Roma mutfağından sofranıza...

Geleneksel olarak kutlama veya davetlerde servis edilen çok özel bir lezzettir coda alla vaccinara. İtalyan mutfağının zengin mirasını yansıtan bu yemek, özenle seçilmiş malzemelerin ustalıkla bir araya getirilmesiyle ortaya çıkıyor…

Haberin Devamı

Bu hafta size Roma mutfağından çok sevdiğim bir lezzeti tanıtmak ve tarifini paylaşmak istiyorum: Coda alla vaccinara yani sebzelerle birlikte pişen bir tür sığır kuyruk yahnisi. Roma mutfağının çok sevilen ve bölgenin tarihiyle de iç içe geçmiş yemeklerinden biridir. ‘Vaccinara’ terimi, esasen dana etini işleyen kasapları ifade etmek için kullanılır. Bu yemeğin geçmişi de kalan et parçalarının değerlendirilmesi amacıyla ortaya çıkmış zaten.

Temel malzeme olan sığır kuyruğu eti, yavaş pişirme yöntemleriyle özenle hazırlanır. Lezzetli bir kıvama ulaşana kadar pişirme süreci devam eder. Yemekte genellikle soğan, pancar, kereviz, havuç gibi sebzeler kullanılır. Domates sosu, kırmızı şarap ve baharat çeşitleri eklenerek zengin bir lezzet profili ortaya çıkar.

Haberin Devamı

Coda alla vaccinara, geleneksel olarak özel günlerde veya davetlerde sunulan bir yemektir. İtalyan mutfağının zengin ve çeşitli mirasını yansıtan bu yemek, özenle seçilmiş malzemelerin ustalıkla bir araya getirilmesiyle öne çıkar.

Bu yemek, damağınızda Roma mutfağına özgü bir iz bırakır. Ülkenin yerel kültürünü ve damak zevkini yansıtır. Bu sebeple sadece bir yemek değil, aynı zamanda İtalya’nın tarihini ve geleneklerini sofralarda yaşatan bir lezzet olarak kabul görür. Bu çok sevilen geleneksel tarifi benim yorumumla deneyip pişirmenizi çok isterim, afiyet olsun...

Coda alla vaccinara (4 kişilik)

NE LAZIM?

◊ 1 kg dana kuyruk
◊ 1 kg domates (soyulmuş)
◊ 4 sap kereviz
◊ 2 yemek kaşığı çamfıstığı
◊ 2 yemek kaşığı kuru üzüm
◊ 3 diş sarımsak
◊ 1 havuç
◊ 1-2 karanfil
◊ 1 acı kırmızı biber
◊ Birkaç dal taze maydanoz
◊ Tuz

NASIL YAPARIM?

◊ Sarımsakları soyup ince ince doğrayın. 2 soğanı soyup ince ince dilimleyin. Havucu soyup küp küp kesin. Bir kereviz sapını küpler halinde kesin.
◊ Dana kuyruğu tavada yüksek ateşte mühürledikten sonra bir kenara ayırın.
◊ Doğranmış sarımsak, havuç, kereviz ve soğanı tencereye alın. Dilimlediğiniz acı biberleri katıp soteleyin.
◊ Tencereye üzerlerini kaplayacak kadar suyla birlikte eti ekleyin. Soyulmuş domatesleri, karanfili ve maydanozu katın. Tahta kaşıkla domatesleri ezin ve tuzlayın. Kapağını kapatıp yaklaşık 3 saat et kemikten ayrılana kadar pişirin.
◊ Çam fıstıklarını tavda döndürüp soteleyin.
◊ Kuru üzümleri küçük
bir kâseye alın. Üzerini kaplayacak kadar soğuk suda
10 dakika bekletin.
◊ Etler yumuşayıp dağılmaya başladığında, kavrulmuş çamfıstığını, suyunu sıktığınız kuru üzümleri ekleyip hafifçe karıştırın. Sıcak servis edin.

 

Yazarın Tüm Yazıları