EKSTRA
MENÜ

Çocuk Psikolojisi

Çocuk Psikolojisi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Çocuk Psikolojisi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.971 Çocuk Psikolojisi haberi bulunmuştur.

Çocuk Psikolojisi Haberleri

Çocuklara yapıcı problem çözme yöntemleri öğretilmeli

Çocuklara yapıcı problem çözme yöntemleri öğretilmeli

Çocuğun fiziksel, bilişsel, sosyal ve davranışsal gelişimine uygun şekilde problem çözme becerilerinin de geliştirilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, bunun yaşına uygun şekilde yapılmasını tavsiye ediyor. Problemleri çözmeye başlayan çocuğun benlik algısının da gelişmeye başladığını belirten uzmanlar, yıkıcı yollar yerine yapıcı yollardan geçerek çözüme ulaşmasının öğretilmesinin önemli olduğunu söylüyor.

Çocuğunuzun sizden duyması gereken 25 sihirli cümle

Çocuğunuzun sizden duyması gereken 25 sihirli cümle

Çocuklar çoğu zaman ne yaptığınızdan çok ne söylediğinize odaklanır. Kurduğunuz her cümle akıllarında yer edinir. Onlar için yapamayacağız şey kuşkusuz yok. Ancak bunu hissettirmek yerine onlara açık ve net bir şekilde duygularımızı aktarmaktan çekinmemeliyiz.

Çocuklarda öz güven nasıl geliştirilebilir İşte ebeveynlere 6 öneri…

Çocuklarda öz güven nasıl geliştirilebilir? İşte ebeveynlere 6 öneri…

Çocuklara öz güven konusunda doğru yönlendirme nasıl yapılır? Eğitmen Aslı Çelik Karabıyık, “Öz güven, pek çok diğer özellikte olduğu gibi sadece akademik alanda değil, sosyal ve duygusal alanda da mutlu ve başarılı olmak için büyük önem taşır” dedi ve konu hakkında önemli öneriler paylaştı.

Çocuklarla sağlıklı iletişimin 8 püf noktası

Çocuklarla sağlıklı iletişimin 8 püf noktası

Bugünlerde pek çok anne baba, çocuklarıyla nasıl uyum sağlayabileceklerinin arayışında! Zira tüm dünyayla birlikte ülkemizi de derinden sarsan Covid-19 pandemisi aylardır yaşantımızda çok radikal değişimlere yol açtı ve o değişimlerden en çok etkilenenlerden biri de çocuklar oldu. Okulda arkadaşlarıyla bir araya gelme imkanı olmayan, gün boyu evde kalıp, online eğitim sürecinde bilgisayar karşısında saatlerce zaman geçiren çocuklar iyice sıkılırken, kardeş kavgaları, anne-babayı paylaşamama, sürekli ilgi bekleme halleri de ebeveynleri oldukça zorluyor.

Öfke krizleriyle nasıl baş edilir İşte ailelere öneriler...

Öfke krizleriyle nasıl baş edilir? İşte ailelere öneriler...

Çocukların duygularıyla özellikle de öfkeleriyle başa çıkamayıp streslerini çığlık atarak, bağırarak, bir şeyler fırlatarak ya da bir şeylere vurarak ifade etmeleri nadir görülen bir durum değildir. Öfke krizi olarak adlandırabileceğimiz bu durum hem aileler, hem de çocuklar için oldukça zor ve stresli bir durumdur.

Boşanma kararı çocuğa açık şekilde anlatılmalı

Boşanma kararı çocuğa açık şekilde anlatılmalı

Boşanma sürecinin çocukların kaygılarını artırabileceğini belirten uzmanlar, bu dönemde çocuklarda psikolojik sorunlar ortaya çıkabileceğine dikkat çekiyor. Boşanma kararının çocuğa net bir şekilde açıklanmasını tavsiye eden uzmanlar, çocuğa asla “Senin iyiliğin için bu kararı verdik” denilmemesi gerektiğini vurguluyor. Uzmanlar, “Çocuğun ne kadar etkileneceğinin en önemli belirleyicisi, anne ve babanın iyilik halidir” hatırlatmasında bulunuyor.

Çocuk yetiştirirken sınır koymak neden önemli

Çocuk yetiştirirken sınır koymak neden önemli?

Çocuğunuz sizin koyduğunuz kurallara uymuyor ve bu durum da aile içi iletişim sorunlarına mı yol açıyor? Çocuğun her talebini yerine getirmenin son derece yanlış olduğuna dikkat çeken Psikolog Sena Karabiber, çocuklara doğru sınır koyma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Odyoloji Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Odyoloji Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

İşitme ve denge problemleri ile ilgili çalışmaların yapıldığı Odyoloji bölümü, bu bağlamdaki problemlerin araştırıldığı bir bilim dalıdır. Odyoloji bölümünü okumak ve bu bölümden mezun olanların iş avantajlarını sizler için derledik.

Deprem travması yaşayan çocuğa nasıl yaklaşmalı

Deprem travması yaşayan çocuğa nasıl yaklaşmalı?

İnsanda travmatik etkiler bırakan depremin çocuk psikolojine etkilerine değinen Uzman Psikolog İlkay Soykal, deprem travması olan çocukların fiziksel ve ruhsal yıpranmalar yaşayacağını belirtti. Soykal, bu süreçte çocuğa yaklaşımda hassas olunması gerektiğini söyledi.

27.11.2020Çocuk-Aile
Pandemi döneminde çocukların ruh sağlığını korumak oldukça önemli

Pandemi döneminde çocukların ruh sağlığını korumak oldukça önemli

Koronavirüs pandemisi yetişkinler kadar çocuk ve gençlerin de ruh sağlığını etkiliyor. Artık eğitimlerini bile evde sürdüren çocuklar ve gençler, bu değişim sürecinde kendilerini ifade edemedikleri için ağlama, içe kapanma, öfke kontrolleri, saldırganlık gibi davranışlar gösterebiliyor. Bu süreçte çocuklar ve gençlerin ruh sağlığını korumak için yetişkinlere önemli sorumluluklar düştüğünü hatırlatan Psikolog Ezgi Ünal, “Yetişkinler hem kendilerinin hem de çocuklarının ruh sağlığını korumak için hobilere zaman ayırmanın, çocuklarla aktiviteler yapmanın, kaliteli zaman geçirmek diye tabir ettiğimiz farkındalığa ve bilinçlenmeye yönelik geçirilen zamanların anahtar niteliğinde olduğunu unutmamalı” diyor.

Ebeveynler çocukları dünyanın merkezine koymamalı

Ebeveynler çocukları dünyanın merkezine koymamalı

Ankara’da iki çocuk arasında yaşanan ve bir çocuğun hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olay, şiddet konusunu bir kez daha gündeme getirdi. Uzmanlar konuyu sadece oyunlara bağlayarak açıklamanın yeterli olmadığını, televizyon dizilerinin ve çocukların yetiştirilme tarzının önemli bir etken olduğuna dikkat çekiyor. Ebeveynlerin eğitim seviyesinin de çocuk gelişiminde etkili olduğunu belirten uzmanlar, hayatın merkezine konularak ve agresif büyütülen çocukların önemli dezavantajlara sahip olacaklarını ifade ediyor.

20.11.2020Çocuk-Aile
Çocuktaki benlik duygusunun doğru şekillendirilmesi oldukça önemli

Çocuktaki benlik duygusunun doğru şekillendirilmesi oldukça önemli

Benlik duygusunun insanın içsel çekirdeği olduğunu ve buna referans merkezi denildiğini belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bir referans merkeziyle doğuyoruz 'ben ve diğerleri' diye. Daha sonra aile içinde gittikçe şekilleniyor. Kişi doğru şekillendirirse yıllar içinde doğru bir kimlik ve kişilik çıkıyor. Yanlış şekillendirirse yanlış kimlik ve kişilik çıkıyor. Bu nedenle benliğimize yapılan yatırım bir insanın hayatta kendine yapacağı en büyük yatırımdır” diye konuştu.

Depremden olumsuz etkilenen çocuklarla daha fazla ve kaliteli vakit geçirilmeli

Depremden olumsuz etkilenen çocuklarla daha fazla ve kaliteli vakit geçirilmeli

İzmir'de yıkıma yol açan depremin çocuklar üzerinde de olumsuz etki yarattığını belirten Uzman Psikolog Nurcihan Körpe, çocukları depremin yaratacağı travmadan kurtarmak için öneriler sıraladı ve çocuklarla kaliteli zaman geçirilmeye dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

Çocukluk dönemi travmalarına erken müdahale oldukça önemli

Çocukluk dönemi travmalarına erken müdahale oldukça önemli

Deprem sonrası çocukların psikolojisini değerlendiren Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, çocuklar için bundan sonraki dönemde aile ve yakın çevre desteğinin önemine işaret ediyor. Kuvvetli travma durumlarında savunma mekanizması olarak beynin kendini kapattığını kaydeden Tarhan, deprem sonrası oluşan tepkilerin normal, 6 haftadan uzun süren etkiler için ise uzman desteğinin önemli olduğunu hatırlatıyor.

Çocuklar deprem travmasından nasıl korunur

Çocuklar deprem travmasından nasıl korunur?

Prof. Dr. Aylin İlden Koçkar, çocukların deprem travmasını atlatabilmesi için, yaşadıklarını anlamlandırabilmesi gerektiğini, bunu da çok güvendikleri yakınlarının sağlayabileceğini söyledi.

Duyguları uçlarda ve yoğun yaşayan çocuklara dikkat

Duyguları uçlarda ve yoğun yaşayan çocuklara dikkat!

Çocuğunuz sık sık şiddetli öfke patlamaları yaşıyor, sürekli kızgın ve sinirli bir ruh hali yansıtıyorsa Yıkıcı Duygudurum Düzenleyememe Sorunu (YDDB) ile karşı karşıya olabilir. Ani ve çok şiddetli görülen öfke patlamalarının haftada en az üç kez görülmesinin önemli bir belirti olduğunu belirten uzmanlar, mutlaka uzman desteği alınması uyarısında bulunuyor.

Kuantum Anne Baba Modeli ile çocuğunuzu geleceğe hazırlayın

Kuantum Anne Baba Modeli ile çocuğunuzu geleceğe hazırlayın

Yazar, Eğitmen ve Profesyonel Koç (PCC) Damla Kunç Koçman, “Kuantum Anne Baba Modeli” hakkında bilgi vererek, “Kabulde olan ve hisseden anne-baba olmak” için yönümüz ruhsal zekasının farkında insan olmak” dedi.

Son Dakika | Sercan Yıldırımdan sürpriz hamle Futbol akademisi açtı

Son Dakika | Sercan Yıldırım'dan sürpriz hamle! Futbol akademisi açtı

Bir süredir futboldan kopan Sercan Yıldırım, Bursa Nilüfer Belediyespor bünyesinde kendi adını taşıyan bir futbol akademisi açtı.

16.10.2020Futbol
Pandemi döneminde çocuklardaki kaygıyı azaltmak için bunlara dikkat edin

Pandemi döneminde çocuklardaki kaygıyı azaltmak için bunlara dikkat edin

Çocuklardaki kaygı ve olumsuz düşüncelerin gelişmesini azaltmak adına pandemi ile ilgili konuşurken ebeveynlerin dikkat etmesi gerektiğine dikkat çeken Çocuk ve Ergen Psikiyatrı Doç. Dr. Neslim Güvendeğer Doksat, “Çocuklar pandemiyle ilgili olarak kaygı ve olumsuz düşünce geliştirmeye aday kişilerdir. Kaygı düzeyinin artmasıyla birlikte çocukluk döneminde en sık ortaya çıkabilecek ruhsal hastalıklar; yaygın kaygı bozukluğu, ayrılma kaygısı bozukluğu ve okul fobisi olarak sınıflandırılabilir” dedi.

Çocuklarınıza pandemi sürecinde nasıl hissettiğini hiç sordunuz mu

Çocuklarınıza pandemi sürecinde nasıl hissettiğini hiç sordunuz mu?

Koronavirüs nedeniyle geçtiğimiz dönem uzaktan eğitime geçilmişti. İlk olarak ise 21 Eylül'de ana sınıfı ve 1. sınıf öğrencileri yüz yüze eğitime başlamıştı. 12 Ekim Pazartesi itibarıyla yüz yüze eğitime başlayacak kademelerdeki öğrenciler için de tıpkı ilkokul 1. sınıf öğrencilerin olduğu gibi yüz yüze eğitimin ve uzaktan eğitimin birlikte yürütüleceği bir planlama yapıldı. Çocuklar farklı duygu durumu içindeler. Anne babalar ise takipteler. Bütün bunlar olurken ve yenidünya düzenine geçerken hiç çocuklarınıza nasıl hissettiğini sordunuz mu?

Koronavirüs döneminde çocukların psikolojisini nasıl koruruz

Koronavirüs döneminde çocukların psikolojisini nasıl koruruz?

Uzun süredir devam eden koronavirüs ile mücadele dönemi ebeveynlere ve çocuklara zor günler yaşatmaya devam ediyor. Sonbaharın gelişi ile salgının artması korkusu ve çocukların eğitim hayatına dönüşü günlük hayata yeni zorluklar getirdi.

Ebeveynler kaygılarını çocuklarına yansıtmamalı

Ebeveynler kaygılarını çocuklarına yansıtmamalı

Okullar uzaktan eğitim ile 2020-2021 eğitim öğretim yılına merhaba dedi. Uzaktan eğitime alışma sürecinde, evde uzun saatler ekran başında ders dinleyen öğrenciler psikolojik açıdan da zorlanıyor. Bu durumda hem velilere hem de öğretmenlere önemli görevler düşüyor.

The Haunting Of Hill House dizisinin konusu nedir Kaç bölüm ve sezon The Haunting Of Hill House oyuncuları (Oyuncu kadrosu) listesi

The Haunting Of Hill House dizisinin konusu nedir? Kaç bölüm ve sezon? The Haunting Of Hill House oyuncuları (Oyuncu kadrosu) listesi

The Haunting of Hill House dizisi gerilimi yüksek ve oldukça merak uyandıran bir dizidir. Yayınlandığı ilk günden bu yana oldukça ses getirmiştir. The Haunting of Hill House dizisinin konusu, bölümleri ve sezonları ile alakalı bilgileri sizler için derledik.

10.09.2020Televizyon
Uzmanlar uyarıyor: “Paşa Oğlum” söylemi terk edilmeli

Uzmanlar uyarıyor: “Paşa Oğlum” söylemi terk edilmeli

Kadına yönelik fiziksel, duygusal, psikolojik şiddet olaylarına her gün bir yenisi ekleniyor. Şiddet eğiliminin temellerinin çocukluk döneminde atıldığını belirten uzmanlar, sağlıklı bir çocukluk döneminin önemine işaret ediyor. Erkek çocuklarının ataerkil bir tutum ve anlayışla yetiştirilmesinin sakıncalarına değinen uzmanlar, erkek çocuk annelerinin bilinçlenmesi gerektiğini vurguluyor. Uzmanlara göre “Benim paşa oğlum” söylemi terk edilmeli. Çocuğa duygularını ve kendini kontrol etmesi öğretilmeli.

Pandemi çocuklarda korku ve kaygıyı artırdı

Pandemi çocuklarda korku ve kaygıyı artırdı

Çocuk Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özalp Ekinci, pandemi sürecinde yoğun kaygılar yaşayan çocukların, ebeveynlerinden ayrılmakta belirgin zorluk yaşadıklarını. ve bu durumun hem kendilerini güvende hissetmedikleri için hem de ebeveynlerinin hastalık kapabileceği endişelerine dayandığına dikkat çekti.

12.08.2020Eğitim
6 yaşından küçüklere kurban kesimini göstermeyin

6 yaşından küçüklere kurban kesimini göstermeyin

Kurban kesiminin psikolojik etkilerinin çocuğun yaş grubuna göre değiştiğini söyleyen Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Burcu Çakaloz, “6 yaş öncesi çocukların kurban kesimini görmemesi gerekiyor. 11 yaş ve üzerindeki çocuklara da uygun bir şekilde anlatılıp, onayı alınarak kurban kesimine götürülebilir. Çocuklar uyku bozukluğu ve kaygı artar, travma gelişebilir” dedi.

Kurban Bayramı’nda çocuk psikolojisine dikkat

Kurban Bayramı’nda çocuk psikolojisine dikkat!

Bayram kıyafetlerinin alınması, şeker toplanması, bayram harçlığı alınması çocukları koruyan ve yine güçlendiren bir heyecandır. Ancak bazı bayramlar, çocuklar ve yetişkinler için heyecan, mutluluk gibi bir değer kaynağı olmaktan çıkıp travmatik bir durum haline gelebilir. Uzman Psikolog Özge Kalkan, Kurban Bayramı’nda çocukların nasıl etkilendiğini ayrıntılarıyla açıkladı.

Çocuklara verilen ceza yalan söyleme alışkanlığını pekiştiriyor

Çocuklara verilen ceza yalan söyleme alışkanlığını pekiştiriyor

Çocukluk çağında yalan söylemenin tetiklenmesine en fazla yol açan etkenlerin başında korku duygusu geldiğine dikkat çeken Uzman Psikolog/Pedagog Reyhan Ateş Yücel, “Çocukluk döneminde yalan, büyük oranda çocuğun ceza almaktan, ebeveynin öfkesinden kaçınmak için başvurduğu yöntemlerden biridir. Oysa çocuk eğitiminde ceza da ödül de etkili bir yöntem değildir.” dedi.

Son dakika haberi: Kuzenine zorla sigara içirmeye çalıştı Uzmanlardan da tepki gecikmedi: Bunun adı istismar

Son dakika haberi: Kuzenine zorla sigara içirmeye çalıştı! Uzmanlardan da tepki gecikmedi: Bunun adı istismar

Dün sosyal medya 3 yaşındaki kuzenine zorla sigara içiren Betül Aşçı’nın görüntüleri ile çalkalandı. Küçük kuzenine sigara içirmeye çalışan ve bu görüntüleri hesabında paylaşan Betül Aşçı’ya hem sosyal medyadan hem de uzmanlardan tepki gecikmedi.

Çocuklarda diş sağlığının önemi

Çocuklarda diş sağlığının önemi

Çocuklarda süt dişleri neden önemli? Erken çocukluk çağı çürüğü oluşumunun sebepleri nelerdir? Bu çürükler nasıl engellenebilir? Uzman Diş Hekimi Sara Köprülü konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Yazar Sonuçları

Dinlemediğimiz çocuklarımız tarafından anlaşılmayı bekliyoruz

Gün içerisinde aktif yaşam dinamiğimizde yaşadığımız fiziksel yorgunlukla beraber, stres ve kaygı da bedenimizi olumsuz etkileyebiliyor. Çocukların okulda olduğu zaman diliminde bizler işlerimizde oluyoruz. Gün içerisinde bir araya geldiğimiz en kıymetli zaman dilimi belki de akşam yemeklerimiz oluyor. Yaşadığımız şeyleri aktarmak ve birbirimizi dinlemek için en kıymetli zaman dilimlerini birbirimizi dinleyerek değerlendirmeliyiz.

28.12.2020

Çocuklarda mülkiyet kavramı gelişimi

Çocuklarda mülkiyet kavramı dediğimiz şey aslında daha anlaşılır bir tabirle “sahip olduğunun bilincinde olma” şeklinde açıklanabilir. Genellikle okul öncesi dönemde 2-4 yaş arası süreçte gelişen bu özellik çocukların kendilerine ait olanı fark etmelerine, sahip oldukları şeyleri tanımalarına ve tanımlamalarına yardımcı olan, kendilerine ait olmayanı da tanıdıkları ve artık yavaş yavaş sınırlarını belirledikleri bir gelişim görevidir.

23.12.2020

Çocuğunuzla rüyalara bir yolculuk: Düş kapanı

Çocuklarımızla gündelik yaşam deneyimleri üzerine her zaman sohbet etme fırsatı yaratmamıza rağmen, gördükleri rüyalar hakkında konuşmak belki de her zaman aklımıza gelmemektedir. Uzun saatlerini geçirdikleri uyku sürecinde zihinlerinde olup bitenlerden haberdar olmamız elbette pek mümkün değildir.

10.12.2020

Çizgi filmin çocuğun yaşamındaki rolü

Televizyon hemen her kesimin evinde olan önemli bir kitle iletişim aracıdır. Hatta yalnız yaşam süren insanlar için bir arkadaş, yoğun iş temposundan yorulan zihinlerin rahatlamasını sağlayan bir oyuncak, ebeveynler için de bir bakıcı olarak adlandırılabilir.

30.11.2020

İnatlaşan çocuklara yaklaşım nasıl olmalı?

İnatlaşan çocuğun istediğini yapmak onun bakımını ihmal etmek midir? İnatlaşan çocuğu kendi haline bırakmalı mıyız? İkna etmenin yollarını mı aramalıyız? Ya o sırada edemiyorsak?

19.11.2020

Anne babanın kişiliği çocukları nasıl etkiliyor?

Ana babanın kişiliği ve çocuklarına gösterdikleri özen çocukların kişiliğini etkiliyor. Öyle ki çocukları ile ilgili onların ihtiyaçlarını karşılayan, sevecen olan, vakit ayıran anne babaların çocukları özgüvenli yetişirken, bunların olmadığı ailelerde çocuklar daha güvensiz, kendi içine kapanık, insanlardan uzak ve insan ilişkilerinde başarısız kişiler olarak büyüyorlar.

14.11.2020

Çocuk ve yetişkin arasında güvenli bağ kurmak

Bağ kurma ve bağlanma tecrübelerimizi doğduğumuz ilk günden itibaren edinmeye başlarız. Özellikle de ilk iki yıl içinde sürekli etrafımızda olan ve bize bakan kişilerle aramızdaki ilişki dünyayla ne kadar sağlıklı, dengeli, uyumlu ilişkiler oluşturabileceğimizi belirler. Bu ilişkinin niteliğini belirleyen en önemli unsur ise bağ kurma becerisidir.

13.11.2020

Depremin çocuk psikolojisi üzerine etkisi-2

Deprem anını yaşayan her insanda farklı düzeylerde kaygı ve korku yaşandığı gözlemlenebilmektedir. Çocuklar da bu grubun içerisindedir.

12.11.2020

Ölüm kavramı çocuğa nasıl anlatılmalı?

Ölüm ve çocuk kelimeleri yan yana geldiğinde oldukça sıkıntılı ve üzücü bir durum olmaktadır. Çünkü ölüm bir son, çocuk ise bir umut demektir. Peki, çocuk kelimesinin yanına yakıştırmadığımız bu kelimeyi kavramsal olarak çocuğa nasıl anlatmalıyız?

6.11.2020

Okul korkusu mu ayrılık kaygısı mı?

Bebekler dünyaya geldiklerinde hem fiziksel bakımlarını üstlenecek hem de kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacak bir yetişkin ile bağlanma ihtiyacı duyarlar. Genelde anne olan bu yetişkin ve bebek arasında güçlü bir duygusal bağ oluşur. Kurulan bu bağ sayesinde bebekler yaşamın ilk yıllarında huzursuz ve kaygılı oldukları anlarda, annenin varlığı ve teması ile kendilerini sakinleştirebilirler.

15.10.2020

Çocuklarınızı tenkit etmeyin

Bunu söylediğim zaman birçok ailenin tenkit etmeyip ne yapalım bırakalım istediği gibi davransın mı dediğini duyar gibi oluyorum. Çocuklarımızı tenkit edebiliriz ama çocuklarımızla aramızdaki yegane ilişki onları hep tenkit etmek oluyorsa o zaman amacına ulaşmadığı gibi hem ilişkimize zarar verir hem de bizi dinlemezler.

13.10.2020

Cinsel kimlik gelişim süreci

Cinsel kimlik gelişimi süreci, çocuğun kendi benliğini keşfetmesi, bedeninin ve cinsiyetinin farkına varması, karşı cinsi ayırt edebilmesi gibi olayların tümünü içinde barındırır. Çocuğun doğumuyla birlikte başlayan bu süreç, çocuk 3 yaşına geldiğinde keşif ve merak duygusuyla birlikte su yüzüne çıkar. Böylece çocuğun oyun arkadaşı, oyun ve oyuncak tercihleri şekillenmeye başlar.

30.09.2020

Çocuklar neden yalan söyler?

Yalan söyleyebilmek çocuk gelişiminin bir parçasıdır ancak çoğu ebeveyn için çocuğunun yalan söylemesi şaşırtıcı ve endişe vericidir. Çocuk üç yaşından itibaren kendi düşüncelerinin ve hedeflerinin başkalarından farklı olduğunu anlamaya başlar. Bu dönem çocuğun, kendisi söylemediği sürece, herkesin her şeyi bilemeyeceğini fark ettiği dönemdir.

17.09.2020

Okul öncesi dönemde korku

Bir şeylerden korkmak; gülmek, ağlamak, şaşırmak kadar normal bir duygu durumudur. Her insanın, hatta yeryüzünde yaşayan tüm canlıların birtakım korkuları olabilmektedir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte korkular da farklılıklar göstermektedir.

15.09.2020

Çocuğa her koşulda iyi hissettirmek

Çocukluğunuzu düşündüğünüzde hep iyi anıları hatırlamak istersiniz. İyi anılar anne babanızla kendinizi iyi hissettiğiniz zamanlardır. Çocuk iyi hissettiğinde dinlemeye ve öğrenmeye daha açık olur.

10.09.2020

Skandal ifadelerle dolu... ‘Gül ve Düşün’ kitabı kaldırılsın!

‘Gül ve Düşün’ isimli kitabın içinde yer alan uygunsuz ifadeler büyük yankı uyandırdı. Ahlaki değerlere ters düşen, çarpıtılmış cinsellik vurgulu cümleler ve hikaye kurgusu çocukların fiziksel, zihinsel, psikolojik ve sosyal gelişimine ciddi zararlar verebilecek boyutlarda…

29.08.2020

Okul öncesi dönemde okula uyum (oryantasyon) süreci

Çocuklar için yeni bir alışkanlık edinmek çok kolay değildir. Özellikle zamanının çoğunu evde bakım vereni ile geçiren okul öncesi dönem çocukları için anaokuluna başlamak, yeni bir ortama girip evinden uzaklaşmak çok daha zordur. Bu nedenle okula uyum sürecinde ebeveynlerin bazı noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.

29.08.2020

İki yaş sendromu

İki yaş sendromu genellikle 18-36 ay arası bebeklikten çocukluğa geçiş evresinde, agresiflik, her şeye karşı gelme, hep kendi isteği olsun isteme, tutturma, ağlama krizleri, öfke nöbetleri gibi tutumların yoğun olarak gözlemlendiği dönemdir.

28.07.2020

Çocuğunuz size bağımlı mı?

Annesi gözden kaybolduğu anda çılgınlar gibi ağlayan bebeklere ya da yeni girdiği sosyal ortamlarda anne babasının bacaklarına sarılan çocuklara hepimiz zaman zaman şahit olmuşuzdur. Bu gibi durumlarda aileler genellikle çocuklarının kendilerine ‘aşırı bağımlı’ olduklarını söylerler. Peki, bağımlılık nedir, normal midir, yoksa tehlikeli bir durum mudur?

21.07.2020

Çocuklarınıza büyük insan gibi davranın

Çocuklarımıza büyük insan gibi davranmak onların büyüdükleri zaman kişilikleri olan, sorumluluk alan ve sınırlarını bilen kişiler olmalarını sağlayacaktır.

17.07.2020