MENÜ

Şiir

Şiir ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Şiir haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 20.121 Şiir haberi bulunmuştur.

Şiir, düz kelime anlamına ek olmak üzere ya da yerine anlamlar oluşturmak için dilin ses estetiği veya ses sembolizmi ve ölçü gibi estetik ve ritmik özelliklerini kullanan bir edebiyat türüdür.

Şiir Haberleri

YKS soruları bu konulardan çıkacak

YKS soruları bu konulardan çıkacak

Bu yıl 25-26 Temmuz’da yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) soru çıkacak konu ve kazanımlar açıklandı. 12’nci sınıf konularından sadece birinci dönemde işlenenler soru çıkacak konular arasında yer aldı.

7.04.2020Eğitim
Taksinin çevresine evde kal yazıp, kitap dağıttı

Taksinin çevresine 'evde kal' yazıp, kitap dağıttı

VAN’ın Erciş ilçesinde koronavirüs ile mücadele kapsamında yapılan, 'evde kal' çağrılarına bir destek de taksici Faysal Atmaca'dan (48) geldi. İşlettiği taksinin çevresine 'evde kal' yazdıran Atmaca, evinden çıkamayanlara da kitap dağıtıyor.

6.04.2020Gündem
Ev ev 100’üncü yıl kutlanacak

Ev ev 100’üncü yıl kutlanacak

Türkiye 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100’üncü yılını koronavirüs önlemleri kapsamında evden ama aynı coşkuyla kutlamaya hazırlanıyor. Sınıflardaki 23 Nisan süslemeleri de bu kez ev pencerelerine taşınacak.

6.04.2020Eğitim
Çok safım, kolay kanarım

Çok safım, kolay kanarım

Jane Austen’in aynı isimli romanından uyarlanan “Emma”, yaşadığı kasabanın ilgi odağı olan genç, güzel ve zeki Emma’nın gerçek aşkı arayış öyküsünü anlatıyor. 19’uncu yüzyıl İngiliz toplumunda geçen, romantizm, komedi ve drama yüklü filmde Emma’yı Anya Taylor-Joy oynuyor. Genç oyuncu, filmi Los Angeles’ta Barbaros Tapan’a anlattı. Anya Taylor-Joy, röportajda özel yaşamına dair itiraflarda da bulundu.

5.04.2020Magazin
Yılmaz Erdoğan’dan ‘İlaç’ şiiri

Yılmaz Erdoğan’dan ‘İlaç’ şiiri

Yılmaz Erdoğan, korona günlerinde yazdığı “İlaç” adlı şiiri Twitter’da paylaştı. İşte Erdoğan’ın o dizeleri:

4.04.2020Magazin
Sylvia Plath kimdir Sylvia Plath: Dram ve acı dolu bir hayat

Sylvia Plath kimdir? Sylvia Plath: Dram ve acı dolu bir hayat

Trajik yaşamı ve intiharıyla tanınan Sylvia Plath, aynı zamanda yarı otobiyografik bir roman olan ve depresyonu üzerine ayrıntılı bilgiler veren Sırça Fanus kitabının yazarı olarak bilinir. Anne Sexton ile birlikte, Sylvia Plath gizdökümcü şiirin önemli isimlerinden biridir. Sylvia Plath'in buhranlı yaşamı, intihar girişimleri ve trajik hayatını anlatan şiirleri ile geçmiştir. İşte, Sylvia Plath'in hayatına dair kısa bir özet...

3.04.2020Gündem
Matbaadan önce ‘hafıza’ vardı

Matbaadan önce ‘hafıza’ vardı!

‘Hafıza sanatı’ geçmiş çağların bilgiyi öğrenme kadar onu saklama yöntemidir de... Hele ki matbaa çağı öncesi ‘idmanlı bir hafızanın yaşamsal önem taşıdığı’ göz önünde tutulduğunda... Frances A. Yates, ‘Hafıza Sanatı’ adlı çalışmasında Antik Yunan, ortaçağ ve Rönesans boyunca ‘hafıza’nın geçirdiği dönüşümü inceliyor...

2.04.2020Kitap Sanat
Geçmiş-gelecek hayal-hakikat haritacısı: Antonio Cosentino

Geçmiş-gelecek hayal-hakikat haritacısı: Antonio Cosentino

Tanpınar’ın ‘Huzur’da dediği gibi; “Zaman geriye dönmez. Fakat insan bilinen şeyden istenen şeye doğru hayal kuruyor”. O zaman dönüp Antonio Cosentino’nun Galeri Zilberman’da açtığı sergisine adını veren haritaya bakmak gerekir; geçmiş, tarih, gelecek tahayyülü, öfke, mizah, sitem, temenni, hatıra ve arzu dolu ‘Jpeg Takımadaları’na...

2.04.2020Kitap Sanat
Tanzimat Dönemi Nedir 1. Ve 2. Tanzimat Dönemi Özellikleri, Edebiyatı Ve Sanatçıları

Tanzimat Dönemi Nedir? 1. Ve 2. Tanzimat Dönemi Özellikleri, Edebiyatı Ve Sanatçıları

Tanzimat dönemi, Osmanlı tarihine damgasını vuran yenilikçi uygulamaların yapıldığı bir dönemdir. Bu batılılaşma ve yenilik hareketinin en çok kendisini hissettirdiği alanlardan biri de idari, hukuki, askeri ve eğitim alanlarının dışında edebiyat alanıdır. Diğer edebiyat dönemlerinden farklı olan Birinci ve ikinci dönem Tanzimat edebiyatını özellikleri ve sanatçıları ile bilgileri hazırladık.

2.04.2020Gündem
Serveti Fünun Dönemi Nedir Serveti Fünun Dönemi Edebiyatı Özellikleri Ve Sanatçıları

Serveti Fünun Dönemi Nedir? Serveti Fünun Dönemi Edebiyatı Özellikleri Ve Sanatçıları

Servet-i Fünun devri, 1896 senesinde başlamıştır. Bu dönem, edebiyatımızda ciddi olarak, mühim dönemlerden biridir. Servet-i Fünun edebiyatının oluşmasında bu dönemin fazlasıyla etkisi vardır. Peki, Servet-i Fünun dönemi nedir? Serveti Fünun dönemi edebiyatı özellikleri neler ve Servet-i Fünun dönemi edebiyatı sanatçıları kimlerdir? Şimdi bu soruların cevaplarını detaylıca hazırladık.

2.04.2020Gündem
Milli Edebiyat Dönemi Nedir Milli Edebiyat Dönemi Özellikleri, Sanatçıları Ve Şiirleri

Milli Edebiyat Dönemi Nedir? Milli Edebiyat Dönemi Özellikleri, Sanatçıları Ve Şiirleri

Milli Edebiyat dönemi 20. yüzyılın başlarında başlamış olan bir dönemdir. 1908'de başlayan bu dönemde, ulusçuluk ön plana çıkmıştır. Sanat alanına da yansımış olan ulusçuluk, Milli Edebiyat döneminin temelini oluşturmaktadır. Milli Edebiyat döneminde ulusal/milli kaynaklara yönelim ilkesi benimsenmiştir. Peki, Milli Edebiyat dönemi nedir? Milli Edebiyat dönemi özellikleri, sanatçıları ve şiirleri nelerdir? İşte, detaylar.

2.04.2020Gündem
Geçiş Dönemi Türk Edebiyatı Nasıldır Geçiş Dönemi Eserleri Ve Özellikleri

Geçiş Dönemi Türk Edebiyatı Nasıldır? Geçiş Dönemi Eserleri Ve Özellikleri

Türk edebiyatı çeşitli dönemlerden oluşmaktadır. Her dönemin kendine has özellikleri vardır. Bu dönemlerden en çok araştırılanlardan biri de Geçiş Dönemi Türk Edebiyatı'dır. Türk edebiyatını bir bütün olarak anlayabilmek adına öğrenmek isteyenler için Geçiş Dönemi Türk Edebiyatı Nasıldır? Geçiş dönemi eserleri ve özellikleri konularını alt başlıklarla sizler için hazırladık.

2.04.2020Gündem
Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı Nasıldır Cumhuriyet Dönemi Şairleri, Şiirleri Ve Özellikleri

Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı Nasıldır? Cumhuriyet Dönemi Şairleri, Şiirleri Ve Özellikleri

Türk Edebiyatı, bulunduğu dönem ve özelliklerine bakılarak bazı gruplara ayrılmıştır. Günümüze en yakın dönem de Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatı olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, bu dönemin şairleri kimlerdir, şiir ve hikaye örnekleri nelerdir? İşte Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının özellikleri hakkında detaylı bilgiler.

2.04.2020Gündem
Sinopun İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Sinopda Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Sinop'un İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Sinop'da Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Karadeniz’in kıyısında tabiat ve huzuru sınırlarında birleştiren bir doğa harikası şehir Sinop. Çok kalabalık olmayan nüfusu ile doğa ve tarih turizmini yaşatan Türkiye’nin en özel şehri. Peki, Sinop’da gezilecek yerler nereler? Sinop’un ilçeleri nelerdir? Hangi bölgede? Tüm bu soruların cevaplarını alt başlıklar halinde sizlere özel hazırladık.

2.04.2020Gündem
Öğretmenlerden gönüllü ‘canlı sınıf’ dersi

Öğretmenlerden gönüllü ‘canlı sınıf’ dersi

Öğrencilerini özleyen ve merak eden devlet okullarındaki öğretmenler, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yakında başlayacağını duyurduğu canlı sınıf uygulamasını kendi çabalarıyla hayata geçirdi. İnternetteki ücretsiz uygulamalar üzerinden ders anlatan öğretmenler, çocukları da ekrandan birbirleriyle buluşturmuş oldu.

2.04.2020Eğitim
Şiir Türleri Nelerdir Şiir Türleri Konu Anlatımı Ve Örnekleri

Şiir Türleri Nelerdir? Şiir Türleri Konu Anlatımı Ve Örnekleri

Her şiir belirli bir üsluba sahip olup, belli bir konu içermektedir. Kimi şiirde aşk, kimi şiirde ise ayrılık konusu işlenir. Kimi şiir, okura özlü bir biçimde bir bilgi verirken, kimi şiir ise, birini eleştirmektedir. Şiirlerin sahip oldukları konuya göre sınıflandırılmaları, şiir türlerini ortaya çıkarmaktadır. ‘’Şiir türleri nelerdir? ‘’ sorusunun cevabını ve şiir türleri konu anlatımı ve örneklerini sizler için hazırladık.

31.03.2020Gündem
Nobelli yazarların fotoğrafçısı Özkök anlatıyor

Nobelli yazarların fotoğrafçısı Özkök anlatıyor

İstanbul Modern, küresel koronavirüs salgını nedeniyle evde kalıp sosyal etkileşimi sınırladığımız bu günlerde dijital platformlardaki ulaşılır içeriklerine bir yenisini daha ekledi. “Lütfi Özkök: Portreler” sergisinde sanatseverlerle buluşan ‘Fil Gibi Evdeki Şair’ adlı belgesel, müzenin YouTube kanalı ve web sitesi üzerinden izlenebilir. ‘Nobelli yazarların fotoğrafçısı’ olarak Özkök’ün yaşamını anlatan belgeselin yönetmenliğini, ünlü fotoğrafçının torunu Anna Juhlin üstleniyor.

31.03.2020Kitap Sanat
Noktalı Virgül Nedir Noktalı Virgül Nerelerde Kullanılır Noktalı Virgül Kullanımı Ve Örnek Cümleler

Noktalı Virgül Nedir? Noktalı Virgül Nerelerde Kullanılır? Noktalı Virgül Kullanımı Ve Örnek Cümleler

Türkçe dil bilgisini öğrenmek ve doğru bir şekilde uygulamak isteyen kişiler; nokta, virgül, soru işareti, üç nokta gibi sık kullanılan noktalama işaretlerinin yanında bu gruba dahil noktalı virgül işaretini de öğrenmek istemektedirler. Sizin için noktalama virgülün nedir? Nerelerde kullanılır? Kullanımı ve örnek cümleleri konu ve cevaplarını detaylı bir şekilde hazırladık.

31.03.2020Gündem
Öğrencinin 1 günü

Öğrencinin 1 günü

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 5, 6, 7 ve 8’inci sınıf öğrencileri için günlük program hazırladı. ‘Günaydın’la başlayıp tatlı rüyalar’la biten programda oyunlar da var, etkinlikler, deneyler de.

31.03.2020Eğitim

Kalp, anlatmaya çocukluktan başlar!

V. B. Bayrıl’ın şiirleri anlatmaz, ima eder... Son kitabı ‘Anlat Kalbim’ (Mühür Kitaplığı) bir ‘bypass günlüğü’. Bir bakıma şiir gibi de denilebilir zira o da ontolojik bir yapıt. Şiir niyetine de okunabilir şifa niyetine de...

30.03.2020Kitap Sanat
İş Sanattan özel Evde Kal içerikleri

İş Sanat'tan özel 'Evde Kal' içerikleri

Küresel koronavirüs salgını nedeniyle evlere kapandığımız bugünlerde İş Sanat, Facebook, YouTube, Twitter ve Instagram IGTV üzerinden #işsanatlaevdekal etiketiyle yerli ve yabancı sanatçıların hazırladığı özel video içeriklerini sanatseverlere sunuyor. Dünyanın dört bir yanından sanatçıların İş Sanat için oluşturduğu özel paylaşımlar da bu serinin içinde yer alıyor.

30.03.2020Kitap Sanat
Can Bonomo: Sahnedeki manyaktan çok daha sakinim

Can Bonomo: Sahnedeki manyaktan çok daha sakinim

On parmağında on marifet: Şiir yazıyor, besteliyor, söylüyor, resim yapıyor, klip çekiyor; “Günün sonunda mesele, zamana güzel şeyler bırakmak” diyor. ‘Sahne hayvanı’ lakabının aksine gülmeyi güldürmeyi seven ve gayet sakin biri olduğunu anlatıyor. Can Bonomo’yla yeni şarkısı ‘Sen Bunları Duyma’ vesilesiyle konuştuk.

65 yaş üstü için en iyi 10 hediye

65 yaş üstü için en iyi 10 hediye

Geçen hafta koronavirüsle mücadele kapsamında 65 yaş ve üstü aile büyüklerimize sokağa çıkma yasağı geldi. Jürimize onların evde geçirecekleri bu zamanda en işlerine yarayacak hediyeleri sorduk.

Şair Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir

Şair Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir?

Toplumda duygulu kimse olarak bilinen şair kelimesi merak edilmektedir. Eskiden şairler için kullanılan pek çok isimler bulunsa da günümüzde bu isimlerin bir kısmı hala kullanılmaktadır. İşte günümüzde kullanılan ve şair kelimesi yerine geçen eş anlamlısı kelimeler ve detayları.

27.03.2020Gündem
YASİN SURESİ OKU VE DİNLE - Yasin Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı, Fazileti, Tefsiri (Diyanet Meali)

YASİN SURESİ OKU VE DİNLE - Yasin Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı, Fazileti, Tefsiri (Diyanet Meali)

Yasin suresi, Kur'an-ı Kerim'in kalbi olarak kabul edilir. Okunmasında çok büyük faziletlerin bulunduğu sure Mekke'de inmiştir. Toplamda 83 ayetten oluşmaktadır. Adını ilk ayette geçen "Ya-Sin" kelimesinden almıştır. Yapılan tefsirlerde "Ya-Sin" kelimesi "Ey İnsan" anlamına geldiği söylenmektedir. Sure içerisinde insanın sahip olduğu ahlaki sorumluluklarının yanı sıra, vahiyden, güzel peygamberimiz Hz. Muhammed'i (S.A.V) yalanlayan kureyş kabilesinden ve Antakya halkına gönderilen elçilerden bahsedilmektedir. Sure içerisinde değinilen diğer konular arasında Allah'ın (C.C) birliğini ve kudret sahibi oluşunu gösteren deliller, öldükten sonra tekrar dirileceği, hesap ve ceza günü konu edilir. Sizler için Yasin Suresi Oku ve Dinle içeriğimizde sureyi anlamak ve ezberlemek isteyenler için Yasin suresi anlamı, fazileti, tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu ile birlikte Diyanet Meali için tüm detayları bir araya getirdik. Ayrıca Diyanet tarafından hazırlanmış olan mukabele videosu ile yasin dinleme imkanı elde edebilirsiniz.

27.03.2020Namaz Sureleri
İnsan sürer, çünkü hayat bir çaba...

İnsan sürer, çünkü hayat bir çaba...

B. Nihan Eren, öykü kitabı ‘Hayal Otel’de ‘eskiyi silip baştan başlanan yeni hayat’ izleğinde, doğayı canlı ve etken bir varlık olarak işletiyor ve sonuçta oraya, her şeye rağmen ve her şeyle birlikte hayata bağlanma fikrine varıyor.

26.03.2020Kitap Sanat
Usta bir mimar, iyi bir şair: Cengiz Bektaş

Usta bir mimar, iyi bir şair: Cengiz Bektaş

Yüksek mimar, mühendis, ozan ve yazar Cengiz Bektaş geçen hafta, 86 yaşındayken aramızdan ayrıldı. Türkiye mimari tarihinin simge isimlerinden olan Bektaş aynı zamanda iyi bir şairdi; mimari ve şehircilik alanında da pek çok kitaba imza atmış, pek çok ödül almıştı...

26.03.2020Kitap Sanat

Attila İlhan Ödülü için başvuru vakti

Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı, Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin bu yıl beşincisini düzenleyecek. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları desteğiyle gerçekleştirilen yarışma kapsamında 2019 yılında yayımlanmış bir şiir kitabı ve bir romana Attilâ İlhan Edebiyat Ödülü; ayrıca 30 yaş altı erkek ve yaş sınırlaması olmaksızın kadın yazarlara da ilk roman ve ilk şiir kitabı için Vakıf Özel Teşvik Ödülü verilecek. Ödül için son başvuru tarihi 20 Haziran olarak belirlendi.

26.03.2020Kitap Sanat
Evinizi çevirin üretim haneye…

Evinizi çevirin üretim haneye…

Bugün itibarı ile Şangay’da tam 7 haftadır evdeyim. Haftada bir, cumartesi günleri markete gidip hızlıca alışveriş yapıp eve geri dönüyorum. Henüz hunimi takmadım çok şükür… Duyar gibiyim; ne kadar uzun, ne yaptın evde sorularınızı… Neler yapmadım ki?

24.03.2020Etkinlikler
Uzaktan eğitimde ilk derse Ziya öğretmen girdi

Uzaktan eğitimde ilk derse Ziya öğretmen girdi

Yüz yüze eğitime verilen bir haftalık aranın ardından ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için TRT-EBA TV ile Eğitim Bilişim Ağı üzerinden uzaktan eğitime başladı. TRT-EBA TV'nin üç kanalı üzerinden önce öğrencilerine seslenerek, uzaktan eğitimin ilk dersini veren Bakan Selçuk, "Ben şimdi sizler gibi genç olsam ne yapmak isterdim biliyor musunuz? Bugünleri yazmak, tarihe not düşmek isterdim. Kim okur ki demeyin. Tiyatro, şiir ya da öykü haliyle bugünleri sizlerin kaleminden okumayı ben dört gözle bekliyorum. Lütfen yazın" dedi.

23.03.2020Haber
Bakan Selçuk uzaktan eğitimin ilk dersini verdi

Bakan Selçuk uzaktan eğitimin ilk dersini verdi

Yüz yüze eğitime verilen bir haftalık aranın ardından ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için TRT-EBA TV ile Eğitim Bilişim Ağı  üzerinden uzaktan eğitime başladı. TRT-EBA TV'nin üç kanalı üzerinden önce öğrencilerine seslenerek, uzaktan eğitimin ilk dersini veren Bakan Selçuk, "Ben şimdi sizler gibi genç olsam ne yapmak isterdim biliyor musunuz? Bugünleri yazmak, tarihe not düşmek isterdim. Kim okur ki demeyin. Tiyatro, şiir ya da öykü haliyle bugünleri sizlerin kaleminden okumayı ben dört gözle bekliyorum. Lütfen yazın" dedi.

23.03.2020Eğitim
Son dakika... Uzaktan eğitim başladı: İlk dersi Milli Eğitim Bakanı Selçuk verdi

Son dakika... Uzaktan eğitim başladı: İlk dersi Milli Eğitim Bakanı Selçuk verdi

Uzaktan eğitimde ilk ders bugün başladı. Koronavirüs önlemleri kapsamında evler okula dönecek. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise ilk dersi anlattı.

23.03.2020Gündem
NotaBene Yayınlarından #evdeyimokuyorum Kampanyası

NotaBene Yayınları'ndan #evdeyimokuyorum Kampanyası

NotaBene Yayınları evden çıkmanın riskli olduğu bu günlerde Evde Kitap Günleri kampanyasını başlattı. Kampanya kapsamında çocuk ve yetişkinlere özel seçili kitaplarda yüzde 50 indirim fırsatı bulunuyor.

20.03.2020Alışveriş
Mimarlığın simge ismi Cengiz Bektaş veda etti

Mimarlığın simge ismi Cengiz Bektaş veda etti

Cumhuriyet dönemini simgeleyen 20 yapıdan biri sayılan Ankara’daki Türk Dil Kurumu binasını tasarlayan, Akdeniz Üniversitesi Sosyal – Kültürel Özek yapısıyla 2001 yılında prestijli Aga Khan Ödülü’nü kazanan, 2014 yılında ise Uluslararası Mimar Sinan Ödülü’ne layık görülen Türk mimarlığının önemli ismi ve şair Cengiz Bektaş, hayata veda etti. Türklerinin konut yapılarını incelediği ‘Türk Evi’ adlı kitabıyla da tanınan Bektaş, 86 yaşındaydı.

20.03.2020Kitap Sanat
İnsana karşı her zaman zalim insan

İnsana karşı her zaman zalim insan

Yaşadığı zamanda daha çok aile ve çocukların ezberleyeceği türde şiirler yazan müşfik bir sakallı baba figürü olarak görülüp ciddiye alınmayan Henry W. Longfellow, 1842’de ‘Kölelik Şiirleri’ni yayımlar ve böylece ününün karakterini de değiştirmiş olur...

20.03.2020Kitap Sanat
Busenin annesinden yürek burkan paylaşım

Buse'nin annesinden yürek burkan paylaşım

ANTALYA'nın Kemer ilçesinde geçen yıl 24 Ocak'ta kaybolan üniversite öğrencisi Kader Buse Acar'ın (20) annesi Ayla Acar, kızının Çanakkale şehitleri için şiir okuduğu videoyu, "Yavrum, kuzum bugün 18 Mart. Elimde bir bu videon kaldı" diye paylaştı.

18.03.2020Gündem
Turist Ömer hiç unutulmadı

'Turist Ömer' hiç unutulmadı

Yeşilçam'da canlandırdığı "Turist Ömer" karakteriyle izleyenlerin gönlünde yer edinen oyuncu, komedyen, yönetmen, şair ve ressam Sadri Alışık, vefatının 25'inci yılında anılıyor.

17.03.2020Keyif
Sanatını doğa ve doğallığın üzerine kuran şair: Ceyhun Atuf Kansu

Sanatını doğa ve doğallığın üzerine kuran şair: Ceyhun Atuf Kansu

Bir taraftan çocuk doktoru olarak görev yaparken öte yandan unutulmaz şiirleri kaleme alan Kansu, vefatının 42. yılında anılıyor.

16.03.2020Keyif

Yazar Sonuçları

Evde kalakalınca

Evde kalakalınca...Koşturacak bir yer, kaçırılacak bir şey olmayınca, yavaş yavaş üç hafta içinde, ruhum kendine yumuşak bir kanepe bulup oturdu.

6.04.2020

Çok safım, kolay kanarım

Jane Austen’in aynı isimli romanından uyarlanan “Emma”, yaşadığı kasabanın ilgi odağı olan genç, güzel ve zeki Emma’nın gerçek aşkı arayış öyküsünü anlatıyor. 19’uncu yüzyıl İngiliz toplumunda geçen, romantizm, komedi ve drama yüklü filmde Emma’yı Anya Taylor-Joy oynuyor. Genç oyuncu, filmi Los Angeles’ta Barbaros Tapan’a anlattı. Anya Taylor-Joy, röportajda özel yaşamına dair itiraflarda da bulundu.

5.04.2020

Sistematik okuma

HER gün bütün gazetelerde kitap tavsiye ediliyor.

3.04.2020

Korona Günleri Öyküleri -1

HEY SEN! Evet güzel adam sana diyorum, beni dinle.

28.03.2020

Mustafa Kutlu üzerine

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, Tolstoy’u ve Mustafa Kutlu’yu okuyun deyince, herkes Tolstoy’u bildiğinden Mustafa Kutlu hakkında bilgi edinmeye başladı.

27.03.2020

Cengiz Bektaş’ın ardından

MİMAR, şair ve yazar Cengiz Bektaş da aramızdan ayrıldı.

26.03.2020

Bir EBA takipçisi olarak sayın Bakan’a bir öneri

Görünen köy kılavuz istemez; okulların bugünden yarına açılmayacağı aşikar.

26.03.2020

Bunun hesabı sorulmalı

Burası Yıldırım’da bulunan Balıklıdere... Suyunu kirletmeleri yetmiyormuş gibi bir de etrafını çöplüğe çeviriyorlar... Yıldırım Belediyesi buna bir önlem alınmalı, hesabı da muhakkak sorulmalı.

25.03.2020

Şifa şiirde

Kriz zamanlarında şiire sığınıyorum.

25.03.2020

Kurtoğlu’nun soyut yüzleri

Yaprak Kurtoğlu soyut figüratif çalışmayı seven bir sanatçı. Nazlı Er ve Cezmi Orhan’ın atölyelerinde pekiştirdiği çalışmaları kendine özgü bir tarza dönüştükten sonra kendi atölyesini kurmuş. Kurtoğlu, “Atölye benim günlük yaşamımın önemli bir parçası. Adeta mabedim” diyor.

23.03.2020

Koronayı atlatırız da bu cehalet ne olacak?

Bebek’ten fotoğraflar geliyor önüme.

22.03.2020