MENÜ

Roma

Roma ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Roma haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 31.432 Roma haberi bulunmuştur.

Roma Haberleri

Evde müze turu

Evde müze turu

Kültür ve Turizm Bakanlığı kendisine bağlı 8 müzeyi sanal olarak gezme fırsatı veriyor. 3D yöntemi ile çekilen müze salonlarında rahatlıkla dolanabiliyorsunuz. Eserleri yakından görüp ilerleyebiliyor, 360 derece müze salonunda geziyorsunuz.

7.04.2020Gündem
Sokaklarda insan yok, dünya alarmda

Sokaklarda insan yok, dünya alarmda

Tüm dünyadaki vaka sayısı bir milyonu aştı. Hayatını kaybedenlerin sayısıysa 55 binin üzerinde. Sağlık sistemlerini işler halde tutmak isteyen hükümetler, vatandaşlarından evlerinde kalmalarını talep etti. Tüm dünyadan fotoğraflar bu talebe olumlu yanıt verildiğini gösteriyor.

İtalyada Kovid-19dan ölenlerin sayısı 16 bin 523e yükseldi

İtalya'da Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 16 bin 523'e yükseldi

İtalya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 636 kişi artarak 16 bin 523’e yükseldi.

6.04.2020Dünya
Silivri’de bulundu Roma dönemine ait…

Silivri’de bulundu! Roma dönemine ait…

Silivri'de Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen lahit bulundu.

6.04.2020Gündem
İngilterede Tarihi Ve Gezilecek Yerler Listesi

İngiltere'de Tarihi Ve Gezilecek Yerler Listesi

İngiltere; tarih, turizm, eğitim ve daha birçok alanda zengin kültürü ile göz kamaştıran, her gün milyonları ağırlayan bir ülke. İngiltere’ye iş, eğitim, turizm ya da herhangi bir sebeple seyahat etmeyi düşünenlere özel İngiltere’de tarihi ve gezilecek yerler listesini hazırladık. Böylece listeniz size seyahatiniz boyunca dostunuz olarak yol gösterecek. İşte İngiltere’de gezilecek yerler.

6.04.2020Gündem
Ozan Tufan ile Furkan Korkmaz, FIFA 20de kozlarını paylaştı Dostluk kazandı...

Ozan Tufan ile Furkan Korkmaz, FIFA 20'de kozlarını paylaştı! Dostluk kazandı...

Corona virüs salgını nedeniyle "Evde kal" ve "Oyunlarda Buluşalım" sloganıyla yola çıkan Ozan Tufan ile Furkan Korkmaz, kozlarını FIFA 20'de paylaştı. Juventus ve Liverpool ile başlayan maçlar, Fenerbahçe ve Roma ile keyfili anların yaşanmasına vesile oldu...

6.04.2020Futbol
Son Dakika | Fenerbahçede Laurent Blanc sürprizi

Son Dakika | Fenerbahçe'de Laurent Blanc sürprizi!

Fenerbahçe'de teknik direktör arayışları sürüyor. Deneyimli teknik adam Laurent Blanc'ın, Mevlüt Erdinç'i arayarak sarı lacivertli takım hakkında bilgi aldığı ifade edildi.

6.04.2020Futbol
Son dakika haberi: İtalyada corona virüsten bir günde 681 kişi hayatını kaybetti

Son dakika haberi: İtalya'da corona virüsten bir günde 681 kişi hayatını kaybetti

İtalya'da Kovid-19 salgınından hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 681 artarak 15 bin 362'ye yükseldi

4.04.2020Dünya
Son Dakika | Eusebio Di Francesco açıkladı: Türkiyeden teklif aldım

Son Dakika | Eusebio Di Francesco açıkladı: "Türkiye'den teklif aldım"

İtalya'da Roma, Lecce, Sassuolo ve son olarak Sampdoria'yı çalıştıran Eusebio Di Francesco, Türkiye'den teklif aldığını açıkladı.

3.04.2020Futbol
Fatih Sultan Mehmet kimdir, İstanbulu kaç yaşında fethetti Fatih Sultan Mehmet Osmanlı İmparatorluğunun kaçıncı padişahı

Fatih Sultan Mehmet kimdir, İstanbul'u kaç yaşında fethetti? Fatih Sultan Mehmet Osmanlı İmparatorluğu'nun kaçıncı padişahı?

II. Mehmed veya Fatih Sultan Mehmet Osmanlı İmparatorluğu'nun padişahlarından biridir. Tarihî kaynaklarda ismi, Mehmed isimli diğer padişahlarınki gibi, Muhammed şeklinde geçer. Fatih Sultan Mehmet, ilk olarak 1444-46 yılları arasında kısa bir dönem, daha sonra 1451'den 1481 yılında ölümüne kadar 30 yıl boyunca hüküm sürdü. Peki, Fatih Sultan Mehmet kimdir, İstanbul'u kaç yaşında fethetti? Fatih Sultan Mehmet Osmanlı İmparatorluğu'nun kaçıncı padişahı?

3.04.2020Gündem
Yüzlerce yıllık dokusunu sıkı kurallarla koruyan Gordes Köyü

Yüzlerce yıllık dokusunu sıkı kurallarla koruyan Gordes Köyü

Gordes, Fransa'nın en büyüleyici köylerinden biri. Fransa'nın güneydoğusundaki Provence şehri sınırlarındaki köye Marsilya'dan bir saatlik otomobil yolculuğuyla ulaşılabiliyor. Yolculuğun sonlarına doğru, karşınıza bir tepe üzerine nakış nakış işlenmiş taş yapılardan oluşan Gordes çıkıveriyor.

3.04.2020Seyahat
İzmirin kent merkezindeki 1800 yıllık Tarihi Agora

İzmir'in kent merkezindeki 1800 yıllık 'Tarihi Agora'

İzmir'in Namazgâh semtinde bulunan Agora, İon agoralarının en büyük ve en iyi korunmuş olanı olarak kabul ediliyor. Roma Döneminden (M.S. 2. yy) kalma olan ve Hippodamos şehir planına göre merkeze yakın yerde üç kat halinde inşa edilen İzmir Agorası, zamanında kentin devlet agorası olarak işlev gördü.

3.04.2020Seyahat
Ayasuluk Tepesi, Anadolunun tarihini barındırıyor

Ayasuluk Tepesi, Anadolu'nun tarihini barındırıyor

Ayasuluk Tepesi, İzmir'in Selçuk ilçesinde yer alan önemli bir höyük. Bölgedeki geniş araştırmalar öncesinde Efes antik kentinin, MÖ 1050 yıllarında Yunanistan'dan gelen göçmenler tarafından kurulduğu düşünülüyordu.

3.04.2020Seyahat
AB’den İtalya’ya özür mektubu: Artık yanınızdayız

AB’den İtalya’ya özür mektubu: Artık yanınızdayız

AB, koronavirüs salgınından en ağır etkilenen ve yalnız bırakıldığını düşünen İtalya’dan özür diledi. AB Komisyonu Başkanı, yeterli dayanışma gösterilmemesinin incitici olduğunu belirterek “Ama artık yanınızdayız” dedi.

3.04.2020Avrupa
‘Mevlüt, İtalyan’ın kalbi Türkiye’yi unutmaz’

‘Mevlüt, İtalyan’ın kalbi Türkiye’yi unutmaz’

İtalya Dışişleri Bakanı Di Maio, Çavuşoğlu’nu arayıp yardım için bunu söyledi.

3.04.2020Gündem
Koronada henüz zirveyi görmedik

Koronada henüz zirveyi görmedik

Hürriyet’in sorularını yanıtlayan İtalya Ankara Büyükelçisi Massimo Gaiani, İtalya’da salgında hafif bir düşüş görüldüğünü belirterek “(Vakalarda) Henüz zirveye ulaşmadık, ancak rakamlar bize yakında oraya gidebileceğimiz ve önlemlerimizin işe yaradığına dair umut veriyor” dedi.

3.04.2020Dünya
3D arkeoloji turu

3D arkeoloji turu

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, koronavirüs salgını nedeniyle ara verdiği kültür sanat etkinliklerine online olarak devam ediyor.

3.04.2020Gündem
Matbaadan önce ‘hafıza’ vardı

Matbaadan önce ‘hafıza’ vardı!

‘Hafıza sanatı’ geçmiş çağların bilgiyi öğrenme kadar onu saklama yöntemidir de... Hele ki matbaa çağı öncesi ‘idmanlı bir hafızanın yaşamsal önem taşıdığı’ göz önünde tutulduğunda... Frances A. Yates, ‘Hafıza Sanatı’ adlı çalışmasında Antik Yunan, ortaçağ ve Rönesans boyunca ‘hafıza’nın geçirdiği dönüşümü inceliyor...

2.04.2020Kitap Sanat
İtalyan hakemler Corona virüsü ile mücadele ediyor

İtalyan hakemler Corona virüsü ile mücadele ediyor!

Dünya COVID-19 (koronavirüs) salgınına karşı mücadele ederken, Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) hakemleri İtalyan Silvia Marziali ve Guido Giovannetti de, yüz bin vakanın olduğu bir ülke olan İtalya'da virüsle mücadele etmek için ön saflarda bulunuyor.

2.04.2020Basketbol
Zonguldakın İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Zonguldakda Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Zonguldak'ın İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Zonguldak'da Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Zonguldak, Türkiye’nin en zengin taş kömürü yataklarına sahip, ekonomisi sanayi ile beslenen önemli bir şehri. Zonguldak, ülkemize sadece ekonomik açıdan değil turizm bakımından da büyük katkılar sunmaktadır. Ülkemizin zengin yeraltı ve yer üstü kaynakları ile etrafını etkileyen bu şehrine dair

2.04.2020Gündem
Sinopun İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Sinopda Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Sinop'un İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Sinop'da Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Karadeniz’in kıyısında tabiat ve huzuru sınırlarında birleştiren bir doğa harikası şehir Sinop. Çok kalabalık olmayan nüfusu ile doğa ve tarih turizmini yaşatan Türkiye’nin en özel şehri. Peki, Sinop’da gezilecek yerler nereler? Sinop’un ilçeleri nelerdir? Hangi bölgede? Tüm bu soruların cevaplarını alt başlıklar halinde sizlere özel hazırladık.

2.04.2020Gündem
Muşun İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Muşda Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Muş'un İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Muş'da Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Çavuş Dağının kuzeydoğu eteklerinde kurulan doğal ve tarihi güzellikler ile dolu olan Muş ili Türkiye’nin bir şehridir. Muş ilinin ilçeleri nelerdir? Muş Türkiye’nin hangi bölgesinde bulunuyor? Muş ilinde gezilebilecek tarihi yerler ve doğal yerler nerelerdir? İşte Muş ili ile ilgili detaylar.

2.04.2020Gündem
Kahramanmaraşın İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Kahramanmaraşda Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Kahramanmaraş'ın İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Kahramanmaraş'da Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Kahramanmaraş, Kurtuluş Savaşı’ndaki üstün cesareti ve kahramanlığıyla bilinir. Bu nedenle Dünyanın sayılı madalyalı şehirlerinden biridir. Küçük ve kendi halinde olan şehirde birçok güzellikler saklıdır. Kahramanmaraş hakkında bilgiler edinip, bu şehri ziyaret etmeye karar verebilirsiniz. Kahramanmaraş hakkında merak edilenler ve gezmek isteyeceğiniz tarihi ve doğal güzellikleri sizler için derledik.

2.04.2020Gündem
Ispartanın İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Ispartada Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Isparta'nın İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Isparta'da Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Hem göller bölgesinde yer alası ile hem de güller diyarı olması nedeni ile ünlü olan Isparta ilinin ilçeleri hangileridir? Isparta ili Türkiye’nin hangi bölgesinde yer alır? Isparta gezilecek yerler, Isparta tarihi yerler nerelerdir? Isparta ili ile ilgili olan bilgiler yazının devamında bulunmaktadır.

2.04.2020Gündem
Çorumun İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Çorumda Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Çorum'un İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Çorum'da Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Çorum, Anadolu’nun kültürel mozaiği içerisinde önemli bir yere sahiptir. Dünya kültür mirasına ev sahipliği yapıyor. Yedi bin yıl öncesi tarihine ışık tutan Çorum’u her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. Çorum’u merak ediyorsanız, tarihi ve kültürel yerlerini öğrenmek istiyorsanız, bütün yönleriyle Çorum ve ilçelerini sizler için derledik.

2.04.2020Gündem
Bartının İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Bartında Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Bartın'ın İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Bartın'da Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Yemyeşil dokusu, doğa harikası yayları, doğal parkları ile Bartın gezilecek ve görülecek birbirinden güzel ve farklı seçenekleri ışığında Türkiye'nin en güzel şehirlerinden. Bartın'ın doğal güzelliklerinin ve tarihi dokusunun farkına varabilmeniz ve şehri yakından tanıyabilmeniz için Bartın'ın İlçeleri neler ve hangi bölgede? Bartın'da gezilecek ve tarihi yerleri sizler için hazırladık.

2.04.2020Gündem
Fransa’da cinayet işledi, Türkiyeye kaçışını anlattı

Fransa’da cinayet işledi, Türkiye'ye kaçışını anlattı!

Fransa’nın Marsilya kentindeki Marignane kasabasında, aile dostu Cahit Akpınar'ı (44) dini nikahlı eşiyle ilişki yaşadığı gerekçesiyle öldürdükten sonra kaçtığı Bursa’da yakalanarak tutuklanan Salih Özkılıç’ın (53), yargılanmasına devam edildi. Özkılıç’ın cinayetin ardından kaçış güzerganını anlattığı duruşma, Akpınar ile ilişki yaşadığı öne sürülen dini nikahlı eşin dinlenmesi için ertelendi.

2.04.2020Gündem
Koca Yusuf hem yardım hem umut taşıdı

'Koca Yusuf' hem yardım hem umut taşıdı

Ankara’dan İtalya ve İspanya’ya yardım için tıbbi malzemelerle havalanan Koca Yusuf’un kolilerinde Mevlânâ’nın umut dolu mesajı da yer alıyordu.

2.04.2020Gündem

İtalyan çocuktan yardım sonrası Türkiye'ye duygu dolu mesaj

Milli Savunma Bakanlığı bünyesindeki fabrika ve dikimevlerinde üretilen maske, tulum ve dezenfektanlar, askeri kargo uçağıyla İtalya’ya ulaştı. Malzemelerin ulaşmasının ardından Milano’da yaşayan Ernest Gabrielle Scrocchi isimli 10 yaşındaki çocuk, Türkiye’ye duygu dolu teşekkür mesajı yolladı.

1.04.2020Gündem
Son dakika haberi: MSB duyurdu: TSKya ait yardım malzemesi taşıyan uçak İtalyaya indi

Son dakika haberi: MSB duyurdu: TSK'ya ait yardım malzemesi taşıyan uçak İtalya'ya indi

Milli Savunma Bakanlığı, koronavirüs ile mücadele kapsamında yardım malzemesi taşıyan TSK'ya ait uçağın İtalya'ya indiğini bildirdi.

1.04.2020Gündem
Dünyanın corona virüs nedeniyle ıssızlaşan kentleri

Dünyanın corona virüs nedeniyle ıssızlaşan kentleri

Dünyayı etkisi altına alan ve neredeyse bir milyon insanda tespit edilen koronavirüs (Covid-19) nedeniyle birçok ülkenin ‘kalbi’ olarak bilinen meydanlar bomboş kaldı. Hükümetlerin aldığı tedbirlerin yanı sıra, insanların da kendilerini korumak için evlerinde kaldığı görüldü.

1.04.2020Seyahat
Fransanın zarif kenti: Aix En Provence

Fransa'nın zarif kenti: Aix En Provence

Fransa'nın güneyinde yer alan Aix-en-Provence, köklü tarihi ve zengin kültürüyle, Fransa'nın en gözde kentlerinden biri.

1.04.2020Seyahat
Sorgunda 698 parça tarihi eser ele geçirildi

Sorgun'da 698 parça tarihi eser ele geçirildi

YOZGAT'ın Sorgun ilçesinde, jandarmanın düzenlediği operasyonda çeşitli dönemlere ait 698 parça tarihi eser ele geçirildi, 1 kişi gözaltına alındı.

1.04.2020Gündem
Sidede inşaat kazısında Roma dönemine ait mozaikler bulundu

Side'de inşaat kazısında Roma dönemine ait mozaikler bulundu

Antalya'nın Manavgat ilçesinde tarihi Side Antik Kenti'nde koruma amaçlı imar planı kapsamında yapılan temel kazılarında Roma dönemine ait çeşitli hayvan figürlerinin yer aldığı mozaikler ve kilise kalıntısı bulundu.

1.04.2020Gündem
Sidede inşaat kazısında Roma dönemine ait mozaikler bulundu

Side'de inşaat kazısında Roma dönemine ait mozaikler bulundu

Antalya'nın Manavgat ilçesinde tarihi Side Antik Kenti'nde koruma amaçlı imar planı kapsamında yapılan temel kazılarında Roma dönemine ait çeşitli hayvan figürlerinin yer aldığı mozaikler ve kilise kalıntısı bulundu.

1.04.2020Gündem
Dünyanın corona virüs nedeniyle ıssızlaşan kentleri

Dünyanın corona virüs nedeniyle ıssızlaşan kentleri

Dünyayı etkisi altına alan ve neredeyse bir milyon insanda tespit edilen koronavirüs (Covid-19) nedeniyle birçok ülkenin ‘kalbi’ olarak bilinen meydanlar bomboş kaldı. Hükümetlerin aldığı tedbirlerin yanı sıra, insanların da kendilerini korumak için evlerinde kaldığı görüldü.

1.04.2020Dünya
İnşaat kazısında Roma dönemine ait mozaikler bulundu

İnşaat kazısında Roma dönemine ait mozaikler bulundu

Antalya'nın Manavgat ilçesinde, tarihi Side Antik Kenti'nde koruma amaçlı imar planı kapsamında yapılan temel kazılarında Roma dönemine ait çeşitli hayvan figürlerinin yer aldığı mozaikler ve kilise kalıntısı bulundu.

1.04.2020Seyahat
Ligler durdu, Cengiz Ünder durmadı Şov yaptı...

Ligler durdu, Cengiz Ünder durmadı! Şov yaptı...

Roma’da forma giyen milli futbolcu Cengiz Ünder, sosyal medyadan paylaştığı videoyla evde kal mesajı verdi.

31.03.2020Futbol
Vatikanda bir kardinal corona virüse yakalandı

Vatikan'da bir kardinal corona virüse yakalandı

Vatikan'a bağlı Roma Piskoposluğu Papalık Vekili Kardinal Angelo De Donatis'in, korona(corona) virüse yakalandığı duyuruldu.

31.03.2020Dünya
Evdeki 30. gün

Evdeki 30. gün!

Koronavirüs salgınına karşı karantinada olan ünlü isimler evlerinde geçirdikleri zamanı nasıl geçirdiklerini anlattı.

31.03.2020Magazin
Vatikanda bir kardinalin Kovid-19 testi pozitif çıktı

Vatikan'da bir kardinalin Kovid-19 testi pozitif çıktı

Katolik aleminin merkezi Vatikan'a bağlı Roma Piskoposluğu Papalık Vekili Kardinal Angelo De Donatis'in yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıktığı ve tedavisine başlandığı bildirildi.

30.03.2020Dünya
Varlık soruyor: Edebiyat iyileştirir mi

Varlık soruyor: Edebiyat iyileştirir mi?

Varlık dergisinin nisan ayı dosya konusu, 'Edebiyat iyileştirir mi?' Edebiyatın top­lumsal ve politik sağaltıcı işlevini ele alan, Yaşar Kemal eserlerini bu bağlamda inceleyen, uykusuzluk ve edebiyat ilişkisine bakan yazılar okurları bekliyor...

30.03.2020Kitap Sanat
Çiftçinin tarlasından Roma dönemine ait kaya eserler çıktı

Çiftçinin tarlasından Roma dönemine ait kaya eserler çıktı

Burdur'da, bir çiftçinin sürdüğü tarlasında, Roma dönemine ait tarihi nitelikte işlemeli kaya eserler bulundu. Kayaların, Milattan sonra 2'nci yüzyıla ait olduğu belirlenirken, tarlanın sit alanı ilan edilmesi için çalışma başlatıldı.

30.03.2020Gündem
Tarihi eserleri satmak isterken yakalandılar

Tarihi eserleri satmak isterken yakalandılar

Bursa İl Jandarma Komutanlığı, çok sayıda tarihi eser ele geçirirken, 4 kişiyi gözaltına aldı.

30.03.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Makarnayı Hasan Tahsin’e borçluyuz

Türkiye’yi eve kapatan koronavirüs, beslenme düzenimizi de biraz karıştıracak gibi görünüyor. Şu günlerde marketlerde en büyük ilgiyi gören makarna raflarda yok satıyor.

6.04.2020

Yardım paketine Mevlana’yı yazmak kimin aklına gelmiş

İtalya Dışişleri Bakanı Di Maio ve İtalya Genelkurmay Başkanı Enzo Vecciarelli beklenen uçaktan yarım saat önce Roma askeri havalimanına gelmişlerdi.

4.04.2020

Bilge adam

En zor dönemde göreve geldi. Alçak gönüllüğü, bilgeliği ile herkes tarafından çok sevildi. Federasyondaki ilk gününde, ilerlemiş yaşına rağmen, hiç oturmadan herkesin elini teker teker sıktı, onlarla tanıştı.

3.04.2020

Havaların sıcak mı, yoksa soğuk mu olması daha iyi?

Gördük ki havalar iyi olduğunda insanlar kendilerini dışarıya atmaya devam ediyor.

1.04.2020

Tarihi şehir Mardin'de gezilecek yerler

Tarihi İpek Yolu’nda, verimli Mezopotamya topraklarının üstünde yer alan Mardin’i onlarca farklı din, mezhep ve kültürlere ev sahipliği yapmış bir kent olarak tanıyoruz. Manastırları, misafirperverliği, telkârisi, kiliseleri, camileriyle günümüzde bir turizm şehri olan Mardin gezi yazısı sizlerle…

31.03.2020