25 milyon dolarlık kütüphane satılıyor

Ünlü müzayede evi Sotheby’s ekim ayında koleksiyoner ve biliminsanı T. Kimball Brooker’ın 60 yılı aşkın bir sürede topladığı bin 300’den fazla kitabını müzayedeye çıkaracağını açıkladı.

Haberin Devamı

‘Bibliotheca Brookeriana’ başlıklı satışta Brooker’ın 16. yüzyıldan kalma Fransız ve İtalyan kitaplarını içeren koleksiyonun satışının 25 milyon doları (675 milyon TL) aşacağı tahmin ediliyor. 11 ve 12 Ekim’de New York’ta gerçekleşecek iki müzayedenin ardından koleksiyonun diğer satışları 2025 yılına dek farklı tarihlerde New York ve Londra’da yapılacak.

25 milyon dolarlık kütüphane satılıyor

1494’te Venedik’te kurulan Aldine Press’in bir yüzyıl içinde piyasaya sunulan en büyük baskı koleksiyonunu da içeren ‘Bibliotheca Brookeriana’, Rönesans döneminden sanat, mimari, bilim alanında yazılmış birçok önemli kitabı bir araya getiriyor.

ÖMER KOÇ KOLEKSİYONU ÇOK DAHA DEĞERLİ

Haberi okurken bizde böyle değerli kitap koleksiyonu olan kaç kişi vardır diye merak ettim. Aklıma ilk gelen isim Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç oldu.

25 milyon dolarlık kütüphane satılıyor

Haberin Devamı

Türkiye’nin değil dünyanın sayılı koleksiyonlarından birine sahip olduğu biliniyor Ömer Koç’un. 2007 yılında Sanat Dünyamız dergisinin 103’üncü sayısında Mine Haydaroğlu’na konuşan Koç, kitap koleksiyonunun detaylarını anlatmıştı.

Çocuk yaşlarından itibaren kitap biriktirdiği söyleyen Ömer Koç, ciddi anlamda kitap koleksiyonu yapmaya 1980’lerin sonunda başlamış. Şefik Atabeyoğlu mentorluğunda başladığı koleksiyonunun önemli bölümü Osmanlı İmparatorluğu üzerine dünyada yayımlanmış kitaplar. En eskisi 1493 tarihli olmak üzere 1930’lu yıllara kadar bu alanda İngilizce ve Fransızca ağırlıklı olarak yayınlanmış en önemli kitapları kapsıyor bu koleksiyon.

BAUDELAIRE’İN ANNESİNE YAZDIĞI MEKTUP

25 milyon dolarlık kütüphane satılıyor
Baudelaire’in annesine yazdığı mektubu ve imzalı kitabı ile Marcel Proustun imzalı kitabı Ömer Koç koleksiyonunda bulunuyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nun yanı sıra Ömer Koç’un bir diğer ilgi alanı da 19. ve 20. yüzyıl edebiyatçıları. Fransız şiirinin büyük ismi Baudelaire’in ‘Elem Çiçekleri’ kitabının imzalı baskıları, annesine yazdığı bir mektubu, Flaubert’in, Maupassant’ın imzalı kitapları, Proust’un şaheseri ‘Kayıp Zamanın İzinde’sinin imzalı nüshaları, Victor Hugo, Verlaine, Apollinaire imzalı kitaplar, içinde fotoğrafların, mektupların ve imzalı kitapların bulunduğu çok özel bir Oscar Wilde koleksiyonu ilk etapta saydıkları arasında. Türk edebiyatından da 1900’lu yılların başından 1970’lere kadar sevdiği yazarların, şairlerin imzalı kitaplarını kapsıyor koleksiyonu. Yahya Kemal’den Nâzım Hikmet’e, Halit Ziya Uşaklıgil’den Ahmet Hamdi Tanpınar’a, Abdülhak Şinasi Hisar’dan Yakup Kadri Karaosmanoğlu’na kadar.

Haberin Devamı

Böyle bir koleksiyona değer biçmek neredeyse imkânsız.

BİLİNEN KİTAP KOLEKSİYONERLERİ

Koleksiyonculuğa eski dilde ‘deva nâ-pezir’, yani çaresi olmayan hastalık dendiğini söylüyor Ömer Koç. Bu hastalığa yakalanmış başka kimler var derseniz, Ömer Koç’tan sonra akla gelen bir diğer isim Prof. Dr. Celal Şengör. Jeoloji, coğrafya, bilim tarihi üzerine çok kapsamlı bir koleksiyona sahip olan Şengör’ün dünyada eşi benzeri bulunmayan bir de atlas koleksiyonu var.

İlgi alanlarına göre Erhan Öner, Ömer Umur, Sinan Genim ve Necdet Sakaoğlu da önemli koleksiyonerler olarak biliniyor.

İSTANBUL’UN EN GÜZEL SAHNESİ

İSTANBUL’un en güzel manzaralı sahnesine dönüşür her yaz Sabancı Müzesi’nin bahçesi. Boğaza tepeden bakan Fıstıklı Teras’ta kurulan sahnede yılın önemli tiyatro oyunlarını izlemek büyük ayrıcalık.

Haberin Devamı

Sakıp Sabancı Müzesi’nin Sabancı Vakfı desteğiyle gerçekleştirdiği ‘Müzede Sahne’ etkinliği bu yıl 17-20 Ağustos tarihleri arasında yedinci kez gerçekleştirilecek.

25 milyon dolarlık kütüphane satılıyor

Sanat yönetmenliğini Ayşe Draz’ın üstlendiği programda star oyuncu Genco Erkal’ın başrolde olduğu, Dostlar Tiyatrosu tarafından sahneye konan ‘İmparator’, genç ve başarılı oyuncu Bora Akkaş’ın başrolünü üstlendiği Talimhane Tiyatrosu yapımı ‘Harika Şeyler Listesi’, 2022 Afife Tiyatro Ödülleri’nde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu seçilen Pınar Güntürkün’ün başrolünde olduğu Kadıköy Emek Tiyatrosu’nun ‘Herkes Kocama Benziyor’u ve Hakan Emre Ünal’ın başrolüyle Tiyatro Hemhal’in çok ses getiren oyunu ‘N’Olcak Bu Yusuf Umut’un Hali’ oyunları var.

Haberin Devamı

Programa, izleyicileri katılımcı kılan zengin ve paylaşımcı bir düşünceyle tasarlanmış ses atölyesi, çocuk oyunları, masal dinletisi ve dans performansları eşlik edecek.

Yazarın Tüm Yazıları