EKSTRA
MENÜ

Disleksi

Disleksi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Disleksi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 242 Disleksi haberi bulunmuştur.

Disleksi Haberleri

Kağıthanede “makas” terörü 4’ü çocuk 6 yaralı

Kağıthane'de “makas” terörü! 4’ü çocuk 6 yaralı

İstanbul Kağıthane’de disleksi hastası çocukları taşıyan minibüse cadde üzerinde süratli bir şekilde seyrederek “makas” atan otomobil çarptı. Kaza anı kameralara saniye saniye yansırken, hafif yaralı 4’ü çocuk 6 kişi ambulansla çevredeki hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı.

15.10.2020Haber
Kağıthanede öğrenci servisine otomobil çarptı 3 öğrenci hafif şekilde yaralandı

Kağıthane'de öğrenci servisine otomobil çarptı 3 öğrenci hafif şekilde yaralandı

Kağıthane'de trafik ışıklarında bekleyen özel servis aracına arkadan gelen otomobil çarptı. Servis aracında bulunan disleksi hastası 5 öğrenciden 3'ü hafif yaralandı. Yaralı öğrenciler ambulans ile hastaneye kaldırıldı.

15.10.2020Haber
Pandemi döneminde çocuk ve ergenlerin ruhsal yapıları nasıl etkilendi

Pandemi döneminde çocuk ve ergenlerin ruhsal yapıları nasıl etkilendi?

Pandemi döneminde çocuk ve ergenler önce yetişkinlerin yaşadığına benzer bir şok yaşadı. Sağlığı korumak adına getirilen tedbirlerin çeşitli ruhsal etkileri oldu. Çok uzaklarda yaşanan ve de ‘bize etki etmez’ diye düşünülen bu sağlık problemini enselerinde, yakınlarında hissettiler. Bu hissediş tahmin edileceği üzere sosyal ve görsel medya aracılığıyla öğrendikleri kısıtlamalarla oldu. Okullar kapandı. İlk dönemlerde tatil gibi algılandı. Kısa zamanda klasik bir tatil olmadığını çoğu hissetti. Ekşimsi-acımsı bir tatlıydı bu tatil.

7.09.2020Eğitim
NN Start Up Challenge’ın kazananları belli oldu

NN Start Up Challenge’ın kazananları belli oldu

NN Hayat ve Emeklilik, Hackquarters işbirliği ile sağlık teknolojisi alanında çalışan start up’ların buluştuğu NN Start Up Challenge’ın kazananları belli oldu. “When Healthtech Meets Insurance” adıyla sağlık teknolojisine yönelik en iyi iş fikirlerinin değerlendirildiği etkinlikte, kazanan ilk üç girişim sırasıyla Enbiosis, Albert ve Vivoo olurken, Healbe ve Autotrain isimli girişimler de özel ödüle layık görüldü

31.08.2020Ekonomi
Disgrafi nedir

Disgrafi nedir?

Disgrafi yazı güçlüğü olarak da bilinmektedir. Akranlarına göre yazı yazma konusunda daha yavaş ilerleyen disgrafi bulunan öğrenciler, yazı yazarken boşluk bırakmama ile eğilimindedirler. Ünlü harfleri atlama ve ünsüz harfleri ters çevirme gibi eylemlerde bulunabilirler. Disgrafi, öğrenme güçlüğü sınıfında yer alan ihtimallerden birisidir. İşte, disgrafi hakkında bazı detaylar

22.06.2020Gündem
Aslı Enver: Çocukken sorun yaşıyordum ama disleksi kusur değil

Aslı Enver: Çocukken sorun yaşıyordum ama disleksi kusur değil

Aslı Enver, Instagram’da takipçilerinin sorularını yanıtladı. Disleksi (okuma ve öğrenme bozukluğu) hastası olan ünlü oyuncu, senaryoları nasıl okuduğunu da anlattı.

2.05.2020Magazin
Tarhan Telli: Her gün 50 bin maske dağıtacağız

Tarhan Telli: Her gün 50 bin maske dağıtacağız

Özel tasarım motosikletleriyle adını dünyaya duyuran Tarhan Telli, korona salgınının Türkiye’ye ulaşmasının hemen ardından tıbbi maske üretimine başladı. Ünlü iş insanı, ayrıca hastaneye gitmeden korona testi yapmaya imkan tanıyacak “mobil test” projesinin hazırlıklarını tamamlayıp patent başvurusunda da bulundu. Hollywood yıldızlarından dünyanın en zengin işadamlarına sayısız ünlüye yüzbinlerce euro’luk motorlar tasarlayan Telli ile yeni projelerini, karantina günlerini ve geçmişten bugüne uzanan macerasını konuştum. Tabii ki karantina koşullarında, dijital dünyanın nimetleri aracılığıyla...

7.04.2020Magazin
Kapsayıcı eğitim şart

Kapsayıcı eğitim şart

Lale Hazar, 44 yıldır eğitimin içinde. Dislektik olan oğlunun eğitim sürecinde yaşadıklarından etkilenerek, bu durumda olan çocukların eğitimlerine devam etmesi için uzun yıllar araştırma yaptı, yurtdışına giderek eğitim aldı.

13.01.2020Eğitim
İz bırakan öğretmenler... İçleri ısıtan hikâyeler

İz bırakan öğretmenler... İçleri ısıtan hikâyeler

Kimi okula gitmek yerine sahneye çıkmak isteyen öğrencisini eğitime yönlendirdi, kimi imkânı olmayan öğrencilerini sporla buluşturdu. Kimiyse “Yapamıyor” demedi, öğrencileri için fazla mesai yaptı, başarılı olmalarını sağladı. Hepsinin ortak noktasıysa onların eğitimden kopmasını önleyip ayakları üzerinde durmalarını sağlamak. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün ardından bu öğretmenlerden birkaçına yer verdik. İşte onlardan bazılarının hikâyeleri:

26.11.2019Eğitim
Ebru Cündübeyoğlu: Canlı yayını ağlayarak bitirdiğim çok zamanlar oldu

Ebru Cündübeyoğlu: Canlı yayını ağlayarak bitirdiğim çok zamanlar oldu

Oyuncu Ebru Cündübeyoğlu, hayatına ilişkin bugüne kadar fazla bilinmeyen bir ayrıntıyı dile getirdi. Cündübeyoğlu, "disleksik" olduğunu, bunu nasıl keşfettiğini ve hayatına etkisini anlattı.

22.11.2019Magazin
Boşanmaları bitireceğiz

Boşanmaları bitireceğiz!

Ünlü oyuncular Ebru Cündübeyoğlu ile Hakan Yılmaz'ın boşanmalara dikkati çekmek üzere sahneye taşıdıkları "Ölü'n Bizi Ayırana Dek" oyunu üç sezondur izleyicilerden büyük beğeni topluyor.

22.11.2019Keyif
MEB öğretmenlere otizm mesleki gelişim eğitimleri başlattı

MEB öğretmenlere otizm mesleki gelişim eğitimleri başlattı

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Adnan Boyacı, "Yaklaşık 300 öğretmen eğitim programımıza katılıyor. Öğretmenlerin bilgi ve beceri edinmelerini sağlamak amacıyla yapılan bu eğitimler, farklı üniversitelerden öğretim üyeleri tarafından veriliyor ve 30 saatlik bir programdan oluşuyor. Birinci hedef kitlemizde özel eğitim öğretmenleri bulunuyor. Bu eğitimleri, daha sonra okulöncesi ve sınıf öğretmenlerine de vereceğiz" dedi.

20.11.2019Eğitim
Disleksi nedir Disleksi hastalık mıdır

Disleksi nedir? Disleksi hastalık mıdır?

Disleksi, genel tabiri ile öğrenme bozukluğu olarak nitelendirilmektedir. Genel anlamda matematik ve akıl yürütme gibi yeteneklerin sekteye uğradığı disleksi, dahi hastalığı olarak da adlandırılmaktadır. Peki, öğrenme bozukluğu olarak nitelendirilen disleksi nedir ve türleri nelerdir? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

6.11.2019Gündem
Disleksi nedir, disleksi nasıl anlaşılır

Disleksi nedir, disleksi nasıl anlaşılır?

Çocuğunuz sağ-sol kavramını öğrenemiyor, ayakkabılarını ters giyiyor, önce-sonra, dün-bugün kavramlarını karıştırıyor ve günler, aylar gibi sıralı kavramları öğrenemiyorsa dikkat! Çocuklarda en sık rastlanan öğrenme bozukluklarından biri olan dislekside ailelere önemli görevler düşüyor.

Disleksi nedir Disleksi nasıl anlaşılır

Disleksi nedir? Disleksi nasıl anlaşılır?

Disleksi nedir, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir? Disleksi bir hastalık mıdır? Albert Einstein gibi birçok dâhinin disleksi olduğunu dile getiren Nörolog Mehmet Yavuz, bu sorulara yanıt verdi, disleksi hakkında önemli bilgiler verdi.

Disleksi nedir Disleksi belirtileri neler

Disleksi nedir? Disleksi belirtileri neler?

Disleksi, matematik ağırlıklı öğrenmede zorluk, okumada zorluk, yazmada zorluk, dil ve konuşmada zorluk ve ince motor becerilerde farklılık olarak beşe ayrılıyor. Peki, disleksi nedir? Disleksi belirtileri neler?

6.09.2019Sağlık
Sınav kaygısı nasıl giderilir İşte öneriler...

Sınav kaygısı nasıl giderilir? İşte öneriler...

Türkiye'de milyonlarca öğrenci çeşitli oranlarda sınav kaygısı yaşıyor. Aşırı sınav kaygısı yaşayan öğrencilerde başarısızlık oranı oldukça yüksek. Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Osman Sabuncuoğlu sınav kaygısını ve başa çıkma yollarını anlattı.

MEBden engelli öğrencilere 2.5 milyar liralık destek

MEB'den engelli öğrencilere 2.5 milyar liralık destek

MEB’in, engelli öğrenciler için özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine bir yılda sağladığı destek miktarı 2 milyar 538 milyon 448 bin 897 liraya ulaştı. Bakanlığın verilerine göre, Türkiye genelindeki 2 bin 524 özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinden ayda 370 binin üzerinde öğrenci hizmet aldı.

15.03.2019Eğitim
Prodigynin solisti Keith Flintin ölüm sebebi belli oldu

Prodigy'nin solisti Keith Flint'in ölüm sebebi belli oldu

Geçen hafta hayatını kaybeden ünlü İngiliz elektronik müzik grubu The Prodigy'nin vokalisti Keith Flint'in ölümü nedeniyle açılan soruşturmada müzisyenin asılma sonucu öldüğü öğrenildi.

11.03.2019Dünya
Disleksi nedir, disleksi belirtileri nelerdir

Disleksi nedir, disleksi belirtileri nelerdir?

Disleksi, çocuğun öğrenmesini olumsuz yönde etkileyen, bir zekâ sorunu olmamasına rağmen okuma yazma becerilerinin kazanımını engelleyen ya da zorlaştıran, nöropsikiyatrik gelişimsel bir sorundur. Disleksinin genellikle çocuğun okula başlayıp okuma yazma öğrenmesiyle birlikte fark edildiğini belirten Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Figen Karaceylan Çakmakçı, disleksinin 12 belirtisini sıraladı.

Oyun derse katılımı teşvik ediyor

Oyun derse katılımı teşvik ediyor

Teknoloji yaşamın her alanını hızla değiştiriyor. İş yapış şekillerimizden, tüketim alışkanlıklarına kadar birçok alanda, bu değişimi hissediyor ve yaşıyoruz. Teknolojik uygulamalar, okullarda da dersleri oyunlarla işleme imkanı veriyor. Oyun kavramı, öğrencilerin de eğitime katılımını teşvik ediyor.

4.03.2019Eğitim
Çocuklar ritim sayesinde başarılarını artırıyor

Çocuklar ritim sayesinde başarılarını artırıyor

İzmir’in Gaziemir ilçesindeki Yahya Kemal Beyatlı İlkokulu 3’üncü sınıfında okuyan 21 öğrenci, ritim eğitimi sayesinde derslerdeki başarısını artırdı. Aynı sınıfta okuyan yüzde 40 oranında görme yetisine sahip, disleksi hastası 9 yaşındaki Suden Gül de, sınıf arkadaşlarıyla birlikte 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda sunacakları ritim gösterisine hazırlanıyor.

18.01.2019Eğitim
Her 20 çocuktan birinde disleksi görülüyor

Her 20 çocuktan birinde disleksi görülüyor

Bir tür öğrenme bozukluğu olarak da bilinen disleksinin (okuma bozukluğu) yaklaşık 20 çocuktan 1’inde görüldüğünü söyleyen çocuk ve ergen psikiyatri uzmanı Doç. Dr. Canan Tanıdır, “Disleksi beraberinde depresyon, öfke nöbetleri, okul fobisi gibi hastalıkları beraberinde getirebilir” dedi.

Disleksik çocukların eğitimini destekleyen uygulama

Disleksik çocukların eğitimini destekleyen uygulama

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Doktora Öğrencisi Günet Eroğlu, okul hayatında ve öğrenmede güçlük çeken disleksik çocuklara yönelik “Auto Train Brain” isimli mobil uygulamayı geliştirdi.

7.11.2018Teknoloji
Öğrendiğini uygulayamıyorsa bir sorun olabilir

Öğrendiğini uygulayamıyorsa bir sorun olabilir!

Okuma bozukluğu ile belirtiler gösteren disleksinin belirtileri, okul öncesi dönemde görülebiliyor. Özellikle geç konuşma, beklenen düzeyde kelime dağarcığının olmaması ve kelimeleri yanlış söyleme gibi belirtilerin görüldüğü dislekside zekâ problemi olmadığının altını çizen uzmanlar, bu durumun bireysel planlanmış eğitim programları ile tedavi edilebildiğini vurguladı.

Elverişsiz koşullarda görevli öğretmenlere teşvik geliyor

Elverişsiz koşullarda görevli öğretmenlere teşvik geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu'nda yer alan bilgilere göre; elverişsiz koşullarda görev yapan öğretmenlere ve yöneticilere yeni bir teşvik mekanizması kurulacak. Sözleşmeli öğretmenlerin 4+2 olmak üzere toplam altı yıl olan sözleşme süresi, 3+1 olarak toplam dört yıla indirilecek. Ücretli öğretmenlerin ücretleri iyileştirilecek. Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarılmasıyla ilgili hazırlık çalışmaları yürütülecek.

23.10.2018Eğitim
Kızımın rahatsızlığını öğretmeni fark etti

Kızımın rahatsızlığını öğretmeni fark etti!

Söz yazarı ve şarkıcı Aslı Zen, teve2'de yayınlanan 2. Sayfa programına konuk oldu. Disleksi hastası kızı hakkında konuşan Aslı Zen, "Kızımın rahatsızlığını 1'inci sınıfa başladığında İngilizce öğretmeni fark etti. Kızım baskı altında hissettiği için acısını bizden çıkartıyor." dedi.

23.10.2018Televizyon

Yazar Sonuçları

Yazarken ‘b’ ile ‘d’yi karıştırıyorsa...

Çocukların uzaktan eğitim görmesi, ailelerin çocuklarını daha iyi gözlemlemesine olanak tanıdı. Pek çok anne-baba birinci sınıftaki çocuklarının okuma-yazma, toplama-çıkarma hataları yaptığından şikâyetçi ama bunun sebebi uzaktan eğitim olmayabilir. Uzmanlar uyarıyor: “Dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü ve disleksiye dikkat!”

18.07.2020

AŞK101 dizisi, karantina bitişi ve evde mutluluk

Canım Okurlarım,Yaşadığımız bu karantina döneminin yani Covid19 sürecinin ne zaman biteceğine dair astrolojik yorumumu herkes devamlı bana soruyor. Bununla ilgili sosyal medya hesablarım da ve olayların ilk başında köşe yazımda yazmıştım ama yine de net anlaşılması için madde madde yazayım.

27.04.2020

Her gün 50 bin maske dağıtacağız

Özel tasarım motosikletleriyle adını dünyaya duyuran Tarhan Telli, korona salgınının Türkiye’ye ulaşmasının hemen ardından tıbbi maske üretimine başladı. Ünlü iş insanı, ayrıca hastaneye gitmeden korona testi yapmaya imkan tanıyacak “mobil test” projesinin hazırlıklarını tamamlayıp patent başvurusunda da bulundu. Hollywood yıldızlarından dünyanın en zengin işadamlarına sayısız ünlüye yüzbinlerce euro’luk motorlar tasarlayan Telli ile yeni projelerini, karantina günlerini ve geçmişten bugüne uzanan macerasını konuştum. Tabii ki karantina koşullarında, dijital dünyanın nimetleri aracılığıyla...

7.04.2020

Günde 10 dolarla boydan boya Asya

Gonca Koç (32) bilgisayar mühendisi. Dokuz yıl süren çalışma hayatında işler istediği gibi gitmeyince ayrıldı. Aklında hep Asya’yı keşfe çıkmak vardı. Ama az parayla. Bütçesini günlük 10 dolar olarak belirledi. Önce yoga eğitimi için Hindistan’ın yolunu tuttu sonra bir baktı ki iki teker üzerinde Japonya yolunda…

12.01.2020

Konservatuarı Birincilikle Kazanan Dislektik Bir Çocuk

Adı Ilgın Durmuş, 10 yaşında. Muğla Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Tiyatro Bölümünü birincilikle kazanmış dislektik bir çocuk. Okuluna devam ederken aynı zamanda jimnastik, tiyatro ve yan flüt eğitimi alıyor. En büyük hayali ise milli jimnastik antrenörü olmak.

2.11.2019

Büyülü Bir Ses: Freya Ridings

Bir tutam Florence Welch, bir tutam Evanescence’in eşsiz vokali Amy Lee işte karşınızda İngiltere’nin yeni keşfi Freya Ridings.

1.08.2019

Podyumda biten harika bir Rain Man hikâyesi

SİYASET susunca, kin tacirleri tatile çıkınca, insani hikâyeler yuvalarından çıkıyor.

5.07.2019

Disleksi nedir? Disleksi neden olur?

Çocuklarda disleksi denilen durum okuma ve yazma ile ilgili öğrenme güçlüğünü ifade ediyor. Zekâ seviyesi normal olan çocuklar okuma ve yazmada sorun yaşıyorlar. Bu durumun farkına genelde ilk okula başladıkları sene ya da 2. sınıfta varılıyor. Harfleri karıştırdıkları gibi, kelimeleri de sondan başa doğru okuyabiliyorlar.

13.05.2019

Çocuğunuz okumada güçlük mü çekiyor?

Disleksi, zeka ile doğrudan bir bağlantısı olmayan, hatta özel yeteneklere sahip, yüksek zekalı çocuklarda bile görebileceğimiz, konuşma, yazma, akıl yürütme ve matematik yeteneklerinin kazanılması ve kullanılmasında önemli güçlüklerle kendini gösteren bi

29.03.2019
Özgül öğrenme güçlüğü: Disleksi, Disgrafi, Diskalkuli

Özgül öğrenme güçlüğü: Disleksi, Disgrafi, Diskalkuli

Özgül öğrenme güçlüğü; bireyin normal zekâ düzeyine sahip olmasına rağmen matematik, okuma ve yazma alanında beklenenin önemli ölçüde altında olmasıdır.

4.02.2019

Benim sesim benim toplumum

Toplumsal önyargılarımız var. Bedensel veya zihinsel bir engeli olana ‘acıma’ hissiyle yaklaşıyoruz, üstelik bunu karşımızdakine de hissettiriyoruz. Halden anlayanlarımız pek az! Bu durum öylesine büyük bir iç isyana dönüştü ki, toplumumuzda yer alan Down sendromlu bireyler “Ben olmadan benim hakkımda asla!” dediler. Yani, “Benim hakkımda konuşma ve kendi kendine karar verme. Beni dinle!”

17.11.2018