EKSTRA
MENÜ

Antarktika

Antarktika ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Antarktika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.287 Antarktika haberi bulunmuştur.

Antarktika, Güney Yarımküre'nin en güneyinde bulunan ve Güney Kutbu'nu içeren kıta. Afrika ve Okyanusya'nın güneyinde olan ve içinde ülke bulunmayan tek kıta. Dünyanın en kurak yeridir, kıtanın bazı yerlerine 2 milyon sene yağmur yağmamıştır.

Güneydeki efsanevi kıtanın bulunması 200 yıllık bir arayıştan sonra; ancak 1840'ta başarıyla sonuçlanmıştır. Yelkenlisiyle kıyılar boyunca yaklaşık 2.000 km yol alan Charles Wilkes, denizlerden oluşan Kuzey Kutbu'nun tersine, Güney Kutbu'nun olduğu yerde gerçekten büyük bir kıta bulunduğunu kanıtlamıştır. 14,4 milyon km²'lik yüzölçümüyle bu kıta neredeyse Afrika’nın yarısı büyüklüğündedir. Bu bölgenin içinde Güney Shetland, Güney Georgia gibi birkaç takımada da yer alır.

Adı, “Arktika'nın karşısındaki” anlamına gelir. Antarktika'yı ortalama 2.000 metre kalınlığında büyük bir buz katmanı zırh gibi örter. Bir zamanlar “ulaşılamaz” diye adlandırılan kutup noktasında buzun kalınlığı 4.335 metreyi bulur. Bu buz kütlesi 24 milyon kilometreküplük hacmi ile yeryüzündeki bütün buzların yüzde 92’sini oluşturmaktadır. Kıyılarından kopan 350–600 metre kalınlığındaki buz parçaları günde 1–3 m hızla ilerler ve birbiri üstüne yığılır. Bu tür yüzen yığınlardan biri olan Ross Buz Sahanlığı 540.000 kilometrekareyi bulan alanıyla neredeyse Fransa büyüklüğündedir. Gelgit olayının buzlardan kopardığı büyük parçalar yüzerek çevreye dağılır. Bu tür buzdağları arasında 20.000 kilometrekare büyüklüğe ulaşanlar olur.

Güney Kutbu'nda yeryüzünün en soğuk ve en fırtınalı iklimi egemendir. Ortalama sıcaklık yaz aylarında -20 °C’dir ve bu, güneyden fırtınalar estiğinde -70 °C'ye kadar düşebilir. Coğrafi Güney Kutbu noktasında bulunan ABD gözlem istasyonunda yapılmış ölçümlerde sıcaklığın yıllık ortalamasının -50 °C olduğu, en sıcak ayda ancak -29 °C'ye yükseldiği belirlenmiştir. Yani yeryüzünün bu en büyük buzdolabının sıcaklığı Kuzey Kutbu'ndan ortalama 22 derece daha düşüktür.

 

Antarktika Haberleri

Yemekler havada dondu Hiçliğin ortasında -80 derecede yaşam

Yemekler havada dondu! Hiçliğin ortasında -80 derecede yaşam

Concordia Araştırma İstasyonu Antartika Platosu üzerine kurulu ve yıl boyunca çalışan bir yer. Ancak Concordia'nın en önemli özelliği neredeyse hiçliğin ortasına kurulu olması.

30.11.2020Seyahat
Kuş dedektifi Kovid-19 salgınından bunalanları doğaya davet etti

'Kuş dedektifi' Kovid-19 salgınından bunalanları doğaya davet etti

Kuş gözlemcisi Emin Yoğurtçuoğlu, "İnsanlar evlerinde oturmak zorunda değiller. Doğaya gidip kendi başlarına veya aileleriyle gözlem yapabilirler" dedi.

24.11.2020Seyahat
Bir ilki gerçekleştirdi Daha önce deneyen hayatını kaybetmişti...

Bir ilki gerçekleştirdi! Daha önce deneyen hayatını kaybetmişti...

Amerikalı sporcu ve maceraperest Colin O'Brady hiçbir yardım almadan Antarktika kıtasını baştan sona geçen ilk insan oldu.

3.11.2020Seyahat
Antarktika’nın karanlık sırları Yaptıklarıyla herkesi şaşkına çevirdi...

Antarktika’nın karanlık sırları! Yaptıklarıyla herkesi şaşkına çevirdi...

Antarktika’nın adını duyunca, aklımıza ilk olarak buz gibi dondurucu sular, buz sarkıtları, buzullar ve buz dağları gelir. Bunların arasında yapılabilecek aktiviteler arasında bırakın yürümek, yüzmek akla gelebilecek kesinlikle son aktivite. Fakat açık deniz ve dayanıklılık yüzücüsü olan Lewis Pugh, tüm cesaretiyle, Antarktika’nın dondurucu sularında yüzmeye karar verdi. Bu aktivitesinin altında güzel bir amacı olan açık yüzücü öyle şeyler yaşadı ki çok şaşıracaksınız…

2.11.2020Seyahat
Divane yolcu gibi dolaşırım göklerde

Divane yolcu gibi dolaşırım göklerde!

Hiçbir yere gitmeyen bir uçağa binmek için 20 bin lira öder misiniz? Ya da donmuş yemeklerini sipariş edip evinizde afiyetle yer misiniz? Uçak sevdası insana çılgınca şeyler yaptırıyor. Yüzlerce yolcu yerden havalanmamaya bile razı olup biletleri dakikalar içinde tüketiyor. Belli ki korkanlar kadar tutkunları da var.

25.10.2020Hürriyet Pazar
4. Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı bugün başlıyor

4. Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı bugün başlıyor

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Kutup Araştırmaları Enstitüsü tarafından çevrimiçi olarak düzenlenecek 4'üncü Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı, Türkiye'nin dört bir yanından ve yurt dışından katılımcıları ağırlayacak.

22.10.2020Teknoloji
Her şeyden uzak izole bir hayat yaşıyor... Burada olduğum için çok şanslıyım

Her şeyden uzak izole bir hayat yaşıyor... "Burada olduğum için çok şanslıyım"

34 yaşındaki gezgin şef Karin Jansdotter, Antarktika'da Norveç'e bağlı Kraliçe Maud Arazisindeki araştırma istasyonunda çalışan bir mutfak şefi. Bir yıllığına yaptığı kontratıyla, ciddi anlamda her yerden uzak olan Antarktika Troll Araştırma İstasyonu’nda salgından uzak bir hayat sürüyor. İşte gezgin şefin ilginç macerası…

20.10.2020Seyahat
Dünyanın yörüngesindeki iki uzay çöpü çarpışmaktan son anda kurtuldu

Dünya'nın yörüngesindeki iki uzay çöpü çarpışmaktan son anda kurtuldu

Dünya'nın yörüngesindeki iki çöp, çarpışmaktan son anda kurtuldu. Uzay çöpleri teleskoplarla veya radarlarla görülen, herhangi bir işlevi kalmamış insan yapımı uydu ve benzeri uzay araçları ya da parçalarına deniyor.

16.10.2020Teknoloji
Kendi bedenimize yolculuk

Kendi bedenimize yolculuk

Gavin Francis’in yazdığı ‘Metamorfoz/ İnsan Vücudunda Değişimin Öyküsü’ bir doktorun vücudumuzda olan bitene dair anlattıklarından çok daha fazlası... Doktor Francis’in, bizi kendi bedenimizin sırlarına vâkıf olmamız için çıkardığı yolculuk, çok zevkli ve ilham verici.

16.10.2020Kitap Sanat
Uzaydaki bir asteroidin parçaları ilk kez Türkiyede incelenecek

Uzaydaki bir asteroidin parçaları ilk kez Türkiye'de incelenecek

Japon Uzay Ajansı'nın 2003'teki Hayabusa misyonuyla dünyaya getirdiği Itokawa asteroidinin parçaları, bilim insanı Mehmet Yeşiltaş'ın başvurusunun kabul edilmesi üzerine Türkiye'de ilk kez incelenecek.

12.10.2020Teknoloji
Dünya Meteoroloji Örgütü: Antarktika üzerindeki ozon deliği maksimum büyüklüğe ulaştı

Dünya Meteoroloji Örgütü: Antarktika üzerindeki ozon deliği maksimum büyüklüğe ulaştı

Dünya Meteoroloji Örgütü (DMÖ), Antarktika üzerindeki ozon deliğinin yıllık maksimum büyüklüğüne ulaştığını ve son yılların "en büyük ve en derinlerinden biri" olduğunu bildirdi.

6.10.2020Dünya
Türkiye, Dünyanın kata kutusu olan Antarktikaya kalıcı üs kuruyor

Türkiye, Dünya'nın kata kutusu olan Antarktika'ya kalıcı üs kuruyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "4 yıl öncesine kadar hiç olmadığımız Antarktika’da, bugün kalıcı üs kuruyoruz. Zorlu beyaz kıta yolculuğunu belgeselleştirdik" dedi.

1.10.2020Teknoloji
Marsta güney kutbu yakınlarında dört yeraltı gölü keşfedildi

Mars'ta güney kutbu yakınlarında dört yeraltı gölü keşfedildi

Mars'ta güney kutbu yakınlarında dört yeraltı gölü bulunurken, bu göllerden birinin mevcudiyetine dair ilk sinyaller 2018'de alınmıştı.

1.10.2020Teknoloji
Bakan Varank: Antarktikada kalıcı üs kuruyoruz

Bakan Varank: Antarktika'da kalıcı üs kuruyoruz

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "4 yıl öncesine kadar hiç olmadığımız Antarktika'da, bugün kalıcı üs kuruyoruz. Zorlu beyaz kıta yolculuğunu belgeselleştirdik" dedi.

30.09.2020Gündem
‘Beyaz kıta’nın şifresi çözülüyor

‘Beyaz kıta’nın şifresi çözülüyor

Türk bilim insanlarının ‘Beyaz kıta’nın şifrelerini çözmek üzere çıktıkları 4’üncü Ulusal Antarktika Bilim Seferi’ni konu alan ‘Gezegenin Karakutusu: Antarktika’ belgeselinin ilk gösterimi, Emine Erdoğan’ın ev sahipliğinde Beştepe’de yapıldı.

25.09.2020Gündem
6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kıtaların Ve Okyanusların Konumu konu anlatımı

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kıtaların Ve Okyanusların Konumu konu anlatımı

Dünyanın farklı bölgelerinde pek çok değişik kıta ve okyanus bulunmaktadır. Ülkemiz de bu kıta ve okyanusların arasında yer almış bir ülkedir. Şimdi dünya çapındaki okyanus ve kıtaları inceleyeceğiz ve özelliklerine bakacağız. İşte 6. sınıf sosyal bilgiler kıtaların ve okyanusların Konumu konu anlatımı.

22.09.20206. SINIF
Asya Kaplan Sivrisineği nerelerde görüldü Asya kaplan sivrisineği ısırığının neden olduğu hastalıklar

Asya Kaplan Sivrisineği nerelerde görüldü? Asya kaplan sivrisineği ısırığının neden olduğu hastalıklar

Batı Nil Virüsü Ateşi, Zika Virüsü, Ensefalit, Sarı Humma gibi hastalıkları taşıma potansiyeline sahip Asya Kaplan Sivrisineği bu kez İstanbul’un çeşitli ilçelerinde görüldü. İstanbul’da Beykoz, Sarıyer, Zeytinburnu ve Arnavutköy’de görülen bu sivrisinekin alerjik reaksiyonları çok fazla oluyor. Kan emerken tükürük bezindeki proteinler kan emdiği sırada deri altı dokuya geçmekte. Bu da alerjik bir reaksiyona neden oluyor. Bu sinekler daha çok insan yapımı küçük su rezervlerinde yaşıyor. Bahçede bulunan saksıların dibindeki suda ya da süs havuzunda üreyebiliyorlar.

22.09.2020Gündem
Gezegenin Kara Kutusu: Antarktika belgeseli gün sayıyor

'Gezegenin Kara Kutusu: Antarktika' belgeseli gün sayıyor

Türk bilim insanlarının 4'üncü Ulusal Antarktika Bilim Seferi'ni konu alan 'Gezegenin Kara Kutusu: Antarktika' belgeselinin ilk gösterimi, TEKNOFEST etkinlikleri kapsamında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak.

22.09.2020Keyif
Gezegenin Kara Kutusu: Antarktika belgeseli ne zaman yayınlanacak

Gezegenin Kara Kutusu: Antarktika belgeseli ne zaman yayınlanacak?

Türk bilim insanlarının "Beyaz Kıta"nın şifrelerini çözmek üzere çıktıkları 4'üncü Ulusal Antarktika Bilim Seferi'ni konu alan "Gezegenin Kara Kutusu: Antarktika" belgeselinin ilk gösterimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın katılımıyla yarın gerçekleştirilecek.

22.09.2020Teknoloji
Gezegenin Kara Kutusu: Antarktika belgeseli ekranlara geliyor

'Gezegenin Kara Kutusu: Antarktika' belgeseli ekranlara geliyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Gezegenin Kara Kutusu: Antarktika" belgeselinin izleyicilerle ilk kez TRT ekranlarından buluşacağını bildirdi.

21.09.2020Teknoloji
Karbon emisyonlarındaki artış deniz seviyesini yükseltiyor

Karbon emisyonlarındaki artış deniz seviyesini yükseltiyor

Bilim insanları, küresel karbon emisyonlarındaki artışın sürmesi halinde, kutup bölgelerindeki eriyen buzulların, yüzyılın sonunda küresel deniz suyu seviyesini 39,3 santimetreye kadar artırabileceği uyarısında bulundu.

21.09.2020Teknoloji
Son dakika... Bakan Varank paylaştı İlk kez ekranlarda...

Son dakika... Bakan Varank paylaştı! İlk kez ekranlarda...

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank “Gezegenin Kara Kutusu: Antarktika" belgeseli izleyicilerle ilk kez TRT ekranlarında buluşacak. Türk bilim insanlarının Beyaz Kıta'daki serüvenini anlatan bu görsel şöleni sakın kaçırmayın!" dedi.

21.09.2020Haber
Son dakika... Bakan Varank paylaştı İlk kez ekranlarda...

Son dakika... Bakan Varank paylaştı! İlk kez ekranlarda...

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank “Gezegenin Kara Kutusu: Antarktika" belgeseli izleyicilerle ilk kez TRT ekranlarında buluşacak. Türk bilim insanlarının Beyaz Kıta'daki serüvenini anlatan bu görsel şöleni sakın kaçırmayın!" dedi.

21.09.2020Ekonomi
4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi belgeseli ekranlara geliyor

4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi belgeseli ekranlara geliyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi'nin detaylarının yer aldığı belgeselin, bu yıl Teknofest kapsamında TRT ekranlarında yayınlanacağını belirterek, "Gezegenin karakutusu Antarktika'nın şifrelerini Türk bilim insanları çözüyor." ifadelerini kullandı.

18.09.2020Teknoloji
3. Sınıf Fen Bilimleri Dünyanın Yapısı konu anlatımı

3. Sınıf Fen Bilimleri Dünya'nın Yapısı konu anlatımı

Üzerinde yaşadığımız gezegen dünyadır. Dünya'nın yapısını, yaşamı bilmek için de oldukça önemlidir. Dünya farklı katmanlardan oluşan bir gezegendir. Bu sebeple her öğrencinin üzerinde yaşadığımız dünya ile ilgili bilgi sahibi olması gerekmektedir. 3. Sınıf Fen Bilimleri dersi çerçevesinde de dünya ile ilgili kazanımlar bulunmaktadır. 3. Sınıf Fen Bilimleri dersi dünyanın yapısı konu anlatım ile ilgili detayları yazımızda derledik.

17.09.20203. SINIF
7. Sınıf Türkçe Büyük Harflerin Kullanıldığı Yerler konu anlatımı

7. Sınıf Türkçe Büyük Harflerin Kullanıldığı Yerler konu anlatımı

Kullanıldıkları yerlere bağlı olarak Türkçedeki bazı kelimeler büyük harfle başlar. Bu kelimelerin büyük harfle başlamaları bazı kurallar üzerinden gerçekleşir. Şimdi bu kuralları öğreneceğiz ve hangi kelimelerin büyük harfle başladığına bakacağız. İşte 7. sınıf Türkçe büyük harflerin kullanıldığı yerler konu anlatımı.

14.09.20207. SINIF
Kritik rapor yayımlandı: Tehlikeli seviyelere ulaşabilir

Kritik rapor yayımlandı: "Tehlikeli" seviyelere ulaşabilir

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), atmosferdeki sera gazı salınımının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen rekor seviyede olduğu ve küresel sıcaklık artışının gelecek 5 yılda 2,7 santigrat derece artışla "tehlikeli" seviyelere ulaşabileceği uyarısında bulundu.

9.09.2020Dünya
Çabuk büyüyen ağaçlar erken ölüyor

Çabuk büyüyen ağaçlar erken ölüyor

Sıklıkla rock yıldızlarının yaşam biçimlerini anlatan "hızlı yaşa genç öl" sözünün bazı ağaçlar için de geçerli olduğu ortaya çıktı.

9.09.2020Teknoloji
Dünya üzerinde 30 yıldan kısa sürede 28 trilyon ton buzul eridi

Dünya üzerinde 30 yıldan kısa sürede 28 trilyon ton buzul eridi

Leeds ve Edinburgh üniversiteleriyle University College London'da görevli bilim insanlarının yaptığı araştırma, yeryüzünde 30 yıldan kısa sürede 28 trilyon ton buzulun eridiğini ortaya koydu.

24.08.2020Teknoloji
Grönlanddaki buz tabakasında 2019da rekor erime kaydedildi

Grönland'daki buz tabakasında '2019'da rekor erime' kaydedildi

Grönland'da buz tabakasının 223 milyar tonu Temmuz 2019'da eridi.

21.08.2020Dünya
Türkiyedeki erozyon sahaları kayıt altına alınacak

Türkiye'deki erozyon sahaları kayıt altına alınacak

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ’lü) bilim insanları, yamaçlardaki bitki yeşillenmesini inceledi. Araştırmanın sonucunda Türkiye’nin erozyon sahaları kayıt altına alınacak. Böylece erozyon ve çölleşme ile ilgili mücadelede yeni bir dönem başlayacak.

11.08.2020Teknoloji
Güney Kutbunda imparator penguenlere ait yeni üreme alanları tespit edildi

Güney Kutbu'nda imparator penguenlere ait yeni üreme alanları tespit edildi

Güney Kutbu'na ait uydu görüntülerinde imparator penguenlere ait yeni üreme alanları tespit edildi. Bu tespit doğal yaşam koruma grupları tarafından memnuniyetle karşılandı.

6.08.2020Teknoloji
4. Sınıf Sosyal Bilgiler Diğer Ülkeler konu anlatımı

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Diğer Ülkeler konu anlatımı

Dünyada 7 kıta bulunur. Antarktika dışındaki diğer kıtalarda birçok ülke yer alır. Bu ülkelerin bayrakları, dilleri ve kültürel alışkanlıkları birbirinden farklıdır. Ülkelerin konumu iklim şartlarını ve coğrafi özelliklerini belirler. 4. sınıflar için diğer ülkeler konusunu anlattık.

20.07.20204. SINIF
Küresel ısınma için büyük araştırma Türkiyeden başlıyor

Küresel ısınma için büyük araştırma Türkiye'den başlıyor

Tatlı su gölleri alanındaki araştırmalarıyla bilim dünyasında önemli yere sahip Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Jeppesen, TÜBİTAK 2232 Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı kapsamında desteklenen projenin yürütücülüğü için Türkiye'yi seçti.

16.07.2020Seyahat
Küresel ısınma için büyük araştırma Türkiyeden başlıyor

Küresel ısınma için büyük araştırma Türkiye'den başlıyor

Tatlı su gölleri alanındaki araştırmalarıyla bilim dünyasında önemli yere sahip Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Jeppesen, TÜBİTAK 2232 Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı kapsamında desteklenen projenin yürütücülüğü için Türkiye'yi seçti.

16.07.2020Teknoloji
Antarktikadaki bitkilerin yakın zamanda yaşamaya başladığı belirlendi

Antarktika'daki bitkilerin yakın zamanda yaşamaya başladığı belirlendi

3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi'nde 8 farklı lokasyondan elde edilen ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde koruma altına alınan 2 bitki türünün, genom büyüklüklerinden yola çıkılarak kıtada yakın bir tarihte yaşamaya başladığı tespit edildi.

16.07.2020Teknoloji
Güney Kutbu alarm veriyor: Üç kata çıktı

Güney Kutbu alarm veriyor: Üç kata çıktı!

Güney Kutbu'nda sıcaklığın küresel ortalamaya göre üç kat daha fazla yükseldiği tespit edildi.

30.06.2020Teknoloji
TÜBİTAK MAM test ve analiz hizmetlerinde 5 kıtaya ulaştı

TÜBİTAK MAM test ve analiz hizmetlerinde 5 kıtaya ulaştı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM), test ve analiz hizmetleriyle geniş bir coğrafyada hizmet veriyor.

26.06.2020Ekonomi
TÜBİTAK, Antarktika kıtasında da bilimsel çalışmalar yapıyor

TÜBİTAK, Antarktika kıtasında da bilimsel çalışmalar yapıyor

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Marmara Araştırma Merkezi (MAM), test ve analiz hizmetleriyle geniş bir coğrafyada hizmet veriyor.

26.06.2020Teknoloji
Bilim insanları 68 milyon yıllık fosil yumurtanın esrarını çözmeye çalışıyor

Bilim insanları 68 milyon yıllık fosil yumurtanın esrarını çözmeye çalışıyor

Futbol topu büyüklüğündeki 68 milyon yıllık yumurtanın, bugün Antarktika olan bölgede dinozorlar döneminde yaşamış bir deniz sürüngenine ait olabileceği bildirildi.

19.06.2020Teknoloji
Antarktikada Çevre Koruma Protokolünün Uygulanmasına Dair Yönetmelik yayımlandı

Antarktika'da Çevre Koruma Protokolü'nün Uygulanmasına Dair Yönetmelik yayımlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan Antarktika'da Çevre Koruma Protokolü'nün Uygulanmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

15.06.2020Teknoloji
Sudaki hayat ona emanet

Sudaki hayat ona emanet

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye temsilciliği, deniz ve okyanuslardaki canlılığın korunması konusuna dikkat çekmek için serbest dalış dünya ve Türkiye rekortmeni milli sporcumuz Şahika Ercümen’i ‘Sudaki Yaşam Savunucusu’ ilan etti.

9.06.2020Gündem
Şahika Ercümene büyük onur

Şahika Ercümen'e büyük onur!

UNDP Türkiye, Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen’i ‘Sudaki Yaşam Savunucusu’ ilan etti.

8.06.2020Diğer
Korkulan oldu Yok oluyor...

Korkulan oldu! Yok oluyor...

Antarktika’daki 'Kıyamet Günü' buzulu neden hızla eriyor? Bilim insanları bu sorunun yanıtını arıyor...

4.06.2020Teknoloji
Cumhurbaşkanı Erdoğandan Tütüne Hayır Gününde önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Tütüne Hayır' Günü'nde önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Tütüne Hayır' Günü'nde gençlere hitap etti. Koronavirüs tedbirleri kapsamında eğlence mekanları ve nargile kafelerin kapalı kalmaya devam edeceğini belirtip, "Eğlence mekanları ile nargile içilen yerler bir süre daha kapalı kalmaya devam edecektir. Para kazanma hırsının insani değerlerin hatta insan hayatının önüne geçtiği tuhaf zamanlarda yaşıyoruz" dedi.

31.05.2020Gündem
Tranquilo ne demek Survivorda geçen tranquilo nedir

Tranquilo ne demek? Survivor'da geçen 'tranquilo' nedir?

Tranquilo terimi Survivor yarışmasıyla bir kez daha gündeme geldi. Galibiyet mutluluğunu her fırsatta 'tranquilo' kelimesiyle kutlayan Gönüllüler yarışmacısı Berkan, fark etmeden Acun Ilıcalı'nın üstüne doğru yürümüş, bu sahne Survivor 2020 izleyicilerinin hafızasını kazınmıştı. Berkan o günden beri 'tranquilo' terimini çok sık kullanıyor. Peki, tranquilo ne demek? Survivor'da geçen 'tranquilo' nedir?

24.05.2020Televizyon
Adlarını kutup araştırmacısının eşinden alan Adelie Penguenleri

Adlarını kutup araştırmacısının eşinden alan Adelie Penguenleri

İmparator pengueninin yanında Antarktika kıtasının ana bölümünde görülen tek penguen türü olan Adelie pengueni (Pygoscelis adeliae) adını, Fransız kutup araştırmacısı Ju les Dumont d'Urville'in eşi Adelie 'den alıyor.

22.05.2020Seyahat
Antartikadaki eriyen kar yüzeyi yosun örtüleriyle kaplanıyor

Antartika'daki eriyen kar yüzeyi yosun örtüleriyle kaplanıyor

Bilim insanları Antartika kıtasında eriyen kar yüzeyinde yosun örtüleri ortaya çıktığını belirledi.

21.05.2020Teknoloji

Yazar Sonuçları

Pandemide çöp teneksini karıştırırken gördüğüm şey

Neden durup dururken Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile sohbet ettim.

29.08.2020

Milyarderlerin uzay yarışı

SpaceX’in uzaya astronot taşıyan ilk özel şirket olması az bir başarı değil! Ancak uzayı kolonileştirmek için milyarderlerin birbiriyle yarışması akıllara birçok soru getiriyor: Elon Musk ve Jeff Bezos’un bu işten çıkarı ne? Neden Dünya’yı daha iyi bir yere dönüştürmek için para harcamıyorlar?

7.06.2020