EKSTRA
MENÜ

Ayt

Ayt haberleri sayfasında güncel ve son dakika Ayt hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 973 Ayt haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Sorular dört yıllık lise müfredatından gelmektedir.[6] Adaylar TYT sonrasında AYT'ye girmek zorunda değildir. Fakat genel olarak 4 yıl eğitimli üniversiteler, TYT (%40) + AYT (%60) puan toplamları ile aldığı için bu sınava girilmesi gerekmektedir. Sınavın süresi 180 dakikadır.

Avukat Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Doktor Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Fizik Dersine Nasıl Çalışılır? Fiziğe Çalışma Teknikleri Ve Öneriler 

Dikkat Dağınıklığı Nasıl Giderilir? Dikkat Dağınıklığını Önlemek Ve Geliştirmek İçin Öneriler 

Ayt Haberleri

Puanlar düştü üniversite şansı arttı

Puanlar düştü üniversite şansı arttı

Üniversite sınav sonuçları açıklanırken şimdi tercih maratonu başlıyor. Barajı aşan aday sayısı geçen yıla göre düştü. Sınavın zor olması, barajı aşan adaylar için avantaja dönüştü. Uzmanlar, puanlar ve sıralamanın bu yıl çok değiştiğini belirterek, öğrencilere doğru tercih için kritik ipuçları verdi.

29.07.2021Eğitim
YKS sınav sonuçları erişime açıldı: 2021 YKS, AYT, TYT baraj puanı ve ÖSYM AİS sonuç sayfası detayları...YKSye kaç kişi girdi

YKS sınav sonuçları erişime açıldı: 2021 YKS, AYT, TYT baraj puanı ve ÖSYM AİS sonuç sayfası detayları...YKS'ye kaç kişi girdi?

YKS sınav sonuçları için son dakika açıklama geldi. ÖSYM'den yapılan açıklamada 2021 YKS sonuçlarının açıklandığı duyuruldu. 2 milyon 416 bin kişinin sonuç sayfası oluşturuldu. ÖSYM Başkanı Halis Aygün tarafından sosyal medya üzerinden duyurulan YKS sonuçları, TYT, AYT, YDT sınavlarına katılım gösteren yüz binlerce aday tarafından takip ediliyordu. YKS sonuçları sonrasında tercih sürecine başlayacak olan ÖSYM, 5-13 Ağustos tarihleri arasında öğrencilerin tercih listelerini AİS ekranına girmesini talep edecek. Böylece 13 Ağustos tarihinde üniversite tercih döneminin ilk ayağı sona ermiş olacak, yerleştirme sürecinin tamamlanmasıyla birlikte ek tercihler alınmaya başlanacak. İşte, YKS sonuçları görüntüleme ekranı ve sınavla ilgili ayrıntılı bilgiler.

28.07.2021Gündem
YKS cevap kağıtları ve aday cevapları yayımlandı:  TYT, AYT ve YDT cevap kağıdı ÖSYM görüntüleme ekranı

YKS cevap kağıtları ve aday cevapları yayımlandı: TYT, AYT ve YDT cevap kağıdı ÖSYM görüntüleme ekranı!

YKS cevap kağıtları ve aday cevapları için son dakika açıklama geldi. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından ÖSYM, 2021 YKS oturumlarının TYT, AYT ve YDT cevap kağıtlarının erişime açıldığını bildirdi. 26-27 Haziran’da uygulanan 2021 YKS oturumlarının cevap kağıtları ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden aday T.C kimlik numarası ve şifresi ile görüntülenecek. Adaylar sınavda kullandıkları cevap kâğıdı görüntüsünü, cevap kâğıdına yaptıkları işaretlemeleri ve soruların doğru cevaplarını açabilecekler. İşte, 2021 YKS- TYT, AYT ve YDT cevap kağıdı görüntüleme ekranı ve cevap kağıtları ile ilgili ayrıntılı bilgiler.

28.07.2021Gündem
2021-YKS cevap kağıtları erişime açıldı

2021-YKS cevap kağıtları erişime açıldı

26 Haziran’da uygulanan 2021-YKS 1’inci Oturum Temel Yeterlilik (TYT), 27 Haziran’da uygulanan 2021-YKS 2’nci Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve 2021-YKS 3’üncü Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) adaylarının cevap kağıtları adayların yanıtlarını inceleyebilmeleri amacıyla ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden 28 Temmuz 2021 tarihinde saat 15.00'ten itibaren 10 gün süreyle erişime açıldı.

28.07.2021Eğitim
Melike Demirbağ: Dersi derste anlayanlardanım

Melike Demirbağ: Dersi derste anlayanlardanım

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) Alan Yeterlilik Testleri (AYT) eşit ağırlıkta Türkiye birincisi olan Melike Demirbağ, salgınla mücadele sürecinde canlı derslerin ve öğretmenleriyle iletişiminin kendisi için çok faydalı olduğunu söyledi.

28.07.2021Eğitim
Sözel birincisi başarının formülünü anlattı

Sözel birincisi başarının formülünü anlattı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) Alan Yeterlilik Testleri (AYT) sözel birincisi Hasan Mert, "Ders, en iyi derste öğreniliyor. Ben bunu bir kez daha deneyimlemiş oldum" dedi.

28.07.2021Eğitim
Moleküler biyoloji ve genetik taban puanları ve başarı sıralamaları 2021

Moleküler biyoloji ve genetik taban puanları ve başarı sıralamaları 2021

2021 YKS (AYT- TYT) sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte üniversite adaylarının çeşitli sözel- sayısal bölümlerle ilgili taban puanları da araştırılmaya başlandı. Üniversite sınav sonuçları açıklanan adaylar puanlarına göre istedikleri üniversiteye yerleştirilmek için arayış içerisinde. Bu bölümlerin arasında en çok talep görenlerden biri olan 2021 Moleküler biyoloji ve genetik taban puanları ve başarı sıralamalarını paylaşıyoruz.

28.07.2021Eğitim
Akdeniz ilinden 2 şampiyon çıktı

Akdeniz ilinden 2 şampiyon çıktı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) Kozan Fen Lisesi öğrencisi Ali Eren Çakıcılı, hem TYT’de hem de AYT sayısalda Türkiye birincisi oldu. AYT sözel Türkiye birincisinin de çıktığı kentte 1 öğrenci de AYT sayısal Türkiye ikincisi oldu.

28.07.2021Eğitim
Ek puanlı yerleştirme puanı nedir ÖSYM Ek puanlı yerleştirme hesaplama 2021

Ek puanlı yerleştirme puanı nedir? ÖSYM Ek puanlı yerleştirme hesaplama 2021

Ek puanlı yerleştirme puanı, ÖSYM'nin YKS puanlarını açıklanmasının ardından en çok araştırılan konulardan olmaya başladı. Ek puanlı yerleştirme puanı, adayın lise eğitimine paralel olarak üniversite bölümü tercih etmesi sonucu devreye girmektedir. İşte, ÖSYM’ye göre ek puanlı yerleştirme puanı nedir sorusunun cevabı ve ek puanlı yerleştirme hesaplama 2021.

28.07.2021Eğitim
Sayısal veriler yayınlandı: Yüzde 68 barajı geçti

Sayısal veriler yayınlandı: Yüzde 68 barajı geçti

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 26-27 Haziran tarihlerinde 3 oturumla yapıla Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) dair sayısal veriler paylaşıldı.

28.07.2021Eğitim
TYT puanı iki yıl geçerli mi

TYT puanı iki yıl geçerli mi?

TYT puanı iki yıl geçerli mi sorusu pek kişinin araştırdığı konu olmaya başladı. TYT puanı alıp AYT'den istediği puanı alamayan öğrenciler için bir sonraki yıl fırsat niteliği taşıyan TYT puanı geçerliliği, öğrencilerin de gündeminde yer aldı. Peki, TYT puanı iki yıl geçerli mi? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

28.07.2021Gündem
YKS birincileri farklı 5 ilden

YKS birincileri farklı 5 ilden

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 26-27 Haziran 2021 tarihlerinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) sonuçları belli oldu.

28.07.2021Eğitim
YKS’de kaç birinci var 2021 YKS birincisi belli oldu mu İşte YKS birincilerinin çıktığı iller

YKS’de kaç birinci var? 2021 YKS birincisi belli oldu mu? İşte YKS birincilerinin çıktığı iller

26 - 27 Haziran 2021 tarihlerinde uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. AYT, TYT ve YDT olmak üzere üç oturumdan olulan YKS’de 9 birincinin çıktığı öğrenildi. YKS’de kaç birinci var? 2021 YKS birincisi belli oldu mu? İşte YKS birincisinin çıktığı iller…

28.07.2021Gündem
Barajı geçmeden üniversiteye gidilir mi TYT baraj altında kalanlar tercih yapabilir mi

Barajı geçmeden üniversiteye gidilir mi? TYT baraj altında kalanlar tercih yapabilir mi?

Barajı geçmeden üniversiteye gidilir mi sorusu, üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının akabinde araştırılan konu oldu. TYT'de baraj altında kalan ya da AYT'de barajı geçemeyen öğrenciler, aldıkları puan ile barajı geçmeden üniversiteye gidilir mi sorusuna yanıt aramaya başladı. Peki, barajı geçmeden üniversiteye gidilir mi? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

28.07.2021Gündem
YKS sonuçları ne zaman, saat kaçta açıklanacak 2021 YKS üniversite sınav sonucu sorgulama ekranı için gözler ÖSYMde

YKS sonuçları ne zaman, saat kaçta açıklanacak 2021? YKS üniversite sınav sonucu sorgulama ekranı için gözler ÖSYM'de

YKS sonuçları sorgulama ekranı üzerinden açıklanacak. Milyonlarca adayın heyecanla beklediği YKS sonuçları 2021 ile üniversite sınavı sonrası öğrencilerin tercih maratonu başlayacak. Üniversiteye giriş kapsamında organize edilen 2021 YKS sınavının sonuçları ÖSYM sınav sonuçları ekranında Ağustos ayında ilan edilecek. 3 oturum halinde tamamlanan YKS sınavı sonuçlarının açıklanmasının ardından adayların tercih maratonu başlayacak. Sınavın ardından geçen süre sonrası beklentilerini arttıran adayların gözü ÖSYM'den yapılacak olan "YKS sonuçları açıklandı" duyurusuna çevrildi. TYT-AYT oturumlarını ayrı ayrı değerlendirecek olan ÖSYM sınav sonuçlarını AİS ekranı üzerinden erişime açacak. Peki, YKS sonuçları sonrasında tercihler ne zaman başlayacak? İşte, YKS 2021 sınav sonuç tarihi ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

21.07.2021Gündem
YKS sonuçları ne zaman açıklanacak ÖSYM YKS TYT, AYT, YDT sınav sonucu tarihi belli oldu Gözler sorgulama ekranında

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM YKS TYT, AYT, YDT sınav sonucu tarihi belli oldu! Gözler sorgulama ekranında!

YKS'nin açıklanacağı tarih için bekleyiş devam ederken, adayların da gözü kulağı ÖSYM'den gelecek duyurulara çevrildi. Üniversiteye giriş kapsamında uygulanan YKS'nin TYT, AYT, YDT oturumları yapılan değerlendirmelerin ardından sonuçlandırılacak. Üniversite sınav puanları ve YKS sonuçları adayların bir sonraki aşaması olan YKS tercihlerine ışık tutacak. ÖSYM sınav takvimine göre üniversite sınav sonuçları ağustos ayında ilan edilecek. YKS sonuçları ÖSYM sınav sonucu sorgulama ekranından görüntülenecek. Peki, YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, YKS TYT, AYT, YDT sınav sonuç tarihi ve konuyla ilgili bilgiler.

16.07.2021Gündem
YKS sonuçları ne zaman açıklanacak 2021 TYT, AYT, YDT sınav sonuçları tarihi belli oldu

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak 2021? TYT, AYT, YDT sınav sonuçları tarihi belli oldu!

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak sorusu, adaylar tarafından son gelişmeler ile takip ediliyor. YKS sonuçları, tercih sürecine bir an önce başlamak için gün sayan öğrencilerin gündeminde yer alıyor. Türkiye genelinde sınava katılım gösteren milyonlarca kişinin odak noktasını oluşturan YKS sonuçları, ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden duyurulacak. 81 ilde ve Lefkoşa'da düzenlenen, 2 milyon 607 bin 903 adayın başvurduğu YKS sonuçları ÖSYM takvimine göre, 4 Ağustos 2021'de açıklanacak. Süreç ondan sonra tercih dönemi ile devam edecek. İşte, o detaylar

14.07.2021Gündem
YKS sonuçları ne zaman, hangi tarihte açıklanacak 2021 YKS (TYT, AYT ve YDT) sınav sonuçları osym.gov.trde olacak

YKS sonuçları ne zaman, hangi tarihte açıklanacak? 2021 YKS (TYT, AYT ve YDT) sınav sonuçları osym.gov.tr'de olacak!

YKS sınav sonuçları için geri sayım başladı. Üniversitelere giriş kapsamında ÖSYM tarafından 26-27 Haziran'da üç oturum halinde düzenlenen söz konusu sınavın sonuçları değerlendirme işleminin ardından tamamlanarak erişime açılacak. YKS'nin TYT, AYT ve YDT oturumları sınav puanlarına göre adaylar sonraki süreçte tercihlerine yön verecek. Merakla sınav sonuçlarını bekleyen üniversite adayı gençlerin gözü kulağı şimdi ÖSYM'den gelecek olan, "YKS sonuçları açıklandı" duyurusunda. Peki, YKS sonuçları ne zaman, hangi tarihte açıklanacak? İşte, 2021 YKS sınav sonuç tarihi ve konuyla ilgili bilgiler.

10.07.2021Gündem
YKS sınav sonuç tarihi 2021: YKS sonuçları ne zaman hangi tarihte açıklanacak YKS 2021 (TYT-AYT) sınav sonuçları için ÖSYMden açıklama

YKS sınav sonuç tarihi 2021: YKS sonuçları ne zaman hangi tarihte açıklanacak? YKS 2021 (TYT-AYT) sınav sonuçları için ÖSYM'den açıklama

YKS sınav sonuç tarihi için bekleyiş devam ediyor. Üniversiteye giriş kapsamında organize edilen 2021 YKS sınavının sonuçları ÖSYM sınav sonuçları ekranında Ağustos ayında ilan edilecek. 3 oturum halinde tamamlanan YKS sınavı sonuçlarının açıklanmasının ardından adayların tercih maratonu başlayacak. Sınavın ardından geçen süre sonrası beklentilerini arttıran adayların gözü ÖSYM'den yapılacak olan "YKS sonuçları açıklandı" duyurusuna çevrildi. TYT-AYT oturumlarını ayrı ayrı değerlendirecek olan ÖSYM sınav sonuçlarını AİS ekranı üzerinden erişime açacak. Peki, YKS sonuçları ne zaman hangi tarihte açıklanacak? Tercihler ne zaman başlayacak? İşte, YKS 2021 sınav sonuç tarihi ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

10.07.2021Gündem
Üniversite sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak İşte AYT-TYT-YDT sonuç tarihi

Üniversite sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte AYT-TYT-YDT sonuç tarihi

YKS yani Yükseköğretim Kurumları Sınavı adındaki üniversite sınavının oturumları için sonuç heyecanı başladı. İstedikleri bölüme yerleşip yerleşemeyeceklerini merak eden öğrenciler, üniversite sınavının sonuç tarihini internet üzerinden araştırıyor. Peki, YKS 2021 (Üniversite Sınavı) sonuçları ne zaman açıklanacak?

8.07.2021Gündem
Üniversite sınav sonuçları ne zaman açıklanıyor İşte ÖSYMnin YKS sonuçlarını açıklayacağı tarih

Üniversite sınav sonuçları ne zaman açıklanıyor? İşte ÖSYM'nin YKS sonuçlarını açıklayacağı tarih

YKS sonuçları üniversite sınavını tamamlayan öğrencilerin gündeminde yer alıyor. YKS sonuçları sonrasında tercihlerini yapacak olan pek çok aday, üniversiteli olabilmek için aldıkları puanı tercih listesine yön vermek için kullanacak. TYT ve AYT sınavlarından alınan puanlara göre hesaplanacak olan YKS 2021 sonuçları, ÖSYM'nin AİS ekranından görüntülenebilecek. Peki, YKS sonuçları ne zaman açıklanacak?

5.07.2021Gündem
2 milyon 600 bin öğrenciye neden bu kadar zor sordunuz

'2 milyon 600 bin öğrenciye neden bu kadar zor sordunuz?'

İYİ Parti Grup toplantısında Kanal İstanbul ve üniversite sınavı konularına değinen genel başkan Meral Akşener, “Siz bu öğrencilere neden böyle gıcık oluyorsunuz? 1.5 yıldır, kesintiler ve zorluklarla eğitimlerine devam etmeye çalışan 2 milyon 600 bin gencimizin önüne getirilen sınavın bu kadar zor olmasının sebebi nedir?” diye sordu.

1.07.2021Gündem
YKS (TYT-AYT-YDT) sonuçları ne zaman hangi tarihte açıklanacak 2021 YKS sınav sonuç tarihi ve soru/cevap anahtarı

YKS (TYT-AYT-YDT) sonuçları ne zaman hangi tarihte açıklanacak? 2021 YKS sınav sonuç tarihi ve soru/cevap anahtarı

YKS sonuçları için geri sayım başladı. Üniversiteye giriş kapsamında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 26-27 Haziran'da düzenlenen TYT-AYT-YDT sınavı sonuçları yapılan değerlendirmelerin ardından erişime açılacak. YKS 2 yıllık ve 4 yıllık puanlarını baz alacak olan adaylar tercih işlemlerine yön verecek. ÖSYM'nin takvimine göre 2021 YKS sınav sonuçları ağustos ayında duyurulacak. Söz konusu sınavın soru ve cevap anahtarına "http://yks2021.osym.gov.tr/tyt_yks_2021.pdf" adresinden ulaşılacak. Peki, YKS sonuçları ne zaman hangi tarihte açıklanacak? İşte, YKS sınav sonuç tarihi.

30.06.2021Gündem
2021 YKS sonuçlarının açıklanmasına kaç gün var ÖSYM yanıtladı: YKS sonuçları ne zaman açıklanacak

2021 YKS sonuçlarının açıklanmasına kaç gün var? ÖSYM yanıtladı: YKS sonuçları ne zaman açıklanacak?

Sınav stresini geride bırakan milyonlarca üniversite adayları 2021 YKS sonuçlarına odaklandı. YKS sonuç tarihi oturumların tamamlanmasıyla birlikte gündeme geldi. ÖSYM 2021 yılı takvimi ve sınav kılavuzuyla YKS sonuç tarihi hakkında bilgi vermişt. Peki, 2021 YKS sonuçlarının açıklanmasına kaç gün var? YKS sonuçları (TYT, AYT, YDT) ne zaman açıklanacak?

29.06.2021Gündem
YKS sonuçları ne zaman açıklanacak 2021 ÖSYM YKS 2021 sonuçları (TYT-AYT) için net bilgi

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak 2021? ÖSYM YKS 2021 sonuçları (TYT-AYT) için net bilgi

YKS sonuçları, ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden açıklanacak. TYT ve AYT sınavlarının ardından pek çok kişi, tercihlerin yapılacağı tarihlerden önce açıklanacak olan YKS sonuçları tarihine kilitlendi. Girmiş oldukları alanlardan değerlendirilecek olan adaylar, TYT ve AYT için YKS sonuçları açıklamasına odaklandı. Peki, ÖSYM tarafından yapılan açıklamalara göre YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte o konu hakkında detaylı bilgiler

28.06.2021Gündem
YKS sonuçları ne zaman açıklanacak sorusuna ÖSYMden yanıt... İşte sonuç tarihi ve 2021 YKS soruları- cevap anahtarı kitapçığı

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? sorusuna ÖSYM'den yanıt... İşte sonuç tarihi ve 2021 YKS soruları- cevap anahtarı kitapçığı

YKS 2021 soruları ve cevap anahtarı 3 oturumunda tamamlanması ardından ÖSYM tarafından paylaşıldı. ÖSYM'nin YKS soru ve cevap anahtarı duyurusu ardından gözler bir kez daha YKS sonuçlarına çevrildi. Peki, 26-27 Haziran tarihlerinde gerçekleşen 2021 YKS'nin (AYT, TYT, YDT) sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte YKS sonuç tarihi ve 2021 YKS soruları- cevap anahtarı kitapçığı

28.06.2021Gündem
AYT ve TYTde barajı puanı kaç, baraj puanına ulaşmak için kaç net gerekiyor İşte kılavuzda yer alan detaylar

AYT ve TYT'de barajı puanı kaç, baraj puanına ulaşmak için kaç net gerekiyor? İşte kılavuzda yer alan detaylar

2021 YKS oturumlarının tamamlanması ardından AYT ve TYT'de baraj puanı merak konusu oldu. Üniversite adaylarının herhangi bir lisans veya önlisans bölümlerine yerleşebilmesi için en az baraj puanına ulaşması gerekiyor. Peki, AYT ve TYT'de barajı puanı kaç, baraj puanına ulaşmak için kaç net gerekiyor?

28.06.2021Gündem
YKS puanı nasıl hesaplanır  AYT -TYT baraj puanı kaç Puan hesaplamayla 2021 YKS kılavuzuyla paylaşıldı

YKS puanı nasıl hesaplanır? AYT -TYT baraj puanı kaç? Puan hesaplamayla 2021 YKS kılavuzuyla paylaşıldı

YKS puan hesaplama sınav soruları ve cevap anahtarının yayınlanmasıyla birlikte gündeme geldi. 27 Haziran tarihinde tamamlanan YKS 3 oturum olarak tamamlandı. YKS sonuç tarihi öncesinde alacakları puanı öğrenmek isteyenler puan hesaplama ile ilgili araştırma yapıyor. AYT -TYT baraj puanları 2 yıllık ve 4 yıllık üniversitelere girecek olan adayların üniversite tercihlerini yapmalarında yol gösterecek.

28.06.2021Gündem
Uzmanlar Hürriyet için yorumladı Matematik yine zorladı

Uzmanlar Hürriyet için yorumladı! Matematik yine zorladı

Bilfen Liseleri, Nazmi Arıkan Fen Bilimleri Eğitim Kurumları, Uğur Okulları, Bahçeşehir Koleji, İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji ve Nesibe Aydın Eğitim Kurumları’ndan uzmanlar AYT sorularını değerlendirdi.

28.06.2021Eğitim
Sınav bitti kuş gibi hafifledik

Sınav bitti kuş gibi hafifledik

Üç oturumdan oluşan 2021 YKS tamamlandı. Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi ve Yabancı Dil Testi’nden oluşan 435 dakikalık yani 7 saat 15 dakikalık maraton sona erdi. Omuzlarından ağır bir yük kalkan adaylar sayısalın zor, sözelin nispeten daha kolay olduğu görüşünde...

28.06.2021Eğitim
YKS üniversite taban puanları ve kontenjanları: 2021  üniversite taban puanları açıklandı mı

YKS üniversite taban puanları ve kontenjanları: 2021 üniversite taban puanları açıklandı mı?

Üniversite taban puanları, YKS soru ve cevap anahtarının açıklanmasının ardından adayların odaklandığı konulardan oldu. Üniversitelerin ön lisans ve lisans programlarına girmek için aldıkları YKS sonuçlarına göre tercihlerini yapacak olan adaylar, YKS taban puanları ve kontenjanlarını göz önünde bulunduracak. Üniversitelerin 2 yıllık TYT ve 4 yıllık AYT taban puanları ve başarı sıralaması YKS 2021 tercih kılavuzunda yer alacak. Gözler şimdi 2021 üniversite taban puanları ekranında. Peki, YKS üniversite taban puanları ve kontenjanları belli oldu mu? İşte, o konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

27.06.2021Gündem
AYT soruları nasıldı Zor muydu, kolay mıydı  Öğrencilerden AYT soru yorumları 2021

AYT soruları nasıldı? Zor muydu, kolay mıydı? Öğrencilerden AYT soru yorumları 2021

AYT soruları YKS'nin ikinci oturumunun ardından gündeme geldi. Üniversiteye giriş kapsamında uygulanan söz konusu sınav sonrası AYT sınavı nasıldı ve AYT yorumları ne yönde sorusuna sınavın akabinde yanıt arayan pek çok üniversite adayı, internet üzerinden araştırmalarını sürdürüyor. AYT yorumları için öncelikle yakın arkadaşlarının görüşlerini alan adaylar, ardından sosyal medya üzerinden AYT zor muydu, kolay mıydı sorusu ile yanıt aradı. Peki, AYT soru yorumları ne yönde? AYT zor muydu, kolay mıydı? İşte, öğrencilerden AYT yorumları hakkında ayrıntılı bilgiler.

27.06.2021Gündem
YKS soru kitapçıkları ve cevap anahtarları yayınlandı

YKS soru kitapçıkları ve cevap anahtarları yayınlandı

2021-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) Oturumları Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları yayınlandı.

27.06.2021Eğitim
Aygün: YKSnin tüm oturumları tamamlandı

Aygün: YKS'nin tüm oturumları tamamlandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) tüm oturumlarının başarıyla tamamlandığını bildirdi.

27.06.2021Eğitim
ÖSYM Başkanı Halis Aygünden YKS açıklaması

ÖSYM Başkanı Halis Aygün'den YKS açıklaması

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) tüm oturumlarının başarıyla tamamlandığını bildirdi.

27.06.2021Gündem
AYT hakkında uzman görüşleri

AYT hakkında uzman görüşleri

Cumartesi günü TYT ile başlayan YKS maratonu Pazar, AYT ile devam etti. Aynı gün adayların YDT’ye girmesiyle üniversite sınavları sona erdi. AYT sorularını eğitimciler ve uzmanlar şöyle değerlendirdi.

27.06.2021Eğitim
YKSden çıkan öğrenciler aşıya koştu

YKS'den çıkan öğrenciler aşıya koştu

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi'nde (AYT) ter döken öğrenciler, sınavın ardından hastaneye gelerek koronavirüs aşısı oldu. Öte yandan Türkiye genelinde yapılan aşı sayısı 47 milyonu aştı

27.06.2021Haber
YKSden çıkan öğrenciler aşıya akın etti

YKS'den çıkan öğrenciler aşıya akın etti

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi'nde (AYT) ter döken öğrenciler, sınavın ardından hastaneye gelerek koronavirüs aşısı oldu. Öte yandan Türkiye genelinde yapılan aşı sayısı 47 milyonu aştı

27.06.2021Gündem
Son dakika: AYT ve TYT bitti, gözler YKS 2021 sonuçları açıklamasına çevrildi İşte, sınav sonrasından notlar

Son dakika: AYT ve TYT bitti, gözler YKS 2021 sonuçları açıklamasına çevrildi! İşte, sınav sonrasından notlar

Sınava yetişme çabasındaki öğrencilerin son dakika telaşına tanık eden YKS 2021'in ikinci oturumu tamamlandı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) düzenlenen ve 1 milyon 781 bin 760 adayın başvurduğu Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testleri (AYT) yapıldı. Sınavın ardından milyonlarca adayın gözü, YKS sonuçları açıklamasına çevrildi. Adaylar sınav heyecanı yaşarken, yakınları da dışarıda heyecanla bekledi. Sınava koşarak gelip saniyelerle sınavı kaçıran adaylar büyük üzüntü yaşadı.

27.06.2021Gündem
TYT’deki vazo sorusu ardından AYT’deki pizza sorusu gündem oldu… İşte çok konuşulan pizza ve vazo sorularıyla ilgili paylaşımlar

TYT’deki vazo sorusu ardından AYT’deki pizza sorusu gündem oldu… İşte çok konuşulan pizza ve vazo sorularıyla ilgili paylaşımlar

YKS oturumlarındaki sorular sosyal medyada gündem olmayı sürdürüyor. TYT’deki 300 yıllık vazo sorusu ardından AYT’deki pizza sorusu gündem oldu. 2021 YKS sorularını sosyal medyadan yorumlayan üniversite adayları her iki soruyla ilgili yorum paylaşımında bulunurken bir yandan da soruların cevaplarını araştırıyor. İşte çok konuşulan pizza ve vazo sorularıyla ilgili paylaşımlar…

27.06.2021Gündem
ATY matematik soruları nasıldı, zor muydu 2021 matematik soruları Twitterda değerlendirildi

ATY matematik soruları nasıldı, zor muydu? 2021 matematik soruları Twitter'da değerlendirildi

YKS'nin ikinci oturumu olan AYT bugün gerçekleşti. Matematik sorularında zorlanan üniversite adayları, hem düşüncelerini hem de rakiplerinin ne yaptığını anlamak için Twitter'da duygularını dile getirdi. Peki, ATY matematik soruları nasıldı?

27.06.2021Gündem
Melek İpek: Bugünkü sınavım daha iyi geçti

Melek İpek: Bugünkü sınavım daha iyi geçti

ANTALYA'da kendisine işkence yapan eşi Ramazan İpek'i (36) öldüren ve 108 gün sonra tahliye olan Melek İpek (31), Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testi'ne katıldı. Bugünkü sınavının daha kolay ve iyi geçtiğini belirten İpek, ?Hedefime ulaşamazsam seneye bir daha deneyeceğim. Kazanana kadar deneyeceğim" dedi.

27.06.2021Haber
Karaciğer falı nedir

Karaciğer falı nedir?

Karaciğer falı, YKS AYT oturumunda adayların karşısına çıkan terimler arasında yer aldı. Sınav sonrasında pek çok öğrencinin sosyal medya üzerinden gündeme getirdiği karaciğer falı, araştırma konusu oldu. Peki, karaciğer falı nedir ve ne anlama gelmektedir? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

27.06.2021Gündem
Kerem Kasidesi kimin eseri Aşık Paşa kimdir Kerem Kasidesi ve  Aşık Paşa hakkında bilgiler

Kerem Kasidesi kimin eseri? Aşık Paşa kimdir? Kerem Kasidesi ve Aşık Paşa hakkında bilgiler

YKS'nin AYT oturumunda öne çıkan sorulardan biri de Kerem Kasidesi oldu. Kerem Kasidesi sorusunun yanıtını merak eden üniversite adayları internetten araştırma yapıyor. Peki, Kerem Kasidesi kimin eseri? Aşık Paşa kimdir? Kerem Kasidesi ve Aşık Paşa hakkında bilgiler

27.06.2021Gündem
AYT bitti mi YKS AYT kaç dakika sürdü ve saat kaçta bitti

AYT bitti mi? YKS AYT kaç dakika sürdü ve saat kaçta bitti?

YKS'nin ikinci oturumu olan AYT bugün saat 13.15'te tamamlandı. Sınavda ter döken üniversite adaylarının yanı sıra aileleri de sınav salonlarının önünde AYT'nin süresi üzerine araştırma yaptı. AYT'de "Türk dili ve edebiyatı- sosyal bilimler-1" testi 40 sorudan oluştu. Bu testte adaylar, Türk dili ve edebiyatından 24, tarih-1'den 10, coğrafya-1'den 6 soru yanıtladı. Peki, AYT bitti mi, kaç dakika sürdü? İşte, YKS ikinci oturumu AYT süresi hakkında bilgiler

27.06.2021Gündem
YKS saat kaçta bitecek AYT YKS kaç dakika sürüyor

YKS saat kaçta bitecek? AYT YKS kaç dakika sürüyor?

YKS saat kaçta bitecek ve kaç dakika sorusu, sınav salonlarında ter döken yakınlarını okul bahçelerinde bekleyecek olan kişilerin gündeminde yer alıyor. YKS saat kaçta bitecek ve giriş çıkış saatleri kaç sorusuna alacakları cevaba göre hareket edecek olan pek çok vatandaş, sınavdan son 15 dakika içerisinde çıkmanın yasak olup olmadığını da merak ediyor. Peki, YKS ikinci oturumu AYT kaçta bitecek ve giriş çıkış saatleri kaç olacak? İşte, AYT için 15 dakika kuralı hakkında detaylı bilgiler

27.06.2021Gündem
Bursada bir öğrenci koşarak geldi,  saniyelerle sınavı kaçırdı

Bursa'da bir öğrenci koşarak geldi, saniyelerle sınavı kaçırdı

BURSA'da, Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) için gelen S.O. okul binasına olması gereken saat 10.00'da yetişemedi. Kapılar kapandıktan saniyeler sonra gelen S.O, sınava girme hakkını kaybetti. S.O?nun yakınları uzun süre, "Bu çocuk tam bir yıl diğer sınavı bekleyecek. Bir saniye yüzünden bu çocuk böyle kaldı" diyerek görevlileri ikna etmeye çalıştı.

27.06.2021Haber
AYT saat kaçta bitiyor, kaç dakika sürecek ÖSYM kılavuzu ile açıklandı

AYT saat kaçta bitiyor, kaç dakika sürecek? ÖSYM kılavuzu ile açıklandı

AYT saat kaçta bitiyor sorusu sınavın kaç dakika süreceğini merak eden kişiler tarafından araştırılıyor. YKS kapsamında gerçekleştirilen ikinci oturum anlamını taşıyan AYT sınavı, ÖSYM'nin belirlediği 3 saat içerisinde tamamlanacak. Öğrenciler, bu süre içerisinde kendilerinden cevaplamaları istenilen alan sorularını cevaplayacak. Peki AYT kaçta bitecek? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

27.06.2021Gündem
Yükseköğretim Kurumları Sınavında ikinci oturum

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda ikinci oturum

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile üçüncü ve son oturum olan Yabancı Dil Testi (YDT) 81 il ve Lefkoşa'da başladı.

27.06.2021Gündem