MENÜ

Matematik

Matematik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Matematik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 15.534 Matematik haberi bulunmuştur.

Matematik, (Yunanca matema, "bilgi, çalışma, öğrenme") nicelik, yapı, uzay ve değişim gibi konularla ilgilenir. Matematikçiler ve filozoflar arasında matematiğin kesin kapsamı ve tanımı konusunda görüş ayrılığı vardır.

Devamı...

Matematik Haberleri

Bakan Selçuk duyurdu MEBden ilkokul öğrencileri için önemli adım...

Bakan Selçuk duyurdu! MEB'den ilkokul öğrencileri için önemli adım...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ilkokul 1, 2, 3 ve 4'üncü sınıf düzeyindeki öğrencilere yönelik 'Öğrenmeye Hazırım' ve 1'inci sınıf öğrencileri için 'Tohum' isimli yeni kitap setleri hazırladıklarını bildirdi. Selçuk açıklamasına ‘Velilerimiz, çocuklarımız 'Öğrenmeye Hazırım' ve 'Tohum' setlerine EBA'dan dijital olarak erişebilir. Çocuklarımızı, velilerimizi desteklemek için çalışmalarımız sürecek. Velilerimize ilişkin çalışmalar da geliyor. Onları da zamanı gelince paylaşacağız’ dedi.

8.08.2020Gündem
MEBden ilkokul öğrencilerine iki yeni çalışma seti

MEB'den ilkokul öğrencilerine iki yeni çalışma seti

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Çocuklara eğlenceli, oyun tabanlı içerikler sağlamak istiyoruz. Bu kapsamda ilkokul 1, 2, 3 ve 4’üncü sınıf için 'Öğrenmeye Hazırım' seti hazırladık. Bu setin dört kitabı var. 1'inci sınıflara özel üç fasikül halinde 'Tohum' adlı bir set hazırladık. Burada da çocuklarımızın dinleme, konuşma, okuma, yazmayı içeren dört dil becerisinin temel alındığı bir yaklaşım sergiledik. Velilerimiz, çocuklarımız 'Öğrenmeye Hazırım' ve 'Tohum' setlerine EBA'dan dijital olarak erişebilir. Çocuklarımızı, velilerimizi desteklemek için çalışmalarımız sürecek. Velilerimize ilişkin çalışmalar da geliyor. Onları da zamanı gelince paylaşacağız" dedi.

8.08.2020Eğitim
YÖK Destek Bursu nedir İşte YÖK Destek Bursu verilecek bölümler

YÖK Destek Bursu nedir? İşte YÖK Destek Bursu verilecek bölümler

Bu yılki üniversite tercihlerinde tarım, ziraat, orman, su ürünleri, yer bilimleri ve hayvancılık odaklı programlarla, maden, tekstil ve deri mühendisliğini, felsefe programlarını seçen öğrenciler, geri ödemesiz burs ile desteklenecek. İşte, YÖK Destek Bursu hakkında merak edilenler...

7.08.2020Gündem
Onlar yaptı siz yapmayın... ‘Yanlış tercih’ yapanlardan öneriler

Onlar yaptı siz yapmayın... ‘Yanlış tercih’ yapanlardan öneriler

Hatalardan ders çıkarmak önemli. Üniversite yaşamı için tercih aşamasında olanlara neyi yapmaları değil neyi yapmamaları gerektiğini geçmiş yıllarda hata yapan adaylar anlatıyor. ‘Hata yaptım’ dememek için onların önerilerine kulak vermek gerekiyor.

6.08.2020Eğitim
Mükemmel evlilik mi yoksa mükemmel uyum mu

Mükemmel evlilik mi yoksa mükemmel uyum mu?

Mükemmel evlilik diye bir şey var mı? Birbirimize uyumlu olduğumuzu nasıl anlayacağız? Evliliklerde rol karmaşası yaşamak normal mi? Neden aldatıyoruz? İlişki ve Evlilik Danışmanı Yeşim Varol ile evlilikler üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

6.08.2020Ekstra Özel
YÖK destek burslarına devam ediyor

YÖK destek burslarına devam ediyor

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), bu yılki üniversite tercihlerinde tarım, ziraat, orman, su ürünleri, yer bilimleri ve hayvancılık odaklı programlarla, maden, tekstil ve deri mühendisliğini seçen öğrenciler, gerekli şartları taşımaları halinde geri ödemesiz burs ile desteklenecek. Ayrıca, bu sene ilk defa Felsefe programı da YÖK Destek Bursu kapsamında değerlendirilecek.

6.08.2020Eğitim
Felsefe, YÖK Destek Bursları kapsamına alındı

Felsefe, YÖK Destek Bursları kapsamına alındı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), lisans düzeyinde felsefe programlarını "YÖK Destek Bursu" kapsamına dahil etti.

6.08.2020Eğitim
Felsefe programı, YÖK Destek Bursları kapsamına alındı

Felsefe programı, YÖK Destek Bursları kapsamına alındı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), lisans düzeyinde felsefe programlarını "YÖK Destek Bursu" kapsamına dahil etti.

5.08.2020Eğitim
YÖKten felsefe öğrencilerine burs

YÖK'ten felsefe öğrencilerine burs

YÖK, temel bilimlerin yanı sıra ziraat, su ürünleri, hayvancılık, yer bilimleri gibi bölümlerden sonra felsefe programında da destek bursu verileceğini duyurdu.

5.08.2020Eğitim
Her an her yerde eğitim için ortak imza

Her an her yerde eğitim için ortak imza

TEV'in dijital gelişim platformu TEV Akademi ile dünya genelinde bilinen online öğrenme platformu Khan Akademi ortak bir çalışmaya imza attı. Bu kapsamda TEV bursiyerleri, aritmetikten fiziğe, finanstan sanat tarihine kadar binlerce eğitim videosuna TEV Akademi platformu üzerinden ulaşabilecek.

5.08.2020Eğitim
Yanlış seçimler (Ebru Şahin)

Yanlış seçimler (Ebru Şahin)

Bir etniklik sevdası aldı başını gidiyor.

5.08.2020Magazin
Üniversite tercihi için sanal fuar

Üniversite tercihi için sanal fuar

YÖK tarafından bu yıl üniversite tercihi yapacak adaylar için süreci kolaylaştırmak amacıyla üniversitelerin ve programlarının tanıtılmasına yönelik dijital ortamda bir sanal fuar düzenlendi. Sanal fuara 4-7 Ağustos tarihlerinde erişilebilecek.

4.08.2020Eğitim
Bu tercih sizin tercihiniz

Bu tercih sizin tercihiniz

Pandeminin gölgesinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklandı ve yine bir tercih döneminin hararetli günlerine merhaba dedik. Şimdi bazı evlerde sevinç bazı evlerde ise hüzün yaşanıyor. Gelen sonuçları memnuniyetle karşılayanlar olduğu gibi “Ah keşke biraz daha çalışsaydım da daha iyi bir sıralama elde etseydim” diyenler de olmuyor değil. Keyifsiz sonuçları yaşanan olumsuzluklara bağlamak da biraz âdettendir. Adaylar bu yıl haksız da sayılmaz.

3.08.2020Eğitim
Sıfırı kim buldu ve icat etti Sıfır ne zaman bulundu

Sıfırı kim buldu ve icat etti? Sıfır ne zaman bulundu

Sıfır rakamı, günümüzde matematikçi insanların en merakla incelediği rakamdır. Bulunuşundan ele alınacak olursak matematik dünyasının içinde adeta bir yıldız gibi parlayan bu rakam, dönemin tüm matematik ölçümlerini de aşırı derecede kolaylaştırmıştır. Ancak sıfır rakamının bulunuş tarihi ile ilgili özellikle sosyal medya platformlarında çok yanlış bilgiler yer almaktadır.

1.08.2020Teknoloji
Pi Sayısını kim buldu ve icat etti Pi Sayısı ne zaman bulundu

Pi Sayısını kim buldu ve icat etti? Pi Sayısı ne zaman bulundu

Sonsuzluğa uzanan bir rakam olarak dünyanın en özel sayılarından biri pi sayısıdır. Pek çok insan bu sayının kim tarafından bulunduğunu ve nasıl icat edildiğini öğrenmeye çalışıyor. Peki, pi sayısını kim buldu ve icat etti? Pi sayısı ne zaman bulundu? İşte bu konu hakkında bilmeniz gerekenler.

1.08.2020Gündem
Matematiği kim buldu ve icat etti Matematik ne zaman bulundu

Matematiği kim buldu ve icat etti? Matematik ne zaman bulundu

Matematik hayatın temel taşlarından biri olarak her zaman büyük bir öneme sahip olmuştur. Eğitimin, bilim dünyasının ve günlük hayatın vazgeçilmezlerinden bir tanesidir. Matematik ilk bulunduğu zamansan itibaren hayatımızdan asla çıkmadı. Peki, matematiği kim buldu ve icat etti? Matematik ne zaman bulundu? İşte, bilinmesi gerekenler.

1.08.2020Gündem
Cebiri kim buldu ve icat etti Cebi ne zaman bulundu

Cebiri kim buldu ve icat etti? Cebi ne zaman bulundu

Cebir ifadesi, parçalanmış veya birleşmesi gereken parçalar anlamını taşımaktadır. Sayı teorisi, geometri ve analizin de içerisinde olduğu cebir kavramı, aslında farkında olmasak bile ilkokul matematik bilgilerinin içerisinde bile yer almaktadır. Cebirin bulunması ile birlikte çağ atlamış olan Matematik, günden güne değişerek günümüzdeki haline ulaşmayı başarmıştır. Ancak insanoğlunun matematik konusundaki araştırmaları hala devam etmekte ve farklı bilgiler gün yüzüne çıkmaktadır.

1.08.2020Gündem
İyi kalpli ve kabiliyetli sanatçılara destek olmak bu ülkeye borcumdur

İyi kalpli ve kabiliyetli sanatçılara destek olmak bu ülkeye borcumdur

Kenan Doğulu bu sefer prodüktör olarak karşımızda... Türk müziğine iki genç sesi armağan ediyor: Duygu Soylu ve Cem Pilevneli. Onlarla ‘Kara Elmas’ ve ‘Petek Pansiyon’ adlı albümlerini ve hayat hikâyelerini konuştuk. Kenan Doğulu’yla ise müzikten hayata bir sohbete daldık: “Şarkı dünyasında yaşıyorum. Çizgi film karakterleri Troll’ler gibiyiz. Şarkı söyle, dans et, sarıl. Şarkı söyle, dans et, sarıl...”

Kovid-19 küresel salgınına karşı bilim tek silahımız

'Kovid-19 küresel salgınına karşı bilim tek silahımız'

52. Uluslararası Kimya Olimpiyatı (IChO 2020) Ödül Töreni, Türkiye'nin ev sahipliğinde ve TÜBİTAK'ın organizasyonunda ilk kez dijital platformlarda çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

31.07.2020Teknoloji
O gitarın teline vurdu, biz ‘acıyı bal eyledik’

O gitarın teline vurdu, biz ‘acıyı bal eyledik’

O sahneden ‘Adaletin bu mu dünya’ diye sorarken, seyirciler ‘Ne yar verdin ne mal dünya’ diye isyan etti... O gitarın teline vururken, dinleyenler ‘acıyı bal eyledi’... Kaç nesil onun yürek titreten sesiyle yaşadı aşkı, acıyı, isyanı.İlk konserini 8 yaşında veren, ilk albümünü 1971’de çıkaran Selda Bağcan, bugün dünyaca ünlü bir ses. Biz de bayram arifesinde kapısını çaldık, geçmişe yolculuk yaptık; bize film gibi hayatının ancak buraya sığabildiği kadarını anlattı!

31.07.2020Gündem
Şampiyonlardan tercih önerileri

Şampiyonlardan tercih önerileri

Üniversite tercihi yapacak adaylar “Nasıl tercih yapmalıyım?”, “Kimlerle konuşmalıyım?”, “Ailemin istediği bölümü mü yazmalıyım?” gibi sorularla bir yol haritası oluşturmaya çalışıyor. Her yıl sınava giren milyonlarca adaydan barajı geçenler tercihlerini buna göre yapıyor. İşte biz de bu süreci önde tamamlayan geçmiş yılların sınav birincilerine sorduk. Şampiyonlar, tercihte nelere dikkat ettiklerini, kimleri dinlediklerini, nasıl bir araştırma yaptıklarını anlattı.

30.07.2020Eğitim
Bakan Varank: Kovid-19 küresel salgınına karşı bilim tek silahımız

Bakan Varank: Kovid-19 küresel salgınına karşı bilim tek silahımız

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, bilimin yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadelede tek silah olduğunu belirterek, "Kimya ise sahip olduğumuz en güçlü araçtır." dedi.

30.07.2020Ekonomi
Duyusal oyun: Sayı avı

Duyusal oyun: Sayı avı

Çocuklarımız 3 yaşına yaklaştığında sayı sayma yeteneğini kazanmaya başlar. 2 yaşındaki çocuklar 1-2; 3 yaşında ise 1-2-3 diyerek anlamını bilerek sayabilirler. Çevremizde 10’a kadar sayan çocuklar görebiliyoruz ancak bu sayıların anlamlarını bildiklerinden değil sayıları ezberledikleri içindir

İstanbulun müzeleri bayramda ziyaretçilerini bekliyor

İstanbul'un müzeleri bayramda ziyaretçilerini bekliyor

İstanbul'un en çok ziyaretçi çeken müzeleri, sanat ve tarih meraklılarını Kurban Bayramı'nda da ağırlamaya devam edecek.

29.07.2020Seyahat
YKS’de birinci oldu, öğretmeninin anahtarını aldı

YKS’de birinci oldu, öğretmeninin anahtarını aldı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) Türkiye birincisi olan öğrencilerden Gürkan İnal’a, Ankara’da sınava hazırlandığı dershanenin sahibi ve aynı zamanda matematik öğretmeni olan İlker Nafile, otomobilini hediye etti.

29.07.2020Eğitim
Birinci olan öğrencisine otomobilini hediye etti

Birinci olan öğrencisine otomobilini hediye etti

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) Türkiye birincisi olan öğrencilerden Gürkan İnal’a, sınava hazırlandığı dershanenin sahibi ve aynı zamanda matematik öğretmeni olan İlker Nafile, otomobilini hediye etti.

28.07.2020Eğitim
Geçen yılki puanla bu sene girmek zor

Geçen yılki puanla bu sene girmek zor

YKS sınavında bu sene ortalamalar yükseldi, sıralamalar geriledi. Uzmanlara göre geçen sene 350 puan alan bir aday 20 bininci sıralarda yer bulabilirken, bu yıl aynı puanı alan bir aday 30-35 bininci sıralara düştü.

28.07.2020Eğitim
TYT birincisi Kağan Özdemir: İnandım ve başardım

TYT birincisi Kağan Özdemir: İnandım ve başardım

Nevşehir’deki özel bir okulda fen lisesi öğrencisi olan Hüseyin Kağan Özdemir (18), Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT), 500 tam puanla Türkiye birinciliğini elde etti. Hayalinin tıp fakültesinde okumak olduğunu belirten Özdemir, "Kendime inanmayı bırakırsam, kaybedeceğimi biliyordum. Hep inandım ve başardım" dedi.

27.07.2020Eğitim
YKS sonuçları açıklandı: Ortalamalar yükseldi

YKS sonuçları açıklandı: Ortalamalar yükseldi

Üniversite adaylarının sabırsızlıkla beklediği Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) sonuçları açıklandı. Uzmanlara göre, sınavın kolay olması sıralamalara yansıdı.

27.07.2020Eğitim
Çıkış var

Çıkış var!

Sevdiğim şair ve öykücü Serkan Türk, ‘Ausgang’ ile romana başladı. Doğrusu şiirlerini öyküleri, öykülerini de şiirleri kadar çok sevdiğim Serkan Türk’ün ilk romanı ‘Ausgang’ da, yazarın şiir ve öykü sevgisini neredeyse eşit olarak paylaştırdığı bir kitap olmuş.

24.07.2020Kitap Sanat
İsmail Kandemir kimdir

İsmail Kandemir kimdir?

Ayasofya'nın müzeden camiye dönüştürülmesi için 26 yıl mücadele eden matematik öğretmeni İsmail Kandemir'in Ayasofya'da kılınacak Cuma namazında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte yan yana saf tutacağı öğrenildi. İsmail Kandemir, Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği'ni kurarak, Ayasofya için ilk kez 2005'te Danıştay'da dava açmıştı. İşte ‘İsmail Kandemir kimdir?’ sorusunun yanıtı

24.07.2020Gündem
Son dakika haberi: Bakan Selçuk hibrit eğitim modelinin detaylarını açıkladı: Üç gün okulda 3 gün uzaktan eğitim

Son dakika haberi: Bakan Selçuk hibrit eğitim modelinin detaylarını açıkladı: Üç gün okulda 3 gün uzaktan eğitim

TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nun sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Selçuk, eğitim modeline pandeminin seyrine göre Bilim Kurulu’nun tavsiyesiyle karar verileceğini söyledi. Selçuk, üzerinde çalışılan ‘hibrit eğitim’le ilgili de detay verdi.

24.07.2020Eğitim
İl içi atama ihtiyaç listesi açıklanan iller 2020: Kontenjana göre il içi öğretmen ihtiyaç listesi (23 TEMMUZ)

İl içi atama ihtiyaç listesi açıklanan iller 2020: Kontenjana göre il içi öğretmen ihtiyaç listesi (23 TEMMUZ)

Öğretmenlerin il içi ihtiyaç listesi toplam 76 ilde yayımlandı. İl içi yer değiştirme tayin başvurusu sürecinde büyük önem arz eden ihtiyaç listesi, bazı il müdürlükleri tarafından yayımlandı. Kontenjan bilgilerine göre başvurularını gerçekleştirecek olan binlerce öğretmen, il içi yer değiştirme ihtiyaç listeleri aracılığıyla işlemlerini gerçekleştirebilecek. İşte, Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yayımlanan 23 Temmuz tarihli güncel il içi kontenjan listesi 2020 hakkında detaylı bilgiler...

23.07.2020Eğitim
6. Sınıf Türkçe İsim Tamlamaları konu anlatımı

6. Sınıf Türkçe İsim Tamlamaları konu anlatımı

6. Sınıf ortaokul kısmına ikinci yılı olarak bilinen bir sınıftır. Bu sınıf düzeyinde Türkçe dersinde yoğun dil bilgisi konuları yer almaktadır. Bu konuları kavrayan öğrenci bir üst sınıfa daha donanımlı olarak geçecek, sarmal eğitim sistemine göre düzenlenen sistemde 6. Sınıfta gördüğü konuları daha ayrıntılı bir şekilde isteyecektir. Bu sebeple 6. Sınıfta öğrenilen konuların içselleştirilerek daha da iyi kavranması bir sonraki yıllar için oldukça önem taşımaktadır. 6. Sınıfta tamlamalar konusu da oldukça önemli konular arasında yer alır. Tamlamalarla ilgili detaylara yer verdik.

21.07.20206. SINIF
6. Sınıf Matematik Sıvı Ölçme Birimleri Ve Problemler konu anlatımı

6. Sınıf Matematik Sıvı Ölçme Birimleri Ve Problemler konu anlatımı

Sıvı maddeleri günlük hayatta ölçerek satın alıyorsunuz. Süt, zeytinyağı, meyve suları, şuruplar hep ölçülerek satılır. Sıvı ölçü birimi litredir. Sıvı maddeleri alırken, litre olarak ifade etmeniz gerekiyor. Günlük hayatta alışveriş olarak karşınıza çıkan sıvı ölçmeler, matematikte problemler olarak çıkıyor. Nasıl çözüleceğini öğrenirseniz, günlük yaşamınızda da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

21.07.20206. SINIF
6. Sınıf Matematik Pi Sayısı Ve Çemberin Uzunluğu konu anlatımı

6. Sınıf Matematik Pi Sayısı Ve Çemberin Uzunluğu konu anlatımı

Günlük hayatta çevrenize dikkat ettiğinizde çember ve daire modellerine sıklıkla rastladığınızı göreceksiniz. Kantinden aldığınız simit, annenizin bileğindeki bilezik çembere; konserve ve logar kapakları, madeni paralar daireye örnek verebiliriz. Günlük hayatta gördüğünüz bu modeller, matematikte karşınıza çember ve daire konusu olarak geliyor.

21.07.20206. SINIF
6. Sınıf Matematik Hacim Ve Hacim Ölçme Birimleri (Hacim Ölçüleri) konu anlatımı

6. Sınıf Matematik Hacim Ve Hacim Ölçme Birimleri (Hacim Ölçüleri) konu anlatımı

Hacim ve hacim ölçme birimlerinin ne olduğunu bu konu içerisinde öğreneceğiz. Birimlerin ne olduğuna bakacağız ve birbirleri ile çevirerek konuyu daha iyi anlamaya çalışacağız. İşte 6. sınıf matematik hacim ve hacim ölçme birimleri (Hacim Ölçüleri) konu anlatımı.

21.07.20206. SINIF
6. Sınıf Matematik Hacim Problemleri konu anlatımı

6. Sınıf Matematik Hacim Problemleri konu anlatımı

Hacim ölçüleri her ne kadar matematik konusu olsa da, günlük hayatta sık sık karşınıza çıkabiliyor. Bir yüzme havuzunun ne kadar su aldığını, mutfaklarda kullandığınız tüplerin ne kadar gaz alabildiğini hacim sayesinde bulabiliyorsunuz. Maddelerin hacimlerini bulabilme işlemleri, matematikte karşınıza hacim problemleri olarak geliyor.

21.07.20206. SINIF
6. Sınıf Matematik Çember Ve Daire konu anlatımı

6. Sınıf Matematik Çember Ve Daire konu anlatımı

Ele alacağımız bu konu içerisinde çember ve daireyi işleyeceğiz. Neler olduğunu ve nasıl hesaplama yapılacağına dair bilgiler öğreneceğiz. Aynı zamanda merkezden ile çap ve yarı çapı hakkında da bilgiler alacağız. İşte 6. sınıf matematik çember ve daire konu anlatımı.

21.07.20206. SINIF
6. Sınıf Matematik Birim Küplerle Hacim Ölçme konu anlatımı

6. Sınıf Matematik Birim Küplerle Hacim Ölçme konu anlatımı

Bu konu içerisinde matematikte küplerle beraber hacim ölçme işlemlerini ele alacağız. Konu anlatımı gerçekleştireceğiz ve küpler hakkında bazı bilgiler öğreneceğiz. Bu sayede küpleri daha iyi anlayarak formüller üzerinden işlem yapma şansını daha iyi idrak etmiş olacağız. İşte 6. sınıf matematik birim küplerle hacim ölçme konu anlatımı.

21.07.20206. SINIF

Yazar Sonuçları

İşte geldiğimiz nokta!

Bir eğitimci dostumuz mesaj atmış, “Anadolu kentindeyiz” diyor, bayramda yeğenler, torunlar gelmiş... Ankara merkezde eğitim gören 7 çocuk, orta 1 ile lise son arasında dağılıyor. Eski ve deneyimli bir siyasetçi olan amca, 7 çocuğun eğitim durumunu merak ediyor.

4.08.2020

Her öğrenci matematik yapabilir mi?

Yapabilenlerin en sevdiği, yapamayanların da en korktuğu derstir matematik. Bir çocuğun matematiği iyi oldu mu diğer dersleri zaten iyi olur diye bir inanış vardır hatta. Belki bu sebepten dolayı anne babalar çocukları daha konuşmayı öğrenirken sayıları da öğretirler. Yine belki de bu sebepten dolayı çoğu çocuk ilkokuldayken, öğretmenleri onlara beden eğitimi dersleri yerine matematik dersi yaptırmıştır. Üzerine yüklenen bu öneme rağmen matematik karnemizin çok iyi olduğunu söylemek mümkün değildir. Hem ulusal hem de uluslararası sınavlarda ülke olarak matematik ortalamamız oldukça düşüktür.

30.07.2020

YKS sonuçlarıyla ilgili merak edilenler

Öğrencilerin heyecanla beklediği YKS sonuçları açıklandı. TYT, AYT ve YDT olmak üzere üç farklı oturum şeklinde gerçekleştirilen YKS’de her oturumdan beşer birinci çıktı. Hatırlanacağı gibi Haziran ayında yapılan sınavdan çıkan öğrencilerin sınavla ilgili yorumları TYT’de özellikle Türkçe sorularında çok zaman harcadıkları ve zorlandıkları, matematik sorularının bir kısmını görmeye zamanları kalmadığı, AYT oturumunu ise TYT’ye nazaran daha rahat çözdükleri şeklindeydi.

29.07.2020

Sınav sorularındaki dönüşüm

Başta YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) ve LGS (Lise Geçiş Sınavı) olmak üzere ülkemizde yapılan merkezi sınavlarda son üç senedir sınav sonrasında öğrencilerden benzer yorumlar duyuyoruz: Sorular çok uzun metinlerden oluşuyordu, matematik soruları bile sözel sorusu gibiydi, seçenekler birbirine çok yakındı, kaç kez okudum ama ne dediğini anlamadım...

28.07.2020

Hilafet isteyen o meczuplara milletçe bir Cumhuriyet tokadı

Yaka bağır açık, saçı sakalına karışmış adam Ayasofya’nın önünde öyle bir sallıyor ki...

28.07.2020

Nerede Türk kadın mühendisler?

TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu sessiz sedasız, kadınların toplumdaki rolünün güçlendirilmesiyle ilgili çalışmalara imza atıyor.

26.07.2020

Tercihler başlıyor, öğrencilerin gelecekleri şekilleniyor

LGS sonuçları açıklandı ve lise tercihleri başladı. Beklenen YKS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte 6-14 Ağustos tarihleri arasında da üniversite tercihleri başlayacak.

24.07.2020

Çocuklara ne kadar bayram harçlığı verilmeli?

“Nerede o eski bayramlar…” Son yıllarda, özellikle aile büyüklerimizden sıkça duyduğumuz, biraz özlem, biraz sitem içeren bayram cümlesi. Teknolojinin henüz yaşamlarımızla bütünleşmediği, yakınlarımıza, sevdiklerimize o çevirmeli ve ahizeli ev telefonlarından ulaşabileceğimiz yıllar…

22.07.2020