MENÜ

Çocuk Psikolojisi

Çocuk Psikolojisi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Çocuk Psikolojisi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Çocuk Psikolojisi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.339 Çocuk Psikolojisi haberi bulunmuştur.

Çocuk Psikolojisi Haberleri

Sünnet olmak idrar yolu enfeksiyonunu önler mi

Sünnet olmak idrar yolu enfeksiyonunu önler mi?

Sünnet için en uygun zaman dilimi hangisi? Yarıyıl tatili sünnet için uygun zaman mıdır? Sünnet öncesi muayene gerekli midir? Sünnet kim tarafından ve nasıl yapılmalıdır? Sünnet sonrası bakım nasıl olmalıdır? “Sünnetsiz erkek çocuklarında, sünnetli olanlara göre 10 kat daha fazla idrar yolu enfeksiyonu görülmektedir” diyen Üroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ali Yıldız, sünnet ile ilgili ailelerin merak ettiği soruları yanıtlıyor.

En iyi 10 23 Nisan etkinliği... Çocukların bayramı böyle kutlanır

En iyi 10 23 Nisan etkinliği... Çocukların bayramı böyle kutlanır!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ülkenin dört bir yanında birbirinden renkli etkinliklerle kutlanıyor. İster Anıtkabir, İlk Meclis, Troya Antik Kenti gibi tarihi önemi olan yerleri gezin, ister özel müzelerin ve alışveriş merkezlerinin eğlenceli aktivitelerine katılın... Çocukların en çok seveceği programları jürimize sorduk.

Hem büyüklere hem küçüklere...

Hem büyüklere hem küçüklere...

Film eleştirmeni Burak Göral’ın yeni çıkan kitabı ‘Çocukla Sinema - Çocuklarınız İçin Film Seçme Rehberi’, hem ebeveynler hem de çocuklar için son derece önemli bir kılavuz niteliğinde. Göral’la kitabını, yazma sürecini ve sinemayı konuştuk...

Çocuk bakan robotlar mı geliyor

Çocuk bakan robotlar mı geliyor?

Telefonlar, tabletler derken artık çocuk gelişimi konusunda robotlardan da faydalanır olduk. Giderek bu yönde ilerleyen teknoloji neticesinde yakın gelecekte yeni çocuk bakıcılarımız robotlar olabilir mi? Aslında bu çok mümkün çünkü başta nörogelişimsel sorunları olan çocuklar için kullanılan bu robotlar giderek yaygınlaşıyor ve pek çok alanda çocukların gelişiminde rol oynuyor. Öncelikle otizm ve Celebral Palsy gibi sorunlar yaşayan çocuklar için geliştirilen uygulamalar, bugünlerde robotlara dönüşme yolunda. Robot arkadaşları çocuklar ile oynuyor, onlarla diyalog kuruyor en önemlisi de bu robotlar çocuklarla ilgilenmekten sıkılmıyor!

3.04.2019Teknoloji
Bu Bir İyilik Projesidir: Leyla’dan Sonra

Bu Bir İyilik Projesidir: Leyla’dan Sonra

İstanbul Tıp Fakültesi'nde 2014 yılında ortaya çıkan proje, şimdi 50 tıp fakültesinde çalışmalarını sürdürerek, tedavi gören çocukların dileklerini gerçekleştiriyor.

9.01.2019Gündem
Çocuklara sağlıklı beslenmeyi Dedektif Duru ile öğretecek

Çocuklara sağlıklı beslenmeyi 'Dedektif Duru' ile öğretecek

Türkiye’de ilk defa, uzmanlar eşliğinde sağlıklı beslenme ve medya okuryazarlığı bilinci oluşturmak için kitap yayınlandı. “Dedektif Duru Gerçeğin Peşinde” serisinin ilk kitabını yazan Bilim ve Sağlık Habercisi Esra Öz, bilgi kirliliğinden kurtulmak için bu kitabı hazırladığını açıkladı.

16.05.2018Hayat
Sonuna kadar Erdoğancıyım

Sonuna kadar Erdoğancıyım

Yavuz Bingöl’le arkadaşlığımız 25 yıla, daha onun ilk albümünü çıkarmadığı, bilardo oynayıp muhabbet ettiğimiz günlere dayanır… Bugün eski dostlarının pek çoğu Yavuz’a kızıyor, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı desteklediği, hükümete yakın durduğu için… Geçen ay çıkan albümü “İhsan” daha piyasada yokken röportaj için sözleşmiştik. Müzikten başladık ama röportajın çoğunda siyaset konuştuk.

12.05.2018Magazin
Hiç korku trenine bindiniz mi

Hiç korku trenine bindiniz mi?

Beyazperdeye uyarlanan Stephen King imzalı mini televizyon serisi “It”in (1990) Dvd’si kısa bir süre önce raflarda yerini aldı. Korkunun kaynağını çocukluktaki travmalara bağlayan film, korkunun bilinmeyenle beraber, daha çok içimizi kemirdiğini anlatıyor ve temel öğrenilmemiş insan duygularından birinin, korku olduğunu hikâyeye serpiştiriyor.

15.03.2018Keyif
Engin Geçtan kimdir Engin Geçtan kitapları

Engin Geçtan kimdir? Engin Geçtan kitapları

Prof. Dr. Engin Geçtan 86 yaşında yaşamını yitirdi. ODTÜ, Ankara, Boğaziçi ve Marmara üniversitelerinde öğretim üyeliğinde bulunan Engin Geçtan, psikiyatri kitaplarıyla tanınıyordu. İşte Engin Geçtan’ın hayatları ve kitapları!

20.02.2018Gündem
Ergenler neden ‘canavar’a dönüşüyor

Ergenler neden ‘canavar’a dönüşüyor

19 yaşındaki genç nasıl oluyor da okulda arkadaşlarını öldürüyor? Neden bazı ergenler akranlarına şiddet uyguluyor? Uzmanlara göre bunun nedeni, ilişki ve duygusal ihtiyaçları görmezden gelen okullarla, şiddet içerikli oyunlar ve çocukları kısıtlamamayı özgürlük olarak gören ebeyevnler.

15.02.2018Eğitim
Kitap Fuarı’nda, ‘Kayı Boyu Obası’ kuruldu

Kitap Fuarı’nda, ‘Kayı Boyu Obası’ kuruldu

Almanya’nın Duisburg kenti yakınlarındaki Rheinberg kasabasında18’incisi düzenlenen Astec Türkçe Kitap ve Kültür Fuarı’nda, Kayı Boyu Obası kuruldu. Çadırı ziyaret edenler, o dönemin elbiselerini giyerek hatıra fotoğrafı çektirme fırsatı buluyor.

4.01.2018Dünya
Okullarda şiddete karşı 5 öneri

Okullarda şiddete karşı 5 öneri

İzmir’de okul müdürünün öğrencileri tarafından öldürülmesinin ardından gençler arasında yayılan şiddet gündemde. Her okulun risk tablosu çıkarması gerektiğini belirten uzmanlar, iyi gözlemle bazı önlemlerin alınabileceği düşüncesinde. Okul ve velilere de çok iş düşüyor.

21.12.2017Eğitim
FETÖden ilginç abone oyunu Roberto Carlos isminde bile...

FETÖ'den ilginç abone oyunu! Roberto Carlos isminde bile...

Gaziantep'te Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında "Silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan yargılanan ve etkin pişmanlık hükümleri çerçevesinde tahliye edilen eski astsubay Ö.B, örgütte kod isimlerin çok yaygın kullanıldığını, hatta "Roberto Carlos" isminde bile gazete aboneliği olduğunu anlattı.

27.11.2017Gündem
Çocuklarınızı telefon bağımlılığından nasıl korursunuz

Çocuklarınızı telefon bağımlılığından nasıl korursunuz?

Teknolojinin geldiği son nokta ile çocuklarımız doğdukları andan itibaren akıllı telefonlar, bilgisayarlar, tabletler ve türlü elektronik cihazlar ile tanışıyorlar. Çocuklarımızı bu teknolojik gelişmelerden mahrum bırakmaktansa, kontrollü bir şekilde kullanmalarını sağlamamız gerekiyor. Aksi takdirde bu gelişmelerden tamamen alıkoymak uyum sorunlarına yol açabiliyor. Denetimsiz kullanım ise bağımlılıklar ile sonuçlanabiliyor. Peki çocuklarımızı telefon bağımlılığından nasıl koruruz? İşte tüm merak edilenler.

25.09.2017Hayat
Servis taşımacısı belirlenirken liyakat aransın

"Servis taşımacısı belirlenirken liyakat aransın"

İstanbul Umum Servis aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk, "Servis taşımacılığı belirlenirken kriter para olmasın, servisçi olsun. Daha önce bu işi yaptığı tespit edilsin. Hangi sınıf öğrencileri taşıdığı, bir liyakat aransın. Biz de destek olalım ama 'servisçi eşittir şu kadar bağış' olarak gördüğünüz zaman sıkıntılar had safhada artıyor." dedi.

6.09.2017Gündem
Aylık 38 bin dolara bakıcı arıyorlar

Aylık 38 bin dolara bakıcı arıyorlar

İngiltere'de ismini açıklamak istemeyen bir aile tarafından, çocuk bakıcısı bulmak üzere kullanılan bir internet sitesine verilen ilanda önerilen ücret ve istenen özellikler herkesin ağzını açık bıraktı. Gizemli aile, aylık 38 bin Türk Lirası maaşla çalışmak üzere dadı arıyor.

17.08.2017Dünya
Çocukların WhatsApp gruplarında dehşete düşüren mesajlar

Çocukların WhatsApp gruplarında dehşete düşüren mesajlar!

Günümüzde çocuklar tarafından yoğun bir şekilde kullanılan WhatsApp gibi anlık mesajlaşma uygulamaları, tehlikeli paylaşımların da zemini oluyor. Oluşturulan sohbet gruplarında şiddet ve porno içerikli görüntüler paylaşılırken, uzmanlar söz konusu istismarın çocuklarda yarattığı travmaya dikkat çekiyor

7.08.2017Gündem
Ağaç yaş iken eğilir, ya çocuklar

Ağaç yaş iken eğilir, ya çocuklar?

Halkımız tarafından yaygın bir şekilde kullanılan “Ağaç yaş iken eğilir” atasözü, bize küçük yaşlarda insan hafızasının ve kavrama yeteneğinin, henüz tam olarak şekillenmediği için insanı eğitmenin daha kolay olduğunu anlatıyor. Peki, çocuklarımızı nasıl eğiteceğiz? Onların kişiliklerini yok sayarak, ağaç gibi eğip bükerek, kafamıza göre mi biçimlendireceğiz, yoksa “düşünen insanı” yetiştirmeyi mi amaçlayacağız?

23.10.2016Eğitim
Türkiye’nin okul servis güvenliği gerçeği

Türkiye’nin okul servis güvenliği gerçeği

Okullarda güvenli bir iklimin oluşturulması için temel koşullardan birisi tüm paydaşların yani yönetici, öğretmen, aile, çalışanlar ve güvenlik görevlilerinin bilinçlendirilmesi ve işbirliğinin sağlanmasıdır. Paydaşların kendilerini özgür, barışçıl ve güvende hissettiği bir okul ortamının yaratılması, eğitimin etkili olarak yapılabilmesi için şart.

17.10.2016Eğitim
Üsküdar Üniversitesi’nden Almanya’daki gençlere eğitim desteği

Üsküdar Üniversitesi’nden Almanya’daki gençlere eğitim desteği

Üsküdar Üniversitesi’nin Köln’de açtığı Üsküdar University Europe, Almanya’daki öğrencilere eğitim desteği veriyor. Üniversite eğitimini Türkiye’de almak isteyen gençleri sınavlara hazırlayan Üsküdar University Europe’da, okul başarılarını artırmak isteyen ilk, orta ve lise öğrencileri de düzenlenen kurslarla eğitim alıyor. Merkezde derslerin yanı sıra şan, piyano ve satranç kursları düzenleniyor.

26.09.2016Kampüs
Kenan riskli sularda yüzmüş ya Sinem sitem ederse

Kenan riskli sularda yüzmüş ya Sinem sitem ederse

Kenan İmirzalıoğlu, eşi Sinem Kobal’la aynı dizide oynama tekliflerini “Ne kadar yüksek para verilirse verilsin” kabul etmeyeceklerini söyledi ve bu durumda aynı dizide oynayacak Halit Ergenç-Bergüzar Korel çiftine taş atmış oldu. Magazin Konseyi ünlü çiftlerin aynı dizide oynamasının iyi bir şey olup olmadığını tartıştı.

31.07.2016Magazin
Türkiye’nin çocuk yetiştirme karnesi zayıf

Türkiye’nin çocuk yetiştirme karnesi zayıf

GfK Türkiye tarafından gerçekleştirilen ‘Türkiye’de Aile ve Çocuk Eğitimi Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Buna göre, çocuk yetiştirme karnemiz zayıf. 15 ilde 1.237 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapılan araştırmaya katılanların yüzde 42’si anne ve babaları başarısız buluyor. Yüzde 57’si başarısızlığın sebebini bilgi eksikliği olarak açıklıyor.

16.12.2015Eğitim
Boşanma kararı çocuğa nasıl söylenmeli

Boşanma kararı çocuğa nasıl söylenmeli ?

Boşanma kararı özellikle çocuklu aileler için uzun ve zor bir süreç. Çiftler, bu kararı çocuklarına açıklamalı ama nasıl? Çocuğun ruh sağlığı için boşanma sürecinin iyi yönetilmesi ve çocuğa doğru anlatılması gerekiyor.

13.08.2015Sağlık

Yazar Sonuçları

Türkiye, çocuklar konusunda tercihini yapmalı

Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen Çocuk ve İlk Gençlik Kitapları Forumu her çevreden yazar, yayıncı ve okurun katılımıyla oldukça renkli bir organizasyon oldu. Öncelikle bakanlığın çocuk ve gençlere eğilmiş olması, herkesin düşüncesini rahatça ifade etmesi takdire şayandı. Çocuk Vakfı'nın kurucularından Mustafa Ruhi Şirin'in "Türkiye, çocuklar konusunda tercihini yapmalı" cümlesi toplantının özeti gibiydi.

28.12.2019

Çocuktan al duyguyu

‘Kafanın içinde beynin var, ayakkabının içinde ayakların, kendini istediğin yöne doğru götürebilirsin. Tek başınasın, ne biliyorsan onu biliyorsun ve nereye gideceğine karar verecek olan da SEN’sin.’ (Dr. Seuss çocuk kitabı)

5.06.2016

Yaralı, kendini ölü bedeninin yanında duruyor sanıyordu

CHARLIE Hebdo saldırısı sadece devlete değil, toplumun her kesimine tecrübe kazandırmış.

17.11.2015