EKSTRA
MENÜ

Temel Yeterlilik Testi

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 695 haberi bulunmuştur.

TYT sınavında öğrencilere Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler testleri sunuluyor. Bu sınavda öğrencilere, 120 soru soruluyor. Sınav süresi ise, 135 dakika olarak belirleniyor. TYT sınavından baraj puanı olan 150 puan ve üzeri alanlar ise sınavın 2. oturumu AYT ve 3. oturumu YDS sınavlarına girmeye hak kazanıyor.

TYT Sınav Sonucu Nasıl Hesaplanır?

Yeni sınav sistemi ile birlikte sınava yeni bir kural da eklendi. TYT sınavının sonucunun hesaplanabilmesi için Türkçe ve Matematik testlerinin en az birinden en az 0.5 net yapmış olmanız gerekiyor. Aynı kural AYT sınavı için de geçerliliğini koruyor. AYT sınavından aldığınız puanın hesaplanabilmesi için de sınavdaki testlerin en az birinden 0.5 net yapmanız gerekiyor. Örnek verecek olursak matematik testinden 2 net, Türkçe testinden 0 net yapan bir kişinin TYT puan türü hesaplanır. Fakat öğrenci her iki testten de 0 net yaparsa puanı hesaplanmaz.

TYT Sınavında Hangi Konular Çıkacak?

Temel Yeterlilik Testi sınavında öğrencilerin karşısında 9. ve 10. sınıf konuları çıkıyor. TYT sınavında genel olarak okuduğunu anlama ve mantık soruları sorulacağı açıklandı. TYT sınavında sınav soruları, öğrencilerin temel olarak okulda gördüğü derslerden yeteri kadar başarılı olup olmadığını ölçmek için farklı ders türlerinden sorular ile hazırlanır.

TYT Sınavında Hangi Dersten Kaç Soru Çıkar?

 40 Temel Türkçe

 40 Temel Matematik

 7 Kimya

 7 Fizik

 6 Biyoloji

 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

 5 Felsefe Grubu

 5 Tarih

 5 Coğrafya

TYT Baraj Puanı Kaç Olarak Belirlendi?

TYT baraj puanı, 150 puan olarak belirlendi. 150 puan ve üzeri alan kişiler önlisans yani iki yıllık fakültelere girme hakkı kazanıyor. Aynı zamanda TYT’den 150 puan ve üzeri alan adaylar TYT puanı ile sınavın ikinci oturumundaki testlerden alacağı puan da hesaplanır. Sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dik puan türlerinden en az birinden alacağınız puanın 180 olması gerekir. Bu puan türlerinden 180 puan ve üzeri alan kişiler 4 yıllık lisans bölümlerini tercih etme imkanı yakalar. Aynı zamanda 200’den yüksek puan aldığınız takdirde puanınızı bir sonraki sene de kullanabilme avantajı yakalıyorsunuz. Seneye de sınava girmeyi düşünüyorsanız bu puanınızı kullanabiliyorsunuz. Bu sayede TYT sınavına bir daha girmenize gerek kalmıyor.

TYT ile Alım Yapan Bölümler Hangileridir?

Yapılan yeni düzenlemeye göre önlisans bölümleri artık TYT puan türüne göre öğrenci alacak. 4 yıllık lisans programlarına yerleşmek isteyen kişilerin ise, AYT sınavından yeterli puan alması gerekir. TYT sınavından alacağınız puan ile tüm önlisans programlarını tercih edebilirsiniz. 4 yıllık fakültelere yerleşmek isteyen ve 2. oturum sınavı olan AYT’ye giren öğrencilerin puanları TYT’nin %40’ı ve AYT’nin ise, %60’ı hesaplanır. 4 yıllık lisans programlarında tercih hakkı kazanabilmek için bu puan türlerinden yeterli puan almak gerekir.

TYT Sınavının Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

TYT sınavının geçerlilik süresi 2 yıldır. Fakat adayın bu hakkı kazanabilmesi için AYT sınav türünden 200 puan ve üzeri alması gerekir. Bu oturumda 120 soru bulunur. 120 soru için öğrencilere verilen süre ise, 135 dakikadır. Bu testlerden başarı ile geçerek 4 yıllık lisans programlarını tercih etme hakkı elde edebilirsiniz.

Avukat Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Doktor Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Fizik Dersine Nasıl Çalışılır? Fiziğe Çalışma Teknikleri Ve Öneriler 

Dikkat Dağınıklığı Nasıl Giderilir? Dikkat Dağınıklığını Önlemek Ve Geliştirmek İçin Öneriler 

Temel Yeterlilik Testi Haberleri

YKS 2. ek tercihler ne zaman 140 puan alanlar ne zaman tercih yapacak Gözler üniversite boş kontenjan bilgisi ve tercih kılavuzunda

YKS 2. ek tercihler ne zaman? 140 puan alanlar ne zaman tercih yapacak? Gözler üniversite boş kontenjan bilgisi ve tercih kılavuzunda!

YKS 2. ek tercihler ne zaman, sorusu adayların odaklandığı konuların başında geliyor. Üniversitelere yerleştirmede açıklanan ek tercih sonuçlarının ardından süreç ikinci ek tercih dönemine geldi. YKS 2. ek tercih döneminde Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı asgari 140 olan adaylar 2 yıllık ön lisans, Alan Yeterlilik Testleri/Yabancı Dil Testi (AYT/YDT) puanı asgari 170 olan adaylar ise 4 yıllık lisans programlarını tercih edebilecek. Bu yıla mahsus uygulanacak olan YKS 2. ek tercihlerinin tarihleri ÖSYM kılavuzunda paylaşılacak. Gözler şimdi boş kontenjan ve tercih kılavuzunda. Peki, 140 puan alanlar ne zaman tercih yapacak? İşte, detaylar.

2.10.2021Gündem
YKSde 140 puan alanlar ek tercih tarihini bekliyor.... YKS 2.ek tercihleri için gözler ÖSYM kılavuzunda

YKS'de 140 puan alanlar ek tercih tarihini bekliyor.... YKS 2.ek tercihleri için gözler ÖSYM kılavuzunda!

YKS'de 140 puan alanlar, ilk yerleştirme işlemlerinin tamamlanmasıyla, ikinci ek tercih tarihlerini beklemeye başladı. YKS'de bu yıla özel uygulanacak ikinci ek yerleştirme sürecinde, Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı asgari 140 olan adaylar 2 yıllık ön lisans, Alan Yeterlilik Testleri/Yabancı Dil Testi (AYT/YDT) puanı asgari 170 olan adaylar ise 4 yıllık lisans programlarını tercih edebilecek. Boş kalan kontenjanlara yapılacak YKS 2. ek tercih tarihleri ve sonuçları ÖSYM tarafından ilan edilecek. Peki, YKS 2.ek tercihleri ne zaman? İşte, o konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

24.09.2021Gündem
YKS ek tercihler ne zaman yapılacak İşte 2021 YKS ek yerleştirme takviminde son durum

YKS ek tercihler ne zaman yapılacak? İşte 2021 YKS ek yerleştirme takviminde son durum

YKS ek tercihler için nefesler tutuldu. Birinci yerleştirme sürecinde herhangi bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanamayan adayların gözü kulağı 2021 YKS ek tercihler ile ilgili yapılacak açıklamaya çevrildi. Bu yıla özel uygulanacak "ikinci ek yerleştirme" sürecinde, Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı asgari 140 olan adaylar 2 yıllık ön lisans, Alan Yeterlilik Testleri/Yabancı Dil Testi (AYT/YDT) puanı asgari 170 olan adaylar ise 4 yıllık lisans programlarını tercih edebilecek. Peki, YKS ek tercihler ne zaman yapılacak? İşte, 2021 YKS ek yerleştirme takviminde son durum ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

9.09.2021Gündem
YKS ek tercihler ne zaman başlayacak, 140 barajı ne zaman tercih yapacak İşte YKS ek tercihlerinde son durum

YKS ek tercihler ne zaman başlayacak, 140 barajı ne zaman tercih yapacak? İşte YKS ek tercihlerinde son durum!

YKS ek tercihler için gözler ÖSYM'den gelecek açıklamada. 2021 YKS yerleştirme sonuçları geçtiğimiz günlerde adayların erişimine açıldı ve kayıtlar başladı. Bu gelişme sonrası, 140 puan barajı için belirlenen 3. yerleştirme başvurularının tarihi gündeme geldi. Bu yıla özel uygulanacak "ikinci ek yerleştirme" sürecinde, Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı asgari 140 olan adaylar 2 yıllık ön lisans, Alan Yeterlilik Testleri/Yabancı Dil Testi (AYT/YDT) puanı asgari 170 olan adaylar ise 4 yıllık lisans programlarını tercih edebilecek. Peki, YKS ek tercihler ne zaman başlayacak, 140 barajı ne zaman tercih yapacak? İşte, ayrıntılar.

7.09.2021Gündem
YKS 140 puanla tercihler ne zaman yapılacak YKS ek tercih tarihleri için gözler ÖSYMde

YKS 140 puanla tercihler ne zaman yapılacak? YKS ek tercih tarihleri için gözler ÖSYM'de!

YKS ek tercih tarihleri için geri sayım başladı. ÖSYM tarafından açıklanan üniversite yerleştirme sonuçlarının ardından adayların gözü 2021 YKS ek tercih tarihlerine çevrildi. Bu yıla özel uygulanacak "ikinci ek yerleştirme" sürecinde, Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı asgari 140 olan adaylar 2 yıllık ön lisans, Alan Yeterlilik Testleri/Yabancı Dil Testi (AYT/YDT) puanı asgari 170 olan adaylar ise 4 yıllık lisans programlarını tercih edebilecek. Peki, YKS 140 puanla tercihler ne zaman yapılacak? İşte, 2021 YKS ek tercih tarihleri hakkında ayrıntılı bilgiler.

3.09.2021Gündem
‘Adayların yüzde 86’sı yerleşti’

‘Adayların yüzde 86’sı yerleşti’

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarını açıkladı. Sonuçlara göre adayların yüzde 85.80’i bir bölüme yerleşti. Yüzde 50’si ise ilk 3 tercihinden birine girdi.

1.09.2021Eğitim
AÖF Adalet Ön Lisans Programı son kez öğrenci alacak

AÖF Adalet Ön Lisans Programı son kez öğrenci alacak

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) sisteminde öğrencilerin en çok tercih ettiği programlardan biri olan Adalet Ön Lisans Programı’na, bu yıl son kez öğrenci alımı yapılacak.

18.08.2021Eğitim
YKS 2 yıllık ve 4 yıllık baraj puanları: TYT, AYT, YDT baraj puanı kaç oldu TYTde en az kaç puan alan tercih yapabilecek

YKS 2 yıllık ve 4 yıllık baraj puanları: TYT, AYT, YDT baraj puanı kaç oldu? TYT'de en az kaç puan alan tercih yapabilecek?

YKS 2 yıllık ve 4 yıllık baraj puanları YÖK açıklaması sonrası gündeme geldi. TYT'de en az kaç puan alan tercih yapabilecek sorusu da yeni baraj puanlarının açıklanması ile merak konusu oldu. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), YKS oturumları 2021 YKS'nin Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile Alan Yeterlilik Testi'nde (AYT) uygulanan baraj puanının düşürülmesi için harekete geçmişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan "YKS (AYT, TYT, YDT) baraj puanı düşecek mi?" sorusuna son noktayı koydu. Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (2021-YKS) merkezi ve ek yerleştirme tercih işlemlerinin ardından bu yıla özel uygulanacak "ikinci ek yerleştirme" sürecinde düşürülen baraj puanları etkili olacak. Peki, YKS'de (TYT, AYT, YDT) baraj puanı kaç oldu? 20 Ağustos'ta tercih süreci sona erecek merkezi yerleştirme işlemleri hangi baraj puanına göre yapılacak? İşte, tüm detaylar.

12.08.2021Gündem
Baraj düştü, tercih nasıl yapılacak

Baraj düştü, tercih nasıl yapılacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki gün üniversite sınavlarında baraj puanın TYT’de 140, AYT ve YDT’de 170’e düştüğü müjdesini verdi. Peki ek tercihler nasıl yapılacak, düşen puanlardan kaç aday faydalanacak? İşte detayları...

12.08.2021Eğitim
140 puanla öğrenci alan bölümler: YKS 140-170 baraj puanıyla hangi üniversite ve bölümlere girilir

140 puanla öğrenci alan bölümler: YKS 140-170 baraj puanıyla hangi üniversite ve bölümlere girilir?

140 puanla öğrenci alan bölümler, YKS baraj puanının düşürülmesinin ardından gündeme geldi. Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçları puanına göre Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı asgari 140 olan adaylar 2 yıllık ön lisans, Alan Yeterlilik Testleri/Yabancı Dil Testi (AYT/YDT) puanı asgari 170 olan adaylar ise 4 yıllık lisans programlarını tercih edebilecek. 2021 YKS programları ve kontenjanları kılavuz ile üniversitelerin taban puanları ve hangi bölümün kaç puanla öğrenci alacağı öğrenilecek. Peki, 140-170 taban puanla hangi bölümlere girilir? İşte, YKS 140 puanla öğrenci alan bölümler ve konuyla ilgili ayrıntılar.

11.08.2021Gündem
YKSde baraj puanları düşürüldü

YKS'de baraj puanları düşürüldü

Gelen son dakika haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'YÖK, 2021-YKS tercih sürecinde merkezi ve ek yerleştirmeye ilave bir ek yerleştirme yapılmasını kararlaştırmıştır.' açıklamasında bulundu. Erdoğan ayrıca, 'Bu ilave ek yerleştirmede baraj puanı TYT'de 140, AYT ve YDT'de 170 olarak uygulanacaktır.' ifadelerini kullandı.

10.08.2021Haber
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu YKS tercih barajı düştü...

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! YKS tercih barajı düştü...

Gelen son dakika haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'YÖK, 2021-YKS tercih sürecinde merkezi ve ek yerleştirmeye ilave bir ek yerleştirme yapılmasını kararlaştırmıştır.' açıklamasında bulundu. Erdoğan ayrıca, 'Bu ilave ek yerleştirmede baraj puanı TYT'de 140, AYT ve YDT'de 170 olarak uygulanacaktır.' ifadelerini kullandı.

10.08.2021Gündem
MHP Genel Başkanı Bahçeli: Üniversite sınavında ‘baraj 160’a insin’

MHP Genel Başkanı Bahçeli: Üniversite sınavında ‘baraj 160’a insin’

Üniversite sınavlarında yüz binlerce gencin tercih yapamadığını söyleyen MHP Lideri Devlet Bahçeli, “Salgın dönemi göz önüne alınarak baraj puanlarının indirilmesi teklif ve temennimizdir. Gençlik sokakta değil üniversitede olsun” dedi.

10.08.2021Gündem
2021 PMYO başvuruları ne zaman başlayacak Polislik taban puanları, kontenjan bilgisi ve başvuru şartları

2021 PMYO başvuruları ne zaman başlayacak? Polislik taban puanları, kontenjan bilgisi ve başvuru şartları

Polislik taban puanları bilgisi 2021 YKS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından adayların odaklandığı konulardan oldu. Polislik başvurusunda bulunacak olan adayların PMYO yerleştirmelerinde YKS 1. oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nden (TYT) alınan puanlar önem arz edecek. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilecekler. Peki, polislik başvurusu için 2021 TYT taban puanları belli oldu mu? İşte, Polislik taban puanları ve kontenjanları ile başvuru tarihleri hakkında ayrıntılı bilgiler.

30.07.2021Gündem
Puanlar düştü üniversite şansı arttı

Puanlar düştü üniversite şansı arttı

Üniversite sınav sonuçları açıklanırken şimdi tercih maratonu başlıyor. Barajı aşan aday sayısı geçen yıla göre düştü. Sınavın zor olması, barajı aşan adaylar için avantaja dönüştü. Uzmanlar, puanlar ve sıralamanın bu yıl çok değiştiğini belirterek, öğrencilere doğru tercih için kritik ipuçları verdi.

29.07.2021Eğitim
Sayısal veriler yayınlandı: Yüzde 68 barajı geçti

Sayısal veriler yayınlandı: Yüzde 68 barajı geçti

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 26-27 Haziran tarihlerinde 3 oturumla yapıla Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) dair sayısal veriler paylaşıldı.

28.07.2021Eğitim
2021 YKS sonuçlarının açıklanmasına kaç gün var ÖSYM yanıtladı: YKS sonuçları ne zaman açıklanacak

2021 YKS sonuçlarının açıklanmasına kaç gün var? ÖSYM yanıtladı: YKS sonuçları ne zaman açıklanacak?

Sınav stresini geride bırakan milyonlarca üniversite adayları 2021 YKS sonuçlarına odaklandı. YKS sonuç tarihi oturumların tamamlanmasıyla birlikte gündeme geldi. ÖSYM 2021 yılı takvimi ve sınav kılavuzuyla YKS sonuç tarihi hakkında bilgi vermişt. Peki, 2021 YKS sonuçlarının açıklanmasına kaç gün var? YKS sonuçları (TYT, AYT, YDT) ne zaman açıklanacak?

29.06.2021Gündem
Sınav bitti kuş gibi hafifledik

Sınav bitti kuş gibi hafifledik

Üç oturumdan oluşan 2021 YKS tamamlandı. Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi ve Yabancı Dil Testi’nden oluşan 435 dakikalık yani 7 saat 15 dakikalık maraton sona erdi. Omuzlarından ağır bir yük kalkan adaylar sayısalın zor, sözelin nispeten daha kolay olduğu görüşünde...

28.06.2021Eğitim
Polislik taban puanları 2020 TYT: PMYO başvurusu ne zaman yapılacak

Polislik taban puanları 2020 TYT: PMYO başvurusu ne zaman yapılacak?

Polislik taban puanları, YKS sınavının ardından gündeme geldi. Polislik başvurusunda bulunacak olan polis adayları YKS TYT puanı ile PMYO alımlarına başvuru işlemlerini gerçekleştirecekler. Adaylar EGM tarafından yapılacak açıklama ile PMYO başvurusunda bulunabilecekler. Geçtiğimiz sene YKS Temel Yeterlilik Testi’nden (TYT) 150 puan alan ve barajı geçen öğrencilerin tercihlerini yapabileceği bildirilmişti. Peki, polislik başvurusu için 2021 TYT taban puanları belli oldu mu? İşte, Polislik taban puanları 2020 ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

27.06.2021Gündem
YKS soru kitapçıkları ve cevap anahtarları yayınlandı

YKS soru kitapçıkları ve cevap anahtarları yayınlandı

2021-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) Oturumları Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları yayınlandı.

27.06.2021Eğitim
Son dakika: 81 ilde YKS heyecanı AYT oturumu başladı

Son dakika: 81 ilde YKS heyecanı! AYT oturumu başladı

Son dakika haberine göre, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile üçüncü ve son oturum olan Yabancı Dil Testi (YDT) 81 il ve Lefkoşa'da başladı.

27.06.2021Gündem
Matematik zorladı

Matematik zorladı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nde öğrenciler zamanla da yarıştı. 120 soruyu 135 dakikada çözebilmek için ter döken adaylar Türkçe ve matematikte süre yetmediğini söyledi. En çok matematik zorladı. Bilfen Liseleri, Uğur Okulları, Bahçeşehir Eğitim Kurumları, Nesibe Aydın Okulları ve Fen Bilimleri Eğitim Kurumları uzmanları soruları yorumladı:

27.06.2021Eğitim
Hayallerine koştular

Hayallerine koştular

Üniversiteye giriş sınavı YKS’nin ilk oturumu olan 135 dakikalık Temel Yeterlilik Testi (TYT) dün yapıldı.

27.06.2021Eğitim
YKS saat kaçta başlıyor ve bitiyor 2021 AYT - YDT sınavı ne zaman YKS 2.ve 3 oturum başlangıç bitiş saatleri ve süreleri

YKS saat kaçta başlıyor ve bitiyor? 2021 AYT - YDT sınavı ne zaman? YKS 2.ve 3 oturum başlangıç bitiş saatleri ve süreleri

YKS saat kaçta başlıyor ve bitiyor? 2021 AYT - YDT ne zaman? sorularının cevapları sınav telaşı yaşayanların öğrenmeleri gerekenler arasında yer alıyor. YKS'nin 2. ve 3. oturumu olan AYT ve YDT başlangıç ile bitiş saatleri ile süreleri haberimizin detaylarında sizler için yer alıyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 81 ilde ve Lefkoşa'da düzenlenen, 2 milyon 607 bin 903 adayın başvurduğu Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) dün yapıldı.

27.06.2021Gündem
YDT saat kaçta başlayacak, kaçta bitecek İşte 2021 Yabancı Dil Testi hakkında bilgi

YDT saat kaçta başlayacak, kaçta bitecek? İşte 2021 Yabancı Dil Testi hakkında bilgi

YDT'ye katılım sağlayacak kişiler başlama ve bitiş saati araştırmalarına hız verdi. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) düzenlediği 2021-Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk aşaması olan Temel Yeterlilik Testi'nin (TYT) tüm sınav merkezlerinde başarıyla tamamlanmasının ardından bu kez de tüm gözler YDT'ye çevrildi. Sınavın saat kaçta başlayacağı ve sona ereceği saat merak konusu oldu. Peki, YDT saat kaçta başlıyor, kaçta bitiyor?

26.06.2021Gündem
Üniversiteler ne zaman açılacak İşte 2021-2022 dönemi hakkında bilgiler

Üniversiteler ne zaman açılacak? İşte 2021-2022 dönemi hakkında bilgiler

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca 81 ilde ve Lefkoşa'da düzenlenen, 2 milyon 607 bin 903 adayın başvuru yaptığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) sona erdi. Bu gelişme sonrası üniversitelerin açılış tarihi merak konusu oldu. Peki, üniversiteler ne zaman açılacak?

26.06.2021Gündem
TYT hakkında uzman görüşleri

TYT hakkında uzman görüşleri

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) bugün düzenlendi. TYT’ ye 2 milyon 607 bin 903 aday başvurdu. Tüm yurtta saat 10.15’te başlayan sınav, tek oturumda 135 dakika sürdü. TYT’de adaylara 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 sosyal Bilimler (Din Kültürü Ahlak Bilgisi dersinden muaf öğrenciler için ekstra 5 Felsefe), 20 Fen Bilimleri sorusu soruldu. Sosyalde 5 Tarih, 5 Coğrafya, 5 Felsefe ile 5 Din Kültürü Ahlak Bilgisi; Fen Bilimlerinde ise 7 Fizik, 7 Kimya, 6 Biyoloji sorusu yer aldı. Uzmanlar TYT sorularını değerlendirdi.

26.06.2021Eğitim
YKS 2021 (AYT-YDT) sınavları ne zaman, saat kaçta yapılacak, kaç saat sürecek YKS sonuçları ne zaman açıklanacak..

YKS 2021 (AYT-YDT) sınavları ne zaman, saat kaçta yapılacak, kaç saat sürecek? YKS sonuçları ne zaman açıklanacak..

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca 81 ilde ve Lefkoşa'da düzenlenen, 2 milyon 607 bin 903 adayın başvuru yaptığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) sona erdi. Şimdi gözler yarın düzenlenen iki oturuma çevrildi. Peki YKS 2021 (AYT-YDT) sınavları ne zaman, saat kaçta yapılacak?

26.06.2021Gündem
Melek İpek YKSye girdi, kadınlara seslendi: Ayaklarının üzerinde dursunlar

Melek İpek YKS'ye girdi, kadınlara seslendi: Ayaklarının üzerinde dursunlar

Antalya'da, kendisine işkence yapan eşi Ramazan İpek'i (36) öldüren ve 108 gün tutuklu kaldıktan sonra cezaevinden tahliye edilen Melek İpek (31), Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) girdi. Birlikte ders çalıştığı küçük kızı İkra Nur (7) ile sınava gelen İpek, çocuğunun dualarıyla salona girdi. Hedefinin matematik öğretmenliği olduğunu söyleyen İpek, kadınlara, "Okusunlar, ayaklarının üzerinde dursunlar" diye seslendi.

26.06.2021Haber
Türkiyenin konuştuğu Melek İpek YKSye girdi Ayaklarının üzerinde dursunlar

Türkiye'nin konuştuğu Melek İpek YKS'ye girdi! 'Ayaklarının üzerinde dursunlar'

Antalya'da, kendisine işkence yapan eşi Ramazan İpek'i (36) öldüren ve 108 gün tutuklu kaldıktan sonra cezaevinden tahliye edilen Melek İpek (31), Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) girdi. Birlikte ders çalıştığı küçük kızı İkra Nur (7) ile sınava gelen İpek, çocuğunun dualarıyla salona girdi. Hedefinin matematik öğretmenliği olduğunu söyleyen İpek, kadınlara, "Okusunlar, ayaklarının üzerinde dursunlar" diye seslendi.

26.06.2021Gündem
Hemen yardımına koştular... Engelli öğrenciyi veliler YKSye yetiştirdi

Hemen yardımına koştular... Engelli öğrenciyi veliler YKS'ye yetiştirdi

Mersin'de, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) geç kalan bedensel engelli öğrenci, çevredekiler tarafından taşınarak, salona yetiştirildi. Veliler, örnek davranışı dolayısıyla çevredekiler tarafından alkışlandı.

26.06.2021Haber
Sınava baba oğul birlikte girdiler

Sınava baba oğul birlikte girdiler

Beykoz'da 17 yaşındaki Kamil Esat Yavuz, 47 yaşındaki babası Hüseyin Yavuz'la birlikte  aynı okulda Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)'na girdi. Sınav öncesi baba Yavuz, oğlundan sınavla ilgili taktik aldı

26.06.2021Eğitim
YKSye geç kaldı, içeri alınmadı... 2 senelik emek gitti

YKS'ye geç kaldı, içeri alınmadı... '2 senelik emek gitti'

İstanbul Üniversitesi Beyazıt yerleşkesinde Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) heyecanı yaşandı. Kapılar kapandıktan sonra gelen 2 öğrenci ise sınav binasına alınmadı. Silivri'den geldiğini söyleyen Gökhan Karaman, "Silivri Gümüşyaka'dan geliyorum. İkametim burada diye burası çıktı. 4 dakika geç kaldım. Yolda beklenmedik bir aksilik çıktı. O yüzden geç kaldım. 2 senelik emek gitti. Seneye bir daha gireceğim" dedi.

26.06.2021Gündem
YKS maratonu başladı Gün boyu dakika dakika tüm gelişmeler

YKS maratonu başladı! Gün boyu dakika dakika tüm gelişmeler

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) bugün Temel Yeterlilik Testi (TYT) yapıldı. Tüm adayların girmesinin zorunlu olduğu TYT 10.15’te başladı ve 135 dakika sürdü. YKS’ye toplam 2 milyon 607 bin 903 kişi başvurdu. Sınavın bir sonraki aşamaları olan Alan Yeterlilik Testi (AYT), 27 Haziran saat 10.15'te başlayacak ve 180 dakika sürecek. Yabancı Dil Testi (YDT) ise 27 Haziran saat 15.45'te başlayacak ve 120 dakika sürecek. Adaylar yine saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

26.06.2021Eğitim
YKS öncesi Zuhuratbaba Türbesine gelip dua ettiler

YKS öncesi Zuhuratbaba Türbesi'ne gelip dua ettiler

2 milyon 600 bin öğrencinin gireceği YKS sınavı öncesi öğrenciler ve veliler, Bakırköy'deki Zuhuratbaba Türbesi'ne gelerek dua etti.

25.06.2021Gündem
İki günlük maraton yarın başlıyor

İki günlük maraton yarın başlıyor

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca düzenlenecek, 2 milyon 607 bin 903 adayın katılacağı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS), 26-27 Haziran'da yapılacak.

25.06.2021Eğitim
TYTye 1 gün kala 10 kilit öneri

TYT'ye 1 gün kala 10 kilit öneri

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) yarın yapılacak. 2.6 milyon adayın gireceği sınava bir gün kala, eğitim danışmanı Gökhan Müftüoğlu 10 önemli tavsiyede bulundu...

25.06.2021Eğitim
ÖSYM Başkanı: Gerekli tedbirler alındı

ÖSYM Başkanı: Gerekli tedbirler alındı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 26-27 Haziran’da 3 oturum halinde düzenlenecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) 2 milyon 592 bin 579, Alan Yeterlilik Testlerine (AYT) 1 milyon 781 bin 760 ve Yabancı Dil Testine (YDT) 130 bin 522 adayın katılacağını açıkladı.

24.06.2021Eğitim
ÖSYM Başkanı Aygün, YKS hazırlıklarını açıkladı

ÖSYM Başkanı Aygün, YKS hazırlıklarını açıkladı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 26-27 Haziran'da üç oturum halinde düzenlenecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) 2 milyon 592 bin 579, Alan Yeterlilik Testlerine (AYT) 1 milyon 781 bin 760 ve Yabancı Dil Testine (YDT) 130 bin 522 adayın katılacağını bildirdi.

23.06.2021Eğitim
2021 YKS sınavı ne zaman İşte TYT-AYT-YDT sınav tarihleri

2021 YKS sınavı ne zaman? İşte TYT-AYT-YDT sınav tarihleri

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT), 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) adaylarının sınava girecekleri bina ve salonlara atanma işlemleri için bekleyiş sona ermişti. Bu gelişme sonrası üniversiteye giriş kapsamındaki sınavın tarihleri merak konusu oldu. Peki, 2021 YKS sınavı ne zaman?

22.06.2021Gündem
2021 YKS sınavı ne zaman İşte TYT-AYT-YDT sınav tarihleri

2021 YKS sınavı ne zaman? İşte TYT-AYT-YDT sınav tarihleri

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT), 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) adaylarının sınava girecekleri bina ve salonlara atanma işlemleri için bekleyiş sona ermişti. Bu gelişme sonrası üniversiteye giriş kapsamındaki sınavın tarihleri merak konusu oldu. Peki, 2021 YKS sınavı ne zaman?

18.06.2021Gündem
Son dakika: ÖSYMden YKS açıklaması... YKS Giriş belgeleri erişime açıldı

Son dakika: ÖSYM'den YKS açıklaması... YKS Giriş belgeleri erişime açıldı

YKS sınav yerleri açıklandı. Son dakika alınan bilgiye göre, ÖSYM, 26-27 Haziran'da gerçekleştirilecek 2021-YKS Giriş Belgelerini ais.osym.gov.tr adresinden adayların erişimine açtı.

10.06.2021Gündem
LGS matematik... Ağlatan sorular

LGS matematik... Ağlatan sorular

LGS’de 8’inci sınıf öğrencileri son yılların en zor matematik sorularıyla karşılaştı. Soruları anlamaya çalışırken süre de yetmedi. Birçok çocuk sınav sonunda hüsran yaşayıp ağladı. Uzmanlar matematik öğretmenlerinin dahi çözmekte zorlandığı soruların üniversite sınavı ayarında olduğunu, bu yıl ortalamanın düşeceğini söylüyor.

8.06.2021Eğitim
Üniversite sınavı ne zaman 2021 YKS ertelendi mi İşte en son gelişmeler

Üniversite sınavı ne zaman? 2021 YKS ertelendi mi? İşte en son gelişmeler

Üniversite sınav tarihi, şu günlerin popüler araştırma konusu oldu. Haziran ayının yaklaşmasıyla birlikte, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kapsamında uygulanacak olan Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT), ve Yabancı Dil Testi'nin (YDT) tarihleri merak konusu oldu. Peki, üniversite sınavı ne zaman? YKS'ye kaç gün kaldı?

3.05.2021Gündem
TYT sınavı ne zaman İşte 2021 YKS sınav tarihleri

TYT sınavı ne zaman? İşte 2021 YKS sınav tarihleri

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından uygulanacak YKS oturumları için geri sayım başladı. Söz konusu sınav için başvurularını günler önce tamamlayan üniversiteli adayları, artık sınava dair son hazırlıklarını yapıyor. Peki, TYT sınavı ne zaman?

7.04.2021Gündem
Üniversite sınavı ne zaman 2021 TYT-AYT-YDT oturum tarihleri

Üniversite sınavı ne zaman? 2021 TYT-AYT-YDT oturum tarihleri

Haziran ayının yaklaşmasıyla birlikte, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021 YKS) kapsamında uygulanacak olan Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT), ve Yabancı Dil Testi'nin (YDT) tarihleri merak konusu oldu. Peki, üniversite sınavı ne zaman? 2021 YKS'ye kaç gün kaldı?

29.03.2021Gündem
MSÜ 2021 sınavı ne zaman İşte ÖSYMnin verdiği tarih

MSÜ 2021 sınavı ne zaman? İşte ÖSYM'nin verdiği tarih

'2021 MSÜ sınavı ne zaman yapılacak?' sorusunun yanıtı, başvuru işlemlerinin sona ermesinin ardından binlerce askeri öğrenci adayı tarafından sorgulanmaya başladı. Yakın zaman önce sona eren başvuru işlemlerinin ardından gözler sınav tarihine çevrildi. Peki, 2021 MSÜ sınavı ne zaman yapılacak?

11.03.2021Gündem
YKS için son gün

YKS için son gün

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuruları için uyarıda bulundu.

2.03.2021Eğitim

Yazar Sonuçları

Okullar bütün yaz açık

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un “Okullar 2 Temmuz’a kadar açık, ara tatil yok” açıklaması gözleri eğitimdeki ‘en kısa yaz tatili’ne çevirdi. Normal takvime göre okullar 18 Haziran’da kapanacaktı, bu tarih 2 Temmuz’a çekildi. Temmuz ve ağustos aylarında da ‘gönüllü okul’ olacak.

10.03.2021