EKSTRA
MENÜ

Robot

Robot haberleri sayfasında güncel ve son dakika Robot hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 8.298 Robot haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Robot, otonom veya önceden programlanmış görevleri yerine getirebilen elektro-mekanik bir cihazdır. Robotlar doğrudan bir operatörün kontrolünde çalışabildikleri gibi bağımsız olarak bir bilgisayar programının kontrolünde de çalışabilir. Robot deyince insan benzeri makineler akla gelse de robotların çok azı insana benzer.

Günümüzde robotların en büyük kullanım alanı endüstriyel üretimdir. Özellikle otomotiv endüstrisinde çok sayıda robot kullanılır. Bunların çoğu kol şeklindeki robotlardır. Bunlar parçaları monte eden, birleştiren, kaynak ve boya yapan robotlardır.

Evlerde robot kullanımı giderek artmaktadır. Evlere giren ilk robotlar Furby, AIBO gibi oyuncaklardır. Başta ABD'de olmak üzere ev işlerine yardımcı olan robotların kullanımı da giderek yaygınlaşmaktadır. Yerleri kendi kendine süpüren robot elektrik süpürgeleri büyük talep görmektedir.

Robot Haberleri

FIST Forged in Shadow ile yepyeni bir macera

FIST Forged in Shadow ile yepyeni bir macera

Sadece hayvanların yaşadığı güzel, barışçıl bir dünyada kendimizi aniden Torch Şehri’ni işgal eden robot çetesine karşı savaşırken buluyorsunuz. Herkesin baskıcı yönetim altında hayatta kalma mücadelesi verdiği yerde, eskiden asker olan kahraman Rayton ile bu şehri kurtarmaya çalışıyorsunuz.

23.09.2021eSpor
Selçuk Bayraktar: Gayretimiz uçan araba teknolojisini geliştirmek

Selçuk Bayraktar: Gayretimiz uçan araba teknolojisini geliştirmek

TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, "Bütün bu robotik teknolojisinin, otonom gelişmesiyle birlikte aslında bütün çabamız, gayretimiz geleceğin mobilitesinde devrim yaratacak uçan araba teknolojisini geliştirmek. Yani uçan akıllı mobiliteyi bir anlamda geliştirmek" dedi.

22.09.2021Haber
TOGG, ihracat, yerli aşı, yazılım hamlesi... Bakan Varanktan Hurriyet.com.trye özel açıklamalar

TOGG, ihracat, yerli aşı, yazılım hamlesi... Bakan Varank'tan Hurriyet.com.tr'ye özel açıklamalar

Türkiye’nin ve bölgenin en büyük teknoloji etkinliğinin gerçekleştirildiği TEKNOFEST 2021’e yoğun ilgi var. Genç yeteneklerin icatlarının yanında yerli ve milli sanayi hamlesinin tüm ürünleri dev festivalde sergileniyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tüm stantları gezerek bilgi aldı. Bakan Varank Hurriyet.com.tr’ye TEKNOFEST ve gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

22.09.2021Ekonomi
Selçuk Bayraktar: TB3 ilk uçuşunu 2022de yapacak

Selçuk Bayraktar: TB3 ilk uçuşunu 2022'de yapacak

TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, "Bütün bu robotik teknolojisinin, otonom gelişmesiyle birlikte aslında bütün çabamız, gayretimiz geleceğin mobilitesinde devrim yaratacak uçan araba teknolojisini geliştirmek. Yani uçan akıllı mobiliteyi bir anlamda geliştirmek" dedi. Bayraktar, Baykar'ın yeni projelerinden bahsederek, 2022 yılında Bayraktar TB3'ün ilk uçuşunu gerçekleştireceğini söyledi.

22.09.2021Ekonomi
Avrupanın en büyük uzay ve robotik yarışmasından İTÜ öğrencileri iki ödül kazandı

Avrupa'nın en büyük uzay ve robotik yarışmasından İTÜ öğrencileri iki ödül kazandı

GEZEGEN keşif robotları üzerine çalışmalarını sürdüren İTÜ Rover Takım bu sene Polonya'da düzenlenen European Rover Challenge yarışmasında büyük bir başarıya imza attı.

22.09.2021Haber
Bravo size çocuklar ‘Robot kol’ ile birinci oldular

Bravo size çocuklar! ‘Robot kol’ ile birinci oldular

İTÜ Rover Takımı, Avrupa’nın en büyük uzay ve robotik yarışması European Rover Challenge’ın ‘robot kol’ görevinde birinci, genel klasmanda ise ikinci oldu. Avrupa’nın seçkin üniversitelerinden gelen 58 takımın katıldığı yarışma, yüzeyi Mars’ın volkanik ovasının ‘Elysium Planitia’ adlı parçasından esinlenilen bir pistte gerçekleşti.

22.09.2021Ekonomi
‘Yuva yıkan’ robot asistan sahte çıktı

‘Yuva yıkan’ robot asistan sahte çıktı

‘ABD’li şirketten biyonik kadın asistan robotu’ başlığıyla sosyal medyada paylaşılan video, cinsiyetçilik tartışmalarını da beraberinde getirdi.

21.09.2021Dünya
Formula 1’de Türk mühendis

Formula 1’de Türk mühendis

ODTÜ mezunu Oltan İzmirli, hayallerinin peşinden gidip Formula 1’de Williams ekibinde tasarım mühendisi olarak çalışmaya başladı. Başarı hikâyesiyle gençlere örnek olabilecek İzmirli, F1’de yarışan Williams ekibinin kullandığı araçların şasisini tasarlıyor.

21.09.2021Ekonomi
Dünyayı değiştirecek adım: Işık yoluyla internet

Dünyayı değiştirecek adım: Işık yoluyla internet!

Işık yoluyla kablosuz hızlı internet teknolojisi Afrika'da başarıyla denendi. Denemelerin Kenya, Hindistan, ABD ve Meksika'da devam edeceği açıklandı.

20.09.2021Dünya
10 Kasım hangi burç ve burcu ne 10 Kasım tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

10 Kasım hangi burç ve burcu ne? 10 Kasım tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Güneşin hangi pozisyon içerisinde olduğunu gösterebilen göksel durumların tamamına burç adı verilmektedir. Toplamda 12 burç bulunmaktadır yani güneş, senenin farklı tarihlerinde değişik açılarda yer almaktadır. Farklı tarihler içerisinde yer alması ise bireylerin doğum günleri ile ilişkilendirilip onların burcunu oluşturmaktadır. 10 Kasım tarihinin hangi burç olduğunu, bahsedilen burcun özelliklerini ve yükselenini, 10 Kasım tarihinde doğan ünlüleri, 10 Kasım tarihte bugün yaşanılan olayları sizler için derledik.

20.09.2021Burçlar
İncirin binbir şekli

İncirin binbir şekli

İncirin iyice ballandığı erken sonbahar, bu meyvenin tadını çıkarmak için ideal! Hele ki incir üretiminde dünyada birinci olan ülkemizde... Sarı lop, Bursa siyahı, morgüz, bardacık... Sizin favoriniz hangisi?

18.09.2021Lezzetli Hayat
‘Tek konu zillet ittifakı adayı mı’

‘Tek konu zillet ittifakı adayı mı’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, millet ittifakının Cumhurbaşkanı adayı tartışmalarına değinerek, “Türkiye’nin başka işi gücü de kalmadı da zillet ittifakı adayının kimliği ve kim olacağı meselesi mi tek gündem konusu oldu? Bu nasıl bir seviyesizliktir?” tepkisini gösterdi.

17.09.2021Gündem
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, açıklamalarda bulundu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, açıklamalarda bulundu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "2021 yılı girdi gireli zillet ittifakının cumhurbaşkanı adayının kim olacağı tartışılmaktadır. Televizyon ekranları özellikle bu tartışmanın odak noktası halindedir. Papatya falları açılırken, talih kuşunun kimin başına konacağı, çekilişten kimin çıkacağı sürekli gündemdedir. Milletimiz hep aynı şeyleri dinlemekten, hep aynı ezberlerin tekrarından ileri düzeyde rahatsız ve memnuniyetsizdir. Türkiye’nin başka işi gücü de kalmadı da zillet ittifakı adayının kimliği ve kim olacağı meselesi mi tek gündem konusu oldu? Bu nasıl bir seviyesizliktir?" ifadelerini kullandı.

16.09.2021Haber
Son dakika Bahçeliden sert tepki: Bu nasıl bir seviyesizliktir

Son dakika! Bahçeli'den sert tepki: Bu nasıl bir seviyesizliktir?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "2021 yılı girdi gireli zillet ittifakının cumhurbaşkanı adayının kim olacağı tartışılmaktadır. Milletimiz hep aynı şeyleri dinlemekten, hep aynı ezberlerin tekrarından ileri düzeyde rahatsız ve memnuniyetsizdir. Türkiye’nin başka işi gücü de kalmadı da zillet ittifakı adayının kimliği ve kim olacağı meselesi mi tek gündem konusu oldu? Bu nasıl bir seviyesizliktir?" ifadelerini kullandı.

16.09.2021Gündem
Son dakika haberi: İHA-SİHA-TİHAların mimarı CNN TÜRKte... Selçuk Bayraktar anlattı: AKINCIların atası böyle ortaya çıktı

Son dakika haberi: İHA-SİHA-TİHA'ların mimarı CNN TÜRK'te... Selçuk Bayraktar anlattı: 'AKINCI'ların atası böyle ortaya çıktı

Baykar Teknoloji Lideri ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Ahmet Hakan'ın moderatörlüğünde gerçekleşen Tarafsız Bölge programında Türkiye'nin yüksek teknoloji alanındaki geleceği hakkında merak edilen soruları yanıtladı. Bayraktar, AKINCI'ların atasının 16 yıl önce drone'lar bile ortada yokken maket uçaklara benzeyen ama kendi uçabilen teknolojiyle yola çıktıklarını anlattı. Ayrıca Selçuk Bayraktar, 'muharebede devrim' diye nitelendirdiği insansız savaş uçağı gemi projesiyle dünyada bir ilki başararak, keşif ve vuruş gücü anlamında büyük bir kuvvet çarpanı oluşturulacağını belirtti.

15.09.2021Gündem
Teknolojik gövde gösterisi Rusya sahaya akıllı askeri robot sürdü

Teknolojik gövde gösterisi! Rusya sahaya akıllı askeri robot sürdü

Avrupa ile sorun yaşayan Belarus ile ‘Batı-2021’ tatbikatını düzenleyen Rusya, sahneye yapay zekâlı savaş robotunu çıkardı. Rusya ‘Platforma-M’ adlı askeri taşıtın yapay zekâ sayesinde hedef belirleyip otonom hareket ettiğini öne sürüyor. Platforma 10 saat boyunca çalışabiliyor.

14.09.2021Dünya
Aşı karşıtları korona olma pahasına toplandı: ‘Ölürüz de robot olmayız’

Aşı karşıtları korona olma pahasına toplandı: ‘Ölürüz de robot olmayız’

Bir grup aşı karşıtı İstanbul Maltepe’de buluştu. Aşılamayla insanlara çip takıldığına inanan, sürecin Bill Gates Vakfı’nın ‘büyük oyunu’ olduğunu iddia eden aşı karşıtları maskesiz, mesafesiz eylem yaptı. Yani ‘Aşıyla çip taktırmayız, robot olmayız’ diyen protestocular, korona olup hastalanmayı ve hatta ölmeyi göze aldı!

12.09.2021Gündem
Dört kişilik ailenin beşinci üyesi

Dört kişilik ailenin beşinci üyesi!

Matias Faldbakken, Norveç kırsalında geçen romanı ‘Biz Beş Kişiyiz’de kilden yapılan ‘Frankenstein’ benzeri bir ‘canlı’nın geçirdiği değişimi anlatırken çağdaş aile yaşamını, günümüz kapalı toplumlarının ilişkilerini de sorguluyor.

10.09.2021Kitap Sanat
Selçuk Bayraktar: İnsansız savaş uçağımız, muharebe sahasında devrim olacak

Selçuk Bayraktar: İnsansız savaş uçağımız, muharebe sahasında devrim olacak

TEKNOFEST Roket Yarışması’nda incelemede bulunan Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı ve Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, TİHA'ların savaş ortamında kullanılması halinde devrim yapacaklarını söyledi.

9.09.2021Ekonomi
Türlü türlü tuhaflıklar...

Türlü türlü tuhaflıklar...

Kavramsal sanatçı Ahmet Öğüt’ün Dirimart’ta açılan kişisel sergisi, katılımcılara sıradışı bir deneyim yaşatıyor. Baş dönmesi, ıslanma, yönünü karıştırma/çıkışı kaybetme, ayak takılması/tökezleme... Sürprizlere hazır olun.

Leonardo Da Vinci kimdir Kısaca hayatı, eserleri, icatları ve tabloları hakkında bilgi

Leonardo Da Vinci kimdir? Kısaca hayatı, eserleri, icatları ve tabloları hakkında bilgi

Leonardo Da Vinci Rönesans döneminde yaşamış İtalyan bir hazarfendir. Hazarfen ise çok farklı disiplinde engin bilgilere sahip kişiler demektir. Leonardo Da Vinci gibi Antik dönemdeki bilim ve sanat insanları günümüz şartlarında hazarfen olarak anılmaktadır. Leonardo Da Vinci kimdir, hayatı, eserleri, icatları ve tabloları hakkında tüm detayları derledik.

1.09.2021Araştırma
Honda Hangi Ülkenin Markası Ve Nerede Üretiliyor Honda Ne Zaman Kuruldu, Sahibi Kim Ve Kısaca Tarihçesi

Honda Hangi Ülkenin Markası Ve Nerede Üretiliyor? Honda Ne Zaman Kuruldu, Sahibi Kim Ve Kısaca Tarihçesi

Honda, dünya çapında belirli bir ün yapmış olan otomobil markaları arasında yer alır. Dünyanın pek çok noktasında Honda marka arabalara rastlamak mümkündür. Bu anlamda çok büyük bir öneme sahiptir. Sizin için Honda hangi ülkenin markası ve nerede üretiliyor? Honda ne zaman kuruldu, sahibi kim ve kısaca tarihçesi konularını detaylarıyla derledik.

31.08.2021Araştırma
Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar açıklamalarda bulundu

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar açıklamalarda bulundu

Baykar Teknik Müdürü ve T3 Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar da Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önce yaptığı konuşmada büyük bir hayalin gerçek olduğunu belirtti.

29.08.2021Haber
Selçuk Bayraktardan milli teknoloji hamlesi vurgusu: Devrim olacak

Selçuk Bayraktar'dan milli teknoloji hamlesi vurgusu: Devrim olacak

Baykar Teknik Müdürü ve T3 Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar da Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önce yaptığı konuşmada büyük bir hayalin gerçek olduğunu belirtti. Bayraktar, "Akıncı’dan elde ettiğimiz tecrübeler ile yine muharebede devrim olacak, kısa pistli uçaklara kalkış ve iniş yapacak insansız hava araçları projemize devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

29.08.2021Gündem
Günümüzün parlayan meslekleri

Günümüzün parlayan meslekleri

Eğitim uzmanları, üniversite tercih döneminde milyonca adayı uyarıyor: “Puan ve sıralama önemli olsa da tercih yaparken kendinize uygun meslekleri seçin. Sırf puanınız tuttuğu için değil, severek yapacağınız ve gelecekte size fayda sağlayacak bölümleri tercih edin.” Günümüzün özellikle de pandeminin ardından değişen şartlar meslekleri de etkiledi.

24.08.2021Eğitim
Son dakika... Selçuk Bayraktardan çok önemli açıklamalar... İşte SİHAlarda bulunan bilgisayar sayısı

Son dakika... Selçuk Bayraktar'dan çok önemli açıklamalar... İşte SİHA'larda bulunan bilgisayar sayısı

Baykar CTO'su Selçuk Bayraktar, Türkiye'nin savunma teknolojileri konusundaki gelişimini CNN Türk ekranlarında anlattı. Muhabere teknolojileri alanında ihracatçı tarafa geçildiğini açıklayan Bayraktar, uçan otomobil projesi Cezeri'ye ilişkin de detayları anlattı. Bayraktar, İHA ve SİHA'ların uçaklardan çok daha karmaşık yapılara sahip olduğunu ve bir SİHA'da 100'e yakın bilgisayar bulunduğunu belirtti.

22.08.2021Ekonomi
Elon Musk duyurdu İnsansı robot gelecek yıl tanıtılacak

Elon Musk duyurdu! İnsansı robot gelecek yıl tanıtılacak

Tesla'nın CEO'su Elon Musk, insansı robotun prototipinin gelecek yıl hazır olacağını açıkladı.

20.08.2021Ekonomi
Pump nedir, ne kadar sürer En iyi pump nasıl yapılır

Pump nedir, ne kadar sürer? En iyi pump nasıl yapılır?

Vücut geliştirme sporuna başlayan insanların özellikle son dönemlerde karşılarına sıklıkla çıkmaya başlayan pump etkisi merak edilen bir konu haline gelmiştir. Yapılan egzersizlerde programların sonlarına doğru çoğu sporcunun kasları şiş yani patlayacak gibi görünür. Peki, Pump nedir, ne kadar sürer? En iyi Pump nasıl yapılır? Sizin için tüm detayları ile derledik.

19.08.2021Araştırma
Son dakika... Otomotivden güçlü veri Üretim de ihracat da arttı

Son dakika... Otomotivden güçlü veri! Üretim de ihracat da arttı

Otomotiv Sanayii Derneği, Ocak-Temmuz dönemine ilişkin gerçekleşen rakamları açıkladı. İlk 7 ayda otomotiv üretimi yüzde 11, ihracat da yüzde 7 oranında artış kaydetti.

16.08.2021Ekonomi
Mesai arkadaşım bir robot Otomotiv fabrikasında çalıştım...

Mesai arkadaşım bir robot! Otomotiv fabrikasında çalıştım...

Bu hafta “İşin Peşinde” köşesi için Bursa’daki otomotiv fabrikasında mavi yakalı işçilerle beraber çalıştım. Gövde, boya ve montaj gibi ana hatlarda işçilerin en büyük yardımcısı robotlar. Bu sayede saatte 6 araç üretilebiliyor. Ama robotlara alışkın olmayan biri için bu sistem çok değişik geliyor. Ustalar ise robotların, işlerini çok kolaylaştırdığını belirtiyor. Onlara göre boya ve montaj bölümleri için pek hevesli olmayan Z kuşağının yeri otomasyon olacak. Binlerce parçadan oluşan üretim sürecinde ise her bir parça için ayrı kontrol yapılıyor.

16.08.2021Ekonomi
İşte 2021’in sıra dışı yenilikleri

İşte 2021’in sıra dışı yenilikleri

2021’de karşımıza birçok ilginç ve sıra dışı teknoloji çıktı. Peki pandeminin ışığında geçen bu yıl teknoloji dünyasında en çok ses getirenler neler oldu? Gelin yılın en önemli gelişmelerine yakından bakalım.

14.08.2021Ekonomi
Horizon Zero Dawn İndir Ve Oyna - Horizon Zero Dawn Sistem Gereksinimleri, Rehber Ve Detaylı İnceleme

Horizon Zero Dawn İndir Ve Oyna - Horizon Zero Dawn Sistem Gereksinimleri, Rehber Ve Detaylı İnceleme  

son zamanların popüler oyunlarından biri olan Horizon Zero Dawn adlı oyun olmaktadır. Bu oyunda bulunan iyi derecedeki görsellik ve oyunun konusu oyuncular tarafından oldukça beğenilmektedir. Peki, Horizon Zero Dawn oyunu nasıl indirilir ve oynanılır? Horizon Zero Dawn oyunu için sistem gereksinimleri nelerdir, rehber ve detaylı inceleme nasıldır? İşte, Horizon Zero Dawn oyununa sahip olmak isteyenler için gerekli olan bilgileri derled

11.08.2021Oyun
Xiaomi, açık kaynaklı robot CyberDogu tanıttı

Xiaomi, açık kaynaklı robot CyberDog'u tanıttı

Xiaomi, biyolojik dünyadan ilham alınarak geliştirilen yeni dört bacaklı robotu CyberDog ile geleceğin teknolojisini keşfetme konusunda önemli bir adım daha attı.

11.08.2021Teknoloji
Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB2 için 10dan fazla ülkenin sırada olduğunu belirtti

Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB2 için 10'dan fazla ülkenin sırada olduğunu belirtti

Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, "Bayraktar TB2, dünyada artık nam saldı. Şu anda 4 ülkeye ihraç edildi, 10'dan fazla ülke de sırada." dedi.

4.08.2021Gündem
Pandemi meslek seçimini etkiledi

Pandemi meslek seçimini etkiledi

“Hangi mesleği seçmeliyim” sorusuna verilen yanıtlar her dönem çağın şartlarına göre değişim gösteriyor. Ama pandeminin meslek seçiminde denklemi çok daha radikal ve hızlı biçimde değiştirmesi bekleniyor. Pandeminin değiştirdiği dünya koşullarında bazı mesleklerin öneminin artacağı tahmin ediliyor.

1.08.2021Eğitim
Bizi robot yapacaklar

'Bizi robot yapacaklar'

Koronavirüs aşısını olmayanlar Hürriyet'e anlattı... Belirsizlik diyen de var inanmayanda...

27.07.2021Gündem
‘Aşı olmayana kısıtlama şart’

‘Aşı olmayana kısıtlama şart’

Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer, 1 Eylül’den itibaren restoran, kafe, gece kulübü, spor salonu, sinema, konser ve düğün salonu gibi yerlerde bulunacaklara 2 doz aşı zorunluluğu getirilmesi çağrısında bulundu. Demirer, “Geçmişte olduğu gibi kapanma tedbirleri gelmesin istiyoruz. Çünkü yeni bir kapanma sürecini sektör kaldıramaz” dedi.

27.07.2021Ekonomi
22 milyon neden aşı olmuyor İşte en yaygın 10 bahane...

22 milyon neden aşı olmuyor? İşte en yaygın 10 bahane...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın henüz ilk doz aşısını olmamış 22 milyonu aşkın kişi olduğunu söylemesinin ardından akıllara, “Bu kişiler neden aşı olmak istemiyor” sorusu geldi. 3’ü Bilim Kurulu üyesi 4 profesör, soruyu Hürriyet için yanıtladı...

27.07.2021Gündem
81 yıllık hayal Tokyo’da gerçek oldu; Nicole Frank

81 yıllık hayal Tokyo’da gerçek oldu; Nicole Frank

Büyük annesine niyet, torununa kısmet. Tokyo’da görmedikleriniz, duymadıklarınız...

27.07.2021Tokyo2020
Bir dönüm noktası: Robotlar insanlara bir adım daha yaklaştı

Bir dönüm noktası: Robotlar insanlara bir adım daha yaklaştı!

Teknoloji şirketleri kendi kendine hareket edebilen insansı robotların gelişiminde her gün biraz daha ilerleme kaydediyor. Son olarak Facebook, çok önemli bir sorunun çözüldüğünü açıkladı. Araştırmacıların ilham kaynağı ise bebekler...

25.07.2021Dünya

Yazar Sonuçları

Bir garip miting

Küreselcilerin oyunundan bahsediyorlar; argümanları da pankartları da başlarında miğfer ile ABD kongresini basan küresel komplo teorisyenleri, QAnon grubundan arak. ‘Aşı karşıtıyız’ diyorlar; içlerinde 2 doz aşılılar var. On binlerce kişi oldukları iddiasındalar; koskoca miting alanında hepi topu 3-4 bin kişiler. Türkiye’de aşı zorunlu olmamasına rağmen ‘Aşı karşıtı değil, aşı dayatmasına karşıyız’ diyenlerin Maltepe toplaşması bir kez daha kanıtladı ki argümanları gerçek değil. Peki, gerçek ne? Halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. Sarp Üner ile argümanlarını ve mitingi masaya yatırdık.

13.09.2021

Zeki Müren görse mutlu olurdu

Çağlar Çorumlu’nun oynadığı Zeki Müren’li kredi kartı reklamı tartışılıyor. Beğenenler kadar karikatürize edildiğini düşünerek reklamın kaldırılmasını isteyenler var. 40 senelik yakın dostu Erkan Özerman ise Müren’in bu filmi görse mutlu olacağını söylüyor.

8.09.2021

Taliban dönemi nasıl olacak

11 EYLÜL 2001’de New York’taki Dünya Ticaret Merkezi terör örgütü El Kaide tarafından hedef alındığında naklen yayında insanların kendilerini kulelerden attığı dehşet görüntülerine tanık olmuştuk.

27.08.2021

Sosyal medya kundakçıları milli güvenlik sorunudur

Öncelikle genel bir rakam verelim: Dünya üzerinde 7 milyar 83 milyon internet kullanıcısı, 4 milyar 20 milyon da sosyal medya kullanıcısı var. Türkiye’de ise 84 milyon internet kullanıcısı, 60 milyon da sosyal medya kullanıcısı bulunuyor. (Kaynak: Hootsuite ve We Are Social 2021 Dijital Türkiye Raporu)

6.08.2021

Orman yangınlarını önlemek için teknolojiden nasıl yararlanılabilir?

2005 yılında Sabancı Üniversitesi, son sınıf mezuniyet projem, dünyanın önde gelen üniversitelerinden Berkeley Üniversitesi’nden araştırmacılar ile iş birliği kapsamında geliştirdiğimiz “kablosuz sensör ağlarını kullanarak yangın algılama” sistemiydi. Projemiz kapsamında, GPS’e bağlı konum bilgisine sahip, birbirleri ile haberleşebilen ve belli bir ortamda yangın çıktığı an (ısıyı ölçümleyen ve gazları ayırt eden sensör ver-ilerinden yangının çıktığını anlayarak), hassas konum bilgisini ilgili ekiplere bildiren bir uygulamayı hayata geçirmiştik. Mezuniyet projemin de bu alanda olması, her yangın haberi duyduğumda, acaba bu yangınları teknolojiden yararlanarak, bu denli büyümeden, yüreklerimizi yakmadan önleyebilir miyiz sorusunu aklıma getiriyor…

31.07.2021

Tokyo Olimpiyatları’nda Kullanılacak Yeni Teknolojiler

23 Temmuz - 8 Ağustos 2021 tarihleri arasında, Japonya’nın başkenti Tokyo’da gerçekleşecek, Dünya’nın en büyük spor organizasyonu olan Olimpiyatlar için geri sayım başladı. Tokyo Olimpiyatları hey-ecan dolu müsabakalar kadar, kullanılacak yeni teknolojiler ile de fark yaratmaya aday… Normal şartlar altında geçtiğimiz yıl gerçekleşmesi gereken Olimpiyatlar, Covid-19 salgını nedeniyle bu yıla ertelenmiş ve 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ertelenen tek olimpiyat ünvanını da almıştı…

21.07.2021