MENÜ

Okullar

Okullar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Okullar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 23.785 Okullar haberi bulunmuştur.

Okullar Haberleri

Okullar ne zaman açılacak İşte 2020-2021 okulların açılacağı tarih…

Okullar ne zaman açılacak? İşte 2020-2021 okulların açılacağı tarih…

Okulların ne zaman açılacağı araştırılan konular arasında yer alıyor. Koronavirüs önlemleri kapsamında mart ayında başlayan uzaktan eğitim haziran ayında sona erdi. Okulların açılacağı tarih ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı açıklama yaptı. MEB’in 81 ile gönderdiği genelge ile tarih belli oldu. İşte okulların açılacağı tarih…

8.07.2020Gündem
E-okul kayıt sorgulama nasıl yapılır Adrese göre okul sorgulama ekranı

E-okul kayıt sorgulama nasıl yapılır? Adrese göre okul sorgulama ekranı

E okul kayıt sorgulama ekranı, çocuğum hangi okula gidecek sorusunu soran vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor. 2020-2021 eğitim öğretim yılı takvimi geçtiğimiz günlerde açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 81 ile gönderdiği genelgeye göre, okullar kapılarını 31 Ağustos'ta açacak. İşte e okul kayıt sorgulama ile ilgili bilgiler…

8.07.2020Gündem
2. Sınıf Matematik Zamanı Ölçme (Zaman Ölçüleri) konu anlatımı

2. Sınıf Matematik Zamanı Ölçme (Zaman Ölçüleri) konu anlatımı

Zaman, yerinde durmayan, kontrol edilemeyen ve sürekli akıp giden bir süreçtir. Şu anda bile zaman akıp gidiyor. İnsanlar, zamanı kontrol edemeseler bile, zaman ölçüleriyle hayatlarını düzenleme ve kontrol altına alma imkanına kavuşuyorlar. Böylece siz okula, babanız da işine zamanında gitmiş oluyor.

7.07.20202. SINIF
2. Sınıf Hayat Bilgisi Geri Dönüşüm konu anlatımı

2. Sınıf Hayat Bilgisi Geri Dönüşüm konu anlatımı

İkinci sınıf konuları öğrencilerin hayata hazırlanmasını sağlayan dersler ve bu derslerin içerikleri ile doludur. Özellikle hayat bilgisi dersleri öğrencilerin yakın çevresinden başlayarak dünyayı anlamasına yardımcı olur. Öğrencileri bilinçlendirerek dünyada daha faydalı nasıl olabilir? Sorusuna cevap olarak birçok etkinlik 2. Sınıf dersleri ve konuları içinde yer almaktadır. Özellikle 2. Sınıf hayat bilgisi konuları içerisinde geri dönüşüm ünitesi öğrencilerin daha duyarlı olmalarını sağlamaktadır. Geri dönüşüm ile ilgili ilgili ayrıntılara yer verdik.

7.07.20202. SINIF
Kenyada okullar Covid-19 nedeniyle 2021e kadar kapalı kalacak

Kenya'da okullar Covid-19 nedeniyle 2021'e kadar kapalı kalacak

Kenya'da, Covid-19 ile mücadele kapsamında eğitime ara verilen okullar, 2021'e kadar kapalı kalacak.

7.07.2020Dünya
31 Ağustosta okula gitmek zorunlu mu MEB bilgileri

31 Ağustos'ta okula gitmek zorunlu mu? MEB bilgileri

31 Ağustos'ta okullar gitmek zorunlu mu sorusu, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı okullarda yeni dönem açılış tarihini yayımlamasının ardından merakla araştırılmaya başlandı. 31 Ağustos'ta okula gitmek zorunlu mu sorusuna yanıt arayan vatandaşlar, internet üzerinden konuyla ilgili araştırmalarına başladı. Peki, telafi eğitimi dolayısıyla 31 Ağustos'ta açılacak olan okullara gitmek zorunlu olacak mı? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

7.07.2020Eğitim
E-okul kayıt sorgulama: Çocuğum hangi okula gidecek

E-okul kayıt sorgulama: Çocuğum hangi okula gidecek?

E okul kayıt sorgulama ekranı araştırılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz günlerde okulların ne zaman açılacağını duyurdu. Bakanlığın 81 ile gönderdiği genelgeye göre, okullar kapılarını 31 Ağustos'ta telafi eğitimiyle başlayacak. Bu açıklamanın ardından gözler okul kayıtlarına çevrildi. İşte e okul kayıt sorgulama ekranı ve konu ile ilgili bilgiler…

7.07.2020Gündem
Okullar ne zaman açılacak MEB tarih verdi

Okullar ne zaman açılacak? MEB tarih verdi!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yayımlanan takvimle birlikte okulların ne zaman açılacağı belli oldu. Yeni eğitim yılı öncesinde hazırlıklarını tamamlamak isteyen öğrenciler, okulların açılacağı net tarihi sorguluyor. Peki, okullar ne zaman açılacak?

7.07.2020Gündem
HP 2019 Sürdürülebilir Etki Raporu‘nu yayınladı

HP 2019 Sürdürülebilir Etki Raporu‘nu yayınladı

HP, şirketin çeşitliliği ve katılım oranını artırmak, karbon ayak izini azaltmak ve toplumları güçlendirmek için yaptığı çalışmaları özetleyen 2019 Sürdürülebilir Etki Raporu‘nu yayınladı.

7.07.2020Teknoloji
Trump son dakika diye paylaştı Sonbaharda açılmalı

Trump 'son dakika' diye paylaştı! 'Sonbaharda açılmalı'

Son dakika... ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri çerçevesinde kapatılan okulların, sonbaharda açılması çağrısında bulundu.

6.07.2020Dünya
Okulda zorlu pandemi süreci ve şefkat

Okulda zorlu pandemi süreci ve şefkat

2020 bizim için zorlayıcı bir yıl oldu öncelikle bunu kabul edelim. Özellikle eğitim alanında. Pandemi nedeniyle aniden değişen sistem, şaşkın ve yorulmuş ebeveynler, öğretmenler. Ne olduğunu anlamamış evlere sıkışmış öğrenciler. Şefkat zorlayıcı duygu ve durumlarda adeta bir cankurtarandır. Şefkat size ne çağrıştırıyor diye sorduğumda, insanlardan çoğu zaman anne gibi olmak, yumuşak kalpli olmak, sıcaklık, fedekarlık gibi cevaplar alırım.

6.07.2020Eğitim
Yabancı öğrenciler Türkiyede robotik kodlama öğreniyor

Yabancı öğrenciler Türkiye'de robotik kodlama öğreniyor

Bursa'daki Hürriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin meslek öğretmenleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde ülkelerine dönemeyen Uluslararası Murad Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi'ndeki yabancı öğrencilere robotik kodlama başta olmak üzere birçok konuda eğitim veriyor.

6.07.2020Teknoloji
Okullar ne zaman açılacak İşte okullarda alınması gerekenler önlemler

Okullar ne zaman açılacak? İşte okullarda alınması gerekenler önlemler

Okulların açılacağı tarih belli oldu. Corona virüsü sebebiyle mart ayında okullar kapatılmış, uzaktan eğitim süreci başlamıştı. Milyonlarca öğrenci ve veli, okulların yeni dönemde ne zaman açılacağını merak ediyordu. Geçtiğimiz günlerde 81 ile gönderilen genelgeyle 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı çalışma takvimi paylaşıldı. Öte yandan okullarda alınması gereken önlemler Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlandı. Peki, okullar ne zaman açılacak? İşte okullarda alınması gerekenler önlemler...

5.07.2020Gündem
Öğretmenler dezenfektan makinesi üretip pazarlıyor

Öğretmenler dezenfektan makinesi üretip pazarlıyor

Adana'da bir meslek lisesinde öğretmen ve öğrenciler, pandemi sürecinde 'Hijyen noktası' adı verdikleri otomatik dezenfektan makinesi üretti. 5 litrelik dezenfektan ile 2 bin kişinin elini dezenfekte edilebildiği cihazın öğretmenler satışını da gerçekleştirerekokullarının döner sermayesine katkı sağlıyor.

5.07.2020Eğitim
Son dakika haberleri: Sağlık Bakanlığı okullarda alınması gereken önlemleri yayınladı

Son dakika haberleri: Sağlık Bakanlığı okullarda alınması gereken önlemleri yayınladı

Sağlık Bakanlığı'ndan gelen son dakika haberine göre; Bakanlık, ‘Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ni güncelleyerek okullarda alınması gereken önlemleri yayınladı. Bakanlık, salgın döneminde mümkünse okullara ziyaretçi kabul edilmemesi gerektiğini belirtti.

5.07.2020Gündem
PISA Direktörü Schleicher’den Türk eğitim sistemine övgü

PISA Direktörü Schleicher’den Türk eğitim sistemine övgü

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) Direktörü Andreas Schleicher, Türkiye’nin son on yılda sadece eğitime daha fazla öğrenci kaydetmekle kalmadığını, aynı zamanda bu öğrencilerin öğrenme neticelerini de artırmakta iyi bir ilerleme kaydettiğini belirterek, “Bu yüzden Türkiye'nin önümüzdeki yıllarda daha fazla gelişme göstereceğini umuyorum” dedi.

5.07.2020Eğitim
Almanya’da 21 milyon emekliye müjde

Almanya’da 21 milyon emekliye müjde  

Almanya’da 01.07.2020 tarihi itibariyle günlük hayatımızı etkileyen, her şeyden önce ceplerimizi sevindiren yeni yasalar yürürlüğe girdi. En çok yüzü gülenler ise emekliler oldu. Çünkü onlar yürürlüğe giren yeni yasalarla çifte sevinç yaşıyor.

5.07.2020Avrupa
‘Ortadireğin direği kalmadı’

‘Ortadireğin direği kalmadı’

Kayserili esnaf ve sanatkârlarla videokonferansta buluşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Turgut Özal’ın kullandığı ‘orta direk’ terimine vurgu yaparak, “Orta direk güçlenirse devlet ayakta kalır, Türkiye huzurlu olur derdi. Şimdi direk kalmadı ortada” diye konuştu.

5.07.2020Gündem
Bakan Kurumdan önemli bisiklet yolu açıklaması

Bakan Kurum'dan önemli bisiklet yolu açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "81 ili birbirine bağlayan bir master plan yaptık. Bu çerçevede Edirne'den çıkıp Hakkari'ye kadar vatandaşlarımız bisikletle gitsin istiyoruz. Bu noktada bu projenin bir parçası olacak Çiftlikköy ve Yalova Üniversitesi arasındaki 20 kilometrelik mesafede Belediyemiz ve Bakanlığımız, İller Bankası Genel Müdürlüğümüz eliyle bir proje gerçekleştireceğiz" dedi.

4.07.2020Ekonomi
Okullar ne zaman açılacak.. İşte açıklanan tarihler (2020 MEB takvimi)

Okullar ne zaman açılacak?.. İşte açıklanan tarihler (2020 MEB takvimi)

Okullar ne zaman açılacak sorusu ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı tarafından son dakika açıklaması yapıldı. Koronavirüs önlemleri kapsamında başlayan uzaktan eğitimin sona ermesinin ardından gözler okulların ne zaman açılacağını çevrilmişti. MEB'in 2020-2021 eğitim öğretim yılına dair 81 ile gönderdiği genelgeye göre, okullar 31 Ağustos 2020'de açılacak, 18 Haziran 2021'de kapanacak. İşte detaylar...

4.07.2020Gündem
Özel okullar ne zaman açılacak 2020

Özel okullar ne zaman açılacak 2020?

Özel okullar ne zaman açılacak sorusu, Milli Eğitim Bakanlığı'nın okulların açılacağı resmi tarihleri açıklamasının ardından merak edilmeye başlandı. Devlet okullarının açılış tarihine göre daha erken tarihte açılacak olan özel okullar, telafi eğitimlerini gerçekleştirecek. Peki, özel okullar ne zaman açılacak? İşte, birçok vatandaşın merakla araştırdığı özel okulların açılış tarihi hakkında detaylı bilgiler

4.07.2020Eğitim
Okullar 31 Ağustos’ta açılacak

Okullar 31 Ağustos’ta açılacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortaöğretim Genel Müdürü Cengiz Mete, 2020-2021 eğitim öğretim yılı çalışma takviminin 81 ile gönderilen genelgeyle duyurulduğunu söyledi.

4.07.2020Eğitim
1. Sınıf Hayat Bilgisi Mevsimler konu anlatımı

1. Sınıf Hayat Bilgisi Mevsimler konu anlatımı

1 yıl içerisinde değişik mevsimler yaşanır. Bu mevsimler sıcak ya da soğuk şeklinde değişiklik gösterir. 1. sınıf tüm öğrencilerin mevsimleri öğrenmesi ve anlaması gerekmektedir. İşte 1. sınıf hayat bilgisi mevsimler konu anlatımı.

3.07.20201. SINIF
Okullar ne zaman açılacak 2020-2021 MEB takvimine göre okulların açılış tarihi netleşti

Okullar ne zaman açılacak? 2020-2021 MEB takvimine göre okulların açılış tarihi netleşti

Okullar ne zaman açılacak sorusu ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı tarafından son dakika açıklaması yapıldı. Koronavirüs önlemleri kapsamında başlayan uzaktan eğitimin sona ermesinin ardından gözler okulların ne zaman açılacağını çevrilmişti. MEB'in 2020-2021 eğitim öğretim yılına dair 81 ile gönderdiği genelgeye göre, okullar 31 Ağustos 2020'de açılacak, 18 Haziran 2021'de kapanacak. İşte detaylar...

3.07.2020Gündem
2020-2021 eğitim öğretim takvimi belli oldu... Okullar 31 Ağustos’ta açılacak 18 Haziran’da kapanacak

2020-2021 eğitim öğretim takvimi belli oldu... Okullar 31 Ağustos’ta açılacak 18 Haziran’da kapanacak

MEB'in 81 ilin mili eğitim müdürlüklerine gönderdiği genelgeye göre 2020-2021 eğitim öğretim takvimi belli oldu. Okullar 31 Ağustos’ta açılacak ve gelecek yıl 18 Haziran’da yaz tatili başlayacak. Okulöncesi eğitim ile ilkokul 1'inci sınıfa başlayacak öğrenciler için 31 Ağustos-4 Eylül 2020 arasında uyum eğitimleri gerçekleştirilecek.

3.07.2020Eğitim
Son dakika haberler... Okullar ne zaman açılacak MEBden flaş açıklama

Son dakika haberler... Okullar ne zaman açılacak? MEB'den flaş açıklama

Son dakika haberine göre, 'okullar ne zaman açılacak' sorusu yanıtını buldu. Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), 2020-2021 eğitim öğretim yılına dair 81 ile gönderdiği genelgeye göre, okullar 31 Ağustos 2020'de açılacak, 18 Haziran 2021'de kapanacak. Birinci dönem ara tatili 16-20 Kasım 2020'de, yarıyıl tatili 25 Ocak-5 Şubat 2021'de, ikinci dönem ara tatili 12-16 Nisan 2021'de yapılacak.

3.07.2020Gündem
Meslek liselerine ilgi artacak

'Meslek liselerine ilgi artacak'

Koronavirüs salgınında en önemli ihtiyaç haline gelen dezenfektan ve maske üretiminde sağladığı büyük katkıyla meslek liseleri, kamuoyunun dikkatini çekti. Geçmişte akademik başarısı düşük öğrencilerin tercih ettiği okul algısı da bu süreçte değişti. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, koronavirüs sürecinde meslek liseleriyle ilgili yaklaşımın değiştiğini belirterek, “Bu seneki kayıt döneminde özellikle tercih edilme oranlarının çok yüksek olacağını düşünüyorum” dedi.

3.07.2020Eğitim
Prof. Dr. Ceyhandan flaş sözler: Okulların açılabilmesi için

Prof. Dr. Ceyhan'dan flaş sözler: Okulların açılabilmesi için

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, CNN TÜRK yayınında Uğur Önver'in sorularını yanıtladı. Türkiye'nin koronavirüs raporunu değerlendiren Ceyhan, 'süper bulaştırıcılar' ile ilgili de önemli değerlendirmelerde bulundu. "200 bin civarında aktif virüs taşıyan insan var. Bu insanların içinde de sayısını bilmiyoruz ama süper bulaştırıcılar var. Bir sınıfa girdiğinde, sınıfın yarısından fazlasını enfekte edebilecek çocuklar da var." diyen Ceyhan, okulların açılabilmesi için vaka sayısının 1000'in altına düşmesi gerektiğine vurgu yaptı.

3.07.2020Haber
Son dakika haberler... Prof. Dr. Ceyhandan flaş sözler: Okulların açılabilmesi için...

Son dakika haberler... Prof. Dr. Ceyhan'dan flaş sözler: Okulların açılabilmesi için...

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, CNN TÜRK yayınında Uğur Önver'in sorularını yanıtladı. Türkiye'nin koronavirüs raporunu değerlendiren Ceyhan, 'süper bulaştırıcılar' ile ilgili de önemli değerlendirmelerde bulundu. "200 bin civarında aktif virüs taşıyan insan var. Bu insanların içinde de sayısını bilmiyoruz ama süper bulaştırıcılar var. Bir sınıfa girdiğinde, sınıfın yarısından fazlasını enfekte edebilecek çocuklar da var." diyen Ceyhan, okulların açılabilmesi için vaka sayısının 1000'in altına düşmesi gerektiğine vurgu yaptı.

3.07.2020Gündem
Okullar ne zaman açılacak, uzaktan eğitim mi olacak 2020 2021 okulların açılış tarihiyle ilgili son dakika açıklama

Okullar ne zaman açılacak, uzaktan eğitim mi olacak? 2020 2021 okulların açılış tarihiyle ilgili son dakika açıklama!

'Okullar ne zaman açılacak?' 2020 2021 okulların açılacağı tarih, gündemde yer almaya devam ederken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son dakika açıklamalarda bulundu. Bilim Kurulu Toplantısı sonrası, koronavirüs gündemine dair değerlendirme yapan Koca, okulların açılış tarihini salgının seyrinin belirleyeceğini söyleyerek, okulların önümüzdeki dönemde dijital ortamda eğitim yapma noktasında olduğunu hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce yaptığı açıklamada, okulların açılış tarihi için eylül ayını işaret etmişti. İşte, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 2020 2021 okulların açılış tarihiyle ilgili yaptığı açıklamanın detayları...

2.07.2020Gündem
Vaka yaş ortalaması düşüyor

Vaka yaş ortalaması düşüyor

Sağlık Bakan Koca, son bir ayda COVID-19 testi pozitif çıkan vakaların yaş ortalamasında düşüş olduğuna dikkat çekerek, en fazla vakanın 25-45 yaş arasında görüldüğünü bildirdi.

2.07.2020Gündem
Son dakika haberler: Yargıtaydan Metin İyidil kararı

Son dakika haberler: Yargıtay'dan 'Metin İyidil' kararı

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, FETÖ'nün darbe girişimi sanığı eski korgeneral Metin İyidil hakkındaki beraat kararını bozdu.

1.07.2020Gündem
Son dakika haberler... Kritik Astana Zirvesi sonrası ortak bildiri... Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli açıklamalar

Son dakika haberler... Kritik Astana Zirvesi sonrası ortak bildiri... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Türkiye, Rusya ve İran liderleri arasında geçen Astana Zirvesi yaklaşık 2 saat sürdü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Putin ve Ruhani toplantıda Suriye'deki son durumu değerlendiriyor. Video konferans yöntemiyle gerçekleşen zirvede konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye olarak Suriyeli kardeşlerimizin yanında olduk, kucak açtık." dedi. Erdoğan, "Astana garantörleri olarak sergileyeceğimiz işbirliği bu ülkenin geleceğini de belirleyici olacaktır." ifadelerini kullandı. Zirve sonrası yapılan ortak açıklamada liderler, Suriye'de mevcut durumu ele alarak, 16 Eylül 2019'da Ankara'daki son toplantılarından sonra kaydedilen gelişmeleri gözden geçirerek, mutabakatları ışığında üçlü eş güdümü artırma yönündeki kararlılıklarını yineledi.

1.07.2020Gündem
Memlekete hoş geldiniz

Memlekete hoş geldiniz

Ve geldik yolculuğun sonuna, yani Türkiye’ye. Salgın nedeniyle Kapıkule Sınır Kapısı’nda yeni uygulamalar geçerli. Hemen girişte araç dezenfektasyon sistemi ile aracınız 30 TL karşılığında hem dezenfekte ediliyor hem de tertemiz yıkanıyor. Ücreti sadece TL olarak ödeme yapılabiliyorsunuz. Ardından sizi sağlık görevlileri karşılıyor. Ateşiniz ölçülüyor, doktorlar sağlık durumunuzu kontrol ediyor. Ateşi yüksek olanlar veya şüpheli görülenler hemen müşahede altına alınıyor. Bu işlemler istisnasız herkese uygulanıyor. Görevli memurların hepsinde maske var.

1.07.2020Avrupa
Kılıçdaroğlunun iddialarına Burdur Valiliğinden açıklama

Kılıçdaroğlu'nun iddialarına Burdur Valiliği'nden açıklama

Burdur Valiliği, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Burdur'da Liselere Geçiş Sınavı (LGS) öncesinde ve esnasında 'Belediye personelinin karakola götürüldüğü, su, kalem ve maske dağıtmasının engellendiği' yönündeki iddialarına yanıt verdi. Yazılı açıklamada, "CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun iddia ettiği gibi hiçbir belediye personeli karakola götürülmemiş ve herhangi bir engelleme söz konusu olmamıştır" denildi.

1.07.2020Gündem
Okullar yeni dönemde ne zaman açılacak Telafi eğitim 31 Ağustosta başlıyor

Okullar yeni dönemde ne zaman açılacak? Telafi eğitim 31 Ağustos'ta başlıyor!

Okullar ne zaman açılacak? Yeni dönemde okulların açılacağı tarih karne notlarının açıklanmasının ardından öğrenci ve velilerin gündemine geldi. 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının başlamasına haftalar kala, tatil planlarına yön verecek olanlar, Bakanlığın takvimine odaklandı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, telafi eğitimlerinin ardından, okullar açılacak. İşte, o konuyla ilgili ayrıntılar.

30.06.2020Gündem
Ders kitapları şimdiden okullarda

Ders kitapları şimdiden okullarda

MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürü İsmail Çolak, "Bakanlığımız tarafından 2003-2004 eğitim öğretim yılından itibaren dağıtılan ücretsiz ders kitapları tarihte ilk kez bu yıl haziran ayından itibaren dağıtılmaya başlandı" dedi.

30.06.2020Eğitim
Son dakika... Ders kitapları gönderildi

Son dakika... Ders kitapları gönderildi

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) 2020-2021 eğitim öğretim yılında öğrencilere ücretsiz dağıtılacak ders kitapları, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine yollandı. MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürü İsmail Çolak, "Bakanlığımız tarafından 2003-2004 eğitim öğretim yılından itibaren dağıtılan ücretsiz ders kitapları tarihte ilk kez bu yıl haziran ayından itibaren dağıtılmaya başlandı" dedi.

30.06.2020Gündem
Odyoloji nedir

Odyoloji nedir?

Üniversitelerde eğitim alarak iş hayatına atılmak isteyen gençler, meslek seçimi araştırmaları yapmaya başladı. Son dönemin popüler bölümlerinden biri de odyoloji. Devlet üniversiteleri ile vakıf üniversitelerinde odyoloji bölümü okumak isteyen adaylar, bu bölümün iş alanlarını ve tam olarak görevlerini araştırıyor. Peki, Odyoloji nedir? Odyoloji mezunları ne iş yapar?

30.06.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Okullarda kazanım ve öğretim odaklı felsefe çalışmalarının değerler eğitimi açısından önemi

Okullarda uygulanması gerekli olan felsefe çalışmalarının kazanımını bir metafor ile anlatmam gerekirse, bu “Bumerangı fırlatmak” biçiminde olurdu. Bumerang, şeklinden ve atış biçiminden dolayı havada dairesel hareketler çizer ve bir yörünge takip ederek başlangıç noktasına geri döner.

7.07.2020

Ne bayram kalır, ne seyran

Sağlık Bakanlığı’nın güncellediği “Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi”ne göre okullar açıldığında personel ve öğrenci planlaması “en az” 4 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde yapılacak.

7.07.2020

Gözümüz ‘Gar’ önünde

SÖZE, Kıbrıs Şehitleri girişinde İzmir’e yeni bir kimlik katan tarihi desenlerle bezenmiş yaya geçidine övgüyle başlayayım. İnsanı öne çıkaran bir anlayışla yapılan düzenleme birkaç yıl sonrasının yeni İzmir’i için de işaret fişeği.

6.07.2020

Meslek liseleri memleket meselesi

ÖZER Gürbüz ile ilk tanıştığım günü hatırlıyorum.

4.07.2020

Fatih'in resmindeki sevgili

İBB’nin geçtiğimiz günlerde Londra’dan satın aldığı “Fatih Sultan Mehmet ve Şehzadesi” tablosu hayli ilgi çekti.

4.07.2020

Söylediklerine kendi inanıyor mu?

İspanya 1. Ligi’nin finalinde, müthiş bir basketbol şöleni sonrası, Baskonia’nın Barcelona’yı mağlup edişini izlerken nedense ‘Kişi, bir olayın sonuçlanması için elinden gelen gayreti göstermelidir. Sabırla, inançla, pes etmeden dayanabildiği kadar dayanmalıdır’ manasındaki ‘Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın’ atasözümüzü anımsadım.

4.07.2020

Bu rakamlardan korkalım

Manzara net ve açık. Rakamlar bize şunları söylüyor: “Böyle giderse eğer değil eylülde, yani okullar açılmadan hemen önce 100’lü rakamları görmek, 500’lü rakamları görünce bile ‘Oh be!’ deyip havaya zıplayacağınızdan emin olabilirsiniz. Ve yine böyle giderse eğer, bu rakamlarla eylülde okulları açmayı unutun. Bitmedi, dahası var. Mesele sadece okulların açılmasıyla da sınırlı değil. Bu gittikçe uzayan ve uzadıkça da tadı kaçan süreci eğer bir an önce durduramaz iseniz, her şey bir yana, zaten çoktan arızaya geçmiş psikolojiniz daha da bozulacaktır.”

2.07.2020

Her köyde okul olmalı, kadrolu öğretmen atanmalı

Türkiye’nin her köyünde okul olması ve okullara yeterli öğretmenin atanması için TBMM’ye kanun teklifi sunuldu.

30.06.2020

Bu rehavet iyi değil

1248, 1192, 1192, 1212, 1268, 1492, 1458, 1396, 1372, 1356. 1000 ve 1500 aralığındaki bu rakamlar, 20 Haziran’dan bu yana COVID-19’a yakalananların sayısı. Yeni vakalar. Sadece Türkiye’de değil, rakamlar dünyada da yeniden artıyor. Neden ve ne yapmak lazım? Ne yazık ki hepimiz gevşedik. En tedbirlimiz bile biraz daha rahat davranıyor. Hocalar eskisi kadar televizyonlarda, gazetelerde yok. Oysa rakamlar alarm veriyor.

30.06.2020