EKSTRA
MENÜ

Öğrenme

Öğrenme ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Öğrenme haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 15.112 Öğrenme haberi bulunmuştur.

Öğrenme Haberleri

Öğretmenlere geri bildirim el kitabı

Öğretmenlere 'geri bildirim' el kitabı

MEB, öğrenci başarısını artıran en etkili ve en kolay yöntem olan 'geri bildirim'le ilgili öğretmenlere özel bir el kitabı hazırladı. Kitapta geri bildirimin önemi, geri bildirim verilirken nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi soruların bilimsel araştırmalar ışığında, örneklerle yanıtları veriliyor.

7.12.2020Eğitim
Ağız ve diş sağlığı teknolojilerindeki son gelişmeler

Ağız ve diş sağlığı teknolojilerindeki son gelişmeler

Dijitalleşmenin faydaları COVID-19 salgını döneminde net bir şekilde karşımıza çıktı. Pek çok sektör dijital dönüşüme girerken, ağız ve diş sağlığı da son teknolojiden üzerine düşeni aldı. Bu kapsamda Align Technology Türkiye Genel Müdürü Evren Köksal, önemli açıklamalarda bulundu.

7.12.2020Teknoloji
Covid 19 testi kaç günde çıkar Covid 19 test sonucu öğrenme ekranı

Covid 19 testi kaç günde çıkar? Covid 19 test sonucu öğrenme ekranı

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de Covid-19 testi, koronavirüsle mücadelenin bir parçası. Covid-19 testinin geç kalmadan yapılması, hem hastanın kendisini hem de yakın çevresini koruması adına kritik önem taşıyor. İlk kez Covid-19 testi yaptıracak olan vatandaşların merak ettiği konuların başında test sonucunun süresi geliyor. Peki, Covid 19 testi kaç günde çıkar? Covid-19 test sonucu nasıl öğrenilir?

7.12.2020Gündem
Erken yaşta iki dil öğrenmenin gelecekte olumlu etkileri olabilir

Erken yaşta iki dil öğrenmenin gelecekte olumlu etkileri olabilir

İki farklı dilde iletişim kurabilme yetisi olarak bilinen iki dillilikle ilgili ön yargıların son dönemde yapılan bilimsel araştırmalarla kırıldığına dikkat çeken Çocuk Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Hozan Saatçioğlu, "Son araştırmalarda çocukların erken yaşta iki dili öğrenmesinin kalıcı bir olumsuzluğa yol açmadığı gösterildi" dedi. Saatçioğlu, erken yaşta iki dili eş zamanlı veya ardışık öğrenmenin avantajları hakkında önemli bilgiler paylaştı.

7.12.2020Eğitim
2021 Yıllık Burç Yorumları - Bu Burçlar Dikkat 2021de Burçları Neler Bekliyor

2021 Yıllık Burç Yorumları - Bu Burçlar Dikkat! 2021'de Burçları Neler Bekliyor?

2021 yıllık burç yorumunuzu okudunuz mu? 2021 yılı hangi burçlar için olumlu geçecek? Koç burcu 2021 yıllık burç yorumu ne söylüyor? Boğa burcunu 2021 yılında neler bekliyor? İkizler burcu için 2021 yılı nasıl geçecek? Yengeç burçları 2021 yılında neler yapacak? Aslan burçlarının aşk hayatı 2021 yılında canlanıyor mu? Başak burçları için 2021 yılı olumlu geçecek mi? Uzman Astrolog Aygül Aydın, 2021 yılında burçları nelerin beklediğini açıkladı.

7.12.2020Astro Gündem
Erken çocukluğun önemi

Erken çocukluğun önemi

Yaşamın her evresi, kendine özgü gereksinimler, özellikler ve gelişimsel performanslarla tanımlanır. Ancak, yaşam döngümüz içinde dinamik bir etkileşim içinde olan her bir evre kendinden önceki ve sonraki evreden bağımsız düşünülemez. Özellikle de erken çocukluk olarak tanımlanan 0-6 yaş döneminde, kazanılan bilgi, beceri, tutum ve alışkanlıklar, tecrübeler, maruz kalınan olanak ve sınırlılıklar, yaşam boyu etkisini devam ettirir. Erken çocukluk yıllarındaki doğru başlangıçlar, çocukların hayata güçlü ve sağlam adımlarla başlamasının garantisidir ve tüm yaşamı etkiler.

7.12.2020Eğitim
Otizmli bireyler için uzaktan eğitim uygulaması geliştirildi

Otizmli bireyler için uzaktan eğitim uygulaması geliştirildi

Eskişehir'de bir firma, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde otizmli bireylere destek vermek için akıllı telefon ve tabletlerde kullanılabilen, evden eğitmeyi hedefleyen "MOTSİMO" adlı uygulama geliştirdi.

7.12.2020Teknoloji
Uluslararası Ticaret Ve Lojistik Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Uluslararası Ticaret Ve Lojistik Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Globalleşen dünyamıza bu evrilmeye ivme kazandıran en önemli katalizör şüphesiz ki ticaret olmaktadır. Artık şirketler ürünlerini sadece kendi pazarlarında değil dünyanın dört bir yanında tanıtmak, pazarlamak ve satışını yapmak istiyorlar. Gittikçe artan bu talep doğrultusunda da uluslararası ticaret ve lojistik bölümü önemi artıyor. Bu bölümün amacı nedir veya mezunları hangi iş kollarında çalışabilir gibi soruları merak ediyorsanız sizler için derledik.

Uluslararası Girişimcilik Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Uluslararası Girişimcilik Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Uluslararası girişimcilik bölümü son dönemlerde yaygınlaşmakta olan bir bölümdür. Uluslararası girişimcilik bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları nelerdir? Sizler için detaylı bir şekilde araştırdık ve derledik.

Bu sene LGS’ye nasıl hazırlanmalı

Bu sene LGS’ye nasıl hazırlanmalı?

Geçen martta uzaktan eğitime geçilince LGS ve YSK’de sadece ilk dönem soruları sorulmuştu. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl merkezi sınavlarda öğrencilerin tüm müfredattan sorumlu olacağını açıkladı. Bahçeşehir Koleji ve Uğur Okulları öğretmenleri, öğrencilere pandemi döneminde sınavlara iyi hazırlanmaları için şu tavsiyeleri verdi:

5.12.2020Eğitim
Girişimcilik ödülleri sahiplerini buldu

Girişimcilik ödülleri sahiplerini buldu

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülleri sahiplerini buldu. Bu yıl yarışmada eğitim, kadın sorunları, mülteciler konuları öne çıkarken pandemi odaklı bir ödül de verildi.

5.12.2020Ekonomi
Öğretmenlere siber saldırı uyarıları

Öğretmenlere siber saldırı uyarıları

MEB tarafından, EBA harici canlı derslerle ilgili, "Öğretmenlerimiz, dersleri oluştururken bekleme odası özelliğini aktive ederek derse katılacak olan öğrencileri kontrol edip böylece sahte kimlikle derse girmeye çalışan şahısların ders ortamına katılmalarını engelleyebilecek" hatırlatması yapıldı.

4.12.2020Eğitim
Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları listesine girmeyi başardılar

Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları listesine girmeyi başardılar

Konya Teknik Üniversitesi'nde (KTÜN) rektör Prof. Dr. Babür Özçelik ve bazı akademisyenler, "Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları" arasında yer aldı.

4.12.2020Teknoloji
Spor Bilimleri Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Spor Bilimleri Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Spor insan hayatının olmazsa olmazlarından birisidir. Spor aynı zamanda bir bilim dalında oluşturmaktadır. Bu iki önemli elemanın birleştiren bölüm ise spor bilimleri bölümü olmaktadır. Bu bölümün tercih edenlerin sayısının artmasının temel nedeni ise modern dünya insanlarının sporun ne kadar önemli bir konu olduğunu anlamaları olmaktadır. Spor bilimleri bölümü ile ilgili daha detaylı bilgiyi sizler için derledik.

Öğrencilerin kâbusu olmuşlardı MEBden flaş açıklama

Öğrencilerin kâbusu olmuşlardı! MEB'den flaş açıklama

Türkiye'nin dijital eğitim platformu EBA'ya rağmen öğrenciler ve öğretmenlerin ders işlemek için buluştuğu zoom programına öğrenci isimleriyle dahil olan siber sapıklar öğrencilerin eğitimin almalarına engel olmuştu. Olay görüntülerin ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), EBA harici canlı derslere ilişkin "Öğretmenlerimiz, dersleri oluştururken bekleme odası özelliğini aktive ederek derse katılacak olan öğrencileri kontrol edip böylece sahte kimlikle derse girmeye çalışan şahısların ders ortamına katılmalarını engelleyebileceklerdir." uyarısında bulundu.

3.12.2020Gündem
3 Aralık Dünya Engelliler Günü: Appleın sunduğu çözümler

3 Aralık Dünya Engelliler Günü: Apple'ın sunduğu çözümler

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ve son teknoloji engellerin biraz olsun aşılması için önemli bir araç. Bu kapsamda Apple'ın engelliler için geliştirdiği özellikler bakın neler?

3.12.2020Teknoloji
Kafaların içindeki engelleri kaldırmak için buradayız

'Kafaların içindeki engelleri kaldırmak için buradayız'

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Dünya Engelliler Farkındalık Gününde özel öğrenciler ve aileleriyle bir araya geldi.

3.12.2020Eğitim
Call of Duty: Black Ops Cold War incelemesi

Call of Duty: Black Ops Cold War incelemesi

Modern Warfare’in bıraktığı yerden bayrağı alıp zamanda geriye kaçan Black Ops Cold War’a hoşgeldiniz. Çayınızı kahvenizi hazırlayın; “biraz yapacak işimiz var”

3.12.2020eSpor
Motivasyon kaygıyı yener

Motivasyon kaygıyı yener

Uzaktan eğitim başladı ve okul yeniden eve taşındı. Uzmanlar, bu eğitim öğretim yılını kayıpsız hatta yeni beceri ve kazanımlarla tamamlamanın mümkün olduğunu söylüyor.

3.12.2020Eğitim
EMDR terapisi ile travmalar travma olmaktan uzaklaşır

EMDR terapisi ile travmalar travma olmaktan uzaklaşır

EMDR yani göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme tekniğinin psikoterapide güçlü bir yöntem olduğunun altını çizen Psikolog Merve Savaşkan, EMDR tedavisi ile ilgili önemli bilgiler aktardı.

3.12.2020Sağlık
YÖK, engelli öğrencileri mercek altına aldı

YÖK, engelli öğrencileri mercek altına aldı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), COVID-19 küresel salgın önlemleri kapsamında yürütülen uzaktan eğitim sürecinde üniversitelerde engelli öğrencilere yönelik alınan tedbirleri ve mevcut durumu 195 üniversitenin katılımıyla yapılan anketle analiz etti.

3.12.2020Eğitim
Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Meslek seçimlerinde dikkat edilmesi gereken bazı detaylar var. Özellikle de kişisel yeteneklere göre meslekler seçilmelidir. Rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü ise yoğun ilgi görüyor. Rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü nedir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

24. İstanbul Tiyatro Festivali çevrim içi devam ediyor

24. İstanbul Tiyatro Festivali çevrim içi devam ediyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 24. İstanbul Tiyatro Festivali'nin çevrim içi gösterimleri, 14 Aralık'a kadar devam edecek.

2.12.2020Keyif
Nvidia GeForce RTX 3060 serisi ekran kartları tanıtıldı

Nvidia GeForce RTX 3060 serisi ekran kartları tanıtıldı

Nvidia, bugün RTX 3060 ailesinin ilk üyesi olan GeForce RTX 3060 Ti'yi tanıttı.

2.12.2020Teknoloji
Bakan Varank, teknolojinin gelecekte getirebileceği fırsatları anlattı

Bakan Varank, teknolojinin gelecekte getirebileceği fırsatları anlattı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Pandemi Sonrası Dünyada Uluslararası Düzen ve Değişen Dinamikler" başlığıyla 4'üncüsü gerçekleştirilen TRT World Forum 2020'de yaptığı konuşmada, teknolojinin gelecekte getirebileceği fırsatlara ilişkin düşüncelerini anlattı.

2.12.2020Teknoloji
Müzik Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Müzik Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Gençler yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre meslekleri tercih ediyorlar. Özellikle de müzik bölümüne yeteneği olan ve bu alanda kariyer yapmak isteyen kişiler gidiyor. Müzik bölümü nedir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Müzik Bilimleri Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Müzik Bilimleri Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Müzik Bilimleri çok bilindik ve oldukça rehavet gören bir bölümdür. Yetenek ve ilgi üzerine okunan bu bölüm de tercih ve istek doğrultusunda okuyabilirsiniz. Sizin için Müzik Bilimleri bölümü nedir? Müzik Bilimleri mezunu ne iş yapar? İşte, tüm detaylar.

NVIDIA GeForce RTX 3060 Ailesini Tanıttı

NVIDIA GeForce RTX 3060 Ailesini Tanıttı

NVIDIA, NVIDIA Ampere mimarisi ve ikinci nesil NVIDIA RTX tarafından desteklenen RTX 3060 ailesinin ilk üyesi olan GeForce RTX 3060 Ti ürününü tanıttı.

1.12.2020eSpor
Covid 19 test sonucu nasıl sorgulanır e Nabız koronavirüs test sonucu öğrenme

Covid 19 test sonucu nasıl sorgulanır? e Nabız koronavirüs test sonucu öğrenme

Koronavirüs test sonucu sorgulama ekranı yoğun ilgi görüyor. Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan koronavirüs testinin sonuçları 1 ila 3 gün içerisinde açıklanıyor. Vatandaşlar sorgulama işlemlerini e-nabız üzerinden gerçekleştirebiliyorlar. Peki, e nabız koronavirüs test sonucu nasıl öğrenilir? İşte sorgulama ekranı ve detaylar

1.12.2020Gündem
Tıp alanında sanal gerçeklik eğitimi başlıyor

Tıp alanında sanal gerçeklik eğitimi başlıyor

Tüm dünyayı etkisi altına koronavirüs salgını nedeniyle okullarda eğitim uzaktan devam ederken, tıp eğitimi için geliştirilen sanal gerçeklik uygulaması sayesinde artık anatomi derslerini kadavraya ihtiyaç duymadan, insan vücudunun bütün organlarını en ince detaylarına kadar ekrandan seçilen kadın veya erkek modellerle işlemek mümkün.

1.12.2020Teknoloji
Yapay zeka odaklı eğitim

Yapay zeka odaklı eğitim

Darüşşafaka’nın Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) eğitmenleriyle özel geliştirilen ‘Yapay Zeka- Derin Öğrenme Eğitim Projesi’ne özel sektörden destek geldi. Böylece öğrencilerin yapay zeka odaklı programlama eğitimi almaları sağlanacak.

30.11.2020Eğitim
Kaynaştırma öğrencilerine matematik kaynağı

Kaynaştırma öğrencilerine matematik kaynağı

MEB, ilkokul ve ortaokulun tüm sınıf seviyelerinde kaynaştırma eğitimi alan öğrencilere destek amacıyla matematik dersi kazanımlarıyla ilgili altı kitaptan oluşan uyarlanmış etkinlikler seti yayımladı.

30.11.2020Eğitim
Çocuklarda Kovid’e bağlı akciğer hasarı ileride demansa hatta IQ düşüklüğüne neden olabilir

Çocuklarda Kovid’e bağlı akciğer hasarı ileride demansa hatta IQ düşüklüğüne neden olabilir

ÇOCUK ve gençlerde ani gelişen ve ağrı kesicilere rağmen geçmeyen baş ağrısının Kovid-19 belirtisi olabileceğine işaret eden Nöroloji Algoloji ve Vasküler Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz, 72 saatten uzun süren şiddetli baş ağrısının migrenle karıştırılmamasını, özellikle çocuk ve gençler ile erkeklerde bu türden baş ağrısı görülürse mutlaka bir hekime başvurulması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Uludüz, belirtili ya da belirtisiz, hastada akciğer lezyonu oluşmuşsa bunun, beynin yeterli oksijen alamamasından kaynaklanan nörolojik hasarlara yol açabileceğini, demans hatta 8,5 puana varana kadar IQ düşüklüğüne yol açabileceğini vurguladı.

30.11.2020Sağlık
Uzaktan eğitim programları

Uzaktan eğitim programları

Koronavirüs salgını nedeniyle çocuklarımız okullarından, öğretmenlerinden, arkadaşlarından çok uzun süredir ayrı kaldı. Milli Eğitim Bakanlığı’nda (MEB) yüz yüze eğitim için okulların açılmasına yönelik çalışmalar hızlanırken, 25 yıldır 3 milyon çocuğun nitelikli eğitimle buluşmasına vesile olan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), uzaktan eğitim çalışmalarına başlıyor.

30.11.2020Eğitim
HGS geçiş ihlali sorgulama E-Devlet ekranı.. HGS bakiyesi nasıl sorgulanır

HGS geçiş ihlali sorgulama E-Devlet ekranı.. HGS bakiyesi nasıl sorgulanır?

HGS geçiş ihlali sorgulama ekranı pek çok kişinin gündeminde yer almaya devam ediyor. Özellikle otoyolda seyahat ederken KGM ve özel otoyollardan geçiş yapan pek çok araç sürücüsü, sinyalizasyon hataları ya da HGS kartının okunmaması dolayısıyla geçiş ihlali olup olmadığını merak ediyor. Peki, HGS geçiş ihlali sorgulama E-Devlet ile nasıl yapılır? İşte, konu hakkında merak edilen bazı bilgiler

27.11.2020Gündem
Liselilerden ‘Yaşayan Su’ projesi

Liselilerden ‘Yaşayan Su’ projesi 

Ortaokul öğrencilerinin hazırladığı ‘Yaşayan Su’ projeleriyle dünyada ve Türkiye’de ödül aldı. Öğrenciler ayrıca konuyla ilgili Türkçe ve İngilizce bir bilgilendirme sitesi de hazırladı.

27.11.2020Eğitim
Öğretmenler Haftası’nı ‘koç öğretmenler’ ile kutladılar

Öğretmenler Haftası’nı ‘koç öğretmenler’ ile kutladılar

‘Öğretmenler Haftası’nda öğretmenlerimizle buluşuyoruz!’ webinarı yapıldı. Etkinlikte, koçluk deneyimine sahip panelist öğretmenler, bütün öğretmenlerin koçluk eğitimi alabilmesinin ülkemiz ve eğitim sistemiz için büyük bir kazanım olacağını belirtti.

27.11.2020Eğitim
Birleşik Krallık üniversitelerinden çevrimiçi eğitim fuarı

Birleşik Krallık üniversitelerinden çevrimiçi eğitim fuarı

2 Kasım – 11 Aralık tarihleri arasında çevrimiçi eğitim fuarı düzenleniyor. Lisans ve lisansüstü öğrenciler, Birleşik Krallık’taki üniversiteleri tanıyor. 11 Aralık’a kadar sürecek fuar, tamamen ücretsiz.

27.11.2020Eğitim
Samsung Akıllı Monitör satışa çıktı: İşte özellikleri

Samsung Akıllı Monitör satışa çıktı: İşte özellikleri

Samsung Electronics tek bir ekranda ders çalışmak, öğrenmek ve multimedya deneyimi için tasarlanan Samsung Akıllı Monitörü küresel çapta satışa sundu. İşte ürünün öne çıkan özellikleri...

27.11.2020Teknoloji
Uzaktan eğitimine devam eden çocuklar için kritik uyarı

Uzaktan eğitimine devam eden çocuklar için kritik uyarı

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) Müdürü Doç. Dr. Yusuf Levent Şahin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında okullarda devam ettirilen uzaktan eğitim sürecinde öğretmenler, öğrenciler ile velilere yönelik uyarı ve tavsiyelerde bulundu.

27.11.2020Teknoloji
E nabız koronavirüs test sonucu öğrenme: Covid 19 test sonucu nasıl sorgulanır

E nabız koronavirüs test sonucu öğrenme: Covid 19 test sonucu nasıl sorgulanır?

Covid 19 test sonucu sorgulama ekranı araştırılıyor. Koronavirüs testi yaptıran vatandaşlar sonuçlarını e-nabız sistemi üzerinden sorgulayabiliyorlar. Test alınma sırasında size verilecek olan barkod numaranızla ve pasaport numaranızla birlikte, TC Kimlik Numaranızla Sağlık Bakanlığı'nın e nabız uygulaması ile sonuçlar görüntüleniyor.

26.11.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Mutfağında bilgelik, sofrasında bereket var

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın dediğine göre ‘Konya insanı ya bir sıtma gibi yakalayıp kendi âlemine taşır ya da sonuna kadar ona yabancı kalırsınız’. Üstada katılmamak ne mümkün! Şehre adımınızı atar atmaz tarihi atmosferinden mutfağına Konya sizi sarıp sarmalar, içine alır ve kendi âlemine doğru yola çıkarır...

6.12.2020

Çıkarın klavyeleri yazılı var

Üniversiteliler dikkat! Her an online sınav olabilirsiniz. Pandemi nedeniyle bazı üniversiteler sınavları erteledi ama uzaktan sınav kararı alanlarda işleyiş devam ediyor. YÖK Yürütme Kurulu üyesi Prof. Dr. Tufan, kararın üniversitelerde olduğunu ve notların uzaktan anlık sınavlar ile projeler üzerinden verilebileceğini söyledi.

5.12.2020

Covid-19 sürecinde öğrenme kayıpları

Pandemi sebebiyle yurdumuz genelinde eğitime uzun soluklu aralar verilmesi, çocuklar okullarına kısmi de olsa kavuşmuşken tekrar kapanması ve açılıp açılmayacağının belirsiz olması öğrencilerde içselleşmiş ve yıkılması zor konfor alanları yaratırken, oluşan öğrenme, motivasyon ve güdülenme kayıpları ise, ebeveynleri ve eğitimcileri endişelendirmektedir.

4.12.2020

Belirsizlik döneminde okullar ve eğitim

Krizler, belirsizlik anları insanoğlunun adaptasyonunun gelişmesi açısından her daim fırsat olarak görülmüştür. Değer verilen dinamiklerin öneminin ise farkına varılmasını sağlamıştır.

4.12.2020

Doğal ve kokulu oyun hamuru

Sonbaharı uğurlarken adına yakışır bir oyun yapmak istedim. Hem doğal materyallerle serbest oyun olsun hem de mis gibi sonbahar kokulu bir duygusal oyun olsun diye evdeki malzemelerle oyun hamuru yaptım.

4.12.2020

Dislektik öğrencileri için özel alfabe geliştirdi

Eğitmen Şafak Coştu, sınıfında disleksi tanılı öğrenci sayısının fazla olduğunu fark edince soruna değil çözüme odaklanmaya karar verdi. Öğrencileri için özel bir çalışma yürüterek öğrenmelerinde fark yarattı ve Türkiye’de ilk olan görsel disleksi alfabesini geliştirdi. Eğitimde fırsat eşitliği adına özel gereksinimli çocuklar için farkındalık çalışmalarına ağırlık veren Şafak Coştu, çalışma tekniğini bir eğitim seti eşliğinde tüm çocuklarla buluşturmak için de kolları sıvadı.

3.12.2020

Mutfağımızdaki tehlike: Böcek ilaçlarına dikkat!

Yapılan araştırmalar, tarımda kullanılan böcek ilaçlarının meyve ve sebzelerin içeriğine geçtiğini ve toksik etkiler yaratarak, insan sağlığına ciddi zarar verdiğini gösteriyor. Elma, çilek, patates, ıspanak, şeftali, kiraz, üzüm ve domates ise yüzeyinde en fazla böcek ilacı içeren gıdalar olarak dikkat çekiyor.

30.11.2020

Evdeki çocuklar için adım adım kaygı azaltma rehberi

Eve kapanan ve uzaktan eğitim almak zorunda kalan çocuklarda doğal olarak kaygı bozukluğu yaşanabiliyor. Ailelerin zorlu sınavı ise çocuklarını ders için bilgisayar başına oturtmaya çalışırken aynı zamanda oyun konusunda sınırlamak… Peki bu dengeyi nasıl sağlamalı, çocuklara nasıl yaklaşılmalı? Klinik psikolog ve Davranış Bilimleri Enstitüsü Kurucu Başkanı Emre Konuk ile konuştum. İşte 10 maddede çocuklarda adım adım kaygı azaltma rehberi:

28.11.2020

Kazan dairesinden dünya sahnesine

Türkiye’den 2020 yılı ‘küresel öğretmen’ ödülünü kazanan Sezer Ortadağ, mazeretlere değil maharetlere odaklanılmasına inanan bir ilkokul öğretmeni. 10 yıl önce gitar çalmak isteyen bir öğrencisinin hayalini gerçekleştirmek için yola çıktı, kurduğu “Minik Notalar” grubu ile tüm sınıfına enstrüman çalmayı öğreterek örnek bir başarı hikâyesine imza attı. İmkansızlıklar onu yıldırmadı aksine eğitimde motivasyon aracı olarak gördü. “Ufuk açmak defter açtırmaktan daha öncelikli meselem oldu” diyen Sezer Öğretmen, bu yıl 110 ülkede 15 bin öğretmen arasından seçilerek kazan dairesinde başlayan hikâyelerini dünya sahnesine taşımayı başardı.

26.11.2020