EKSTRA
MENÜ

Kuru Üzüm

Kuru Üzüm haberleri sayfasında güncel ve son dakika Kuru Üzüm hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 4.000 Kuru Üzüm haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Kuru Üzüm Haberleri

Tarım Kredi Kooperatif Marketlerin 500üncü şubesi açıldı

Tarım Kredi Kooperatif Marketler"in 500'üncü şubesi açıldı

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (Tarım Kredi) Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, üreticilerden aldıkları ürünleri Tarım Kredi Kooperatif Marketler aracılığıyla tüketicilere ulaştırdıklarını belirterek, "500'üncü şubesini açtığımız Tarım Kredi Kooperatif Market, üreticilerimizin ve vatandaşlarımızın beklenti ve talepleri sonucu ortaya çıkmıştır." dedi.

15.10.2021Ekonomi
Arçelik Multi Şef Profesyonel Mutfak Makinesi Kullanmanın Püf Noktaları

Arçelik Multi Şef Profesyonel Mutfak Makinesi Kullanmanın Püf Noktaları

Arçelik Multi Şef; mutfakta harikalar yaratan mutfağının şeflerine uzun süre kullanım, dayanıklılık ve yüksek performans sunan profesyonel mutfak makinesidir.

Nokul tarifi ve püf noktaları: Kıyır Kıyır Bafra nokulu nasıl yapılır

Nokul tarifi ve püf noktaları: Kıyır Kıyır Bafra nokulu nasıl yapılır?

Bafra, Sinop, Isparta gibi yörelere özel bir tarif olan nokul tatlı ve tuzlu şekilde hazırlanabiliyor. Kıymalı, peynirli, cevizli çeşitleri bulunan nokul tarifinin birazdan Bafra usulü kıyır kıyır olanına eşlik etmeye hazırsanız, işte nokul tarifi ve malzemelerimiz sizlerle…

Ticaret borsasında ilk ürün heyecanı

Ticaret borsasında ilk ürün heyecanı

Tarım sektörünün gelişimine katkı sağlamak, üretimi ve üreticiyi teşvik etmek amacıyla, İzmir Ticaret Borsası tarafından yaklaşık 100 yıldır düzenlenen geleneksel ‘İlk Ürün ve Sezon Açılış Törenleri’ kapsamında 2021/22 Sezonu ‘Çekirdeksiz Kuru Üzüm ve Kuru İncir İlk Ürün ve Sezon Açılış Töreni’, pandemi koşulları sebebiyle alınan önlemler kapsamında, sınırlı katılım ile Borsa’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

6.10.2021Ekonomi
Kiraz nasıl kurutulur ve saklanır Evde taze kiraz kurusu nasıl yapılır ve kiraz yaprağı ile sapı kurutma

Kiraz nasıl kurutulur ve saklanır? Evde taze kiraz kurusu nasıl yapılır ve kiraz yaprağı ile sapı kurutma

Meyve verebilen ağaçlar insanların eski dönemlerden bu yana dikkatini çekmiş olan bir konu olmaktadır. Meyve ağaçlarının lezzetli meyveleri, yer aldıkları alanları daha ilgi çekici hale getirmiştir insanlar da bu ağaçlara yakın olan yerlere ikamet etmeye başlamışlardır. Önemli özelliklere sahip olan meyvelerden bir tanesi de kirazdır. Özellikle kirazın nasıl kurutulabileceği ve kurutma yöntemleri sık sık merak edilmektedir. Sizin için evde kirazın nasıl kurutulacağını ve saklanacağını, bununla birlikte kiraz sapının da nasıl kurutulabileceğini detayları ile derledik.

5.10.2021Lezizz
Üreticiden markete fiyat farkı 3.5 kat

Üreticiden markete fiyat farkı 3.5 kat

Türkİye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, eylül ayında üretici ile market arasındaki fiyat farkının 3.5 kata ulaştığını bildirdi.

2.10.2021Ekonomi
Üzüm suyu faydaları nelerdir ve neye iyi gelir Kuru, yaş, çekirdekli ve kırmızı üzümün cilde, vücuda ve karaciğere faydaları

Üzüm suyu faydaları nelerdir ve neye iyi gelir? Kuru, yaş, çekirdekli ve kırmızı üzümün cilde, vücuda ve karaciğere faydaları

Üzümün kurutulmuş haline kuru üzüm ismi verilir. Kuru üzümün insan vücuduna çok sayıda faydası vardır. Faydaları saymakla bitmeyen bu mucizevi besin, halk arasında kan yapıcı etkisi olduğundan dolayı ülkemizde tüketimi çok yaygındır. Mucizevi bir besin olan kuru üzüm, içinde yer alan vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bulunduran besin doğanın bize sunduğu bir hediyedir. Üzüm suyu faydaları nelerdir ve neye iyi gelir detayları ile derledik.

30.09.2021İyi Yaşam
Patatesler fırından, kekler badem unundan...

Patatesler fırından, kekler badem unundan...

Yüz yüze eğitim başladı; şimdi anne-babalar en çok çocuklarının beslenme çantasını düşünüyor. Yeterli ve dengeli beslenme, onların eğitime odaklanmaları için ihtiyaç duydukları enerjiyi de sağlar. Bunun için kantindeki hazır gıdalar ve fast food ürünler yerine, çantalarındaki sağlıklı alternatifleri seçmeleri lazım. O alternatifler neler olabilir?

25.09.2021Lezzetli Hayat
TMOdan kuru üzüm üreticisine 15 milyon liralık ödeme

TMO'dan kuru üzüm üreticisine 15 milyon liralık ödeme

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal "Gözlemlerimize göre 9 numara üzüme verilen 13 lira, üretici tarafından memnuniyetle karşılanmış. TMO fiyatı, taban, referans, eşik fiyattır. Bunun altında üzümlerini kesinlikle satmasınlar" dedi.

18.09.2021Ekonomi
TMO çekirdeksiz kuru üzüm alım fiyatarını açıkladı

TMO çekirdeksiz kuru üzüm alım fiyatarını açıkladı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Bandırmalı çekirdeksiz kuru üzüm, 6111 (10 numara) için 14 lira, 6112 (9 numara) için 13 lira, 6113 (8 numara) için 12.50 lira, 6114 (7 numara) için 12 lira fiyat belirledi.

7.09.2021Ekonomi
Aşure Kilo Aldırır Mı İşte Aşurenin Kalorisi ve Besin Değeri

Aşure Kilo Aldırır Mı? İşte Aşurenin Kalorisi ve Besin Değeri

Her yıl hicri takvime göre Muharrem ayının 10. günü başlayan aşure günü Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden ve adetlerindendir. Ancak içerisinde yaklaşık 45 bakliyat ve yemişin olduğu aşurenin kilo aldırıp aldırmadığı da özellikle diyet yapanla için merak konusu. Aslında doyurucu ve faydalı olan aşurenin besin değeri nedir, şekersiz yapılırsa kilo aldırır mı, kaç porsiyon yenmeli? İşte aşure ile ilgili merak edilen detaylar…

20.08.2021Diyet Rehberi
Aşure tarifi: Kolay aşure malzemeleri ve yapılışı hakkında püf noktaları

Aşure tarifi: Kolay aşure malzemeleri ve yapılışı hakkında püf noktaları

Aşure tarifi, Muharrem ayının içerisinde idrak edilen bu günü feyziyle geçirmek isteyen Müslümanların araştırdığı konu oluyor. Bol malzemeli olanı makbul olan aşure, genellikle 41 çeşit malzeme içermesi ile rivayet edilmektedir. Ancak 41 çeşit malzeme yerine, tuz, bal ve süt de eksikliği tamamlayabiliyor. İşte, aşure tarifi, malzemeleri ve yapılışı hakkında merak edilen bazı bilgiler

18.08.2021Lezizz Menüler
İnositol nedir, ne işe yarar İnositol içeren besinler, yiyecekler ve gıdalar..

İnositol nedir, ne işe yarar? İnositol içeren besinler, yiyecekler ve gıdalar..

İnsan vücudunun gereksinim duyduğu pek çok vitamin bulunur. Bu vitaminler oldukça önemli bir takviye şeklinde çeşitli besinler yardımı ile alınabilir. Sağlık açısından bakıldığında gerekli görülebilen vitaminleri tam olarak almadığınız zaman çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir. Bunun için çok daha dikkatli olmak gerekir. İnositolun ne demek olduğunu, bu maddenin ne işe yaradığını ve inositol maddesinin hangi besinlerde bulunmakta olduğunu detayları ile derledik.

17.08.2021Araştırma
Demir eksikliği nedir, nasıl giderilir Demir eksikliğine ne iyi gelir

Demir eksikliği nedir, nasıl giderilir? Demir eksikliğine ne iyi gelir?

Demir önemli bir diyet mineralidir. Günlük yaşam için enerji sağlamak için gerekli olan kanınızdaki oksijenin taşınması da dahil olmak üzere çeşitli vücut işlevleri için gereklidir. Peki, demir eksikliği nedir, demir eksikliği nasıl giderilir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

16.08.2021Araştırma
Aşure kaç malzeme ile yapılmalı, hangi malzeme ne zaman eklenmeli Aşurenin yapımında önemli tüyolar

Aşure kaç malzeme ile yapılmalı, hangi malzeme ne zaman eklenmeli? Aşurenin yapımında önemli tüyolar

Hicri takvime göre Muharrem ayının 10. Günü hazırlanan aşurenin yapımıyla ilgili araştırmalara başlandı. Çeşitli bakliyat ve malzemelerle hazırlanan geleneksel lezzetimiz aşure için, herkes sevdiklerine en iyisini sunmak istiyor. Peki, Aşure kaç malzeme ile yapılmalı, hangi malzeme ne zaman eklenmeli? Aşurenin yapımında önemli tüyolar…

Aşure malzemeleri nelerdir, nasıl yapılır Tam ölçülü aşure tarifi ve yapımı için püf noktaları

Aşure malzemeleri nelerdir, nasıl yapılır? Tam ölçülü aşure tarifi ve yapımı için püf noktaları

Yaklaşmakta olan Muharrem ayıyla birlikte bu ayı özel kılan aşure tarifi ve yapımı araştırılmaya devam ediyor. Özenle hazırlanan aşure malzemeleriyle birlikte bu geleneksel lezzet komşularla paylaşılıyor ve evlere bereket katıyor. Pek çok malzemeden oluşan aşure tarifinin yapılışı oldukça zaman alıyor ve bunun yanında tam ölçüsünü tutturmak da maharet istiyor. Peki, Aşure malzemeleri nelerdir, nasıl yapılır? İşte, tam ölçülü aşure tarifi ve yapımı için püf noktaları…

Her tarifte farklı bir hikâye...

Her tarifte farklı bir hikâye...

Türk, Suriyeli ve Iraklı kadınlar, ailelerinden yadigâr kalan ve nesilden nesile aktarılan 141 yemek tarifini bir kitapta topladı. ‘Yadigâr’da kadınlar tariflerin yanı sıra hangi özel günlerde ve sofralarda yer aldığına dair bilgi veriyor, yemeklerin hikâyesini anlatıyor.

Şoför Ali hiç unutulmadı

'Şoför Ali' hiç unutulmadı

Yaşamı boyunca Mesela Muzaffer ve Mahallenin Muhtarları da dahil birçok film ve dizide rol alan sanatçı, ardında bıraktığı eserlerle anılıyor.

27.07.2021Keyif
Ege İhracatçı Birliklerinin Güney Koreye ihracatı yüzde 102 arttı

Ege İhracatçı Birlikleri'nin Güney Kore'ye ihracatı yüzde 102 arttı

Ege İhracatçı Birlikleri tarafından Güney Kore'ye yapılan ihracatın bu yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 102 artışla 44,8 milyon dolara yükseldiği bildirildi.

24.07.2021Ekonomi
Demir eksikliğine ne iyi gelir ve nasıl geçer Demir eksikliği neden olur Evde demir eksikliğine iyi gelen besinler, yiyecekler, bitkisel çözümler ve doğal yollar

Demir eksikliğine ne iyi gelir ve nasıl geçer? Demir eksikliği neden olur? Evde demir eksikliğine iyi gelen besinler, yiyecekler, bitkisel çözümler ve doğal yollar

Demir, hücrelerin başta enerji üretiminde olmak üzere birçok enzimin yapısında önemli rol oynar. Demir eksikliği de vücudun ihtiyaç duyduğu demirin karşılanmaması durumunda ortaya çıkar. Bununla birlikte baş ağrısı ve kansızlık gibi sonuçları da olabilir. Demir eksikliğine iyi gelen bitkisel yiyecekler, besinler ve çaylar sayesinde evde doğal yollarla çözüm üretilebilir. Peki demir eksikliği nasıl geçer? Evde demir eksikliğine ne iyi gelir? İşte demir eksikliği nedenleri ve demir eksikliğine iyi gelen bitkisel ve doğal öneriler...

14.07.2021Sağlık
Kansızlık neden olur, nasıl giderilir Aşırı kansızlık belirtileri ve birebir iyi gelen yiyecekler

Kansızlık neden olur, nasıl giderilir? Aşırı kansızlık belirtileri ve birebir iyi gelen yiyecekler

Anemi halk dilinde bilinen adıyla kansızlık pek çok sağlık sorununu beraberinde getirir. Kansızlık, vücudumuzun ihtiyacı olan oksijeni taşıyan kırmızı kan hücre yoğunluğunun azalmasıdır. Bu sorun kan eksikliğine, hatta aşı kansızlığa neden olurken ten rengini de etkilediği görülmektedir. Kansızlık sorununu yaşayan kişilerin, tedavisi için mutlaka aşağıda belirteceğimiz belirtileri göz önünde bulundurarak bir uzmana danışması gerekir. Bunun yanında evde doğal ve bitkisel yiyeceklerle de kan eksikliği sorununa doktor kontrolü eşliğinde takviye yapılması mümkündür. Peki, kansızlık (anemi) neden olur, nasıl giderilir? Kansızlığa ne iyi gelir? İşte, aşırı kansızlık belirtileri ve birebir iyi gelen yiyecekler

12.07.2021Sağlık
Rüyada Kuru Üzüm Görmek Ne Anlama Gelir Rüyada Kuru Üzüm Almak Ve Yemek Anlamı

Rüyada Kuru Üzüm Görmek Ne Anlama Gelir? Rüyada Kuru Üzüm Almak Ve Yemek Anlamı

İnsanlar her zaman rüyaları bir şekilde yorumlamaya çalıştılar. Eski toplumların masallarından karmaşık teorilere kadar, insanların onları analiz etme yolları gelişmeye devam etmektedir. Rüya yorumları ise günümüzde çok daha net ve belirgin şekilde analiz edilmektedir. İşte, tüm detaylar.

10.07.2021Mahmure
Kuru üzümün faydaları nelerdir  Kuru üzümün kalorisi ve besin değerleri

Kuru üzümün faydaları nelerdir? Kuru üzümün kalorisi ve besin değerleri

Kuru üzüm, hem yetişkin hem de çocuk sağlığı için faydalı bir besin. Antioksidan deposu olan kuru üzüm, aynı zamanda mineral ve demir açısından da zengin. Ayrıca hem diş hem de göz sağlığına etkileri var. Peki kuru üzümün faydaları nelerdir? İşte kuru üzümün kalorisi ve besin değerleri...

22.06.2021Sağlık
Aç kalmaktan kaçının, kendinize hiçbir yiyeceği yasaklamayın

Aç kalmaktan kaçının, kendinize hiçbir yiyeceği yasaklamayın

Bugünlerde nereye baksak çeşit çeşit zayıflama listeleri... Her yaz aynı şey... Demek ki diyetler yapılıyor sonra da verilenler geri alınıyor. Eğer siz de her yaz diyete girmekten sıkıldaysanız beslenme uzmanları Elif Nida Zafer ve Berrin Yiğit’in diyet yapıyormuşuz gibi hissetirmeyen önerilerine göz atın. Fazla kiloları kalıcı şekilde vermenin kişiye özel, sürdürülebilir beslenme ilkeleriyle mümkün olduğunu anlatıyorlar. Yiğit her yeni bilgiyi araştırmamızı söylüyor, Zafer’se “İki dilim pizzadan zarar gelmez ama haftada iki ‘kaçamağı’ aşmayın” diyor.

Avrupanın ithal ettiği organik tarım ürünlerinin yüzde 7si Türkiyeden

Avrupa'nın ithal ettiği organik tarım ürünlerinin yüzde 7'si Türkiye'den

Türkiye, 8 ürünle başladığı organik tarım faaliyetlerini geçen yıl itibarıyla 235 ürüne çıkarırken, bu alanda Avrupa'nın ithal ettiği ürünlerin yüzde 7'sini karşılar hale geldi.

10.06.2021Ekonomi
Kuru meyve trendi dünyada yükselişte

Kuru meyve trendi dünyada yükselişte

ULUSLARARASI Kuru ve Kabuklu Meyveler Kongresi (International Nut and Dried Fruit Council-INC), tarafından 25-27 Mayıs’ta gerçekleşen 2021 INC 3D Çevrimiçi Konferansı tamamlandı. Konferans, dünyanın 70’ten fazla ülkesinden kuru ve kabuklu meyve endüstrisindeki bin 300’den fazla sektör profesyonelini bir araya getirdi.

6.06.2021Ekonomi
Kuru üzüm, incir ve kayısıda ihracat 798 milyon dolara ulaştı

Kuru üzüm, incir ve kayısıda ihracat 798 milyon dolara ulaştı

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, Türkiye'nin önde gelen tarımsal ihracat ürünlerinden çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru incirde sezon başından bu yana ihracatın 798 milyon dolar olarak gerçekleştiğini kaydetti.

1.06.2021Ekonomi
‘Çiftçimiz süreçten güçlenerek çıktı’

‘Çiftçimiz süreçten güçlenerek çıktı’

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Paramız var ithal ederiz” söyleminin pandemiyle rafa kalktığını, pandemi sonrasında, “Yerli ve milli üretimi destekliyoruz” yaklaşımının öne çıktığını söyledi. Eskinazi, “Pandemiyle birlikte sağlıklı gıdaya talep arttı. Bu süreçten Türk çiftçisi güçlenerek çıktı” dedi.

26.05.2021Ekonomi
Covid-19’un az bilinen yan etkileri... Akciğer ve böbrekler dışında, şimdi de...

Covid-19’un az bilinen yan etkileri... Akciğer ve böbrekler dışında, şimdi de...

Koronavirüsün vücutta yol açtığı hasarlar hâlâ araştırılıyor. Virüsün, akciğerler, böbrekler ve bağırsaklar da dahil olmak üzere birçok organa etki ettiğine dair birçok araştırma yayımlandı. Bu yaygın etkilerin yanında, daha nadir sonuçlar da meydana gelebiliyor. Peki oluşan hasarlar kalıcı mı? Uzmanlar hurriyet.com.tr’ye anlattı…

24.05.2021Gündem
Papağan Ne Yer Papağanlar Nasıl Beslenir Ve En Çok Sevdiği Besinler Neler

Papağan Ne Yer? Papağanlar Nasıl Beslenir Ve En Çok Sevdiği Besinler Neler

Hayvanlar, doğada bulunan canlı türlerinden biridir. Kendi içinde yüzlerce türe ayrılır. Türlerinden biri kuşlardır. Kuşlarda kendi içerisinde farklı cinslere ayrılmaktadır. İri kuşlardan biri olan papağanlarda kuş cinsi içerisinde evcilleştirilmiş olup hatta konuşabilen bir kuştur. Bu yüzden her daim merak konusu olur. Özellikle papağan besleyenler daha detaylı araştırma içerisine irerler. Çünkü papağanlar her şeyi yemezler. Peki, papağan ne yer nasıl beslenir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

3.05.2021Araştırma
Bakan Pakdemirli, İzmirde hayata geçirecekleri 35 projeyi açıkladı

Bakan Pakdemirli, İzmir'de hayata geçirecekleri 35 projeyi açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir'de hayata geçirecekleri 35 projenin kent ekonomisine bu seneki katkısının 200 milyon lira olacağını bildirdi.

19.04.2021Ekonomi
Kuru üzüm hoşafı tarifi: Kuru üzüm hoşafı nasıl yapılır

Kuru üzüm hoşafı tarifi: Kuru üzüm hoşafı nasıl yapılır?

Kuru üzüm hoşafı, kısa sürece kolayca hazırlanan nefis bir içecek. Pilavın ya da makarnanın yanına da çok yakışıyor. Sofranızda ferahlatıcı bir şeylere yer vermek isterseniz, harika bir alternatif. Peki kuru üzüm hoşafı nasıl yapılır? Püf noktaları ile kuru üzüm hoşafı tarifi

Ballı mahmudiye nasıl yapılır İşte ballı mahmudiye tarifi

Ballı mahmudiye nasıl yapılır? İşte ballı mahmudiye tarifi

Ballı mahmudiye, Osmanlı mutfağından nefis bir yemek. Ekşi, tatlı ve baharatlı tadıyla favorilerinizden biri haline gelecek. Özellikle misafir sofralarınızda mutlaka yer vermelisiniz. Peki ballı mahmudiye nasıl yapılır? İşte ballı mahmudiye tarifi...

Üzüm Çekirdeği Nedir Ve Neye İyi Gelir Üzüm Çekirdeği Faydaları

Üzüm Çekirdeği Nedir Ve Neye İyi Gelir? Üzüm Çekirdeği Faydaları

Günümüzde pek çok besinin sağlığa faydaları bulunmaktadır. Özellikle pek çok yöntem ile elde edilen üzümlerin çekirdekleri de yüksek besin değerine sahiptir. Üzüm çekirdeği de pek çok yerde kullanılır. Üzüm çekirdeği nedir ve neye iyi gelir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Ramazan şerbeti nasıl yapılır İşte püf noktalarıyla Ramazan şerbeti tarifi

Ramazan şerbeti nasıl yapılır? İşte püf noktalarıyla Ramazan şerbeti tarifi

İftar sofralarının olmazsa olmazlarından biri de Ramazan şerbeti... Ancak bu ferahlatan lezzetli içeceği Ramazan ayı dışında da hazırlayabilirsiniz. İster meyvelerle isterseniz de reyhanlı tercih edebilirsiniz. Peki Ramazan şerbeti nasıl yapılır? İşte püf noktalarıyla Ramazan şerbeti tarifi...

Demir eksikliği neden olur, belirtileri nelerdir İşte demir eksikliğini gideren besinler

Demir eksikliği neden olur, belirtileri nelerdir? İşte demir eksikliğini gideren besinler

Demir, hücrelerimizde başta enerji üretiminde olmak üzere birçok enzimin yapısında önemli rol oynuyor. Demir eksikliği de vücudun ihtiyaç duyduğu demirin karşılanmaması durumunda ortaya çıkıyor. Ayrıca dünyada en sık görülen kansızlık türü olan demir eksikliği anemisinin de sebebi. Peki demir eksikliği neden olur, belirtileri nelerdir? İşte demir eksikliğini gideren besinler...

5.04.2021Sağlık
Goji berry nedir, nerede yetişir İşte, Goji berry faydaları ve zararları

Goji berry nedir, nerede yetişir? İşte, Goji berry faydaları ve zararları

Goji berry halk arasında bilinen adıyla kurt üzümü, vitamin ve mineraller açısından zengin içeriğiyle son dönemlerin aranan meyveleri arasında yer alıyor. Peki, ünü dünyaya yayılmış 'Goji berry' meyvesi nedir, nerede yetişir? İşte, Goji berry faydaları ve zararları…

31.03.2021Sağlık

Yazar Sonuçları

Ayakkabılarını çıkart, sempozyuma gir

Sempozyum, bilgi alışverişinin zirvede olduğu bir etkinlik türü. Geçmişi köklü. Hem de hiç tahmin edilemeyecek bir yerden geliyor.

22.10.2021

Pişirmesi saatler, hatta günler sürüyor...

Otantik Meksika mutfağının en popüler yemeği mole, içinde etten çikolataya 30’dan fazla malzeme kullanılan bir karışım. Şef Enrique Olvera’nın “Annemin mole’siyle yeni mole” isimli yemeği hayatımda tattığım en iyi yemekler arasında ilk 10’a girecek kadar başarılıydı. Benim mole aşkımı da zaten bu yemek başlattı.

2.10.2021

İstanbul: Herkesin gözü onun üstünde

Tüm yurdun en özel tatlarını İstanbul’da bulmak mümkün. Nasıl olmasın; birçoğu sentezlenerek zamanla kente özgü birer lezzete dönüşmüş... Kentin mutfağı, kültürü kadar zengin.

18.09.2021

Eylül bereketi

Sonbahar Ege için bereket demektir.

6.09.2021

Yağ kaybı sağlayan yaza özel diyet

Sizin için hazırladığım diyet ile yaz ayına hazırlanın...

24.06.2021

İpin ucunu bırakmayalım

Bildik bir cümle ama yine de tekrarlamakta fayda var: SAĞLIĞIMIZ EN ÖNEMLİ VARLIĞIMIZ.

5.06.2021

Bir karpuzun öğrettikleri

Henüz ilkokul çağında bir çocuktum. Perşembe günleri babamın Yalova Çınarcık’taki mobilya dükkânının önüne pazar kurulurdu. Cadde boyunca uzayan pazardan insanlar gelir geçer, bağırışların arasında renkli görüntüler göze çarpardı. Severdim o hengâmeyi.

4.06.2021

Çorbada tuzumuz olsun

Ramazan sofralarında yemeğe geçmeden evvel çorba içeriz. Çorba Türk mutfağının en önemli başlangıcıdır. Kültürümüze o kadar geçmiştir ki ‘Tekkeyi bekleyen çorbayı içer’ diyerek sabrın, azmin ve gayretin mükafatı olarak karşılığında alacağımız ödülü simgeler.

2.05.2021

Antikora takılmayın

Pandemide hastalığı geçirenlerin de, korunmak için aşı yaptıranların da en çok merak ettikleri konu “bağışıklıklarına yetecek düzeyde antikor üretip üretmedikleri” oluyor.

24.04.2021

Zeytin ağacına güzelleme

Pek çok din, kültür ve söylencede yeri olan zeytin, bir kültürdür. Zeytin ağacı yetiştiği her coğrafyada kendi güçlü kültürüyle hakimiyet kuran müthiş bir bitkidir...

4.04.2021

Kapıları tırmalayan benim

Evlerini kediyle paylaşanlar, zaman zaman insanın sinirini hoplatan şu manzarayı bilirler: Kediler kapalı kapılar ardında durmanıza asla izin vermezler. Takıntılı şekilde kapıyı açmaya, ya da siz açana kadar kapı önünde ağlamaya, beklemeye devam edebilirler.

27.03.2021