bulundu.

24.09.2021Ekonomi
Kiracı cinneti

Kiracı cinneti

Ev sahibi ‘Çık’ deyince evi yakmaya kalkıştı, tabancayla ateş açtı, eşyaları sokağa fırlattı

22.09.2021Gündem
İzmirde ev sahibinin evden çık dediği kiracı, eşyaları sokağa fırlattı

İzmir'de ev sahibinin 'evden çık' dediği kiracı, eşyaları sokağa fırlattı

İZMİR'in Buca ilçesinde, ev sahibinin evinden çık dediği kiracı Erol A. (35), evdeki bütün eşyaları balkondan sokağa fırlattı, evin her yerine benzin döktükten sonra tabancayla rastgele ateş açtı. Polis ekiplerinin 3 saat süren ikna çabalarının ardından teslim olan Erol A. gözaltına alındı.

21.09.2021Haber
Girişim sihirbazıyla iş birliği

Girişim sihirbazıyla iş birliği

Logitech, Google, PayPal gibi dünya devlerine kuruluş aşamasında ev sahipliği yapan Plug and Play, Türk Telekom ile iş birliğine imza attı. İran Devrimi sırasında San Francisco’ya kaçan Plug and Play CEO’su Saeed Amidi halı işi ile adım attığı Silikon Vadisi’nde bugün, yarattığı binlerce şirketlik ağ ile adeta bir girişim sihirbazına dönüşmüş durumda.

20.09.2021Ekonomi
Ev sahibi eski kiracıya Ya yüksek kira öde ya çık diyebilir mi Sorularla kira rehberi

Ev sahibi eski kiracıya 'Ya yüksek kira öde ya çık' diyebilir mi? Sorularla kira rehberi!

Son günlerde hemen hemen herkesin gündeminde yükselen kiralar var. Özellikle büyükşehirlerde kiralar neredeyse iki katına çıktı. Yaşanan bu durum mülk sahipleri ve kiracılar arasında anlaşmazlıklar çıkmasına neden oldu. Biz de kira konusunda merak edilenleri araştırdık...

18.09.2021Ekonomi
Kira fırsatçıları Evden çık demekle olmaz... Kiracılar haklarını biliyor mu

Kira fırsatçıları! 'Evden çık' demekle olmaz... Kiracılar haklarını biliyor mu?

İstanbul’da kira fiyatlarındaki yüzde yüz artışı bazı ev sahipleri fırsata çevirdi. Daireler, hatta dükkânlar bölünerek oda oda kiraya verilmeye başlandı. Beşiktaş’ta 13 yıldır emlakçılık yapan Ahmet Atmaca, “Hiç bu kadar yüksek kira artışına şahit olmadım. 3 ay önce 2 bin liraya verdiğimiz daireye şimdi 5 bin lira istiyoruz. 5 binin altında daire yok” dedi.

18.09.2021Ekonomi
Son dakika... 7 kişiyle geldiler, polisi duyunca kaçtılar İşte dev borsada yaşananların perde arkası

Son dakika... 7 kişiyle geldiler, polisi duyunca kaçtılar! İşte dev borsada yaşananların perde arkası

Türkiye’nin fiyat belirleme açısından en büyük çiçek borsalarından olan S.S. Çiçek Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’ne Ağustos ayında el konulmak istendi. İBB’nin iştiraki Kültür A.Ş. adına geldiğini iddia eden kişiler çiçek borsasının kilidini değiştirmek istedi. Borsa yetkilileri polis çağırmaya kalkınca belge gösteremeyen kişiler ortadan kayboldu. Kamera kayıtlarında ise Kültür A.Ş. ile bir bağlantısı olmayan Boğaziçi İstanbul Reklam şirketinin vekili olan Salih Arslan bulunduğu iddia edildi.

17.09.2021Ekonomi
Hayvansevere ölümle tehdit Kapıları kırdılar, kedileri astılar, kurşun bıraktılar...

Hayvansevere ölümle tehdit! Kapıları kırdılar, kedileri astılar, kurşun bıraktılar...

Antalya’da yaşayan Tuğba Yurtdaş’ın sokak kedileri için evinin önüne bıraktığı mama ve su kapları önce tekmelenip çöpe atıldı ardından beslediği kedilerden ikisi apartmanın korkuluklarına asılarak öldürüldü. Son olarak kapısına tabanca mermisi asılarak tehdit edildi. Antalya polisi, olayı çözmek için özel ekip kurdu.

16.09.2021Gündem
Kocaelide kaza sonrası yaralanan otobüs şoförü, Çalışmam lazım diyerel ambulanstan inmek istedi

Kocaeli'de kaza sonrası yaralanan otobüs şoförü, "Çalışmam lazım" diyerel ambulanstan inmek istedi

Kocaeli'nin İzmit ilçesinde, beton elektrik direğine çarpan halk otobüsünün yaralanan sürücüsü Engin K. (41), "Benim çalışmam lazım" diyerek ambulanstan inmek istedi. Sağlık ekiplerince ikna edilen Engin K., hastaneye götürüldü.

15.09.2021Haber
Kazada yaralanan otobüs şoförü Çalışmam lazım diyerek ambulanstan inmeye çalıştı

Kazada yaralanan otobüs şoförü 'Çalışmam lazım' diyerek ambulanstan inmeye çalıştı

Kocaeli'nin İzmit ilçesinde, beton elektrik direğine çarpan halk otobüsünün yaralanan sürücüsü Engin K. (41), "Benim çalışmam lazım" diyerek ambulanstan inmek istedi. Sağlık ekiplerince ikna edilen Engin K., hastaneye götürüldü.

15.09.2021Gündem
Müteahhitlerin de gündeminde fren var... Kiralama formülüne yeşil ışık

Müteahhitlerin de gündeminde 'fren' var... Kiralama formülüne yeşil ışık

Kiralardaki fahiş artışa karşı hükümet yeni bir formül üzerinde çalışıyor. Kiralama amacıyla konut üretilmesi, bu alandaki firmalara da vergi avantajı sağlanması gündemde. Konut üreticileri kararı desteklerken, vergi indiriminin yeterli olmadığını, uygun maliyetli finansman gerektiğini söyledi.

15.09.2021Ekonomi
Fiyatlar gündemden düşmüyor Sektörden yüksek kiralara çözüm önerisi...

Fiyatlar gündemden düşmüyor! Sektörden yüksek kiralara çözüm önerisi...

Son dönemde artan kira fiyatlarına çözüm aranıyor. Kiralardaki fahiş artışa karşı planlanan formül hayata geçerse kiralamak için ev ve iş yeri üretecek şirketlere vergi avantajı sağlanacak. Uzmanlar söz konusu formülün fayda sağlayacağını belirtirken kendi çözüm önerilerini de açıkladı.

14.09.2021Ekonomi
Berlin’de binlerce kişi konut fiyatlarını protesto etti

Berlin’de binlerce kişi konut fiyatlarını protesto etti

Almanya’nın başkenti Berlin’de, ülkede özellikle büyük şehirlerde artan konut fiyatları protesto edildi.

12.09.2021Avrupa
Zonguldakta aynı mahallede bir haftada ikinci yangın: 1 gözaltı

Zonguldak'ta aynı mahallede bir haftada ikinci yangın: 1 gözaltı

Zonguldak'ta Ayfer Serpil Alpay’ın oğluyla birlikte kiracı olarak oturduğu iki katlı ev, yangında kullanılmaz hale geldi. Ev sahibi K.E.’nin (75) bir gün önce, köpek beslemesinden şikayetçi olup tartıştığı K.K. (33), evi yaktığı iddiasıyla gözaltına alındı.

11.09.2021Haber
Zonguldakta korkunç olay Ateşe verdi, gerçek böyle ortaya çıktı

Zonguldak'ta korkunç olay! Ateşe verdi, gerçek böyle ortaya çıktı

Zonguldak'ta Ayfer Serpil Alpay’ın oğluyla birlikte kiracı olarak oturduğu iki katlı ev, yangında kullanılmaz hale geldi. Ev sahibi K.E.’nin (75) bir gün önce, köpek beslemesinden şikayetçi olup tartıştığı K.K. (33), evi yaktığı iddiasıyla gözaltına alındı.

11.09.2021Gündem
Köpek beslemesinden şikayet eden kişinin evini yaktı

Köpek beslemesinden şikayet eden kişinin evini yaktı

Zonguldak'ta Ayfer Serpil Alpay’ın oğluyla birlikte kiracı olarak oturduğu iki katlı ev, yangında kullanılmaz hale geldi. Ev sahibi K.E.’nin (75) bir gün önce, köpek beslemesinden şikayetçi olup tartıştığı K.K. (33), evi yaktığı iddiasıyla gözaltına alındı.

11.09.2021Gündem
Evi yanan kadın, gözyaşları içinde yardım istedi

Evi yanan kadın, gözyaşları içinde yardım istedi

Diyarbakır'da kiracı olarak oturduğu evde yangın çıktığını haber alıp gelen Felek Bayram (40), gözyaşlarına boğuldu. Eşyalarının ve çocuklarının kıyafetinin yandığını belirten Bayram, yardım istedi.

11.09.2021Haber
Evi yandı, gözyaşları içinde yardım istedi

Evi yandı, gözyaşları içinde yardım istedi

Diyarbakır'da kiracı olarak oturduğu evde yangın çıktığını haber alıp gelen Felek Bayram (40), gözyaşlarına boğuldu. Eşyalarının ve çocuklarının kıyafetinin yandığını belirten Bayram, yardım istedi.

11.09.2021Gündem
Falakacıyı ortaya çıkaran kadın konuştu: Mesajla ikna etmeye çalıştı

Falakacıyı ortaya çıkaran kadın konuştu: Mesajla ikna etmeye çalıştı

Kayseri’de bir kargo şirketinde çalışan Erkan T., maddi durumu iyi olmayan kadınları evine çağırarak, gözlerini uyku bandı, ayaklarını kelepçe ve eşarpla bağlayıp falakaya yatırdığı görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından gözaltına alınmış, ifadesinde o görüntüleri kadınların rızası dahilinde çektiğini söyleyerek, internette fenomen olmak için böyle bir şey yaptığını iddia etmişti. Hakkında ‘müstehcenlik’ ve ‘cinsel taciz’ suçundan soruşturma başlatılan Erkan T., ifadesinin ardından serbest bırakılmıştı.

10.09.2021Gündem
Para karşılığı falakaya yatırılma teklifi yapılan kadın konuştu Şoke eden sözler

Para karşılığı falakaya yatırılma teklifi yapılan kadın konuştu! Şoke eden sözler

Kayseri'de para karşılığı anlaştığı kadınları, ayaklarını kelepçe ve eşarpla bağlayıp falakaya yatırdığı görüntüleri ortaya çıkan kargo çalışanı Erkan T. hakkında şikayette bulunan N.K. adlı kadın, olayla ilgili ilk kez konuştu. Erkan T.'nin kendisine de aynı teklifi yaptığını anlatan N.K., "Ben de böyle bir şeyin mümkün olmadığını söyledim. Ne kadar kabul etmesem de mesaj atarak ikna etmeye çalıştı. Falakanın kurallarından bahsediyordu. Bundan çok büyük paralar kazandığını söylüyordu. Cezasını çekmeli" dedi.

9.09.2021Gündem
Son dakika... Vergi ödemiyorlar, fiyatları her gün değişiyor, kimin çalıştığı belli değil... İşte taksi dünyasının bilinmeyenleri

Son dakika... Vergi ödemiyorlar, fiyatları her gün değişiyor, kimin çalıştığı belli değil... İşte taksi dünyasının bilinmeyenleri

İstanbul'da ticari taksilere yönelik tepkiler artarken işin arka planında neler olduğu merak ediliyordu. Taksi plakası kiralamadan şoförün kazancına kadar birçok noktaya değindik. Her ay binlerce lira kazanan ve yüzde 92'si kirada olan ticari taksilerin vergi ödemediği gerçeği ortaya çıktı. Yasal boşluk nedeniyle kiralamadan doğacak olan vergiler hiçbir suretle tahsil edilmiyor. Birleşik Taksi Şoförleri Derneği Başkanı Hüseyin Duman "Kiralamaya yönelik hiçbir vergi ödenmiyor. Galerici, mal sahibi ve kiracı bu işi kendi arasında yapıyor. Devlete bildirilmiyor." açıklamasında bulundu.

7.09.2021Ekonomi
Bazı ev sahipleri mahkemenin yolunu tuttu... Kira davalarında büyük artış

Bazı ev sahipleri mahkemenin yolunu tuttu... Kira davalarında büyük artış!

Konut kiralarında fahiş artış nedeniyle eski kiracıyı tahliye edip evi daha yüksek fiyatla kiraya vermek isteyenler dava üstüne dava açıyor. 10 yıllık sözleşme uzama süresi dolan kiracılara noterden ihtarname yollanmaya başlandı. 5 yılı dolan kiracılar için de kira tespit davaları açılıyor. Mülk sahipleri bu davayla kiraya zam talep ediyor.

7.09.2021Ekonomi
Yok artık diyeceksiniz Öğrenci depozitosu çılgınlığı

'Yok artık' diyeceksiniz! 'Öğrenci depozitosu' çılgınlığı

Üniversite tercih sonuçları açıklandı ve öğrenciler şimdiden gidecekleri şehirde ev arayışına başladı. Kiralarda yaşanan artışların üzerine bir de ev sahiplerinin şaşırtan istekleri eklenince, öğrencilerin keselerine göre ev bulması adeta bir hayale dönüştü. Zaten piyasa değerinin üstünde ev tutmak zorunda kalan öğrenciler şimdi de ev sahiplerinin 'yok artık' dedirten istekleri ile karşı karşıya. Peki ev sahiplerinin bu istekleri yasal mı? Öğrencilerin hakları neler? İşte 'öğrenci depozitosu' gerçeği...

3.09.2021Gündem
Son dakika... Kiracı ve ev sahipleri dikkat Zam sabitlenir mi İşte o yöntemler...

Son dakika... Kiracı ve ev sahipleri dikkat! Zam sabitlenir mi? İşte o yöntemler...

Kira artışları kiracıları da ev tutacakları da ev sahiplerini de en çok ilgilendiren konulardan biri oldu. Kiracılar yasalara göre yapılan zammı yüksek bulurken, ev sahipleri de rayicin altında kira almamak için çaba harcıyor. Bununla birlikte kiralık ev bulmak da zorlaşıyor. Bulunan kiralık dairelerin de fiyatları cep yakıyor. Çin hükümeti kira artışlarını sınırlamak için harekete geçti. Uzmanlar emlak vergisi rayicine göre kiralarda güncelleme yapılabileceğine dair görüş verdi.

31.08.2021Ekonomi
Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca: ‘Sosyal medya düzenlemesi şart’

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca: ‘Sosyal medya düzenlemesi şart’

Yargıtay'ın, İncek’teki yeni hizmet binası yeni adli yılın da başlayacağı 1 Eylül Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılacak.  Binanın açılışı ile 2021-2022 adli yıl açılış töreni aynı gün yapılacak. Yeni hizmet binasını medyaya tanıtan Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, hükümetin üzerinde çalıştığı sosyal medya düzenlemesinin çıkarılmasının şart olduğunu söyledi.

27.08.2021Gündem
Ulaştırma Bakanlığından sarı kriz için 4 öneri

Ulaştırma Bakanlığı'ndan 'sarı kriz' için 4 öneri

İstanbullular kısa mesafe gitmek istemeyen ve yerli müşteriyi kabul etmeyen taksilerden, taksiciler plakaları kiraya verenlerden, kiraya verenler ise taksi şoförlerinden dertli. Herkes ‘mağduruz’ derken Ulaştırma Bakanlığı taksi sorununun çözümü için 4 öneride bulundu.

26.08.2021Gündem
Fahiş kira artışı isyan ettirdi

Fahiş kira artışı isyan ettirdi

Bazı bölgelerde yüzde 60 varan kira artışları yaşandığını ifade eden İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, Avcılar’da 1.000 TL’lik evin, 2 bin 500 TL’ye çıktığını, Suadiye ve Bostancı gibi semtlerde 2+1 evlerin kiralarının 4-5 bin TL’yi bulduğunu söyledi. Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük de, “Kira artışlarındaki yüksekliğe ilişkin çok sayıda şikâyet alıyoruz. Kiralarda fahiş fiyat artışı var” diye konuştu.

25.08.2021Ekonomi
Antalyada korkulu dakikalar Komşular kurtardı İddiası şoke etti

Antalya'da korkulu dakikalar! Komşular kurtardı! İddiası şoke etti

Antalya'da yangın çıkan evde mahsur kalan Caner Tutar (35), komşuları tarafından demir korkuluklar kırılarak kurtarıldı. Tutar daireyi, kendisinden 2 bin lirasını tahsil edemeyen ev sahibinin ateşe verdiğini iddia etti. Tutar, “İki bin TL alacağına karşılık evi ateşe verdiler. Bana dün 'seni yakacağız' dedikten sonra çekip gittiler. Bu sabah da böyle oldu. Beni vatandaşlar çıkardı" şeklinde konuştu.

24.08.2021Gündem
Evi ateşe verdi, kapıyı üzerine kilitledi

Evi ateşe verdi, kapıyı üzerine kilitledi

Çatı katını ateşe veren ev sahibi, evde bulunan kiracısının üzerine kapıyı kilitleyerek kaçtı. Kapıyı kırarak açan kiracı ölümden döndü. Ev sahibinin geçen yıl da evi yaktığı ortaya çıktı.

22.08.2021Gündem
Önce yangın çıkardı, sonra kiracısının üzerine kapıyı kilitledi

Önce yangın çıkardı, sonra kiracısının üzerine kapıyı kilitledi

Sultangazi'de psikolojik sorunları olduğu iddia edilen ev sahibi önce yangın çıkardı ardından da kiracısının üzerine kapıyı kilitledi.

21.08.2021Gündem
Kocaelide korkutan yangın Alev alev yandı

Kocaeli'de korkutan yangın! Alev alev yandı

Kocaeli'nin Başiskele ilçesinde, tripleks evin çatısında çıkan yangın nedeniyle 2 kat, kullanılamaz hale geldi. Alevler, itfaiye ekiplerince söndürüldü.

19.08.2021Gündem
İstanbulda depreme karşı büyük risk

İstanbul'da depreme karşı büyük risk

İstanbul Silivri'de 2019 yılında meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından ağır riskli olduğu için mühürlenen Sultangazi'deki 2 bina ile Kadıköy'deki 40 yıllık riskli binada vatandaşların yaşamaya devam ettiği ortaya çıktı. Kadıköy'de riskli binada oturan kiracı Süreyya Uygun 'Ev arıyoruz ancak ev bulamıyoruz. Eski evim de hasarlı, oraya gitsem yine çıkmak zorunda kalacağım.' şeklinde konuştu. Niyazi Sevim ise, 'Eski daireleri 2 bin 500 liraya kiraya veriyorlar. Deprem geçeğinde korksak da yapacak bir şey yok, başa gelen çekilir" dedi.

17.08.2021Gündem
İstanbulda depreme karşı büyük risk: Komple dolu, neredeyse boş daire yok

İstanbul'da depreme karşı büyük risk: Komple dolu, neredeyse boş daire yok

İstanbul Silivri'de 2019 yılında meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından ağır riskli olduğu için mühürlenen Sultangazi'deki 2 bina ile Kadıköy'deki 40 yıllık riskli binada vatandaşların yaşamaya devam ettiği ortaya çıktı. Kadıköy'de riskli binada oturan kiracı Süreyya Uygun 'Ev arıyoruz ancak ev bulamıyoruz. Eski evim de hasarlı, oraya gitsem yine çıkmak zorunda kalacağım.' şeklinde konuştu. Niyazi Sevim ise, 'Eski daireleri 2 bin 500 liraya kiraya veriyorlar. Deprem geçeğinde korksak da yapacak bir şey yok, başa gelen çekilir" dedi.

17.08.2021Gündem
‘İDTM’de 15 yıllık sorun çözülüyor’

‘İDTM’de 15 yıllık sorun çözülüyor’

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “İstanbul Dünya Ticaret Merkezi'nde (İDTM) yeni dönem başlıyor, 15 yıllık sorun çözülüyor” ifadelerini kullandı.

15.08.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Kiralık işyeri olanlar dikkat

Son dönemde konut kiralarındaki fahiş artış tartışılırken, işyeri kiralarıyla ilgili önemli bir uyarı geldi. İşyeri kiralarında da TÜFE’nin üzerinde artış yapılamıyor. Hukukçular, işyerlerindeki kira artışlarını TÜFE ile sınırlayan hükmün 8 yıl süreyle ertelendiğini hatırlattı. Bu erteleme süresinin Temmuz 2020’de dolmasıyla birlikte artık işyeri sahipleri ‘tacir’ olan kiracılarından TÜFE’den daha fazla artış talep edemiyor.

11.10.2021

Kendileri için değil bizler için aşı olsunlar

YAKIN çevremde aşı olmayan neredeyse kalmadı. Olmayan birkaç arkadaşımla da sürekli konuşuyorum. Bana sürekli mesajlar atıyorlar; yurtdışında çıkan makaleleri yolluyorlar. Hepsini okuyorum. Ama aşılarla ilgili diğer verileri, araştırmaları, yazıları da okuyorum. Ben de bu yazıları onlara yolluyorum. Yani karşılıklı mesajlaşıyoruz.

8.10.2021

Kooperatifi siz kurun siz yönetin

“Ucuza ev sahibi olma” hayalinizin hüsrana uğramaması için bir kooperatife üye olurken, nelere dikkat edilmeli? Siteyi kooperatifin yönetmeye devam etmesinin sakıncası var mı? Kooperatif yönetiyorsa harcamalar nasıl denetlenir? Kooperatif hukuku ile ilgili sizlerden gelen soruları İstanbul Barosu Kat Mülkiyeti Hukuku Komisyonu Başkanı Avukat Mustafa Şeref Kısacık yanıtladı.

4.10.2021

Aidata dikkat!

Ev sahibi de kiracı da olsanız oturduğunuz sitenin veya apartmanın işletme projesine dikkat edin. Kiracıysanız ve siteyi kooperatif yönetiyorsa, kooperatifin yönetimsel giderlerini ya da ödemekle yükümlü olmadığınız ‘yatırım ve demirbaş’ giderlerini fark etmeden ödüyor olabilirsiniz. Malik olarak site genel kurullarına mutlaka katılın. Site yönetiminde söz ve karar sahibi olun. Tahmini işletme projesine göre toplanan yüksek aidatlar nereye, ne kadar harcandı? Sitenize özgü adil bir aidat sistemi işliyor mu inceleyin. Çünkü davalar yıllarca sürüyor ve sorunlara da çözüm olmuyor.

13.09.2021

Apartmanda veteriner kliniği açılabilir mi?

Bir apartman veya sitede isteyen istediği şekilde işyeri açabilir mi? Veteriner kliniği, 7/24 çalışacak bir yemek imalathanesi ya da pastane açmak mümkün mü? Bu işyerlerini açmak için diğer kat maliklerinin tümünün izni gerekir mi? Apartmanın altındaki işyerinin koku, aşırı yoğunluk, gürültü vb. şekilde verdiği rahatsızlıktan mağdur olan apartman sakini mahkemeye başvurabilir mi? Bu dava yönetici tarafından açılabilir mi? İstanbul Barosu Kat Mülkiyeti Hukuku Komisyonu Başkanı avukat Mustafa Şeref Kısacık tüm bu sorularınızı yanıtladı.

23.08.2021