EKSTRA
MENÜ

Ruh Sağlığı

Ruh Sağlığı haberleri sayfasında güncel ve son dakika Ruh Sağlığı hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 5.959 Ruh Sağlığı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Ruh Sağlığı Haberleri

İzmirde yeğeninin ölümüne neden olan hala hakkında yeni detay

İzmir'de yeğeninin ölümüne neden olan hala hakkında yeni detay

İzmir'de kullandığı cipin kapısına eli sıkışan 8 yaşındaki yeğeninin ölümüne neden olduğu iddiasıyla gözaltına alınıp daha sonra serbest bırakılan Zerrin Akça'nın Ege Üniversitesi Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Psikiyatri Servisi'nde tedavi gördüğü belirtildi. Sanık Zerrin Akça için 'taksirle ölüme neden olma' suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istendi.

19.10.2021Gündem
Ekran bağımlılığı yaşı düştü... Çocuklar oyun değil tablet istiyor

Ekran bağımlılığı yaşı düştü... Çocuklar oyun değil tablet istiyor

Ekran bağımlılığı yaşı pandemi döneminde geriledi. Yani artık çocuklar daha erken yaşta ekran bağımlısı oluyor. Bu durumda pandeminin yanı sıra dijital oyunlar ve sosyal medyanın giderek yaygınlaşması da etkili. Okul öncesi öğretmenleri , 36-48 aylık uyum sürecindeki çocukların akranlarıyla oyun oynamak yerine tablet ya da telefon istediğini söylüyor. Hatta kreşlerde öğretmenler 24 aylık çocukların da ekran bağımlısı hâle gelmesinden şikayetçi. Ülkemizde yapılan son çalışmalar gösteriyor ki ekran kullanım yaşı 6 aylık bebeklere kadar geriledi. Diğer yandan okul öncesi dönem çocuklarının önerilen süreden 5 kat daha fazla ekrana maruz kaldıkları saptandı. Velilerse durumdan şikayetçi. Ancak evden çalıştıkları için ekranları hayatlarının bir parçası hâli getirmekten başka bir yol bulmakta zorlanıyorlar. Peki ekran bağımlılığı yaşı düşerken neler yapmalı? Nelere dikkat etmeli?

18.10.2021Eğitim
Pandemi akıl sağlığını vurdukça psikoz vakaları artıyor

Pandemi akıl sağlığını vurdukça psikoz vakaları artıyor!

Pandeminin insanların ruh sağlığı üzerindeki etkileri aylardır tartışılıyor... Salgının, kaygı ve stres bozuklukları, depresyon vakalarında ciddi bir artışa neden olduğu bilinirken yapılan son araştırmalar çok daha korkutucu bir tablo ortaya çıkardı. İngiltere'de yapılan araştırma psikoz vakalarında yüzde 75'lik bir artış olduğunu ortaya koydu.

18.10.2021Dünya
Amerikalı turist otel çalışanını sokak ortasında dövdü

Amerikalı turist otel çalışanını sokak ortasında dövdü

Şişli'de otelde kalan Amerikalı turist Edward W. önce resepsiyonun bilgisayarını kırdı, ardından da otel çalışanını darbetti. Olay yerine gelen polislere de direnen Edward W. emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Olay günü turistin, otel çalışanını sokakta yerde sürüklemesi ve bir kişinin kavgayı ayırmaya çalışması ise cep telefonu kamerasına yansıdı.

13.10.2021Haber
Amerikalı turist otel çalışanını sokak ortasında dövdü

Amerikalı turist otel çalışanını sokak ortasında dövdü

Şişli'de otelde kalan Amerikalı turist Edward W. önce resepsiyonun bilgisayarını kırdı, ardından da otel çalışanını darbetti. Olay yerine gelen polislere de direnen Edward W. emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Olay günü turistin, otel çalışanını sokakta yerde sürüklemesi ve bir kişinin kavgayı ayırmaya çalışması ise cep telefonu kamerasına yansıdı.

13.10.2021Gündem
Delta varyantı ABDlilerin psikolojisini bozdu

Delta varyantı ABD'lilerin psikolojisini bozdu

ABD'de yapılan anket çalışması, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Delta varyantının ülke insanının hayatını her yönden daha da olumsuzlaştırdığını ortaya koydu. Ankete göre, Kovid-19'un, Delta varyantı ile etkisini artırması, Amerikalıların pek çoğunun kaygı ve uykusuzluk temelli ruhsal sorunlar yaşamasına yol açtı.

12.10.2021Dünya
Anne-babasını siyanürle öldürmüştü Tüm Türkiyeyi şoke eden olayda yeni gelişme

Anne-babasını siyanürle öldürmüştü! Tüm Türkiye'yi şoke eden olayda yeni gelişme

İzmir'in Bayraklı ilçesinde annesi Fatma Kalkan (39) ile babası Mehmet Kalkan'ı (46) siyanürlü şerbet içirerek öldüren, içmeye zorladığı kardeşinin de yaralanmasına neden olan Mahmut Can Kalkan'a (23) verilen iyi hal indirim kararını İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 1'inci Ceza Dairesi kaldırdı. Yeniden yargılanan Kalkan, 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

7.10.2021Gündem
Pandemide Türkiye’deki giyilebilir cihaz trendleri nasıl şekillendi

Pandemide Türkiye’deki giyilebilir cihaz trendleri nasıl şekillendi?

2021 yılının temmuz ayında, 18-56 yaş arası kişiler arasında yapılan araştırma sonucunda Huawei ve IPSOS araştırma şirketi tarafından Türkiye’deki pandemi süreci fiziksel ve zihinsel sağlık durumu, kişilerin bu konularda yaşadıkları sorunlar ve önlemler ile giyilebilir cihaz satın alma ve kullanım tercihlerine ışık tutan bir rapor yayınlandı.

6.10.2021Teknoloji
Demans hastalığı ile mücadele eden Pakize Sudanın yeğeni Dilara Elagözlü anlattı: Bana her şeyi unutarak ölmek istiyorum dedi

Demans hastalığı ile mücadele eden Pakize Suda'nın yeğeni Dilara Elagözlü anlattı: 'Bana her şeyi unutarak ölmek istiyorum' dedi

İzmir'in Çeşme ilçesinde yaşayan oyuncu, yazar Pakize Suda’ya (71), 'akıl zayıflığı' yaşadığı belirtilerek opera sanatçısı ablası Ayşe Suda tarafından vesayet davası açıldı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda düzenlenen rapor üzerine mahkeme, Pakize Suda'ya yeğeni Dilara Elagözlü'nün (46) vasi olarak atanmasına karar verdi. Pakize Suda'nın yeğeni Dilara Elagözlü TV8'de yayınlanan 2. Sayfa programına telefonla bağlandı. Elagözlü, Suda'nın yaşadıklarını canlı yayında anlattı.

6.10.2021Magazin
Konyada sahte şeyhe cinsel istismar suçundan 55 yıl hapse

Konya'da sahte şeyhe 'cinsel istismar' suçundan 55 yıl hapse

Konya'da kendisini 'şeyh' olarak tanıtıp, 5 erkeğe 'cinsel istismarda' bulunduğu iddiasıyla 62 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan, Yargıtay 14'üncü Ceza Dairesi’nce eylemlerin 'rızayla gerçekleştiği’ gerekçesiyle beraat kararı verip tahliye edilen Süleyman Işık, yerel mahkemede yeniden yargılandığı davada, bu kez 4 erkeğe 'cinsel istismar' suçundan 55 yıl hapse çarptırıldı.

5.10.2021Gündem
Pakize Suda kimdir, kaç yaşında, ne yapıyor Pakize Sudaya yeğeni vasi olarak atandı

Pakize Suda kimdir, kaç yaşında, ne yapıyor? Pakize Suda'ya yeğeni vasi olarak atandı!

Oyuncu, yazar Pakize Suda son zamanlarda zor günler geçiriyor. ‘Akıl zayıflığı’ yaşadığı gerekçesiyle ablası tarafından vesayet davası açılan Pakize Suda’ya Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda düzenlenen rapor üzerine mahkeme, Pakize Suda'ya 46 yaşındaki yeğeni Dilara Elagözlü'nün vasi olarak atanmasına karar verdi. Başarılı oyuncu ve yazar Pakize Suda kaç yaşında, kimdir, şimdilerde ne yapıyor? İşte Pakize Suda hakkında merak edilenler…

5.10.2021Hayat
Pakize Sudanın zor günleri...

Pakize Suda'nın zor günleri...

İzmir'in Çeşme ilçesinde yaşayan oyuncu, yazar Pakize Suda’ya (71), 'akıl zayıflığı' yaşadığı belirtilerek opera sanatçısı ablası Ayşe Suda tarafından vesayet davası açıldı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda düzenlenen rapor üzerine mahkeme, Pakize Suda'ya yeğeni Dilara Elagözlü'nün (46) vasi olarak atanmasına karar verdi.

5.10.2021Magazin
Yeni dönemde Meclisi önemli yasalar bekliyor

Yeni dönemde Meclis'i önemli yasalar bekliyor

TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) 27'nci dönem 5'inci yasama yılı yoğun gündem ile başlayacak.

3.10.2021Gündem
Daha ilk derste başına gelmeyen kalmadı... Yoga eğitmeni bacağını kırdı

Daha ilk derste başına gelmeyen kalmadı... Yoga eğitmeni bacağını kırdı!

Son yıllarda gerek beden gerekse ruh sağlığı üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle ilgi gören yogada bir hayli zorlayıcı egzersizler de yer alıyor. Anavatanı Hindistan olan ancak uzak doğu ülkelerinde de yoğun olarak yapılan yoga dünya basının manşetlerinde oldukça talihsiz bir 'kaza' haberiyle yer aldı.

2.10.2021Dünya
AK Partili Bostancı: Onlar da Seçim 2023te diyecek

AK Parti'li Bostancı: Onlar da 'Seçim 2023'te' diyecek

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, erken seçim tartışmalarıyla ilgili, "2020'de seçim bekliyorlardı, 2021'de geçtiğimiz aylarda seçim bekliyorlardı. Ha bire öteliyorlar. Sonuçta bizim dediğimiz tarihe gelecekler. Öyle anlaşılıyor ki onlar da 'Seçim 2023'te' diyecekler" dedi.

27.09.2021Gündem
4 erkek çocuğuna cinsel istismar iddiasına 188 yıl hapis istemi

4 erkek çocuğuna cinsel istismar iddiasına 188 yıl hapis istemi

Sarıyer'de bulunan yatılı kuran kursunda kadrosuz belletmen olarak görev yapan F.Ö.,  4 erkek çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılandığı davada, suçlamaları reddederek çocukların kendisine tuzak kurduğunu öne sürdü. Duruşmada mütalaasını açıklayan savcı, sanığın 4 çocuğa karşı, "Zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı" ve "Kasten yaralama" suçlarından toplam 107 yıldan 188 yıl 6 aya kadar hapsini istedi.

21.09.2021Gündem
Yunanistandan tepki çeken hamle STKlar ayağa kalktı

Yunanistan'dan tepki çeken hamle! STK'lar ayağa kalktı

Yunanistan insan hakları örgütlerinin ısrarla karşı çıktığı cezaevini andıran "kapalı" göçmen kampının açılışını bugün yapıyor. 600 kadar göçmen, hafta başından itibaren yeni merkeze tahliye edilecek.

18.09.2021Dünya
Uzmanlar uyarıyor: Sizin de psikoloğunuz sahte olabilir

Uzmanlar uyarıyor: Sizin de psikoloğunuz sahte olabilir

Psikoloji lisansları yok, belgeleri yok, standart bir ücret tarifeleri yok, yetkinlikleri yok ama pandemi dönemini fırsata çevirip iyi dert dinlediklerini sanarak psikologculuk oynuyorlar. Bol takipçili sosyal medya hesaplarına, danışanların yazdığı muhteşem yorumlara, internette dolaşan ilanlarına aldanmayın. Sizin de psikoloğunuz sahte olabilir!

15.09.2021Gündem
AK Partili Turan: HDP kimi isterse Millet İttifakının adayı o olacaktır

AK Parti'li Turan: HDP kimi isterse Millet İttifakı'nın adayı o olacaktır

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı tartışmalarına ilişkin, "Görülen o ki HDP kimi isterse Millet İttifakı'nın adayı o olacaktır. Millet İttifakı'nın adayı, aynı zamanda HDP’nin dile getirdiği 'özgürlük ittifakı'nın da adayı olacaktır" dedi.

14.09.2021Gündem
10 Ekim hangi burç ve burcu ne 10 Ekim tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

10 Ekim hangi burç ve burcu ne? 10 Ekim tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Doğum saatleri, burçlar, doğum haritaları gibi kavramları kapsayan Astroloji her devirde merak konusu olmuştur. İşte, 10 Ekim hangi burçtur, yükseleni, özelikleri ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

14.09.2021Burçlar
Yüz yüze eğitimde tekrar bir araya geliyoruz

Yüz yüze eğitimde tekrar bir araya geliyoruz

Yükseköğretim için UNESCO’nun bir tanımlamasında “sosyal gelişmede, ekonomik büyümede, rekabet edebilirlikte, küresel kimliğin şekillenmesi ve korunmasında, barış kültürünün desteklenmesinde yükseköğretim yeri doldurulamaz bir kurumdur” deniliyor.

13.09.2021Eğitim
Covid-19 aşısının bir faydası daha... Tek dozdan sonra bile hissedilen rahatlama

Covid-19 aşısının bir faydası daha... Tek dozdan sonra bile hissedilen rahatlama!

Koronavirüs salgınına karşı mücadelede dünya genelinde yaygın aşılama devam ederken yapılan yeni bir araştırma Kovid-19 aşısının kişilerin ruh sağlıklarında önemli gelişmelere neden olduğunu ortaya çıkardı.

10.09.2021Dünya
Günlük delil sayılmadı Üvey baba cinsel istismar suçlamasından beraat etti

Günlük delil sayılmadı! Üvey baba cinsel istismar suçlamasından beraat etti

İzmir'in Karşıyaka ilçesinde, şu an 13 yaşında olan üvey kızı İ.T.'ye, 4 yıl boyunca cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanan Bülent S. (43), delil yetersizliğinden beraat etti. Karara tepki gösteren İ.T.'nin avukatı Candan Tekin Çekiç, "Çocuğumuz bugün yepyeni umutlarla yeni bir günlük aldı. Çünkü başından geçenleri anlattığı eski günlüğünü mahkemeye vermişti. Oraya yeni şeyler yazacaktı, umutlarını yazacaktı ama maalesef ki belki de ilk yazacağı şey bu elim beraat kararı olacak. Bunun için çok üzgünüz" dedi.

8.09.2021Gündem
G20 Sağlık Bakanları toplantısı Roma Bildirisinin kabulü ile sona erdi

G20 Sağlık Bakanları toplantısı "Roma Bildirisi"nin kabulü ile sona erdi

İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza, G20 Sağlık Bakanları olarak ulusal sağlık sistemlerinin güçlendirilmesi ve yoksul ülkeler başta olmak üzere herkesin aşıya erişimini sağlama amacını taşıyan "Roma Bildirisi"ni kabul ettiklerini söyledi.

6.09.2021Gündem

Etkili zaman kullanmak, ders çalışırken mola nasıl verilmeli, motivasyonu nasıl artırır, kaygıyı nasıl etkiler?

Zaman…Bilgi akışının ve belki de zaman algısının daha yavaş ve sakin olduğu eski dönemlere göre zamanın hızla aktığı günümüzde, “etkili zaman kullanmak” “yaşamaya vakit bulmak” daha bir dikkat çeken mesele haline geldi. Sürekli hareket halindeyiz, bir şeylere yetişmeye çalışıyoruz ve üstümüzdeki “stres” dediğimiz yük giderek artıyor.

6.09.2021Eğitim
Okulda ilk gün

Okulda ilk gün

Okullar, 6 Eylül’de tüm kademeleriyle tam zamanlı yüz yüze eğitime başlamaya hazırlanırken 3 milyon anaokulu ve 1’inci sınıf öğrencisi dün ‘uyum’ amacıyla sınıfları doldurdu.

2.09.2021Eğitim
Üniversiteler yüz yüze eğitimle mi açılacak YÖKten üniversiteler için son duyurular

Üniversiteler yüz yüze eğitimle mi açılacak? YÖK'ten üniversiteler için son duyurular

Üniversiteler yüz yüze açılacak mı sorusu için YÖK'ten son dakika açıklaması geldi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2021-2022 eğitim-öğretim döneminde örgün programlarda “yüz yüze eğitime” başlanması için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü açıkladı. YÖK Başkanı Özvar, 'Bu yıl, yani 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında salgının gelişme seyri ve ilgili kurum ve kuruluşların uyarıları da dikkate alınarak üniversitelerde örgün eğitim yüz yüze başlayacaktır' açıklamasında bulundu. Peki, Üniversiteler ne zaman açılacak? İşte, üniversitelerin açılış tarihi ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

30.08.2021Gündem
Son dakika: DSÖden flaş aşı açıklaması

Son dakika: DSÖ'den flaş aşı açıklaması

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Avrupa'nın durağan koronavirüs aşı oranları hakkında 'Ciddi endişelerimiz var' açıklamasında bulundu. DSÖ Avrupa kıtasında 1 Aralık'a kadar, koronavirüse bağlı potansiyel ölü sayısını da açıkladı.

30.08.2021Dünya
Football Manager (FM) 22 ne zaman çıkacak Tarih belli oldu

Football Manager (FM) 22 ne zaman çıkacak? Tarih belli oldu

Footbal Manager 2022, taraftarı oldukları takımları teknik direktör olarak yönetmek isteyen ya da teknik direktörlük hayaline sanal ortamda sahip olmak isteyen binlerce futbolseverin yakın takibinde yer alıyor. Yeni transferlerin ve gelişmiş oyun motorun oyuncu deneyimine yansımasının beklendiği FM 2022, transfer döneminin de sona ermesine çok yaklaşılmasının ardından ne zaman çıkacağı ile araştırılmaya başlandı. Peki, Football Manager (FM) 22 ne zaman çıkacak? İşte, oyun hakkında detaylı bilgiler

28.08.2021Teknoloji
‘Çocuklar derslerden çok sosyalleşmeye odaklanabilir’

‘Çocuklar derslerden çok sosyalleşmeye odaklanabilir’

Yeni eğitim-öğretim yılı başlıyor ve artık tüm okullarda yüz yüze eğitime geçiliyor. Bir yandan büyük bir heyecan, diğer yandan büyük bir endişe var. Pek çok velinin aklında aynı sorular: Okullarda hijyenik bir ortam sağlanabilecek mi? Kronik hastalığı olan çocuklar derslerden geri kalacak mı? Uzun bir aradan sonra okula tekrar başlayan çocuklar uyum sorunu yaşar mı? Okullarda alınan tedbirleri ve hem pediatrik hem psikolojik açıdan çocukları okula nasıl hazırlamak gerektiğini uzmanlara sorduk.

Üniversiteler yüz yüze eğitimle mi açılacak YÖKten üniversiteler açılacak mı sorusuna son dakika açıklaması

Üniversiteler yüz yüze eğitimle mi açılacak? YÖK'ten üniversiteler açılacak mı sorusuna son dakika açıklaması

Üniversiteler yüz yüze açılacak mı sorusu için YÖK'ten son dakika açıklaması geldi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2021-2022 eğitim-öğretim döneminde örgün programlarda “yüz yüze eğitime” başlanması için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü açıkladı. YÖK Başkanı Özvar, 'Bu yıl, yani 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında salgının gelişme seyri ve ilgili kurum ve kuruluşların uyarıları da dikkate alınarak üniversitelerde örgün eğitim yüz yüze başlayacaktır' açıklamasında bulundu. Peki, Üniversiteler ne zaman açılacak? İşte, üniversitelerin açılış tarihi ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

26.08.2021Gündem
YÖK Başkanı Özvar: Üniversitelerde örgün eğitim yüz yüze başlayacak

YÖK Başkanı Özvar: Üniversitelerde örgün eğitim yüz yüze başlayacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, "Bu yıl, yani 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında salgının gelişme seyri ve ilgili kurum ve kuruluşların uyarıları da dikkate alınarak üniversitelerde örgün eğitim yüz yüze başlayacaktır" ifadelerini kullandı. Özvar, "Bununla birlikte yükseköğretim kurumlarımızla koordinasyonun sağlanabilmesi için salgının seyrine göre harmanlanmış eğitim modeli de örgün programlarda halen olduğu gibi kullanılmaya devam edebilecektir" dedi.

26.08.2021Haber
YÖK Başkanı Prof. Dr. Özvar: Üniversitelerde eğitim yüz yüze başlayacak

YÖK Başkanı Prof. Dr. Özvar: Üniversitelerde eğitim yüz yüze başlayacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “Bu yıl, yani 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında salgının gelişme seyri ve ilgili kurum ve kuruluşların uyarıları da dikkate alınarak üniversitelerde örgün eğitim yüz yüze başlayacaktır. Bununla birlikte yükseköğretim kurumlarımızla koordinasyonun sağlanabilmesi için salgının seyrine göre harmanlanmış eğitim modeli de örgün programlarda halen olduğu gibi kullanılmaya devam edebilecektir” dedi.

26.08.2021Eğitim
Son dakika YÖK Başkanından yüz yüze eğitim açıklaması

Son dakika! YÖK Başkanı'ndan 'yüz yüze eğitim' açıklaması

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, "Bu yıl, yani 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında salgının gelişme seyri ve ilgili kurum ve kuruluşların uyarıları da dikkate alınarak üniversitelerde örgün eğitim yüz yüze başlayacaktır" ifadelerini kullandı. Özvar, "Bununla birlikte yükseköğretim kurumlarımızla koordinasyonun sağlanabilmesi için salgının seyrine göre harmanlanmış eğitim modeli de örgün programlarda halen olduğu gibi kullanılmaya devam edebilecektir" dedi.

26.08.2021Gündem
Günümüzün parlayan meslekleri

Günümüzün parlayan meslekleri

Eğitim uzmanları, üniversite tercih döneminde milyonca adayı uyarıyor: “Puan ve sıralama önemli olsa da tercih yaparken kendinize uygun meslekleri seçin. Sırf puanınız tuttuğu için değil, severek yapacağınız ve gelecekte size fayda sağlayacak bölümleri tercih edin.” Günümüzün özellikle de pandeminin ardından değişen şartlar meslekleri de etkiledi.

24.08.2021Eğitim
UCİM Başkanı Saadet öğretmenden yolsuzluk iddialarına yanıt

UCİM Başkanı Saadet öğretmenden 'yolsuzluk' iddialarına yanıt

UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği Kurucusu ve Başkanı Saadet Özkan, haklarında çıkan yolsuzluk iddialarına İzmir'de yanıt verdi. 4 yıl önce kurulan derneğin gelir gider hesaplarını basın mensuplarıyla paylaşan Özkan, "Kaybetmekten korkanlar değil, mücadele edenler kazanırlar. Kapımız sizlere sonuna kadar açık. Bizi sorgulayan, soru soran, ne yapıyorsunuz diyen herkese her şeyi en ayrıntısıyla açıklayabiliriz" dedi.

17.08.2021Gündem
Annesi ve kardeşini öldürmüştü... Vali Yardımcısı Polatın sözleri duruşmaya damga vurdu

Annesi ve kardeşini öldürmüştü... Vali Yardımcısı Polat'ın sözleri duruşmaya damga vurdu

Adana'da avukat kardeşi Altuğ Polat (42) ile annesi Afiyet İkbal Polat'ı (66) miras anlaşmazlığı yüzünden öldürmekle suçlanan Hatay Vali Yardımcısı Tolga Polat (45), "Annem beni hiç sevmedi. Şiddet gördüm. Babam ile anlaşamıyordu. Annem, evde yaptığı yemek için bile babamdan yemek parası istiyordu. Yıkadığı çamaşırın bile parasını istiyordu" dedi.

11.08.2021Gündem
Kendi kendine psikolojik destek mümkün

Kendi kendine psikolojik destek mümkün

Bir psikolojik destek yöntemi olan ‘kendi kendine yardım’, insanların depresif duygu durumu, kaygı ve stres gibi psikolojik problemlerle baş etmelerine yardımcı oluyor.

8.08.2021Eğitim

Yazar Sonuçları

Dünyada bir değişim yaşanıyor: Ruh ve beden sağlığı öne çıkıyor

Pandemi sonrası dünya ölçeğinde ekonomik ve sosyal olarak ortaya çıkan eşitsizlikler, tüm dünyada ruh sağlığını bozdu. Dünyada artan gelir eşitsizliği, hak ve fırsat eşitsizliği varken insanların mutlu olmasını beklemek mucize beklemek gibi. Dünya çapında politikaları belirleyenlerin bu konuda mutlaka önlem almaları ve üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeleri gerekiyor. Dünyada yeni bir değişim yaşanıyor. Bu değişimde ne var? Artık ruh ve zihin sağlığı öne çıkarılıyor. Ruh sağlığını inkar eden sadece maddeci indirgemeci, insanı yalnızca biyolojik bir varlık olarak gören yaklaşım değişiyor.

17.10.2021

Hepimiz gerginiz

Geçtiğimiz hafta dünyaca ünlü tıp dergisi Lancet’ta bir araştırma yayımlandı. Hatta bizde de haber oldu ama üzerine daha fazla konuşmak, düşünmek gerekirdi diye düşünüyorum. Haber şu; “COVID-19 pandemisi nedeniyle küresel çapta depresyon ve kaygı bozuklukları artıyor. Türkiye’deki vaka artışı ise Avrupa’nın zirvesinde.” Bir sohbetimizde Prof. Dr. Arif Verimli hocam ‘Pandemi elbette bitecek ama bittiğinde yoğun bakımların yerini psikiyatri servisleri alacak” demişti. Haklıymış! Psikiyatrist Doç. Dr. Veysi Çeri ve Dr. Emine Kılınç’a hem araştırmayı nasıl okumak gerektiğini hem de depresyonda olup, olmadığımızı anlamanın ve tedavinin yollarını sordum.

17.10.2021

Sayılar neden hep aynı

Her akşam açıklanan salgın rakamları neredeyse düz bir çizgi halinde seyrediyor.

14.10.2021

Uhulet suhulet ve zarafetle yaşlanın

Sorum net ve açık: Yaşlanmayan bir yaşlı olmak mümkün mü?

4.10.2021

Sosyal medya depresyonu

ÖNCE şu bilginin altını dikkat ve önemle çizelim: ÇOCUK VE GENÇLERİMİZİN RUH SAĞLIĞINI İLGİLENDİREN SORUNLARDA CİDDİ BİR ARTIŞ VAR! Bu endişe verici gelişmenin pandemi sürecinde daha da zirve yaptığı konusunda bizim uzmanlar da fikir birliği içindeler. Ruh sağlığı uzmanları, çocuk ve gençlerde eskiye oranla özellikle “DEPRESYON”a, “KAYGI BOZUKLUĞU”na ve “TAKINTI MERKEZLİ RUHSAL SORUNLAR”a daha sık rastlandığına işaret ediyorlar. Ayrıntılara gelince...

30.09.2021

Egzersiz, depresyona iyi gelir mi?

İsviçreli biliminsanlarına göre başlıktaki sorumuzun yanıtı ‘evet’. Araştırmalarında egzersizin, antidepresan görevi gören ‘laktat’ isimli molekül üretimini harekete geçirdiğini göstermişler. Üstelik bunun için maraton koşmamıza da gerek yok!

26.09.2021

21. Yüzyıl becerisi ‘Pozitif psikoloji’

Yaşamı anlamlı kılmak, hayatın anlamını kavrayabilmek, kişinin güçlü yönlerini fark etmesini sağlamayı hedefleyen pozitif psikoloji, tüm dünyada yeniden keşfedilen ve önemi anlaşılan bir alan. Küresel mutluluk, küresel barış için bunu öğrenmeli ve öğretmeliyiz. Daha yaşanılır bir dünya için bu şart!

14.09.2021

Teletıp kalıcı olacak mı?

Pandemi sırasında sanal doktor görüşmeleri oldukça yaygın hale geldi. Hastaneye ya da kliniğe gereksiz yere gitmek zorunda kalmayan hastalar sanal doktor ziyaretlerinden memnun. Bu durumun devam edeceğini düşünüyorum.

5.09.2021

İnternetten tanıştığım kişi hayatımın hatası oldu

İnternetten biriyle tanıştım, uzun süre ilişki yaşadık. Hayatlarımızın çok farklı olduğunu geç de olsa anladım. Fakat yaptığım bir hata yüzünden ondan ayrılamıyorum ve çok mutsuzum.

2.09.2021

Durum hâlâ ciddi

Günlük vaka sayıları bir türlü 15 binin altına düşmüyor.

23.08.2021