MENÜ

Ayt

Ayt ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ayt haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 683 Ayt haberi bulunmuştur.

Ayt Haberleri

YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak Gözler YKS 2020 üniversite tercih sonuçlarında

YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Gözler YKS 2020 üniversite tercih sonuçlarında

YKS tercih sonuçları için heyecan başladı. Üniversite tercihleri 6 Ağustos ve 14 Ağustos tarihleri aralığında yapılacak. Sınava giren adaylar, ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuza göre işlemlerini gerçekleştiriyorlar. AYT ve TYT sınavlarından aldıkları puan neticesinde üniversite tercihlerini gerçekleştirecek olan adaylar, 2 yıllık ya da 4 yıllık bölümleri tercih edebilecek. Peki YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte konu ile ilgili detaylar...

7.08.2020Eğitim
Tercih listesi yaparken bunlara çok dikkat edin

Tercih listesi yaparken bunlara çok dikkat edin

Tercih yaparken başvurulabilecek bir yardımcı kaynak da YÖK Atlas. Uzmanlar bazı hataların yapılmaması için bu atlasın iyi incelenmesi uyarısında bulunuyor. Puanı yüksek olan bölümden aşağıya doğru ama mutlaka istenilen ve adayın kendisine uygun gördüğü bölümleri yazması öneriliyor.

5.08.2020Eğitim
Üniversitelerde tercih maratonu

Üniversitelerde tercih maratonu

Üniversite adaylarının tercih maratonu yarın başlayıp 14 Ağustos’a kadar sürecek. Adaylar üniversiteleri bu yıl ‘sanal fuar’da gezebilecek.

5.08.2020Eğitim
Üniversite tercihleri için geri sayım YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak

Üniversite tercihleri için geri sayım! YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

YKS tercihleri için geri sayım başladı. TYT, AYT ve YDT oturumlarına giren adaylar tercih işlemlerini 6 Ağustos ve 14 Ağustos tarihleri aralığında gerçekleştirecekler. Merkezî yerleştirmede adaylar yükseköğretim programlarına; YKS puanları, varsa ek puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM tarafından yerleştirileceklerdir. 2020 yılında, YKS sonuçlarına göre yapılacak merkezî yerleştirmede, 2020 yılı yerleştirme puanları ile 2020 yılı için hesaplanmış ek puanlar kullanılacaktır. Peki YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

4.08.2020Gündem
2 yıllık, 4 yıllık üniversite taban puanları ve sıralama: 2020 Üniversite taban puanları açıklandı

2 yıllık, 4 yıllık üniversite taban puanları ve sıralama: 2020 Üniversite taban puanları açıklandı

2 yıllık, 4 yıllık üniversite taban puanları ile ilgili araştırmalar hızlandı. Haziran ayında yapılan YKS; TYT, AYT, YDT olmak üzere üç oturum şeklinde düzenlendi. Adaylar sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından heyecanla tercihleri beklemeye başladılar. Üniversite tercihleri 6 Ağustos’ta başlayacak. ÖSYM, YKS tercih kılavuzunu yayımladı. Bu kılavuz içerisinden üniversitelerin taban puanlarına ulaşabilirsiniz.

3.08.2020Gündem
PMYO 2020 alımlarıyla ilgili detaylar merak ediliyor... PMYO başvurusu için TYT taban puanları kaç

PMYO 2020 alımlarıyla ilgili detaylar merak ediliyor... PMYO başvurusu için TYT taban puanları kaç?

Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) alımlarına ilişkin detaylar YKS 2020 sonucunun açıklanması ardından merak konusu oldu. Polis adayları, YKS’nin birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) puanı ile PMYO alımlarına başvuruda bulunabilecek. Polislik için başvuru yapacak olan adayların sadece bu yıla mahsus olmak üzere TYT’de baraj puanı olan 150'yi geçmesi gerekiyor. Peki, polislik taban puanı belli oldu mu? PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) başvuruları ne zaman başlayacak? İşte Polis Meslek Yüksek Okulu başvurularıyla ilgili tüm bilinmesi gerekenler…

31.07.2020Gündem
Osmaniyeli YKS şampiyonuna Bahçeli’den tam destek

Osmaniyeli YKS şampiyonuna Bahçeli’den tam destek

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 2020 YKS’de AYT Eşit Ağırlıkta 500 tam puan alarak Osmaniye’den Türkiye birincisi olan Ümit Can Evleksiz’i telefonla arayarak tebrik etti, eğitim masraflarını karşılama sözü verdi.

28.07.2020Eğitim
Geçen yılki puanla bu sene girmek zor

Geçen yılki puanla bu sene girmek zor

YKS sınavında bu sene ortalamalar yükseldi, sıralamalar geriledi. Uzmanlara göre geçen sene 350 puan alan bir aday 20 bininci sıralarda yer bulabilirken, bu yıl aynı puanı alan bir aday 30-35 bininci sıralara düştü.

28.07.2020Eğitim
2020 YKS sonuçları ve cevap kağıtlarını ÖSYM erişime açtı- AİS YKS sonuç sorgulama ve görüntüleme ekranı

2020 YKS sonuçları ve cevap kağıtlarını ÖSYM erişime açtı- AİS YKS sonuç sorgulama ve görüntüleme ekranı

YKS sonuçları, ÖSYM tarafından sabah saatlerinde erişime açıldı. 2.5 milyona yakın adayın katılım sağladığı YKS'nin TYT, AYT ve YTD sonuçları ve cevap kağıtları da açıklandı. AİS ekranı 'sonuc.osym.gov.tr' adresinden YKS sonucu sorgulaması yapacak olan adaylar, T.C kimlik numarası ve şifreleriyle sonuçlarını görüntüleyecek. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün tarafından yapılan son dakika açıklamada, YKS birincileri de belli oldu. İşte, 2020 YKS sonuçları sorgulama ekranı ve üniversite sınavı YKS sınav sonuçlarıyla ilgili ayrıntılı bilgiler...

27.07.2020Gündem
AÖF taban puanları ve bölümleri 2020 2 yıllık ve 4 yıllık Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bölümleri

AÖF taban puanları ve bölümleri 2020! 2 yıllık ve 4 yıllık Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bölümleri

AÖF taban puanları, YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından yoğun ilgi görüyor. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bölümleri üniversiteye kayıt yaptırmak isteyen adaylar tarafından merak ediliyor. Önlisans programlarını tercih edebilmek için ilgili Temel Yeterlilik Testi (TYT) puan türünde en az 150 puan almak, lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili Alan Yeterlilik Testi (AYT) puan türünde en az 170 puan almak gerekiyor. İşte detaylar..

27.07.2020Eğitim
İşte bu senenin YKS şampiyonları

İşte bu senenin YKS şampiyonları

Üniversite adaylarının merakla beklediği gün geldi ve ÖSYM, 2020 YKS sonuçlarını açıkladı. Bu sene Türkiye’nin farklı illerinden 15 birinci çıktı. TYT, AYT ve YDT'te beşer aday 500 tam puan alarak birinciliği paylaştı. İşte bu senenin şampiyonları:

27.07.2020Eğitim
YKS sonuçları açıklandı: Ortalamalar yükseldi

YKS sonuçları açıklandı: Ortalamalar yükseldi

Üniversite adaylarının sabırsızlıkla beklediği Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) sonuçları açıklandı. Uzmanlara göre, sınavın kolay olması sıralamalara yansıdı.

27.07.2020Eğitim
ÖSYM sınav sonuçları YKS sorgulama ekranı TYT AYT YKS 2020 Türkiye birincileri ve baraj puanı bilgileri

ÖSYM sınav sonuçları YKS sorgulama ekranı! TYT AYT YKS 2020 Türkiye birincileri ve baraj puanı bilgileri

ÖSYM tarafından açıklanan YKS sonuçları, 27 Temmuz 2020 Pazartesi günü yüz binlerce adayın gündemindeki konu oldu. Hayallerindeki Lisans ve Ön Lisans bölümlerini tercih edebilmek için TYT, AYT ve YDT oturumlarına katılan öğrenciler, 2020 YKS sonuçları çerçevesinde girdikleri oturumlar için puan bilgilerini edinebilecek. YKS sonuçları ile başarı sıralaması hakkında da bilgi sahibi olacak olan pek çok aday, buna göre tıp, mühendislik, öğretmenlik gibi branşlarda tercih yapıp yapamayacağı fikrine sahip olacak. İşte, YKS 2020 sonuçları çerçevesinde TYT AYT baraj puanı bilgileri, tercih süreci ve YKS birincileri hakkında bazı bilgiler

27.07.2020Gündem
YKS’de sayısal veriler... Adayların yüzde 77’si barajı geçti

YKS’de sayısal veriler... Adayların yüzde 77’si barajı geçti

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile ilgili sayısal verileri Twitter üzerinden paylaştı.

27.07.2020Eğitim
YKS birincilerinin illeri açıklandı

YKS birincilerinin illeri açıklandı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, bu sabah açıklanan YKS-2020 sonuçlarının ardından sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak YKS birincilerinin hangi illerden çıktığını kamuoyuna duyurdu.

27.07.2020Eğitim
Son dakika... YKS sonuçları açıklandı

Son dakika... YKS sonuçları açıklandı

YKS sonuçları ÖSYM tarafından sabah saatlerinde erişime açıldı. YKS 2020 kapsamında YDT, TYT ve AYT sonuçları bilgilerini Aday İşlemleri Sayfası (AİS) aracılığıyla duyuran ÖSYM, YKS sonuçları sonrasında tercih aşaması için güncel kılavuz bilgilerini yayımlayacak. Açıklanan son bilgilere göre 6 Ağustos tarihinde başlayacak olan YKS 2020 tercih süreci, internet ortamında yürütülecek ve 14 Ağustos'a kadar sürecek. YKS sonuçları bilgisi çerçevesinde yapılacak olan tercihler, baraj puanını geçen her aday tarafından değerlendirilebilecek. İşte, YDT, AYT ve TYT bilgilerinin yer aldığı YKS 2020 sonuçları, baraj puanı ve tercih süreci hakkında detaylı bilgiler

27.07.2020Haber
Adanada feci kaza 1 kişi öldü, 2 kişi ağır yaralı

Adana'da feci kaza! 1 kişi öldü, 2 kişi ağır yaralı

Adana'nın Ceyhan ilçesinde, sürücüsünün patlayan lastiğini değiştirmek için yol kenarına park ettiği hafif ticari araca, aynı yönden gelen başka bir hafif ticari araç çarptı. Kazada, 1 kişi ölürken, 2 kişi ağır yaralandı

21.07.2020Gündem
YKS kılavuzu yayınlandı... Tercihler 6-14 Ağustosta

YKS kılavuzu yayınlandı... Tercihler 6-14 Ağustos'ta

ÖSYM, 2020-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Ön Bilgi Kılavuzunu yayımladı.

21.07.2020Eğitim
YKS sonuçları ne zaman açıklanıyor YKS 2020 sonuçları ile ilgili ÖSYM tarih verdi

YKS sonuçları ne zaman açıklanıyor? YKS 2020 sonuçları ile ilgili ÖSYM tarih verdi

YKS sonuçları için heyecan giderek artıyor. YKS 2020 yılında üç oturum şeklinde gerçekleştirildi. TYT, AYT ve YDT oturumları 27 Haziran ve 28 Haziran'da yapıldı. Sınava giren adaylar heyecanla kaç puan aldıklarını öğrenmek istiyorlar. ÖSYM tarafından YKS sonuçlarının açıklanacağı tarih duyuruldu. Sonuçların açıklanmasının ardından, üniversite tercih işlemleri başlayacak. Peki, YKS sonuçları ne zaman açıklanıyor?İşte 2020 üniversite sınavı sonuç tarihi...

17.07.2020Eğitim
YKS sonuçları ne zaman açıklanacak YKS sonuçları ile ilgili ÖSYM tarih verdi

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS sonuçları ile ilgili ÖSYM tarih verdi

YKS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı araştırılan konular arasında yerini aldı. TYT, AYT ve YDT 2020 yılında 27 Haziran ve 28 Haziran'da düzenlendi. Sınava giren adaylar heyecanla sonuç açıklamasını beklemeye başladılar. ÖSYM yayımladığı duyuruda sonuçların ne zaman açıklanacağını duyurdu ve temmuz ayına işaret etti. İşte 2020 YKS sonuçlarının açıklanacağı tarih ile ilgili detaylar...

16.07.2020Gündem
3 ülkeden charter uçuşlar başladı

3 ülkeden charter uçuşlar başladı

KORONAVİRÜS nedeniyle mart ayından itibaren tüm uçuşların durduğu Fraport- TAV Antalya Havalimanı’nda 1 Temmuz’da başlayan yurt dışı uçuşlar artarak devam ediyor. Tarifeli birçok ülkeden gerçekleşen uçuşların yanı sıra Ukrayna, Moldova ve Belarus’tan charter uçuşlar da başladı. Sırada İngiltere, Polonya, Rusya ve Almanya var.

14.07.2020Ekonomi
YKS sonuçları ne zaman açıklanacak YKS 2020 sonuçları için heyecanlı bekleyiş

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS 2020 sonuçları için heyecanlı bekleyiş

YKS 2020 yılında 27 Haziran ve 28 Haziran'da gerçekleştirildi. YKS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı araştırılıyor. TYT, AYT, YDT olmak üzere üç oturum şeklinde yapılan üniversite sınavında adaylar kendi alanlarına uygun olan oturumlara girdiler. Sınavın soruları ve cevapları tüm oturumların tamamlanmasının ardından 28 Temmuz'da erişime açıldı. ÖSYM yayımlandığı duyuruda sonuçların ne zaman açıklanacağını bildiri. İşte 2020 YKS sonuç tarihi...

14.07.2020Gündem
2020 YKS tercihleri ne zaman başlayacak Gözler ÖSYMde

2020 YKS tercihleri ne zaman başlayacak? Gözler ÖSYM'de

Yaklaşık iki buçuk milyon adayın katılım sağladığı 2020-YKS'nin sonuçları henüz açıklanmamışken, üniversiteli adayları ÖSYM'nin tercih başvurularını ne zaman almaya başlayacağını sorguluyor. Bu kapsamda bilgi edinmek isteyen adaylar, ÖSYM'nin açıklamalarını araştırıyor. Peki, 2020 YKS tercihleri ne zaman başlayacak?

10.07.2020Gündem
Üniversite sınav sonuçları ne zaman açıklanacak

Üniversite sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (202-YKS) adı altında Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Temel Yeterlilik Testini (TYT) gerçekleştiren ÖSYM, sınav sonuçlarını değerlendirmeyi tamamladıktan sonra erişime açacak. Hayallerindeki üniversiteye yerleşmek isteyen yüz binlerce kişinin katılım sağladığı YKS oturumları için şimdi sonuç tarihi bekleniyor. Peki, üniversite sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? TYT AYT 2020 ne zaman açıklanacak?

9.07.2020Gündem
YKS 2020 ne zaman açıklanacak YKS sonuçları için gözler ÖSYMde

YKS 2020 ne zaman açıklanacak? YKS sonuçları için gözler ÖSYM'de

YKS sonuçları için gözler ÖSYM'ye çevrildi. 27 Haziran ve 28 Haziran tarihlerinde üç oturum şeklinde düzenlenen üniversite sınavına giren adaylar YKS sonuçlarını heyecanla bekliyorlar. ÖSYM tarafından yapılan açıklamada sonuçların temmuz ayında erişime açılacağı duyuruldu ve tarih yayımlandı. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilecekler. İşte sonuç açıklanma tarihi....

3.07.2020Gündem
YKS 2020 ne zaman açıklanacak YKS sonuçları için gözler ÖSYMde

YKS 2020 ne zaman açıklanacak? YKS sonuçları için gözler ÖSYM'de

YKS (TYT, AYT, YDYT) sonuçlarının ne zaman açıklanacağı araştırılan konular arasında yerini aldı. YKS 2020 yılında 27 Haziran Cumartesi ve 28 Haziran Pazar günlerinde yapıldı. Sınava giren adaylar heyecanla sonuç açıklamasını beklemeye başladılar. ÖSYM tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada sonuçların açıklanacağı tarih belli oldu. İşte 2020 YKS sonuçlarının açıklanacağı tarih...

1.07.2020Gündem
YKS soruları ve cevapları TYT, AYT ve YDT cevap anahtarı linkleri.. İşte ÖSYM tarafından yayınlanan 2020 YKS soru kitapçıkları

YKS soruları ve cevapları TYT, AYT ve YDT cevap anahtarı linkleri.. İşte ÖSYM tarafından yayınlanan 2020 YKS soru kitapçıkları

'YKS soruları ve cevap anahtarı' söz konusu sınavın geride kalmasının ardından öğrencilerin gündemine geldi. Adaylar üniversiteye giriş kapsamında uygulanan YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'ni (TYT) 27 haziran'da, ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile üçüncü ve son oturum Yabancı Dil Testi (YDT) sorularını 28 Haziran'da cevapladı. ÖSYM'den yapılan son dakika açıklama sonrası YKS soru ve cevap anahtarı erişime açıldı. İşte, 2020 YKS cevap anahtarı görüntüleme sayfası.

1.07.2020Gündem
YKS puan hesaplama nasıl yapılır TYT AYT YKS 2020 soruları ve cevap anahtarı

YKS puan hesaplama nasıl yapılır? TYT AYT YKS 2020 soruları ve cevap anahtarı

YKS soruları ve cevap anahtarı aracılığıyla dahil oldukları TYT, AYT ve YDT oturumlarındaki cevaplarını gözden geçirmek isteyen binlerce üniversite adayı, ÖSYM'nin yayımladığı PDF dosyası aracılığıyla bu işlemleri kolayca gerçekleştirebiliyor. YKS puan hesaplama işlemini YKS soruları ve cevap anahtarı incelemesinin ardından netlerini öğrenerek gerçekleştirebilecek olan öğrenciler, buna göre sonuçlar açıklanmadan puan tahmininde bulunabilecek. İşte, YKS soruları cevap anahtarı ve puan hesaplama hakkında detaylı bilgiler

1.07.2020Eğitim
YKS soruları ve cevap anahtarını (Türkçe, matematik, fen bilgisi...) ÖSYM açıkladı - TYT, AYT, YDT 2020 soruları ve cevaplarını görüntüle...

YKS soruları ve cevap anahtarını (Türkçe, matematik, fen bilgisi...) ÖSYM açıkladı - TYT, AYT, YDT 2020 soruları ve cevaplarını görüntüle...

YKS soruları ve cevap anahtarı söz konusu sınavın ardından, ÖSYM'nin yayınladığı '2020-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) Oturumları Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları ' olarak erişime açıldı. TYT, AYT, YDT soru ve cevapları PDF dosyası olarak hizmete sunuldu. Üniversite adayları erişime açılan soru-cevapları inceleyerek netlerini hesaplayıp alacakları puanı hesaplamaya çalışıyor. İşte YKS 2020 (TYT, AYT, YDT) soruları ve cevaplarını görüntüleme sayfası...

29.06.2020Gündem
YKS 2020 sonuçları ne zaman açıklanacak ÖSYM YKS (TYT, AYT, YDT) sonuçları için tarih verdi

YKS 2020 sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM YKS (TYT, AYT, YDT) sonuçları için tarih verdi

YKS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı araştırılıyor. YKS 2020 yılında 27 Haziran ve 28 Haziran'da yapıldı. TYT'nin ardından 28 Haziran'da AYT yapıldı. Son oturum YDT ile YKS sona erdi. Sınava giren adaylar heyecanla kaç puan alacaklarını öğrenmek istiyorlar. Sonuçların açıklanmasının ardından ise tercih heyecanı başlayacak. İşte YKS sonuçlarının açıklanacağı tarih...

29.06.2020Gündem
27-28 Haziran YKS soruları ve cevap anahtarı yayınlandı - İşte TYT, AYT ve YDT (2020 YKS) soruları ve cevapları görüntüleme...

27-28 Haziran YKS soruları ve cevap anahtarı yayınlandı - İşte TYT, AYT ve YDT (2020 YKS) soruları ve cevapları görüntüleme...

YKS soruları ve cevap anahtarı üç oturumun tamamlanması ardından erişime açıldı. Yerleştirme yapılan lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde uygulanan 180 baraj puanı da bu yıl ile sınırlı kalmak şartıyla 170'e çekilmişti. Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) oturumlarına katılan öğrenciler, YKS soruları ve cevaplarını ÖSYM'nin resmi sayfası üzerinden görüntüleyip netlerini hesaplayabiliyor.İşte YKS soru ve cevap anahtarı ekranı...

29.06.2020Gündem
YKS puan hesaplama 2020: YKS (TYT, AYT, YDT) puan hesaplama nasıl yapılır

YKS puan hesaplama 2020: YKS (TYT, AYT, YDT) puan hesaplama nasıl yapılır?

YKS puan hesaplama işleminin nasıl yapılacağı yoğun ilgi görüyor. Üniversite sınavı bu yıl 27 Haziran ve 28 Haziran'da gerçekleştirildi. Sınava giren adaylar heyecanla sonuç açıklamasını beklemeye başladılar. Sonuçlar 28 Temmuz'da açıklanacak. Adaylar bu tarihe kadar tahmini puanlarını hesaplamak istiyorlar. Peki YKS puan hesaplama nasıl yapılır? İşte ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuza göre puan hesaplama ile ilgili bilgiler...

29.06.2020Gündem
YKS maratonu bitti, geçmiş olsun gençler

YKS maratonu bitti, geçmiş olsun gençler

Yaklaşık 2.5 milyon öğrencinin girdiği üniversite sınavı maratonu sona erdi. Sınav öncesi okul kapılarında heyecan ve telaş vardı. Koronavirüse karşı maske-siperlik-dezenfektanlı önlemler alındı. Geç kalan öğrencileri sınava polisler yetiştirdi, bazıları 1 dakikayla üniversite hayalini kaçırdı.

29.06.2020Gündem
YKS soru ve cevapları yayımlandı

YKS soru ve cevapları yayımlandı

27-28 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) oturumları temel soru kitapçıkları ve cevap anahtarları açıklandı.

28.06.2020Eğitim
ÖSYM Başkanı Halis Aygün, tüm oturumları tamamlanan YKSyi değerlendirdi

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, tüm oturumları tamamlanan YKS'yi değerlendirdi

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, bugünle birlikte tüm oturumları tamamlanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) koronavirüs salgını nedeniyle önceki yıllarda yapılan sınavlarda alınan tedbirlere ek olarak koruyucu önlemlerin hayata geçirildiğini belirterek, "Böylesi hassas bir dönemde, böylesi büyük bir organizasyonda, dezenfekte işlemlerinden maskeye kadar alınan önlemlerle ilgili her konu, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun görüşleri alınarak titizlikle incelendi ve sınavlar bu önlemler doğrultusunda uygulandı." dedi.

28.06.2020Gündem
ÖSYM Başkanı YKSyi değerlendirdi

ÖSYM Başkanı YKS'yi değerlendirdi

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, "Kovid-19 salgını nedeniyle bu yıl önceki yıllarda yapılan sınavlarda alınan tedbirlere ek olarak koruyucu önlemler de hayata geçirildi. Böylesi hassas bir dönemde, böylesi büyük bir organizasyonda, dezenfekte işlemlerinden maskeye kadar alınan önlemlerle ilgili her konu, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun görüşleri alınarak titizlikle incelendi ve sınavlar bu önlemler doğrultusunda uygulandı. Aldığımız tedbirlere uyarak sınav görevlilerimizin yönlendirmelerine göre hareket eden tüm adaylarımıza sorumlu ve bilinçli davranışlarından dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

28.06.2020Eğitim
Son oturum da tamamlandı, YKS süreci sona erdi

Son oturum da tamamlandı, YKS süreci sona erdi

Üniversiteye girecek öğrencilerin bu yılki sınav maratonu son oturumun da yapılmasıyla sona erdi. Cumartesi günü Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile başlayan süreç, bugün yapılan Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve ardından Yabancı Dil Testinin de tamamlanmasıyla bitmiş oldu. ÖSYM Başkanı Aygün ve sınava giren bazı öğrenciler sınavla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

28.06.2020Gündem
Son dakika haberi... YKS sınavı için 81 ilde uygulanan sokak kısıtlaması sona erdi

Son dakika haberi... YKS sınavı için 81 ilde uygulanan sokak kısıtlaması sona erdi

Son dakika haberi... Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın ikinci oturumu AYT ile üçüncü ve son oturumu YDT dolayısıyla uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi.

28.06.2020Gündem
Bugün sokağa çıkma yasağı saat kaçta bitecek 28 Haziran YKS sokağa çıkma kısıtlamasında yeni gelişme

Bugün sokağa çıkma yasağı saat kaçta bitecek? 28 Haziran YKS sokağa çıkma kısıtlamasında yeni gelişme

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın ikinci oturumu AYT ve son oturumu YDT dolayısıyla 18.30’a kadar uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi. İstanbul'da YKS nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının sona ermesiyle vatandaşlar sokağa çıktı. Vatandaşların meydanlarda yoğunluk oluşturduğu görüldü.

28.06.2020Gündem
AYTde sorular zor muydu, kolay mıydı Uzmanlar Hürriyete değerlendirdi

AYT'de sorular zor muydu, kolay mıydı? Uzmanlar Hürriyet'e değerlendirdi

Dün TYT ile başlayan YKS maratonu bugün, AYT ile devam etti. Adayların 15.45'te YDT'ye girmesiyle üniversiteli olma maratonu sona erdi. Uzmanlar, bugün yapılan AYT sorularını değerlendi. İşte o değerlendirmeler:

28.06.2020Eğitim
YKS maratonu sona erdi... YDT bitti

YKS maratonu sona erdi... YDT bitti

27 Haziran'da başlayan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) maratonu, Yabancı Dil Testi'nin de yapılmasıyla sona erdi. Sonuçlar, 28 Temmuz'da açıklanacak.

28.06.2020Eğitim
Kimliği arabanın ön camına sıkışan genç, saniyelerle sınava yetişti

Kimliği arabanın ön camına sıkışan genç, saniyelerle sınava yetişti

BALIKESİR'in Edremit ilçesinde kimliği otomobilin ön kısmındaki cam ile arasına sıkışan kız öğrenci, çevredeki vatandaşların yardımıyla kimliği çıkarılarak son anda sınava yetişti.Edremit ilçesi 75. Yıl Ortaokulu'nda sınava girecek olan kız öğrenci, kimlik kartını otomobilin ön kısmına bıraktı. Genç kız, cam ile arada sıkışan kimliği bulunduğu yerden alamadı. Çevredekiler kimliği çıkarmak için seferber oldu. Okul kapılarının kapanmasına saniyeler kısa süre kala kimlik sıkıştığı yerden çıkarılarak öğrenciye teslim edildi. Kimliği alarak salona doğru koşan öğrenci, son saniyelerde sınava yetişti. O anlar ise çevrede bulunan bir vatandaş tarafından cep telefonu kamerası ile kayda alınarak sosyal medyada paylaşıldı.

28.06.2020Haber
Uzmanlardan AYT yorumları 2020: YKS AYT nasıl geçti Uzmanlara göre AYT soruları kolay mıydı, zor muydu

Uzmanlardan AYT yorumları 2020: YKS AYT nasıl geçti? Uzmanlara göre AYT soruları kolay mıydı, zor muydu?

Sınavın tamamlanmasının ardından YKS AYT yorumları hem üniversite adayları hem de uzmanlar tarafından ele alındı. Sınavın durumunu gözden geçiren her iki taraf, YKS 2020 kapsamında 29 Haziran tarihinde girilen AYT sorularını değerlendirdi. Eşit ağırlık, sözel ve sayısal olmak üzere 3 alanda gerçekleşen sınavı yabancı dil testi takip etti. Peki, uzmanlarda AYT yorumları neler oldu? İşte, hem sınava giren üniversite adayları hem de öğrencilerden gelen YKS kapsamında AYT ve TYT yorumları

28.06.2020Eğitim
Alan Yeterlilik Testi soruları zor muydu, kolay mıydı

Alan Yeterlilik Testi soruları zor muydu, kolay mıydı?

Alan Yeterlilik Testi’nin sona ermesiyle birlikte sorular ve cevaplar için geri sayım başladı. Aynı zamanda sınırlı sokağa çıkma kısıtlaması uygulanması nedeniyle sınavların biteceği saatler merak konusu olmuştu. Peki, sınav süresi ne kadardı ve kısıtlama ne zaman sona erecek?

28.06.2020Haber
YKSden çıkan aday koronavirüs şüphesiyle hastaneye götürüldü

YKS'den çıkan aday koronavirüs şüphesiyle hastaneye götürüldü

Diyarbakır'da Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) sonrası F.K. (19), öksürük ve yüksek ateş şikayetleri üzerine okula gelen sağlık görevlilerince koronavirüs şüphesiyle hastaneye götürüldü.

28.06.2020Gündem
Şairler Sultanı kimdir İşte YKS 2020 AYT Şairler Sultanı sorusunun cevabı

Şairler Sultanı kimdir? İşte YKS 2020 AYT Şairler Sultanı sorusunun cevabı

Şairler Sultanı sorusunun cevabı araştırılan konular arasında yerini aldı. YKS AYT sorularının cevapları, sınava giren adaylar tarafından yoğun ilgi görüyor. 10:15’te başlayan AYT’nin 13:15’te sona ermesinin ardından araştırmalar hızlandı. Peki Şairler Sultanı kimdir? İşte merak edilen sorunun yanıtı…

28.06.2020Gündem
YKS 2020 baraj puanı kaç oldu TYT, AYT, YDT baraj puanı nedir

YKS 2020 baraj puanı kaç oldu? TYT, AYT, YDT baraj puanı nedir?

YKS baraj puanı araştırılan konular arasında yerini aldı. YKS 2020 yılında 27 Haziran ve 28 Haziran’da yapılıyor. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, sadece bu seneye özel olmak üzere öğrencileri sevindirecek kararlar alındığını bildirmiş ve baraj puanının değiştiğini açıklamıştı. İşte TYT, AYT, YDT baraj puanı

28.06.2020Gündem
YKS YDT saat kaçta başlayacak, kaçta bitecek YDT sınavı saati kaçta

YKS YDT saat kaçta başlayacak, kaçta bitecek? YDT sınavı saati kaçta?

YDT saat kaçta bitecek sorusu ile ilgili araştırmalar hızlandı. YKS 2020 yılında da yoğun ilgi görüyor. 27 Haziran’da sınavın ilk oturumu olan TYT düzenlendi. Saat 10:15'te başlayan AYT 13:15 itibari ile sona erdi. Adaylar 28 Haziran Pazar günü üniversite sınavının son oturumuna girecekler. Peki YDT saat kaçta başlayacak, kaçta bitecek?

28.06.2020Gündem

Yazar Sonuçları

YKS sonuçlarıyla ilgili merak edilenler

Öğrencilerin heyecanla beklediği YKS sonuçları açıklandı. TYT, AYT ve YDT olmak üzere üç farklı oturum şeklinde gerçekleştirilen YKS’de her oturumdan beşer birinci çıktı. Hatırlanacağı gibi Haziran ayında yapılan sınavdan çıkan öğrencilerin sınavla ilgili yorumları TYT’de özellikle Türkçe sorularında çok zaman harcadıkları ve zorlandıkları, matematik sorularının bir kısmını görmeye zamanları kalmadığı, AYT oturumunu ise TYT’ye nazaran daha rahat çözdükleri şeklindeydi.

29.07.2020