EKSTRA
MENÜ

Öğrenciler

Öğrenciler ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Öğrenciler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 91.789 Öğrenciler haberi bulunmuştur.

Öğrenciler Haberleri

Ücretsiz tablet başvuru ekranı -  MEB ve belediyelerin bedava ücretsiz tablet başvurusu nasıl yapılır

Ücretsiz tablet başvuru ekranı - MEB ve belediyelerin bedava ücretsiz tablet başvurusu nasıl yapılır?

MEB 500 bin ücretsiz tablet dağıtımı, Milli Eğitim Bakanlığı koordinesiyle ihtiyaç sahibi öğrenciler için sağlanacak. MEB'e destek olarak ücretsiz tablet başvuru ekranı, belediyelerin ve bazı kurumların başlattığı kampanyalar dahilinde erişime açıldı. Online eğitim döneminde evde bilgisayarı olmayan öğrencilere sağlanacak olan ücretsiz tablet başvurusu, belediyelerin online internet sitesi üzerinden alınacak. Peki, MEB ve belediyelerin bedava ücretsiz tablet başvurusu nasıl yapılır? İşte, ücretsiz tablet başvuru formu ve konuyla ilgili ayrıntılar.

22.10.2020Gündem
STAR burs başvurusu ne zaman Stajyer Araştırmacı Burs Programı ( STAR) burs başvuru tarihi ve başvuru şartları yayımlandı...

STAR burs başvurusu ne zaman? Stajyer Araştırmacı Burs Programı ( STAR) burs başvuru tarihi ve başvuru şartları yayımlandı...

STAR burs başvurusu gündemde yer almaya devam ediyor. Üniversite öğrencileri için yeni burs açıklaması Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi. Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Erdoğan, lisans seviyesindeki öğrenciler için STAR yani Stajyer Araştırmacı Burs Programının başlatılacağını bildirdi. Son dakika açıklamanın ardından binlerce üniversite öğrencisi STAR burs programıyla ilgili ayrıntılara odaklandı. Lisans Öğrencilerine Yönelik Araştırma Projeleri çağrısına başvuran veya bu programdan destek almaya hak kazananlar için burs miktarı 750 TL olacak. STAR başvuru şartları ve başvuru tarihleri TÜBİTAK'ın internet sitesinden yayımlandı. Peki, Stajyer Araştırmacı Burs Programı (STAR) başvuruları ne zaman? İşte, STAR burs başvuru tarihi ve başvuru şartlarıyla ilgili ayrıntılar.

21.10.2020Gündem
2021 bursluluk sınavı ne zaman İşte konuya dair ayrıntılar

2021 bursluluk sınavı ne zaman? İşte konuya dair ayrıntılar

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl 5, 6, 7, 8, 9, hazırlık sınıfı, 10 ve 11'inci sınıflara yönelik düzenlenen bursluluk sınavının 2021 yılında ne zaman yapılacağı veliler ve öğrenciler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Peki, 2021 bursluluk sınavı ne zaman?

21.10.2020Gündem
Mehmetçik’ten Kosovada eğitime destek

Mehmetçik’ten Kosova'da eğitime destek

Kosova'daki NATO Barış Gücü (KFOR) bünyesinde görev yapan Türk Temsil Heyeti Başkanlığı, ülkenin güneybatısındaki Yakova şehrinde bulunan Hysni Zajmi Sağlık Lisesi'nin fizyoterapi dershanesini yeniledi.

21.10.2020Gündem
15 tatil ne zaman başlayacak İşte yarıyıl tatilinin başlayacağı tarih

15 tatil ne zaman başlayacak? İşte yarıyıl tatilinin başlayacağı tarih

Sömestr tatili için geri sayım başladı. Yüz yüze eğitimle ilgili kararlar alınırken, öğrenciler de eğitim hayatlarına devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan 2020 yılı takvimiyle birlikte 15 tatilin ne zaman başlayacağı belli oldu. Peki, 15 tatil ne zaman başlayacak?

21.10.2020Gündem
AÖL sınavları ne zaman İşte 2020-2021 eğitim yılı açık lise sınav tarihleri

AÖL sınavları ne zaman? İşte 2020-2021 eğitim yılı açık lise sınav tarihleri

Açık öğretim yöntemiyle lise eğitimi almaya devam eden öğrenciler, AÖL sınavlarının MEB tarafından hangi tarih aralığında düzenleneceği merak ediyor. AÖL'de 1. dönem sınavlarının ne zaman yapılacağı, pek çok açık liste öğrencisinin merak ettiği ve araştırdığı konu oldu. Peki, AÖL sınavları ne zaman?

21.10.2020Gündem
Hırsızlar, sadece kabloları değil öğrencilerin iletişimini de kesti

Hırsızlar, sadece kabloları değil öğrencilerin iletişimini de kesti

Aydın’ın Köşk ilçesinde bir grup hırsız tarafından köylerin internet erişimini sağlayan kablolar kesildi. Olaydan sonra bazı köylerdeki internet erişimi kesilince veliler duruma isyan etti. Jandarma tarafından el konulan olayla ilgili eşkali belirlenen 3 kişinin arandığı belirtildi.

21.10.2020Gündem
Hibrit eğitim kaygı ve stresi azalıyor

Hibrit eğitim kaygı ve stresi azalıyor

Yüz yüze eğitim ve online eğitim modellerinin birlikte uygulandığı hibrit - karma eğitim üniversitelerde uygulanmaya başladı.

21.10.2020Eğitim
Çocuklar olası bir hastalık belirtisinde okula gönderilmemeli

Çocuklar olası bir hastalık belirtisinde okula gönderilmemeli

TÜSAD Çocuk Göğüs Hastalıkları Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Ayşe Tana As-lan, kış aylarının yaklaşmasının yanı sıra okulların açılmasıyla da endişeleri ar-tan anne-babalara önemli tavsiyelerde bulundu. Hijyen, beslenme, temiz hava gibi uyarıların yanı sıra, olası bir belirtide çocukların okula gönderilmemesi ge-rektiğini belirten Aslan, okul yönetimi ve öğretmenlere de “Hastalık bulgusu gözlemlediğiniz çocukları sağlık kuruluşuna yönlendirmelisiniz” dedi.

Yamaçtan bahçesine kaya parçaları düşen okul kapatıldı

Yamaçtan bahçesine kaya parçaları düşen okul kapatıldı

RİZE’nin Ardeşen ilçesinde, bahçesine yamaçtan kaya parçaları düşen Köprüköy İlkokulu ve Ortaokulu, geçici olarak kapatıldı. Öğrenciler, başka okulda eğitime başlarken, kaya düşmesi tehlikesine karşı önlem alınacak.

21.10.2020Gündem
TÜBİTAK projelerinde çalışacak lisans öğrencilerine 750 TL burs desteği

TÜBİTAK projelerinde çalışacak lisans öğrencilerine 750 TL burs desteği

Stajyer Araştırmacı Burs Programı (STAR) kapsamında TÜBİTAK merkez ve enstitülerinde yürütülen veya kurum tarafından desteklenen araştırma projelerinde görev alacak lisans öğrencileri, 6 ay boyunca aylık 750 lira bursla desteklenecek.

21.10.2020Teknoloji
KYK yurt başvurusu ne zaman yapılacak 2020- 2021 KYK yurt başvuruları

KYK yurt başvurusu ne zaman yapılacak? 2020- 2021 KYK yurt başvuruları

KYK yurt başvuruları her yıl belirli tarihlerde alınıyor. Devlet yurdunda kalmak isteyen öğrenciler belirtilen tarihlerde işlemlerini tamamlıyorlar. YKS tercih sürecinin tamamlanmasının ardından öğrenciler heyecanla yapılan açıklamaları beklemeye başladılar. KYK başvuruları e-Devlet üzerinden alınacak. Peki KYK yurt başvurusu ne zaman yapılacak?

21.10.2020Gündem
Okullarda ilk ara tatil ne zaman İşte MEBin açıkladığı tarih bilgisi

Okullarda ilk ara tatil ne zaman? İşte MEB'in açıkladığı tarih bilgisi

2020-2021 eğitim yılının ilk ara tatili kasım ayında yapacak olan ilköğretim ve orta öğretim öğrencileri, 'Kasım tatili ne zaman başlayacak? sorusunun cevabını almak için araştırmalarını yoğunlaştırdı. Yüz yüze eğitimin kapsamının genişletilmesiyle birlikte araştırmalarına hız veren öğrenciler MEB'in açıklamalarını sorguluyor. Peki, okullarda ilk ara tatil ne zaman?

21.10.2020Gündem
Ege Üniversitesindeki taciz skandalında son dakika gelişmesi...

Ege Üniversitesi'ndeki taciz skandalında son dakika gelişmesi...

Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ndeki hocalarının taciz ve hakaretlerine maruz kaldıklarını belirten öğrenciler, üniversite yönetimine başvurmuştu. Ardından öğrenciler seslerini sosyal medyadan duyurmuştu. Bu kez İzmir Diş Hekimleri Odası’na başvurarak hocalarından şikâyetçi oldular.

21.10.2020Gündem
Açıköğretim (AÖF)  kayıt tarihlerinde son günler... AÖF kayıt yenileme ne zaman bitecek

Açıköğretim (AÖF) kayıt tarihlerinde son günler... AÖF kayıt yenileme ne zaman bitecek?

AÖF kayıt yenileme tarihi, öğrencilerin gündeminde yer almaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde bitmesi beklenen Anadolu Üniversitesi (AÜ), açıköğretim, iktisat ve işletme fakülteleri kayıt yenileme işlemlerini uzattı. Öğrenciler, https://aoskayit.anadolu.edu.tr adresinden kayıt ve kayıt yenileme işlemlerini çevrim içi olarak yapabilecek. Peki, AÖF kayıt yenileme ne zaman bitecek? İşte, 2020 AÖF kayıt yenileme tarihleri.

20.10.2020Gündem
Yerli siber güvenlik uzmanı açığının kapatılması hedefleniyor

Yerli siber güvenlik uzmanı açığının kapatılması hedefleniyor

Teknopark İstanbul, Türkiye'nin ilk Siber Güvenlik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve siber güvenlik kuluçka merkeziyle yerli siber güvenlik teknolojilerinin gelişimini ve alandaki uzman açığını kapatmayı hedefliyor.

20.10.2020Teknoloji
10 maddede  yeni ‘sınıf  kuralları’... Canlı sınıfa pijamayla girmeyin

10 maddede yeni ‘sınıf kuralları’... Canlı sınıfa pijamayla girmeyin

Uzaktan eğitim sistemi sınıf kurallarını da değiştirdi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Uzaktan Eğitim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Kürşat Çağıltay, yeni sistemde öğretmen ve öğrencilerin dikkat etmesi gerekenleri, yani yeni dönemin kurallarını 10 madde halinde sıraladı...

20.10.2020Eğitim
AÖF ders kaydı nasıl yapılır 2020 2021 Açıköğretim Fakültesi (AÖF) ders seçimi ve kayıt ekranı

AÖF ders kaydı nasıl yapılır? 2020 2021 Açıköğretim Fakültesi (AÖF) ders seçimi ve kayıt ekranı

AÖF ders seçimi ekranı, kayıt yenileme işlemlerinin 23 Ekim Cuma gününe uzatılmasının ardından öğrencilerin gündeminde yer almaya başladı. AÖF ders seçimini ekle/sil, kayıt yenileme tarihleri içinde yapacak olan öğrenciler, daha sonrasında ise kayıt ücretini yatıracaklar. Kayıt yenileme için Ziraat Bankası aracılığıyla kredi kartıyla ATM’den ya da internet üzerinden AÖF kayıt yenileme ücreti ödenecek. Peki, AÖF ders kaydı nasıl yapılır? İşte, Açıköğretim Fakültesi ders seçimi ve kayıt ekranı.

19.10.2020Eğitim
Öğrenciler için en iyi Geforce ekran kartlı yeni Monster dizüstü bilgisayarlar

Öğrenciler için en iyi Geforce ekran kartlı yeni Monster dizüstü bilgisayarlar

Uzaktan eğitimin başlamasıyla birlikte bilgisayarların önemli çok daha fazla anlaşıldı. Bu kapsamda uzun yıllara dayanan deneyimiyle dikkat çeken Monster Notebook, Nvidia'nın en yeni teknolojilerini kullanan dizüstü bilgisayarlarıyla öne çıkıyor. Eğer uzun yıllar işinizi fazlasıyla görecek bir laptop arıyorsanız işte size mutlaka göz atmanız gereken müthiş Monster Notebook modelleri...

Bu bir ilandır

19.10.2020Teknoloji
Müdürlere ‘uzaktan eğitim’ eğitimi

Müdürlere ‘uzaktan eğitim’ eğitimi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Okul yöneticilerinin uzaktan eğitim süreçlerinde tasarım ve yönetim becerilerinin geliştirilmesi programına yaklaşık 50 bin civarında okul yöneticimiz katıldı. Bunun sayısı artacak" dedi.

19.10.2020Eğitim
Nasiruddin Tusi kimdir Tusinin hayatına dair detaylı bilgiler

Nasiruddin Tusi kimdir? Tusi'nin hayatına dair detaylı bilgiler

Nasiruddin Tusi 11 Cemâziyelevvel 597’de (17 Şubat 1201) Tûs’ta doğdu. İlmi anlamda pek çok gelişime imza atan Nasiruddin Tusi, dönemin tanınan ilim insanlarından olmuştur. Tûsî, Öklid’in beşinci postulatı olan “koşutlar postulatı”nı yeterince doyurucu bulmamış ve onu “Tûsî postulatı” diye tanınan başka bir şekilde ortaya koymuş, bu postulatı kanıtlamada başarılı olamamışsa da postulatının ne olduğunun açıklığa kavuşmasına ve Öklid dışı geometrilerin ortaya çıkmasına öncülük etmiştir. İşte, Nasiruddin Tusi hakkında detaylı bilgiler

19.10.2020Gündem
Uygulamalı eğitime uzaktan çözümler... Evde damar yolu açıyor, diş oyuyorlar

Uygulamalı eğitime 'uzaktan' çözümler... Evde damar yolu açıyor, diş oyuyorlar

Üniversitelerin birçoğu güz dönemini uzaktan eğitim yoluyla geçirme kararı aldı. Tıp, diş hekimliği gibi uygulama gerektiren fakültelerde eğitimin nasıl verileceği ise merak ediliyordu. Bazı fakülteler bu durum için farklı çözümler üretti.

19.10.2020Eğitim
Birleşik Krallık üniversiteleri tanıtılıyor

Birleşik Krallık üniversiteleri tanıtılıyor

2-30 Kasım tarihleri arasında, çevrimiçi gerçekleştirecek ‘Birleşik Krallıkta Eğitim’ etkinliğine, Türkiye’den 10 binin üzerinde öğrencinin katılması bekleniyor.

19.10.2020Eğitim
Açıköğretimde kayıt yenileme işlemleri uzatıldı.. İşte Anadolu Üniversitesinden gelen son açıklama

Açıköğretimde kayıt yenileme işlemleri uzatıldı.. İşte Anadolu Üniversitesi'nden gelen son açıklama

Anadolu Üniversitesi (AÜ), açıköğretim, iktisat ve işletme fakülteleri kayıt yenileme işlemlerini uzattı.

19.10.2020Gündem
Bursluluk parası ne zaman yatacak 2020

Bursluluk parası ne zaman yatacak 2020?

Bursluluk parası için geri sayım başladı. İlk ve ortaöğretim kurumlarında eğitim gören öğrenciler için önem arz eden bursluluk parası yattı mı sorusu, gündemde yer almaya devam ediyor. İOKBS bursları olarak da bilinen bursluluk ücreti, Ekim ayının ortalarına girilmesiyle birlikte sorgulanmaya başlandı. Peki, PYBS bursları ne zaman yatacak? İşte, ilk kez İOKBS bursları alacak öğrenciler için merakla araştırılan konunun detayları

19.10.2020Gündem
Türk mühendislerden uçan araba

Türk mühendislerden uçan araba!

Türk mühendisler tarafından yapımına 2018 yılında başlanan uçan araba ’Tusinin açık alanda test sürüşlerine başlandı. Tusi adı verilen araç 2,5 saatte şarj olup, 9 dakika havada kalabiliyor.

19.10.2020Ekonomi

Öğretmen eğitiminde bilanço

Koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında Türkiye’de okullarda eğitime ara verilerek 23 Mart’tan itibaren öğrenci ve öğretmenlere uzaktan eğitim programı sunuldu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yürütülen uzaktan eğitim süreci dijital eğitim platformu Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ve üç kanaldan verdiğimiz televizyon yayınları üzerinden sağlandı. Uzaktan eğitim süreci farklı ortamlardaki öğretmenler, öğrenciler ve öğretim materyallerinin teknoloji aracılığıyla bir araya getirilmesiyle yapıldı.

19.10.2020Eğitim
İleri Seviye Kaynak Teknikleri Atölyesi kuruldu

İleri Seviye Kaynak Teknikleri Atölyesi kuruldu

Bursa'nın Yıldırım ilçesindeki Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, geleneksel kaynakçılık eğitimleri okula kazandırılan cihazla modern yöntemlerle öğretilecek.

19.10.2020Teknoloji
Müzeyyen Erkul Bilim Merkezinin temeli atıldı

Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi'nin temeli atıldı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, TÜBİTAK, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ve Erkul ailesinin iş birliğiyle yapılacak "Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi"nin temeli düzenlenen törenle atıldı.

19.10.2020Teknoloji
19-23 Ekim 2020 EBA TV ilkokul, ortaokul, lise ders programı yayınlandı EBA TV canlı ders izleme ekranı

19-23 Ekim 2020 EBA TV ilkokul, ortaokul, lise ders programı yayınlandı! EBA TV canlı ders izleme ekranı

EBA TV canlı ders izleme uzaktan eğitim sürecinde öğrenci ve veliler tarafından takip ediliyor. 12 Ekim'de yüz yüze eğitime başlayan belli sınıflar ve online eğitime devam eden sınıflardaki öğrenciler okula gitmedikleri günlerde derslerini EBA TV üzerinden alıyor. Her hafta pazar günü yayımlanan EBA TV ilkokul, ortaokul, lise haftalık ders programı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından duyuruldu. 19 Ekim EBA TV haftalık ders programı ve yayın akışı eba.gov.tr üzerinden öğrenilecek. İşte, 19-23 Ekim EBA TV ilkokul, ortaokul, lise ders programı ve EBA TV canlı ders izleme ekranıyla ilgili ayrıntılar.

19.10.2020Eğitim
Eylül’ün hayallerine giden yol EBA destek merkezinden geçiyor

Eylül’ün hayallerine giden yol EBA destek merkezinden geçiyor

İstanbul Göztepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kütüphanesi bugünlerde EBA destek merkezi olarak hizmet veriyor. Merkez, öğrencilere ferah bir ortamda ders çalışma ve uzaktan eğitime katılma imkânı sunuyor.

18.10.2020Eğitim
DGS ek tercihler ne zaman başlayacak 2020 ek yerleştirme kılavuzunun yayınlanması bekleniyor

DGS ek tercihler ne zaman başlayacak? 2020 ek yerleştirme kılavuzunun yayınlanması bekleniyor!

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) tercih sonuçlarının açıklanması sonrası, ek tercih süreci adayların gündeminde yer almaya başladı. '2020 DGS ek tercih kılavuzu ve boş kontenjanları açıklandı mı?' sorusunun cevabını bekleyen öğrenciler, ÖSYM'den yapılan açıklamaya kilitlendi. Peki, DGS ek tercihler ne zaman başlıyor?

17.10.2020Gündem
Üniversiteler ne zaman açılacak, üniversitelerde yüz yüze eğitim başlıyor mu Öğrenciler son durumu merak ediyor

Üniversiteler ne zaman açılacak, üniversitelerde yüz yüze eğitim başlıyor mu? Öğrenciler son durumu merak ediyor

Üniversitelerin açılacağı tarih, lisans ve önlisans eğitimi ile yüksek lisans/doktora eğitimine devam eden yüz binlerce öğrencinin en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Geçtiğimiz günlerde başlayan 2020-2021 eğitim yılı güz dönemi ile birlikte üniversitelerin durumu da merak konusu oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada üniversitelerin durumuna da değinmişti. Peki üniversiteler ne zaman açılacak, üniversitelerde yüz yüze eğitim başlıyor mu?

17.10.2020Gündem
Nobel Goes To...

Nobel Goes To...

Nobel ödülleri dağıtıldı. Veeeee Kimya Dalında Kazanan: İki çok başarılı kadın oldu.

17.10.2020Kültür Sanat
YÖK’ten hastane düzenlemesine teşekkür

YÖK’ten hastane düzenlemesine teşekkür

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen teklifle Yükseköğretim kanununda değişikliğe gidildi. Buna göre Tıp Fakültesi açmak isteyen vakıf üniversitelerine hastane kurma şartı getirildi. YÖK Başkanı Yekta Saraç kararın ardından sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak yetkililere teşekkür etti.

17.10.2020Eğitim
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuktan velilere tablet dağıtımına ilişkin uyarı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan velilere tablet dağıtımına ilişkin uyarı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, tablet dağıtımına ilişkin velilere "Bakanlık adıyla arayan ve kişisel bilgilerinizi isteyen kötü niyetli kişilere karşı dikkatli olun." uyarısında bulundu.

17.10.2020Gündem
Bakan uyardı tablet sahtekarlarına dikkat

Bakan uyardı tablet sahtekarlarına dikkat

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, tablet dağıtımının okullar aracılığıyla yapılanacağını, Bakanlık adıyla arayan ve kişisel bilgileri isteyen kötü niyetli kişilere karşı dikkatli olunmasını söyledi.

17.10.2020Eğitim
2021 LGS ne zaman Binlerce öğrenci merak ediyor

2021 LGS ne zaman? Binlerce öğrenci merak ediyor!

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) gelecek yılki Liselere Geçiş Sistemi kapsamında gerçekleştirilecek yerleştirmelere ilişkin sürecin ne zaman başlayacağı ,2020-2021 eğitim döneminde sekizinci sınıfa başlayan öğrenciler ve aileleri tarafından merak ediliyor. Peki, 2021 LGS ne zaman yapılacak?

16.10.2020Gündem
Açık öğretim lise sınavı ne zaman İşte AÖL 1. dönem sınav takvimi

Açık öğretim lise sınavı ne zaman? İşte AÖL 1. dönem sınav takvimi

AÖL'de 1. dönem sınavlarının ne zaman yapılacağı yoğun şekilde sorgulanan konular arasında yer alıyor. Açık öğretim yöntemiyle lise eğitimi almaya devam eden öğrenciler, AÖL sınavlarının MEB tarafından hangi tarih aralığında düzenleneceği merak ediyor. Peki, açık öğretim lise sınavı ne zaman?

16.10.2020Gündem
MEB ücretsiz tablet başvurusu ve dağıtımı hakkında son gelişmeler

MEB ücretsiz tablet başvurusu ve dağıtımı hakkında son gelişmeler

Esenler Belediyesi 10 bin tablet dağıtımı gibi pek çok belediye, kurum ve kuruluşun destek maiyetinde gerçekleştirdiği ücretsiz tablet desteği, MEB'in 500 bin tablet dağıtımı ile devam ediyor. İhtiyaç sahibi ailelere ücretsiz tablet dağıtımı yapacaklarını açıklayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, tablet başvurusu yapmaya gerek kalmadan il müdürlüklüleri aracılığıyla ihtiyaç sahibi ailelerin tespit edildiğini ifade etti. Peki, MEB ücretsiz tablet başvurusu yapmadan tablet bilgisayar alıp alınmayacağı nasıl öğrenilebilir? İşte, MEB tablet başvurusu ve ücretsiz tablet dağıtımı hakkında detaylı bilgiler

16.10.2020Gündem
Aksarayda veliler okul önünde sosyal mesafeyi unuttu

Aksaray'da veliler okul önünde sosyal mesafeyi unuttu

AKSARAY’da Timur Sarafoğlu İlkokulu’nda öğrenciler, okuldan koronavirüs tedbirleri kapsamında mesafeli ayrılırken, okul önünde bekleyen veliler sosyal mesafe kurallarını hiçe saydı.

16.10.2020Gündem
Ultra hijyen sistemi sürücüleri virüslerden koruyacak

'Ultra hijyen sistemi' sürücüleri virüslerden koruyacak

Bursa Hürriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde araç, sürücü ve yolcuların bakteri ile virüslerden korunmalarını sağlamak amacıyla "Ultra Hijyen Sistemi Projesi" geliştirildi.

16.10.2020Teknoloji
Açıköğretimde kayıt yenileme sürüyor

Açıköğretimde kayıt yenileme sürüyor

Anadolu Üniversitesi (AÜ), açıköğretim, iktisat ve işletme fakülteleri kayıt yenileme işlemlerini uzattı.

16.10.2020Eğitim
NTM ve DTI iş birliğiyle ‘Sözsüz İletişim’ atölyesi

NTM ve DTI iş birliğiyle ‘Sözsüz İletişim’ atölyesi

‘National Theater Mannheim’ (Mannheim Ulusal Tiyatrosu) (NTM) ve Deutsch-Türkisches Institut (Alman-Türk Enstitüsü) ortaklaşa gerçekleştirecekleri projeler ile şehre yeni göç eden öğrencilerin dil eğitimine ve Mannheim’da 60 yıllık misafir Türk işçiler konusuna odaklanıyor. İş birliğinin başlangıç noktası ve ilham kaynağı ise, 2018 yılında NTM’de prömiyeri yapılan ve en son Türkçe alt yazılı sahnelenen ‘İstanbul’ oyunu.

16.10.2020Avrupa
Eskişehirli esnaf, öğrencileri bekliyor

Eskişehirli esnaf, öğrencileri bekliyor

COVID-19 salgınından sonra üniversitelerde yüz yüze eğitime ara verilmesi Anadolu Üniversitesi’nin yanı sıra Osmangazi ve Teknik üniversitelerinde yaklaşık 70 bin öğrencinin eğitim gördüğü Eskişehir’deki esnafı olumsuz etkiledi. Kentteki emlakçılar, ikinci el eşya alım satımı yapanlar ve kafe işletmecileri üniversitelerin bir an önce yüz yüze eğitime geçerek, öğrencilerin kente gelişlerini dört gözle beklediklerini söyledi.

16.10.2020Gündem
Son dakika... İstanbulda okul servislerinde denetim

Son dakika... İstanbul'da okul servislerinde denetim

İstanbul'da öğrenci servislerine yönelik denetim yapıldı. Denetimlerde koronavirüs tedbirleri kapsamında kurallara uyulup, uyulmadığına bakıldı.

16.10.2020Haber
Resim öğretmeni Burcu, okulun duvarlarını renklendirdi

Resim öğretmeni Burcu, okulun duvarlarını renklendirdi

MUŞ’ta, bir köy okulunda görev yapan resim öğretmeni Burcu Çalışkan (31), okulun dış duvarlarına, öğrencileri bilgilendirici resimler çizdi. Kıtalar, gezegenler, ünlü şair ve yazarların resimlerini duvara yansıtan Çalışkan, masrafları da kendisi karşıladı.

16.10.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Okulların üstündeki sorumluluk fazla

Yüz yüze eğitime katılım oranının yüksek olduğunu söyleyen sendika temsilcileri, önlemlerle ilgili her okulda alınan standardın farklı olduğunu dile getiriyor. Sınıfların ikiye bölünerek, öğrenci sayısının seyreltildiğini hatırlatan temsilciler, sabah ve öğlenci öğrenciler arasında yer değişiminde genel bir dezenfeksiyon işlemi yapılması gerektiğini vurguluyor. Önlemler konusunda bütün sorumluluğun okul idarelerine bırakıldığını açıklayan sendika temsilcileri, daha fazla yük bindirilmemesi çağrısında bulunuyor.

21.10.2020

Bakanlıktan Mesleki eğitim için doğru adım

Milli Eğitim bakanlığı yeni bir proje hayata geçiriyor.“Mesleki Eğitimde 1000 okul projesi” Eğitim konusunda sık sık savunduğum bir görüş vardır.

21.10.2020

Orta Amerika'da film seti gibi bir ülke: Nikaragua

Nikaragua, çoğu turist için ilk düşünülecek bir seyahat noktası değil. Hatta çoğu kişinin gitmeyi en son düşündüğü bir ülke… Aslına bakarsanız tüm Latin Amerika Kıtası İspanyolların yıllar önce gelip buraları sömürmesinin sonucunda ve yakın dönem de iç savaşlarla korkunç zamanlar yaşadı, yaşamaya da devam ediyor haliyle her an karışması da oldukça mümkün olduğundan, çoğu gezgin bu rotaları tercih etmiyor… Ben ise bu yazım da derinlemesine bir tarihi geçmiş anlatmaktansa, Nikaragua neden tercih edilmeli kısmını daha fazla ele alacağım çünkü bana göre muhteşem güzellikte çok doğal bir ülke. İşte size Nikaragua gezi rehberi…

21.10.2020