EKSTRA
MENÜ

Caz

Caz haberleri sayfasında güncel ve son dakika Caz hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 10.681 Caz haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Caz, ilk kez ABD'nin güney eyaletlerinde, 1900'lerin başında gelişmeye başlamış bir müzik türüdür. Caz müziği, mavi notalar, senkop, swing, çoklu ritim, atışma, ve doğaçlama tekniklerini kullanır; Afrikalı-Amerikalı ve Batı müziği tekniklerinin harmanlanmasıdır. Bu müziğin dünya ile tanışması ise 1917 yılında Dixieland Jazz Band'in ilk plaklarının piyasaya çıkmasıyla olmuştur. Caz yalnızca geçmişte değil, bugün dahi çok sevilen ve ünü gün geçtikçe artan müzik türlerinden biridir.

Caz müziği yirminci yüzyil başlarında keşfedildiği topraklar olan ABD'den çıkıp dünyaya yayılma sürecinde ve günümüze gelene kadar birçok alt türe (New Orleans, Swing, Kansas, Çingene cazı, bebop, cool, avangart, serbest caz, Latin caz, soul, füzyon, caz rock, smooth, caz funk, etno caz, asit caz) ayrılmış ve sayısız müzik türü ve geleneğiyle etkileşime girmiştir.

 

Caz Haberleri

Koleksiyonun şahsiliği piyasanın banal zevkine direnç noktası

Koleksiyonun şahsiliği piyasanın banal zevkine direnç noktası

Sanatatak, Artweek@Akaretler’e Şenol Yorozlu sergisiyle katılıyor. Aslında yakında çıkacak ‘Sayıların Yerleşimle İlgisi Yoktur’ adlı Murat Yurttutan koleksiyon kitabının sergisi bu. Sanatatak’ın kurucusu, eleştirmen Ayşegül Sönmez, “Şahsi biriktirmeleri çok önemsiyorum; bir sanatçıdan vazgeçmemeyi, yıllar içinde onu yakından tanımayı, onunla birlikte derinleşmeyi... Murat Bey de böyle yapmış. Koleksiyonerlerden şahsi tercihlerde bulunmalarını bekliyorum. Çünkü bu şahsiliğin piyasaya ve onun geçici banal zevkine bir direnç noktası oluşturabileceğini düşünüyorum” diyor.

17.09.2021Kitap Sanat
29 Ağustos hangi burç ve burcu ne 29 Ağustos tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

29 Ağustos hangi burç ve burcu ne? 29 Ağustos tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Burç yorumları günümüzde oldukça fazla takip edilmektedir. 29 ağustos doğumlu olan kişiler hem hangi burç olduklarını sorgulamakta ve yükselen burçlarını merak etmektedirler. Aynı zamanda 29 ağustosta doğmuş olan Türk ünlülerin araştırmasını yapmaktadırlar. Peki, 29 ağustos hangi burca aittir? 29 ağustosta tarihte neler yaşanmıştır? 29 ağustos doğumlu olan Türk ünlüler kimlerdir? İşte 29 ağustos ile ilgili tüm detaylar.

15.09.2021Burçlar
26 Temmuz hangi burç ve burcu ne 26 Temmuz tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

26 Temmuz hangi burç ve burcu ne? 26 Temmuz tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Herkesin hemfikir olduğu bir konuda tarihten beri ilgi odağı olan "Astroloji"dir. İşte, 26 Temmuz hangi burçtur, bu burcun özellikleri, 26 Temmuz günü tarihte yaşanmış önemli olaylar ve çok daha fazlasını sizler için derledik.

15.09.2021Burçlar
Eylül doludizgin devam

Eylül doludizgin devam

Sonbaharla birlikte kültür-sanat sezonu da açıldı. Sergilerden konserlere, atölyelerden festivallere sanatın her dalından etkinlikler bizi bekliyor. İster ünlü İspanyol şarkıcı Buika konserine, ister İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin sahneye koyduğu ‘Uyuyan Güzel’ balesine gidin, isterseniz de ‘Haliç’te Gün Batımı’ konserlerinin keyfini çıkarın. Ancak salonlar uzun bir aradan sonra tam olarak açılmışken aşı olmayı ya da düzenli test yaptırmayı ihmal etmeyelim.

Şehrin caz hali başlıyor

Şehrin caz hali başlıyor

31. Akbank Caz Festivali 1 Ekim’de ‘Yeniden Şehrin Caz Hali’ temasıyla başlıyor.

10.09.2021Kitap Sanat
Boğazda caz resitali

Boğaz'da caz resitali

Poll Production organizasyonu ve Demirören Medya Grubu medya sponsorluğunda gerçekleşen Paraf Kuruçeşme Açıkhava Konserleri, önceki akşam müziğin iki güçlü ismi Fatih Erkoç ve Kerem Görsev’i ağırladı.

6.09.2021Keyif
Komşudan da yakın Bulgaristan

Komşudan da yakın Bulgaristan

Sohbet etmeye, kahve içmeye, tuz istemeye ya da yardım etmeye gideriz ya komşuya... Samimisinizdir, o kapı size her daim açıktır. İşte Bulgaristan da öyle gerçekten... Ortak kültürümüz nedeniyle sokaklarında gezerken kendinizi evinizde hissedeceğiniz bu ülkeye,ister deniz, ister kayak, ister kültür turizmi, isterseniz de termal sularında tedavi olmak için gidebilirsiniz.

5.09.2021Seyahat
‘Tanıdık bir binada gizli odalar keşfetmek gibi...’

‘Tanıdık bir binada gizli odalar keşfetmek gibi...’

İstanbul Caz Festivali’ne hazırladığı özel proje için şarkılarını Hollandalı caz müzisyeni Niels Broos’a emanet eden Mabel Matiz, ortaya çıkan sonuçtan memnun: “Dönüşüme açık ve müsait olmak özgürlüğü de getiriyor.”

Yeni sezon başladı, sanata hasret bitiyor...

Yeni sezon başladı, sanata hasret bitiyor...

Sonbahar geldi, kültür-sanat sezonu açıldı... Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak şehrin tadını çıkarabiliriz artık. Bakalım bizi ne güzel filmler, oyunlar, sergiler ve konserler bekliyor bu yıl? Alanında uzman gazeteciler okurlarımız için önerilerini paylaştı...

Plak döner, maestro konuşur

Plak döner, maestro konuşur

Orkestra şefi Seiji Ozawa icraları yerine bu kez anıları, analizleriyle karşımızda. Haruki Murakami ile 2010-2011’de pikap başında buluşup altı söyleşi yapan Ozawa, yazarın seçtiği plaklar ve sorularından yola çıkarak meraklı klasik müzikseverleri heyecanlandıracak özel bilgileri sohbet ortamında aktarıyor.

3.09.2021Kitap Sanat
Alaturka kahvaltılı 60. yıl etkinliği

Alaturka kahvaltılı 60. yıl etkinliği

Almanya ile Türkiye arasında imzalanan iş gücü anlaşmasının 60’ıncı yılı nedeniyle bu yıl birçok kültürel etkinlik gerçekleştiriliyor. ‘İstanbulberlin’ inisiyatifi tarafından bu kapsamda Berlin’de ‘Frühstück Alla Turca’ (Alaturka Kahvaltı) adlı bir etkinlik gerçekleştirilecek.

3.09.2021Avrupa
Afrika’nın divası İstanbul’da

Afrika’nın divası İstanbul’da

Angélique Kidjo, sadece şarkı söylemiyor; müziğiyle bir kültürü yaşatıyor, adaletsizlikle savaşıyor ve geriden gelen müzisyenlerin elini tutuyor. Dünya müziğinin süper yıldızı Kidjo, vahşi ve neşe dolu sesiyle ‘An African Odyssey’ turnesi kapsamında 28. İstanbul Caz Festivali’nde sahneye çıkacak.

3.09.2021Kitap Sanat
Caz hakkında merak ettikleriniz Eray Aytimur’la ‘Caz Karavanı’nda

Caz hakkında merak ettikleriniz Eray Aytimur’la ‘Caz Karavanı’nda

Deneyimli müzik yazarı ve radyo programcısı Eray Aytimur, “Caz müziği nedir?” sorusuyla yola çıkarak hazırladığı ‘Caz Karavanı’ adlı podcast serisi, İş Sanat’ın YouTube kanalı ve podcast mecralarında.

2.09.2021Kitap Sanat
Fazıl Say’dan yüksek ses isyanı: Chopin’in kemikleri sızladı

Fazıl Say’dan yüksek ses isyanı: Chopin’in kemikleri sızladı

Ünlü piyanist Fazıl Say, Datça ve Alaçatı’daki gece kulüplerinden gelen yüksek müzik sesine sosyal medya hesabından isyan etti. Say, “Chopin’in kemikleri sızladı. Piyanoyu zor duyuyoruz. Bu bir ses cehennemi” diye yazdı.

28.08.2021Gündem
Bu etkinlikleri not edin

Bu etkinlikleri not edin

Kültür-sanat sezonunun ‘resmen’ açıldığı eylüle yaklaştıkça etkinliklerin sayısı da hızla artmaya başladı. Festivallerle beraber birçok konser, gösteri ve atölye de var. Biletlerimizi alalım.

5. Uluslararası Bodrum Caz Festivali 1 Eylülde sanatseverlerle buluşacak

5. Uluslararası Bodrum Caz Festivali 1 Eylül'de sanatseverlerle buluşacak

Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle Caz Derneği tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Bodrum Caz Festivali, 1 Eylül'de başlayacak.

26.08.2021Keyif
Bayhan kimdir, kaç yaşında, nereli Bayhanın yıllar önce işlediği cinayetin ayrıntıları

Bayhan kimdir, kaç yaşında, nereli? Bayhan'ın yıllar önce işlediği cinayetin ayrıntıları

Katıldığı yarışma programı ardından tanınan Bayhan, Paylaş Benimle programına konuk olarak katıldı. “Popstar Bayhan” olarak tanıdığımız Bayhan Gürhan. Çocuk yaşta gözlerinin önünde kaybettiği annesini, kayıplarla dolu çocukluğunu, Türkiye’den uzakta bir yetiştirme yurdunda büyüme öyküsünü, cezaevi sürecini ve müzikle tanışmasını anlattı. Peki, Bayhan kimdir, kaç yaşında, nereli? Bayhan'ın yıllar önce işlediği cinayetin ayrıntıları…

24.08.2021Magazin
TRT Müzik Zengin İçeriklerle Yenilendi

TRT Müzik Zengin İçeriklerle Yenilendi

TRT Müzik, bugün itibarıyla yeni yayın dönemine yepyeni isimlerle, yepyeni bir ekranla yeni bir yolculuğa çıkıyor. Müzik tutkunlarına müjdeyi sosyal medya hesabından duyuran TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, “Değişim başladı! Müzik yayıncılığının köşe taşı TRT Müzik; yeni tarzı, kimliği ve yüzde 70 yenilenen içeriğiyle bugün yeni yayın dönemine başlıyor” ifadelerini kullandı.

23.08.2021Televizyon
Dolu dolu bir hafta bizi bekliyor

Dolu dolu bir hafta bizi bekliyor

Festivaller, sergiler, gösteriler tüm hızıyla devam ediyor. Üstelik 49. İstanbul Müzik Festivali de başladı. Ayrıca farklı türlerden birçok konser de var. İşte bu haftanın etkinliklerinden bazıları...

İpek Açar’in eşi Alper Kömürcü kimdir

İpek Açar’in eşi Alper Kömürcü kimdir?

2015 yılında hayatını kaybeden ünlü sanatçı Kayahan'ın kızı Beste Açar, evlenmesine rağmen babasının soyadını kullanan İpek Açar'a tepkisini dile getirdi. İpek Açar, Kayahan'ın ölümünden 4 yıl sonra 13 eylül 2019’da müzisyen sevgilisi Alper kömürcü ile dünyaevine girmişti. Peki, İpek Açar’in eşi Alper Kömürcü kimdir?

19.08.2021Magazin
Serenad Bayraktar: Hayalim sahnede olmaktı

Serenad Bayraktar: Hayalim sahnede olmaktı!

Rotterdam’daki sanat okulu Codarts’ta trompet kariyerine devam eden genç sanatçı Serenad Bayraktar, “Hayalim hep sahne üstüydü” diyor. Caz ve funk ritimleriyle dünya müziği yapan Bayraktar, Diyarbakır’da geçen çocukluğu sayesinde türkülere de aşina olduğunu söylüyor.

17.08.2021Keyif

Yazar Sonuçları

Külliye'ye 10 dakika mesafedeki bir ofise çok ilginç bir tayin

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz günlerde ilginç bir adım attı.

18.09.2021

Ege’nin en ‘caztronomik’ zamanı...

İzmir’in popüler ilçesi Urla’daki caz ve gastronomi festivali, geçen pazartesi yeme-içme etkinlikleriyle başladı, bugün ve yarın caz konserleriyle devam ediyor. Etkinliklerin ev sahibiyse doğal güzelliği dillere destan Sultanlar Vadisi...

18.09.2021

Dansa yeni bir davet

İki yıldır müzikal yolculuğunu takip ettiğim bir isim Melis Yelman... Elektronik altyapılarla Türkçe şarkıları başarıyla buluşturuyor, üstüne şarkı yazarlığı yönünü de geliştiriyor. Söylemiş olayım; Melis Yelman hem sesi hem duruşuyla gümbür gümbür geliyor...

18.09.2021

Bugün ne yapsak?

İstanbul Caz Festivali kapasamında bugün ‘Altın Gün’ ve ‘Geeva Flava’ sahnede olacak. Turkcell Vadi sahnesindeki caz gecesini kaçırmayın.

17.09.2021

‘Higgs Bozonu’ binince ‘çakar’ arabadan iniyor

Hafta sonu çok ilginç bir belediye başkanı ile tanıştım.

14.09.2021

Konser sektörünü kurtaracak maddeler

Bedava bilete son verilsin, konserde konuşanı alandan atalım, fotoğraf veya video çekenin telefonunu parçalayalım.

9.09.2021

Bugün ne yapsak?

Göztepe Özgürlük Parkı sahnesi bugün 21.15’te Melike Şahin’i ağırlıyor. İstanbul Caz Festivali kapsamındaki konser akşam için güzel bir seçenek.

8.09.2021

Spor kalmadı futbol verelim

Anlı şanlı haber kanalımızın spor bülteni kimi kesinleşmiş, kimi bildirim veya duyum aşamasında transfer haberleriyle başladı geçtiğimiz cuma günü...

7.09.2021

Bugün ne yapsak?

Pazartesi akşamları kafa dağıtmak önemlidir. E o zaman haydi Zorlu PSM’de 20.00’de başlayacak ‘Afterwork Party’ye katılın.

6.09.2021

Ne izlesem okusam dinlesem

Seyirciyi Kung Fu ustası süper kahraman Shang-Chi ile tanıştıran yeni Marvel macerası “Shang-Chi ve On Yüzük Efsanesi”, James Wan’ın son korkusu “Habis” ve yılın en iyi animasyonlarından “Luka”, sinemalarda haftanın öne çıkan filmleri. Pedro Almodóvar’ın 1989 yapımı kışkırtıcı filmi “Bağla Beni” ve Alfred Hitchcock’un 1956 klasiği “Çok Şey Bilen Adam”, ekranlardan tavsiyelerimiz. Raflarda bu hafta, yönetmen Orhan Eskiköy’ün ilk kitabı “Komşular” var.

3.09.2021

Yasak Helva Memleket Hasretiyle Avare Yaşamış Bir Müzisyenin Hikayesini Anlatıyor

Alternatif ve folk müzik sahnesinin sevilen grubu Yasak Helva’nın yeni teklisi ‘To Dervisaki’, 100 yıllık bir İzmir şarkısı. “100 yıl öncesinin memleket hasreti, 100 yıl sonrasında, büyümüş ve karmakarışık olmuş bir dünyanın tınısında olsun istedik” diyor grup. Şarkıda memleket hasretiyle avare bir şekilde yaşayıp giden bir müzisyenin hikayesi anlatılıyor. Yasak Helva; birbirinden farklı müzikal geçmişlere sahip olan üç müzisyen Salih Korkut Peker, Onur Ertem ve Hakan Görkem Bıyık tarafından kuruluyor. Grup, tarzını ‘electric folk’, ‘progressive folk’ olarak nitelendiriyor. “Çok farklı müzik türleri ile hayatlarını geçirip, en sonunda İzmir’de birbirini bulmuş 3 kişilik, bol kalorili bir yolculuk türü diyebiliriz.” Bir araya geliş hikayelerini bu cümlelerle anlatan Yasak Helva’nın ‘1 Mumdur 2 Mumdur’ ve ‘Silifke Zeybeği’ cover’larını da mutlaka dinlemelisiniz. Yasak Helva, yeni teklileri ve müzikleri hakkındaki sorularımı yanıtladı.

2.09.2021

Bugün ne yapsak?

Balık mevsimi geldi çattı. Denizden ilk çıkan palamut oldu. En yakın balık pazarına gidelim.

1.09.2021

Emel bebekler kimden kaçıp kimlere sığınıyor

Siz de izlemişsinizdir... Suriye sınırını geçen bir kız çocuğu, 27 Temmuz günü Gaziantep’ten uzun bir yürüyüşe başladı.

31.08.2021

İbretlik bir kıskançlık hikayesi

Durup durup Defne Samyeli’nin geçmişini irdeliyor sunucu Seda Akgül.

29.08.2021

‘Talibancı cumhuriyetçi’ kadınlar, kulaklığı atın yoksa ikna odasına

New York Times’a konuşan Taliban yöneticisinin adı Mücahid...

27.08.2021

Ne izlesem okusam dinlesem

Gelecek yıl izleyeceğimiz yeni Marvel filmini de yönetecek Nia DaCosta’nın 90’ların meşhur korku filmine getirdiği özgün yorumu izlemek isteyenler için “Şeker Adam’ın Laneti” sinemalarda. Céline Sciamma’nın yılın en iyilerinden olan büyülü ve masalsı filmi “Küçük Anne” de radarınızda olsun. Sarah Oh hayranlarının kaçırmayacağı “The Chair” ilk sezonuyla ekranlara gelirken, 12 yıldır süren “The Walking Dead” ise son sezonuyla hayranlarına veda ediyor.

27.08.2021

O davulcu öldüğünde niye bizim davulcuyu hatırladım

THE Rolling Stones’un davulcusu Charlie Watts’ın ölüm haberini önceki akşam Akyaka’da “Halil’in Yeri”nde yemek yerken aldım.

26.08.2021

Centilmen rock ikonuna veda

Müzik dünyası, Rolling Stones’un davulcusu Charlie Watts’ı kaybetmenin üzüntüsünü ve şaşkınlığını yaşıyor.

26.08.2021

Doğum günümde, cehennemin kapısından gelen ilahi bir mesaj

25 gün sonra, tam tarihi ile 14 Eylül 2021 günü, “İlahi Komedya” kitabının yazarı Dante’nin ölümünün 700’üncü yılı olacak.

21.08.2021

Kahvaltı, Boğaz ve caz

Türkçesi ‘sihirli vapur’ anlamına gelen Le Vapeur Magique, müze bölümü, terastaki masaları ve masalardaki Türk mutfağından lezzetleriyle yolcularına iki saatlik bir İstanbul rüyası yaşatıyor.

21.08.2021

Ne izlesem okusam dinlesem

“Westworld”ün yaratıcılarından Hugh Jackman ve Rebecca Ferguson’lu bilimkurgu gerilimi “Zihin Gezgini”, geçen yılın çok konuşulmuş iki Oscar adaylı belgeseli “Collective”, “Testere” serisinin en yenisi “Spiral: Testere Devam Ediyor”, sinemalarda haftanın öne çıkanları. Elle Fanning’in performansıyla çıtasını yükselten Nicolas Winding Refn filmi “Neon Şeytan” ve yazarı, yapımcısı ve Nicole Kidman’ı ile “Big Little Lies” ekibini yeniden buluşturan mini dizi “Nine Perfect Strangers” da ekranlardan önerilerimiz.

20.08.2021

28. İstanbul Caz Festivali’ne Yakından Bakış

Pandemi hayatı son 2 yıldır hayatımızın tam merkezinde yer alıyor. Birçok meslek kolu ve sektör bu durumdan doğrudan etkilenirken, eğlence sektörü belki de en çok yara alanlardan biriydi. Özellikle bu dönemde festival yapabilmek birçok açıdan zorluklar içerdiği için, bu senenin en önemli festivallerinden biri olan 28. İstanbul Caz Festivali’nin perde arkasına ışık tutmak amacıyla İstanbul Caz Festivali Direktörü Harun İzer ile bir sohbet gerçekleştirdik.

18.08.2021

Bugün ne yapsak?

Ryan Reynolds’ın başrolünde olduğu “Gerçek Kahraman” filmi vizyona girdi. Vakit geçirmek isteyen bugün sinema salonuna.

18.08.2021