EKSTRA
MENÜ

Öğrenciler

Öğrenciler ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Öğrenciler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 93.880 Öğrenciler haberi bulunmuştur.

Öğrenciler Haberleri

Okula dönüş

Okula dönüş

17 günlük tam kapanmanın ardından kademeli normalleşmenin ilk gününde okul koridorları canlandı. Anasınıfları ile sınava hazırlanan 8 ve 12’lerin takviye kurslarında dersbaşı yapıldı. Minikler cıvıl cıvıldı, büyük öğrenciler ise iyi bir lise ve üniversite hedefiyle deneme sınavlarında ter döktü.

18.05.2021Gündem
19 Mayısta (yarın) canlı ders var mı, okullar tatil mi İşte 19 Mayısta uzaktan eğitimin durumu

19 Mayıs'ta (yarın) canlı ders var mı, okullar tatil mi? İşte 19 Mayıs'ta uzaktan eğitimin durumu

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'na günler kala canlı ders ile ilgili araştırmalar başladı. 102'nci yılı kutlanacak olan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, bu yıl çarşamba gününe denk geliyor. Uzaktan eğitimini sürdüren öğrenciler, 19 Mayıs'ta ders olup olmayacağını merak ediyor. Peki, 19 Mayıs'ta (yarın) canlı ders var mı, okullar tatil mi? İşte 19 Mayıs'ta uzaktan eğitimin durumu

18.05.2021Gündem
Okullar ne zaman kapanacak Canlı dersler ne zaman bitecek İşte 2021 yaz tatilinin başlayacağı tarih

Okullar ne zaman kapanacak? Canlı dersler ne zaman bitecek? İşte 2021 yaz tatilinin başlayacağı tarih!

31 Ağustos 2020 tarihinde başlayan 2020-2021 eğitim yılı, bu dönem koronavirüs salgınının gölgesinde geçti. Tam anlamıyla okullara gidemeyen öğrenciler, dönemin büyük kısmını uzaktan eğitim yolu ile geçirdi. Şimdi ise haziran ayına günler kala, okulların kapanacağı ve online eğitimin biteceği tarih merak konusu oldu. Peki, okullar ne zaman kapanacak? Yaz tatili ne zaman başlayacak?

17.05.2021Gündem
NUN İlkokulu Artık Beykoz’da

NUN İlkokulu Artık Beykoz’da

2014 yılından bu yana Altunizade’de yer alan NUN Okulları ana sınıfı ve ilkokul kampüsü 2021/2022 döneminde eğitime, Türkiye’de ve Dünya’da benzeri az bulunan fiziki imkânlara sahip Beykoz kampüsünde devam edecek.

17.05.2021Gündem
Anne-babalara YKS tavsiyeleri

Anne-babalara YKS tavsiyeleri

Üniversite sınavlarına hazırlık döneminde adayların ruhsal durumlarının çok önemli olduğunu ve anne baba tutumlarının da adayların moral hazırlığında büyük ölçüde etkili olduğunu vurgulayan Öğr. Gör. Barış Tuncer, sınav hazırlık sürecinde ebeveynlerin çocuklarına yardımcı olmaları gerektiğini vurguladı. Tuncer, anne babaların sınava hazırlanan adaylara karşı sergilemesi gereken olumlu davranış ve söylemleri anlattı.

17.05.2021Eğitim
19 Mayıs şiirleri: 19 Mayıs ile ilgili 2,3,4 kıtalık kısa, uzun, ilkokul ve lise şiirleri

19 Mayıs şiirleri: 19 Mayıs ile ilgili 2,3,4 kıtalık kısa, uzun, ilkokul ve lise şiirleri

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'na sayılı günler kala, 19 Mayıs ile ilgili 2,3,4 kıtalık kısa, uzun, ilkokul ve lise şiirleri en çok araştırılan konulardan oldu. Bu anlamlı güne özel şiirler arayan öğrenciler için en güzel 19 Mayıs 2,3,4 kıtalık kısa, uzun, ilkokul ve lise şiirlerini derledik. İşte, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’na özel kısa, uzun 2,3,4 kıtalık şiirler…

17.05.2021Gündem
Yeni mezunlara ilk iş fırsatı

Yeni mezunlara ilk iş fırsatı

Az bilinen devlet üniversitelerinden yeni mezun olan gençlere iş hayatına atılma süreçlerinde fırsat eşitliği sunan İlk Fırsat Programı, 6’ncı yılında 50 gence sivil toplum kuruluşlarında ilk iş fırsatı sunacak.

17.05.2021Eğitim
Okul öncesi ile 8 ve 12’inci sınıflar yeniden okullarda

Okul öncesi ile 8 ve 12’inci sınıflar yeniden okullarda

COVID-19 tedbirleri kapsamında tam kapanma döneminde uzaktan eğitime geçen tüm okul öncesi eğitim kurumları ile 8 ve 12’nci sınıflar bugün eğitim öğretime açıldı.

17.05.2021Eğitim
MEB, akla takılan tüm soruları yanıtladı

MEB, akla takılan tüm soruları yanıtladı

"Lise Sınavları İle İlgili Merak Edilenler", "Uzaktan Eğitim", "Sınıf Geçme", "Devamsızlık", "Kayıt-Nakil", "Projeler", "Burs ve Pansiyon İşlemleri", "Genel" başlıklarındaki sınava ilişkin bazı sorular ve yanıtları şöyle:

17.05.2021Eğitim
Edirnede, yüz yüze eğitimde 4 bin 908 öğrenci ders başı yaptı

Edirne'de, yüz yüze eğitimde 4 bin 908 öğrenci ders başı yaptı

TÜRKİYE genelinde başlayan kademeli normalleşme süreci kapsamında, Edirne'de okul öncesi ve özel eğitim kurumlarında toplam 4 bin 908 öğrenci, yüz yüze eğitimde ders başı yaptı.

17.05.2021Gündem
Eğitimde bilinçli farkındalık

Eğitimde bilinçli farkındalık

Okullar zorlanmanın çok olduğu ve birçok açıdan kolay olmayan mekanlardır, örneğin akran zorbalığının çok fazla olduğu yerlerdir. Okullarda çocukluk dönemi travmaları, ebeveyn kayıpları, ailesel problemler, akademik kaygılar, hastalık, bedensel engeli olan çocuklar var. Aslında bir sınıfın içine baktığımızda yaşamın içi gibidir, o kadar çok acı var ki. Peki bütün bunlarla biz nasıl şefkatli olabiliriz? Burada diyebiliriz ki okullar eğitim ve öğretimin var olduğu gibi acının, duyguların, zorlanmanın da var olduğu yerlerdir. Bir sınıfın içinde öğretmen birçok acı görür, eğer farkındaysa. Yaşamda bir zorlanma, bir acı varsa şefkat aslında bizim o duruma karşı gösterdiğimiz becerikli bir tutumdur. Şefkat bir eylem olabilir, bir eylemin içerisindeki tutum olabilir veya bir duygu olabilir.

17.05.2021Eğitim
Wordde bir metni bulup değiştirme nasıl yapılır Word bul ve değiştir kısayolu

Word'de bir metni bulup değiştirme nasıl yapılır? Word bul ve değiştir kısayolu

Microsoft Word şu an dünyada en yaygın kullanımda olan bir yazı programıdır. Pek çok kişi gerek iş yerinde gerekse günlük yaşamında bu programı kullanmaktadır. Hatta öğrenciler ödevlerini bu program üzerinden hazırlayıp sunmaktadırlar. Ancak bu programın pek çok inceliği bu kullanıcılar tarafından bilinmemektedir. İşte, merak edilen tüm detaylar.

17.05.2021Teknoloji
Microsoft Wordde kırmızı çizgi nasıl kaldırılır Word alt kırmızı çizgi kaldırma ve yok etme işlemi

Microsoft Word'de kırmızı çizgi nasıl kaldırılır? Word alt kırmızı çizgi kaldırma ve yok etme işlemi

Bilgisayar başında iş yapan insanlar veya öğrenciler fazlasıyla Microsoft Word uygulamasını kullanmaktadır. Word’de yazı yazarken bazı kelimelerin altının kırmızı olarak işaretlendiğini görebilirsiniz. Bu kırmızı çizginin anlamı sizce nedir? Sizin için Word’de karşınıza çıkan kırmızı çizginin ne anlama geldiğini ve kaldırmasını bir araya getirdik.

16.05.2021Teknoloji
Ölü Ozanlar Derneği kitabını kim yazmıştır Ölü Ozanlar Derneği kitabı özeti, konusu ve karakterleri

Ölü Ozanlar Derneği kitabını kim yazmıştır? Ölü Ozanlar Derneği kitabı özeti, konusu ve karakterleri

Yabancı yazarların yazmış olduğu eserler ülkemizde oldukça fazla beğenilmektedir. Ölü Ozanlar Derneği kitabı ülkemizde çok satanlar kitaplardan biridir. Bundan dolayı Ölü Ozanlar Derneği kitabı oldukça fazla rağbet görmektedir. Ölü Ozanlar Derneği internet üzerinden araştırılan bir kitaptır. Özellikle kitabın karakterleri ve konusu merak edilmiştir. Peki Ölü Ozanlar Derneği kitabını kim yazmıştır? Ölü Ozanlar Derneği kitabının konusu nedir? Ölü Ozanlar Derneği kitabının karakterleri nelerdir? İşte Ölü Ozanlar Derneği kitabına dair tüm detaylar.

16.05.2021Araştırma
Sınıfta kalma olacak mı, bu sene sınıfta kalma var mı MEB açıklaması

Sınıfta kalma olacak mı, bu sene sınıfta kalma var mı? MEB açıklaması

Koronavirüs önemleri kapsamında uzaktan eğitime devam edilirken bir yandan da sınavların ne zaman başlayacağı ve bu sene sınıfta kalmanın olup olmayacağı merak konusu. Ebeveynler ve öğrenciler, sınıfta kalma olacak mı sorusunun yanıtını arıyor. Mili Eğitim Bakanlığı bu sene sınıfta kalma olacak mı konusunda açıklamada bulundu. İşte detaylar…

15.05.2021Gündem
AÖL kayıt yenileme 2021 ne zaman AÖL kayıt yenileme nasıl yapılır MEB duyurdu

AÖL kayıt yenileme 2021 ne zaman? AÖL kayıt yenileme nasıl yapılır? MEB duyurdu!

AÖL kayıt yenileme tarihleri, öğrencilerin gündeminde yer almaya devam ediyor. Lise eğitimini Açık Öğretim Lisesi'nde sürdüren öğrenciler MEB'in duyurduğu takvime göre kayıt yenileme işlemlerine yön verecek. 29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulaması nedeniyle ara verilen AÖL kayıt yenileme 2021 işlemleri kılavuzda yer alan bilgilere göre gerçekleşecek. Açık Öğretim Lisesinde kayıtlı öğrencilerden 2 Temmuz 2004 (dahil) ve öncesi doğum tarihliler kayıt yenileyebilecek. Peki, açık lise kayıt yenileme 2021 ne zaman? İşte, ayrıntılar.

14.05.2021Gündem
SAT (Scholastic Aptitude Test) sınavı nedir, ne işe yarar

SAT (Scholastic Aptitude Test) sınavı nedir, ne işe yarar?

SAT, Scholastic Aptitude Test olarak bilinen ve Amerika’daki üniversitelere girişte hem Amerikan vatandaşlarının hem de uluslararası öğrencilerin üniversitelere yerleşimini sağlayan bir sınavdır. Oldukça geniş bir yelpazesi olan SAT sınavı nedir, ne işe yarar soruları, gelecek planlaması içerisinde olan kişiler tarafından merak ediliyor. İşte SAT sınavı hakkında tüm merak edilenler…

14.05.2021Gündem
LGS için uykunuzdan fedakarlık etmeyin

LGS için uykunuzdan fedakarlık etmeyin

6 Haziran’da yapılacak LGS sınavı için artık sayılı günler kaldı. Uzmanlar öğrencilere stres ve kaygı yönetimi, verimli ders çalışma teknikleri gibi birçok tavsiyelerde bulunuyor. Yeditepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yelkin Diker Coşkun da sınav öncesi uykudan fedakarlık edilmemesini söyledi. Coşkun “Dengeli bir rutin sınav performansını olumlu etkiler” diyor.

14.05.2021Eğitim
Prof. Dr. Levent Akından yüz yüze eğitimin sürmesi için hızlı test önerisi

Prof. Dr. Levent Akın'dan yüz yüze eğitimin sürmesi için 'hızlı test' önerisi

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, kademeli normalleşme planı ve okullarda yüz yüze eğitime ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Akın, yüz yüze eğitimin ancak mayıs ayının sonlarına doğru mümkün olabileceğini söyledi. Prof. Dr. Akın, "Okullarda yeni vaka tespiti ile ilgili hızlı testler kullanılabilir. Hızlı antijen testleri var. Bunları haftada bir hiç olmazsa yaparak, okullardaki yeni vaka durumuna göre okulun tehdit altında olup, olmadığını daha kolay ortaya koyabiliriz" dedi.

14.05.2021Haber
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akından yüz yüze eğitim için yeni öneri

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın'dan yüz yüze eğitim için yeni öneri!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, kademeli normalleşme planı ve okullarda yüz yüze eğitime ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Akın, yüz yüze eğitimin ancak mayıs ayının sonlarına doğru mümkün olabileceğini söyledi. Prof. Dr. Akın, 'Okullarda yeni vaka tespiti ile ilgili hızlı testler kullanılabilir. Hızlı antijen testleri var. Bunları haftada bir hiç olmazsa yaparak, okullardaki yeni vaka durumuna göre okulun tehdit altında olup, olmadığını daha kolay ortaya koyabiliriz' dedi.

14.05.2021Gündem
Tez Nedir, Nasıl Yazılır Ve Hazırlanır Tez Örnekleri Ve Yazım Kuralları Hakkında Bilgi

Tez Nedir, Nasıl Yazılır Ve Hazırlanır? Tez Örnekleri Ve Yazım Kuralları Hakkında Bilgi

Üniversite döneminde her bölümün kendine özgü ödevleri ve projeleri bulunmaktadır. Üniversite öğrencileri de kendi bölümlerine okurken öğretmenlerin kendilerine verdikleri projeleri de araştırmalar yaparak hazırlarlar. Özellikle üniversite öğrencileri için tez yazma süreci de oldukça sancılıdır. Tez nedir, nasıl yazılır ve hazırlanır? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

13.05.2021Araştırma
Kamuda işe alımda tek adres Kariyer Kapısı platformunun detayları paylaşıldı

Kamuda işe alımda tek adres! Kariyer Kapısı platformunun detayları paylaşıldı

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, kamuda işe alımların artık sadece Kariyer Kapısı Platformu üzerinden yapılacağını belirterek, "Bu platformla kamu istihdamında fırsat eşitliği ve liyakati önceleyen işe alımların yanı sıra verimliliğin artırılmasını hedefliyoruz." ifadesini kullandı. Atay, tüm kurumlarda liyakatin öne çıktığı, işe alım süreçlerinin izlenebildiği bir insan kaynağı portalını uygulamaya aldıklarına işaret ederek, "Bu yıl sonuna kadar kamuda işe alımların hepsine bu platform üzerinden katkı veriyor olacağız. Yani tüm bakanlıklar işe alımlarını Kariyer Kapısı üzerinden yapacak.'' dedi.

13.05.2021Ekonomi
Caretta carettaları 7 ülkeden öğrenciler koruyacak

Caretta carettaları 7 ülkeden öğrenciler koruyacak

Antalya'nın Demre ilçesi sahillerindeki caretta carettaları, Avrupa Dayanışma Programı Projesi kapsamında bir araya gelen 7 ülkenin öğrencileri koruyacak. Proje kapsamında Demre'ye gelen öğrenciler, sahilleri temizlemeye ve koruma önlemleri için hazırlık yapmaya başladı.

13.05.2021Eğitim
Sınavlar iptal mi edildi, lise sınavları ne zaman yapılacak Lise sınavlarıyla ilgili en çok sorulan soruların yanıtları

Sınavlar iptal mi edildi, lise sınavları ne zaman yapılacak? Lise sınavlarıyla ilgili en çok sorulan soruların yanıtları

Sınavların iptal ya da ertelenmesine yönelik sorular bir süredir devam ediyordu. Öğrenciler ve veliler, sınavların ne zaman yapılacağına yanıt bekliyordu. Resmî ve özel ortaöğretim kurumlarındaki sınav uygulamaları salgın tedbirleri doğrultusunda yeniden düzenlendi. Sınavlar iptal mi edildi, lise sınavları ne zaman yapılacak? Lise sınavlarıyla ilgili en çok sorulan soruların yanıtları

13.05.2021Gündem
Liselerde sınav düzenlemesi MEB merak edilen soruları yanıtladı

Liselerde sınav düzenlemesi MEB merak edilen soruları yanıtladı

Liselerdeki sınav düzenlemesiyle ilgili gelen soruların cevapları, Bakanlığın twitter hesabından yayımlandı.

13.05.2021Eğitim
Uzaktan eğitim bitecek mi Okullar ne zaman açılacak MEBten son dakika kararı

Uzaktan eğitim bitecek mi? Okullar ne zaman açılacak? MEB'ten son dakika kararı

Tam kapanmanın sona ereceği 17 Mayıs tarihi için öğrencilerin araştırmaları hız kazandı. Bu tarihte okula gidip gidemeyeceklerini merak eden öğrenciler, MEB'in açıklamalarına odaklanmışken, Bakanlık'tan flaş bir açıklama geldi. Peki, uzaktan eğitim bitecek mi? Okullar ne zaman açılacak?

12.05.2021Gündem
Avrupalı gençler Kaşta buluştu

Avrupalı gençler Kaş'ta buluştu

BİR AB projesi kapsamında hayvan hakları konusunda çalışmalar yapmak üzere 6 ülkenin gençleri, Antalya'nın Kaş ilçesinde bir araya geldi. Gençler bir hafta süren proje çalışmasında farklı etkinlikler ve çalışmalar yaptı.

12.05.2021Eğitim
Excelde grafik nasıl oluşturulur Excelde grafik oluşturma ve çizme

Excel'de grafik nasıl oluşturulur? Excel'de grafik oluşturma ve çizme

Office uygulamaları arasında en sık kullanılan Excel hayatımızı kolaylaştıracak pek çok özelliğe sahiptir. Excel üzerinden sunum ve ödevleri yapabilmek için grafik özellikleri çok sık kullanılmaktadır. Bu nedenle Excel'de grafik oluşturma işlemleri en sık araştırılan konuların başında yer almaktadır. Peki Excel'de grafik nasıl oluşturulur? Excel'de grafik oluşturma ve çizme işlemlerinin nasıl yapılacağını sizlere detaylıca derledik.

12.05.2021Teknoloji
Excelde eğer formülü nedir ve nasıl yapılır

Excel'de eğer formülü nedir ve nasıl yapılır?

Excel, Microsoft’un yaygın bir şekilde kullanılan programlarından biridir. Excel matematiksel ve istatistiksel formüllerin kullanılmasına olanak veren veri analizi programıdır. Programla veriler depolanabilmekte ve organize edilerek analize tabi tutulabilmektedir. Ancak çoğu kullanıcı programın birçok uygulamasından habersizdir. Eğer formülü de bunlardan biridir. İşte, merak edilen tüm detaylar.

12.05.2021Teknoloji
Dolaylı Anlatım Nedir Dolaylı Anlatım Örnekleri Ve Konu Anlatımı

Dolaylı Anlatım Nedir? Dolaylı Anlatım Örnekleri Ve Konu Anlatımı

Anlatılmak istenen metinde bir duygu, düşünce ve ya inanışı yazarak metinlerle ifade etme biçimine anlatım adı verilir. Tek bir tane anlatım türü yoktur. Anlatılan şeyin çokluğu gibi birçok anlatım tarzı bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse eğer bir konuyu ve ya olayı hikaye ederek, bilgi vererek ya da tartışarak anlatabilirsiniz. Bunlar arasında özellikle makalelerde en çok kullanılan anlatım türü dolaylı anlatım türüdür. Kısacası başka kişilere ait cümlelerin geçmiş zaman eki ile yeniden kullanılma şeklidir. İşte, merak edilen tüm detaylar.

11.05.2021Araştırma
Çekimli Fiil Nedir Çekimli Fiil Örnekleri Ve Konu Anlatımı

Çekimli Fiil Nedir? Çekimli Fiil Örnekleri Ve Konu Anlatımı

Türkçe, belli kuralları olan bir dildir. Türkçe cümleler kurulurken cümlenin ögelerinin yapıları da çok önem taşımaktadır. Özellikle de cümlenin ana ögeleri fiillerdir. Fiiller arasında çekimli fiiller de bulunur. Çekimli fiil nedir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

11.05.2021Araştırma
Son dakika haberi... MEBden sınav açıklaması: Liselerde sınavlar yeniden düzenlendi

Son dakika haberi... MEB'den sınav açıklaması: Liselerde sınavlar yeniden düzenlendi

Son dakika haberine göre; Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), salgın tedbirleri doğrultusunda lise sınavlarıyla ilgili yeni bir düzenlemeye gidildiğini duyurdu. Düzenlemeye göre öğrenciler, 2’nci dönem her dersten tek sınav olacak. Yeni düzenlemeye göre, 9, 10 ve 11’inci sınıf öğrencilerine sınavlara katılıp katılmama konusunda tercih hakkı sunulacak. Sınavlara katılmak istemeyen öğrencilerin velilerinin bu taleplerini içeren dilekçeleriyle en geç 21 Mayıs’a eğitim kurumu müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekiyor. Sınava girmeyen öğrencilerin yıl sonu puanları, 1’inci dönem baz alınarak hesaplanacak.

11.05.2021Gündem
Liselerde sınav takvimi yeniden düzenlendi

Liselerde sınav takvimi yeniden düzenlendi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), salgın tedbirleri doğrultusunda lise sınavlarıyla ilgili yeni bir düzenlemeye gidildiğini duyurdu. Düzenlemeye göre öğrenciler, 2’nci dönem her dersten tek sınav olacak.

11.05.2021Eğitim
Rusyada okulda silahlı saldırı

Rusya'da okulda silahlı saldırı

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’daki bir okulda silahlı saldırı düzenlendi. Reuters'ın geçtiği son dakika bilgisine göre, olay nedeniyle 11 kişi hayatını kaybetti, Saldırganlar ise etkisiz hale getirildi.

11.05.2021Haber
Son dakika... Rusyada okula silahlı saldırı: Ölü sayısı artıyor

Son dakika... Rusya'da okula silahlı saldırı: Ölü sayısı artıyor!

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’daki bir okulda silahlı saldırı düzenlendi. Reuters'ın geçtiği son dakika bilgisine göre, olay nedeniyle 7 öğrenci hayatını kaybetti, 19 yaşındaki saldırgan etkisiz hale getirilirken, saldırganın olaydan önceki korkunç sosyal medya paylaşımı kan dondurdu. Saldırı sonrası Putin, ülkedeki silah kontrolünün gözden geçirilmesi için emir verdi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı saldırı ile ilgili taziye mesajı yayınladı.

11.05.2021Dünya
LGS ne zaman yapılacak, 2021 LGS sınavı ertelendi mi MEBden açıklama

LGS ne zaman yapılacak, 2021 LGS sınavı ertelendi mi? MEB'den açıklama

LGS ne zaman sorusu, tam kapanma süreci kapsamında veli ve öğrenciler tarafından gündeme gelen konulardan oldu. Milli Eğitim Bakanlığı okullarda sınavlar için erteleme kararı alırken, LGS sınavının tarihi merak konusu oldu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan LGS sınavı, lise girişine hazırlanan öğrenciler için kritik bir önem arz ediyor. Peki, 2021 LGS ne zaman yapılacak? İşte, LGS sınav tarihi ile ilgili ayrıntılı bilgiler.

11.05.2021Gündem
Robotik Kodlama Nedir Ve Nasıl Yapılır

Robotik Kodlama Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Robotik kodlama günümüzde oldukça önemlidir. Özellikle yeni nesil tarafından çok fazla ilgi görmektedir. Robotik kodlama ilgi duyan herkes tarafından rahatlıkla öğrenilebilen bir sitemdir. Robotik kodlama nedir ve nasıl yapılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

10.05.2021Teknoloji
Turkcell’den engelli bireylere özel engelsiz spor eğitim programı

Turkcell’den engelli bireylere özel engelsiz spor eğitim programı

Turkcell, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası için tam kapanma sürecinde evde kalan dezavantajlı bireylere özel, erişilebilir bir spor eğitim programı hazırladı. Pandemide evde kalan engelli bireylerin spor ihtiyaçlarına yönelik hazırlanan içerikler her engel grubu için farklı eğitim içeriklerinden oluşuyor. Toplamda 40 farklı videodan oluşan uzaktan eğitim programında görme, işitme ve bedensel engelli bireylerin ve otizmli çocukların kendi ihtiyaçlarına özel olarak hazırlanan içerikler Turkcell Engelsiz Akademi ve Turkcell YouTube kanalı üzerinden engelli bireylere ulaştırılacak.

10.05.2021Teknoloji
Liselilerden emekli yük hayvanlarına destek

Liselilerden emekli yük hayvanlarına destek

“Baskıyla Değil Saygıyla” sloganıyla yola çıkan lise öğrencileri, HAYTAP’ın emekli yük ve çiftlik hayvanları için Bursa’da kurduğu barınak adına başlatılan bağış kampanyasına “Toplumsal Şiddet ve Hoşgörüsüzlük” projesiyle destek verdi.

10.05.2021Eğitim
Transkript belgesi e-Devlet üzerinden alınabilecek

Transkript belgesi e-Devlet üzerinden alınabilecek

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversite öğrencilerinin transkript belgesini Türkçe ve İngilizce olarak e-Devlet kapısı üzerinden alabileceğini duyurdu.

10.05.2021Eğitim
YÖKten açıklama: Transkript belgesi e-Devlet üzerinden alınabilecek

YÖK'ten açıklama: Transkript belgesi e-Devlet üzerinden alınabilecek

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversite öğrencilerinin transkript belgesini Türkçe ve İngilizce olarak e-Devlet kapısı üzerinden alabileceğini bildirdi.

9.05.2021Gündem
‘En fazla iki ay yaşar, çok umutlu olmayın’ demişlerdi... ‘Nasıl bakacağımı kimsenin bilmediği kızım, şimdi 30 yaşında’

‘En fazla iki ay yaşar, çok umutlu olmayın’ demişlerdi... ‘Nasıl bakacağımı kimsenin bilmediği kızım, şimdi 30 yaşında’

Ceren Pekoğlu ‘cam kemik’ hastası olarak doğdu... Muratcan Çiçek’in de hareketlerinde bir sorun olduğu henüz iki aylıkken fark edilse de ancak 1.5 yaşında konabildi spastik engelli tanısı... Annelerinin binbir emekle büyüttüğü iki genç onlar... Ceren’in annesi Ayşe Sarı, hemşire sıfatının yanına engelli bireylere daha fazla yardımcı olabilmek için sosyal hizmet uzmanlığını da ekledi. Muratcan’ın annesi Nilgün Çiçek ise spastik nedir bile bilmezken oğlunun nasıl bir eğitim alması gerektiğini araştırdı, tedavilere götürdü. Muratcan Google’dan burs alan ilk engelli Türk olarak tarihe geçti. Ceren de üniversite bitirdi, memur oldu... Sarı ve Çiçek’le anne oldukları günden bugüne hikâyelerini dinledik.

Kabil’de okul önünde bombalı saldırı

Kabil’de okul önünde bombalı saldırı

Afganistan’ın başkenti Kabil’de bir okulun önünde düzenlenen bombalı saldırıda ilk belirlemelere göre 30 kişi hayatını kaybetti.

9.05.2021Dünya
Uluslararası öğrenci sayısı 200 bini aştı

Uluslararası öğrenci sayısı 200 bini aştı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, yükseköğretimin durumunu Türkiye ve dünya çerçevesinde değerlendirdi. Saraç, “ Uluslararası öğrenci sayımız 200 bini aştı. Türkiye’nin yükseköğretimde bir bölgesel güç olma iddiasını desteklemek ve geliştirmek için, ilgili kurumlardan biri olan YÖK, uluslararasılaşma kavramını aynı zamanda bir kamu politikası olarak ele alıyor” dedi.

8.05.2021Eğitim

Yazar Sonuçları

Bütün dünya inansa hayat bayram olsa

Bayram’ı dün geride bıraktık. Tam kapanma yarın sabah sona eriyor. “Nasıl, becerebildik mi kapanmayı? Neydi o sokaklardaki insanlar, kalabalıklar? Normalleşmeye hazır mıyız” gibi sorular yok bugün.Bir dönemin yıldızı Şenay’ı anıyoruz: “Bütün dünya buna inansa/ Bir inansa, hayat bayram olsa/ İnsanlar el ele tutuşsa/ Birlik olsa/ Uzansak sonsuza” diyoruz. Gerçekten de hayat bayram olsa...

16.05.2021

Liseliyi sınıfta kimse tutamaz

Milli Eğitim Bakanlığı’nın sınavlara girip girmemeyi lise öğrencilerine bırakması okul yöneticilerini tedirgin etti. Derslere devamsızlığın artmasından endişelenen müdürler, “Artık öğrenciler ne eğitime katılır ne başka türlü varlık gösterir. Bu öğrencileri derste nasıl tutacağız” diyor.

15.05.2021

Tam kapanmada sınavlar için 15 kilit öneri

Yaklaşık 4 milyon öğrenci ve ailelerini ilgilendiren LGS ve YKS için geri sayım başladı. Ancak adaylar ve aileleri hazırlık konusunda kaygılı. Evlerde tam kapanmayı yaşadığımız bu dönemde neler yapılması gerektiğini Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Özge Hacıfazlıoğlu 15 adımda anlattı...

8.05.2021