EKSTRA
MENÜ

Kitap

Kitap haberleri sayfasında güncel ve son dakika Kitap hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 78.753 Kitap haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Kitap, bir kenarından birleştirilerek dışına kapak takılmış yani ciltlenmiş, (kâğıt, parşömen vb. malzemeden üretilmiş) üzeri baskılı sayfaların toplamıdır.

Bir "yapıta" ya da yapıtın bir bölümüne de kitap dendiği olur. Edebiyat, felsefe, bilimsel ve bir çok alandaki yazıtların bir bütün halinde sunulduğu, genellikle kağıttan yapılan ciltlenmiş nesnelere denir. Elektronik ortamda yayınlanan kitaplara ise e-kitap yani elektronik kitap denir. Kütüphanecilik 'te, dergi, bülten ya da gazete gibi süreli yayınlardan ayırt etmek için monograf olarak da adlandırılır.

Eskiden kağıt yerine kil tablet,palmiye yaprağı gibi şeyler kullanılmış.Böylece kitabın yaprakları da bunlardan olmuş.Ama bunlardan hiçbiri bugün kullandığımız kağıt kadar dayanıklı olmamıştır.

 

Kitap Haberleri

Sanat bir yapma sürecinin adıdır

Sanat bir yapma sürecinin adıdır

‘Deneyim Olarak Sanat’, ‘pragmatist-natüralist geleneğin önemli bir temsilcisi’ John Dewey’in ‘deneyim metafiziğinin’ de bir yansıması aynı zamanda. Sanatın doğasını merak edenler için oylumlu bir kitap.

15.10.2021Kitap Sanat
Nefes alan, duygu ve hafıza dolu bir ‘el yazması kitap’

Nefes alan, duygu ve hafıza dolu bir ‘el yazması kitap’

Ömür Kurt 'Kitap Tamircisi'nde katman katman açılan iç içe iki ayrı kitap kurgulamakla kalmamış; iki karakterden biri olan el yazması kitabı, duyan, gören, seslenen, nefes alan bir karakter gibi hafıza ve duyguyla donatmış.

14.10.2021Kitap Sanat
İtinayla şiir dersi verilir

İtinayla şiir dersi verilir!

‘Şiire Giriş Dersleri’, Şeref Bilsen'in öğretmenliğinin ürünü değil elbette, şiire ilgi var da, şiir yazılarına pek yok, o da ilgilisi ilgilensin diye bu kışkırtıcı adı seçmiş besbelli. İyi de etmiş.

14.10.2021Kitap Sanat
Sarayın ‘Son Kadın’ının hüzünlü yolculuğu

Sarayın ‘Son Kadın’ının hüzünlü yolculuğu

Şaziye Karlıklı ‘Son Kadın’da sarayın belki de en merak edilen bölümü olan haremin perdesini aralayarak, Osmanlı’nın son dönemini biyografik bir kurguyla sunuyor. Yazar, haremdeki gündelik hayatı cariyelikten eşliğe terfi eden Nimet’in gözünden veriyor.

14.10.2021Kitap Sanat
Iskalanmış bir öykü ustası

Iskalanmış bir öykü ustası

‘Temizlikçi Kadınlar İçin El Kitabı’, ölümünden yıllar sonra yayımlanan kısa ve vurucu öyküleriyle uluslararası üne kavuşan ıskalanmış yazar Lucia Berlin’in Türkçedeki ilk kitabı. 1960’lar ve 1970’ler Amerika’sının ‘kirli gerçeklerini’ tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren Berlin, okurunu soğukkanlılıkla düşünülemez olana doğru yürütmeyi istiyor hep.

14.10.2021Kitap Sanat
Yörüngeden sapan kadınlar

Yörüngeden sapan kadınlar!

Lou Andreas-Salome, 1902’de yayımladığı ‘Volga’ isimli kısa romanında 16 yaşındaki Lyubov’un aşkı tanıdıktan sonra çocukluktan çıkıp yetişkinliğe adım attığı anların anatomisini sunuyor okura. Yazar, gerçek cinsiyet ile toplumun konumlandırdığı cinsiyet arasındaki kesin ayrımı reddediyor; yörüngeden ayrılan kadınların savunusunu yapıyor.

14.10.2021Kitap Sanat
Sahafların kralı Vahan Usta

Sahafların kralı Vahan Usta

Beşiktaş Sahaf Günleri’nde teşekkür plaketi alan Vahan Kocaoğlu, Galatasaray Lisesi’nin duvarına dayalı tezgâhında yıllarca kitapseverlere hizmet etmiş bir sahaftır. Günümüzde yaşayan seyyar sahafların kralıdır!

14.10.2021Kitap Sanat
Öğretmenler Cudi Dağı’nda padal çevirdi

Öğretmenler Cudi Dağı’nda padal çevirdi

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde '1 pedal 1 nefes’ projesi kapsamında öğretmenler, bisikletlerle Cudi Dağı eteklerine pedal çevirdi. Esenli köyü yakınındaki bir mağarada toplanan grup, ardından kitap okuyup, çiğ köfte yedi.

14.10.2021Eğitim
Ders kitapları yönetmeliği yenilendi

Ders kitapları yönetmeliği yenilendi

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Bakanlığa bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında okutulacak ders kitabı ve diğer eğitim araç-gereçlerinin niteliklerinin arttırılmasına yönelik usul ve esaslar yeniden düzenlendi.

14.10.2021Eğitim
Eski çocuk yıldız Jennette McCurdyden çocukluk itirafları: Annem yalnız başına banyoya girmeme bile izin vermezdi

Eski çocuk yıldız Jennette McCurdy'den çocukluk itirafları: Annem yalnız başına banyoya girmeme bile izin vermezdi

 "Yanımda annem olmadan kimliğimi nasıl bulacağımı bilmiyordum. Yalan söylemeyeceğim, çok zordu. Ama şimdi hayatımın, gerçekleşmesinin asla mümkün olmadığını düşündüğüm bir noktasındayım. Sonunda kendimi özgür hissediyorum."

14.10.2021Magazin
Öğrencilerini kahraman yapıyor, hikayelerini yazıyor

Öğrencilerini kahraman yapıyor, hikayelerini yazıyor

Maris Serpil Türker, 20 yıllık ilkokul öğretmeni. Deniz Biyolojisi alanında yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlamış. Urla Asiye Hüseyin Akyüz Bilim İlkokulu’nda 17 yıldır çalışıyor. Aynı zamanda sınıfındaki öğrencilerin karakteri olduğu fantastik öykü kitapları yazıyor. Geçen yıl mezun ettiği ve 4 yılı birlikte geçirdiği öğrencilerini anlattığı Garip Olaylar Sınıfı tam 12 kitaptan oluşan bir fantastik seri oldu. Şimdi de bu yıl birinci sınıfa başlayan yeni öğrencileriyle yeni hikayeler yazmaya başladı.

14.10.2021Eğitim
Son dakika haberi: Merkez Bankasında görev değişimi İki Başkan yardımcısı ve bir PPK üyesi görevden alındı

Son dakika haberi: Merkez Bankası'nda görev değişimi! İki Başkan yardımcısı ve bir PPK üyesi görevden alındı

Son dakika haberine göre; Merkez Bankası Başkan yardımcıları Prof. Dr. Semih Tümen ve Dr. Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu üyesi Prof Dr. Abdullah Yavaş görevden alındı. Başkan Yardımcılığına Taha Çakmak ve Para Politikası Kurulu üyeliğine Prof Dr. Yusuf Tuna atandı.

13.10.2021Gündem
52 ilde “Kitap benim” buluşması

52 ilde “Kitap benim” buluşması

“Kitap Benim” projesi kapsamında toplumda okuma farkındalığı oluşturmak amacıyla açık alanlarda okuma etkinliği düzenledi. İstanbul’dan İzmir’e, Denizli’den Van’a kadar Türkiye’nin dört bir yanında öğrenciler; sahillerde, parklarda, bahçelerde sosyal mesafeye dikkat ederek ve maskelerini takarak kitap okudu.

13.10.2021Eğitim
ABD, Avustralya, Japonya ve Hindistan donanmalarının Malabar 2021 tatbikatı başladı

ABD, Avustralya, Japonya ve Hindistan donanmalarının "Malabar 2021" tatbikatı başladı

ABD, Japonya, Avustralya ve Hindistan donanmalarının Bengal Körfezi'ndeki ortak tatbikatının başladığı bildirildi. Hint Okyanusu'nun kuzeydoğusundaki Bengal Körfezi'ndeki ortak tatbikat yarına kadar sürecek. Malabar, Çin'in, Hint-Pasifik bölgesinde artan faaliyetlerine karşı bir girişim olarak görülüyor.

13.10.2021Dünya
2 milyonluk boşanma davasının gerekçesi... Uzaylı vakıf kocamı çaldı

2 milyonluk boşanma davasının gerekçesi... Uzaylı vakıf kocamı çaldı!

Bağdat Polat, 5 yıl önce Dünya Kardeşler Birliği Mevlana Yüce Vakfı’na üye olan eşi Metin Polat’a boşanma davası açtı, şöyle dedi: “Ölsem bile bu dernekten vazgeçmem diyerek psikolojik baskı yapmaktadır. Derneği bırakmasını istediğimde ise boğazımı sıkarak fiziksel şiddet uygulamıştır.”

13.10.2021Gündem
Çocuklar telefonlarıyla çok vakit geçiriyorsa, o kadar da endişelenmenize gerek yok

Çocuklar telefonlarıyla çok vakit geçiriyorsa, o kadar da endişelenmenize gerek yok

Ebeveynler genellikle çocuklarının telefonda çok fazla zaman harcadıklarından şikayetçi. Kaspersky Çevrimiçi Çocuk Güvenliği Başkanı Andrey Sidenko, çocuklarla yüzleşmenin ve cihazlarını ellerinden almanın değil, ortak ilgi alanları bulmanın ve telefonlarında ne yaptıklarını anlamanın daha doğru olacağını söylüyor.

12.10.2021Aile
Enteresan ne demek, ne anlama geliyor Enteresan kelimesinin anlamı nedir TDKya göre sözlük anlamı...

Enteresan ne demek, ne anlama geliyor? Enteresan kelimesinin anlamı nedir? TDK'ya göre sözlük anlamı...

Dilimize Fransızcadan geçmiş olan Enteresan kelimesi interesser sözcüğünden türetilmiştir. İnteresser, bir şeyle yakından ilgilenmek ve merak etmek anlamına gelirken, enteresan da ilgi çekici ve norm dışı demektir. Aynı kökten türeyen enterese etmek kelimesi ise ilgilendirmek manasına gelir. Sıradan ve monoton olmayan her şey enteresan olarak nitelendirilir. Enteresan ne demek, TDK sözlük anlamı nedir tüm detayları ile derledik.

11.10.2021Sözlük
Enis Timuçin’in ikinci kitabı ‘Katmanlar (Sen Kimsin)’ raflardaki yerini aldı

Enis Timuçin’in ikinci kitabı ‘Katmanlar (Sen Kimsin?)’ raflardaki yerini aldı

Yazar Enis Timuçin’in ikinci kitabı ‘Katmanlar (Sen Kimsin?)’ raflardaki yerini aldı. Kitabın, varoluşsal gerçekliğin bilgisini insanlığa sunduğunu aktaran Timuçin, “Katmanlar, kutsal kitapların ve kadim metinlerin satır aralarına gizlenen varoluşsal bir sırrı deşifre eden bir kaynak, cennet ve cehennemin ötesindeki asıl yolculuğa açılan bir eşiktir” dedi.

10.10.2021Keyif
Son dakika... Çin basını ABDyi açık açık tehdit etti: İlk ortadan kaldırılacaklar ABD askeri personelidir

Son dakika... Çin basını ABD'yi açık açık tehdit etti: İlk ortadan kaldırılacaklar ABD askeri personelidir!

Çin - Tayvan gerilimi Pekin destekli basında yer alan tehdit gibi açıklamalar ile yükselmeye devam ediyor. Çin Komünist Partisi'nin güdümündeki devlet medyası ABD'yi hedef alarak '3. Dünya Savaşı' uyarısında bulundu ve 'Tayvan Boğazı'nda bir savaş patlak verdiğinde, ilk ortadan kaldırılacaklar ABD askeri personelidir' ifadelerine yer verildi.

10.10.2021Dünya
Günlük Burç Yorumları: 10 Ekim Pazar Koç, Boğa, İkizler ve Diğer Burç Yorumları

Günlük Burç Yorumları: 10 Ekim Pazar Koç, Boğa, İkizler ve Diğer Burç Yorumları

Günlük burç yorumlarınızı okudunuz mu? 10 Ekim'de aşk, aile, sağlık, kariyer ve para konularında burcunuzu neler bekliyor? Uzman Astrolog Aygül Aydın, 10 Ekim günlük burç yorumlarını açıkladı! Aygül Aydın, 10 Ekim Pazar günü Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık burçlarını neler bekliyor detaylı olarak anlattı. İşte 10 Ekim Pazar günlük burç yorumlarınız...

10.10.2021Astro Gündem
VJ Bülent: 8 aydır yastayım

VJ Bülent: 8 aydır yastayım

90’ların en ünlü VJ’lerinden biri Bülent Çarıkçı’ydı. Dönemin en çok izlenenleri arasında VJ Bülent’in gece yayınları vadı. Ünlü sunucu, 11 yıldır ekrandan uzak Edirne ve Selanik arası bir hayat yaşıyor. VJ Bülent, “Biri yazmıştı ‘Bülent’le başladı VJ’lik, Bülent’le bitti.’ Doğru gibi... Hâlâ ekranda olduğumu sanıyorlar” diyor. (Eda SOLMAZ konuştu)

10.10.2021Magazin
Catherine Zeta-Jones: Pandemiyi atlatan çiftler her şeyin üstesinden gelir

Catherine Zeta-Jones: Pandemiyi atlatan çiftler her şeyin üstesinden gelir

Barbaros Tapan, bu hafta Oscarlı yıldız Catherine Zeta-Jones’la konuştu. New York’taki evinden Tapan ile görüntülü konuşan Zeta-Jones, yeni çıkardığı hazır giyim markasından Michael Douglas’la evliliğine pek çok şey anlattı. Oyuncu, iki yetişkin çocuğu üniversite için evden ayrıldığından uzun yıllardan beri ilk kez eşiyle yeniden baş başa olduğunu söyledi ve hâlâ birbirlerine âşık olduklarının altını çizdi.

10.10.2021Magazin
İnsan-kitaplar önyargılara savaş açtı

İnsan-kitaplar önyargılara savaş açtı

İnsan Kütüphanesi (Human Library) projesi kapsamında okurlar, insan-kitapları ‘ödünç alıp’ onların hikâyelerini dinliyor. Amaç, önyargılarla savaşmak, çeşitliliğin önemini göstermek. Projenin kurucusu Ronni Abergel “Tek şartımız insan-kitabı zamanında ve aldığınız gibi geri getirmeniz” diyor.

10.10.2021Hürriyet Pazar
Beyza Akyüz: Biz aslında hikâyenin değil evvela sesin peşine düşeriz

Beyza Akyüz: Biz aslında hikâyenin değil evvela sesin peşine düşeriz

Hikâye anlatıcısı Beyza Akyüz’le masalcılık üzerine konuştuk: “Anlatıcı olmak için karşılaştığımız her şeye dönüşebilmeli ve çabuk transa geçebilmeliyiz. Bir masaldaki geyik, büyücü, keçi, delikanlı, yaşlı adam... Hepsine hızlıca dönüşebilmeliyiz.”

10.10.2021Hürriyet Pazar
BURASI NERESİ

BURASI NERESİ?

Fotoğraftaki kireç taşı yükseltilerinin adı ‘12 Havari’ (The Twelve Apostles) kayalıkları.

10.10.2021Seyahat

Dolandırıcıları dolandıranlar! Bu onların hikayesi...

Daha ucuz ve hızlı internet bağlantısı, mevsimlik kombi bakımı, geri alınacak kredi kart ücretleri ya da en kötüsü "Kimlik bilgileriniz teröristlerin eline geçti!" Her gün milyonlarca insan bu tür sahte gerekçelerle aranıyor, dolandırılıyor. Üstelik bu sorun sadece ülkemizde değil tüm dünyada hızla büyüyor. Birçok insan kaybını telafi etmek için hukuk kanallarına başvuruyor ama bir de adaleti kendi kendine sağlamaya çalışanlar var. Bu haber onların hikayesi...

9.10.2021Dünya
Dindar ne demek, ne anlama geliyor Dindar kelimesinin anlamı nedir TDKya göre sözlük anlamı...

Dindar ne demek, ne anlama geliyor? Dindar kelimesinin anlamı nedir? TDK'ya göre sözlük anlamı...

Arapça kökenli bir sözcük olan din, insanın kendisinden üstün bir varlığa iman ettiği teolojik bir sistemdir. Allah inancı dışında, ahirete, peygamberlere, cennet ve cehenneme iman da dinin temel esaslarını oluşturur. Dinler tek Tanrılı ve çok Tanrılı olarak ikiye ayrılır. Semavi din adıyla da bilinen tek Tanrılı dinler İslam, Hristiyanlık ve Yahudilik'tir. Dinin gerekliliklerini yerine getiren kişiler ise dindar olarak nitelendirilir. Dindar kelimesinin anlamı nedir? TDK'ya göre sözlük anlamı nedir detayları ile derledik.

8.10.2021Sözlük
Bursada eşini sokak ortasında öldüren sanıktan pes dedirten savunma

Bursa'da eşini sokak ortasında öldüren sanıktan 'pes' dedirten savunma

BURSA'da, boşanma aşamasındaki eşi Aygül Yıldız’ı (34) öldürdüğü iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan Mehmet Yıldız’ın (35) ilk duruşmada, "Eşimle aramızda şiddetli geçimsizlik vardı. Ben, kitap okuyan, kütüphaneye giden, hiçbir kötü alışkanlığı olmayan bir kişiydim. Başımıza böyle bir olay nasıl geldi bilmiyorum" dedi.

8.10.2021Gündem
Kapitalizmin sonu mu geliyor

Kapitalizmin sonu mu geliyor?

Araştırmacı yazar, tarihçi Foti Benlisoy, ‘Kapitalist Kıyamet/Sermaye mi Dünya mı?’ adlı kitabında çağımızın düşünürlerinin ‘dünyanın sonunu hayal etmenin kapitalizmin sonunu hayal etmekten kolay olduğu’ deyişinin karşısında yer alarak, kapitalist dünya sonrasının bir ütopya kadar güzel olabileceğinin savunusuna girişiyor.

8.10.2021Kitap Sanat
Yahşi Baraz: Türkiye’de Zeid’in değeri çok sonradan anlaşıldı

Yahşi Baraz: Türkiye’de Zeid’in değeri çok sonradan anlaşıldı

Bozlu Art Project’te açılan bir serginin de eşlik ettiği Yahşi Baraz’ın ‘Fahrelnissa Zeid: Fırtınaya Doğru’ kitabı, büyük sanatçının inişli çıkışlı yaşamını ve sanat yolculuğunu görseller eşliğinde yansıtan kapsamlı bir monografi. Her yaratıcı sanatçıda olduğu gibi Zeid’in yaşamının da ruhi iniş çıkışlarla dolu olduğunu vurgulayan Baraz, “Ben bu kitabı kaleme alırken Zeid’in yaşamındaki kırılma noktalarından aile ilişkilerine, eserlerinden eşsiz kariyerine uzanan kapsamlı bir analiz yaptım. Zeid’in sanatı 21. yüzyılda çok daha iyi anlaşılmıştır. 20. yüzyılın dünya çapındaki en başarılı sanatçılarından biri olmasına rağmen ülkemizde Zeid’in değeri çok sonradan anlaşılmıştır” diyor.

8.10.2021Kitap Sanat
Nobel ödülü Tanzanyalı yazar Gurnah’a

Nobel ödülü Tanzanyalı yazar Gurnah’a

2021 Nobel Edebiyat Ödülü’nü Türkçeye de çevrilen ‘Kumdan Yürek’, ‘Deniz Kenarında’, ‘Sessizliğe Hayranlık’, ‘Son Hediye’ ve ‘Terkediş’ gibi etkileyici romanlarında göç ve sömürgecilik gibi yakıcı konuları ele alan Tanzanya doğumlu yazar Abdulrazak Gurnah kazandı.

8.10.2021Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Ne izlesem okusam dinlesem

Ridley Scott’ın Fransa’nın son resmi düellosunu anlattığı Orta Çağ draması “Son Düello”, Jodie Comer, Matt Damon, Adam Driver ve Ben Afleck’ten oluşan kadrosuyla merak uyandırıyor. Tom Hardy’nin bir kez daha Venom’a büründüğü “Venom: Zehirli Öfke 2” ve Jamie Lee Curtis’in çığlıklarını kesmediği yeni “Halloween” filmi “Cadılar Bayramı Öldürür”, perdede haftanın diğer seçenekleri.

15.10.2021

Öyleyse... Bir gün ben de Kırmızı Kraliçe'ye giderim

İlk haber 12 Ekim günü, ABD’nin Teksas eyaletinin Van Horn adlı bölgesinden havalanan bir uzay aracından geldi. Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un Blue Origin adlı şirketinin uzaya ikinci uçuşunu yapan roketinin içinde tanıdık bir isim varmış.

15.10.2021

Zengin kız, fakir oğlan

Çağla Şıkel ile Demet Şener derin bir Yeşilçam edebiyatına girdiler ama güzel sözler edeceğiz diye farkında olmadan çam üstüne Yeşilçam deviriyorlar.

15.10.2021

Yeni su yılına şiddetli kuraklıkla girdik!

İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve DSİ Eski Yöneticisi, Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız Türkiye’nin yeni su yılına girerken su durumunu açıkladı.

14.10.2021

Fahrelnissa Zeid kitabı

Sanatçıların, edebiyatçıların biyografileri, onların çalışmalarının kuşaktan kuşağa geçmesini sağlar.

14.10.2021

Gerçeğin çiğliği

Bazı konular benim nazarımda tartışmaya kapalıdır. Onlardan biri, kadınların duygusal zekası.

14.10.2021

Altın Portakal iyi geldi

Yaratıcısı ve senaristi olduğu “Alef” dizisiyle dikkat çeken Emre Kayiş’in yazıp yönettiği ilk uzun metraj film olan “Anadolu Leoparı”nı Antalya’da izledim. Filmi sevdim çünkü “Anadolu Leoparı”, soyu tükenmekte olan yaşlı leoparın hüzünlü kaderinden hareketle, onunla yazgı birliği içinde olan insanların duygu dünyasını ortaya koyuyor. Uğur Polat müthiş bir oyuncu, hakiki bir yetenek. Onun yalnızlığına kapılmamak imkansız.

13.10.2021

Bu kadın 'Yetmez ama evetçi'leri fabrika ayarlarına döndürür mü

Bu yıl ekonomi dalında Nobel alan üç ekonomisti tanımıyorum.

13.10.2021

Bugün ne yapsak?

Trt 2’de ilginç bir belgesel var. Gizemli Tarih ‘Hititler’ saat 20.00’de başlayacak.

12.10.2021

Afrika edebiyatını ne kadar tanıyoruz?

Ülkelerin siyasal durumları hakkında televizyonlardan ve gazetelerden haberler alabiliyoruz ama edebiyatları konusunda en küçük bilgiden yoksunuz.

12.10.2021

İlk kez yapılan hesaba göre, muhalefet ne kadar oy almalı?

Muhalefet, 2023 stratejisini parlamenter sisteme dönüş üzerine kuruyor.

12.10.2021

Downloading

Bazen hiçbir şey yapmıyormuş gibi geçiyor günlerim.

11.10.2021

İşte medyanın yeni testosteron kralı

Biliyorum bu pazar günü, “memleketin bunca sorunu varken” lobisinden yine epey dayak yiyeceğim...

10.10.2021

Anadolu’da bir hafta

Gaziantep’te, klasik yapının oldukça iyi bir şekilde korunması göze çarpıyor. Ankara kendini son iki yılda müthiş geliştirmeye başladı. Eskişehir şu anda Türkiye’de belediyenin çok önemli işler başarabileceğini gösteren bir yer. Aksaray Sultanhanı dünya çapında bir halı onarım merkezi. Eski Aksaray ise Orta Anadolu Ortaçağı’ndan çıkmış bir sanayi merkezi haline dönüşmekte. İnsan gönlünde bu takdiri duya duya Marmara sınırlarına girdiğinde bir hüzne kapılıyor.

10.10.2021

Catherine Zeta-Jones Michael ile birbirimize çok ama çok aşığız

Barbaros Tapan, bu hafta Oscarlı yıldız Catherine Zeta-Jones’la konuştu. New York’taki evinden Tapan ile görüntülü konuşan Zeta-Jones, yeni çıkardığı hazır giyim markasından Michael Douglas’la evliliğine pek çok şey anlattı. Oyuncu, iki yetişkin çocuğu üniversite için evden ayrıldığından uzun yıllardan beri ilk kez eşiyle yeniden baş başa olduğunu söyledi ve hâlâ birbirlerine âşık olduklarının altını çizdi.

10.10.2021

Bunun Kadir Şeker vakasıyla alakası yok

Bugün Hürriyet’in manşetinde bir vicdan tutulmasının öyküsü var.

10.10.2021

“Bir Kez Gönül Yıktın İse”

Merhabalar sevgili okurlar. 2021 yılı, Türk Dili ve Kültürü’ nün en önemli kişilerinden Mutasavvıf Şair Yunus Emre’nin vefatının 700. yıldönümü olması nedeniyle, UNESCO tarafından anma ve kutlama yıldönümleri arasına alınmış durumda. 30 Ocak 2021 tarihli T.C. Resmî Gazete' de yayımlanan Genelge ile de 2021 yılı “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edilmiş bulunuyor.

9.10.2021

Şairler ve yazarlar üzerine tespitler, yorumlar

Türk edebiyatının önemli adlarını geniş bir kitle okumuştur. Acaba kaçı onlar üzerine yazılmış kitapları okudu? Yazarlarımızı bütünüyle kavramak için yeni kuşakların bu kitaplara gereksinimi var. İnternetten elde edilen bilgilerin yüzeyselliğini düşününce bu kitapların önemi ortaya çıkar. Bence kitaplığınızın bir rafına okuduğunuz yazarlar, şairler hakkında yazılmış kitapları da koyunuz.

9.10.2021