MENÜ

Bakanlar Kurulu

Bakanlar Kurulu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Bakanlar Kurulu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 35.789 Bakanlar Kurulu haberi bulunmuştur.

BAKANLAR KURULU

Bakanlar kurulu veya kabine, demokratik devletlerde başbakanın ve tüm bakanların bir araya gelerek hükûmetin siyasi anlamda hareket tarzına karar verdikleri ve genel politikalarını belirledikleri kuruldur. Bakanlar kurulunun aldığı kararlar, başbakan için "yasal anlamda" tavsiye niteliğindedir. Başbakan bu kararlara çoğunlukla uyar fakat bakanlar kurulu ile aynı fikirde değilse farklı bir karar verebilir. Bakanlar Kurulu, çalışmalarını başbakanın veya gerekli gördüğü hallerde cumhurbaşkanının başkanlığında yürütür. 

Birçok ülkede bakanlar kurulu üyeleri milletvekilleri arasından seçilir. Başkanlık sistemi ile yönetilen ABD gibi bazı ülkelerde ise milletvekilleri bakanlar kurulu üyesi olamaz. O ülkelerde bir milletvekilinin bakanlar kurulu üyesi olması için öncelikle milletvekilliğinden istifa etmesi gerekir.

Her bakan kendi bakanlığını ilgilendiren konulardan ve bakanlık çalışanlarının yerine getirdikleri işlerden sorumludur. Bakanlar kurulu kararlarını oy birliğiyle alır.

Bakanlar kurulunda soru, gensoru, genel görüşme, meclis araştırması ve meclis soruşturması gibi siyasi denetleme yolları kullanılır.

1983 senesinin sonunda, seçimlerden sonra kurulan hükumette bazı bakanlıklar birleştirildi. Bunun neticesi olarak başbakan yardımcısı ve devlet bakanlıkları ile birlikte sayı yirmi bir oldu. 1991 Kasım ayında kurulan hükumette devlet bakanlarının sayısı arttırılarak Bakanlar Kurulunun üye sayısı başbakan, bir başbakan yardımcısı, 15 devlet bakanı ve 17 değişik isimde bakanlıklarla bakanlar kurulu sayısı 33'e çıkarılmıştır 

Bakanlar Kurulu Haberleri

Kazakistan, petrol üretim tahminlerini düşürdü

Kazakistan, petrol üretim tahminlerini düşürdü

Kazakistan Ulusal Ekonomi Bakanı Ruslan Dalenov, petrol fiyatlarındaki düşüş ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bu yıla ilişkin petrol üretim tahmininin 86 milyon ton olduğunu bildirdi.

2.04.2020Ekonomi
İstanbuldan korsan çıkış

İstanbul'dan korsan çıkış

İçişleri Bakanlığı koronavirüsün büyük kentlerden Anadolu’ya yayılmasına karşı ek önlemler aldı. Özellikle İstanbul’da özel araçları olmayan çok sayıda kişinin ‘korsan taksi’lerle şehir dışına çıkmaya çalıştığı saptandı. Birinci derece akraba olmayan kişilerle yolculuklara korsan taksi muamelesi yapılacak.

1.04.2020Gündem
Milli Dayanışma Kampanyasına TRT canlı yayınında destek

"Milli Dayanışma Kampanyası"na TRT canlı yayınında destek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde dün başlatılan "Milli Dayanışma Kampanyası"na destek için spor, sanat ve iş dünyasından birçok kişinin katıldığı TRT özel yayınına bağlandı.

31.03.2020Gündem
İngiltere’de 19 Kıbrıslı Türk Corona Virüs nedeniyle öldü

İngiltere’de 19 Kıbrıslı Türk Corona Virüs nedeniyle öldü

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, İngiltere’de yaşayan 19 Kıbrıs Türkü'nün Corona Virüs nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı.

31.03.2020Dünya
Bulgaristan para arayışına girdi

Bulgaristan para arayışına girdi

Bulgaristan Maliye Bakanı Vladıslav Gornov “Kovid-19 salgını ile ilgili kriz 3 aydan uzun sürerse Bulgar ekonomisi 2021 yılının sonunda ancak toparlanabilecek” dedi.

31.03.2020Ekonomi
Son dakika haberi: KKTCde sokağa çıkma yasağı kararı alındı

Son dakika haberi: KKTC'de sokağa çıkma yasağı kararı alındı

Son dakika haberine göre; KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu, koronavirüs nedeniyle yarından itibaren 5 Nisan'a kadar 21.00 ile 06.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı kararı aldı.

30.03.2020Dünya
Cumhurbaşkanı Ulusa Sesleniş saat kaçta Kabine toplantısı ne zaman

Cumhurbaşkanı Ulusa Sesleniş saat kaçta? Kabine toplantısı ne zaman?

Cumhurbaşkanı Erdoğan video konferans ile yapacağı kabine toplantısının ardından Ulusa Sesleniş için kamera karşısına geçecek. Son durum ve alınan kararlar hakkında detayları Ulusa Sesleniş aracılığıyla açıklayacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm televizyon kanallarında aynı saatte yayında olacak. Peki, kabine toplantısı ve Ulusa Sesleniş saat kaçta?

30.03.2020Gündem
Son dakika haberi: İspanyada koronavirüsten 812 insan daha öldü

Son dakika haberi: İspanya'da koronavirüsten 812 insan daha öldü

İspanya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 812 artışla 7 bin 340'a çıktı.

30.03.2020Dünya
KKTC’ye girişlerin durdurulması kararı 11 Nisan’a uzatıldı

KKTC’ye girişlerin durdurulması kararı 11 Nisan’a uzatıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu, koronavirüs (Covid-19) nedeniyle ülkeye deniz ve havayolu ile girişlerin durdurulma kararını 11 Nisan'a kadar uzattı. KKTC Bakanlar Kurulu, daha önceki kararında ülkeye girişleri 1 Nisan'a kadar durdurmuştu.

29.03.2020Dünya
Son dakika haberi: İspanyada son 24 saatte 838 kişi daha öldü

Son dakika haberi: İspanya'da son 24 saatte 838 kişi daha öldü

İspanya'da son 24 saatte yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 838 artışla 6 bin 528'e yükseldi.

29.03.2020Dünya
Yeni dönemin ilk azli

Yeni dönemin ilk azli

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Cumhurbaşkanlığı kararıyla görevden alınırken yerine yardımcısı Adil Karaismailoğlu getirildi. Turhan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde azledilen ilk bakan oldu.

29.03.2020Gündem
KKTC’de 15 köy karantinada

KKTC’de 15 köy karantinada

Koronavirüs salgınına karşı sert önlemlerin alındığı KKTC’de Karpaz yarımadasında bulunan 15 köy karantina altına alındı ve bir hafta sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

28.03.2020Dünya
Rusyada Kovid-19 kaynaklı 5inci ölüm

Rusya'da Kovid-19 kaynaklı 5'inci ölüm

Rusya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5'e ulaştı. Moldova'da vaka sayısı 199'a, Gürcistan'da 83'e yükseldi. Azerbaycan'da da alınan tedbirler sertleştirildi.

27.03.2020Dünya
‘Kovid-19 2008 krizinden daha kötü’

‘Kovid-19 2008 krizinden daha kötü’

Korona şüphesiyle ev karantinasında bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB liderleriyle yaptığı 6 saatlik telekonferanstan sonra telekonferanslı bir basın toplantısı düzenledi. AB liderleriyle Türkiye-AB mülteci mutabakatını da görüştüklerini belirten Merkel, karantinada insan ilişkisinin eksikliğini hissettiğini söyledi ve halkı önlemler konusunda uzun süre daha sabırlı olmaya çağırdı.

27.03.2020Avrupa
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı İşte uyuşturucu kapsamına alınan maddeler

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı! İşte uyuşturucu kapsamına alınan maddeler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, Uyuşturucu Maddelerin Murakabesi Hakkında Kanun kapsamında 8 madde ve türevi uyuşturucu madde kapsamına alındı. Ayrıca Elazığ'da Abdullah Paşa (Sürsürü) Mahallesi sınırları içerisinde bulunan bölge riskli alan ilan edildi .

26.03.2020Gündem
Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazetede

Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete'de

Elazığ'da bir bölge riskli alan ilan edilirken, Erzincan ve Gaziantep'te bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi.

26.03.2020Gündem
Azerbaycan, İranla sınır kapılarını 20 Nisan’a kadar kapalı tutma kararı aldı

Azerbaycan, İran'la sınır kapılarını 20 Nisan’a kadar kapalı tutma kararı aldı

Azerbaycan, yeni tip korona virüsünün (Covid-19) yayılmasını önlemek amacıyla İran'la sınır kapılarını 20 Nisan’a kadar kapalı tutacak.

25.03.2020Dünya
Ruhani’den ürküten açıklama: İkinci bir dalgayla karşılaşabiliriz

Ruhani’den ürküten açıklama: İkinci bir dalgayla karşılaşabiliriz

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarında birinci dalgayı aştıklarını ancak Nevruz Bayramı için tatile çıkan vatandaşların dönmesiyle ikinci dalganın başlayabileceğini belirtti.

25.03.2020Dünya
Lübnan ekonomik tedbirler aldı

Lübnan ekonomik tedbirler aldı

Lübnan'da koronavirüsle mücadele kapsamında ekonomik tedbirler alındı.

25.03.2020Ekonomi
İtalyada karantina tedbirlerine uymayanlara cezalar artırıldı

İtalya'da karantina tedbirlerine uymayanlara cezalar artırıldı

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Avrupa'daki merkez üssü haline gelen ülkesinde virüsün yayılmasının önüne geçmek için belirlenen kuralların ihlal edilmesi durumunda uygulanacak para cezalarını artırdıklarını bildirdi.

24.03.2020Dünya
Altmaier: Krizden sonra kemer sıkacağız

Altmaier: Krizden sonra kemer sıkacağız

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, Alman hükümetinin koronavirüs krizi bittikten sonra tasarruf politikasına geri döneceğini bildirdi.

24.03.2020Avrupa
Almanya kemer sıkacak

Almanya kemer sıkacak

Alman Ekonomi Bakanı Altmaier "Almanya Koronavirüs krizinden sonra kemer sıkmaya dönecek" dedi.

24.03.2020Ekonomi
Kosova’da corona virüs vaka sayısı 61’e yükseldi

Kosova’da corona virüs vaka sayısı 61’e yükseldi

Kosova’da yeni tip korona virüs (Covid-19) vaka sayısının 61’e yükselmesinin ardından Kosova Bakanlar Kurulu, serbest dolaşıma kısıtlama getirdi.

24.03.2020Dünya
Merkel’in ilk testi negatif

Merkel’in ilk testi negatif

Koronavirüs şüphesiyle kendisini evde karantinaya alan Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ilk testi negatif çıktı, ancak birkaç gün içinde bir test daha yapılacak.

24.03.2020Dünya
Eşi benzeri görülmemiş 750 milyar Euro’luk yardım paketi

Eşi benzeri görülmemiş 750 milyar Euro’luk yardım paketi

Almanya, korona krizine karşı İkinci Dünya Savaşı’ndan beri eşi benzeri görülmemiş bir yardım paketi hazırladı. Kiracıdan, ailelere, sanatçılardan, bakıcılara ve terapistlere, küçük işyerlerinden orta ölçekli işyerlerine kadar 750 milyar Euro’luk virüs yardım paketini Bakanlar Kurulu onayladı.

23.03.2020Avrupa
Almanya, 750 milyar euroluk virüs yardım paketini onayladı

Almanya, 750 milyar euroluk virüs yardım paketini onayladı

Almanya Bakanlar Kurulu, yeni tip koronavirüs salgınının bireyler ve şirketler üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olmak için 750 milyar euroluk bir yardım paketini onayladı.

23.03.2020Ekonomi
Angela Merkelin karantina günleri başladı

Angela Merkel'in karantina günleri başladı

Almanya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ölenlerin sayısının 111'e yükseldiği bildirildi.

23.03.2020Dünya
Bavyera’da sokağa çıkma yasağı

Bavyera’da sokağa çıkma yasağı

Almanya’nın Bavyera Eyaleti ilk adımı attı ve cuma gecesi saat 24.00’den itibaren geçerli olmak üzere dışarı çıkma yasağı getirdi. Yasakla ilgili açıklama yapan Eyalet Başbakanı Markus Söder, koronavirüs yayılmasının Bavyera’da yaklaşık yüzde 35 oranında arttığını, artık daha sert önlemler almak zorunda olduklarını söyledi:

20.03.2020Avrupa
Dinamik hızlı etkili adım

Dinamik hızlı etkili adım

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ekonomik İstikrar Kalkanı paketini değerlendirdi. Bakan Albayrak, “Bu sürecin etkilerini kimse kestiremediği için çok dinamik bir şekilde bu süreci yakından takip edeceğiz. Ekonomilere, ekonomimize, küresel ticarete etkilerini yakından takip ederek çok dinamik hızlı ve etkili adımlar atmamız gereken canlı bir süreç bu” dedi.

20.03.2020Ekonomi
KKTC Sağlık Bakanı anjiyo oldu

KKTC Sağlık Bakanı anjiyo oldu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sağlık Bakanı Ali Pilli, bu sabah anjiyo oldu. Kalbiyle ilgili sorun saptanmayan, yüksek tansiyonu da kontrol altına alınan Pilli bugün taburcu edilecek.

19.03.2020Dünya
Son dakika... Bakan Albayraktan önemli açıklamalar

Son dakika... Bakan Albayrak'tan önemli açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomiye yönelik alınan tedbirlere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak, özel durumlar dışında kamuda evden çalışma olmayacağını söyledi.

19.03.2020Ekonomi
Son dakika haberler... KKTC Sağlık Bakanı hastaneye kaldırıldı

Son dakika haberler... KKTC Sağlık Bakanı hastaneye kaldırıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sağlık Bakanı Ali Pilli, Bakanlar Kurulu sırasında tansiyonunun düşmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

18.03.2020Dünya
İspanyada Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 500e yükseldi

İspanya'da Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 500'e yükseldi

İspanya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısının 11 bini geçtiği, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının da 500'e yükseldiği bildirildi.

17.03.2020Dünya
Son dakika haberi: İspanyada corona virüsten ölenlerin sayısı 491e yükseldi

Son dakika haberi: İspanya'da corona virüsten ölenlerin sayısı 491'e yükseldi

İspanya'da corona virüsten ölenlerin sayısı 491'e vaka sayısı da 11 bin 178'e yükseldi

17.03.2020Dünya
İdari izin nedir Kimler izin yapacak İdari izin genelgesi kimler için, kaç gün geçerli

İdari izin nedir? Kimler izin yapacak? İdari izin genelgesi kimler için, kaç gün geçerli?

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı, 13 Mart 2020 tarihli, 3 maddelik idari izin genelgesi yayımladı. Yayımlanan Genelgeye göre, risk grubunda olan çalışanlar 12 gün idari izinli sayılacak. Peki, idari izin nedir? Kimler izin yapacak? İdari izin genelgesi kimler için, kaç gün geçerli?

17.03.2020Ekonomi
Virüs Almanya’yı teslim alıyor

Virüs Almanya’yı teslim alıyor

Koronavirüse karşı sıkı tedbirler almakta geciken Almanya’da salgın hızla yayılıyor. Virüs bulaşanların sayısı günde binin üzerinde artarken, vaka sayısı 6 bine dayanırken, ölü sayısı ise 13 oldu. Diğer Avrupa ülkelerinin de aldığı sıkı önlemler karşısında baskı altında kalan Almanya, harekete geçti.

17.03.2020Avrupa
Son dakika haberi: İtalyadan kötü haberler gelmeye devam ediyor Ölü sayısı yükseldi...

Son dakika haberi: İtalya'dan kötü haberler gelmeye devam ediyor! Ölü sayısı yükseldi...

İtalya'dan son dakika haberleri gelmeye devam ediyor... İtalya’da yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) ölenlerin sayısı 349 kişi artarak, 2158'e yükseldi.

17.03.2020Dünya
Başbakan Tatardan corona virüs açıklaması

Başbakan Tatar'dan corona virüs açıklaması

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, koronavirüs nedeniyle sıkıntılı günler geçirdiklerini belirterek, "İnsanlarımız zaruri olmadığı takdirde evlerinden çıkmasın" dedi. Türkiye'nin sıkıntılı bir dönemde, kendilerinin yanında olduğuna da işaret eden Tatar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendilerine destek belirttiğini söyledi. Tatar, İngiltere'den KKTC'ye gelecek Kıbrıslı Türklere de, “KKTC’ye gelmeyin” çağrısı yaptı.

16.03.2020Gündem
İstanbulun 1400 Yıllık Muhteşem Eseri: Kariye Müzesi

İstanbul'un 1400 Yıllık Muhteşem Eseri: Kariye Müzesi

İstanbul'da Karagümrük semtinin Edirnekapı bölümünde bulunan Kariye Müzesi, Bizans döneminde kilise, fetihten sonra ise cami olarak kullanılmış tarihi bir yapı. Kariye (Chora) Kilisesi, 6. yüzyıla kadar giden bir geçmişe sahip.

16.03.2020Seyahat
Kıbrısta iki tarafta da vaka artıyor

Kıbrıs'ta iki tarafta da vaka artıyor

Kıbrıs’ta hem KKTC hem de Rum yönetiminde koronavirüs vakaları artış gösterirken, yetkililer salgının yayılmasını önlemeye yönelik yeni tedbirler aldı.

16.03.2020Dünya
KKTC Bakanlar Kurulundan corona virüse karşı ilave tedbirler

KKTC Bakanlar Kurulundan corona virüse karşı ilave tedbirler

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu, olağanüstü toplanarak, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı ilave tedbirler aldı.

15.03.2020Dünya
Rusyada Kovid-19 vakası 59a ulaştı

Rusya'da Kovid-19 vakası 59'a ulaştı

Rusya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilen kişi sayısı 59’a yükseldi.

14.03.2020Dünya
Son dakika haberler: KKTCde corona virüs önlemleri üst seviyede Giriş çıkışlar kapatıldı

Son dakika haberler: KKTC'de corona virüs önlemleri üst seviyede! Giriş çıkışlar kapatıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Bakanlar Kurulu, yeni tip Korona virüs (Covid-19) salgınına karşı olağanüstü toplantı gerçekleştirildi. 14 Mart'tan itibaren 1 Nisan'a kadar tüm ülkelerden KKTC'ye giriş ve çıkışların yasaklandığı belirtildi. Koronavirüs salgınının dünyada geldiği son durumun yarattığı tedirginlikle bu toplantının yapılmasını istediğini kaydeden Akıncı, panik yapmaya gerek olmadığını ancak tedbirli olunması gerektiğini söyledi.

14.03.2020Dünya
Kıbrıs’ta vaka sayısı artıyor

Kıbrıs’ta vaka sayısı artıyor

KKTC’de 3 yeni vaka daha tespit edilirken toplam hasta sayısı 5’e çıktı. Rum yönetiminde de hasta sayısı 14’e ulaştı.

14.03.2020Dünya
KKTC Bakanlar Kurulu, Türkiye dahil tüm giriş ve çıkışlar yasakladı

KKTC Bakanlar Kurulu, Türkiye dahil tüm giriş ve çıkışlar yasakladı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) koronavirüs salgını nedeniyle Bakanlar Kurulu toplantısında önemli kararlar alındı. Toplantı ile ilgili yapılan açıklamada 14 Mart’tan itibaren 1 Nisan’a kadar Türkiye dahil tüm ülkelerden, KKTC’ye giriş ve çıkışlar yasaklandığı belirtildi.

13.03.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Gıda devleri tam kapasite çalışıyor

KORANAVİRÜS nedeniyle toplumun büyük bölümü evine kapandı.

1.04.2020

İçişleri Bakanı Soylu: ‘Halkımıza müteşekkiriz’

Koronavirüsün yayılmasını önlemek için hafta sonu önemli kararlar alındı. Yurtiçi ve yurtdışı uçak seferleri iptal edildi. Yurtiçinde şehirlerarası otobüs seferleri zorunlu haller dışında iptal edildi, ticari taksilere çift-tek plaka uygulaması getirildi. Daha önce 65 yaş ve üstüne sokağa çıkma yasağı kararı alınmıştı. Türkiye genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmedi ama Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan başlayarak ‘Evde kal’ çağrıları yapıldı. Peki Türkiye bu tedbirlere, yapılan bu çağrılara uydu mu?

31.03.2020

Fahrettin Koca ile nasıl tanıştım

SON günlerde ekranda, gazete sayfalarında en çok gördüğünüz kişi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca.

22.03.2020

Eski ile yeni sistemin mukayesesi

16.03.2020 Pazartesi günkü, ‘Marifet iltifata tabidir’ başlıklı makalemde bir hususun, pek yanlış anlaşıldığını üzülerek öğrendim.

21.03.2020

Marifet iltifata tabidir

Başkanlık sistemiyle birlikte, dışarıdan atanmış Bakanlar Kurulu ile tanıştık. Önceleri bu durumun TBMM’nin etkinliğini azaltacağını düşünmüştük.

16.03.2020