Bugün neler oldu?

Turgut Özal

Güncelleme Tarihi:

Turgut Özal haberleri sayfasında Turgut Özal hakkında son dakika haberler ve güncel bilgiler bulunmaktadır. Toplam 11227 Turgut Özal haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber sayfamızdan takip edilebilir.

Turgut Özal

Kısaca Hayatı
8. Türkiye Cumhurbaşkanı olan Turgut Özal, 9 Kasım 1989’da dünyaya gelmiştir. Babası banka memuru Mehmet Sıddık Özal, annesi ilkokul öğretmeni Hafize Özal olan Turgut Özal’ın annesi kürt kökenlidir.

Çocukluk yıllarında Silifke’ye taşınmalarının ardından pilot olma hayalini kuran Özal eşeğin üzerinden düşerek kolunu sakatladı ve bu hayalden vazgeçmek zorunda kaldı. Sakatlanma nedeniyle de bir kolu diğerinden daha kısa kaldı.

4 yaşına gelen Turgut Özal’ın ailesi Bilecik’in Söğüt ilçesine taşındı ve okul hayatına da burda başlamış oldu. Babasının banka memuru olması nedeniyle sık sık yer değiştirmiş ve ortaokul öğrenimini de Mardin’de bitirmiştir. Lise yıllarını da Konya Lisesi’nde geçirmiş son olarak Mardin Lisesi’nde eğitimini tamamlamıştır.

Üniversite yıllarını İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği'ni burslu olarak okudu ve 1950 yılında mezun oldu. Okulunun ardından mühendislik yapmaya başladı ve bir süre sonra ailesinin isteğiyle Ayhan İnal ile evlendi ancak bu evlilik kısa sürdü. İkinci evliliğini çalıştığı kurumda sekreter olarak görev yapan Semra Yeyinmen ile yaptı. Evlendikten sonra Amerika'da Texas Tech Üniversitesi'ne ihtisas yapmaya giderek burada ekonomi branşında eğitim aldı.

Siyasi Dönem
1977 Genel Seçimleri'nde Millî Selamet Partisi'nden İzmir milletvekili adayı oldu; ancak seçilemedi. 43. Hükümet döneminde Başbakanlık Müsteşarlığı ile DPT Müsteşar vekilliği görevlerine getirildi. 24 Ocak Kararları'nı hazırladı. 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra, bu politikaları devam ettirmek amacıyla Bülend Ulusu Hükümeti'nde ekonomiden sorumlu Başbakan yardımcılığı görevine getirildi. Bu göreve getirildikten 22 ay sonra, 14 Temmuz 1982 yılında istifa etti.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin hem DPT Müsteşarlığı hem de Başbakanlık Müsteşarlığı yapmış tek başbakanı ve cumhurbaşkanıdır.

Başbakanlığı
20 Mayıs 1983 tarihinde Anavatan Partisi'ni kurdu. 1983 Türkiye Genel Seçimleri'nde tarihindeki seçimlerde 400 kişiden oluşan parlamentoda 211 milletvekili çıkararak tek başına iktidar ve 45. Hükümet'in Başbakanı oldu. 1984 yerel seçimlerinden de başarıyla çıktı. 13 Nisan 1985 tarihinde yapılan ilk kongrede tekrar genel başkanlığa seçildi.

1987 yılında yapılan genel seçimlerde de 292 milletvekili çıkartarak tekrar çoğunluğu sağladı ve 46. Hükümet'in başbakanı oldu. İktidarda bulunduğu 1983-1991 döneminde Türkiye ekonomisi ortalama yıllık yüzde 5,2 oranında büyüdü. Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu'nu değiştirerek Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı'nı kurdu.

Suikast girişimi
18 Haziran 1988 Cumartesi günü Ankara Atatürk Spor Salonu'nda Anavatan Partisi'nin 2. Olağan Kongresi'nin düzenlendiği sırada Kartal Demirağ isimli saldırgan tarafından düzenlenen suikasttan yaralı olarak kurtuldu. Foto muhabirleri ve televizyon kameraları için hazırlanmış olan platformun önünden ve Özal'a 12 metre öteden iki el ateş eden Demirağ, Turgut Özal'ı sağ elinden yaraladı. Önce ölüm cezasına çarptırılan, ardından cezası 20 yıla indirilen Kartal Demirağ'ı cumhurbaşkanlığı döneminde affetti.

Vefatı
Turgut Özal, 17 Nisan 1993 tarihinde 5 ülkeyi kapsayan 12 günlük Türkistan gezisinden ardından vefat etti. Cenazesine ülkenin dört bir yanından insanlar katıldı. “Öldükten sonra beni İstanbul’a defnedin, kıyamete kadar Fatih Sultan Mehmed'in manevi ruhaniyeti altında bulunmak istiyorum" şeklindeki vasiyetine uyularak, Adnan Menderes'in anıtmezarının bulunduğu Topkapı'da, Vatan Caddesi üzerinde kendisi adına hazırlanan anıt mezara defnedildi.

Turgut Özal haberleri

DAHA FAZLA #TURGUT ÖZAL HABERLERİ

Turgut Özal’a ait tüm site haberleri