MENÜ

Kütüphane

Kütüphane ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kütüphane haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 10.044 Kütüphane haberi bulunmuştur.

Kütüphane Haberleri

Sağlık Bakanlığından kütüphaneler ile kahve ve kıraathanelerde Kovid-19 tedbirleri.. Kahvelerde oyun oynanacak mı

'Sağlık Bakanlığı'ndan kütüphaneler ile kahve ve kıraathanelerde Kovid-19 tedbirleri.. Kahvelerde oyun oynanacak mı?

Sağlık Bakanlığınca güncellenen "Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi"ne "Kütüphanelerde Alınması Gereken Önlemler" ile "Kahve ve Kıraathaneler ile İlgili Alınması Gereken Önlemler" başlıklı tedbirler eklendi. Kahvelerde oyun oynanacak mı sorusu da merak edilen konular arasındaydı.. İşte 'Sağlık Bakanlığı'ndan kütüphaneler ile kahve ve kıraathanelerde Kovid-19 tedbirleri..

1.06.2020Gündem
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, LGSnin nasıl yapılacağına ilişkin video paylaştı

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, LGS'nin nasıl yapılacağına ilişkin video paylaştı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Bir eğitimci ve baba olarak çocuklarımızın sağlığı için Bilim Kurulu ile istişare ederek her türlü önlemi aldığımızı bilmenizi isterim." ifadesini kullandı.

30.05.2020Gündem
Sabuna koştuk

Sabuna koştuk

60 ülkede faaliyet gösteren, 3 milyondan fazla satış danışmanına sahip İsveçli kozmetik firması Oriflame’in en başarılı ilk 15 ismi arasında Özden Gül Eski. 26 yıldır istikrarlı bir şekilde sürdürdüğü işinde ‘lider’ isimlerden olan Özden Gül Eski, pandemi dönemini değerlendirirken “Pandemi döneminde kadınlar kişisel bakım ürünleri, makyaj malzemeleri yerine hijyen ürünleri ve doğal besin takviyeleri, bağışıklığı kuvvetlendirici desteklere yöneldiler. Sabun, sıvı sabun, şampuan, duş jeli, kolonya satışları arttı” diyor.

30.05.2020Ekonomi
İstanbul Modern ve Arter yeniden açılıyor

İstanbul Modern ve Arter yeniden açılıyor

COVID-19 salgını sebebiyle iki ayı aşkın süredir kapalı olan İstanbul Modern Sanat Müzesi ve Arter, 'kontrollü sosyal hayat' sürecinde 16 Haziran'da yeniden kapılarını açıyor. Gerekli hijyen önlemlerinin alındığını duyuran her iki müze, maskeli şekilde gezilebilecek.

29.05.2020Kitap Sanat
Türkçe öğretmeninin oto-kütüphanesi

Türkçe öğretmeninin oto-kütüphanesi

Düzce'de görev yapan Türkçe öğretmeni Hülya Nigar Atar, Kovid-19 sürecinde öğrencileri kitapsız kalmasın diye aracını gezici kütüphaneye çevirip, öğrencilerinin evlerine her gün düzenli olarak kitap servisi yapıyor.

29.05.2020Eğitim
Konser alanları, müzeler, kütüphaneler, spor tesisleri ne zaman açılacak Tarih belli oldu

Konser alanları, müzeler, kütüphaneler, spor tesisleri ne zaman açılacak? Tarih belli oldu

Normalleşme süreci kapsamında haziran ayında atılacak olan adımlar belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Kabine Toplantısı'nda alınan yeni kararlar duyuruldu. Son dakika açıklamalarda bulunan Erdoğan 1 Haziran'dan itibaren bazı alanların açılacağını belirtti. Bu kapsamda konser alanları, kütüphane, milli kıraathane, müze gibi yerlerin açılış tarihi de kesinleşmiş oldu. Peki, konserler ne zaman başlayacak? Müzeler, kütüphaneler, spor tesisleri ne zaman açılacak? İşte, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın o konuyla ilgili yaptığı açıklamanın detayları...

29.05.2020Gündem
‘Yaslıada’dan Demokrasi ve Özgürlük Adası’na

‘Yaslıada’dan Demokrasi ve Özgürlük Adası’na

Demokrasiye kara leke olarak geçen bir dönemin simgesi Yassıada, 27 Mayıs 1960 darbesinin 60’ıncı yılında dün yeni ismi ve çehresiyle törenle açıldı. ‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda mahkeme salonu gibi tarihi yapılar müze olarak düzenlendi.

28.05.2020Gündem
Demokrasi ve Özgürlükler Adası bugün açılıyor

Demokrasi ve Özgürlükler Adası bugün açılıyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Yaslıada’ dediği Yassıada, 27 Mayıs darbesinin 60’ıncı yıldönümünde bugün, ‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ adıyla ve yeni çehresiyle açılıyor.

27.05.2020Gündem
Bana kütüphaneni göster sana kim olduğunu söyleyeyim

Bana kütüphaneni göster sana kim olduğunu söyleyeyim!

Yapılan canlı yayınlarda fonda sürekli kitaplıkların olması sosyal medyanın yeni eğlencesi. Kimileri bunu gösteriş olarak görürken kimileri de arkalarında hangi kitaplar var, onları nasıl yerleştirmiş, zengin bir kütüphane mi diye daha da merakla izledi. Kültür-sanat ve yayıncılık dünyasından önemli isimlere bu tartışmayı, kendi kütüphaneleriyle ilişkilerini, okuma-düzenleme alışkanlıklarını sorduk.

Avrupa’nın en büyük camisi için yardım kampanyası

Avrupa’nın en büyük camisi için yardım kampanyası

Fransa’nın Strazburg kentinde 2018’de yapımına başlanan Eyüp Sultan Camisi’nin inşaatının tamamlanabilmesi için yardım kampanyası başlatıldı.

21.05.2020Avrupa
Kütüphaneler ne zaman açılacak

Kütüphaneler ne zaman açılacak?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan berber, kuaför, güzellik salonu, alışveriş merkezleri ile giyim eşyası, ayakkabı, çanta, zücaciye gibi ürünlerin satıldığı işletmeler kontrollü şekilde faaliyete geçecek. Bu gelişmenin ardından en çok merak edilen konulardan biri de kütüphanelerin akıbeti oldu. Peki, kütüphaneler ne zaman açılacak?

11.05.2020Gündem
Milli Kütüphane korunacak

Milli Kütüphane korunacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 3 milyon eseri envanterinde bulunduran ve 73 yıldır varlığını sürdüren Milli Kütüphane’yi olası felaketlerden korumak için senaryolar hazırladı. Kütüphanenin raf uzunluğu 70 kilometreden 170 kilometreye çıkarılıyor.

11.05.2020Gündem
Yurtdışındaki Türk öğrencilerin COVID-19 sınavı

Yurtdışındaki Türk öğrencilerin COVID-19 sınavı

Küresel salgınla birlikte eğitimini yurtdışında sürdüren yaklaşık 50 bin öğrencinin bir kısmı Türkiye’ye döndü. Ama eğitim masrafları, tez hazırlıkları, uçak fiyatları, 14 günlük karantina koşulları gibi nedenlerle oldukları yerde kalmayı tercih edenlerin sayısı da çok. ABD, İtalya, İspanya, İngiltere, Polonya, Çekya, Estonya, Slovenya ve Almanya’da okuyanlara oradaki hayatlarını sorduk.

10.05.2020Hürriyet Pazar
Otellerde robot personel dönemi Koronavirüs hastalarına bakmışlardı…

Otellerde robot personel dönemi! Koronavirüs hastalarına bakmışlardı…

Tokyo’da bir otelde ilk defa ortaya çıkan robot personel, virüsü daha hafif geçiren hastalara otel odalarında yardımcı olmak amacıyla çalıştırılıyor. Burada asıl amaç, hastanelerde virüsü daha şiddetli geçiren hastalara yatak sağlamak için geliştirilen yeni plan kapsamında robotların efektif bir şekilde otellerde kullanılması.

8.05.2020Seyahat
Son dakika haberi: İspanyada salgında can kaybı 26 bin 70 oldu

Son dakika haberi: İspanya'da salgında can kaybı 26 bin 70 oldu

İspanya'da Kovid-19 salgınında ölenlerin sayısı son 24 saatte 213 artışla 26 bin 70'e çıktı.

7.05.2020Dünya
Tornavida çekiç tadilata giriştik

Tornavida çekiç tadilata giriştik

Evde geçirilen sürenin artmasıyla birlikte internet üzerinden yapılan yapı malzemeleri ve dekorasyon ürünleri aramaları da 12 ayın zirvesini gördü. E-ticaret platformlarına göre tadilat malzemeleri satışları yüzde 50, bahçe mobilyası satışları yüzde 55 arttı. ‘Dekoratif kitaplık ve kütüphane’ aramaları da son bir yılın en yüksek seviyesini gördü. Tepsi, spatula ve merdane gibi mutfak gereçleri de siparişlerde onları takip etti.

7.05.2020Ekonomi
Azaltarak değil tümüyle bırakın

Azaltarak değil tümüyle bırakın

Sigara bağımlılığından kurtulmak için herkes farklı bir yöntem uyguluyor. Uzmanlar ve doktorlar önce psikolojik bağımlılıktan kurtulmak gerektiğini belirterek, azaltarak değil birden bırakma yöntemini öneriyor.

6.05.2020Gündem
Kütüphanem Cepte E-Kitap uygulaması ile sesli kitaplara erişilebilecek

"Kütüphanem Cepte E-Kitap" uygulaması ile sesli kitaplara erişilebilecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, "Kütüphanem Cepte e-Kitap" sistemi kapsamında sesli kitap uygulaması Storytel ile iş birliği yaparak Türk ve dünya edebiyatının önemli eserlerinin aralarında bulunduğu sesle kitapları, okuyucunun hizmetine sunuyor.

5.05.2020Keyif
İtalya kademeli normale dönüşü bugün başlatıyor

İtalya kademeli normale dönüşü bugün başlatıyor

Koronavirüs salgınının Avrupa’da en çok etkilediği İtalya, bugün “virüsle yaşayacağı dönem” olarak tanımladığı ikinci aşamaya geçiyor.

4.05.2020Dünya
MEBden lise öğrencilerine ‘uluslararası yazılım eğitimi’ fırsatı

MEB'den lise öğrencilerine ‘uluslararası yazılım eğitimi’ fırsatı

Milli Eğitim Bakanlığı, lise öğrencilerinin bilişim teknolojileri alanındaki becerilerini geliştirmek amacıyla uluslararası akredite yazılım geliştirme programlarını erişime açtı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Programlarla öğrencilerin mobil uygulama oluşturma, yapay zeka, gömülü sistemler, robotik, big data konusundaki bilgi ve becerilerinin artırılmasını hedefliyoruz" dedi.

3.05.2020Eğitim
MEBden yeni adım... Bakan Selçuk anlattı

MEB'den yeni adım... Bakan Selçuk anlattı

Milli Eğitim Bakanlığı, lise öğrencilerinin yapay zekadan dijital güvenliğe bilişim teknolojileri alanındaki becerilerini geliştirmek amacıyla uluslararası akredite yazılım geliştirme programlarını erişime açtı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Programlarla öğrencilerin mobil uygulama oluşturma, yapay zeka, gömülü sistemler, robotik, big data konusundaki bilgi ve becerilerinin artırılmasını hedefliyoruz" DEDİ.

3.05.2020Gündem
Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfından Covid-19 açıklaması

Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı'ndan Covid-19 açıklaması

Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı'ndan(KAHEV) ülkemizi etkisi altına alan COVID-19 salgını hakkında bir açıklama yaptı.

2.05.2020Gündem
Avrupa ülkelerinde Covid-19 salgınıyla ilgili gelişmeler

Avrupa ülkelerinde Covid-19 salgınıyla ilgili gelişmeler

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarındaki artışın yavaşlaması ile bazı Avrupa ülkeleri salgına karşı aldığı tedbirleri kademeli olarak kaldırmaya devam ediyor.

29.04.2020Dünya
Fransa Başbakanı Philippe, Kovid-19 önlemleriyle ilgili gelişmeleri açıkladı

Fransa Başbakanı Philippe, Kovid-19 önlemleriyle ilgili gelişmeleri açıkladı

Fransa'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan tedbirler kademeli olarak kaldırılacak.

28.04.2020Dünya
Son Dakika | Fenerbahçede yeni dönem Altyapıda 5 yıldızlı hamle

Son Dakika | Fenerbahçe'de yeni dönem! Altyapıda 5 yıldızlı hamle

Sadece genç takımların kullanacağı binanın yapımında son aşamaya gelen sarı lacivertliler, altyapı ile A takım arasındaki koordinasyonu sağlamak için yeni bir departman kuracak. Bu birimin başına Mustafa Kaplan, Yalçın Koşukavak ve Hüseyin Eroğlu’ndan birinin getirilmesi planlanıyor.

28.04.2020Futbol
Evdeki kitaplıkta bulunması gereken en iyi 10 kitap hangisi

Evdeki kitaplıkta bulunması gereken en iyi 10 kitap hangisi?

Bir kütüphanenin olmazsa olmazlarını listeledik. Sizin en iyiniz hangisi?

23.04.2020Evde Hayat Var
Yeşilçam tarihine yolculuk: Adana Sinema Müzesi

Yeşilçam tarihine yolculuk: Adana Sinema Müzesi

Adana'nın Seyhan ilçesinde bulunan Sinema Müzesi, ziyaretçilerini Yeşilçam tarihinde yolculuğa çıkarıyor. Şu sıralar salgın nedeniyle gezilmese de korona sonrası dönemde mutlaka listenize ekleyin...

23.04.2020Seyahat
Basketbolda akademi dönemi

Basketbolda 'akademi' dönemi

Türkiye Basketbol Federasyonu uzun zamandır üstünde çalıştığı dev projeyi hayata geçirdi.

22.04.2020Basketbol
Bu öneriler evinize farklı bir hava katacak

Bu öneriler evinize farklı bir hava katacak

Salgın sebebiyle evlere kapandığımız ve sosyal iletişimden uzak olduğumuz bir dönemdeyiz. Sürekli evde olduğumuz için de pek çok detayı farkediyoruz. Bu dönemde evlerimizde ufak tefek değişiklikler yapabileceğimizi ifade eden Mimar ve İç Mimar Eda Yürenk Odabaş, uygulaması kolay dekorasyon önerilerini paylaştı.

21.04.2020Dekorasyon
The Last Dance ile yeniden gündeme oturan Michael Jordan, 8 yıldır evini satamıyor

"The Last Dance" ile yeniden gündeme oturan Michael Jordan, 8 yıldır evini satamıyor

Michael Jordan, "The Last Dance" belgeseliyle yeniden dünya gündemine oturdu. Belgeselden kazanacağı 4 milyon doların tamamını hayır işlerine adayacağını açıklayan basketbolun yaşayan efsanesi, bu kez farklı bir haberle ortaya çıktı.

21.04.2020Basketbol
Ali Kuşçu Gökbilim Merkezinin ihalesi gelecek ay yapılacak

Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi'nin ihalesi gelecek ay yapılacak

Yangında kullanılamaz hale gelen Mamak'taki Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi'nin yeniden inşaası için gelecek ay ihaleye çıkılacak.

17.04.2020Teknoloji
İstanbulun barok stilde inşa edilen ilk camisi: Nuruosmaniye Camii

İstanbul'un barok stilde inşa edilen ilk camisi: Nuruosmaniye Camii

İstanbul'da inşa edilmiş ilk barok özellikli cami olan Nuruosmaniye Camii, 3 asra yakın geçmişine rağmen ilk günkü görkemiyle hizmet veriyor. Batılılaşma eğilimlerinin mimaride ortaya çıkmaya başladığı bir devirde ortaya çıkan camii ve külliyesi, Osmanlı mimarisinde bir dönüm noktası sayılıyor.

15.04.2020Seyahat
Türkiye Basketbol Federasyonunun tarihi projesi

Türkiye Basketbol Federasyonu'nun tarihi projesi

Hidayet Türkoğlu başkanlığındaki federasyon, "online" kursların yapılacağı ve büyük bir dijital kütüphaneye sahip olacak TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu, proje hakkında, "Dünyanın en önde gelen uzaktan eğitim platformları arasına giren bu uygulamayla, Türk basketbolunun vizyon olarak örnek alınacağını tahmin ediyoruz" dedi.

14.04.2020Basketbol
Kadınlar daha çok çalışmalı, öne çıkmalı

Kadınlar daha çok çalışmalı, öne çıkmalı

Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, alanında önemli çalışmalara imza atan bir hekim olmasına rağmen uzun yıllar akademik camiada yönetici olarak görev yaptı.

6.04.2020Eğitim
Bakan Ersoy tek tek açıkladı İşte yapılan yeni düzenlemeler

Bakan Ersoy tek tek açıkladı! İşte yapılan yeni düzenlemeler

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sosyal medya hesaplarından turizm, kültür ve sanat alanlarında yapılan düzenlemelerle ilgili paylaşımlar yaptı.

4.04.2020Gündem
Üniversitelerin dijital kütüphaneleri evdeki okurlarla buluşuyor

Üniversitelerin dijital kütüphaneleri evdeki okurlarla buluşuyor

Her türlü bilgi ve kaynağa ulaşmak adına yurt genelinde ve yurtdışında birçok üniversite, oluşturdukları dijital kütüphaneleri evde kalan okurların beğenisine sunuyor.

4.04.2020Eğitim
Öğretmenler, köy köy dolaşıp evde kalan öğrencilerine kitap dağıttı

Öğretmenler, köy köy dolaşıp evde kalan öğrencilerine kitap dağıttı

Edirne'nin Süloğlu ilçesi Cumhuriyet Ortaokulu'nun köylerde yaşayan taşımalı öğrencileri, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında evlerinde uzaktan eğitim görürken, okuma kitaplarının bittiğini belirterek, öğretmenlerini telefonla arayıp, mesaj atarak kitap istedi. Öğrencilerin talebi üzerine okulun bir grup gönüllü öğretmeni okul kütüphanesinden aldığı kitapları köy köy dolaşarak, öğrencilere tek tek teslim etti. Kitaplarına kavuşan öğrenciler ise büyük mutluluk yaşadı.

4.04.2020Gündem
Dünyanın en büyük çocuk kütüphane ve müzeleri

Dünyanın en büyük çocuk kütüphane ve müzeleri

30 Mart-5 Nisan’ı ‘Kütüphaneler Haftası’ olarak kutluyoruz. Oğlumla farklı yerlere yaptığımız seyahatlerde onu mutlaka kütüphanelere, kitap müzelerine ve çocuk kitapçılarına da götürüyorum. Bizimle bir kütüphane turuna çıkmayı ister misiniz?

Evde kalanlara Apple Musicten sürpriz koleksiyon: Birlikte Daha Güçlü

Evde kalanlara Apple Music'ten sürpriz koleksiyon: "Birlikte Daha Güçlü"

Zor günler geçirdiğimizi söylemek, yaşadıklarımızı tam olarak ifade etmeye yetmez. Ancak COVID-19 salgını sırasında her nerede, ne yaşıyor olursanız olun bu süreci birlikte atlatacağız. Evde çalışırken, yaşamınızı sürdürürken ve oyun oynarken ya da hayatınızın bu çalkantılı döneminde olumlu bir bakış açısı bulmaya çalışırken, müzikle ilgilenmek hem birlikte olduğunuz kişiler hem de sizin için bir kaçış ve kurtuluş olanağı sunabilir. Çünkü sosyal mesafeyi korumak, sosyal hayattan tamamen uzaklaşmak anlamına gelmiyor. Evinde tüm zamanını geçirenleri unutmayan Apple ise Apple Music'te 'Birlikte Daha Güçlü' koleksiyonu oluşturdu. Peki içeriğinde neler var?

3.04.2020Teknoloji

Yazar Sonuçları

İyimser bakmak

Ünlü bir filozofun sözünü ilke edinmenin tam zamanı:

28.05.2020

Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü üzerine notlar

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ortaklığında Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği’nin birlikte finanse ettiği ‘AB–Türkiye Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü’ projesiyle ‘Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü’ kuruluyor.

21.05.2020

Müzeleri penguenler gibi mi gezeceğiz?

Küçük bir video-haber olarak yayımlandı üç gün önce penguenlerin müze ziyareti.

20.05.2020

“Evini merak ediyorum” magazini

Pınar Sabancı’nın evinin önünde çekip Instagram hesabında paylaştığı yunusların videosu çok güzeldi.

18.05.2020

Bitti de benim mi haberim yok?

Sokağa çıkma yasağının ardından dışarı çıktığımda etrafı her zamankinden daha canlı buluyorum. Tehlike geçti de ben kaçırdım gibi bir hisse kapılıp kaygılanıyorum.

3.05.2020

Acı kaybımız

1995-1996 yıllarıydı sanırım, Nevzat Erkmen’le o yıllarda tanıştık. Vefatını duyunca çok üzüldüm, çok kıymetli bir insandı.

22.04.2020

Amerika’dan korona günlüğü

KORONAVİRÜSÜN yeni yayılım merkezi olarak gösterilen Amerika ile ilgili haberler çoğunlukla endişe verici fakat doğruyu söylemek gerekirse dünyanın birçok yerinden çok da farklı bir durum yok.

9.04.2020

“Evdeyim, okuyorum…”

Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu (OKUYAY), ülkemizde okuma kültürünün yaygınlaştırılmasını çalışma konularından biri haline getiren Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından, T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı’nın yürüttüğü Sivil Toplum Sektörünün Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı kapsamına alınan hibeyle kurulmuş bulunuyor. Platform; okuma kültürünü desteklemeye çalışan sivil toplum kuruluşlarına, aktivistlere, gönüllülere destek vererek Türkiye ve Avrupa’daki iyi örnekleri Türkiye geneline yaymayı hedefliyor.

7.04.2020

Sistematik okuma

HER gün bütün gazetelerde kitap tavsiye ediliyor.

3.04.2020