MENÜ

Kitap

Kitap ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kitap haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 75.511 Kitap haberi bulunmuştur.

Kitap, bir kenarından birleştirilerek dışına kapak takılmış yani ciltlenmiş, (kâğıt, parşömen vb. malzemeden üretilmiş) üzeri baskılı sayfaların toplamıdır.

Bir "yapıta" ya da yapıtın bir bölümüne de kitap dendiği olur. Edebiyat, felsefe, bilimsel ve bir çok alandaki yazıtların bir bütün halinde sunulduğu, genellikle kağıttan yapılan ciltlenmiş nesnelere denir. Elektronik ortamda yayınlanan kitaplara ise e-kitap yani elektronik kitap denir. Kütüphanecilik 'te, dergi, bülten ya da gazete gibi süreli yayınlardan ayırt etmek için monograf olarak da adlandırılır.

Eskiden kağıt yerine kil tablet,palmiye yaprağı gibi şeyler kullanılmış.Böylece kitabın yaprakları da bunlardan olmuş.Ama bunlardan hiçbiri bugün kullandığımız kağıt kadar dayanıklı olmamıştır.

 

Kitap Haberleri

Kadir Suresi Oku ve Dinle - Kadir Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Kadir Suresi Oku ve Dinle - Kadir Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Kadir Suresi Kadir gecesinden bahsedildiği için bu adı almıştır. “İnnâ enzelnâ” adıyla da anılmaktadır. Bu gece Allah Teâlâ’nın vereceği görevleri üstlenmek üzere melekler ve ruh yeryüzüne inerler. Kadir Suresi Oku ve Dinle sayfamızda kolay bir şekilde kadir suresi ayetlerini okuyabilir ve Diyanet tarafından hazırlanmış olan mukabele videosunu dinleyebilirsiniz. Ayrıca Kadir suresi Türkçe ve Arapça okunuşu, anlamı, tefsiri ve fazileti ile birlikte Diyanet Türkçe meali de yer almaktadır.

30.09.2020Namaz Sureleri
5 aylık bebek gelişimi - 5 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

5 aylık bebek gelişimi - 5 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

Heyecanlı hazırlıklar ve bekleyişin ardından bebeğinizi kucağınıza aldınız. Peki ya şimdi? Minicik bir bebek, ağzı var dili yok, kaygıların ve soru işaretlerinin olduğu bir dönem sizin için… Gün geçtikçe de büyüyor ve 5 aylık oldu bile! Aklınızda pek çok soru olabilir: 5 aylık bebek ne kadar uyur, 5 aylık bebek ne kadar emer? Bunun yanı sıra 5 aylık bebek kilosu, 5 aylık bebek bakımı, 5 aylık bebek aşısı, 5 aylık bebek uykusu gibi konuları merak edip sık sık araştırma yapıyor olabilirsiniz. İşte tam da bu noktada 5. ay bebek gelişimi sürecinde bilmeniz gereken her şeyi detaylarıyla ele aldık.

Yeni kitabı 4. baskıda

Yeni kitabı 4. baskıda

YAZAR Almula Merter Churm’ün “Kelebeğin Zamanı” adlı roman serisinin ilk kitabı “Bitti Dediğin Anda Kaderin Yeniden Yazılır” okurdan büyük ilgi gördü.

30.09.2020Keyif
Son dakika haberi | Fenerbahçede Elmas ve Muriçten sonra sıra Altayda

Son dakika haberi | Fenerbahçe'de Elmas ve Muriç'ten sonra sıra Altay'da

Fenerbahçe'nin genç kalecisi Altay Bayındır, muhteşem formuyla göz kamaştırıyor.

30.09.2020Futbol
Fenomenoloji (Görüngübilim) nedir ve ne demektir Felsefede Fenomenoloji temsilcileri kimlerdir

Fenomenoloji (Görüngübilim) nedir ve ne demektir? Felsefede Fenomenoloji temsilcileri kimlerdir

Hem bir felsefe akım hem de düşünsel bir yöntem olarak değerlendirilen fenomenoloji, birçok felsefe akımını ve filozofu etkilemiştir. Görüngübilim ve Zahiriye ismiyle de bilinen akımı, ''Gerçek Nedir'' ve ''Evrensel Gerçeklik Mümkün müdür?'' gibi sorulara yanıt arar. Görüngübilim nedir, felsefede fenomenolojinin temsilcileri kimlerdir? Sizin için derledik.

29.09.2020Araştırma
B6 Vitamini nedir ve ne işe yarar B6 Vitamini eksikliği, fazlalığı ve faydaları hakkında bilgiler

B6 Vitamini nedir ve ne işe yarar? B6 Vitamini eksikliği, fazlalığı ve faydaları hakkında bilgiler

Kırmızı et ve birçok sebzede bulunan B6 vitamini, pridoksin adıyla da biliniyor. B grubu vitaminleri arasında yer alan B6 eksik ya da fazla alındığında birçok sağlık sorunu ortaya çıkabilir. B vitamini ne işe yarar, faydaları nelerdir? Sizin için derledik.

29.09.2020Araştırma
Masumlar Apartmanı kitabı merak ediliyor:  Masumlar Apartmanı hangi kitaptan uyarlama ve nerede çekiliyor

Masumlar Apartmanı kitabı merak ediliyor: Masumlar Apartmanı hangi kitaptan uyarlama ve nerede çekiliyor?

Masumlar Apartmanı dizisinin uyarlandığı kitap izleyenlerin gündeminde yer almaya devam ediyor. Ezgi Mola, Birkan Sokullu, Farah Zeynep Abdullah’ın başrollerini paylaştığı Masumlar Apartmanı korumacı bir dede ve erkek kardeşiyle birlikte yaşayan İnci ile takıntılı kardeşleriyle yaşayan, zengin bir iş adamı olan ancak geceleri çöpçülük yapan Han’ın hayatının kesişme hikayesini anlatıyor. Dizinin çekildiği yer de merak edilen diğer konulardan oldu. Peki, Masumlar Apartmanı hangi kitaptan uyarlama? İşte, diziyle ilgili merak edilenler.

29.09.2020Televizyon
‘Yazar öğretmen’lerin kitapları basılacak

‘Yazar öğretmen’lerin kitapları basılacak

MEB, öğretmenleri yazmaya teşvik etmek ve aynı zamanda okuma kültürüne katkı sunmak için bir adım attı. MEB’in yayınladığı kitap dizilerinden herhangi birine uygun roman, hikâye, masal ve şiir türlerindeki öğretmen eserleri değerlendirilecek ve uygun görülenlerin baskısı yapılacak.

29.09.2020Eğitim
Sencer kimdir tarihte ne zaman ve nasıl öldü

Sencer kimdir tarihte ne zaman ve nasıl öldü?

Sencer, Sultan Melikşah'ın oğludur. Sincar'da dünyaya gelmesinden dolayı bu ismi aldığı düşünülen Sencer, babasını 6 yaşındayken kaybetmiş ve hanedandaki taht kavgaları dolayısıyla yeterince eğitim alamamıştır. Çok az eğitim almasına rağmen kendisini geliştirme başarısına sahip olan Sencer, pek çok başarıya imza attı. Peki, Sencer kimdir tarihte ne zaman ve nasıl öldü? İşte, Sencer hakkında merak edilen bilgiler

29.09.2020Gündem
Qr Kod nedir Qr Kod okuyucu ile kod okutma işlemi nasıl yapılır Ücretsiz Qr Kod uygulamaları

Qr Kod nedir? Qr Kod okuyucu ile kod okutma işlemi nasıl yapılır? Ücretsiz Qr Kod uygulamaları

Japon denso firması tarafından patentli olan ürün 1994 yılında geliştirilmiştir. Kare beyaz fon üzerinde siyah motif işlemeleri ile görünen QR kod nedir? QR kod okuyucu ile kod okutma işlemi nasıl yapılır? Ücretsiz QR kod uygulamaları hangileridir? Sorularının yanıtlarını sizler için derledik.

28.09.2020Araştırma
En iyi kitaplar listesi - Mutlaka okunması gereken en iyi 10 roman ve hikaye kitabı önerisi

En iyi kitaplar listesi - Mutlaka okunması gereken en iyi 10 roman ve hikaye kitabı önerisi

Kitaplar okuyucunun farklı hayatları görmesine, farklı düşünceleri öğrenmesine, yeni bilgiler öğrenmesine olanak sağlar. Kitaplar birçok insanın dostudur. Dünya üzerinde en çok okunan ve en iyi roman ve hikâyeler hangileridir? İşte mutlaka okunması gereken en iyi 10 roman ve hikâyelerin listesi.

28.09.2020Yaşam
En iyi kişisel gelişim kitapları listesi - Kişisel gelişim için okunması gereken 10 kitap

En iyi kişisel gelişim kitapları listesi - Kişisel gelişim için okunması gereken 10 kitap

Kitaplar hem bilgilenmeyi hem de gelişmeyi sağlar. Bunların yanı sıra daha birçok faydası bulunan kitaplar arasında kişisel gelişi kategorisi bulunmaktadır. Kişisel gelişim kitapları bireylerin öncelikle kendi yaşamları için sonra sosyal yaşamları için oldukça önemlidir. En iyi kişisel gelişim kitapları hangileridir. İşte kişisel gelişim için okunması gereken 10 adet kitabın listesi.

28.09.2020Yaşam
Turgut Özakman ölüm yıl dönümünde anılıyor - Turgut Özakman kimdir İşte hayatı ve kitapları

Turgut Özakman ölüm yıl dönümünde anılıyor - Turgut Özakman kimdir? İşte hayatı ve kitapları

Eserlerindeki konu seçimi, olaylara yaklaşımı, anlatımındaki farklılık ve Türk tiyatrosunda gösterdiği çaba ile ardında onlarca eser bırakan kültür insanı Turgut Özakman, vefatının 7'nci yılında anılıyor. Turgut Özakman’ın Kurtuluş Savaşı'nı konu edinen ‘Şu Çılgın Türkler’ kitabı beklenmedik bir başarı elde ederken; kitap uzun süre çok satanlar listesinin başında yer aldı ve eserin 400'den fazla kez basımı yapıldı. Peki, Turgut Özakman kimdir? İşte Turgut Özakman’ın hayatı ve kitapları

28.09.2020Gündem
Kemal Sunal mı Şener Şen mi

Kemal Sunal mı Şener Şen mi?

Yüksek mimar ama mesleğini yapmadı. Gazetecilik ve sonra sinema eleştirmenliğine yöneldi ve bu alanda Türkiye’nin tartışmasız en saygın ismi. Legion d’Honneur nişanı sahibi. Bugüne kadar 60’a yakın kitap kaleme aldı, şu anda sağlık sorunları nedeniyle sinemaya gidemiyor ama hâlâ 4-5 yeni proje var kafasında. Duayen Atilla Dorsay’ı bu hafta ikilemli sorularda fena sıkıştırdım. Hiçbir soruya itiraz etmeden, politik cevaplara kaçmadan samimiyetle cevap verdi.

28.09.2020Magazin
İnşaat tamam sıra akustikte

İnşaat tamam sıra akustikte

Temelini Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın attığı yeni Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) kaba inşaatı tamamlandı. Çalışmalar akustik duvarlar, asma tavanlar ve giydirmelerle devam ediyor.

28.09.2020Gündem
Kitapla ceza mı olur

Kitapla ceza mı olur

Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkanı Ali Fuat Kartal, pek çok suç kapsamında verilen kitap okuma cezasının son bulması gerektiğini vurgulayarak, “Kitabın korkutucu ve caydırıcı bir müeyyide olarak kullanılması son derece yanlış” serzenişinde bulundu.

28.09.2020Eğitim
Göktürk Alfabesi kaç harf ve nasıl yazılır Göktürk Alfabesi özellikleri ve bu alfabe ile yazılan eserler

Göktürk Alfabesi kaç harf ve nasıl yazılır? Göktürk Alfabesi özellikleri ve bu alfabe ile yazılan eserler

Tarih boyunca pek çok medeniyetten etkilenen kültürümüz, dil alanında da etkilenmeler yaşamıştır. Bulunduğu coğrafyaya göre alfabe kullanımında zaman içerisinde değişimler yaşanmıştır. Türklerin ilk kullandığı alfabe olarak bilinen Göktürk Alfabesi de günümüzdeki alfabeden oldukça farklı olsa da köken olarak benzer. Peki, Göktürk Alfabesi nedir? Kaç harflidir ve nasıl yazılır? Özellikleri nelerdir? Bu alfabe ile yazılar eserler hangileridir? İşte detaylar.

27.09.2020Araştırma
Edebiyat nedir Edebiyat akımları nelerdir

Edebiyat nedir? Edebiyat akımları nelerdir?

Edebiyat kelimesinin birden fazla anlamı bulunmaktadır. Bunlardan ilki belli bir konuda yayınlanmış kitap veya yazılı yayınlar anlamına gelmektedir. İkincisi özellikle üstün veya kalıcı sanatsal değeri bulunan yazılı eserleri ifade etmektedir. İşte Edebiyat akımları ile ilgili merak edilenler.

27.09.2020Araştırma
Yaşıtları Cin Ali çizerken o sergi açıyordu... Resmin harika çocuğu Bedri Baykam

Yaşıtları Cin Ali çizerken o sergi açıyordu... Resmin harika çocuğu Bedri Baykam

“Bedri Baykam sergisi yılın en şaşırtıcı ve mutlu sanat olayı bence. Seyirciler, ‘Saygı duyuyor insan bu resimlere’ derken ressam Bedri arkadaşlarıyla tabancalı, yumruklu bir oyun tutuşturmuştu.” Bu cümleler, ilk ‘küratörü’ ressam Kayıhan Keskinok’un bugün meslekte 60’a yakın yılı geride bırakmış Bedri Baykam hakkında yazdığı ilk eleştiri yazısına ait. Tarih, 1963. Sanatçı, altı yaşında! Bedri Baykam ile zamanda geriye yolculuk yapmak için Taksim’deki atölyesinde bir araya geldik…

27.09.2020Gündem
Şükran Ovalı: İşte bu, mahalle baskısı dediğimiz şey

Şükran Ovalı: İşte bu, mahalle baskısı dediğimiz şey

Birbirlerini ilk kez bir doktorun bekleme salonunda gördüler. Devamı futbolcu Caner Erkin’in azmi sayesinde geldi... Oyuncu Şükran Ovalı’nın kendisiyle ilgili önyargılarını değiştirmeyi başarıp onu evliliğe ikna etti. 3.5 yıl önce nikâh masasına oturdular, iki yıl önce kızları Mihran Ela’yı kucaklarına aldılar. Uzun bir pandemi arasından sonra oyunu ‘Evlat’la yeniden sahneye dönen Şükran Ovalı: “30’lara kadar her şeyi bildiğimi zannederdim. 30’larımda ‘Çok da şey bilmiyormuşum’ dedim. Ne yapmam gerektiğinden çok, ne yapmamam gerektiğini biliyorum artık. Bu da hayatı kolaylaştırıyor.”

27.09.2020Hürriyet Pazar
Keşke hayatta kalmayı seçebiliyor olsaydım

Keşke hayatta kalmayı seçebiliyor olsaydım

Bir bacağı kesilince dahi “Her şeye rağmen hayat o kadar güzel ki” demiş, savaşmaya devam edeceğini söylemişti. 19 yaşında yakalandı kansere ve 21 yaşındayken aramızdan ayrıldı. Neslican Tay’ın hastalığı boyunca tuttuğu günlüklerden oluşturulan ‘Yaşım 19’ adlı kitap, genç kadının verdiği mücadeleyi gözler önüne seriyor.

27.09.2020Hürriyet Pazar
Nuri Şahin, Antalyaspor ve Türk futboluna katkı sunmak istiyor

Nuri Şahin, Antalyaspor ve Türk futboluna katkı sunmak istiyor

Fraport TAV Antalyaspor'un tecrübeli orta saha oyuncusu Nuri Şahin, kariyerinin son yıllarını Türkiye'de geçirme fikriyle Antalya'yı seçtiğini, saha içinde ve dışında Türk futboluna katkı sunmak istediğini söyledi.

26.09.2020Futbol
Ayasofya çağrısı: ‘Fransa kaçırılan çinileri iade etsin’

Ayasofya çağrısı: ‘Fransa kaçırılan çinileri iade etsin’

Fransa Cumhurbaşkanı Macron 2018’de Elysee Sarayı’nda Benin Cumhurbaşkanı Patrice Talon ile görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenlemiş ülkesindeki Afrika ülkelerine ait sanat eserlerinin iade edilmesi için çalışma başlattıklarını ve eserlerin 2020 yılından itibaren iade edileceğini duyurmuştu.

26.09.2020Gündem
Yeni normalin temassız oyunları

Yeni normalin temassız oyunları

Milli Eğitim Bakanlığı, okulöncesi ve ilkokul 1. sınıf öğrencilerinin maske, sosyal mesafe ve kişisel hijyen koşullarını daha kolay içselleştirip yeni normale eğlenceli bir şekilde uyum sağlayabilmeleri için ‘Temassız Oyunlar Kitabı’ hazırladı. Kitaptaki 60 oyuna veliler de MEB’in sitesinden ulaşabilir ve hafta sonu çocuklarıyla oynayabilir.

Geçiş Dönemi Türk Edebiyatı Nasıldır Geçiş Dönemi Eserleri Ve Özellikleri

Geçiş Dönemi Türk Edebiyatı Nasıldır? Geçiş Dönemi Eserleri Ve Özellikleri

Türk edebiyatı çeşitli dönemlerden oluşmaktadır. Her dönemin kendine has özellikleri vardır. Bu dönemlerden en çok araştırılanlardan biri de Geçiş Dönemi Türk Edebiyatı'dır. Türk edebiyatını bir bütün olarak anlayabilmek adına öğrenmek isteyenler için Geçiş Dönemi Türk Edebiyatı Nasıldır? Geçiş dönemi eserleri ve özellikleri konularını alt başlıklarla sizler için hazırladık.

25.09.2020Araştırma
Doğan Hızlandan Pandemi Döneminde Keyifle Okunabilecek Kitap Önerileri

Doğan Hızlan'dan Pandemi Döneminde Keyifle Okunabilecek Kitap Önerileri

Hürriyet Yazarı Doğan Hızlan, pandemi döneminde evde vakit geçirmek zorunda kaldığımız şu günlerde, keyifle okunabilecek kitap önerilerinde bulundu..

Cebiri kim buldu ve icat etti Cebi ne zaman bulundu

Cebiri kim buldu ve icat etti? Cebi ne zaman bulundu

Cebir ifadesi, parçalanmış veya birleşmesi gereken parçalar anlamını taşımaktadır. Sayı teorisi, geometri ve analizin de içerisinde olduğu cebir kavramı, aslında farkında olmasak bile ilkokul matematik bilgilerinin içerisinde bile yer almaktadır. Cebirin bulunması ile birlikte çağ atlamış olan Matematik, günden güne değişerek günümüzdeki haline ulaşmayı başarmıştır. Ancak insanoğlunun matematik konusundaki araştırmaları hala devam etmekte ve farklı bilgiler gün yüzüne çıkmaktadır.

25.09.2020Araştırma
Sabancı Üniversitesinin hikayesi kitaba dönüştü

Sabancı Üniversitesi'nin hikayesi kitaba dönüştü

Sabancı Üniversitesi’nin Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı "Bu kitapla Sabancı Üniversitesi'nin hayal edildiği, hayata geçirildiği ve bugünlere gelmesini sağlayan yolculukta gönülden verilen emeği anlatmak istedim" dedi.

25.09.2020Ekonomi
Cinsiyetçi kalıpları yıkmaya davet

Cinsiyetçi kalıpları yıkmaya davet

Çift taraflı olarak hazırlanan ve iki hikâyeden oluşan ‘Kızlar da Yapar/ Erkekler de Yapar’ bütün çocukları özgürlüğe, klişeleri ve cinsiyetçi kalıpları yıkmaya davet ediyor.

25.09.2020Kitap Sanat
“Hayaldi Gerçek Oldu” kitabı satışa çıkıyor

“Hayaldi Gerçek Oldu” kitabı satışa çıkıyor

Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı ve Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olan İstanbul Havalimanı’nın 42 ay gibi rekor sürede yapılış hikâyesini anlatan “Hayaldi Gerçek Oldu” kitabı, havalimanının açılışının 2. yılına özel olarak raflarda yerini alıyor.

25.09.2020Ekonomi
Şenes Erzik’in Olmaz Olmaz Demeyin, Olmaz Olmaz kitabının lansmanı gerçekleşti

Şenes Erzik’in 'Olmaz Olmaz Demeyin, Olmaz Olmaz!' kitabının lansmanı gerçekleşti

Türk futbolunun efsane ismi Şenes Erzik’in kaleme aldığı, SİA Kitap tarafından hazırlanan, ilham verici bir hayat öyküsünü anlatan “Olmaz olmaz demeyin, olmaz olmaz!” kitabının online lansman toplantısı gerçekleşti.

25.09.2020Futbol
Cümlenin Öğeleri Nelerdir Cümlenin Öğeleri Konu Anlatımı, Örnekleri Ve Soruları

Cümlenin Öğeleri Nelerdir? Cümlenin Öğeleri Konu Anlatımı, Örnekleri Ve Soruları

Cümlenin öğeleri, ortaokulda öğretilmeye başlanan ve neredeyse tüm öğrenci yerleştirme sınavlarında karşımıza çıkan bir Türkçe dil bilgisi konusudur. Bu konu, geniş bir içeriğe sahip olduğundan titiz bir çalışma gerektirmektedir. Peki, cümlenin öğeleri nelerdir? Bu konudaki örnekler nelerdir? İşte cümlenin öğeleri konusuna dair tüm detaylar.

25.09.2020Araştırma
Noktalama İşaretleri Nelerdir Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı, Örnekleri Ve Soruları

Noktalama İşaretleri Nelerdir? Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı, Örnekleri Ve Soruları

Yazının doğru bir şekilde aktarılabilmesi ve anlamın düzgün bir dille ifade edilebilmesi ancak noktalama işaretlerinin doğru kullanılmasıyla mümkündür. Türk Dil Kurumu, Türkçe yazım kurallarında kullanılabilecek çok sayıda noktalama işaretinin tanımını yapmıştır. Peki, noktalama işaretleri ve isimleri nelerdir? İşte bu işaretler için hazırladığımız detaylı konu anlatımı.

25.09.2020Araştırma
Anlatım Bozukluğu Nedir Anlatım Bozuklukları Konu Anlatımı Ve Örnekleri

Anlatım Bozukluğu Nedir? Anlatım Bozuklukları Konu Anlatımı Ve Örnekleri

Anlatım bozukluğu aslında gün içerisinde de sık sık yaptığımız bir hatadır. Kapsamlı bir dil bilgisi kuralı olan anlatım bozuklukları doğru bir iletişim kurmayı da engellemektedir. Peki, anlatım bozukluğu nedir? Anlatım bozukluğuna hangi örnekler gösterilebilir? İşte anlatım bozukluğu hakkında detaylı konu anlatımı ve örnekler.

25.09.2020Araştırma
Ünlü Düşmesi Nedir Ünlü Düşmesi Konu Anlatımı Ve Örnekleri

Ünlü Düşmesi Nedir? Ünlü Düşmesi Konu Anlatımı Ve Örnekleri

Ünsüz yumuşaması, benzeşmesi gibi Türkçe dilbilgisinde yer alan ses olaylarından biri de ünlü düşmesidir. Bu konuyu öğrenerek cümle içinde kullanımlarını anlamlandırabilmeleri için okuyuculara özel olarak ünlü düşmesi nedir? Sorusunun cevabı ile ünlü düşmesinin detaylarını sizler için örneklerle hazırladık.

25.09.2020Araştırma

Yazar Sonuçları

Fenerbahçe'nin takipçisi neden 3.4 milyon daha az

Kulüplerin sosyal medya hesaplarının rakamlarına girdim. Girdim ve bir Fenerbahçeli olarak beni çok şaşırtan bir durumla karşılaştım.

1.10.2020

Kitap her yerde okunmalı

Umut Erdem’in haberi. Türk Kütüphaneciler Derneği Başkanı Ali Fuat Kartal, “Eğer kitap okuma cezasını bir cezai müeyyide olarak kullanacaksak, bu olumlu anlamda kullanılmalı” demiş.

1.10.2020

İlk konser işçilere

Baret takmış, yelek giymiş orkestra üyeleri, bir inşaat sahasında enstrümanlarının akortlarını yapıyor.

30.09.2020

Adana Film Festivali kitapları Rıza Kıraç imzalı

Adana Film Festivali’nin ödül töreni bu yıl pandemiden dolayı İstanbul’da Süleyman Seba Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

30.09.2020

Yedikule’de İdil Biret ve Çaykovski’nin topu

Erkan Aktuğ’un ‘Yedikule Hisarı yeniden canlanıyor’ haberini okuyunca, tarihi mekânların özellikle kültüre, kültür turizmine kazandırılması açısından çok sevindim.

29.09.2020

Efsaneyle baş başa

Yüksek mimar ama mesleğini yapmadı. Gazetecilik ve sonra sinema eleştirmenliğine yöneldi ve bu alanda Türkiye’nin tartışmasız en saygın ismi. Legion d’Honneur nişanı sahibi. Bugüne kadar 60’a yakın kitap kaleme aldı, şu anda sağlık sorunları nedeniyle sinemaya gidemiyor ama hâlâ 4-5 yeni proje var kafasında. Duayen Atilla Dorsay’ı bu hafta ikilemli sorularda fena sıkıştırdım. Hiçbir soruya itiraz etmeden, politik cevaplara kaçmadan samimiyetle cevap verdi.

28.09.2020

Yıldırım Seferi yapan ilk mareşal Yavuz Sultan Selim

Tam 500 sene evvel, 20 Eylül gününde cihan tarihinin ve ateşli silahlar devrinin en önemli mareşallerinden biri Yavuz Sultan Selim Han vefat etti. Babasının öldüğü noktada ölmüştü. Rumeli seferi yolunda... Dünya tarihinde ateşli silahlar döneminin başlangıcında “Yıldırım Seferi” yapan ilk mareşal olduğunu belirtmek abartma sayılmamalıdır.

27.09.2020

Eylül öyle güzelsin ki…

Ülkemizde sonbaharın tadı bir başka oluyor. Geçen haftaki yazımda size doğa içinden rotalar önermiş, bağbozumu yapmaya davet etmiştim. Bu hafta da birlikte bu topraklardan geçen medeniyetleri hatırlayalım. Yüzyıllar öteden hikâyeler, sonbaharın ılık rüzgârlarıyla fısıldasınlar kulağımıza...

27.09.2020

Güzelleşmek uğruna canınızdan olmayın

Biraz daha dolgun hatlara sahip olmak için kalçasına botoks yaptırmak istedi. Ancak kendisine enjekte edilen sıvı nedeniyle 1 gün sonra öldü. Ortaya çıktı ki 1 çocuk annesi henüz 38 yaşındaki Kübra Boyraz’ı aramızdan alan güzellik merkezi ruhsatsızdı. Aman dikkat! Uzmanlar uyarıyor. İğneyle yapılan her türlü işlem sadece dermatolog ya da estetik cerrahlar tarafından yapılmalı, işin ehli olmayan doktorlara dahi güvenmemeli!

27.09.2020

Evlenilecek ya da eğlenilecek kız ayrımı yapılıyor

Erkekler son dönemde “evlenilecek kız” ya da “eğlenecek kız” ayrımı yapmaya başladılar. Erkeklerin bu tavrı çok çelişkili değil mi?

26.09.2020

Selçuk Baran’ı keşfetme fırsatı

Yazarın iki kitabı, ‘Yelkovan Yokuşu’ ve ‘Tortu’nun yeni basımları yapıldı. Okuyunca fark edeceksiniz, Baran’ın öyküleri günlük yaşamın duyarlılığını, küçük ayrıntıların hayatımızı nasıl belirlediğini sadelikle yansıtıyor.

26.09.2020

Mekke Emiri’nin oğlu hem ut hem de çello çalınca

Daha önce utta dinlediğim müziklerden hiçbirine benzemiyordu.

26.09.2020

Onları ev kazalarından korumanın yolları

Pandemi sürecinde evde yoğun zaman geçiren çocukların ev kazası yaşama riski de artıyor. Düşme, yanık, kesikler, çizikler ve zehirlenmeler sıklıkla evde gerçekleşiyor. Önlem almak ve çocukları bilgilendirmek için neler yapılmalı, çocuk doktoru Şirin Seçkin’e sorduk.

26.09.2020