MENÜ

Mahmut Özer

Mahmut Özer ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Mahmut Özer haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.601 Mahmut Özer haberi bulunmuştur.

Mahmut Özer Haberleri

MEBin rehberlik hizmetlerinden yararlanan öğrenci ve veli sayısı 16 milyonu aştı

MEB'in rehberlik hizmetlerinden yararlanan öğrenci ve veli sayısı 16 milyonu aştı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Rehberlik faaliyetlerimiz öğrencilerimizin akademik, sosyal, duygusal ve kariyer gelişimlerinin bir bütün olarak desteklenmesi amacıyla yoğun bir şekilde devam ediyor" dedi.

1.06.2020Eğitim
Covid-19 salgını sonrası dünyada eğitim

Covid-19 salgını sonrası dünyada eğitim

Covid-19 salgını dünyada yaşamın tüm boyutlarını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Bu kapsamda eğitimde ilk kez bu kadar büyük bir küresel ölçekte etkilenim söz konusu oldu ve çoğu ülkede okul öncesinden yükseköğretime kadar tüm kademelerde eğitim kurumları hızla kapatıldı. Şu anda dünya ölçeğinde tüm kademelerde bir milyarın üzerinde öğrencinin geleneksel eğitim ortamlarından uzaklaştığı biliniyor. Ülkeler eğitimdeki bu zorunlu boşluğu hızla değişik uzaktan eğitim platformlarıyla kapatmaya başladı ve sürecin eğitim üzerindeki olumsuz etkilerini en az hasarla atlatmaya çalışıyorlar.

18.05.2020Eğitim
MEB, N95 maske makinesi üretti

MEB, N95 maske makinesi üretti

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Covid-19 ile mücadele kapsamında ürün yelpazesine cerrahi maske makinesi ve N95 maske makinesini de ekledi. Hatay'da İskenderun Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'nde hem cerrahi maske makinesi hem de N95 maske makinesi geliştirildi. Cerrahi maske makinesi dakikada 50, N95 maske makinesi ise dakikada 60 maske üretebiliyor.

15.05.2020Gündem
MEBden 12.5 milyon öğrenci ve veliye e-rehberlik hizmeti

MEB'den 12.5 milyon öğrenci ve veliye e-rehberlik hizmeti

Milli Eğitim Bakanlığı'nca koronavirüs döneminde 1.5 aylık zaman diliminde toplam 12 milyon 500 bin öğrenci ve veliye rehberlik hizmeti verildi. Bakan Selçuk, geniş kapsamlı rehberlik hizmeti sunmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade etti.

10.05.2020Eğitim
MEBden Covid-19 ile mücadelede 12,5 milyon öğrenci ve veliye rehberlik hizmeti

MEB'den 'Covid-19' ile mücadelede 12,5 milyon öğrenci ve veliye rehberlik hizmeti

Milli Eğitim Bakanlığı'nca koronavirüs döneminde 1,5 aylık zaman diliminde toplam 12 milyon 500 bin öğrenci ve veliye rehberlik hizmeti verildi. Bakan Ziya Selçuk, "Bu kadar geniş kapsamlı bir rehberlik hizmeti sunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Tüm imkanlarımızla çocuklarımızın ve velilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz" dedi.

10.05.2020Gündem
LGS 1000 soruluk destek paketi MEB tarafından yayınlandı.. İşte MEB çalışma soruları destek paketi

LGS 1000 soruluk destek paketi MEB tarafından yayınlandı.. İşte MEB çalışma soruları destek paketi

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında merkezi sınava katılacak öğrencilerin hazırlık sürecine destek olmak için 1000 sorudan oluşan mayıs ayı soru destek paketi yayımlandı.

4.05.2020Gündem
MEB mayıs ayı LGS örnek sorularını yayımladı

MEB mayıs ayı LGS örnek sorularını yayımladı

MEB, 'Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınava Yönelik Mayıs Ayı Çalışma Soruları'nı yayımladı.

4.05.2020Eğitim
Son dakika... Bakan Selçuktan LGSye hazırlanan öğrencilere önemli duyuru

Son dakika... Bakan Selçuk'tan LGS'ye hazırlanan öğrencilere önemli duyuru

Milli Eğitim Bakanlığı, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezi sınava girecek öğrencilerin hazırlık sürecine destek olmak için 1000 sorudan oluşan mayıs ayı soru destek paketini yayımladı. Bakan Ziya Selçuk, öğrencilere seslenerek "Merak etmeyin, bu süreçte hep yanınızdayız" dedi.

4.05.2020Gündem
Son dakika: MEB bildirdi... Öğrenciler için yeni hizmet

Son dakika: MEB bildirdi... Öğrenciler için yeni hizmet

Milli Eğitim Bakanlığı'nca Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Corona Virüs salgını döneminde çocukların duygularını anlama ve ifade etmelerini sağlamak amacıyla 'okul öncesi ve ilkokul' seviyesi için 'Elif ve Alp' karakterlerini içeren kitapçık yayımlandığı bildirildi. Bu kitapçığın bir serinin başlangıcı olmasını hedeflediklerini belirten Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Elif ile Alp'i yeni serileriyle çocuklarımızla buluşturmaya devam edeceğiz" dedi.

4.05.2020Gündem
Ve ikincisi de erişime açıldı Milli Eğitim Bakanı’ndan önemli duyuru…

Ve ikincisi de erişime açıldı! Milli Eğitim Bakanı’ndan önemli duyuru…

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), lise öğrencilerine yönelik 750 sorudan oluşan ikinci "Soru Destek Paketi"ni "http://odsgm.meb.gov.tr" internet adresinden erişime açıldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise açıklamasında ‘Öğrencilerimizin belirsizlik duygusuna kapılmadan, rahat bir şekilde eğitimlerine devam etmeleri çok önemli. Bunun için ne gerekliyse yapmaya gayret ediyoruz. Bundan sonraki soru destek paketlerini ünite bazında hazırlayacağız. Böylece öğrencilerimiz eksiklerini daha iyi görme ve telafi etme imkanı bulacak’ dedi.

27.04.2020Gündem
Meslek liseleri yarışıyor... Üç cihaz daha üretildi

Meslek liseleri yarışıyor... Üç cihaz daha üretildi

Koronavirüsle mücadelede cerrahi maske, tulum, siperlik, dezenfektan, kolonya gibi ürünlerin yanında, solunum cihazı, video laringoskop cihazı gibi biyomedikal ürünler de üreten meslek lisesi öğretmenleri, şimdi ise kapalı ortamların dezenfeksiyonunu sağlayan 'Ozon hava dezenfekte cihazı' ile bireyin vücut sıcaklığını temas etmeden ölçen 'Kızılötesi (IR) termometre cihazı' üretti.

27.04.2020Eğitim
Meslek lisesi öğretmenleri sağlıkçılar için üretti

Meslek lisesi öğretmenleri sağlıkçılar için üretti

Konya'daki Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri, sağlık çalışanlarının koronavirüsten korunma ve izolasyonunda katkı sağlayacak 'İzole Numune Alma Ünitesi'ni üretti.

26.04.2020Eğitim
MEB’den ‘özel çocuklar’a özel uygulama

MEB’den ‘özel çocuklar’a özel uygulama

MEB, özel eğitim okullarına ve kaynaştırma eğitimine devam eden tüm öğrenci ve velileri için geliştirilen eğitim içerik ve etkinlerini, ‘Özelim Eğitimdeyim’ adlı mobil uygulamada toplandı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uygulamanın uzaktan eğitim sürecindeki rolüne dikkat çekerek, “Her bir çocuğumuzun eğitimi önemli bizim için. Özel çocuklarımızın farklı ihtiyaçları var. Onların ailelerine, öğretmenlere destek için ‘Özelim Eğitimdeyim’ mobil uygulamamızda çok çeşitli içerikler hazırladık. Vakit kaybetmeden iyi bir ekip ve dinamik bir yapı kurduk. Gün gün gelişecek, artacak bir içerikten söz ediyoruz. Uygulamanın artık çocuklarımız ve aileleriyle buluşacak olmasından mutluluk duyuyorum” dedi.

25.04.2020Eğitim
Meslek liselerinden entübasyonu kolaylaştıran cihaz

Meslek liselerinden entübasyonu kolaylaştıran cihaz

MEB koronavirüs pandemisiyle mücadelede yerli üretimi artırmak için yürüttüğü AR-GE çalışmaları sonucu İstanbul Sancaktepe Eyüp Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bu kez hem entübasyon operasyonunu kolaylaştıran hem de sağlıkçıları hastaya müdahale sırasında koruyan video laringoskop cihazı üretildi.

24.04.2020Eğitim
Meslek liselerinin son üretimi... O varsa nefes almak daha güvenli

Meslek liselerinin son üretimi... O varsa nefes almak daha güvenli

MEB, meslek liselerinde üretilen ürünlerin çeşitliliğini artırıyor. Meslek liseleri pandemi sürecinde dezenfektanda maskeye pek çok ihtiyaç maddesini başarıyla üretiyor. Bu eğitim kurumları bununla da kalmayıp geçtiğimiz günlerde cerrahi ve N95 standardında maske makinesi ile solunum cihazı üretmeyi de başardı. Bir müjdeli haber de İstanbul Arnavutköy İbrahim Özaydın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden geldi. Elektrik-Elektronik Teknolojisi alanı öğretmenleri tarafından 'Ultraviyole-C (UVC) Hava Sterilizasyon Cihazı' üretildi.

22.04.2020Eğitim
Milli Eğitim Bakanlığı, N95 standardında maske makinesi üretti

Milli Eğitim Bakanlığı, N95 standardında maske makinesi üretti

Milli Eğitim Bakanlığınca, koronavirüs önlemleri kapsamında yürütülen Ar-Ge çalışmaları sonucu Tekirdağ Çerkezköy Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde N95 maske makinesi üretildi.

21.04.2020Teknoloji
MEB, N95 standardında maske makinesi üretti

MEB, N95 standardında maske makinesi üretti

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB), yeni tip Corona Virüs önlemleri kapsamında yürütülen Ar-Ge çalışmaları sonucu, Tekirdağ Çerkezköy Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde N95 maske makinesi üretildi. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "Odaklandığımız son ürün olan N95 maske makinesini Tekirdağ'da üretmiş bulunuyoruz. Odaklandığımız tüm ürünleri üretmekten büyük mutluluk duyuyorum" dedi.

20.04.2020Gündem
MEB, N95 standardında maske makinesi üretti

MEB, N95 standardında maske makinesi üretti

MEB tarafından, koronavirüs önlemleri kapsamında yürütülen Ar-Ge çalışmaları sonucu Tekirdağ Çerkezköy Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde N95 maske makinesi üretildi. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, “Odaklandığımız son ürün olan N95 maske makinesini Tekirdağ'da üretmiş bulunuyoruz. Odaklandığımız tüm ürünleri üretmekten büyük mutluluk duyuyorum. Tekirdağ'daki arkadaşlarımızın, yöneticilerimizin ve öğretmenlerimizin fedakarca çalışmaları her türlü takdirin ötesinde" dedi.

20.04.2020Eğitim
Meslek liselerinde N95 maske makinesi atağı

Meslek liselerinde N95 maske makinesi atağı

MEB AR-GE merkezleri N95 standardında maske makinesi üretimine odaklandı. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "Bu konuda sona yaklaştık. İnşallah bu ay içinde makineyi üreteceğiz ve müjdeli haberi ülkemizle paylaşacağız. Solunum cihazı üretimiyle ilgili sertifikasyona başvuruyoruz. Tüm süreci tamamladığımızda ihtiyaca göre seri üretime geçebileceğiz" dedi.

19.04.2020Eğitim
Müjdeli haberi böyle duyurdu: Sona yaklaştık... Nisan ayında ülkemizle paylaşacağız

Müjdeli haberi böyle duyurdu: Sona yaklaştık... Nisan ayında ülkemizle paylaşacağız

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, AR-GE merkezlerinin N95 standardında maske makinesi üretimine odaklandığını belirterek, "Bu konuda da sona yaklaştık. İnşallah nisan ayında bu makineyi de üreteceğiz ve müjdeli haberi ülkemizle paylaşacağız" dedi.

19.04.2020Gündem
Bakan Selçuk: LGSde sorular daha zor olmayacak

Bakan Selçuk: LGS'de sorular daha zor olmayacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 8'inci sınıf öğrencilerinin sorularını yanıtladı. LGS sorularının daha zor olacağı iddialarıyla ilgili konuşan Bakan Selçuk, "Böyle bir şey kesinlikle yok. Herhangi bir zorlaştırma veya basitleştirme kesinlikle söz konusu olmayacak" dedi.

19.04.2020Eğitim
MEB İstanbul’da da üretti... Hem de uzaktan kumandalı

MEB İstanbul’da da üretti... Hem de uzaktan kumandalı

MEB tarafından, koronavirüs önlemleri kapsamında yürütülen Ar-Ge çalışmaları sonucu İstanbul Kartal Şehit Öğretmen Hüseyin Ağırman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde ambulans ve sahra hastaneleri için uzaktan kontrollü solunum cihazı üretildi.

17.04.2020Eğitim
Son dakika haberler: Bir müjdeli haber daha: Uzaktan kontrollü solunum cihazı üretildi

Son dakika haberler: Bir müjdeli haber daha: Uzaktan kontrollü solunum cihazı üretildi

MEB, İstanbul Kartal Şehit Öğretmen Hüseyin Ağırman Meslek Lisesinde, ambulans ve sahra hastaneleri için uzaktan kontrollü solunum cihazı üretti.

17.04.2020Gündem
Hatayda üretilen ilk solunum cihazı tanıtıldı

Hatay'da üretilen ilk solunum cihazı tanıtıldı

Hatay'ın Defne ilçesinde, Şehit Serkan Talan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, biyomedikal cihaz teknolojileri Ar-Ge atölyelerinde ilk solunum cihazı üretildi.

16.04.2020Gündem
Bunu da başardılar... Bu cihaz meslek lisesinde üretildi

Bunu da başardılar... Bu cihaz meslek lisesinde üretildi

MEB tarafından, koronavirüs önlemleri kapsamında yürütülen Ar-Ge çalışmaları sonucu ilk solunum cihazı, Hatay Şehit Serkan Talan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Ar-Ge atölyelerinde üretildi. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "Hatay ve İstanbul'da solunum cihazının üretilmesiyle ilgili Ar-Ge çalışmaları başarılı bir şekilde devam ediyordu. İlk sevindirici haber, Hatay'dan geldi. Hatay İl Milli Eğitim Müdürümüzün koordinasyonunda çalışmalar başarıyla tamamlandı ve ilk solunum cihazı üretildi. Bu süreçte ihtiyaç duyulan makineleri, mesleki eğitim olarak üretebilmek ve hizmete sunabilmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Yakında İstanbul'dan da solunum cihazı üretimine yönelik müjdeli haberi sizlerle paylaşacağız" dedi.

16.04.2020Eğitim
Son dakika haberi: MEBden müjdeli haber: İlk solunum cihazı üretildi

Son dakika haberi: MEB'den müjdeli haber: İlk solunum cihazı üretildi

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), koronavirüs önlemleri kapsamında yürütülen Ar-Ge çalışmaları sonucu ilk solunum cihazı, Hatay Şehit Serkan Talan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Ar-Ge atölyelerinde üretildi.

16.04.2020Gündem
Meslek liselerine bir alkış da benden

Meslek liselerine bir alkış da benden

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz günlerde “Bir meslek lisesinde makine teknolojisi dersi okutulacak ve öyle bir gün gelecek ki bu liseler tüm ülkenin maske ihtiyacını karşılamada öncü olacak. Yüzüme taktığım her maskede meslek lisesi gururunu taşıyorum” demişti. Ne güzel sözler. Gerçekten teknik liselerin bugünlerde gösterdiği performans hepimizi gururlandırdı. Tercih listelerinde genellikle alt sıralarda yer alan meslek liseleriyle ilgili algı koronavirüs günlerinde altüst oldu, iyi de oldu...

11.04.2020Eğitim

Fabrika gibi teknik lise... Günde 10 bin siper üretecek

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "İhtiyaçlara hızla cevap verebilmek için İstanbul'a gerekli yatırımı yaptık ve yüz koruyucu siper için kalıp üretilerek seri üretime geçildi. İstanbul Kağıthane Gültepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi artık günde 10 bin yüz koruyucu siper üretebilecek" dedi.

9.04.2020Eğitim
MEBden sağlık çalışanlarına günde 10 bin adet tek kullanımlık önlük

MEB'den sağlık çalışanlarına günde 10 bin adet tek kullanımlık önlük

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "İhtiyaçlara hızla cevap verebilmek için Mersin'deki okulumuza gerekli yatırımı yaptık. Önlükler, Sağlık Bakanlığı’nın tek kullanımlık korumalı cerrahi önlük teknik şartnamesine uygun olarak üretilecek. Sağlık Bakanlığı’nın koordinasyonuyla ihtiyaç duyulan noktalara ulaştıracağız" dedi.

7.04.2020Eğitim
LGS kontenjanı yüzde 50 arttı

LGS kontenjanı yüzde 50 arttı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında liselere yerleştirmeyle ilgili başvuru kılavuzunu yayımladı. Tüm öğrenciler ve veliler bu sene LGS’ye daha fazla öğrenci gireceği için sınavlı okul kapasitesinde ne kadar artış yapılacağını merakla bekliyordu. Kapasite 2019 yılına göre yüzde 50 artmış. 2019 yılında 140 bin olan sınavlı okul kapasitesi bu sene 213 bin 128. MEB’in bu olumlu adımının ardından kılavuzdaki bilgileri değerlendirmek üzere, tüm süreci yöneten MEB Bakan Yardımcısı Mahmut Özer ile görüştüm.

4.04.2020Eğitim
MEB’in cerrahi maske üretimde hedefi 10 milyon

MEB’in cerrahi maske üretimde hedefi 10 milyon

MEB, cerrahi maskede ayda 2 milyon olarak belirlediği üretim hedefini güncelleyerek, 10 milyona çıkardı. Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "Kendimize ayda 2 milyon maske üretimi hedefi koymuştuk. Otomatik 3 katlı telli ultrasonik maske makinesini üretince hedefimizi güncelledik. Yeni hedefimiz, tüm meslek liselerimizde ayda 10 milyon cerrahi maske üretmek. Bu üretimin yarısını İstanbul'da gerçekleştireceğiz ve İstanbul'da Valiliğimizle koordineli şekilde ihtiyaç duyulan noktalara ulaştıracağız. Diğer illerimizde de il müdürlerimiz, valiliklerimizle koordineli şekilde üretim ve dağıtım sürecini yürütüyor" dedi.

4.04.2020Eğitim
MEB, cerrahi maske makinesi üretti

MEB, cerrahi maske makinesi üretti

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "İstanbul'da Küçükköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, Otomatik 3 Katlı Telli Ultrasonik Cerrahi Maske Makinesi üretildi ve üretime başladı. İlk sevindirici haberi almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Makineyle artık sadece bu lisede günde 100 bin cerrahi maske üretilebilecek" dedi.

31.03.2020Eğitim
MEB duyurdu: Günde 100 bin maske üretimi başladı

MEB duyurdu: Günde 100 bin maske üretimi başladı

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan son dakika açıklamasında "İstanbul Küçükköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde 'ultrasonik cerrahi maske makinesi' üretildi. Lisede günde 100 bin maske üretimi başladı" ifadeleri kullanıldı.

31.03.2020Gündem
Öğrencinin 1 günü

Öğrencinin 1 günü

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 5, 6, 7 ve 8’inci sınıf öğrencileri için günlük program hazırladı. ‘Günaydın’la başlayıp tatlı rüyalar’la biten programda oyunlar da var, etkinlikler, deneyler de.

31.03.2020Eğitim
Milli Eğitim Bakanlığı, N95 standardında maske makinesi üretecek

Milli Eğitim Bakanlığı, "N95" standardında maske makinesi üretecek

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında nisan ayında N95 standardında maske makinelerinin ilk üretimi yapılacak.

30.03.2020Teknoloji
MEB, ‘N95’ standardında maske makinesi üretecek

MEB, ‘N95’ standardında maske makinesi üretecek

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "Maskeyi yapabilecek makine üretimi için İstanbul, Bursa ve Hatay'ı pilot iller olarak seçtik. Ar-Ge çalışmaları, başarılı bir şekilde ilerliyor. Özellikle Hatay'daki arkadaşlarımız, çok iyi mesafe aldı. Nisan ayında ilk üretimi gerçekleştirmeyi planlıyoruz" dedi.

30.03.2020Eğitim
LGS sadece 1. dönem müfredatından

LGS sadece 1. dönem müfredatından

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "LGS sadece birinci dönem müfredatından yapılacak. Şu anki veriler ışığında, 7 Haziran'da yapılacak LGS'yi ertelememizi gerektiren bir durum yok. Ancak, koronavirüs salgınının seyrine bağlı olarak Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun tavsiyelerini takip edeceğiz. Öğrencilerimiz gönül rahatlığıyla bir yandan uzaktan eğitim derslerini takip etsin, bir yandan da şimdiye kadar gördükleri konuları tekrar etsinler" dedi.

27.03.2020Eğitim
Son dakika... Milli Eğitim Bakanından çok önemli LGS açıklaması

Son dakika... Milli Eğitim Bakanı'ndan çok önemli LGS açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "LGS kapsamındaki merkezi sınav, sadece birinci dönem müfredatından yapılacak" dedi.

26.03.2020Gündem
BİLSEMler sağlık çalışanları için yüz koruyucu siper üretmeye başladı

BİLSEM'ler sağlık çalışanları için yüz koruyucu siper üretmeye başladı

MEB Bakan Yardımcısı Özer, koronavirüs önlemlerine yönelik üretim faaliyetleri kapsamında Bilim ve Sanat Merkezlerinde yüz koruyucu siperlerin üretimi ile ilgili AR-GE çalışmalarının tamamlandığını ve ilk ürünlerin üretildiğini söyledi.

25.03.2020Teknoloji
Sağlık çalışanlarının yüz koruyucu siperleri BİLSEMden

Sağlık çalışanlarının yüz koruyucu siperleri BİLSEM'den

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "Yüz koruyucu siperlerin üretimiyle ilgili AR-GE çalışmaları tamamlandı. İlk ürünler üretildi. Üretilen siperleri bu süreçte fedakarca çalışan sağlık çalışanlarımıza ücretsiz ulaştıracağız. Ürünleri piyasaya vermeyeceğiz. Sağlık Bakanlığımıza ileteceğiz onlar da sağlık çalışanlarına iletecek" dedi.

25.03.2020Eğitim
MEBden idam videosuna soruşturma

MEB'den idam videosuna soruşturma

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, canlı yayında soruları yanıtladı. Selçuk, Uzaktan eğitim etkinlik saatinde izletilen Adnan Menderes'e ilişkin görüntülerle ilgili, “MEB şunu ister mi; bir hafta, 10 günde dünyada bir iki ülkede yapılabilen bir proje yapıyor ve bu projeyi kötülemek için kendi kendimize bir zarar vermeyi herhalde istemeyiz. Bu gözden kaçan bir hata. Bununla ilgili inceleme başlattık. Gece yarılarına kadar uzayan çalışma sırasında bir içerik yerine yanlışlıkla başka bir içerik konuluyor. Ekiplerimiz, kontrollü olarak bu içeriklere bakıyor ve bu kontroller sırasında bir hata olmuş. Bunu projenin tamamını kötüleyecek şekilde ele almak doğru değil" dedi.

24.03.2020Eğitim
Meslek liselerinden yaşlılara ücretsiz maske ve dezenfektan malzeme

Meslek liselerinden yaşlılara ücretsiz maske ve dezenfektan malzeme 

MEB, koronavirüs önlemleri kapsamında meslek liselerinde başlattığı üretim kapasitesini ve çeşitliliğini arttırmaya devam ediyor. Bakanlık, meslek liselerinde üretilen temizlik ve dezenfektan malzemeleri ile cerrahi maskeleri yaşlı ve bakıma muhtaç ailelere ücretsiz ulaştıracak.

24.03.2020Eğitim
MEB ayda 2 milyon cerrahi maske üretebilecek

MEB ayda 2 milyon cerrahi maske üretebilecek

Meslek liseleri ayda 2 milyon cerrahi maske üretebilecek. MEB Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, “Deneme üretimleri tamamlandı. Kısa sürede ilk maskeler üretildi. İhtiyaçları karşılayabilmek için üretim yapan meslek lisesi sayımızı 50’ye çıkarttık. Üretilen cerrahi maskelerin öncelikli olarak yaşlı ve bakıma muhtaç ailelere ücretsiz ulaştırılması kararı aldık” dedi.

22.03.2020Eğitim
Denemeler tamamlandı 2 milyon maske üretilecek

Denemeler tamamlandı! 2 milyon maske üretilecek

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, meslek liselerinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında ayda 2 milyon cerrahi maske üretebileceğini bildirdi.

22.03.2020Ekonomi
Maskesiz kalmayız

Maskesiz kalmayız

Ülke genelinde tüm okullar kapalı, bazı mesleki ve teknik liseler hariç. Zira öğrenciler harıl harıl dezenfektan, maske ve önlük üretiyor, “Korkmayın maskesiz kalmayız” diyorlar.

22.03.2020Gündem
Meslek liseleri şimdi de tek kullanımlık önlük ve tulum üretimine başladı

Meslek liseleri şimdi de tek kullanımlık önlük ve tulum üretimine başladı

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "Bu hafta hijyen için çok önemli olan tek kullanımlık önlük ve tulum üretimine başladık. Pilot il olarak seçtiğimiz İstanbul’da belirlediğimiz okullarda üretimler başladı. 54 alandaki üretim kapasitemizi ülkemizin ihtiyaçlarına göre hızla seferber ediyoruz. Her alandaki piyasadaki üretim sıkıntılarına göre destek olmak istiyoruz" dedi.

21.03.2020Eğitim
Bu okullarda tatil yok

Bu okullarda tatil yok

Bu hafta okulöncesi eğitim veren kurumlarla, ilköğretim, lise ve üniversiteler tatil. Önümüzdeki haftadan itibaren ise uzaktan eğitim başlayacak. Ancak tatil haftasında da açık olan bir kaç okul var. Bu okullarda eğitim öğretim değil ama üretim devam ediyor. Bazılarında üretim sürecine öğrencilerin de katıldığı bu okullar harıl harıl dezenfektan üreten teknik liseler.

20.03.2020Eğitim
Meslek liseleri tek kullanımlık çatal-bıçak üretecek

Meslek liseleri tek kullanımlık çatal-bıçak üretecek

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "Tek kullanımlık çatal, bıçak gibi ürünlere ilgi giderek artıyor. Bu konuda da PAGEV'le birlikte hareket edeceğiz. Ortak işbirliği kapsamında olan PAGEV Gebze Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve PAGEV Halkalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde üretim yapılacak" dedi.

19.03.2020Eğitim

Yazar Sonuçları

Meslek liselerine bir alkış da benden

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz günlerde “Bir meslek lisesinde makine teknolojisi dersi okutulacak ve öyle bir gün gelecek ki bu liseler tüm ülkenin maske ihtiyacını karşılamada öncü olacak. Yüzüme taktığım her maskede meslek lisesi gururunu taşıyorum” demişti. Ne güzel sözler. Gerçekten teknik liselerin bugünlerde gösterdiği performans hepimizi gururlandırdı. Tercih listelerinde genellikle alt sıralarda yer alan meslek liseleriyle ilgili algı koronavirüs günlerinde altüst oldu, iyi de oldu...

11.04.2020

LGS kontenjanı yüzde 50 arttı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında liselere yerleştirmeyle ilgili başvuru kılavuzunu yayımladı. Tüm öğrenciler ve veliler bu sene LGS’ye daha fazla öğrenci gireceği için sınavlı okul kapasitesinde ne kadar artış yapılacağını merakla bekliyordu. Kapasite 2019 yılına göre yüzde 50 artmış. 2019 yılında 140 bin olan sınavlı okul kapasitesi bu sene 213 bin 128. MEB’in bu olumlu adımının ardından kılavuzdaki bilgileri değerlendirmek üzere, tüm süreci yöneten MEB Bakan Yardımcısı Mahmut Özer ile görüştüm.

4.04.2020