EKSTRA
MENÜ

Opera

Opera haberleri sayfasında güncel ve son dakika Opera hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 13.250 Opera haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Opera, genellikle konusunu tarihten, mitolojiden, efsanelerden veya güncel olaylardan alan, sözlerinin tümü veya bir çoğu müzikle bestelenmiş, içinde görsel sanatların tümünü barındırabilen (Dans, Dekor, Kostüm, Işık vb.) ,teatral formda bir sahne eseridir.

Opera Haberleri

Bursada 2 bin 300 yıllık tarihi Zindan Kapı restorasyonun ardından sanata açıldı

Bursa'da 2 bin 300 yıllık tarihi 'Zindan Kapı' restorasyonun ardından sanata açıldı

Bursa'da, Bitinya Krallığı döneminde inşa edilen ve İstanbul Yedikule Zindanları'nın bir benzeri olan 2 bin 300 yıllık Zindan Kapı, Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildikten sonra törenle ziyarete açıldı. Törene katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Zindan Kapı’nın Türk restorasyon tarihi açısından çok önemli bir çalışma olduğunu söyledi.

17.10.2021Haber
2 bin 300 yıllık tarihi Zindan Kapı restorasyonun ardından sanata açıldı

2 bin 300 yıllık tarihi 'Zindan Kapı' restorasyonun ardından sanata açıldı

Bursa'da, Bitinya Krallığı döneminde inşa edilen ve İstanbul Yedikule Zindanları'nın bir benzeri olan 2 bin 300 yıllık Zindan Kapı, Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildikten sonra törenle ziyarete açıldı. Törene katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Zindan Kapı’nın Türk restorasyon tarihi açısından çok önemli bir çalışma olduğunu söyledi.

17.10.2021Gündem
Monica Bellucci, Maria Callas: Mektuplar ve Anılar ile Türk seyircisinin karşına çıkacak

Monica Bellucci, 'Maria Callas: Mektuplar ve Anılar' ile Türk seyircisinin karşına çıkacak

"Maria Callas: Mektuplar ve Anılar", dünyaca ünlü İtalyan oyuncu Monica Bellucci'nin performansı ile 14 Aralık'ta Zorlu PSM Turkcell Sahnesi'nde olacak.

13.10.2021Keyif
Sahnede büyük şok Yüzlerce kişinin önünde ezilerek öldü

Sahnede büyük şok! Yüzlerce kişinin önünde ezilerek öldü

Moskova'nın ünlü Bolşoy Tiyatrosu'nda bir sanatçı, sahnede opera performansı verdiği sırasında izleyenlerin gözleri önünde ezilerek öldü.

11.10.2021Dünya
Camdaki Kız’ın Rafet Koroğlu’su Tamer Levent kimdir, kaç yaşında İşte Tamer Levent’in oynadığı diziler…

Camdaki Kız’ın Rafet Koroğlu’su Tamer Levent kimdir, kaç yaşında? İşte Tamer Levent’in oynadığı diziler…

Camdaki Kız dizisinde canlandırdığı Rafet Koroğlu karakteriyle izleyicinin beğenisini kazanan usta oyuncu Tamer Levent’in kim olduğu araştırılan isimler arasında yer alıyor. Kanal D ekranlarının sevilen dizisi her hafta izleyiciyi ekrana bağlamayı sürdürüyor. Konusu kadar Camdaki Kız oyuncuları ve karakterleri de merak ediliyor. Bu isimlerin en dikkat çekenlerinden biri de Rafet Koroğlu karakteri ve bu karaktere hayat veren usta oyuncu Tamer Levent oldu. Peki, Camdaki Kız’ın Rafet Koroğlu karakterini canlandıran Tamer Levent kimdir, kaç yaşında? İşte Tamer Levent’in oynadığı diziler...

9.10.2021Televizyon
Kovid-19u baleye uyarladılar

Kovid-19'u baleye uyarladılar

Ankara Devlet Opera ve Balesi, "C-19" balesinin dünya prömiyerini yarın yapacak.

8.10.2021Keyif
Demans hastalığı ile mücadele eden Pakize Sudanın yeğeni Dilara Elagözlü anlattı: Bana her şeyi unutarak ölmek istiyorum dedi

Demans hastalığı ile mücadele eden Pakize Suda'nın yeğeni Dilara Elagözlü anlattı: 'Bana her şeyi unutarak ölmek istiyorum' dedi

İzmir'in Çeşme ilçesinde yaşayan oyuncu, yazar Pakize Suda’ya (71), 'akıl zayıflığı' yaşadığı belirtilerek opera sanatçısı ablası Ayşe Suda tarafından vesayet davası açıldı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda düzenlenen rapor üzerine mahkeme, Pakize Suda'ya yeğeni Dilara Elagözlü'nün (46) vasi olarak atanmasına karar verdi. Pakize Suda'nın yeğeni Dilara Elagözlü TV8'de yayınlanan 2. Sayfa programına telefonla bağlandı. Elagözlü, Suda'nın yaşadıklarını canlı yayında anlattı.

6.10.2021Magazin
Opera sanatçısı soprano Özgül Tanyeri vefat etti

Opera sanatçısı soprano Özgül Tanyeri vefat etti

OPERA sanatçısı soprano Özgül Tanyeri, 85 yaşında yaşamını yitirdi. Tanyeri, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

5.10.2021Keyif
Pakize Suda kimdir, kaç yaşında, ne yapıyor Pakize Sudaya yeğeni vasi olarak atandı

Pakize Suda kimdir, kaç yaşında, ne yapıyor? Pakize Suda'ya yeğeni vasi olarak atandı!

Oyuncu, yazar Pakize Suda son zamanlarda zor günler geçiriyor. ‘Akıl zayıflığı’ yaşadığı gerekçesiyle ablası tarafından vesayet davası açılan Pakize Suda’ya Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda düzenlenen rapor üzerine mahkeme, Pakize Suda'ya 46 yaşındaki yeğeni Dilara Elagözlü'nün vasi olarak atanmasına karar verdi. Başarılı oyuncu ve yazar Pakize Suda kaç yaşında, kimdir, şimdilerde ne yapıyor? İşte Pakize Suda hakkında merak edilenler…

5.10.2021Hayat
Pakize Sudanın zor günleri...

Pakize Suda'nın zor günleri...

İzmir'in Çeşme ilçesinde yaşayan oyuncu, yazar Pakize Suda’ya (71), 'akıl zayıflığı' yaşadığı belirtilerek opera sanatçısı ablası Ayşe Suda tarafından vesayet davası açıldı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda düzenlenen rapor üzerine mahkeme, Pakize Suda'ya yeğeni Dilara Elagözlü'nün (46) vasi olarak atanmasına karar verdi.

5.10.2021Magazin
Murat Tabanlıoğlu: Eskisine göre çok daha işlevli bir yapı

Murat Tabanlıoğlu: Eskisine göre çok daha işlevli bir yapı

1969’da açıldı; nice konserler, temsiller, yangınlar, depremler gördü... 2008’de kapanan, 2019’da yeni binasının temeli atılan Atatürk Kültür Merkezi, 13 yıl aradan sonra 29 Ekim’deki açılışı için gün sayıyor. Babası Hayati Tabanlıoğlu’nun yaptığı binayı yeniden inşa eden Murat Tabanlıoğlu ile yeni AKM’yi gezdik...

AKMnin içindeki son durum görüntülendi

AKM'nin içindeki son durum görüntülendi

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) inşaatında sona gelindi. Opera ve tiyatro salonları için 6 bin metrekare siyah, bin metre karede kırmızı ve pembe kumaşın kullanıldığı perdenin dikimine başlandı. 29 Ekim'de açılacak AKM'nin içindeki son durum fotoğraflandı.

1.10.2021Haber
Son dakika: AKMde son rötuşlar Açılışa sayılı günler kala son durum görüntülendi

Son dakika: AKM'de son rötuşlar! Açılışa sayılı günler kala son durum görüntülendi

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) inşaatında sona gelindi. Opera ve tiyatro salonları için 6 bin metrekare siyah, bin metre karede kırmızı ve pembe kumaşın kullanıldığı perdenin dikimine başlandı. 29 Ekim'de açılacak AKM'nin içindeki son durum fotoğraflandı.

1.10.2021Gündem
AKMnin içindeki son durum

AKM'nin içindeki son durum

29 Ekim'de açılacak olan Atatürk Kültür Merkezi (AKM) inşaatından sona gelindi. Opera ve tiyatro salonları için 6 bin metrekare siyah, bin metre karede kırmızı ve pembe kumaşın kullanıldığı perdenin dikimine başlandı. Açılışa sayılı günler kala AKM'nin içindeki son durum fotoğraflandı.

1.10.2021Gündem
Atatürk Kültür Merkezi ne zaman açılacak İşte tarih bilgisi

Atatürk Kültür Merkezi ne zaman açılacak? İşte tarih bilgisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 10 Şubat 2019'da temeli atılan ilk AKM'nin mimarı olan Hayati Tabanlıoğlu'nun oğlu mimar Murat Tabanlıoğlu'nun imzasını taşıyan merkezin inşaatının yapımında sona gelindi. Peki, Atatürk Kültür Merkezi ne zaman açılacak?

1.10.2021Gündem
Seçil Gür kimdir, kaç yaşında, nereli Serdar Ortaçın eski sevgilisi Seçil Gür hakkında merak edilenler

Seçil Gür kimdir, kaç yaşında, nereli? Serdar Ortaç'ın eski sevgilisi Seçil Gür hakkında merak edilenler

Ekranlarda görmeye alışık olmadığımız Seçil Gür, katıldığı sabah programından sonra izleyiciler tarafından araştırılmaya başlandı. Ünlü popçu Sertaç Ortaç’ın sevgilisi olarak tanıdığımız Seçil Gür kimdir, kaç yaşında, nereli? İşte Seçil Gür hakkında merak edilenler…

29.09.2021Hayat
‘Beyoğlu’nun korunması gereken en önemli özelliği çeşitliliktir

‘Beyoğlu’nun korunması gereken en önemli özelliği çeşitliliktir'

Eğlenceye, kültüre, sanata doyduğumuz, tarihi pasajlarında gezindiğimiz, en eski kitabı da en popüler restoranı da aynı cadde üzerinde bulabileceğimiz bir yerdi Beyoğlu… Sokaklarında 72 milletten insan birlikte yürürdü. Günden güne yaşadığı değişimle artık eski ziyaretçilerinin ayağı kesildi. Bu değişime ışık tutmak için hayata geçirilen ‘Arafta Bir Beyoğlu’ isimli çevrimiçi sergi, semtin dönüşümünü gözler önüne seriyor.

26.09.2021Hürriyet Pazar
Sanat Türleri Ve Özellikleri Nelerdir Sanat Türleri Kaça Ayrılır

Sanat Türleri Ve Özellikleri Nelerdir? Sanat Türleri Kaça Ayrılır?

Sanat türleri geçmişten günümüze kadar birçok farklı biçimde ele alınmış ve ayrılmıştır. Yüzyıllar boyunca gelişen sanat kendi içerisinde farklı özelliklere sahip olarak türlere bölünmüştür. Peki, sanat türleri ve özellikleri nelerdir? Sanat türleri kaça ayrılır? İşte bu konu üzerine merak edilen bilgiler.

24.09.2021Araştırma
İpek Açar kimdir, nereli ve kaç yaşında

İpek Açar kimdir, nereli ve kaç yaşında?

İpek Açar, söylemleri ve özel hayatı ile magazin dünyasını yakından takip eden birçok vatandaşın araştırdığı isim olmaya başladı. Merhum sanatçı Kayahan'ın eşi olan İpek Açar, müzik dünyasında boy göstermektedir. Peki, İpek Açar kimdir ve kaç yaşındadır? İşte, merakla araştırılan o isim hakkında bazı bilgiler

20.09.2021Hayat
Kraliçe palalı kurbanı

Kraliçe palalı kurbanı

Palalı Sabri’ olarak da bilinen Sabri Çelebi’nin, Fas-İstanbul arasında ‘fuhuş hattı’ kurduğu iddiası ile yürütülen soruşturmada, aralarında Çelebi’nin kardeşinin de olduğu 3 kişi tutuklandı. Gözlem altına alınan 62 yabancı uyruklu kadın arasında Afrika güzellik kraliçesinin de olduğu ortaya çıktı. Soruşturmayı yürüten polisler ise başka bir soruşturmadan tutuklandı.

19.09.2021Gündem
Dünyada bir ilk: Pandemi balesi

Dünyada bir ilk: Pandemi balesi

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, tüm dünyanın uzun süredir yaşadığı COVID-19 pandemisini bugün 28. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali kapsamında ilk kez sahneye taşıyor.

18.09.2021Kitap Sanat
Wagner Afrikada etki alanı genişletiyor

Wagner Afrika'da etki alanı genişletiyor

Rus güvenlik şirketi Wagner'in paralı askerlerinin Afrika'da 9 ülkede olduğu tahmin ediliyor. Wagner, yerel güçlere askeri eğitim veriyor, liderlere yakın koruma sağlıyor ve enerji noktalarını koruyor.

16.09.2021Dünya
İzmirdeki semazen temalı üstü çıplak dans gösterisine tepki

İzmir'deki 'semazen' temalı üstü çıplak dans gösterisine tepki

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ve MHP İl Başkanı Veysel Şahin, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı Kültür Zirvesi'nin gala gecesinde semazen temasıyla yapılan ve üzeri çıplak dansçının sergilediği gösteriye tepki gösterdi. Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden konuyla ilgili açıklama geldi.

15.09.2021Gündem
27 Ağustos hangi burç ve burcu ne 27 Ağustos tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

27 Ağustos hangi burç ve burcu ne? 27 Ağustos tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Astroloji her daim insanların ilgi odağı olduğu konulardan bir tanesini oluşturmuştur. Bu sebepten dolayı da burçlar günümüzde büyük bir öneme sahip olmaktadır. 27 Ağustos tarihinde doğmuş olan kişilerin hangi burç olduğunu, bu burcun yükselenini, özelliklerini, 27 Ağustos tarihinde gerçekleşmiş olayları ve bu tarihte doğmuş olan ünlüleri ve futbolcuları sizler için derledik.

15.09.2021Burçlar
Bakan Ersoy Yunus Emreyi anma etkinliğine katıldı

Bakan Ersoy Yunus Emre'yi anma etkinliğine katıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Yunus Emre'nin vefatının 700'üncü yılı anma programları kapsamında konuştu. Ersoy, "Yunus Emre'yi tanıtarak bu topraklardan yükselen evrensel mesajları anlatmak üzere dünyanın dört bir yanında çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

14.09.2021Gündem
10 Ekim hangi burç ve burcu ne 10 Ekim tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

10 Ekim hangi burç ve burcu ne? 10 Ekim tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Doğum saatleri, burçlar, doğum haritaları gibi kavramları kapsayan Astroloji her devirde merak konusu olmuştur. İşte, 10 Ekim hangi burçtur, yükseleni, özelikleri ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

14.09.2021Burçlar
21 Haziran hangi burç ve burcu ne 21 Haziran tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

21 Haziran hangi burç ve burcu ne? 21 Haziran tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Astroloji her zaman kişilerin ilgilerini çeken konulardan birini oluşturmuştur. Bu nedenden dolayı burçlar günümüzde bir hayli büyük bir öneme sahiptir. 21 Haziran tarihinde doğmuş bulunan kişilerin hangi burç olduğunu, bahsedilen burcun yükselenini, özelliklerini, 21 Haziran tarihinde gerçekleşen olayları ve bu tarihte doğmuş bulunan ünlüleri ve futbolcuları sizler için derledik.

13.09.2021Burçlar
Eylül doludizgin devam

Eylül doludizgin devam

Sonbaharla birlikte kültür-sanat sezonu da açıldı. Sergilerden konserlere, atölyelerden festivallere sanatın her dalından etkinlikler bizi bekliyor. İster ünlü İspanyol şarkıcı Buika konserine, ister İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin sahneye koyduğu ‘Uyuyan Güzel’ balesine gidin, isterseniz de ‘Haliç’te Gün Batımı’ konserlerinin keyfini çıkarın. Ancak salonlar uzun bir aradan sonra tam olarak açılmışken aşı olmayı ya da düzenli test yaptırmayı ihmal etmeyelim.

İDOB bale sezonuna Uyuyan Güzel eseriyle başlayacak

İDOB bale sezonuna 'Uyuyan Güzel' eseriyle başlayacak

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, 2021-2022 bale sezonunu, tekniği ve estetiğiyle balenin önemli eserlerinden biri olan "Uyuyan Güzel" ile açacak.

7.09.2021Keyif
26 Ocak hangi burç ve burcu ne 26 Ocak tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

26 Ocak hangi burç ve burcu ne? 26 Ocak tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Burç yorumları insanların özellikleri ile ilgili bilgiler verdiği için her zaman insanların ilgisini çekmektedir. Bu nedenle çoğu insan doğum tarihlerine göre hangi burç oldukları ile alakalı araştırmalar yapmaktadır. 26 Ocak tarihinde doğan kişiler de güneş burçlarını merak etmektedir. 26 Ocak hangi burç ve burcu ne? 26 Ocak tarihte bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

6.09.2021Burçlar
Plak döner, maestro konuşur

Plak döner, maestro konuşur

Orkestra şefi Seiji Ozawa icraları yerine bu kez anıları, analizleriyle karşımızda. Haruki Murakami ile 2010-2011’de pikap başında buluşup altı söyleşi yapan Ozawa, yazarın seçtiği plaklar ve sorularından yola çıkarak meraklı klasik müzikseverleri heyecanlandıracak özel bilgileri sohbet ortamında aktarıyor.

3.09.2021Kitap Sanat
Nuri Harun Ateş kimdir, kaç yaşında

Nuri Harun Ateş kimdir, kaç yaşında?

Nuri Harun Ateş kariyerinin yanı sıra katıldığı programlarla da gündeme geliyor. Nuri Harun Ateş, Hollanda, Almanya, İsveç, İtalya, Danimarka, Belçika, İsviçre, Fransa'nın başlıca müzik ve tiyatro festivallerinde performans sergiledi. 2007 yılında Türkiye’nin en önemli opera yarışmalarından birinde jüri özel ödülüne layık görüldü. Bu ödül bir Kontrtenora verilen ilk ödül oldu. Peki, Nuri Harun Ateş kimdir, kaç yaşında?

3.09.2021Magazin
Mazhar Alansonun acı günü İlk eşi Hale Alanson hayatını kaybetti

Mazhar Alanson'un acı günü! İlk eşi Hale Alanson hayatını kaybetti

Mazhar Alanson ile 1972-2002 yılları arasında evli kalan Ankara Opera ve Balesi'nin kadrolu sanatçısı Hale Alanson hayatını kaybetti.

2.09.2021Magazin

Yazar Sonuçları

Nefesimizi derinleştirecek, zihnimizi açacak bir festival

Tiyatro takipçileri için şehrin en güzel vakti kapıda: 22 Ekim-20 Kasım arasında 25’inci kez şehrin farklı köşelerini yerli-yabancı, klasik-çağdaş oyunlarla saracak İstanbul Tiyatro Festivali. ‘Bu zamanda tiyatro nefes aldırır’ mottosuyla hazırlanan, fiziki ve çevrimiçi olmak üzere toplam 25 oyunun sahneleneceği festivalden 6 önerimi paylaşıyorum... Oyunlarda buluşmak üzere!

16.10.2021

Yine Karacasöğüt rezaleti!

Bodrum’dan Can Pulak “Türkiye’nin neresine baksanız, bir çevre faciasına takılıyor gözünüz” diyor.

15.10.2021

Hazreti İsa'nın sol kolunu yontarken fark edilen arıza

Dünya sanat tarihinde hiçbir heykel sanatçısı Michelangelo’nun ulaştığı şöhrete ulaşamamıştır.

29.09.2021

Sağlık çalışanlarının merak ettikleri soru yanıt buldu

Koronavirüs salgını nedeniyle sağlık çalışanlarına tanınan “ücretsiz ulaşım hakkı” 30 Haziran 2021 itibarıyla sona ermiş, Ankara Büyükşehir Belediye(ABB) Meclisi de 7 Temmuz 2021’de “30 Haziran’da sona eren sağlık çalışanlarına ücretsiz ulaşım hakkının 31 Aralık’a kadar uzatılması” şeklindeki bir önergeyi oy birliğiyle kabul etmişti.

27.09.2021

Bugün ne yapsak?

Zorlu PSM sezonu açtı. Üstelik en iddialı gösterilerinden biri bugün ve yarın sanatseverlerle buluşacak. Opera tarihinin önemli eserlerinden “Carmen”i mutlaka seyredin.

24.09.2021

Ruhi Su’yu dinleyerek anmak

Türkülerimizin çağdaş yorumcusu büyük ozan Ruhi Su, ölümünün 36’ncı yıldönümünde İstanbul’da düzenlenen iki konserle anılıyor.

19.09.2021

Sessizlik

“Sessizlikten yaratmışsa evreni yaradan; seslerden sessizlikler yaratmaktır yaratıcılık.” (Can Yücel)

9.09.2021