EKSTRA
MENÜ

Hayvan Hakları

Hayvan Hakları haberleri sayfasında güncel ve son dakika Hayvan Hakları hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 4.923 Hayvan Hakları haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Hayvan Hakları Haberleri

Tarlada köpeğe cinsel istismarda bulunurken görüntülenmişti Hayvan Hakları Yasasında ilk uygulama Bartın’da

Tarlada köpeğe cinsel istismarda bulunurken görüntülenmişti! Hayvan Hakları Yasası'nda ilk uygulama Bartın’da

Bartın'da bir köyde tarlada köpeğe cinsel istismarda bulunurken cep telefonu kamerasıyla görüntülenen M.D. (66), şikayet üzerine gözaltına alınmıştı. M.D. tutuklanırken, TBMM’den geçen Hayvanları Koruma Kanunu gereğince yargılanacak.

27.07.2021Gündem
Tomris ve arkadaşları öğrencilerin yolunu gözlüyor

Tomris ve arkadaşları öğrencilerin yolunu gözlüyor

Hacettepe Üniversitesi birçok hayvana ev sahipliği yaptığı Beytepe Kampüsü’yle ünlü. O yüzden de okulların açılmasını öğrenci ve hocalar kadar sokak hayvanları da istiyor. Üniversitenin maskotu haline gelen sevimli köpek Tomris başta olmak üzere birçok hayvanın gözleri yollarda. Hepsi okulun yeniden açılmasını ve öğrencilerin dönmesini bekliyor.

23.07.2021Eğitim
Bir zamanlar şampiyondular... İnanılmaz skandal: Binlercesi böyle katledildi

Bir zamanlar şampiyondular... İnanılmaz skandal: Binlercesi böyle katledildi!

İngiltere ve İrlanda'da yarış kariyerleri biten binlerce at mezbahalarda öldürüldü. BBC'nin yaptığı araştırmayla ortaya çıkan korkunç olay infiale yol açarken mezbaha sahipleri olayı inkar ettiler.

19.07.2021Dünya
Hayvanlar artık can ama can hâlâ ucuz

Hayvanlar artık can ama can hâlâ ucuz

Uzun süredir tartışılan Hayvanları Koruma Kanunu, Resmi Gazete’de yayımlandı ama arkasında bıraktığı toz duman henüz dağılmadı. Kanunun hayvanları ‘mal’ statüsünden çıkarıp ‘can’ olarak tanımlaması mutluluk verici olsa da halen hayvan satışının yasaklanmaması içimizi burkuyor.

18.07.2021Hürriyet Pazar
Avrupalı öğrenciler, sokak hayvanları için buluştu

Avrupalı öğrenciler, sokak hayvanları için buluştu

Erasmus Gençlik Değişimi Projesi kapsamında 4 ülkeden Tekirdağ’a gelen 35 genç, kuşlara yuva, sokak hayvanlarına da kulübe yaptı.

13.07.2021Eğitim
Belediyelere çağrı yaptı

Belediyelere çağrı yaptı

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Başkanı Fatma Şahin, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Hayvan Hakları Kanunu’nun belediyelere önemli sorumluluklar yüklediğini belirterek, “Bu mesele tam bir işbirliği, tam bir güçbirliği, tam bir aşkla, tam bir inançla odaklanma meselesi. Bu işin parasına puluna bakılmaz, yapılan her çalışmanın arkasındayız” dedi.

11.07.2021Gündem
Caretta carettaya eziyet eden turistlere para cezası

Caretta carettaya eziyet eden turistlere para cezası

Antalya'nın Manavgat ilçesinde, sahile yumurtlamak için gelen caretta carettaya eziyet eden 2 turiste, ülkelerine dönmek üzereyken havalimanında para cezası uygulandı.

10.07.2021Haber
Hayvanları Koruma Yasası nihayet yasalaştı Artık ‘mal’ değil ‘can’lar

Hayvanları Koruma Yasası nihayet yasalaştı! Artık ‘mal’ değil ‘can’lar

Hayvanları Koruma Yasası değişikliği Meclis’te kabul edilirken ‘dostlar’ artık süs eşyalığından çıkıp ‘can’ oldu. Hakları, sahipli-sahipsiz ayrımı yapılmadan korunacak. Hayvanları eziyet ederek öldürenler ve neslini yok edenlere hapis yolu açıldı. Ev hayvanını terk edene 2 bin lira ceza kesilecek. Petshop’lar kedi köpek satamayacak.

10.07.2021Gündem
Bakan Kocadan yürekleri ısıtan Hayvanları Koruma Kanunu paylaşımı Sevgi bizim en insanca özelliğimiz

Bakan Koca'dan yürekleri ısıtan 'Hayvanları Koruma Kanunu' paylaşımı! 'Sevgi bizim en insanca özelliğimiz'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM’den geçen Hayvanları Koruma Kanunu ile ilgili yaptığı paylaşımda "Sevgi bizim en insanca özelliğimiz" dedi.

9.07.2021Gündem
Görüntüler büyük tepki çekmişti... Yaptıkları yanlarına kalmadı

Görüntüler büyük tepki çekmişti... Yaptıkları yanlarına kalmadı!

Antalya'nın Manavgat ilçesinde, sahile yumurtlamak için gelen caretta carettaya eziyet eden 2 turiste, ülkelerine dönmek üzereyken havalimanında para cezası uygulandı.

9.07.2021Gündem
Meclis’te Hayvan Hakları tartışması

Meclis’te Hayvan Hakları tartışması

Evinde üç köpek besleyen MHP milletvekili Erkan Haberal, teklifteki ‘tehlikeli ırk’ tanımına tepki göstererek, “Burada yazan köpeklerin 3 cinsini de besliyorum. Kim tespit etmiş bunu. İnsan neyse, köpeği de odur” dedi.

8.07.2021Gündem
Hayvan hakları yasası komisyonda kabul edildi

Hayvan hakları yasası komisyonda kabul edildi

Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

7.07.2021Haber
17 köpek ölü bulundu

17 köpek ölü bulundu

İSTANBUL Pendik, Çamlık Mahallesi’ndeki ormanlık alana sokak hayvanlarını beslemek için gelen hayvanseverler, arazide 17 köpek ölüsü buldu.

7.07.2021Gündem
Hayvanları Koruma Kanununun, TBMMde görüşmelerine başlandı

Hayvanları Koruma Kanunu'nun, TBMM'de görüşmelerine başlandı

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu'nda, 'Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi' görüşmelerine başlandı.

6.07.2021Gündem
Can dostlarımızla ilgili teklife itiraz var

Can dostlarımızla ilgili teklife itiraz var

Hayvanları Koruma, Kurtarma ve Yaşatma Derneği (HAYKURDER), Meclis’e sunulan Hayvan Hakları Kanun Teklifi’ne 24 başlıkta itiraz etti. Dernek, hapis cezalarına ‘ertelenemez’ şerhi eklenmesinden havai fişeklerin yasaklanmasına, ‘cinsel ilişki’ tanımının değiştirilmesine kadar farklı başlıklarda itirazlarda bulundu. Başlıkların bazıları şöyle:

6.07.2021Gündem
Hav hav davası

Hav hav davası

Özgü Korkanç’ın 2013’te sahiplendiği köpeği Kiraz’ın artık orada yaşamadığı siteye girişi, havlayıp çevreyi rahatsız ettiği gerekçesiyle mahkeme kararıyla yasaklandı. Kendisinin başka yere taşındığını belirten Korkanç, “Sitede oturan ailemin yanına köpeğimle gidemiyorum. Kiraz annemi ve babamı görmek istiyor” dedi.

5.07.2021Gündem
‘Can dostlar’a adalet geliyor

‘Can dostlar’a adalet geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi, AK Parti hayvanları koruma yasa teklifini Meclis’e sundu. Teklifin kabul edilmesi halinde hayvana ‘kötü muamele’ kabahat olmaktan çıkarak, suça dönüşecek. Sahipli-sahipsiz ayrımı kaldırılacak, hayvana işkenceye 3 yıl hapis cezası gelecek.

2.07.2021Gündem
Son dakika: AK Parti Sözcüsü Çelik’ten tepki: Yakışıksız ifade, kabul edilemez

Son dakika: AK Parti Sözcüsü Çelik’ten tepki: Yakışıksız ifade, kabul edilemez

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik gündeme dair açıklamalarda bulundu. Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın KKTC'de 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı törenlerine katılacağını bildirdi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in sözleri ile ilgili olarak ise Çelik, ‘Türkiye Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanına sömürge valisi diye ifade kullanmak yakışıksızdır, kabul edilemez. Milletin oylarıyla seçilmiştir. Türk ordularının başkomutanıdır.’ dedi.

1.07.2021Gündem
Hayvan hakları teklifi hazır

Hayvan hakları teklifi hazır

AK Parti Grup Başkan Vekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Hayvan Haklaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ünal, 'Uzun süredir üzerinde çalıştığımız Hayvanları Koruma Kanun teklifimizi bugün TBMM Başkanlığına sunuyoruz. Hayvanlar mal statüsünden çıkarılarak, canlı statüsüne getiriliyor. Hayvanların refahını sağlamak, hayvanların sahiplerinin borcu yüzünden icralık olması ve mal statüsünde olması çıkarılıyor.' ifadelerini kullandı.

1.07.2021Haber
Son dakika: AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünaldan Hayvanları Koruma Kanunu açıklaması

Son dakika: AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal'dan Hayvanları Koruma Kanunu açıklaması

AK Parti Grup Başkan Vekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Hayvan Hakları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ünal, 'Uzun süredir üzerinde çalıştığımız Hayvanları Koruma Kanun teklifimizi bugün TBMM Başkanlığına sunuyoruz. Hayvanlar mal statüsünden çıkarılarak, canlı statüsüne getiriliyor. Hayvanların refahını sağlamak, hayvanların sahiplerinin borcu yüzünden icralık olması ve mal statüsünde olması çıkarılıyor.' ifadelerini kullandı.

1.07.2021Gündem
Türkiyenin Evcil Hayvan ve Yaşam Festivalinin programı belli oldu

Türkiye'nin Evcil Hayvan ve Yaşam Festivali'nin programı belli oldu

Türkiye'nin Evcil Hayvan ve Yaşam Festivali 'Pet’N Play', birbirinden farklı etkinlikler ve sürprizler ile 9-10-11 Temmuz’da Caddebostan Sahili ve 24-25-26 Eylül’de Bebek Parkı’nda İBB iştiraklerinden Kültür AŞ desteğiyle gerçekleşecek.

30.06.2021Hayat
Gelenek diyorlar, her sene yapıyorlar... Bunun adı katliam

Gelenek diyorlar, her sene yapıyorlar... Bunun adı katliam!

Norveç ve İzlanda arasında bulunan ve Danimarka'ya bağlı özerk bir yönetim bölgesi olan Faroe Adaları'nda balina katliamı gerçekleşti. Balina avına karşı faaliyet gösteren Sea Shepperd grubu, 175 balinanın öldürüldüğü görüntüleri paylaştı. Deniz suyunu kırmızıya boyayan bu korkunç avı gelenek diyerek savunan ada yerlileri tüm isyanlara kulaklarını tıkamış durumda...

30.06.2021Dünya
AK Partiden hakikat operasyonu

AK Parti'den hakikat operasyonu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin MYK toplantısında, “Yalan operasyonuna karşı hakikat operasyonu yapacağız. Yaz döneminde de sahalara çıkıp hakikatleri anlatacağız. Teşkilat başkanlığımızın görevi, hakikatleri 11 milyon teşkilat üyemize aktararak vatandaşa doğru anlatılmasını sağlamak” dedi.

30.06.2021Gündem
Alper Kul: Sert geçişler bana çok tatlı geliyor

Alper Kul: Sert geçişler bana çok tatlı geliyor

Gösterilerinde izleyenleri kahkahaya boğuyor, ekranda Güldür Güldür Show programında güldürürken düşündürüyor, filmleri çok izleniyor. Bu kez yazdığı ‘Dışarıdakiler’ adını verdiği romanıyla kalemini konuşturuyor. Oyuncu Alper Kul’un yazdığı romanı ve hayat, sohbet konumuzu oluşturuyor. Buyurmaz mısınız?

27.06.2021Keyif
Zorunlu olmuştu Evcil hayvanlara mikroçip takılıyor

Zorunlu olmuştu! Evcil hayvanlara mikroçip takılıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği arasında imzalanan protokol sonucunda sahipli kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip takma zorunluluğu getirilmesinin ardından sahipleri, hayvanlarına mikroçip taktırmaya başladı.

27.06.2021Gündem
Saliha Sera KADIGİL SÜTLÜ kimdir, kaç yaşında Saliha Sera KADIGİL SÜTLÜ’nün biyografisi

Saliha Sera KADIGİL SÜTLÜ kimdir, kaç yaşında? Saliha Sera KADIGİL SÜTLÜ’nün biyografisi

CHP Milletvekili Saliha Sera Kadıgil Sütlü partisinden istifa etti. CHP İstanbul Milletvekili Saliha Sera Kadıgil Sütlü, partisinden istifa ederek Türkiye İşçi Partisi'ne katıldığını açıkladı. Haberler ardından Saliha Sera KADIGİL SÜTLÜ ile ilgili araştırmalar başladı. Peki, Saliha Sera KADIGİL SÜTLÜ kimdir? Türkiye İşçi Partisi'ne katılan Saliha Sera KADIGİL SÜTLÜ’nün biyografisi

25.06.2021Gündem
Son dakika: CHPli milletvekili Saliha Sera Kadıgil Sütlü, partisinden istifa etti

Son dakika: CHP'li milletvekili Saliha Sera Kadıgil Sütlü, partisinden istifa etti

Gelen son dakika haberine göre, CHP İstanbul Milletvekili Saliha Sera Kadıgil Sütlü, partisinden istifa ederek Türkiye İşçi Partisi'ne katıldığını açıkladı. Sütlü, Türkiye İşçi Partisi'ne katıldığını duyurdu.

25.06.2021Gündem
Yavru kedileri yiyen Japon yakalandı

Yavru kedileri yiyen Japon yakalandı

İstanbul Küçükçekmece Gültepe Mahallesi’ndeki esnafın, beslediği yavru kediler ortadan kayboldu.

16.06.2021Gündem
AK Parti Genel Başkan Vekili Kurtulmuş: Türkiyesiz NATOnun düşünülmesi mümkün değil

AK Parti Genel Başkan Vekili Kurtulmuş: Türkiye'siz NATO'nun düşünülmesi mümkün değil

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin NATO'nun çok eski ortaklığı olduğunu belirterek, "Türkiye bu ortaklığın en önemli ülkesinden biridir. Türkiye yıllar içerisinde çok büyük külfetler çekmiş bir ülkedir. Barışı sağlama misyonlarında Somali'den, Afganistan'a kadar NATO'nun yükünü çekmiş bir ülkedir. NATO'da diğer bütün ülkeler kadar Türkiye'nin ciddi bir yeri vardır, Türkiye'siz bir NATO'nun düşünülmesi mümkün değildir" dedi.

14.06.2021Gündem
Eskişehirde bir anda neye uğradığını şaşırdı O anları gözyaşları içinde anlattı

Eskişehir'de bir anda neye uğradığını şaşırdı! O anları gözyaşları içinde anlattı

Eskişehir’de sokak hayvanlarını besleyen Aysun Korkar, mahalle halkından birinin saldırısına uğradı. Olayı anlatan Aysun Korkar, şüphelinin ‘Burada besleme yapma, sinek oluyor. Sen neden burada besliyorsun?’ diyerek saldırdığını söyledi. Sağlık ekiplerince ilk müdahalesi olay yerinde yapılan Korkar, hastanede tedavi altına alındı.

14.06.2021Gündem
Köpeklere eziyet eden akademisyenin sözleri şok etti

Köpeklere eziyet eden akademisyenin sözleri şok etti

Ankara'da bir üniversitede öğretim görevlisi S.G.K. hakkında oturduğu apartmanın otoparkına sığınan sokak köpeklerini suyla ıslatıp elinde çubukla kovaladığı gerekçesiyle 'mala zarar verme' suçundan dava açıldı. S.G.K.'nin, köpeklerin yattığı battaniyeyi çamaşır suyu bidonuna doldurduğu suyla ıslatıp, mama kaplarını tekmelerken güvenlik kamerasına yansıyan görüntüsü de delil olarak dosyada yer aldı. Otoparka sığınan köpeklere bakan Neslihan Pınar Yumuşak, ''Kendisiyle konuştum, 'Size ne yapıyor, ne rahatsızlık veriyor' dedim. Bana 'O hayvanları görünce benim midem bulanıyor' cevabını verdi. Ben şok oldum'' dedi. Önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak olan öğretim görevlisi S.G.K. ise köpeklerin apartman garajında bulunmasından rahatsız olduğunu söyledi.

13.06.2021Gündem
Et demek artık dert demek

Et demek artık dert demek

Son yıllarda ardı ardına yayımlanan raporlar et ve süt ürünlerinin üretimi için yapılan hayvancılığın, gezegene verdiği zarar nedeniyle sürdürülemez olduğunu ortaya koyuyor. Buna rağmen tüm dünyada et tüketimi artıyor.

13.06.2021Hürriyet Pazar
Hayvan hakları düzenlemesinin mimarı Özlem Zengin: Diğer ülkelerden daha ileride

Hayvan hakları düzenlemesinin mimarı Özlem Zengin: Diğer ülkelerden daha ileride

AK Parti'nin TBMM gündemine getirmeye hazırlandığı 'Hayvanları Koruma Kanunu'na ilişkin teklifin mimarı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özlem Zengin, "Hazırlanan kanun, diğer ülkelerden daha ileride. Hayvanlara eziyet edenler, işkence edenler ve öldürenler, ceza yaptırımına tabi olacaklar" dedi.

11.06.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatı verdi... Hayvanları Koruma Kanunu geliyor İşte taslakta yer alan maddeler

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatı verdi... Hayvanları Koruma Kanunu geliyor! İşte taslakta yer alan maddeler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti MKYK ve MYK toplantısında Hayvanları Koruma Kanunu’nun bir an önce Meclis’e getirilmesi talimatını verdi. 1 Temmuz’a kadar yasalaşması planlanan taslak çalışmaya göre, hayvanlar ‘mal’ değil ‘canlı’ olarak korunabilecek. Taslak çalışmada, sokak hayvanlarının uyutulmamasından hayvanlara yönelik tecavüz ve cinsel istismara 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilmesine kadar birçok madde yer alıyor. İşte taslakta yer alan maddeler.

9.06.2021Gündem
Bakan Gül paylaştı: Geri sayım başladı

Bakan Gül paylaştı: Geri sayım başladı

Sosyal medyadan bakanlık bahçesindeki kedilerin fotoğraflarını paylaşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Can dostlarımızı daha etkin koruyacak yasal düzenlemeler kapıda. Geri sayım başladı” ifadesini kullandı.

9.06.2021Gündem
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Geri sayım başladı mesajıyla duyurdu

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 'Geri sayım başladı' mesajıyla duyurdu!

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Can dostlarımızı daha etkin koruyacak yasal düzenlemeler kapıda. Geri sayım başladı" dedi.

8.06.2021Gündem
Son dakika haberi: HDPye açılan kapatma davasıyla ilgili AK Partiden ilk açıklama

Son dakika haberi: HDP'ye açılan kapatma davasıyla ilgili AK Parti'den ilk açıklama

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası gündeme dair açıklamalarda bulundu. Çelik, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından HDP'nin kapatılması istemiyle hazırlanan iddianameyle ilgili olarak "Eksikler var diye iade edilmişti. Zannediyorum eksiklerin tamamlanmasıyla başlayan süreç" ifadelerini kullandı. Ömer Çelik, Marmara Denizi'nde etkili olan müsilaj soruna ilişkin şunları söyledi: "Biyolojik arıtma tesisi yapmanın ne kadar önemli olduğu, temel atmama töreni düzenlenmesinin ne kadar yanlış bir iş olduğu ortaya çıktı. Üç yılda tamamlanacak bir eylem planıdır. Hemen devreye girdi, tavizsiz uygulanacak."

7.06.2021Gündem
Kuşadasında evcil hayvan satışı yasaklandı

Kuşadası'nda evcil hayvan satışı yasaklandı

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde Belediye Meclisi'nde alınan kararla evcil hayvan satışı yasaklandı. Belediye Başkanı Ömer Günel, "Evcil hayvan ticareti kabul edilemez bir hak ihlalidir. Evini ve yaşamını bir hayvanla paylaşmak isteyen herkesi satın almak yerine sahiplenmeye çağırıyoruz" dedi.

2.06.2021Gündem
Hollandada yeni hayvan hakları yasası kabul edildi

Hollanda'da yeni hayvan hakları yasası kabul edildi

Hollanda Senatosu, yeni hayvan hakları yasasını onayladı. 1 Ocak 2023'te yürürlüğe girecek olan yasa uyarınca, evcil hayvanların kulübe ya da kafeste tutulmasına izin verilmeyecek. Hollanda Tarım Bakanı Carola Schouten ve hayvan üreticileri yasaya tepkili. Schouten'e göre, "yasanın bu şekilde uygulanması imkansız".

2.06.2021Dünya

Yazar Sonuçları

Hayvan Hakları Yasası tekrar gözden geçirilmeli

Hayvan Hakları Yasası’nın yeniden masaya yatırılmasını, cezaların artırılmasını talep etmiştik. Fakat şu an gelinen nokta hiç de iç açıcı değil. Sokaktaki canlara yaşam hakkı tanınmıyor.

20.07.2021

Meclis atların izini sürecek mi?

Hayvan Hakları Yasası, bu konuda şimdiye kadar eksik, yanlış ne varsa masaya yatırılmasını sağladı.

17.07.2021

Aşı kartını kim takar?

Aşı kampanyası sonucunda, nüfusun yarısının kapı gibi dijital aşı kartı oldu. İyi de bu kartı kim takar? İşte bugünlerde bu sorunun yanıtı için uluslararası alanda uğraş veriliyor. Çünkü bu aşı kartlarının tanınması, yurtdışına giriş-çıkışlarda, zorunlu olunan PCR testlerinden ve karantinadan kurtulmanız anlamına gelecek.

12.07.2021

İstanbul’un en güzel zamanı, herkesin Bodrum’a gittiği zamandır

İstanbul öyle güzel ki bugünlerde... Nüfusu azalmış, yoğunluğu bitmiş. Bir rahatlık gelmiş üstüne. Çiçekleri fark edilir olmuş.

12.07.2021

Kardeşler birbirini yıllar sonra tanır mı

Malum yavru kedilerin bol bol etrafımızda dolandığı, yuva arama ilanlarının sürekli karşımıza çıktığı mevsimdeyiz. Hep aklıma takılan bir konuydu: Yavruyken birbirlerinden ayrılan kediler, kardeşlerini daha sonra gördüklerinde tanırlar ya da bu ayrılığı hissederler mi? Araştırdım, derlememi dikkatinize sunayım.

10.07.2021

Bir yasa hikayesi

6 Temmuz 2021’de Ankara’da, TBMM’deki Hayvan Hakları Yasa Tasarısı toplantısına, diğer pek çok STK ile birlikte HAÇİKO kurucu başkanı olarak ben de katıldım.

8.07.2021

Sonunda uçağa bindim

Ayda en az 8-10, bazen 15 kez uçağa binen biriyken pandemi nedeniyle karaya vurmuştum.

6.07.2021

Kedi sevdiğini yoğururmuş

Kedilerin bir şeyleri yoğurur gibi yaptığı hallerini izlemek, dünyanın en keyifli işlerinden biri olabilir.

19.06.2021