MENÜ

Yargıtay

Yargıtay ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yargıtay haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 30.912 Yargıtay haberi bulunmuştur.

Yargıtay, bazı ülkelerin yargı sistemlerinde bulunan en üst düzey mahkemedir. Bu tür yargı sistemlerinde son inceleme mercii Yargıtay'dır. Bazı ülkelerde Askerî Yargıtaylar da bulunmaktadır. Askerî Yargıtay'ın Yargıtay'dan tek farkı askerî davalara bakmalarıdır. Yargıtay yaklaşık olarak diğer ülkelerdeki yüksek mahkemelerin dengidir. 

Yargıtay Haberleri

Şiirin Can Babası Can Yücel anılıyor

Şiirin Can Baba'sı Can Yücel anılıyor

Eski Milli Eğitim Bakanı, Köy Enstitüleri'nin kurucusu ve öğretmen Hasan Ali Yücel'in oğlu, Canan Yücel Eronat'ın ikiz kardeşi Can Yücel'in vefatının üzerinden 21 yıl geçti.

11.08.2020Keyif
Ankarada hakim ve istihbaratçı olduğunu söyleyerek dolandıran şüpheli tutuklandı

Ankara'da 'hakim ve istihbaratçı' olduğunu söyleyerek dolandıran şüpheli tutuklandı

ANKARA'da kendini emekli askeri hakim, istihbaratçı, polis ve asker olarak tanıtarak, dolandırıcılık yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan Doğan Çelik, sevk edildiği adliyede, tutuklandı. Çelik'in dolandırıcılık olaylarından elde ettiği gelirle lüks bir hayat sürdüğü, güvenlik güçlerine yakalanmamak için aracında tepe lambası ile telsiz taşıdığı öğrenildi.

11.08.2020Gündem
Mert Hakanın yazışmalarını sızdırana hapis cezası yolda

Mert Hakan'ın yazışmalarını sızdırana hapis cezası yolda!

Fenerbahçe’nin yeni transferi Mert Hakan Yandaş’a ait olduğu iddia edilen yazışmalar, gündemi sarstı. Konu hakkında sarı-lacivertli hukukçular devreye girerken, yazışmaların ifşa edilmesinde Türk Ceza Kanunu’nda 5 yıla kadar hapis cezası bulunuyor.

8.08.2020Futbol
Yargıtaydan milyonlarca çalışanı ilgilendiren karar Çifte tazminat hakkı alabilirsiniz

Yargıtay'dan milyonlarca çalışanı ilgilendiren karar! Çifte tazminat hakkı alabilirsiniz

Çalıştığı işyerinde amirlerinin, 'sende birazcık şeref varsa şimdiye kadar istifa ederdin' şeklinde hakarete varan sözlerine maruz kalan işçiye müjdeli haber Yargıtay'dan geldi. Yüksek Mahkeme; hakarete maruz kalan işçiye hem kıdem tazminatı hem de manevi tazminat ödenmesinin önünü açtı.

8.08.2020Ekonomi
Yargıtay’dan flaş karar Seni ve kalbini nasıl kazanabilirim yazmıştı…

Yargıtay’dan flaş karar! 'Seni ve kalbini nasıl kazanabilirim' yazmıştı…

Yargıtay, 'WhatsApp' uygulamasından gönderilen 'Slm seni ve kalbini nasıl kazanabilirim' mesajının cinsel taciz suçu oluşturduğuna hükmetti.

7.08.2020Gündem
Nine ile torununun korkunç ölümünde yeni gelişme

Nine ile torununun korkunç ölümünde yeni gelişme!

YARGITAY,  Ümraniye'de nişanlandığı gece alkollü kullandığı araçla Fatma Kalender (68) ve torunu Ahmet Yiğit Kalender'e (11) çarparak ölümüne neden olan Emrah Bozdemir'e verdiği 14 yıl 2 aylık hapis cezası kararında direnen yerel mahkemenin kararını, bir kez daha bozdu. Yargıtay'ın bozma kararına bu kez iki üye muhalefet ederek yerel mahkemeyi haklı buldu.

7.08.2020Gündem
Böyle bir suç yok Kedileri kısırlaştırma dolandırıcılığı

Böyle bir suç yok! Kedileri kısırlaştırma dolandırıcılığı

Yargıtay, üç kediyi kısırlaştırdıklarını söylemelerine rağmen yapamadıkları ortaya çıkan iki veteriner hakkında “nitelikli dolandırıcılık” suçundan verilen beraat kararını onadı.

6.08.2020Gündem
Emsal karar: Eşi ve annesi arasında dengeyi kuramayan koca ağır kusurlu sayıldı

Emsal karar: Eşi ve annesi arasında dengeyi kuramayan koca ağır kusurlu sayıldı!

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, milyonlarca evliyi ilgilendiren emsal nitelikteki karara imza attı. Yüksek Mahkeme, eşiyle ailesi arasında dengeyi koruyamamayı boşanma sebebi saydı. Eşiyle dengeyi koruyamamanın ağır kusur sayılmasına hükmetti.

5.08.2020Gündem
Yargıtaydan önemli karar Tüm çalışanları ilgilendiriyor

Yargıtay'dan önemli karar! Tüm çalışanları ilgilendiriyor

Milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren fazla mesai kararı geçtiğimiz günlerde Yargıtay 22. Hukuk Dairesi'nden çıktı. Fazla çalışma yaptığını iddia eden işçinin bu iddiasını ispatla yükümlü olduğuna dikkat çeken Yüksek Mahkeme, işçinin imzasını taşıyan bordronun, sahteliği ispat edilinceye kadar kesin delil olduğuna dikkat çekti.

4.08.2020Ekonomi
Bilgisayar başında çalışanlar dikkat Yargıtaydan önemli karar

Bilgisayar başında çalışanlar dikkat! Yargıtay'dan önemli karar

Bilgisayarına kurduğu programla personelinin bütün yazışmalarını takip eden patron, hatalı bulundu. Yargıtay, işçinin haberi olmadan izlenmesi yoluyla elde edilen bilgilerin haklı fesih sebebi sayılmayacağına hükmetti.

3.08.2020Ekonomi
Kızını Almanya’ya göndermek istemeyen anne, Yargıtay’ı bekliyor

Kızını Almanya’ya göndermek istemeyen anne, Yargıtay’ı bekliyor

Almanya’da yaptığı evlilikten dünyaya gelen 7 yaşındaki kızının, velayet davasındaki yavaşlık nedeniyle orada yaşayan eski eşine gönderilmesinin an meselesi olduğunu dile getiren ve yardım isteyen Adanalı Sakine Tillioğlu (28), “Mahkeme kızımın velayetini bana verdi. Fakat daha önce kızımın babasına gönderilmesi kararını onaylayan Yargıtay lehime sonuçlanan velayet kararını henüz onaylamadı. Kızım her an elimden alınabilir” dedi.

31.07.2020Avrupa
Yargıtaydan kötü haber Bunu yapan tazminatsız kovulacak

Yargıtay'dan kötü haber! Bunu yapan tazminatsız kovulacak

Bir plastik ve boya fabrikasında çalışan güvenlik görevlisi, sıcağın da etkisiyle bir anda uykuya daldı. Devriyeye çıkmadığı tespit edilen güvenlikçi kovuldu. Mahkemenin 'kıdem tazminatı ödenmeli' dediği uykucu güvenlik görevlisine kara haber Yargıtay'dan geldi. Yüksek mahkeme; mesaide uyuyanların tazminatsız şekilde kovulmasının önünü açtı.

29.07.2020Ekonomi
Tanıkken borçlu oldu, tüm mal varlığına haciz konuldu

Tanıkken borçlu oldu, tüm mal varlığına haciz konuldu

Antalya'nın Kemer ilçesinde, 2006 yılında bir müteahhidin bitiremediği inşaata ortak olan Haşim Hasanoğlu, müteahhidin üçüncü ortakla arasındaki davada tanıkken, ilerleyen süreçte borçlu olarak yargılandı. Dava sonunda yaklaşık 1.2 milyon TL borç çıkartılan Hasanoğlu’nun, tüm malvarlığına haciz konuldu.

28.07.2020Gündem
Adli tatil ne zaman bitecek Tarih belli oldu

Adli tatil ne zaman bitecek? Tarih belli oldu

Mahkemede işlemleri olan vatandaşlar, yakın zaman önce başlayan 2020 adli tatilin ne zaman biteceğini merak ediyor. Hakim, savcı ve adliye çalışanları, ülkemizde her yıl adli tatil sürecine girerek belli bir dönem izin yapıyor. Adli tatil süresince, Yüksek yargı organları Danıştay ile Yargıtay’da nöbetçi heyetler görev yapıyor. Peki, adli tatil ne zaman bitecek?

26.07.2020Gündem
Yargıtaydan soyadı konusunda emsal karar Tüm babaları ilgilendiriyor

Yargıtay'dan 'soyadı' konusunda emsal karar! Tüm babaları ilgilendiriyor

Yargıtay, Gaziantep'te yaşayan bir babanın, boşandığı eşinin çocuğunun soyadını değiştirmesine ilişkin yaptığı itirazı yerinde bularak, anneye tanınan "çocuğa soyadı verme" hakkının çocuğun menfaati doğrultusunda yapılabileceğine hükmetti.

25.07.2020Ekonomi
Firari emniyet müdürü yakalandı Acılı ailenin yürek yakan feryadı...

Firari emniyet müdürü yakalandı! Acılı ailenin yürek yakan feryadı...

İstanbul Halkalı’da trafikte tartıştığı Ahmet Sülüşoğlu’nu(32) üç kurşunla öldürdükten sonra ilk yargılamada ceza almayan, ancak kararın Yargıtay tarafından bozulmasından sonra ortadan kaybolan İstanbul eski Emniyet Müdür Yardımcısı Celal Yılmaz ‘ın 1,5 yıl sonra Antalya’da yakalanması Sülüşoğlu Ailesini umutlandırdı. Sülüşoğlu’nun yengesi Serpil Sülüşoğlu, ''Cinayet sonrası delilleri karartmak için senaryo yazmak için Ahmet’in ölümünü 9 saat sonra bize söylemişlerdi. Biz evladımızın öldürüldüğünü bilmeden uyuduk o gece yataklarımızda. Ne acı.'' dedi.

25.07.2020Gündem
Firari emniyet müdürü yakalandı Acılı ailenin yürek yakan feryadı...

Firari emniyet müdürü yakalandı! Acılı ailenin yürek yakan feryadı...

İstanbul Halkalı’da trafikte tartıştığı Ahmet Sülüşoğlu’nu(32) üç kurşunla öldürdükten sonra ilk yargılamada ceza almayan, ancak kararın Yargıtay tarafından bozulmasından sonra ortadan kaybolan İstanbul eski Emniyet Müdür Yardımcısı Celal Yılmaz ‘ın 1,5 yıl sonra Antalya’da yakalanması Sülüşoğlu Ailesini umutlandırdı. Sülüşoğlu’nun yengesi Serpil Sülüşoğlu, ''Cinayet sonrası delilleri karartmak için senaryo yazmak için Ahmet’in ölümünü 9 saat sonra bize söylemişlerdi. Biz evladımızın öldürüldüğünü bilmeden uyuduk o gece yataklarımızda. Ne acı.'' dedi.

25.07.2020Gündem
Hürriyet duyurmuştu; yakalandı

Hürriyet duyurmuştu; yakalandı

Trafikte tartıştığı kişiyi 3 kurşunla öldüren Eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Celal Yılmaz, 1.5 yıl sonra Antalya’da yakalandı.

25.07.2020Gündem
Ceren Özdemirin ailesinden Pınar Gültekinin ailesine taziye telefonu

Ceren Özdemir'in ailesinden Pınar Gültekin'in ailesine taziye telefonu

ORDU’da cezaevi firarisi Özgür Arduç tarafından bıçaklanarak öldürülen üniversite öğrencisi balerin Ceren Özdemir'in (20) babası Yılmaz Özdemir, Muğla'da öldürülen üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'in (27) ailesini telefonla arayarak, taziyelerini iletti. Yılmaz Özdemir, "Kanunlarda bir değişiklik yapılmalı ve artık bu işe bir çözüm bulunmalı" dedi.

23.07.2020Gündem
Burhan Üstün kimdir Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı Burhan Üstünün biyografisi

Burhan Üstün kimdir? Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı Burhan Üstün'ün biyografisi

Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığına Anayasa Mahkemesi Üyesi Burhan Üstün seçildi. Anayasa Mahkemesi Üyesi Burhan Üstün, Genel Kurulda yapılan oylama sonucunda 12 oyla başkanlığa seçildi. Bu gelişmenin ardından Burhan Üstün'ün kim olduğu merak konusu oldu. Peki, Burhan Üstün kimdir? İşte, Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı Burhan Üstün'ün biyografisi...

23.07.2020Gündem
Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı belli oldu

Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı belli oldu

Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığına Anayasa Mahkemesi Üyesi Burhan Üstün seçildi.

23.07.2020Gündem
Son dakika... Anayasa Mahkemesinden, Enis Berberoğlu kararı

Son dakika... Anayasa Mahkemesi'nden, Enis Berberoğlu kararı

Anayasa Mahkemesi, Enis Berberoğlu'nun hak ihlali başvurusu hakkındaki kararını erteledi.

23.07.2020Gündem
Darbe davasından müebbet almışlardı... Yargıtay’dan erlere beraat

Darbe davasından müebbet almışlardı... Yargıtay’dan erlere beraat

Yargıtay, 15 Temmuz TRT Harbiye Davası’nda 14 ere verilen mübbet cezasını bozdu ve beraat istedi.

23.07.2020Gündem
Son dakika haberi: Hukuk davalarına ilişkin yargı paketi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

Son dakika haberi: Hukuk davalarına ilişkin yargı paketi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

Son dakika haberine göre; Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında hazırlanan Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

21.07.2020Gündem
Son dakika haberler: Yargıtay cezayı fazla buldu... Bu nasıl gerekçe

Son dakika haberler: Yargıtay cezayı fazla buldu... Bu nasıl gerekçe?

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, eve zorla girerek 13 yaşındaki kız çocuğuna istismarda bulunmak isteyen sanığa verilen 6 yıllık cezayı fazla buldu. Hazırlanan tebliğnamede, ‘sanığın nitelikli cinsel saldırıda bulunacağına ilişkin bir beyanda bulunmadığı’ gerekçesiyle verilen cezadan indirim istendi.

21.07.2020Gündem
AYM raportörü Berberoğlu’nun başvurusunda ‘ihlal’ görüşünde

AYM raportörü Berberoğlu’nun başvurusunda ‘ihlal’ görüşünde

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, eski CHP milletvekili Enis Berberoğlu’nun bireysel başvurusunu 23 Temmuz günü görüşerek karara bağlayacak.

21.07.2020Gündem
Sakal bırakan çalışanlar dikkat Yargıtaydan önemli karar

Sakal bırakan çalışanlar dikkat! Yargıtay'dan önemli karar

Çalıştığı özel şirkette yönetimin iki kez yazılı olarak uyarmasına rağmen sakalını kesmeyen yönetici, tazminatsız kovuldu. İş Mahkemesi'nin işe iade ettiği genç yöneticiye kötü haber Yargıtay'dan geldi. Sakal konusunda emsal teşkil edecek bir karara imza atan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, İş Mahkemesi'nin işe iade kararını bozdu.

19.07.2020Ekonomi
Eski başyaver FETÖcü Ali Yazıcının cezası belli oldu

Eski başyaver FETÖ'cü Ali Yazıcı'nın cezası belli oldu

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davada, Yargıtayın bozma kararının ardından yeniden yargılanan eski başyaver Ali Yazıcı'ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

17.07.2020Gündem
Yargıtaydan emsal karar Tüm çalışanları ilgilendiriyor

Yargıtay'dan emsal karar! Tüm çalışanları ilgilendiriyor

Özel sektör çalışanlarının sıkıntı yaşadığı konuların başında gelen SGK priminin tam ödenmemesi konusuna Yargıtay'dan çarpıcı bir karar geldi. Yüksek Mahkeme, patronuna 'Sigorta primimi aldığım maaştan göster' dediği için kovulan işçiye tazminat ödenmesi gerektiğine hükmetti.

17.07.2020Ekonomi
Fenerbahçenin eski başkanı Aziz Yıldırım: Ben Türkiyeye dönerken onlar adaletten kaçtı

Fenerbahçe'nin eski başkanı Aziz Yıldırım: 'Ben Türkiye'ye dönerken onlar adaletten kaçtı'

Fenerbahçe'nin eski başkanı Aziz Yıldırım, Yargıtay'ın usulden bozması üzerine yeniden görüşen şike davasında konuştu.

17.07.2020Futbol
Fethi Pekin: Fenerbahçe aklandıktan sonra haklarını sonuna kadar arayacaktır

Fethi Pekin: Fenerbahçe aklandıktan sonra haklarını sonuna kadar arayacaktır

İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi'nin 'futbolda sözde şike' davasında aldığı 'usul eksikliği' nedeniyle bozma kararına uyulmasına oybirliğiyle karar verdi. Mahkeme, Fenerbahçe eski Başkanı Aziz Yıldırım ile birlikte 6 kişinin dosyasının ayrılmasına, 2016/62 nolu dosyanın incelenmek üzere istenmesine, kumpas davasındaki delillerin gözden geçirilmesine ve yeni duruşmanın 6 Kasım 2020 tarihine ertelenmesine hükmetti.

16.07.2020Futbol
Aziz Yıldırım ve Ali Koç Çağlayanda

Aziz Yıldırım ve Ali Koç Çağlayan'da

Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi, İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 'futbolda şike' davasında alınan kararı 'usul eksikliği' nedeniyle geçtiğimiz aylarda bozdu. 5'inci Ceza Dairesi'nin aldığı karar sonrasında şike yapmakla suçlandığı davada hakkında beraat kararı verilen Fenerbahçe Kulübü eski Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 36 sanığın yargılandığı duruşmanın yeniden görüşülmesine bugün başlandı

16.07.2020Diğer
Son Dakika Haberi | Fenerbahçe Eski Başkanı Aziz Yıldırım adliyede Şike davasında karar...

Son Dakika Haberi | Fenerbahçe Eski Başkanı Aziz Yıldırım adliyede! Şike davasında karar...

Yargıtay'dan dönen Futbolda Şike Davası, usuldeki eksiklerin giderilmesi için bugün yeniden görülüyor... Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi, İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 'futbolda şike' davasında alınan kararı 'usul eksikliği' nedeniyle geçtiğimiz aylarda bozdu. Fenerbahçe Kulübü eski Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 36 sanığın yargılandığı duruşmanın yeniden görüşülmesine bugün başlandı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtayın "futbolda şike" davasında verilen beraat kararlarını usulden bozma ilamına uyulmasına karar verdi

16.07.2020Futbol
Melisin Yunan babaya iade kararı ile ilgili AYMden flaş karar

Melis'in Yunan babaya iade kararı ile ilgili AYM'den flaş karar!

Yargıtay tarafından velayeti Selanikli baba Georgios Tsakiridis'e verilen 4 yaşındaki kızı Melis ile ortadan kaybolan İzmirli anne Dilek Güneş'e sevindirici haber Anayasa Mahkemesi'nden geldi. AYM, küçük kızın babasına iade edilmesi kararının, 'Anayasanın 20'nci maddesinde güvence altına alınan aile hayatına saygı hakkının ihlali' olduğuna karar verdi. Karar üzerine yeniden görülecek davada, yerel mahkemenin, AYM'nin kararının aksi karar verme hakkı bulunmuyor.

16.07.2020Gündem
Son dakika haberler... Gazi Mecliste 15 Temmuz anması... Cumhurbaşkanı Erdoğandan TBMMde flaş mesajlar

Son dakika haberler... Gazi Meclis'te 15 Temmuz anması... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan TBMM'de flaş mesajlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 4. yılında, şehitler anıtına çelenk bıraktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra ise Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne geldi ve 15 Temmuz gecesi bombanın düştüğü alana karanfil bıraktı. TBMM'de de açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Güçleri yetseydi seçilmiş tüm yöneticilerini katletmekten çekinmeyeceklerine emin olunuz." ifadelerini kullandı. "Kartların yeniden karıldığı bir döneme girmiş bulunuyoruz." diyen Erdoğan, "Bu değişim sürecini başarıyla yönetmek mecburiyetindeyiz." dedi.

15.07.2020Gündem
Suikast timindeki tek firari 4 yıldır her yerde aranıyor

Suikast timindeki tek firari! 4 yıldır her yerde aranıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele, 15 Temmuz gecesi gerçekleştirilen darbe girişimi sırasında saldırı düzenleyen suikast timinde yer alan ve firari konumdaki tek kişi olan eski yüzbaşı Burkay Karatepe, her yerde aranıyor.

14.07.2020Gündem
FETÖnün kılcal damarlarına inen yol: Ankesör

FETÖ'nün kılcal damarlarına inen yol: Ankesör

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından prensip edindiği gizlilik ilkesi, gözaltına alınan bir mahrem askerin itiraflarıyla başlanan "ankesör" operasyonlarıyla açığa çıkarıldı.

14.07.2020Gündem
2020 Adli tatil ne zaman başlıyor

2020 Adli tatil ne zaman başlıyor?

Yargıda toplu izin kullanımı anlamına gelen adli tatilin 2020 yılında ne zaman başlayacağı, adliyelerde çeşitli işleri olan vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Peki, adli tatil ne zaman başlayacak? İşte, adli tatil hakkında merak edilen detaylar...

14.07.2020Gündem
Yargıtay, Fettah Tamince ile ilgili iki kararı bozdu

Yargıtay, Fettah Tamince ile ilgili iki kararı bozdu

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Fettah Tamince hakkında, "nitelikli dolandırıcılık, zimmet, güveni kötüye kullanma ve Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye olmak" suçlarından açılan soruşturmada verilen "kovuşturmaya yer olmadığına" dair kararı üzerine Antalya 3. Sulh Ceza Hakimliğince verilen iki ayrı kararı bozdu. Gereği yerine getirilmek üzere dosyanın, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığına iletilmek üzere Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine karar verildi.

13.07.2020Ekonomi

Yazar Sonuçları

Sigortalılık sürelerinin tespiti

Binlerce kişi işsiz kalma, maaş alamama gibi korkularla işverenin sigortasız çalıştırma girişimine boyun eğmekte, anayasa ile tanınmış sosyal güvenlik hakkından fedakarlık etmektedir. Ancak sigorta bildirimini geç yapan veya hiç yapmayan iş yeri ile ilgili olarak hizmet tespiti davası açabileceğinizi ve bildirilmeyen sigortalı çalışmanızı her türlü delil ve tanık ile ispatlayabileceğinizi bildirmek isterim.

11.08.2020

Akıtan çatının tamir masrafını kim öder?

Çatı katında oturuyorsunuz, kiremitler kırıldı, salonunuza su akıyor. Masrafı kim ödeyecek? Çatıya ya da terasa mağazanızın reklam panosu mu koymak istiyorsunuz? Tüm komşularınızın izni ve bir karar gerekir mi? İşte cevapları...

3.08.2020

Mülk sahipleri ve kiracılar için neler değişiyor - 2

Yeni Türk Borçlar Kanunu (TBK) 2012’de yürürlüğe girmiş ancak bu yasanın içinde yer alan dokuz maddenin uygulaması ise 2020/Temmuz ayına bırakılmıştı...

29.07.2020

Nasıl sonuçlanacağını çok merak ettiğim bir dava

Orgeneral Nusret Taşdeler, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Ergenekon davasında hakkında tutuklama kararı verilen ilk muvazzaf orgeneraldi. Ergenekon yargılamasını yapan İstanbul’daki 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 27 Kasım 2012 tarihinde hakkında tutuklama kararını verdiğinde, Orgeneral Taşdeler Yüksek Askeri Şûra üyesi olarak görev yapıyordu.

22.07.2020

Hangi faaliyet darbedir, hangisi değildir?

15 Temmuz kalkışmasından sonra darbecilerin adalet önünde hesap vermeleri aşamasına geçilip soruşturmalar ve ardından yargılamalar başladığında özellikle ilk dönemde sancılı bir sürece girildi.

21.07.2020

15 Temmuz’un yıldönümünde durumu dikkat çeken bir sanık

15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde darbe davalarının durumunu genel bir şekilde değerlendirirken tematik akıştan ayrılarak üç yıldır yakından izlediğim bir dosyaya odaklanmak istiyorum bugün.

18.07.2020

Adalet geç gelmemeli

FENERBAHÇE eski Başkanı Aziz Yıldırım’ın devam eden şike davasıyla ilgili ifadelerini okudum.

17.07.2020

Uzun bir zaman darbe davalarıyla yaşamaya hazır olalım

Dünkü yazımız genel hatlarıyla 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili davaların birinci derece mahkemelerdeki seyrini değerlendiriyordu. Buna göre, açılan toplam 289 darbe davasından 275’i sonuçlanmış, kalan 14’ünde yargılama süreci devam etmekteydi.

17.07.2020

15 Temmuz darbe davalarında failler ve mağdurlar

Fetullahçı kriminal örgütün 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümleri, bu hadiseyi hatırlamanın yanı sıra, kalkışmayla ilgili olarak açılmış olan davaların seyrini gözden geçirip bir envanter çıkartmak açısından da bir fırsat yaratıyor.

16.07.2020

Danıştay’ın Ayasofya kararında dikkat çeken noktalar

Danıştay 10’uncu Dairesi’nin Ayasofya’nın müze statüsünü iptal eden 19 sayfa uzunluğundaki kararı daha giriş sayfasında ‘Davalı’ konumundaki eski Başbakanlık tarafından yapılan savunmayla başlıyor. Kararda, ‘Davalı’ bölümünün karşısında “Cumhurbaşkanlığı (Başbakanlık) Ankara” yazılı.

14.07.2020

Amerika ve Avrupa’nın müttefiki FETÖ

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)’nün 15 Temmuz darbe girişimi üzerinden tam dört yıl geçti. Türk milletinin, dünya demokrasi tarihine geçen direnişi sayesinde darbe girişiminin bastırılmasıyla, 27 Mayıs 1960 ve 12 Eylül 1980 darbelerinin aksine Türkiye Büyük Millet Meclisi üçüncü kez kapatılmaktan kurtuldu.

13.07.2020