İsteyene hoşaf, isteyene komposto

Yemeklere ferahlığıyla eşlik eden hoşaf ve kompostolar özel günlerin, kalabalık sofraların vazgeçilmez iki geleneksel içeceği. Hoşafın kuru, kompostonunsa taze meyve kullanılarak yapılmasıysa aralarındaki en temel fark. Çok sevdiğim üç tarifimi birlikte hazırlayalım...

Haberin Devamı

Ramazan, bayram sofralarında, özel günlerde, kalabalık aile buluşmalarında mutlaka yerini alan iki geleneksel içeceğimiz hoşaf ve komposto... Hazırlama yöntemleri ve lezzetleri nesilden nesile aktarılır, böylece mutfak mirasımızı da
yansıtır. Her iki içecek de meyveyle yapılır. Mevsiminde kurutulmuş meyvelerin şekerli şurup içinde kaynatılmasıyla yapılan hoşaf, özellikle kışın sofralara eşlik eder. Kuru meyvelerin yanına bazen tarçın veya karanfil gibi baharat çeşitleri eklenir. Sıcak yaz günlerinde veya misafirlere hoş bir ikram olarak servis edilen, tatlı ve güzel kokulu bir içecektir. Geleneksel olarak pilav yanında tüketilmekle beraber tek başına da içilir. Taneli bir şerbet kıvamındadır ve Türk mutfağında hoşaf ‘içmek’ şeklinde ifade edilir. Kuru elma, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru dut, kuru zerdali, kuru erik, en çok hoşafı yapılan meyvelerdendir.

Haberin Devamı

İsteyene hoşaf, isteyene komposto

Taze meyvelerin şekerli şurup içinde kaynatılmasıyla elde edilen taneli içeceğeyse komposto denir. Kompostoda yaygın olarak kullanılan meyveler elma, ayva, kiraz ve eriktir. Ama taze meyvelerle yapıldığı için mevsiminde bölgede olan ürünlere göre çeşitlenir. Yaz aylarında bizim evde vişneden komposto mutlaka pişerdi mesela.

Çok sevdiğim birkaç tarifimi sizlerle paylaşmak istiyorum bu hafta. Birini pestil kullanarak hazırladım. İsterseniz fındıklı, cevizli veya sade dut, erik pestilleri kullanabilirsiniz. Sevdiğiniz herhangi bir pestili de tercih edebilirsiniz. Pestil hoşafı eski bir Anadolu içeceğidir ve çok besleyicidir. Pilav ve böreklerin yanında ikram edebileceğiniz gibi sabahları  aç karnına ve gece yatmadan  önce de içebilirsiniz. Elma kompostosu tarifimdeyse ekşi elma kullanırsanız limon sıkmayın. Şeker yerine tatlandırıcı kullanacaksanız, tatlandırıcıyı ocaktan aldıktan sonra ekleyin. Kalabalık aile sofralarında sevdiklerinizle paylaşmanız dileğiyle, afiyet olsun.

ELMA KOMPOSTOSU (6 KİŞİLİK)

Haberin Devamı

İsteyene hoşaf, isteyene komposto


NE LAZIM?

◊ 6 orta boy elma

◊ 1,5 su bardağı toz şeker

◊ 5 su bardağı su

◊ 1 tatlı kaşığı limon suyu

NASIL YAPARIM?

◊ Elmaları iyice yıkayın. Çekirdek yuvalarını oyarak çıkarın ve kabuklarını soyun.

◊ Tencereye suyu ve limon suyunu koyarak elmaları ekleyin. Elmalar yumuşayıncaya kadar pişirin.

◊ Toz şekeri ilave edip karıştırın ve 5 dakika daha kaynatın. Ocaktan alıp soğumasını bekleyin.

PESTİL HOŞAFI (6 KİŞİLİK)

İsteyene hoşaf, isteyene komposto


NE LAZIM?

◊ 150-200 gr üzüm pestili

◊ 6 su bardağı ılık su

NASIL YAPARIM?

◊ Orta boy bir tencereye, elinizle ufak parçalara ayırdığınız pestili koyarak üzerine 6 su bardağı ılık suyu ilave edin.

◊ Kısık ateşte, pestil eriyinceye kadar, 20-25 dakika pişirin.

◊ İyice soğumasını bekleyip servise sunun.

Haberin Devamı

KURU ERİK HOŞAFI (6 KİŞİLİK)

İsteyene hoşaf, isteyene komposto

NE LAZIM?

◊ 250 gr erik kurusu (kuru mürdüm ya da sarı kuru üzüm de kullanabilirsiniz)

◊ 1,5 su bardağı toz şeker

◊ 6 su bardağı su

◊ 7-8 karanfil

NASIL YAPARIM?

◊ Kuru erikleri bol suyla en az 2-3 saat veya 1 gece boyunca ıslatın.

◊ Süzdürdüğünüz kuru erikleri 6 su bardağı suyla tencereye koyun. Orta ısılı ateşte sık sık karıştırarak kaynatın. Karanfilleri de ekleyin.

◊ Kaynamaya başlayınca şekeri katın ve yine sık sık karıştırarak 8-10 dakika daha pişirip ocaktan alın. ◊ Soğuyunca kâselere boşaltıp servise sunun.

Yazarın Tüm Yazıları