Bugün neler oldu?

Özkan Uğur

Güncelleme Tarihi:

Özkan Uğur haberleri sayfasında Özkan Uğur hakkında son dakika haberler ve güncel bilgiler bulunmaktadır. Toplam 3700 Özkan Uğur haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber sayfamızdan takip edilebilir.

Raif Özkan Uğur, 1953 yılında İstanbul doğmuş olan MFÖ grubunun bir üyesi olmaktadır. Raif Özkan Uğur aynı zamanda müzisyen, sinema ve de dizi oyuncusu olmaktadır.

Özkan Uğur Kimdir?

Özkan Uğur, günümüzde MFÖ grubunun bir üyesi olarak yer almakta olan bir müzisyendir. Özkan Uğur'un babası olan Hurşit Uğur Şehirhatları'nda çalışan ve çarkçıbaşı olarak görev yapan biri olmuştur. Ailenin beşinci çocuğu olan Raif Özkan Uğur, Reşat Nuri Güntekin İlkokulu'nda okumuş ve burada okurken mandolinle tanışmıştır. Sonrasında Fenerbahçe Lisesi'nde okumuş müzik sevdası ağır basmıştır. İlk olarak "Atomikler" isminde amatör bir grup kurmuş, dönemin popüler şarkılarını yorumlamışlardır.

Müzik Hayatı

Özkan Uğur müzik hayatına 1970 yılında pek çok ünlü ismin yer almış olduğu Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası'nda başlamıştır.

1971 yılında Kızıltoprak'ta tanışmış olduğu Mazhar Alanson ve de Fuat Güner ile birlikte ilk grubu Kaygısızlar ile profesyonel olarak bas gitaristliğe başlamıştır.

Kaygısızlar grubunun dağılmasından sonra 1972 yılında Barış Manço'nun kurduğu rock grubu olan Kurtalan Ekspres grubunun ilk kadrosunda ve ilk konserde yer almıştır. Barış Manço askere gidince grup bir süreliğine dağılmış Raif Özkan Uğur, Aydın Çakuş ile Nur Yenal birlikte Ter grubunu kurmuştur. Grup, o dönemde kendi grubunu dağıtmış olan Erkin Koray ile birleşmiş ve 1972 yılında Hor Görme Garibi Züleyha adlı 45'liğini çıkarmıştır.

Barış Manço'nun askerden dönmesi ile Özkan Uğur yeniden Kurtalan Ekspres'e dönmüş 1973-1974 yıllarında bu grup ile çalışmıştır. 1974 yılında gruptan ayrıldıktan sonra Mazhar - Fuat'ın hazırladığı albümde bas çalmıştır.

Anadolu Rock'ın bir ismi olan Ersen ve de Dadaşlar grubuna bas gitara geçmiş ve üç 45'likten sonra yollarını ayırmıştır.

 1976'da Fuat ve Mazhar ile İpucu Beşlisi'ne geçmiş 45'lik yayımlamışlardır. Grubun dağılması ile 1978 yılında Galip Boransu ve de Cengiz Teoman grup kurdular ve katıldıkları Türkiye Eurovizyon elemelerinde "İmkansız" şarkısı ile 4. olmuştur.

MFÖ Yılları

1980 yılında Mazhar Alanson ve de Fuat Güner’le ünlü isimler arkasında çaldılar. Bu arada Ferhan Şensoy'un tiyatrosunda oynayıp tiyaroya ilk adımını attılar. Sonrasında 1984'te ilk albümleri olan Ele Güne Karşı Yapayalnız şarkısı ile şöhreti yakaladılar. 1988'de Sufi şarkısıyla iki kere Türkiye'yi Eurovizyon'da temsil ettiler.

Özkan Uğur, birçok şarkı da besteciliği ile dikkat çekmiştir. Lay Lili Lili Lay, Mecburen, No Problem, New York Sokaklarında gibi bestelerde yer almış, Ali Desidero ve İdare Edip Gidiyoruz şarkılarında da ses rengini değiştirip vokalle düet yapmıştır.

Sinema Hayatı

1996’da Şener Şen ve Uğur Yücel ile başrollerini paylaştığı Eşkıya filmlerinde rol almıştır. Sonra Atv kanalındaki İkinci Bahar dizisinde oynamıştır. Komser Şekspir filminde oynamış ve Atv'deki Yeter Anne dizisinde oğlunu oynamıştır. Alacakaranlık dizisinde Bedir Büyükdereci rolünü yapmıştır. G.O.R.A. filminde ise Garavel rolünde A.R.O.G. filminde de Dimi rolünde oynamıştır.

2009 yapımı Yahşi Batı filminde Kızılderili şefi Kızılkayalar rolünde yer almıştır. 2014 yılında Pek Yakında adlı filmde Ejder rolü ile beyazperdeye bir kere daha çıkmıştır.

Özkan Uğur Özel Hayatı

Özkan Uğur, günümüzde Aysun Aslan Uğur ile evli olup bir oğulları bulunmaktadır.

Özkan Uğur Nerelidir?

Özkan Uğur İstanbulludur.

Özkan Uğur Doğum Tarihi Nedir?

Özkan Uğur, 17 Ekim 1953 senesinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Şuan da 67 yaşındadır.

Özkan Uğur Boyu ve Kilosu Kaçtır?

Özkan Uğur yaklaşık olarak 1.80 metre boyunda ve 82 kilo civarındadır. Ayrıca ekim doğumlu olan bu sanatçı terazi burcu olmaktadır.

Özkan Uğur haberleri

DAHA FAZLA #ÖZKAN UĞUR HABERLERİ

Özkan Uğur’a ait tüm site haberleri