Bugün neler oldu?

TYT

Güncelleme Tarihi:

TYT haberleri sayfasında TYT hakkında son dakika haberler ve güncel bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2008 TYT haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber sayfamızdan takip edilebilir.

TYT sınavında öğrencilere Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler testleri sunuluyor. Bu sınavda öğrencilere, 120 soru soruluyor. Sınav süresi ise, 135 dakika olarak belirleniyor. TYT sınavından baraj puanı olan 150 puan ve üzeri alanlar ise sınavın 2. oturumu AYT ve 3. oturumu YDS sınavlarına girmeye hak kazanıyor.

TYT Sınav Sonucu Nasıl Hesaplanır?

Yeni sınav sistemi ile birlikte sınava yeni bir kural da eklendi. TYT sınavının sonucunun hesaplanabilmesi için Türkçe ve Matematik testlerinin en az birinden en az 0.5 net yapmış olmanız gerekiyor. Aynı kural AYT sınavı için de geçerliliğini koruyor. AYT sınavından aldığınız puanın hesaplanabilmesi için de sınavdaki testlerin en az birinden 0.5 net yapmanız gerekiyor. Örnek verecek olursak matematik testinden 2 net, Türkçe testinden 0 net yapan bir kişinin TYT puan türü hesaplanır. Fakat öğrenci her iki testten de 0 net yaparsa puanı hesaplanmaz.

TYT Sınavında Hangi Konular Çıkacak?

Temel Yeterlilik Testi sınavında öğrencilerin karşısında 9. ve 10. sınıf konuları çıkıyor. TYT sınavında genel olarak okuduğunu anlama ve mantık soruları sorulacağı açıklandı. TYT sınavında sınav soruları, öğrencilerin temel olarak okulda gördüğü derslerden yeteri kadar başarılı olup olmadığını ölçmek için farklı ders türlerinden sorular ile hazırlanır.

TYT Sınavında Hangi Dersten Kaç Soru Çıkar?

 40 Temel Türkçe

 40 Temel Matematik

 7 Kimya

 7 Fizik

 6 Biyoloji

 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

 5 Felsefe Grubu

 5 Tarih

 5 Coğrafya

TYT Baraj Puanı Kaç Olarak Belirlendi?

TYT baraj puanı, 150 puan olarak belirlendi. 150 puan ve üzeri alan kişiler önlisans yani iki yıllık fakültelere girme hakkı kazanıyor. Aynı zamanda TYT’den 150 puan ve üzeri alan adaylar TYT puanı ile sınavın ikinci oturumundaki testlerden alacağı puan da hesaplanır. Sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dik puan türlerinden en az birinden alacağınız puanın 180 olması gerekir. Bu puan türlerinden 180 puan ve üzeri alan kişiler 4 yıllık lisans bölümlerini tercih etme imkanı yakalar. Aynı zamanda 200’den yüksek puan aldığınız takdirde puanınızı bir sonraki sene de kullanabilme avantajı yakalıyorsunuz. Seneye de sınava girmeyi düşünüyorsanız bu puanınızı kullanabiliyorsunuz. Bu sayede TYT sınavına bir daha girmenize gerek kalmıyor.

TYT ile Alım Yapan Bölümler Hangileridir?

Yapılan yeni düzenlemeye göre önlisans bölümleri artık TYT puan türüne göre öğrenci alacak. 4 yıllık lisans programlarına yerleşmek isteyen kişilerin ise, AYT sınavından yeterli puan alması gerekir. TYT sınavından alacağınız puan ile tüm önlisans programlarını tercih edebilirsiniz. 4 yıllık fakültelere yerleşmek isteyen ve 2. oturum sınavı olan AYT’ye giren öğrencilerin puanları TYT’nin %40’ı ve AYT’nin ise, %60’ı hesaplanır. 4 yıllık lisans programlarında tercih hakkı kazanabilmek için bu puan türlerinden yeterli puan almak gerekir.

TYT Sınavının Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

TYT sınavının geçerlilik süresi 2 yıldır. Fakat adayın bu hakkı kazanabilmesi için AYT sınav türünden 200 puan ve üzeri alması gerekir. Bu oturumda 120 soru bulunur. 120 soru için öğrencilere verilen süre ise, 135 dakikadır. Bu testlerden başarı ile geçerek 4 yıllık lisans programlarını tercih etme hakkı elde edebilirsiniz.

TYT haberleri

DAHA FAZLA #TYT HABERLERİ

TYT’a ait tüm site haberleri

YKS BAŞVURU EKRANI VE ÜCRET ÖDEME SAYFASI 2024 (ais.osym.gov.tr) 📌 || YKS ( AYT, TYT, YDT) başvurusu nasıl yapılır, başvuru ücreti ne kadar, nereye yatırılır ÖSYM üniversite sınavı başvuru kılavuzu 2024

YKS BAŞVURU EKRANI VE ÜCRET ÖDEME SAYFASI 2024 (ais.osym.gov.tr) 📌 || YKS ( AYT, TYT, YDT) başvurusu nasıl yapılır, başvuru ücreti ne kadar, nereye yatırılır? ÖSYM üniversite sınavı başvuru kılavuzu 2024!

YKS başvuru ekranı 2024 ÖSYM.gov.tr AİS üzerinden bugün erişime açıldı. Son dakika üniversite sınavı başvuruları başladı! YKS başvuru kılavuzu ÖSYM tarafından yayınlandı! Haziran ayında gerçekleştirilecek YKS için başvurular 1 Şubat'ta alınıyor. ÖSYM tarafından düzenlenen YKS sınavı başvuru ekranı milyonlarca aday tarafından kontrol ediliyor. YKS başvuru ücreti 2024 yılında sınava girecek adaylar tarafından ödenecek. Üniversite sınavı başvurusu için merak edilen tarih ÖSYM tarafından geçtiğimiz aylarda yayınlanan takvim ile açıklanmıştı. Üniversite eğitimi almak isteyen milyonlarca aday ÖSYM YKS başvuru ekranı ile sınava kayıt olmak istiyor. YKS, TYT, AYT, YDT başvurusu nasıl yapılır? sorusu da üniversite sınavları için yoğun bir tempoyla çalışan adaylarca sorgulanıyor. YKS başvuru ücreti 2024 yılında sınava girmek isteyen kişilerin ödemesi gereken harçlar arasında yer alıyor. Toplamda 3 oturumdan oluşan YKS, Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT), Yabancı Dil Testi (YDT) olarak gerçekleştiriliyor. Peki, 2024 üniversite sınavı başvurusu nasıl yapılır? İşte YKS, TYT, AYT, YDT başvuru ücreti ve sınav tarihleri 2024!

#YKS Başvurusu 2024