EKSTRA
MENÜ

Kestane

Kestane ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kestane haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.236 Kestane haberi bulunmuştur.

Kestane Haberleri

Türkiye bu ürünlerde dünyada birinci sırada

Türkiye bu ürünlerde dünyada birinci sırada

Dünyada fındıktan kiraza, incirden kayısıya, ayvadan haşhaşa kadar çeşitli ürünlerin üretiminde ilk sırada yer alan Türkiye, geçen yıl bitkisel üretimini yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının olumsuz etkilerine rağmen bir önceki yıla göre yüzde 7,6 artırmayı başardı.

18.06.2021Ekonomi
Vatandaşlar yardım bekliyor Katil gal arısı kâbusu...

Vatandaşlar yardım bekliyor! 'Katil gal arısı' kâbusu...

Kestane ağaçlarının tamamen kurumasına neden olduğu için 'katil arı' olarak bilinen 'gal arısı' Kastamonu ormanlarında görüldü. Geçimini arıcılıkla sağlayan vatandaşlar yetkililerden yardım istedi.

14.06.2021Gündem
Katil gal arısı Kastamonuda görüldü

'Katil' gal arısı Kastamonu'da görüldü

Kestane ağaçlarının tamamen kurumasına neden olduğu için 'katil arı' olarak bilinen 'gal arısı' Kastamonu ormanlarında görüldü. Geçimini arıcılıkla sağlayan vatandaşlar yetkililerden yardım istedi.

14.06.2021Haber
Milim milim tekne yaptık

Milim milim tekne yaptık

Bu hafta İşin Peşinde köşesi için Rumeli Feneri Balıkçı Limanı’nda bir tekne atölyesinde çalıştım. Bu işte neredeyse her aşama el işçiliğine dayanıyor. İşin yüzde 70’ini iskeleti ve ahşap bölümleri oluşturan ustalar yapıyor. Geri kalan kısım ise elektrik ve motor aksamından oluşuyor. Günlük 300 lira yevmiye ile çalışılan bu işte en zor kısım denge kurmak. Bir tekne 4 ayda yapılıyor. O zamana kadar her parçanın simetrik ve dengeli kesilmesi lazım. Her parça milim milim ayarlanıyor. Bugün çalıştığım tekne ‘o gemi bir gün gelecek’ repliği ile hatırladığımız oyuncu Serkan Keskin için yapılıyormuş. Hızla artan maliyetler ise tıpkı otomotivdeki gibi tekne fiyatlarını katlamış.

14.06.2021Ekonomi
İstanbul’un ‘yalnız’ turistleri

İstanbul’un ‘yalnız’ turistleri

İstanbul’un en önemli turizm merkezi Sultanahmet’te kapanma sürecinin son günlerinde yaşananları gözlemledik. Geçmişte turist yoğunluğunun yaşandığı bölgede, sakinlik hâkimdi. Yasaklar nedeniyle Türk vatandaşlarının olmadığı Sultanahmet’teki esnaf ise açılma süreciyle birlikte eski günlerine dönmeyi bekliyor.

16.05.2021Ekonomi
Kestane Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Kestane Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Kestane Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Kestane Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Kestane alerjisi en basit tanımıyla kestane yedikten sonra vücudun bu yemeye bağlı olarak ortaya çıkardığı reaksiyona verilen addır. Bu alerji, kestane içerisinde bulunan lipid transfer proteine bağlıdır. Çoğunlukla hafif derecede deri belirtileri ile kendini gösterir. Türkiye'de ciddi derecede kestane alerjisi belirtileri görülmemektedir. Bunun nedeni ise kestanenin çiğ olarak değil közlenerek ya da haşlanarak tüketilmesi ile açıklanmıştır. İşte, merak edilen tüm detaylar.

15.05.2021Sağlık
Su toprağa kavuşunca... Macahel baharı

Su toprağa kavuşunca... Macahel baharı

Karadeniz’in en doğusundaki yerleşim olarak Macahel kışı erken, baharı geç karşılayan özellikli bölgelerden. Uzun süren sessizlik döneminden sonra tam da bugünlerde doğada kıpırdanmalar başlar, insanlar da özledikleri toprağa baharla birlikte kavuşur.

9.05.2021Seyahat
Bursa yemekleri - Bursada ne yenir ve neyi meşhur Bursa mutfağı yemeklerinin isimleri ve listesi

Bursa yemekleri - Bursa'da ne yenir ve neyi meşhur? Bursa mutfağı yemeklerinin isimleri ve listesi

Tarihi kültürü oldukça gelişmiş olan Bursa şehri muhteşem yemekleri ile oldukça ilgi çeken bir yer olmayı başarmıştır. Sizler için Bursa Yemekleri - Bursa'da ne yenir ve neyi meşhur? Bursa mutfağı yemeklerinin isimleri ve listesi nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

6.05.2021Lezizz
Zonguldakta katil arı alarmı

Zonguldak'ta 'katil arı' alarmı

Zonguldak'ta halk arasında 'katil arı' olarak bilinen ve kestane ağaçlarının kurumasına neden olan gal arısına karşı Orman Bölge Müdürlüğü laboratuvarında çoğaltılan bin 50 adet 'torymus sinensis' böcekleri doğaya bırakıldı. gal arılarının yumurtalarıyla beslenen böcekler ile ağaçların kurumasının önüne geçilmesi ve meyve veriminin artırılması hedefleniyor.

5.05.2021Haber
Zonguldakta katil arı alarmı Böcekler doğaya salındı

Zonguldak'ta 'katil arı' alarmı! Böcekler doğaya salındı

Zonguldak'ta halk arasında 'katil arı' olarak bilinen ve kestane ağaçlarının kurumasına neden olan gal arısına karşı Orman Bölge Müdürlüğü laboratuvarında çoğaltılan bin 50 adet 'torymus sinensis' böcekleri doğaya bırakıldı. Gal arılarının yumurtalarıyla beslenen böcekler ile ağaçların kurumasının önüne geçilmesi ve meyve veriminin artırılması hedefleniyor.

5.05.2021Gündem
Zonguldakta katil arılara karşı böcekler doğaya salındı

Zonguldak'ta 'katil arı'lara karşı böcekler doğaya salındı

Zonguldak'ta kestane ağaçlarının kurumasına neden olan ve halk arasında 'katil arı' olarak bilinen kestane gal arısına karşı Orman Bölge Müdürlüğü laboratuvarında çoğaltılan bin 50 adet 'torymus sinensis' böcekleri, kestane ağaçlarının bulunduğu ormanlık alanda bırakıldı.

5.05.2021Gündem
Mürver Çiçeği Nedir Ve Bakımı Nasıldır Mürver Çiçeği Anlamı, Özellikleri, Faydaları Ve Yetiştiriciliği

Mürver Çiçeği Nedir Ve Bakımı Nasıldır? Mürver Çiçeği Anlamı, Özellikleri, Faydaları Ve Yetiştiriciliği

Mürver çiçeği zarifliği simgeleyen bir çiçektir. Türkiye'de en çok yetiştirilen çiçeklerden olan Mürver çiçeği bakımı da son derecede kolay olan bir çiçektir. Mürver çiçeği ile ilgili son aylarda yoğun araştırmalar yapılmaktadır. Çiçeğin faydaları oldukça fazladır. Mürver çiçeğinin aynı zamanda bitkisel çayı da bulunmaktadır. Peki Mürver çiçeği nedir? Mürver çiçeği bakımı nasıldır? Mürver çiçeği anlamı nedir? Mürver çiçeği özellikleri nelerdir? Mürver çiçeği nasıl ekilir? İşte Mürver çiçeği ile ilgili tüm detaylar.

30.04.2021Bitki Bakımı
Manolya Çiçeği Nedir Ve Bakımı Nasıldır Manolya Çiçeği Anlamı, Özellikleri, Faydaları Ve Yetiştiriciliği

Manolya Çiçeği Nedir Ve Bakımı Nasıldır? Manolya Çiçeği Anlamı, Özellikleri, Faydaları Ve Yetiştiriciliği

Manolya çiçeği; oldukça hoş bir kokusu olan, yaprakları ve oval görünümlü kaba bir çiçek türüdür. Manolya çiçeği; tür şeklinde iki çeşit şeklinde gruplandırılmaktadır. Manolya çiçeği; her mevsim rengini koruyan ender bitkilerin içerisinde yerini alır. Peki manolya çiçeği nedir ve bakımı nasıldır? Manolya çiçeği anlamı, özellikleri, faydaları nedir ve yetiştiriciliği nasıldır? İşte merak edilen tüm detaylar.

30.04.2021Bitki Bakımı
Eyfel Kulesinin ilginç hikayesi: Geçici olarak yapılmıştı

Eyfel Kulesi'nin ilginç hikayesi: Geçici olarak yapılmıştı

Paris denildiğinde aklınıza ilk gelen görüntü nedir? Büyük ihtimalle Eyfel Kulesi… Gelin 130 yılı aşkın süredir ayakta duran 324 metre yüksekliğindeki bu görkemli kulenin hikayesine birlikte bakalım.

25.04.2021Dünya
Kestane Fidanı Nasıl Ve Ne Zaman Dikilir Kestane Fidanı Yetiştirme, Bakımı Ve Fiyatları

Kestane Fidanı Nasıl Ve Ne Zaman Dikilir? Kestane Fidanı Yetiştirme, Bakımı Ve Fiyatları

Kestane kış meyvesi olarak tanınan bir tohumdur ve faydalı bir gıdası vardır. İnsanlar kestane meyvesinden beslenme amaçlı yararlanmaktadırlar. Kestane gıda olarak yapısında bol miktarda lif barındırır. Ayrıca kestanenin içerisinde yoğun olarak karbonhidrat bulunur. İşte, merak edilen tüm detaylar.

10.04.2021Bitki Bakımı
At Kestanesi Yağı Nedir, Nasıl Yapılır Ve Neye İyi Gelir At Kestanesi Yağı Faydaları Ve Kullanımı

At Kestanesi Yağı Nedir, Nasıl Yapılır Ve Neye İyi Gelir? At Kestanesi Yağı Faydaları Ve Kullanımı

At kestanesi yağı nedir? At kestanesi yağı nasıl yapılır? At kestanesi yağı neye iyi gelir? At kestanesi yağı ne işe yarar? At kestanesi yağının faydaları nelerdir? At kestanesi yağı kullanım alanları nelerdir? At kestanesi yağı nasıl yapılır ve faydaları hakkındaki tüm bilgileri sizler için derledik.

Zorlukların ayıramadığı dostluk

Zorlukların ayıramadığı dostluk

1950’li yıllarda Beyoğlu’ndaki Rönesans Pastanesi’nde başlayan Bolulu Fehmi ve Rum Yorgo’nun dostluğu, Paskalya haftasında İngiliz Guardian gazetesine konu oldu. Hâlâ Kurtuluş’taki Üstün Palmie Pastanesi’ni işleten 84 yaşındaki Fehmi Yıldıran, 1996 yılında kaybettiği dostu Yorgo’yu anlattı.

9.04.2021Gündem
Kestane balı nelere iyi gelir İşte kestane balının yararları

Kestane balı nelere iyi gelir? İşte kestane balının yararları

Kestane balı, oldukça değerli bir arı ürünü. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, iltihapların iyileşmesinde de olumlu etkileri var. Sağlık için olukça yararlı. Peki kestane balı nelere iyi gelir? İşte kestane balının yararları...

7.04.2021Sağlık
Tesbih Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir Tesbih Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Tesbih Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir? Tesbih Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Mayıs ve Haziran aylarında açan leylak rengi ve kokulu çiçekleri ile ilgi çeken Tesbih ağacı dünya çapında ve ülkemizde çok fazla bilinmeyen özel ağaç türlerinden biri. İsmini iri ve yuvarlak adeta tesbih tanelerini andıran meyvelerinden alan Tesbih ağacı, hızla büyüyen bir ağaç türü olarak göze çarpmaktadır. Zorlu hava şartlarına karşı oldukça dayanıklı bir yapıya haiz Tesbih ağacına dair merak edilenler "Tesbih ağacı nedir, nerede ve nasıl yetişir? Tesbih ağacı özellikleri, bakımı ve faydaları hakkında bilgi" gibi konu başlıklarıyla derledik.

Kestane mantarı nedir, nerede yetişir Kestane mantarı tarifleri

Kestane mantarı nedir, nerede yetişir? Kestane mantarı tarifleri

Kestane mantarı son günlerde çok merak edilen mantar çeşitleri arasında yer alıyor. Beyaz kültür mantar ailesinden olan kestane mantarı yemeklere ayrı bir lezzet katıyor. Peki kestane mantarı nedir, nerede yetişir? İşte kestane mantarı tarifleri…

Kızılçam Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir Kızılçam Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Kızılçam Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir? Kızılçam Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Günümüzde birbirinden farklı ağaç türleri bulunuyor. Çeşitlerine ve yapılarına göre bu ağaçların bakım şekilleri de değişiyor. Türkiye genelinde en çok yetişen ağaçlardan bir tanesi de kızılçam ağacı olarak bilinmektedir. Kızılçam ağacı nedir, nerede ve nasıl yetişir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

25.03.2021Bitki Bakımı
At Kestanesi Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir At Kestanesi Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

At Kestanesi Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir? At Kestanesi Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Günümüzde oldukça farklı ağaçlar bulunuyor. Özellikle bulundukları toprak ve iklim itibari ile çeşitlilik gösteren bu ağaçların çoğunluğu ise meyve ağacıdır. At kestanesi ağacı nedir, nerede ve nasıl yetişir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

24.03.2021Bitki Bakımı
Kestane Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir Kestane Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Kestane Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir? Kestane Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Dünya genelinde yetiştirilen birçok ağaç vardır. Kestane ağacı da o ağaç türleri arasında yer almaktadır. Kestane ağacı ülkemizde de yetiştirilmektedir. Bundan dolayı kestane ağacı ihracatta da önemli bir pay edinmiştir. Anadolu'nun birçok bölgesinde Kestane ağacı yetişir. Kestane ağacı son aylarda internette sürekli olarak araştırılmaktadır. Peki kestane ağacı nedir? Kestane ağacı özellikleri nelerdir? Kestane ağacının Latince ismi nedir? İşte kestane ağacı ile ilgili bilinmesi gereken detaylar.

24.03.2021Bitki Bakımı
Ormanda güzel bir gün...

Ormanda güzel bir gün...

Türkiye dünya ölçeğinde birbirinden değerli ve güzel ormanlara sahip. Oksijen deposu ormanlarımızı bugün başlayan ve 26 Mart’a kadar devam edecek olan Orman Haftası bir diğer adıyla Ağaç Bayramı nedeniyle jürimize sorduk. Gezmeli, görmeli, kalmalı, fotoğraflamalı dedikleri yemyeşil doğa harikası 10 adresi sıraladık.

21.03.2021Seyahat
Cumhurbaşkanı’nın Taksim turu

Cumhurbaşkanı’nın Taksim turu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün bir Taksim turu yaparak inşaatı devam eden Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ile Taksim Camisi’nde incelemelerde bulundu.

21.03.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan, kestane ve mısır satın alıp vatandaşlara ikram etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kestane ve mısır satın alıp vatandaşlara ikram etti

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapımı devam eden Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a incelemeleri sırasında, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Kültür ve Turizm İstanbul İl Müdürü Coşkun Yılmaz, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve diğer yetkililer eşlik etti.

20.03.2021Haber
Hem tadalım hem keşfedelim

Hem tadalım hem keşfedelim

Türkiye her bölgesiyle farklı lezzetlere ev sahipliği yapıyor. Hepsi ayrı ayrı birer seyahat sebebi. Restoranların uzun bir aradan sonra kısıtlamalarla açılmasını fırsat bildik, jürimize “Yemek için hangi şehirlere doğru yola çıkabiliriz” diye sorduk... Hem gezip keşfedebileceğimiz hem de özel lezzetlerini deneyebileceğimiz 10 şehri lezzet adresleriyle sıraladık.

14.03.2021Seyahat
Anzer Yaylası’nın hazinesi

Anzer Yaylası’nın hazinesi

Arı türleri ve florasıyla eşsiz olan Anadolu’da çok çeşitli ballar üretiliyor. Ancak biri var ki şöhreti çoktan sınırları aşmış durumda: Anzer balı... Geçen ay Coğrafi İşaret Belgesi alan bu balı yakından tanıyalım.

14.03.2021Hürriyet Pazar
Amazon Ormanı’nda survivor: 36 gün sonra bulundu

Amazon Ormanı’nda survivor: 36 gün sonra bulundu

Amazon Ormanları’na düşen uçağın pilotu Antonio Sena, eşine az rastlanacak bir mucizenin kahramanı oldu. Ormanda 36 gün boyunca ölüm kalım savaşı veren Sena, kuş yumurtaları ve yabani bitkiler yiyerek hayatta kaldı.

11.03.2021Dünya
Brezilyada uçak kazasından kurtuldu, 36 gün hayata böyle tutundu

Brezilya'da uçak kazasından kurtuldu, 36 gün hayata böyle tutundu

Brezilya'da bir pilot Amazon'daki yağmur ormanlarının derinliklerine düşen uçaktan sağ çıkmayı başardı. Pilotun kaza sonrasında hayata tutunmaya çalışırken yaşadıkları ise macera filmlerini aratmadı.

10.03.2021Haber
Uçak kazasından kurtuldu, günlerce hayata böyle tutundu

Uçak kazasından kurtuldu, günlerce hayata böyle tutundu!

Brezilya'da bir pilot Amazon'daki yağmur ormanlarının derinliklerine düşen uçaktan sağ çıkmayı başardı. Pilotun kaza sonrasında hayata tutunmaya çalışırken yaşadıkları ise macera filmlerini aratmadı.

10.03.2021Dünya
“Sadakatsiz”i kadınlar kadar erkekler de izliyor

“Sadakatsiz”i kadınlar kadar erkekler de izliyor

Kanal D’nin ilgiyle izlenen dizisi “Sadakatsiz”de rol alan Kenan Ece, Episode dergisinin yeni sayısına konuk oldu. İş ve özel hayatıyla ilgili merak edilenleri yanıtlayan oyuncu, “Sadakatsiz”i kadınlar kadar erkeklerin de ilgiyle izlediğini söyledi.

3.03.2021Magazin
Kayın Mantarı Nedir, Nerede Yetişir Ve Yenir Mi Kayın Mantarı Faydaları, Yetiştiriciliği Ve Özellikleri

Kayın Mantarı Nedir, Nerede Yetişir Ve Yenir Mi? Kayın Mantarı Faydaları, Yetiştiriciliği Ve Özellikleri

Kayın mantarı, yenilebilir mantar türleri arasında bulunan bir mantar olarak bilinmektedir. Aynı zamanda kavak mantarı olarak da bilinmekte olan kayın mantarı görüntüsü itibari ile bilinen mantar şekline göre farklılık göstermektedir. Kayın mantarı nedir, nerede yetişir ve yenir mi? Kayın mantarı faydaları, yetiştiriciliği ve özellikleri nelerdir? Sizin için Kayın mantarı ile ilgili bilgileri derledik.

Shiitake Mantarı Nedir, Nerede Yetişir Ve Yenir Mi Şitaki Mantarı Faydaları, Yetiştiriciliği Ve Özellikleri

Shiitake Mantarı Nedir, Nerede Yetişir Ve Yenir Mi? Şitaki Mantarı Faydaları, Yetiştiriciliği Ve Özellikleri

En lezzetli ve besin değeri açısından diğer mantarlardan ayrılan Shiitake mantarı, sağlığa faydaları ile dikkat çekiyor. Genellikle uzan doğu ülkelerinde yetiştirilen bu mantar, Japonya'da sanat dalı gibi görülüyor ve öyle muamele ediliyor. Shiitake mantarı nedir, nerede yetişir ve yenir mi? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Tirmit Mantarı Nedir, Nerede Yetişir Ve Yenir Mi Tirmit Mantarı Faydaları, Yetiştiriciliği Ve Özellikleri

Tirmit Mantarı Nedir, Nerede Yetişir Ve Yenir Mi? Tirmit Mantarı Faydaları, Yetiştiriciliği Ve Özellikleri

Tirmit mantarı nedir, nerede yetişir ve yenir mi? Tirmit mantarı faydaları, yetiştiriciliği ve özellikleri nelerdir? Tirmit mantarının yenmesinde zarar var mıdır? Tirmit mantarı nasıl pişirilir, nasıl tüketilir? İşte, tüm detaylar.

Fatma Çeriye ne oldu, bulundu mu Fatma Çeri olayının detayları

Fatma Çeri'ye ne oldu, bulundu mu? Fatma Çeri olayının detayları

Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Demirciköy beldesinde, 1 Kasım’dan Kestane toplamak için evinden çıkan Fatma Çeri, bir daha da geri dönmedi bu yana kayıp olan Fatma Çeri’nin ailesi Müge Anlı ve ekibinden yardım istedi.. Fatma Çeri'nin kızı Havva Ergün annesinin kaçırıldığını öne sürdü.

2.03.2021Televizyon
Sevimli, lezzetli ve kârlı

Sevimli, lezzetli ve kârlı

Lezzetiyle sofralarda geniş yeri olan mantarlar, birçok kişinin de gelir kapısı. Çoğunlukla hobi olarak başlayıp para kazanan yetiştiricilerin sayısı artıyor. Hem soframıza gelen ‘akıllı’ türleri hem de doğada kendi başına yetişip bir köyü ‘göçürecek’ kadar zehirli olanlarıyla mantarlar doğanın gizemli canlıları; yakından tanıyalım...

28.02.2021Hürriyet Pazar

Yazar Sonuçları

Bursa’nın coğrafi işaret karnesi

Gaziantep’in geleneksel lezzetleri arasında yer alan Alinazik, Lebeniye Çorbası, Antep Doğrama, Antep Yoğurtlu Patates ve Antep Süzek Yapması lezzetleri de Türk Patent ve Marka Kurumu’nca (TPE) tescillendi. Şehrin tescilli ürün sayısı, 56’ya yükseldi.

6.06.2021

Sakal ve değişim üzerine

Yirmi küsur yıllık sakalımı kesip atınca, hem sakalın etimolojisine, hem tarihimizdeki özel bir sakal vakasına yakından bakmak istedim.

4.06.2021

Balda Çin’den sonra dünyada ikinciyiz ama...

Şifa kaynağı... Mucizevi besin... Her derde deva... Kahvaltıların vazgeçilmezidir bal. Kaşık kaşık yeriz “şifa niyetine” diyerek. Bu konuda şanslı da sayılırız. Ülkemiz bal üretiminde dünyada Çin'den sonra ikinci, Avrupa Birliği ülkeleri arasında ise birinci sırada. Ancak Türkiye’de üretilen balların yaklaşık yüzde 35’i maalesef sahte. Sahte ballar o kadar çoğaldı ki, yemeğe hepimiz korkar olduk. İnternete girip şöyle bir araştırdığınızda dünya kadar bal satan firma var. O kadar enteresan ki, cami önünde bile bal satan insanlar mevcut ülkemizde. Merak etmeyin, işini düzgün yapan firmalar da var. Hala o eski usullerde katkısız, glikozsuz, fruktoz şurubu olmayan bal üreticileri de mevcut. Bir çok firmanın balını denedim. Web sayfalarından ve instagram üzerinden alış veriş yaptım. Öne çıkan 4 firmayı yazmak istedim.

25.05.2021

Ex aşkı bize neler ettin?

Yok efendim, evli kadın eski sevgilisini bu şekilde paylaşır mıymış... Yok efendim, Kenan Doğulu ne kadar rahat, ne geniş insanmış... Yahu bize ne? İnsanın ölen aşkını, sevgilisini ya da eşini anması neden kötü olsun?

11.05.2021

Zamansız tasarım, sofralar ve yemekler

Gönül Paksoy’la 1997’de TRT 2’de yaptığımız programa konuk olarak katıldığında tanışmıştık.

8.05.2021

ABD ve jenosit

Biden’ın seçimlerden sonraki açıklaması ve jenositi resmen kabul ettiğini belirtmesi şüphesiz ki bir kenara konacak, görmezlikten gelinecek, sükûtla karşılanacak bir demeç değildir. Ne var ki Ermeni araştırmaları ve politikası üzerinde, ta 1970’lerde genç diplomatımız Bahadır Demir’in bir yaşlı Ermeni tarafından katledilmesinden beri bu konularda ciddi bir tetkik ve eğitim hâlâ gerçekleştirilemedi.

2.05.2021

Uludağ’ın eteklerindeki hazine

Anadolu tarihinde her dönem önemli bir merkez olmuş Bursa. Fetihler, göçler, savaşlar ve zaferlere tanıklık etmiş. Yeşil günleri geçmişte kalsa da her adımda tarihten bir iz çıkıyor bu şehirde karşımıza. Gelin size benim bildiğim Bursa’yı anlatayım. Sağlıklı ve yeniden gönlümüzce gezeceğimiz günler geldiğinde, yolunuz düşerse listenize almanız için hem lezzet durakları hem de görmeden dönmemenizi önereceğim yerleriyle ufak bir Bursa turuna hazır mısınız?

30.04.2021

Çayların kraliçesi

Darjeeling çayı dünyanın en nadide çaylarından biri... Çay belgeseli çekerken de gidip görmüş, kendimi Rize yaylalarında hissetmiştim. Bir pastaneden gelen paketin içinden bu özel çaydan çıkınca şaşırdım. Bu tür çok ilginç bir şekilde diğerlerinden ayrılıyor.

25.04.2021

Hurma yerine kestane şekeri

Ramazan sofralarının vazgeçilmezi diyerek pazarlanan hurma, ne zamandan beri soframızda? Bölgemizde yetişmeyen, ithalatına milyon dolar ödeyerek sofralarımıza buyur ettiğimiz hurmayı, milli ve yerel olmadığı halde neden tüketiyoruz? Alternatifi var mı?

18.04.2021

Aklıma gelen başıma geldi; Evrene mesaj verdim 

Biraz moda deyimle evrene mesaj verirken dikkatli olmalı. Ya mesaj vermeyeceksin ya da verdiğin mesajın sonucuna katlanacaksın. 

18.03.2021

Doğa Ana’yı utanmadan kirletiyoruz

Doğa bizim anamız. İnsan anasına bunları yapar mı?

26.02.2021