MENÜ

Yargıtay

Yargıtay ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yargıtay haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 33.354 Yargıtay haberi bulunmuştur.

Yargıtay, bazı ülkelerin yargı sistemlerinde bulunan en üst düzey mahkemedir. Bu tür yargı sistemlerinde son inceleme mercii Yargıtay'dır. Bazı ülkelerde Askerî Yargıtaylar da bulunmaktadır. Askerî Yargıtay'ın Yargıtay'dan tek farkı askerî davalara bakmalarıdır. Yargıtay yaklaşık olarak diğer ülkelerdeki yüksek mahkemelerin dengidir. 

Yargıtay Haberleri

Her satırı iğrenç Anne-baba hakkında karar verildi...

Her satırı iğrenç! Anne-baba hakkında karar verildi...

Antalya'da, zihinsel engelli kızı H.E.'ye (24), 6 yıl boyunca cinsel saldırıda bulunup, dünyaya gelen 2 bebeği boğarak öldürdüğü iddia edilen Ekrem E. ile yaşananlara göz yuman eşi Cemile E.'ye verilen ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezaları, Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından onandı.

1.04.2020Gündem
Koronavirüs taşıyıcısı olmak boşanma nedeni midir

Koronavirüs taşıyıcısı olmak boşanma nedeni midir?

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de görülen COVID-19 ya da daha bilinen adıyla koronavirüs salgını sağlığımızı tehdit etmesinin yanı sıra iş, sosyal ve özel hayatımızda da daha önce benzeri görülmemiş soru ve sorunları da beraberinde getiriyor. Bununla birlikte Avukat Aslı Doğanay, koronavirüsün boşanma sebebi olup olmayacağıyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Yargıtaydan emsal karar Arızalanan sıfır araç yenisiyle değişecek

Yargıtay'dan emsal karar! Arızalanan sıfır araç yenisiyle değişecek

Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren karar Yargıtay Hukuk Genel Kurulundan geldi. Emsal kararla sık sık arızalanan ve kısa sürede birçok parçası değişen sıfır araçlar yenisiyle değiştirilecek. Sıfır kilometre aracın birçok parçasının değişmesi ve motorunun yeniden sökülüp takılmasının gizli ayıp niteliğinde olduğunu hüküm altına alan Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, bu tür durumlarda bayinin aracı yenilemesinden sorumlu olduğuna dikkat çekti.

29.03.2020Ekonomi
Yargıtayda duruşma ve müzakereler ertelendi

Yargıtay'da duruşma ve müzakereler ertelendi

Yargıtay Başkanlar Kurulu kararıyla müzakereler 17 Nisan'a, duruşmalar 30 Nisan'a kadar ertelendi.

26.03.2020Gündem
Kendini hakim ya da avukat olarak tanıtarak dolandırıcılık yapan kadın yakalandı

Kendini hakim ya da avukat olarak tanıtarak dolandırıcılık yapan kadın yakalandı

ELAZIĞ'da, kendini hakim ya da avukat olarak tanıttığı 5 kişiyi, 'adli konularda yardımcı olma' vaadiyle dolandıran kadın, polis tarafından yakalandı.

26.03.2020Gündem
Yargıtay Başkanı Akarcadan ilk mesaj

Yargıtay Başkanı Akarca'dan ilk mesaj

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, "Ülke genelinde adaletin sağlanmasını temin etmek için yargılama faaliyetlerinin, hukuk devleti gereklerine uygun bir biçimde gerçekleşmesine katkı sağlayan ulusal ve uluslararası alanda saygın ve etkin bir Yüksek Mahkeme olarak yer alma vizyonu ile tarafımdan onurla üstlenilmiş olan bu görevin büyük sorumluluğunu içtenlikle hissediyorum" dedi.

26.03.2020Gündem
SON DAKİKA: Anayasa Mahkemesi’nden Fenerbahçe kararı Mülkiyet hakkı ihlali...

SON DAKİKA: Anayasa Mahkemesi’nden Fenerbahçe kararı! Mülkiyet hakkı ihlali...

Anayasa Mahkemesi’nce (AYM) Fenerbahçe Spor Kulübü Kadın Voleybol Takımı’nın forma reklam gelirinden Spor Genel Müdürlüğü tarafından alınan payın, mülkiyet hakkı ihlali olduğuna karar verildi.

26.03.2020Diğer
Yargıtay’ın yeni başkanı Başsavcı Akarca oldu

Yargıtay’ın yeni başkanı Başsavcı Akarca oldu

İSMAİL Rüştü Cirit’in yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla boşalan Yargıtay Başkanlığı’na, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca seçildi.

25.03.2020Gündem
Yeni Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca kimdir Yargıtay Başkanlığına seçilen Mehmet Akarcanın biyografisi

Yeni Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca kimdir? Yargıtay Başkanlığına seçilen Mehmet Akarca'nın biyografisi

Yargıtay Başkanlığına, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca seçildi. İzmir hakim adayı olarak mesleğe başlayan Mehmet Akarca, sırasıyla Uşak/Ulubey, Van/Gevaş, Aydın/Sultanhisar Hakimliği, Sivas Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, Kütahya Ağır Ceza Mahkemesi ve Komisyon Başkanlığı ile Karşıyaka Ağır Ceza Mahkemesi ve Komisyon Başkanlığı görevlerinde bulunmuştu. Peki, Yeni Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca kimdir? İşte Yargıtay Başkanlığına seçilen Mehmet Akarca'nın biyografisi...

24.03.2020Gündem
Son dakika haberler... Yargıtay Başkanlığına Mehmet Akarca seçildi

Son dakika haberler... Yargıtay Başkanlığına Mehmet Akarca seçildi

İsmail Rüştü Cirit'in yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla boşalan Yargıtay Başkanlığına, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca seçildi.

24.03.2020Gündem
Son dakika haberi: Türkiyede corona virüslü vaka sayısı kaç oldu Sağlık Bakanı Kocadan yeni açıklama

Son dakika haberi: Türkiye'de corona virüslü vaka sayısı kaç oldu? Sağlık Bakanı Koca'dan yeni açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsü ile ilgili son dakika gelişmelerini Twitter'dan paylaştı. Bakan Koca yaptığı açıklamada, "Hasta sayımız 670’e ulaştı. Bugüne dek toplam 9 can kaybımız var" dedi.

21.03.2020Gündem
Yargıtaydan Metin İyidil hakkındaki beraat kararıyla ilgili bozma istemi

Yargıtay'dan Metin İyidil hakkındaki beraat kararıyla ilgili bozma istemi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, eski korgeneral Metin İyidil hakkındaki beraat kararının bozulmasına, İyidil'in Türk Ceza Kanunu'nun "anayasayı ihlal" suçunu düzenleyen 309. maddesinden cezalandırılmasına karar verilmesini istedi. Tebliğnamede, İyidil'in darbenin bastırılması için birliğinin başına geçerek darbecilerle mücadele etmediği, darbe teşebbüsünün hazırlık ve planlama aşamalarında yer aldıktan sonra girişimin FETÖ terör örgütü üyesi askerler tarafından gerçekleştirildiğinin açıklandığı ilk andan itibaren darbeci ast birlik komutanları ile irtibatını sürdürerek onları yönlendirdiği belirtildi. İyidil'in bir yandan da medya organlarına bağlanıp darbenin karşısında olduğu şeklinde açıklamalar yaparak kamuoyunu ve darbeye karşı mücadele eden yurtsever güçleri yanıltmaya çalıştığı ve darbecilere zaman kazandırmayı amaçladığı kaydedildi. İyidil ile ilgili son kararı Yargıtay 16. Ceza Dairesi verecek.

18.03.2020Gündem
Engelli ablasına tecavüz eden genci öldüren sanığın cezasında ‘ağır tahrik’ indirimi

Engelli ablasına tecavüz eden genci öldüren sanığın cezasında ‘ağır tahrik’ indirimi

Bursa'da işitme engelli ablasına cinsel saldırıda bulunduğunu öğrendiği Mehmet Kocadoğan'ı (26) tabancayla vurarak öldüren Yusuf P.'nin (28) 'kasten adam öldürmek' suçundan 15 yıl, 'ruhsatsız silah bulundurmak' suçundan 2 yıl 1 ay olmak üzere toplam 17 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldığı mahkeme kararı, Bursa İstinaf Mahkemesi'nce bozuldu. Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’nde duruşmalı görülen davada sonucunda sanık Yusuf P.'ye, ağır tahrik indirimi uygulayarak, 'kasten adam öldürmek' ve ’ruhsatsız silah bulundurmak' suçlarından toplam 13 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

15.03.2020Gündem
Tüm çalışanları ilgilendiriyor... Facebooktan paylaştı Yargıtaydan emsal karar...

Tüm çalışanları ilgilendiriyor... Facebook'tan paylaştı! Yargıtay'dan emsal karar...

Sosyal paylaşım sitesinde patron hakkında yorum yapan işçi, işverene 'hakaret ettiği' gerekçesiyle tazminatsız şekilde kovuldu. Ancak işçi, Yargıtay kararıyla işe iade edildi.

15.03.2020Ekonomi
Koronavirüsü salgını sonrası dünya eve kapandı

Koronavirüsü salgını sonrası dünya eve kapandı

Dünya koronavirüsün etkilerini azaltmak için bir bir sınırları kapatıyor, uçuşları azaltıyor, mümkün olduğunca farklı ülkelerin vatandaşları ile teması en aza indirmeye çalışıyor.

15.03.2020Ekonomi
Son dakika haberler: Corona Virüsü nedeniyle borçlar ertelenecek mi

Son dakika haberler: Corona Virüsü nedeniyle borçlar ertelenecek mi?

Dünya Sağlık Örgütü geçtiğimiz günlerde koronavirüsü pandemi yani küresel salgın ilan edince konu farklı bir boyuta taşındı.

14.03.2020Ekonomi
AYM’den Müjdat Gezen’e o söze son söz: Hakaret değil eleştiri

AYM’den Müjdat Gezen’e o söze son söz: Hakaret değil eleştiri

Anayasa Mahkemesi, sanatçı Müjdat Gezen için ‘pezevenk’ ifadesini kullanan Yeni Akit gazetesine verilen üç kuruşluk tazminat cezasını, basın özgürlüğüne müdahale saydı. AYM, bu ifadenin ‘tepkileri dile getirmek’ ve ‘eleştiri’ amacıyla kullanıldığını savundu. Yeniden yargılamada üç kuruluşluk tazminat cezası kaldırılacak.

13.03.2020Gündem
Otomobili uçuruma yuvarlayıp eşinin ölümüne neden olmuştu... Karar verildi

Otomobili uçuruma yuvarlayıp eşinin ölümüne neden olmuştu... Karar verildi!

Bursa'da 11 yıl önce kullandığı otomobili kasten uçurumdan yuvarlayarak eşi Esra Aşlar'ın (24) ölümüne neden olduğu iddiasıyla daha önce yapılan iki yargılamada bir kez beraat ettirilip, bir kez de ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Batuhan Aşar’ın (41) 3'üncü kez yapılan yargılaması tamamlandı. Son savunmasında, “Eşimi çok özlüyorum. Beraatimi istiyorum” diyen Aşlar, müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

12.03.2020Gündem
Kiracılar dikkat Bunu yaparsanız dolandırıcılık sayılacak

Kiracılar dikkat! Bunu yaparsanız dolandırıcılık sayılacak

Yargıtay 2'nci Ceza Dairesi, sahte kimlik numarası vererek kiraladığı evin kombisini söküp götüren sanığa hırsızlık suçundan ceza veren yerel mahkeme kararını bozdu.

12.03.2020Ekonomi
Tüm çalışanları ilgilendiriyor Rapor alıp bunu yaparsanız tazminatınızdan olursunuz

Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Rapor alıp bunu yaparsanız tazminatınızdan olursunuz

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, rahatsız olduğunu ileri sürerek 3 gün işe gitmeyip arkadaşının düğününe katıldığı anlaşılarak işten çıkarılan işçiye kıdem ve ihbar tazminatı ödenmesine hükmeden yerel mahkemenin kararını bozdu.

11.03.2020Ekonomi
Rapor alıp düğüne gitti... Hayatının şokunu yaşadı

Rapor alıp düğüne gitti... Hayatının şokunu yaşadı!

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, rahatsız olduğunu ileri sürerek 3 gün işe gitmeyip arkadaşının düğününe katıldığı anlaşılarak işten çıkarılan işçiye kıdem ve ihbar tazminatı ödenmesine hükmeden yerel mahkemenin kararını bozdu.

11.03.2020Gündem
Yargıtay ve Danıştay Başkanlarından Erdoğana veda ziyareti

Yargıtay ve Danıştay Başkanlarından Erdoğan'a veda ziyareti

Yaş haddinden 23 Mart'ta emekliye ayrılacak Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ile Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde veda ziyaretinde bulundu.

10.03.2020Gündem
Son dakika… Savcı, Can Paksoy için verilen beraat kararına itiraz etti

Son dakika… Savcı, Can Paksoy için verilen beraat kararına itiraz etti

Boston Üniversitesi mezunu Nazlı Sinem Erköseoğlu’nun (24), 8’inci kattan apartman boşluğuna düşerek yaşamına yitirmesine neden olmakla suçlanan Paksoy Holding'in veliahtları Mahmut Emre Paksoy (42) ve Can Paksoy (35) hakkında verilen beraat kararına, duruşma savcısı itiraz etti. Savcı Barış Kurt, Erköseoğlu’nun intihar etmesi için bir neden bulunmadığını, sanık Can Paksoy’un verdiği ifadelerin çelişkili olduğuna işaret etti. Savcı Kurt, temyiz başvurusunda, beraat kararının Can Paksoy aleyhine bozulmasını istedi. Savcı Kurt, açıkladığı mütalaada Can Paksoy için müebbet hapis talep etmişti.

10.03.2020Gündem
1 hafta geç başlatıldı davayı kazandı Emsal olacak karar... Sigorta priminizi kontrol edin

1 hafta geç başlatıldı davayı kazandı! Emsal olacak karar... Sigorta priminizi kontrol edin

Çanakkale'de bir fabrika işçisi, 27 yıl öncesine ait 1 haftalık sigorta prim gününü mahkeme kararıyla almayı başardı.

9.03.2020Ekonomi
Özgecan Aslanın katilini cezaevinde öldüren sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis

Özgecan Aslan'ın katilini cezaevinde öldüren sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis

Mersin'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ı katleden kişiyi Adana'da yattığı cezaevinde öldürüp, hükümlünün babasını da öldürmeye teşebbüs ettiği gerekçesiyle hakkında verilen ağırlaştırılmış müebbet ve 29 yıl 9 ay 10 gün hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan sanık, yeniden yargılandığı mahkemede aynı cezaya mahkum edildi.

6.03.2020Gündem
Mali müşavir cinayetinde eşi ve eşinin sevgilisine ağırlaştırılmış müebbet

Mali müşavir cinayetinde eşi ve eşinin sevgilisine ağırlaştırılmış müebbet

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, 2012 yılının Eylül ayında öldürüldüğü iddia edilen ancak cesedi bulunamayan mali müşavir Mevlüt Bilen'in (46) eşi Ayşe Bilen'e verilen 20 yıl hapis cezası ile gönül ilişkisi yaşadığı öne sürülen Numan Bekar'a (45) verilen müebbet hapis cezası, Yargıtay tarafından bozulmasının ardından sanıklar tekrar hakim karşısına çıktı. Daha önceki yargılamada suçlamaları kabul etmeyen ancak bugünkü duruşmada suçu birbirine atan Ayşe Bilen ve Numan Bekar, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

5.03.2020Haber

Mali müşavir cinayetinde flaş gelişme

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, 2012 yılının Eylül ayında öldürüldüğü iddia edilen ancak cesedi bulunamayan mali müşavir Mevlüt Bilen'in (46) eşi Ayşe Bilen'e verilen 20 yıl hapis cezası ile gönül ilişkisi yaşadığı öne sürülen Numan Bekar'a (45) verilen müebbet hapis cezası, Yargıtay tarafından bozulmasının ardından sanıklar tekrar hakim karşısına çıktı. Daha önceki yargılamada suçlamaları kabul etmeyen ancak bugünkü duruşmada suçu birbirine atan Ayşe Bilen ve Numan Bekar, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

5.03.2020Gündem
Yargıtaydan flaş açıklama...Elektrik faturalarıyla ilgili önemli karar

Yargıtay'dan flaş açıklama...Elektrik faturalarıyla ilgili önemli karar!

Yargıtay 3'üncü Hukuk Dairesi, elektrikteki kayıp-kaçak bedellerinin vatandaşın faturalarına yansıtılmasına ilişkin uygulamanın 2016'da yürürlüğe giren yasa değişikliğiyle hukuka uygun hale geldiğine karar verdi. Daire, bu nedenle kayıp-kaçak bedellerine ilişkin tahsilatın tüketiciye iadesine karar verilemeyeceğine hükmetti.

4.03.2020Ekonomi
Şehit Savcı Selim Kiraz davasında yeni gelişme

Şehit Savcı Selim Kiraz davasında yeni gelişme

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, savcı Selim Kiraz'ın makam odasında şehit edilmesine ilişkin davada sanıklara verilen cezaların onanmasını istedi.

3.03.2020Gündem
Milyonları ilgilendiren karar Yargıtay açıkladı: İmzalamasa da ödeyecek

Milyonları ilgilendiren karar! Yargıtay açıkladı: İmzalamasa da ödeyecek

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi'nden emlakçıların alım satım komisyonuyla alakalı emsal nitelikte bir karar geldi. Yüksek Mahkeme; taşınmazın satılması için emlakçıyla imzalanan sözleşmede , mülk sahibi yerine bir yakınının imzasının da bulunmasının yeterli olduğuna hükmetti.

3.03.2020Ekonomi
Yüksek komisyona direnen bankalar var

Yüksek komisyona direnen bankalar var

Bazı bankların kredisini erken kapatmak isteyen şirketlerden yüksek komisyon bedeli istediği öğrenildi. Ekonomi yönetimi ocak ayında bir karar almış ve kalan vadesi 2 yılı aşmayan kredilerden yüzde 1 komisyon alınabileceğini açıklamıştı. Bursa’da bir bankanın kredisini erken kapatmaya çalışan bir şirketten yüzde 15 komisyon istemesi dikkat çekti.

3.03.2020Ekonomi
Balat tacizcisi serbest kaldı

Balat tacizcisi serbest kaldı!

15 Aralık'ta Fatih Balat'ta bir kadını taciz eden Halil P. davasında, mahkeme sanığa 7 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, tutuklamanın cezalandırma aracı değil tedbir niteliğinde olması nedeniyle sanığın tahliyesine karar verdi.

2.03.2020Gündem
Kadını şiddetten koruyan iki karar

Kadını şiddetten koruyan iki karar

‘Aile Bakanlığı’na haber vermedin’ tahliyesine son. Sokakta 12 kez bıçaklayana ‘tahrik indirimi’ olamaz

1.03.2020Gündem
Necmettin Erbakan ölüm yıl dönümünde anılıyor - Necmettin Erbakan kimdir, ne zaman öldü

Necmettin Erbakan ölüm yıl dönümünde anılıyor - Necmettin Erbakan kimdir, ne zaman öldü?

Necmettin Erbakan ölüm yıl dönümünde anılıyor. Milli Görüş hareketinin kurucu lideri ve Türk siyasetinin ‘Hocası’ merhum başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın vefatının üzerinden 9 yıl geçti. Peki, Necmettin Erbakan ölüm yıl dönümünde anılıyor. Necmettin Erbakan kimdir, ne zaman öldü? Kimisine göre 'Hoca', 'Profesör' kimisine göre de 'Dava adamı', 'Savunan adam' ve 'Mücahit' yakıştırmalarıyla tanımlanan merhum başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın hayatına dair bilgileri derledik.

27.02.2020Gündem
Gökçek’e FETÖ’den suç duyurusu

Gökçek’e FETÖ’den suç duyurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), eski başkan Melih Gökçek’in de aralarında bulunduğu yedi kişi hakkında FETÖ'den suç duyurusunda bulundu. Yedi kişiye ‘görevi kötüye kullanma’, ‘suç örgütüne yardım etme ve terörizmin finansmanı’ suçlamaları yöneltildi.

27.02.2020Gündem
TMSF Başkanı Gülal: TMSF Avrupanın en kuvvetli kurumlarından biri

TMSF Başkanı Gülal: TMSF Avrupa'nın en kuvvetli kurumlarından biri

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal "TMSF'nin 50 milyar liralık rezervi var. Burada önemli olan rezervin sigortalı mevduatı karşılama oranı. Karşılama oranımız yüzde 6 seviyesinde. Bu Avrupa'nın en yüksek oranı. Bu manada Avrupa'nın en kuvvetli mevduat sigortacılığı kurumlarında biriyiz" dedi.

26.02.2020Ekonomi
FETÖ’nün ‘stajyer hakim’ sorumlusu

FETÖ’nün ‘stajyer hakim’ sorumlusu

FETÖ üyeliği gerekçesiyle meslekten ihraç edildikten yaklaşık 4 yıl sonra yakalanan eski Yargıtay Tetkik Hâkimi Hüseyin Purtaş hakkında örgüt üyeliği suçundan dava açıldı. Purtaş’ın, örgütte “devreci” olarak görev aldığı ve örgütün stajyerlerinden sorumlu olduğu, hâkim adaylarının staj sürecinde kalacakları evleri belirlediği, bu evlerde kalacak kişilerle ilgilendiği, örgüt toplantılarına katılıp himmet topladığı iddia edildi.

26.02.2020Gündem
28 Şubat’ta tankları yürüten Hikmet Köksal öldü

28 Şubat’ta tankları yürüten Hikmet Köksal öldü

Sincan’da tankları yürüten isim olarak yargılandığı 28 Şubat davasında müebbet hapis cezası alan ve rütbeleri sökülen eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Hikmet Köksal (88) İstanbul’da hayatını kaybetti. Köksal, cezaya ilişkin Yargıtay süreci henüz bitmediği için bugün askeri törenle defnedilecek.

26.02.2020Gündem
Paksoy kardeşlerin beraatine ilişkin gerekçeli karar çıktı

Paksoy kardeşlerin beraatine ilişkin gerekçeli karar çıktı

Beyoğlu'nda 10 yıl önce Boston Üniversitesi mezunu 24 yaşındaki Nazlı Sinem Erköseoğlu'nun 8. kattan apartman boşluğuna düşerek yaşamını kaybetmesine ilişkin yargılanan Paksoy Holding'in veliahtları Mahmut Emre Paksoy ve Can Paksoy hakkında verilen beraat kararının gerekçesi belli oldu. Gerekçeli kararda Nazlı Sinem Erköseoğlu’nun "olay öncesindeki birtakım psikolojik problemleri nedeniyle pencereden atladığı ve bu atlama neticesinde vefat ettiği" ifade edildi.

25.02.2020Gündem
Fırat Çakıroğlunun katiline verilen çifte müebbet ceza onandı

Fırat Çakıroğlu'nun katiline verilen çifte müebbet ceza onandı

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, üniversite öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nu öldüren Nurullah Semo'ya "kasten öldürme" ve "devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak" suçlarından iki kez müebbet hapis cezası veren istinaf kararını onadı. Kararda, sanığın kasten öldürme suçunun da sabit olduğu belirtilerek, bu nedenlerle Bölge Adliye Mahkemesi hükümlerin onanmasına karar verildiği bildirildi.

25.02.2020Gündem
Son dakika haberler... Güleda Cankel davasında sanık Zafer Pehlivandan kan donduran sözler

Son dakika haberler... Güleda Cankel davasında sanık Zafer Pehlivan'dan kan donduran sözler

Isparta'da üniversite öğrencisi Güleda Cankel'i (19) bıçaklayarak öldüren eski erkek arkadaşı Zafer Pehlivan'ın (20) yargılanmasına başlandı. Savcının mütalaasında 'tasarlayarak' öldürme suçundan cezalandırılmasını istediği sanık duruşmadaki ifadesinde, "Yatakta yüzükoyun yatıyordu. Boğazını sıkmaya başladım. Yüzünü çevirdiğim esnada mosmor kaldığını gördüm. Kabloyu boğazına doladım ama sıkmadım. Güleda eline bıçak alarak kalbine dayadı ve kendisini öldüreceğini söyledi. Bıçağı aldım göğsüne dayadım ve içeri girmesi için bastırdım" dedi.Acılı baba Mustafa Cankel'in duruşmadaki ''Bir baba ve annenin yaşayacağı en büyük acıyı yaşadık. İnsanın kızının tabutunu taşıması çok zor" şeklindeki sözleri ise yürek dağladı.

25.02.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Koronavirüs nedeniyle özel okuldan ücret iadesi istenebilir mi?

Özel okullarda koronavirüs nedeniyle kesintiye uğrayan yüz yüze eğitim, özel öğretim, kreş ve anaokullarında verilmeyen hizmetler nedeniyle hukuken ücret iadesi istenebilir mi? Nereye, hangi koşullarda başvurulabilir?

30.03.2020

Koronavirüs Salgınında Evden Çalışmak Mümkün mü?

Koronavirüsin sağlık üzerindeki etkileri sürüyor ve yeni önlemeler alınmaya devam ediyor. Maçlar seyirsiz oynanıyor, okullar tatil ediliyor, kamu kurumları önlemler alıyor. Peki özel sektörde çalışanlar ne yapacak? Herkes önlem alırken bu işin hukuki boyutunu Avukat Emel Özbek anlattı.

15.03.2020

Yargıtay Başkanı’nın gözünden yargıya güven meselesi

Bu ayın sonuna doğru yaş haddi nedeniyle emekliye ayrılacak olan Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, son zamanlarda yargının durumuna ilişkin dikkat çekici açıklamalar yapıyor.

14.03.2020

FETÖ ile mücadele edenler mağdur oluyor

ANKARA’dan kent mimarı Tahir Çalgüner, gönderdiği mektupta, 15 Temmuz 2016 sonrası FETÖ zanlılarının, kendilerinden şikâyetçi olan müştekilerden rövanş almaya ve sözde aklanmaya yönelik bir yöntem geliştirdiklerini, böylelikle ceza mahkemeleri ve savcılıklarda kayda girmeden hukuku arkadan dolanma faaliyeti içinde olduklarını söyledi.

12.03.2020

Kötü komşuyla mücadele yolları

Gürültü yapan, rahatsız eden komşunuzun bu hareketleri Kat Mülkiyetleri Kanunu’ndaki sınırları aşıyorsa ve ‘çekilmez bir hal’ aldıysa katlanmak zorunda değilsiniz. ‘Komşuluk hukuku’ çerçevesinde önce nezaketle siz uyarın. Yöneticiniz ve kiracıysa ev sahibinden de uyarmasını isteyin. Uyarı işe yaramazsa, kolluğa şikâyet edin.

9.03.2020

Feray için adalet

Feray, Mersin Toros Üniversitesi’nde son sınıf öğrencisiydi. Suçsuz, savunmasız, masum olduğu halde 19 Eylül 2017 tarihinde o sırada polis olan Fatih Burak Aykul tarafından öldürüldü. Mahkeme, delilleri yok eden, karartan katile indirimli 5 yıl 3 ay ceza verdi ve katil 4 Ocak 2019 tarihinden bu yana serbest, sokakta geziyor. Hak, hukuk, adalet bunun neresinde?

6.03.2020

‘F. Gülen’in yargı serüveni’

Yargıtay Onursal Daire Başkanı Hamdi Yaver Aktan’ın dün Cumhuriyet’te yayınlanan ‘Kestanepazarı’ndan Pensilvanya’ya-F.Gülen’in yargı serüveni’ başlıklı yazısı, tam belgesel niteliğinde. Bu bilgileri, baroların ve hukukçuların arşivlerine not etmesi gerekiyor.

4.03.2020

Bilirkişiyle FETÖ imamı aynı karede mi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bilal Erdoğan arasında olduğu iddia edilen ses kayıtlarıyla ilgili kampanyasını sürdürüyor.

28.02.2020