MENÜ

Öğrenme

Öğrenme ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Öğrenme haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 13.563 Öğrenme haberi bulunmuştur.

Öğrenme Haberleri

İnşirah Suresi Oku ve Dinle - Elemneşrahleke anlamı, tefsiri, Türkçe ve Arapça okunuşu (Diyanet meali)

İnşirah Suresi Oku ve Dinle - Elemneşrahleke anlamı, tefsiri, Türkçe ve Arapça okunuşu (Diyanet meali)

İnşirah Suresi faziletleri nedeniyle okunması sıkça tavsiye edilen sureler arasında yer almaktadır. Sıkıntılı zamanlarınızda sıkıntı, keder ve üzüntü gibi durumlarınız için okuyabileceğiniz bir suredir. Halk dilinde Elemneşrahleke olarak da adlandırılan bu sure açılıp genişlemek ve huzura kavuşmak anlamlarını taşımaktadır. İnşirah suresi oku ve dinle sayfamız üzerinden İnşirah suresi anlamı, tefsiri, ezberlemek isteyenler için Türkçe ve Arapça okunuşu ile birlikte Diyanet Türkçe meali yer almaktadır. Toplamda 8 ayetten oluşması nedeniyle ezberlemek isteyenler kolayca ezberleyebilirler.

22.05.2020Namaz Sureleri
Bu dönemde öğrencilere daha fazla sorumluluk verin

Bu dönemde öğrencilere daha fazla sorumluluk verin

2019-2020 öğretim yılında Vanderbilt Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bulunan Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Serkan Özel’in temel çalışma alanları matematik öğretimi uygulamaları, teknoloji entegrasyonu.

22.05.2020Eğitim
Öğrenciler için dijital öğrenim programı başladı

Öğrenciler için dijital öğrenim programı başladı

İçinde bulunduğumuz mevcut koşullar altında normalleşme duygusunun sürdürülebilmesi için dijital olarak insanların birbirine bağlı olması eskisinden çok daha büyük önem taşıyor. Küresel COVID-19 salgınından etkilenen en kritik sektörlerden birisi de eğitim. Dünya genelinde yaklaşık 1,2 milyar öğrenci ve genç geleneksel eğitim kurumlarına katılım sağlayamıyor. Bu durum, hükümetler ve eğitim kurumlarının kapsamlı çevrimiçi eğitim programlarına büyük talep oluşturmasına neden oldu. Bu kapsamda Ericsson, küresel salgının eğitim ve öğrenim için bir engel oluşturmamasını sağlamak üzere benzer düşünceye sahip kuruluşlarla ortaklığa gitti.

21.05.2020Teknoloji
İş hayatında duygusal, dijital ve demokratik şirketler dönemi başlıyor

İş hayatında duygusal, dijital ve demokratik şirketler dönemi başlıyor

Daiichi Sankyo Türkiye Genel Müdürü Fatih Yedikardeş “Pandemi sonrası; demokratik, duygusal ve dijital yönetim dönemi başlıyor.” dedi.

Milli Piyango sonuçları 19 Mayıs Özel çekilişi sıralı tam liste Milli Piyango (MPİ) bilet sorgulama ekranı

Milli Piyango sonuçları 19 Mayıs Özel çekilişi sıralı tam liste! Milli Piyango (MPİ) bilet sorgulama ekranı!

Milli Piyango sonuçları 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı özel çekilişi tamamlandı. Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen kuranın ardından 19 Mayıs Milli Piyango bilet sorgulama ekranı ve MPİ sıralı tam liste erişime açıldı. Çekilişin ardından büyük ikramiyenin hangi bilete isabet ettiği,  Milli Piyango biletini günler öncesinden alanlar tarafından sorgulanmaya başlandı. Peki, Milli Piyango çekiliş sonuçlarına göre büyük ikramiye hangi bilete isabet etti? İşte, Milli Piyango 19 Mayıs sıralı tam liste ve Milli Piyango bilet numaralarına göre MPİ sonuçları sorgulama ekranı...

19.05.2020Gündem
Yazılımcı yetiştiren program, genç mühendislere iş kapısı açtı

Yazılımcı yetiştiren program, genç mühendislere iş kapısı açtı

IBM Türkiye'nin, genç mühendislere yatırım yoluyla istihdamın kesintisiz şekilde desteklenmesi ve tüm sektörlere yeni teknolojilerle donatılmış bir kuşağın kazandırılması amacıyla başlattığı IBM BeeZ Programı sayesinde birçok yazılımcı adayı iş sahibi oldu.

19.05.2020Teknoloji
Kuluçka merkezleri genç girişimciler için fırsat yuvası

'Kuluçka merkezleri genç girişimciler için fırsat yuvası'

Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, girişim hikayelerinin kuluçka merkezleri ve teknoparkların desteğiyle katlanarak büyüdüğünü belirterek, "Kuluçka merkezlerimiz genç girişimciler için bir fırsat yuvası." dedi.

19.05.2020Teknoloji
Akıllı işletme olabilmek için takip edilmesi gereken adımlar

Akıllı işletme olabilmek için takip edilmesi gereken adımlar

Etrafımıza şöyle bir göz gezdirelim. Öyle çok uzaklara gitmemize de hiç gerek yok. Elimizden düşürmediğimiz cep telefonumuzu ya da saatimizi, televizyonumuzu, arabamızı, evimizi ve hatta yaşadığımız şehri ele alalım. Hiç düşünmeden bir çırpıda çoğaltabileceğimiz bu örneklerin tamamının ortak özelliği giderek daha “akıllı” hale gelmeleri. Peki, çevremizdeki her şey tüm hızıyla akıllanırken işletmemizin daha akıllı hale gelmemesi mümkün mü? Eğer bu rekabetçi ortamda çağı yakalamak, dönüşüme ayak uydurmak istiyor, içinde bulunduğumuz sektöre, yaşadığımız topluma ve dünyaya katkı sunmayı hedefliyorsak aslında cevap çok açık. O halde, akıllı işletme olmak için neler yapabileceğimize birlikte bakalım.

19.05.2020Teknoloji
Kahkaha Yogası İle Tanışın

Kahkaha Yogası İle Tanışın!

Pandemi sonrası yeniden evlerden ofislere döneceğiz. Peki işyeri stresiyle nasıl başa çıkacağız? Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, BBC ve Google ofisleri başta olmak üzere tüm dünyada uygulanan kahkaha yogasını öneriyor.

Covid-19 salgını sonrası dünyada eğitim

Covid-19 salgını sonrası dünyada eğitim

Covid-19 salgını dünyada yaşamın tüm boyutlarını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Bu kapsamda eğitimde ilk kez bu kadar büyük bir küresel ölçekte etkilenim söz konusu oldu ve çoğu ülkede okul öncesinden yükseköğretime kadar tüm kademelerde eğitim kurumları hızla kapatıldı. Şu anda dünya ölçeğinde tüm kademelerde bir milyarın üzerinde öğrencinin geleneksel eğitim ortamlarından uzaklaştığı biliniyor. Ülkeler eğitimdeki bu zorunlu boşluğu hızla değişik uzaktan eğitim platformlarıyla kapatmaya başladı ve sürecin eğitim üzerindeki olumsuz etkilerini en az hasarla atlatmaya çalışıyorlar.

18.05.2020Eğitim
Sanal müzeye 6 milyon ziyaretçi

Sanal müzeye 6 milyon ziyaretçi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, '18 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü' dolayısıyla yayımladığı mesajında “2019 yılında rekor kırarak, 35 milyondan fazla ziyaretçi ağırlayan müze ve ören yerlerimizin kapılarını Covid-19 sebebiyle geçici olarak kapattığımız süre boyunca da www.sanalmuze.gov.tr sayfamızın yaklaşık 6 milyon kez ziyaret edilmiş olması geldiğimiz noktayı göstermesi açısından son derece önemlidir” dedi.

18.05.2020Gündem
SAP’den herkesin erişimine açık “Dijital Eğitim Platformu”

SAP’den herkesin erişimine açık “Dijital Eğitim Platformu”

Tüm dünyayı etkileyen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle birçok ülkede okullarda eğitim ve öğretime ara verilirken SAP’den eğitime destek geldi. Şirket, yeni başlattığı inisiyatif ile yenilikçi ve interaktif eğitim içeriklerini herkesin kullanımına açtı. Bu kapsamda openSAP platformu üzerindeki online kurslara öğrenciler, profesyoneller ve bu dönemde öğrenmeye devam etmek isteyen herkes ücretsiz olarak erişebilecek. STEAM alanına ilgi duyanlar ise SAP Genç Düşünürler Programı (SAP Young Thinkers Program) üzerinden eğitimlere ulaşabilecek.

18.05.2020Teknoloji
Özel çocuklara eğlenceli etkinlikler

Özel çocuklara eğlenceli etkinlikler

MEB, tüm çocuklarla birlikte özel çocukların da evde aileleriyle birlikte uygulayabilecekleri eğlenceli ve öğretici etkinlikleri kapsayan bir takvim hazırladı. Özel Çocuklarımızla Eğlenceli Etkinlikler Takvimi’nin ilk cildi elektronik kütüphanede yerini aldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Eğlenceli etkinliklerle özel çocuklarımızın karşısındayız” dedi.

15.05.2020Eğitim
İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden meslek yüksekokulu adaylarına büyük destek

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden meslek yüksekokulu adaylarına büyük destek

Pandemi dönemi sağlığın ve sağlıkçıların değerini bizlere hatırlattı. Buna paralel olarak bu dönemde nitelikli insan gücünün ve meslek yüksekokulu öğretiminin önemi bir kez daha ortaya çıktı. İstanbul Bilgi Üniversitesi aldığı kararla 2020-2021 akademik yılı kapsamında belirlenen ön lisans programlarına yerleşen her öğrenciye ÖSYM bursunun yanı sıra yüzde 50 burs imkanı tanıyacak.

15.05.2020Ekonomi
IBM yapay zekanın geleceğini şekillendiren kadın liderleri açıkladı

IBM yapay zekanın geleceğini şekillendiren kadın liderleri açıkladı

Dünya çapında gerçekleştirdiği yeni bir anketle yapay zeka alanında çeşitliliğin avantajlarını ortaya koyan IBM, 12 ülkeden 35 uzmanı onurlandırdı. Anket sonuçlarına göre cinsiyet ayrımcılığının önüne geçmek için kat edilmesi gereken daha çok yol var.

15.05.2020Teknoloji
DJI Mavic Air 2: Hangi özellikleriyle öne çıkıyor

DJI Mavic Air 2: Hangi özellikleriyle öne çıkıyor?

DJI; yeni dronu Mavic Air 2 modeliyle dikkat çekiyor. Peki ürünün ön plana çıkan özellikler neler?

15.05.2020Teknoloji
Bakan Varank: Model fabrikalarda eğitim alan KOBİ’lere destek kararı aldık

Bakan Varank: Model fabrikalarda eğitim alan KOBİ’lere destek kararı aldık

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Model fabrikalarda eğitim alarak işletmelerini dönüştürecek KOBİ’lere yönelik yeni bir destek kararı aldık. Eğitim alan KOBİ’lerin hizmet giderlerinin 70 bin TL’ye kadar olan kısmını karşılayacağız" dedi.

15.05.2020Ekonomi
Amgen Vakfı’nın Ücretsiz Bilim Eğitim Platformu “LabXChange” COVID-19 ile Mücadele Sürecinde Geleceğin Bilim İnsanlarını Bir Araya Getiriyor

Amgen Vakfı’nın Ücretsiz Bilim Eğitim Platformu “LabXChange” COVID-19 ile Mücadele Sürecinde Geleceğin Bilim İnsanlarını Bir Araya Getiriyor

Amgen Vakfı’nın Harvard Üniversitesi işbirliğinde hayata geçirdiği online bilim eğitimi platformu LabXchange, dünyanın dört bir yanındaki öğrenciler için bilim deneyimini yeniden tasarlıyor. Öğrenciler için eşit bir alan yaratmak ve herkes için bilim okuryazarlığını teşvik etmek amacıyla tasarlanan LabXchange, COVID-19 nedeniyle tüm dünyanın içinden geçtiği bu zorlu dönemde dünya çapındaki bilim topluluklarına; bilimsel alanlarda kişiselleştirilmiş eğitime, sanal laboratuvar deneyimlerine ve ağ fırsatlarına ücretsiz erişim imkanı sağlıyor.

14.05.2020Eğitim
Dokuz ayrı hikâyeyle ‘içimizdeki insanlar’

Dokuz ayrı hikâyeyle ‘içimizdeki insanlar’

Duygu odaklı terapiler ve regresyon terapisi başta olmak üzere, farklı ekolleri birleştirerek psikolojik danışmanlık veren klinik psikolog Dr. Şeniz Ünal’ın kitabı ‘İçimizdeki İnsanlar’da dokuz kişinin yaşamlarından kesitler aktarıyor. Her biri hem yetişkin hem çocuk, hem cahil hem bilge olan dokuz kişi, bilinçaltları aracılığıyla konuşuyor. Ünal, kitabını ve çalışmalarını anlattı...

14.05.2020Kitap Sanat
Son dakika... İngilterede 428 kişi daha Coronadan hayatını kaybetti

Son dakika... İngiltere'de 428 kişi daha Corona'dan hayatını kaybetti

İngiltere'de Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 428 artarak 33 bin 614 oldu.

14.05.2020Dünya
Çocuklar için geliştirilen arayüz uygulamalarının önemi büyük

Çocuklar için geliştirilen arayüz uygulamalarının önemi büyük

Koronavirüs nedeniyle evlerde kaldığımız bu dönemde çocukların akıllı cihazlarda daha fazla vakit geçirmesi anne ve babaların endişesini artırıyor. Konuyla ilgili ailelere önemli tavsiye ve uyarılarda bulunan Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ayşe Rodopman Arman, ekranların bir çocuk bakıcısı olmadığını belirterek çocuklara özel olarak geliştirilmiş arayüz uygulamalarının önemine dikkat çekti.

14.05.2020Teknoloji
MEBden öğretmenlere uzaktan eğitim fırsatı

MEB'den öğretmenlere uzaktan eğitim fırsatı

MEB tarafından, öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin mesleki ve bireysel gelişimlerini desteklemek amacıyla hazırlanan ulusal ve uluslararası akredite sertifikalı uzaktan eğitim programları yaklaşık 500 bin öğretmenin başvurusuna açıldı.

14.05.2020Eğitim
MEBden 500 bin öğretmene uzaktan eğitim fırsatı

MEB'den 500 bin öğretmene uzaktan eğitim fırsatı

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB), dijital girişimcilik, bilgi işlemsel düşünme becerileri, proje danışmanlığı, İngilizce öğretimi, müze ve afet eğitimleri ile yapay zekadan dijital güvenliğe bilişim alanında hazırlanan ulusal ve uluslararası akredite sertifikalı uzaktan eğitim programları, yaklaşık 500 bin öğretmenin başvurusuna açıldı. Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Adnan Boyacı, "18Mayıs-1 Eylül tarihleri arasında 500 bin öğretmen ve okul yöneticimiz için Türk eğitim tarihinin en büyük uzaktan eğitim mesleki gelişim programını başlatıyoruz" dedi.

14.05.2020Gündem
İHAlar İTÜnin Havacılık Merkezinde yapay zeka ile akıllanıyor

İHA'lar İTÜ'nin Havacılık Merkezi'nde yapay zeka ile akıllanıyor

İTÜ Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde gerçekleştirilen çalışmalarda, insansız hava araçları yapay zekâ teknolojileriyle donatıldı.

13.05.2020Teknoloji
Evde çocuklarınızla teknolojiyi kullanarak yapabileceğiniz etkinlikler neler

Evde çocuklarınızla teknolojiyi kullanarak yapabileceğiniz etkinlikler neler?

Koronavirüs pandemisi nedeniyle alınan önlemler kapsamında online eğitimlerine evlerinden devam eden öğrencilerin aileleri ile teknolojiyi kullanarak eğlenceli vakit geçirebilmeleri ve teknolojiyle iç içe olmaları adına Bilfen İlköğretim Kurumları Bilişim Teknolojileri öğretmenleri hazırladıkları örnek çalışmaları duyurdu. Okul, evde ebeveynler ile birlikte yapılabilecek bu çalışmaların çocukların yaratıcılıklarının geliştirmelerine katkısı olacağını duyurdu.

13.05.2020Teknoloji
Engelliler haftası etkinlikleri bu yıl evlerde

Engelliler haftası etkinlikleri bu yıl evlerde

Etkinlikler kapsamında ailelerin çocuklarıyla yaptıkları etkinliklerin video, fotoğraf gibi görselleri sosyal medyadan, Eğitim Bilişim Ağı’ndan ve Özelim Eğitimdeyim mobil uygulamasından paylaşılacak.

12.05.2020Eğitim
Arterde çevrim içi rehberli turlar ücretsiz olarak başlıyor

Arter'de çevrim içi rehberli turlar ücretsiz olarak başlıyor

Kovid-19 nedeniyle online ortama taşınan kültür sanat faaliyetlerine Arter'in çevrimiçi rehberli turları da ekleniyor.

12.05.2020Keyif
Çocuklarda burun tıkanıklığı gelişimi engelleyebiliyor

Çocuklarda burun tıkanıklığı gelişimi engelleyebiliyor

Burun tıkanıklığı çocuklarda sık karşılaşılan bir sorun olmakla birlikte ebeveynler tarafından gözden kaçabiliyor. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Arzu Tatlıpınar, burun tıkanıklığına neden olan altta yatan hastalık tedavi edilmezse, farklı sorunların ortaya çıkabileceğine dikkat çekti.

Dijital değişim eğitim sisteminde kalıcı olacak mı

Dijital değişim eğitim sisteminde kalıcı olacak mı?

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Öğretim Görevlisi Hasret Kökten, korona virüs salgını sonrası dijital değişimin eğitim sisteminde kalıcı olacağı konusundaki tartışmalara değinerek, “Okul öncesi ve ilkokul gibi kritik kademelerde öğrenci ve öğretmen etkileşiminin yerini ve niteliğini dijital dünyanın öğelerinin alamayacağı açıkça görülmektedir” dedi.

12.05.2020Teknoloji
Turkcellden işaret diliyle görüntülü çağrı merkezi hizmeti

Turkcell'den işaret diliyle görüntülü çağrı merkezi hizmeti

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, engelli müşterilere hizmet veren Turkcell çalışanları ile BiP’in geliştirmekte olduğu web üzerinden konferans özelliğinin ilk defa test edildiği görüşmede bir araya geldi. Erkan, çalışanları dinledi ve işaret diliyle görüntülü çağrı merkezi hizmeti sunan Turkcell Yüz Yüze uygulaması hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

11.05.2020Teknoloji
MEB’den üniversite adaylarına online tanıtım

MEB’den üniversite adaylarına online tanıtım

Üniversite adaylarına haftanın üç günü sosyal medya kanalları üzerinden tanıtım günleri düzenleniyor. Bu sayede üniversite rektörleriyle buluşan öğrenciler, rektörlere #benimtercihim etiketiyle sosyal medyadan ve Youtube üzerinden sorularını yöneltebiliyorlar.

11.05.2020Eğitim
Tuz Gölü, 21 bin flamingoya ev sahipliği yapıyor

Tuz Gölü, 21 bin flamingoya ev sahipliği yapıyor

Türkiye'nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü'nde, 21 bine yakın flamingo bulunuyor. Aksaray Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Cemal Darılmaz, Tuz Gölü'nün dünyanın en büyük flamingo kuluçka merkezlerinden biri olduğunu belirterek, ''Flamingolar için Tuz Gölü önemli bir alan. Hem de barındırdığı endemik bitkilerle oldukça korunması gereken önemli bir alan olarak biliyoruz. En son geçen yıl yapılan sayımlarda 21 bin flamingo rakamına ulaştık. Bu yıl bu sayının daha da artmasını bekliyoruz" dedi.

11.05.2020Seyahat
Çocuklarda burun tıkanıklığına dikkat: Gelişimlerini engelleyebilir

Çocuklarda burun tıkanıklığına dikkat: Gelişimlerini engelleyebilir

Burun tıkanıklığının uzun sürmesinin çocukların uyku kalitesini etkilediğine ve tıkanıklığına neden olan altta yatan hastalığın tedavi edilmemesi halinde farklı sorunların ortaya çıkabileceğine dikkat çeken Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Arzu Tatlıpınar, “Sağlıklı uyku uyuyamayan çocuklarda dikkat dağınıklığı, uyku hali ve sinirlilik gibi sorunlar ortaya çıkmaya başlıyor. Burun tıkanıklığı beraberinde iştahsızlığı da getiriyor. Çocuk yeteri kadar gıda almakta zorlanıyor, uyku düzeni bozulduğu için gelişimi de yavaşlıyor” dedi.

11.05.2020Sağlık
Dijital nesil için dijital eğitim

Dijital nesil için dijital eğitim

Online eğitim, artırılmış ve sanal gerçeklik eğitim sisteminde yeni bir dönemin başlamasını sağlıyor. Zorunlu olarak eğitimde dijitalleşme çalışmalarının yapıldığı bu dönemde, online eğitimlerin ve yenilikçi teknolojilerin sunduğu avantajlar daha net bir şekilde görülüyor.

11.05.2020Teknoloji
Online eğitim platformu Khan Academy kurucusu Sal Khan: Salgın yüz yüze eğitimi bitirmez

Online eğitim platformu Khan Academy kurucusu Sal Khan: Salgın yüz yüze eğitimi bitirmez

Koronavirüs günlerinde en çok konuşulan konulardan biri de uzaktan eğitim oldu. Verdiği 5 milyardan fazla dersle dünyanın en büyük online öğrenme platformu olarak tanınan Khan Academy’nin kurucusu Sal Khan’la korona salgını döneminde yıldızı parlayan uzaktan eğitimi ve yüz yüze eğitimin geleceğini konuştuk.

9.05.2020Eğitim
Dario Melnjak: Bana sorsalar Lige yarın başlayalım. derim

Dario Melnjak: "Bana sorsalar 'Lige yarın başlayalım.' derim"

Çaykur Rizespor'un Hırvat milli sol beki Dario Melnjak, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde liglere verilen arada ülkesine dönmediğini, kendisini Türkiye'de daha güvende hissettiğini söyledi.

9.05.2020Futbol
Tuz Gölü, 21 bin flamingoya ev sahipliği yapıyor

Tuz Gölü, 21 bin flamingoya ev sahipliği yapıyor

TÜRKİYE'nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü'nde, 21 bine yakın flamingo bulunuyor. Aksaray Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Cemal Darılmaz, Tuz Gölü'nün dünyanın en büyük flamingo kuluçka merkezlerinden biri olduğunu belirterek, ''Flamingolar için Tuz Gölü önemli bir alan. Hem de barındırdığı endemik bitkilerle oldukça korunması gereken önemli bir alan olarak biliyoruz. En son geçen yıl yapılan sayımlarda 21 bin flamingo rakamına ulaştık. Bu yıl bu sayının daha da artmasını bekliyoruz" dedi.

9.05.2020Gündem
Gençlik Sinema Okulundan çevrim içi eğitim

Gençlik Sinema Okulu'ndan "çevrim içi" eğitim

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ve Sinefesto iş birliğiyle gerçekleştirilen Gençlik Sinema Okulu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında dijital ortamda yapılacak.

8.05.2020Keyif
TEDMEM’den okulların açılışı için rapor: Ders saatleri azaltılıp esnek eğitime geçilmeli

TEDMEM’den okulların açılışı için rapor: Ders saatleri azaltılıp esnek eğitime geçilmeli

Türk Eğitim Derneği'nin düşünce kuruluşu TEDMEM, dünyadaki gelişmeleri, sorunları ve çözümleri izleyerek Türkiye’de okulların ne zaman ve hangi koşullar altında, nasıl yeniden açılabileceğiyle ilgili bir rapor hazırladı.

8.05.2020Eğitim
Çocuklarınıza sorumluluk verin

Çocuklarınıza sorumluluk verin

Psikolog Prof. Dr. Acar Baltaş, Türkiye’de geniş kitlelere, psikolojinin insan ihtiyaçları ve iş hayatının sorunları için bir çözüm olduğunu gösteren öncülerden biridir. Stres ve beden dili kavramlarını Prof. Dr. Zuhal Baltaş’la birlikte Türkiye’ye tanıttı. 1989 yılında yayınlanan “Üstün Başarı” kitabı öğrenmenin nörobilimsel temelleri ile öğrencilerin ihtiyaçları arasında köprü kuran ilk çalışma oldu.

8.05.2020Eğitim
Sanatla kendimizi gerçekleştirdiğimiz bir yuva: Arter

Sanatla kendimizi gerçekleştirdiğimiz bir yuva: Arter

‘Sanat için alan’ sloganıyla 8 Mayıs 2010’da İstiklal Caddesi’nde açılan ve geçen yıl Dolapdere’deki yeni binasına taşınan Arter, bugün 10’uncu yaşını kutluyor. Arter’in başküratörü Emre Baykal, “Arter’in benim için ifade ettiklerini düşündüğümde, içinde sanat yoluyla kendimizi gerçekleştirdiğimiz bir ‘yuva’ kavramı geliyor aklıma ilkin” diyor.

8.05.2020Kitap Sanat
Paramız robotlara emanet

Paramız robotlara emanet

İlk olarak 2008 yılında Amerika’da ortaya çıkan robo danışmanlar Türkiye’de de hızla büyüyor. Önümüzdeki 3 sene içinde dünyadaki tüm varlığın yüzde 10’unun robotlar tarafından yönetileceğini söyleyen Smart Advice kurucusu Onur Yurtsever, “Koronavirüs sürecinde yatırımcıların robo danışmanlara ilgisi arttı. Ayrıca finansal piyasalarda dalgalanmaların artması robo danışmanlara güvenin artmasına neden oldu. Çünkü böyle dönemlerde robo danışmanlar duygusal yatırım kararları almıyor” dedi.

8.05.2020Ekonomi
‘Önce anaokulu ve ilkokullar açılmalı’

‘Önce anaokulu ve ilkokullar açılmalı’

Türk Eğitim Derneği’nin düşünce kuruluşu TEDMEM, dünyadaki gelişmeleri, sorunları ve çözümleri izleyerek Türkiye’de okulların ne zaman ve hangi koşullar altında, nasıl yeniden açılabileceğiyle ilgili bir rapor hazırladı.

8.05.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Tech-savvy ebeveyn olmak

Dijital dünyada çocuklarınızı bekleyen tehlikelerin neler olduğunu biliyor musunuz? Çocuklarınız için, amaca yönelik teknoloji kullanımının önemini hakkında bir yazı okudunuz mu? Cevaplarınız hayır ise, bu yazı çocuklarınız ile aranızda duygusal dijital uçurumları kapatmak için bir fırsat demektir.

19.05.2020

COVID-19 dünyasında iklim değişikliği eğitiminin önemi

Z kuşağı dediğimiz yeni neslin çocukları, iklim değişikliğinin etkilerine ve etkilerine karşı gelecekteki refahlarını sağlamak için giderek daha fazla harekete geçiyor. Yeni yapılan araştırmalar ise çocukların ebeveynlerini daha sürdürülebilir davranmaya teşvik etmede büyük rol oynadığını bizlere gösteriyor. Dolayısıyla çocuklar, iklim değişikliğiyle mücadele için gerekli davranış değişikliklerini teşvik edecek politikalar oluştururken göz önünde bulundurulması gereken kilit aktörler olarak karşımıza çıkıyor.

15.05.2020

Sertab Erener’den Önce Single, Sonra Albüm Geliyor!

Yüreğimi hoplatan bir haber Sertab Erener yakasından geldi. Önce yeni single daha sonra da çok yakın bir zamanda yeni bir albüm geliyor.

14.05.2020

Ebeveynler için mentorlük becerileri

Yeni nesil bir iletişim tekniklerine sahip alfa kuşağı çocuklarına hitap ettiğimizi göz önünde bulundurursak eski bilgileri tazelemek ve sürekli üzerine yenilerini koymamız gereken bir durumdayız.

13.05.2020

Online eğitim platformu Khan Academy kurucusu Sal Khan: Salgın yüz yüze eğitimi bitirmez

Koronavirüs günlerinde en çok konuşulan konulardan biri de uzaktan eğitim oldu. Verdiği 5 milyardan fazla dersle dünyanın en büyük online öğrenme platformu olarak tanınan Khan Academy’nin kurucusu Sal Khan’la korona salgını döneminde yıldızı parlayan uzaktan eğitimi ve yüz yüze eğitimin geleceğini konuştuk.

9.05.2020