EKSTRA
MENÜ

Depresyon

Depresyon haberleri sayfasında güncel ve son dakika Depresyon hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 10.227 Depresyon haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Majör depresif bozukluk, Majör depresyon, veya Klinik depresyon, kişinin sosyal işlevlerini ve günlük yaşama dair etkinliklerini rahatsız edecek, bozacak dereceye ulaşmış üzüntü, melankoli veya keder durumudur.

Depresyon Haberleri

Pandemi akıl sağlığını vurdukça psikoz vakaları artıyor

Pandemi akıl sağlığını vurdukça psikoz vakaları artıyor!

Pandeminin insanların ruh sağlığı üzerindeki etkileri aylardır tartışılıyor... Salgının, kaygı ve stres bozuklukları, depresyon vakalarında ciddi bir artışa neden olduğu bilinirken yapılan son araştırmalar çok daha korkutucu bir tablo ortaya çıkardı. İngiltere'de yapılan araştırma psikoz vakalarında yüzde 75'lik bir artış olduğunu ortaya koydu.

18.10.2021Dünya
Covid öğrenciler için kabus gibi geçti Peki ya öğretmenler Akıl sağlığımı kaybettim...

Covid öğrenciler için kabus gibi geçti! Peki ya öğretmenler? 'Akıl sağlığımı kaybettim...'

Covid-19 nedeniyle yaşanan kapanmalar ve Delta varyantının yarattığı tehdit, eğitim alanında ciddi bir belirsizliğe neden oluyor. Salgın döneminin getirdiği psikolojik ve sosyal sorunlarla boğuşan öğrenciler haklı olarak çok konuşuldu. Peki ya eğitimciler? İşte, yaklaşık 2 yıllık süreçte dünya genelindeki pek çok öğretmenin yaşadığı sorunlar…

17.10.2021Gündem
Maradona hakkında korkunç iddialar Konuşmak için ikisinin de ölmesini bekledi...

Maradona hakkında korkunç iddialar! Konuşmak için ikisinin de ölmesini bekledi...

Tüm futbol otoritelerince tüm zamanların en iyi futbolcularından biri olarak gösterilen Maradona’nın Küba'da uyuşturucu tedavisi gördüğü dönemde reşit olmayan Kübalı bir kızı istismar ettiği ileri sürüldü. Önemli iddialara kulak verirken, diğer taraftan Maradona’nın hayatındaki altüst oluşları hatırlamak yerinde olacak. 'Tanrının eli' Maradona, 'aziz'den 'günahkâra' nasıl dönüştü?

14.10.2021Spor Arena
Delta varyantı ABDlilerin psikolojisini bozdu

Delta varyantı ABD'lilerin psikolojisini bozdu

ABD'de yapılan anket çalışması, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Delta varyantının ülke insanının hayatını her yönden daha da olumsuzlaştırdığını ortaya koydu. Ankete göre, Kovid-19'un, Delta varyantı ile etkisini artırması, Amerikalıların pek çoğunun kaygı ve uykusuzluk temelli ruhsal sorunlar yaşamasına yol açtı.

12.10.2021Dünya
Dysania (Kronik yorgunluk sendromu) nedir, nasıl tedavi edilir İşte dysania belirtileri ve nedenleri

Dysania (Kronik yorgunluk sendromu) nedir, nasıl tedavi edilir? İşte dysania belirtileri ve nedenleri

Her sabah alarm çaldığında yataktan çıkmak istemiyorsanız, bu yaşadığınız şeyin adı kronik yorgunluk sendromu, yani dysania denilen şey olabilir. Peki, dysania (Kronik yorgunluk sendromu) nedir, nasıl tedavi edilir? İşte dysania ile ilgili bilgiler…

12.10.2021Sağlık
Covid, cinsel hayatımızı öldürdü mü ‘Maske ile sevişiyoruz, öpüşmeyi unuttuk’

Covid, cinsel hayatımızı öldürdü mü? ‘Maske ile sevişiyoruz, öpüşmeyi unuttuk’

Bir buçuk yıldır koronavirüs ile mücadele ediyoruz ve bu sürenin bir kısmı da karantinada, evlerde kapalı halde geçti. Beraber yaşayan/ayrı yaşayan çiftler ve ilişkisi olmayan kişilerin cinsel hayatları ciddi şekilde etkilendi. Kimisi hijyen takıntıları geliştirdi, kimisinin libidosu azaldı, kimisi ise aldığı kilolar yüzünden cinsel ilişki istemez oldu... Pandeminin cinsel hayata etkilerini 9 soruda inceledik

10.10.2021Gündem
Gizli tehlike Pandemi döneminde 76 milyon ekstra vaka

Gizli tehlike! Pandemi döneminde 76 milyon ekstra vaka

Pandemi döneminde beklenenden 76 milyon fazla anksiyete vakası ve beklenenden 53 milyon fazla da majör depresif bozukluk vakası bildirildi. Pandeminin ruh sağlığına verdiği zarardan daha çok kadınlar ve gençler etkilenirken bölge bazında Batı Avrupa ve Orta Doğu başı çekti.

9.10.2021Dünya
Depresif ne demek, ne anlama geliyor Depresif kelimesinin anlamı nedir TDKya göre sözlük anlamı...

Depresif ne demek, ne anlama geliyor? Depresif kelimesinin anlamı nedir? TDK'ya göre sözlük anlamı...

Türkçe içerisinde en çok kullanılan ve bilinen kelimeler yer almaktadır. Depresif kelimesi de bu kelimeler içinde yer almaktadır. Sizin için depresif kelimesinin ne demek olduğunu ve Türk Dil Kurumu içerisinde hangi anlama geldiğini derledik.

8.10.2021Sözlük
Rüyada işe geç kalmak ne anlama gelir Rüyada uyuyakalıp ya da sürekli işe geç kalmanın anlamı

Rüyada işe geç kalmak ne anlama gelir? Rüyada uyuyakalıp ya da sürekli işe geç kalmanın anlamı

Pek çok insan iş yaşamında bir kere de olsa işe geç kalmıştır. Rüyalar bilinçaltını dışa vuran durumlar olduğundan günlük hayatta yaşanan olayların rüyalarda görülmesi normal bir durumdur. Peki, Rüyada işe geç kalmak ne anlama gelir? Rüyada uyuyakalıp ya da sürekli işe geç kalmanın anlamı nedir detaylarıyla derledik.

Parasını büyücüye kaptırdı... Büyü bozulmayınca mahkemeye koştu!

ABD'de yaşanan ilginç bir 'büyü bozma' olayı mahkemeye yansıyınca basının da ilgisini çekti ve manşetlere yansıdı. Eşiyle arası bozulan bir adam çareyi kendini ‘psişik aşk uzmanı’ olarak adlandıran bir uzmana gitmekte bulunca başına gelmeyen kalmadı.

6.10.2021Dünya
Dünyada bir ilk Depresyona implantlı tedavi...

Dünyada bir ilk! Depresyona implantlı tedavi...

Depresyon çok yakında beyne takılan bir cihazla tedavi edilecek. ABD'de 36 yaşındaki tedavilere cevap vermeyen kadın, beynine otomatik olarak elektrik darbeleri ileten bir implant yerleştirilmesi sonrası hızlı ve sürekli bir iyileşme gösterdi.

5.10.2021Dünya
Uzun Kovid gizemi... Gerçek mi, abartılıyor mu

Uzun Kovid gizemi... Gerçek mi, abartılıyor mu?

AstraZeneca aşısının geliştirilmesine yardımcı olan Oxford Üniversitesi'ndeki kraliyet tıp profesörü Sir John Bell, uzun süreli Kovid'in etkisinin aslında "abartı" olduğunu açıkladı. Hastalığı atlatanlarda kalan semptomların psikolojik olabileceği düşünülüyor...

4.10.2021Dünya
Linda Evangelistanın estetik isyanı: Öz nefret içindeyim... Uzmanlar ne diyor

Linda Evangelista'nın estetik isyanı: 'Öz nefret içindeyim...' Uzmanlar ne diyor?

90'ların top modellerinden Linda Evangelista'nın geçtiğimiz günlerde yaptığı bir sosyal medya paylaşımı, Türkiye'de de oldukça yaygın olan estetik bir müdahale yönetimini tüm dünyada gündeme taşıdı. Peki soğuk lipoliz hakkında uzmanlar ne diyor?

4.10.2021Dünya
İntikam, kayıp ve keder

İntikam, kayıp ve keder

Danimarkalı yazar Soren Sveistrup, ‘Kestane Adam’da, intikam peşinde koşan bir seri katil hikâyesi anlatıyor. ‘İskandinav Kara’sı dediğimiz türün büyük ustalarının izini süren, gerilimli, karanlık ve güzel bir suç romanı.

30.09.2021Kitap Sanat
Kolit Nedir, Neden Olur Kolit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kolit Nedir, Neden Olur? Kolit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Son dönemlerde adını sıklıkla duyduğumuz kolit, sindirim sistemi ve bağırsaklarla ilgili bir hastalıktır. Sağlıklı bir vücut için önemli bir görevi olan bağırsaklarda yaşanan kolit sorunu teşhis ve tedavi edilmezse istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Peki kolit nedir, neden olur? Kolit hastalığı belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilenler…

30.09.2021İyi Yaşam
Zemzem suyu nedir ve nasıl oluşmuştur Zemzem suyunun cilde, yüze, saça ve vücuda faydaları

Zemzem suyu nedir ve nasıl oluşmuştur? Zemzem suyunun cilde, yüze, saça ve vücuda faydaları

Zemzem kavramı Türk dilinde oldukça fazla kullanılmaktadır. Bu kelime Arapça kökenli bir sözcüktür. Zemzem İslamiyette önemli ve kutsal bilinen suyun ismidir. Bu su Suudi Arabistan'da yer alan Mekke'de bulunan Kabe'nin 20 metre doğusundaki su kaynağından çıkmaktadır. Bilgilendirici şekliyle detaylı olarak zemzem suyu nedir ve nasıl oluşmuştur, zemzem suyunun yüze, saça, vücuda ve cilde faydaları nelerdir detayları ile sizler için derledik.

30.09.2021İyi Yaşam
İlik suyu nasıl yapılır ve içilir İlik suyu neye iyi gelir ve faydaları nelerdir

İlik suyu nasıl yapılır ve içilir? İlik suyu neye iyi gelir ve faydaları nelerdir

Sağlıklı ve dengeli beslenmek için bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Özellikle de bağışıklık sisteminin güçlenmesi için ilik suyu içilmesi önerilir. İlik suyu nasıl yapılır ve içilir? İlik suyu neye iyi gelir ve faydaları nelerdir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

30.09.2021İyi Yaşam
Hayıt suyu nasıl kullanılır ve faydaları nelerdir Hayıt suyu aç karnına içilir mi ve zararları var mıdır

Hayıt suyu nasıl kullanılır ve faydaları nelerdir? Hayıt suyu aç karnına içilir mi ve zararları var mıdır

Bazı bitkisel ürünlerin sağlığa önemli faydaları bulunmaktadır. Özellikle son yıllarda popülerleşen hayıt suyunun yararları da oldukça merak ediliyor. Hayıt suyu nasıl kullanılır ve faydaları nelerdir? Hayıt suyu aç karnına içilir mi ve zararları var mıdır? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

30.09.2021İyi Yaşam
Gül Çayının Faydaları Nelerdir Gül Çayı Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır

Gül Çayının Faydaları Nelerdir? Gül Çayı Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?

Gül çayının tarih boyunca sağlık ve zindelik için birçok faydası olduğu bilinmektedir. Bu popüler bir Orta Doğu çay çeşididir ancak dünya çapında beğenilmektedir. İşte, merak edilen tüm detaylar.

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir Türk Kahvesi Ne İşe Yarar, Hergün İçmek Faydalı Mı

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir? Türk Kahvesi Ne İşe Yarar, Hergün İçmek Faydalı Mı?

Türk kahvesi, kültürümüzün bir parçası olmakla birlikte hastalıklara yakalanma riskini önemli ölçüde azalttığı için dengeli ve sağlıklı beslenmede de önemli bir role sahiptir. Tüm besin gruplarından dengeli ve yeterli bir beslenme düzenine ek olarak biyoaktif ve antioksidan bileşenleri bol miktarda içerdiği için bazı besin türlerinin diyete eklenmesi, sağlık açısından çok önemli faydaları da bulunuyor. Türk kahvesinin faydaları nelerdir sizler için derledik...

Lavanta Sabunu ne işe yarar ve nasıl kullanılır Lavanta Sabununun saça, cilde ve vücuda faydaları

Lavanta Sabunu ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Lavanta Sabununun saça, cilde ve vücuda faydaları

Lavanta; rengi ile beraber yer aldığı ortama güzellik katmakla birlikte günümüzde cilt bakım ürünleri içerisinde de çok sık kullanılan ürünlerin içerisinde bulunmaktadır. İçerisinde yer alan antiseptik özelliği sayesinde cildin ölü deriden arınmasına destek olan lavanta; akne, sivilce gibi cilt sorunlarının da yok olmasına imkan tanımaktadır. Peki, lavanta sabunu ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Lavanta sabununun saça, cilde ve vücuda faydaları nedir? İşte merak edilen tüm detaylar.

Hamile olduğunu bilmeyenler... Doğum yapan kızına seslendi: Bu sabah hamile değildin

Hamile olduğunu bilmeyenler... Doğum yapan kızına seslendi: 'Bu sabah hamile değildin'

Hamilelik belirtilerini hepimiz az çok biliyoruz. Baş dönmesi, mide bulantısı, karnın gittikçe şişmesi ve alınan kilolar… Kimisi belirtileri daha güçlü hisseder, kimisi daha hafif, kimisi de bebek doğana kadar hamile olduğunu fark etmez. Evet, evet, yanlış duymadınız! Bebeği doğana kadar hamile olduğunu anlamayan kadınlar da var ve bu durum imkânsız değil...

26.09.2021Gündem
Depresyon Türleri Nelerdir, Kaça Ayrılır En Tehlikeli Depresyon Hangisidir

Depresyon Türleri Nelerdir, Kaça Ayrılır? En Tehlikeli Depresyon Hangisidir?

Depresyon kelimesi, günlük hayat içerisinde sıklıkla karşılaşılan ve kullanılan kelimeler arasında yer almaktadır. Depresyonun ne anlama geldiği ve hangi durumlarda kullanıldığı ile ilgili bilgi edinmek isteyebilirsiniz. Depresyon türleri nelerdir, kaça ayrılır? En tehlikeli depresyon hangisidir? Depresyon türleri ile ilgili tüm detayları sizler için derledik.

24.09.2021Araştırma

Psikoz nedir, belirtileri neler?

Psikoz birçok hastalıkta görülebilir. Depresyon, kaygı bozukluğu, şizofreni, şizoafektif bozukluk, mani gibi. Psikoz belirtileri gösteren kişilerin kısa zamanda yardım almaları gerekmektedir. Bu hastalığın ilerlemesi durumunda ciddi problemler meydana gelebilir. Peki, psikoz nedir, belirtileri neler?

24.09.2021Sağlık
Güneşin Önemi Nedir Güneşin Hayatımız Ve Dünyamız İçin Önemi

Güneşin Önemi Nedir? Güneşin Hayatımız Ve Dünyamız İçin Önemi

Hayatımızda her zaman için güneşe ihtiyaç duyarız. Güneşin birçok konuda insanların yaşamına etkisi olduğu bilinmektedir. Bu etkiler genel olarak olumlu etkilerdir. Yani güneş olmadan hayatımızı sürdürmek ve sağlıklı yaşamak imkansızdır. Güneşin önemi nedir? Güneşin hayatımız ve dünyamız için önemi nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

24.09.2021Araştırma
Şizofreni Türleri Nelerdir Bir Kişinin Şizofren Olduğu Nasıl Anlaşılır

Şizofreni Türleri Nelerdir? Bir Kişinin Şizofren Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Psikolojik bir rahatsızlık şeklinde kabul edilen ve davranışlarda sapmalara sebep olan şizofreni genel olarak 15 ile 35 yaş aralığında görülmektedir. Kişinin gerçekler ile gerçek dışı olayların arasında yer alan farkı ayırt etmesini güçleştiren bu hastalık, hastayı etkilediği kadar yakınlarını da olumsuz yönde etkilemektedir. Kronik seyirli ve biyolojik bir beyin hastalığı kabul edilen şizofreni belirtiler ve bulgular ile anlaşılarak üç sınıfa ayrılmaktadır. Sizin için şizofreninin ne olduğunu, şizofreni türlerinin neler olduğunu ve bir kişinin şizofren olduğu nasıl anlaşıldığını derledik.

24.09.2021Araştırma
Kafur Nedir, Kafur Yağı Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır

Kafur Nedir, Kafur Yağı Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Genellikle tropikal bölgelerde nadir yetişen bitkilerden olan kafur, son zamanlarda sıklıkla faydaları ile adından söz ettiriyor. Dünyadaki en yaşlı ağaçlardan olan kafur 1700- 1800 yıla kadar yaşayabiliyor. Aynı zamanda kafur ağacı bitkisinden elde edilen kafur yağı havaların soğumasıyla ortaya çıkan grip ve nezle gibi üst solunum rahatsızlıklarına karşı bağışıklığı güçlendiriyor. Peki kafur nedir, nasıl kullanılır? Kafur yağı saça, cilde ve vücuda faydaları haberimizde…

Appledan ilginç hamle: Depresyon ölçerli iPhone için ilk adım

Apple'dan ilginç hamle: Depresyon ölçerli iPhone için ilk adım!

Apple'ın iPhone cihazlarına kullanıcısının moralinin bozuk olup olmadığını belirleyebilecek bir teknoloji üzerinde çalıştığı açıklandı.

23.09.2021Teknoloji
Tütsü nasıl yakılır Evde tütsü neden yakılır Tütsünün faydaları..

Tütsü nasıl yakılır? Evde tütsü neden yakılır? Tütsünün faydaları..

Dünyada pek çok farklı özelliği bulunan tütsüler vardır. Değişik bitki çeşitleri kullanmak amacıyla hazırlanan tütsüler, aynı şekilde insan sağlığı bakımından mühim katkılar sağlamaktadır. Peki, tütsü nasıl yakılır? Evde tütsü neden yakılır? Tütsünün faydaları nelerdir? İşte tütsü ile ilgili tüm ayrıntılar.

23.09.2021Araştırma
Kabuğundan bile içine bulaşıyorsa, nasıl korkmadan meyve yiyeceğiz 10 SORU 10 YANIT

Kabuğundan bile içine bulaşıyorsa, nasıl korkmadan meyve yiyeceğiz? 10 SORU 10 YANIT

2 yıl önce ailesiyle birlikte nar yiyen 4 yaşındaki bir çocuk yaşamını yitirmişti. Birkaç gün önce ise bu vakanın adli tıp raporu ortaya çıktı. Rapora göre küçük kızın yediği nara sıkılan tarım ilacından zehirlenerek öldüğü tespit edildi. Kabuğunu soyarak tükettiğimiz meyvelerde bile böyle bir tehlike varsa ‘asıl vitamini kabuğunda’ diye soymadan tükettiğimiz meyveler ne kadar riskli? Artık kabuğuyla ısırarak elma armut yiyemeyecek miyiz?

20.09.2021Gündem
23 Aralık hangi burç ve burcu ne 23 Aralık tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

23 Aralık hangi burç ve burcu ne? 23 Aralık tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Mistik ve büyüleyici bir alan olarak görüle astroloji her dönem ilginç gelmiştir. Eski medeniyetlerde; Mısırlılarda, Yunanlılarda, Göktürklerde, Azteklerde ve pek çok diğer medeniyetlerde astrolojiye saygı duyulmuş ve bu alanda çalışmalar yapılmıştır. İşte, 23 Aralık hangi burçtur, 23 Aralık yükselen burç, 23 Aralık günü tarihte yaşananlar, 23 Aralık günü doğmuş olan Türk futbolcular ve ünlüler ile konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

20.09.2021Burçlar
Sadece yaşlılık değil, aynı zamanda bir orta yaş hastalığı

Sadece yaşlılık değil, aynı zamanda bir orta yaş hastalığı

Her geçen gün dünyada alzheimer hastalarının sayısı artıyor. Erken teşhisi zor, kesin bir tedavisi de yok. Ancak semptomları yavaşlatmak, hatta hastalığı ertelemek mümkün… 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü vesilesiyle alzheimer’ı hasta yakınlarından ve ‘Çok Unutkn Oldum’ kitabının yazarı, nöroloji uzmanı Prof. Dr. Kaynak Selekler’den dinledik. Bu hastalığı konu alan, salı günü vizyona girecek ‘Sadan Hanım’ filminin yönetmeni Göksel Gülensoy ve başrolü Canan Ergüder’le konuştuk.

19.09.2021Hürriyet Pazar
Çok konuşulacak raporun detayları belli oldu Sosyal medya devine şok suçlama

Çok konuşulacak raporun detayları belli oldu! Sosyal medya devine şok suçlama

Sosyal meyda platformu Instagram, genç kızların ruh sağlığına zarar verdiğine dair bir rapor karşısında kendini savundu ve 'güzel vücudun ne olduğuna' ilişkin görseller ve mesajlar içeren gönderileri yayınlamaya devam edeceğini duyurdu.

15.09.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Hepimiz gerginiz

Geçtiğimiz hafta dünyaca ünlü tıp dergisi Lancet’ta bir araştırma yayımlandı. Hatta bizde de haber oldu ama üzerine daha fazla konuşmak, düşünmek gerekirdi diye düşünüyorum. Haber şu; “COVID-19 pandemisi nedeniyle küresel çapta depresyon ve kaygı bozuklukları artıyor. Türkiye’deki vaka artışı ise Avrupa’nın zirvesinde.” Bir sohbetimizde Prof. Dr. Arif Verimli hocam ‘Pandemi elbette bitecek ama bittiğinde yoğun bakımların yerini psikiyatri servisleri alacak” demişti. Haklıymış! Psikiyatrist Doç. Dr. Veysi Çeri ve Dr. Emine Kılınç’a hem araştırmayı nasıl okumak gerektiğini hem de depresyonda olup, olmadığımızı anlamanın ve tedavinin yollarını sordum.

17.10.2021

Dikkat! Beyinler sisleniyor

Sadece bizde değil, dünyanın hemen her ülkesinde “akıl sağlığı sorunları”nda ciddi bir artış var. Veriler, özellikle COVID-19 pandemisinden sonra bu sorunların daha da büyüdüğünü gösteriyor.

16.10.2021

Sertleştirmeyi artıran besinler

Sertleşme problemleri (Erektil disfonksiyon-ED) günümüzde yaştan bağımsız olarak genç, erişkin ya da yaşlı gruptaki her erkeği etkileyecek bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Cinsel isteksizlikle birlikte sertleşmenin sağlanmasında ve devamının sürdürülmesinde problemler olması erektil disfonksiyon olarak kabul edilir. Şeker hastalığı, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, uyku bozukluğu problemleri olan, obez olan, sigara ya da alkol kullanan, kaygı bozukluğu ve depresyon gibi psikolojik hastalıkları olan ve ileri yaşta olan bireylerde sertleşme problemlerine daha sık rastlanmaktadır. Sertleşme probleminin devam etmesi, erkeklerde psikolojik sıkıntılara, özgüven kaybı, kötü bir cinsel hayat ve eş ile problemler gibi sorunlara yol açabilmesi açısından önemlidir. Bu yüzden tedavi edilmesi gereklidir.

3.10.2021

Mehter Marşı İzmir Marşı

Müjdat Gezen’e bir sempatim var.

3.10.2021

Sosyal medya depresyonu

ÖNCE şu bilginin altını dikkat ve önemle çizelim: ÇOCUK VE GENÇLERİMİZİN RUH SAĞLIĞINI İLGİLENDİREN SORUNLARDA CİDDİ BİR ARTIŞ VAR! Bu endişe verici gelişmenin pandemi sürecinde daha da zirve yaptığı konusunda bizim uzmanlar da fikir birliği içindeler. Ruh sağlığı uzmanları, çocuk ve gençlerde eskiye oranla özellikle “DEPRESYON”a, “KAYGI BOZUKLUĞU”na ve “TAKINTI MERKEZLİ RUHSAL SORUNLAR”a daha sık rastlandığına işaret ediyorlar. Ayrıntılara gelince...

30.09.2021

Uyku hırsızı olmayın

“Uyku hırsızlığı” kavramı uyku uzmanlarının, özellikle de konunun bir numaralı uzmanı kabul edilen Dr. Matthew Walker’ın üzerinde önemle durduğu mühim bir ayrıntı.

27.09.2021

Egzersiz, depresyona iyi gelir mi?

İsviçreli biliminsanlarına göre başlıktaki sorumuzun yanıtı ‘evet’. Araştırmalarında egzersizin, antidepresan görevi gören ‘laktat’ isimli molekül üretimini harekete geçirdiğini göstermişler. Üstelik bunun için maraton koşmamıza da gerek yok!

26.09.2021

Tarkan’la Aleyna’nın benzeşen ve ayrılan yönleri

Tarkan pandemi tamamen bitene kadar konser vermeyecek. Kısa süre önce kendisini onunla kıyaslayan Aleyna Tilki ise 2 senedir içinden gelerek üretim yapmadığını açıkladı ama yakında geri döneceği sözünü verdi.

24.09.2021

Aşı hayata bilettir

Bilelim ki pandemi sürecinde yaptıracağımız her aşı sağlıklı bir hayat için kesilmiş en güçlü ve güvenli bilettir. Bu nedenle “Aşıların içinde ne var?” gibi bir soru süratle ve hemen gündemden düşmelidir.

23.09.2021

Sperm sayısı nasıl arttırılır?

Çocuk sahibi olmak için erkeklerde yeterli sperm sayısının olması önemlidir. Dünya sağlık örgütünün sınıflamasına göre menide milimetrede 15 milyondan fazla spermin olması normal olarak kabul edilmektedir. Bu miktarın altındaki değerler oligospermi yani sperm azlığı olarak değerlendirilir. Erkeklerdeki tüm yaşam boyunca menideki sperm sayısı değişken olabilmektedir. Çeşitli faktörler nedeniyle sperm miktarında dönemsel farklılıklar gözlenebilir. Sperm azlığının ne kadar erkekte görüldüğü kesin olarak bilinmemektedir. Çünkü sadece çocuk sahibi olamayan çiftlerin araştırılması sırasında yapılan sperm testiyle sperm azlığı konusunda fikir sahibi olunabilir. Oligospermisi olan erkekler de çocuk sahibi olabildiği bilinmektedir yani kesin olarak sperm azlığı olan erkek çocuk sahibi olamaz denemez. Ancak çocuk sahibi olma şansının artırılması için yeterli ve sağlıklı sperm varlığı istenen bir durumdur.

22.09.2021

Lil Nas X kuşağı: Yalan söylemek değil yaşamak istiyorum

Tüm hafta sonu Lil Nas X’in ilk albümü “Montero”yu dinlemiş olabilirim.

20.09.2021

Altın Güvercin’in ardından

24. Altın Güvercin Beste Yarışması için Kuşadası’nın yolunu tutuyorum.

16.09.2021

Rakamların farkında mısınız

Salgınla ilgili rakamların tamamı ürkütücü ama isterseniz gelin biz rakamlardan önce, yazımıza durumu özetleyen çok daha net, çok daha açık, çok daha acı ve çok daha ürkütücü bir cümleyle başlayalım: TÜRKİYE -maalesef- SALGININ EN AĞIR DÖNEMLERİNDEN BİRİNİ YAŞIYOR.

16.09.2021

Aslında 4 pandemi var

Sağlığımız bakımından son derece enteresan, farklı ve önemli bir dönemden geçtiğimiz kesindir.

13.09.2021

İnterstisyel sistit ve ağrılı mesane sendromu

Ağrılı Mesane Sendromu ya da Mesane Ağrı Sendromu olarak da bilinen 'İnterstisyel Sistit', mesane ve pelvik bölgede ağrı, sürekli sıkışma hissi ve sık idrara çıkma ile karakterize mesanenin mikrobik olmayan kronik iltihabi hastalığıdır. Hastaların %90’ını kadınlar oluşturmaktadır. Şikayetlerin başlangıç yaşı sıklıkla 30-50 yaş arasındadır.

12.09.2021