MENÜ

Çocuk Gelişimi

Çocuk Gelişimi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Çocuk Gelişimi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 5.570 Çocuk Gelişimi haberi bulunmuştur.

Pedagoji, çocuklarda "eğitim bilim ve teorisi" anlamına gelmektedir. Çocuklarda öğrenme, öğrenme problemleri, önemli kişiliklerin, diğer kültürlerin nasıl öğrendiği pedagoji kapsamındadır. Antik Yunanistan'da pedagoglar (παιδαγωγός) sahiplerinin oğullarının (kızların eğitim almasının yasak olması sebebiyle) eğitimlerini denetleyen kölelerdi. Bu süreç çocuğu okula, spora götürmek, ona bakmak ve eşyalarını taşımaktan oluşuyordu. Dolayısıyla Latin kökenli pedagoji sözcüğü Türkçede "çocuk eğitimi" olarak karşılık bulur.

Pedagojinin ilgi sahası, yeni doğan ile yetişkin arasındaki insanların eğitimidir.

Pedagoji bilimi Batı ülkelerinde uzun yıllar psikoloji bilimi altında devam etmiş ve/fakat 19. yüzyıl sonlarında ayrı bir alan haline gelmiştir.

Çocuk Gelişimi Haberleri

Banu Noyan: Tarzın kilosu olmaz

Banu Noyan: Tarzın kilosu olmaz

Yıllar önce Türkiye’deki büyük beden model açığını fark edip XL model yarışmaları düzenlemeye başlayan Banu Noyan, o formatı televizyona taşımıştı. Şimdi fikir anneliği yaptığı programın jüri koltuğunda değil ama yepyeni bir projenin hazırlıklarını sürdürüyor. Yine büyük bedenlere yönelik bir iş üzerinde çalışan Noyan, kadın bedeniyle ilgili psikolojik şiddete varan yorum ve imalardan çok rahatsızlık duyduğunu söylüyor: “Kiloyu alırsın, verirsin, veremezsin, o başka iş. Ama bunu birinin tenkit etmesi çok aşağılayıcı.”

15.09.2020Magazin
ASDEP sonuçlarıyla ilgili flaş gelişme.. Tarih belli oldu ASDEP sonuçları ne zaman açıklanacak

ASDEP sonuçlarıyla ilgili flaş gelişme.. Tarih belli oldu! ASDEP sonuçları ne zaman açıklanacak?

ASDEP sonuçlarıyla ilgili açıklama geldi. Geçtiğimiz günlerde CNN Türk yayınında Hakan Çelik'in gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ASDEP sonuçları için de açıklamada bulundu. Peki, ASDEP sonuçları ne zaman açıklanacak?

14.09.2020Gündem
Köy çocuklarına ‘abi’ desteği

Köy çocuklarına ‘abi’ desteği

Korona salgını sonrası uzaktan eğitim sürecini ailesinin yanında Tunceli’de geçiren İzmir Amerikan Koleji öğrencisi 16 yaşındaki Baray Karatay, bu dönemi hem köydeki 7 ve 8’inci sınıf öğrencileri ile okulöncesi miniklere ders vererek hem de yaşlılar için çalışarak geçirdi. Toplumda her bireyin eşit imkanlara sahip olmadığını söyleyen Baray, “Öğrendiklerimi köyümdeki öğrencilere aktarmayı kendime borç biliyorum” diyor.

12.09.2020Eğitim
Çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirecek 6 aktivite

Çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirecek 6 aktivite

Çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirmenin en iyi yollarından biri de kendinizi onun hayal dünyasına dahil etmek... Ayrıca bunun için basit etkinlikler de mevcut. Birlikte denemeye ne dersiniz?

‘Ailemi tanıyorum’ etkinliği

‘Ailemi tanıyorum’ etkinliği

Çocuklar ile evde kaldığımız bu dönemde aile içi bağların etkisini sürdürmesi için ‘ailem’ temalı çalışmalara yer verebilirsiniz. Küçük bir aile albümü hazırlayabilir, resimlerden çerçeve yapabilirsiniz.

Bilim Kurulu üyelerinden ailelere balık yağı uyarısı

Bilim Kurulu üyelerinden ailelere balık yağı uyarısı

Koronavirüs(Covid-19) vakalarının dünyadaki hızlı artışı, sonbahar-kış döneminde mevsimsel hastalıkların görülecek olması, 21 Eylül’de yüz-yüze eğitimin başlaması, ailelerin çocuklarının bağışıklık sistemi ile ilgili endişelerini artırdı. Bilim Kurulu üyeleri Prof. Dr. Ateş Kara, Prof. Dr. Hasan Tezer ve çocuk sağlığı uzmanları Prof. Dr. Ayper Somer, Prof. Dr. Güldane Koturoğlu, Dr. Cihan Avaroğlu uzun yıllardır çocuk gelişimi- bağışıklığı için ilk tercih olarak kullanılan balık yağının kullanımında uyarıda bulundu. “Balık yağının havadaki oksijenle birleşmesiyle oksidasyon oluşur. Koku ve içeriği değiştiren, etkinliğinin azalmasına neden olan bu durumu önlemek için kullanırken oksijenle temas etmemesi önemlidir” dedi.

3.09.2020Haber
Kavram kazanımı – Temiz ve kirli

Kavram kazanımı – Temiz ve kirli

Kavram öğrenme, ayırt etmeyi öğrenmeyle başlar. Belirli bir özellik ayırt etme yeteneği aynı özelliğe sahip diğer nesnelere genellendiğinde, kavram öğrenilir. Kavram öğrenmede, bağlantı kurma da bir yoldur. Bir kelimenin anlamını bilmeden bazı olaylarla bağlantı kurularak, kelimenin anlamına ilişkin doğru bir fikir geliştirilebilir.

Çocukların güvenliği için “Kitap Güvenliği Yönetmeliği” oluşturulmalı

Çocukların güvenliği için “Kitap Güvenliği Yönetmeliği” oluşturulmalı

Çocukların bilişsel, sosyal ve duygusal gelişimi açısından onlara uygun kitapların seçilmesinin önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Nurper Ülküer, ebeveynlerin kitapların içeriğini mutlaka incelemeleri gerektiğini söyledi. Tıpkı “Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği” gibi çocukların sosyal ve duygusal açıdan örselenmelerini ve istismar edilmelerini önleyecek bir “Kitap Güvenliği Yönetmeliği” oluşturulması gerektiğini belirten Ülküer, “Bu standartların var olduğunu gösteren bir onay işaretinin “Güvenli Kitap Onayı- GKO” gibi kitapların üzerinde olması mecburiyeti getirilmelidir” dedi.

31.08.2020Eğitim
Renk kavramını geliştiren oyun: Renkli daireler

Renk kavramını geliştiren oyun: Renkli daireler

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni Hande Dinçel, daha küçük yaş grubuna hitap edecek bir renk oyunu hazırladı.

İnce motor becerilerini geliştiren yumurta etkinliği

İnce motor becerilerini geliştiren yumurta etkinliği

İnce motor gelişimi kavramını sık sık duyduğuna eminiz. Peki, önemi hakkında bilginiz var mı? Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni Hande Dinçel, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Yalan söyleyen çocuğa nasıl davranılmalı

Yalan söyleyen çocuğa nasıl davranılmalı?

Hayal güçleri gelişmiş olan 6 yaşından küçük çocukların gerçeklik ve fanteziyi ayırt etmekte güçlük çektikleri için hayallerle ilgili ifadeleri gerçek gibi anlatmaları normal karşılanıyor. 5 yaşından itibaren çocukların gerçeklikle yalanı fark etmeye ve kavramaya başladığını söyleyen uzmanlar, 7 yaş sonrası yalan söyleme eyleminin devam etmesi durumunda dikkat edilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Okul öncesi çocuklar için baskı ve boya çalışmaları

Okul öncesi çocuklar için baskı ve boya çalışmaları

“Okul öncesi dönemde olan çocuklar için baskı etkinlikleri veya boyama çalışmaları bir eğlence olmanın yanında mükemmel bir ince motor beceri geliştiricisidir” diyen Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni Hande Dinçel, okul öncesi küçük yaş grupları için yapılabilecek baskı çalışmaları hakkında bilgi verdi.

YÖK Atlastan 33 milyondan fazla kişi yararlandı

YÖK Atlas'tan 33 milyondan fazla kişi yararlandı

YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu'nca (YÖK) üniversite ve bölüm tercihi yapacak adayların daha bilinçli karar vermesini sağlamak amacıyla hizmete sunulan Yükseköğretim Program Atlası'ndan (YÖK Atlas) 2016 yılından bugüne kadar bütün sene boyunca toplam 33 milyon 617 bin kişi faydalandı. YÖK Atlas programına en çok Türkiye'den giriş yapılırken, sırasıyla Amerika, Almanya ve Hollanda izledi. Programa Azerbaycan, KKTC, Umman, Fransa, Katar gibi farklı kıtalarda yer alan ülkelerden de giriş yapıldığı görüldü.

24.08.2020Gündem
YÖK Atlasa yoğun ilgi

YÖK Atlas'a yoğun ilgi

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), üniversite ve bölüm tercihi yapacak adayların daha bilinçli karar vermesini sağlamak amacıyla 2016'da hizmete sunulan Yükseköğretim Program Atlası (YÖK Atlas), hayata geçirildiği günden bu yana “üniversite tercih dönemlerinde” toplam 9 milyon 112 bin kişi tarafından kullanıldı

24.08.2020Eğitim
Su balonu ile eğlence

Su balonu ile eğlence

Yaz ayında sıcaklar ile boğuşuyoruz. Diğer taraftan virüs etkisini hala yitirmiş değil. Çocuklarımız çoğunlukla evde olduğumuz bu dönemde daha fazla oyun oynamak istiyor. Çoğu ebeveyn internet başında etkinlik arayışında.

Son dakika: Gülistan Dokunun ablası: Ya bir yerde zorla tutuluyor ya da..

Son dakika: Gülistan Doku'nun ablası: Ya bir yerde zorla tutuluyor ya da..

Son dakika haberi.. TUNCELİ'de, 226 gün boyunca yapılan arama çalışmalarında bulunamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku'nun ablası Aygül Doku, ''Gülistan suda denildi ama suda çıkmadı. Geriye iki ihtimal kalıyor: Ya Gülistan bir yerde zorla tutuluyor ya da bir cinayete kurban gitti'' dedi.

19.08.2020Gündem
Gülistan Dokunun ablası: Ya bir yerde zorla tutuluyor ya da bir cinayete kurban gitti

Gülistan Doku'nun ablası: Ya bir yerde zorla tutuluyor ya da bir cinayete kurban gitti

TUNCELİ'de, 226 gün boyunca yapılan arama çalışmalarında bulunamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku'nun ablası Aygül Doku, ''Gülistan suda denildi ama suda çıkmadı. Geriye iki ihtimal kalıyor: Ya Gülistan bir yerde zorla tutuluyor ya da bir cinayete kurban gitti'' dedi.

19.08.2020Gündem
Çocukların sosyal gelişimi nasıl desteklenebilir

Çocukların sosyal gelişimi nasıl desteklenebilir?

Her çocuğun sosyal beceriler için desteğe ihtiyacı olmayabilir. Aynı zamanda da nelere ihtiyaç duydukları da yaşına bağlı olarak değişebilir. Peki çocuğunuzun farklı yaşlarda sahip olması gereken sosyal becerileri nasıl desteklenebilir?

19.08.2020Yaşam
227nci günde de Gülistan Dokudan iz yok

227'nci günde de Gülistan Doku'dan iz yok

TUNCELİ'de, 5 Ocak'tan bu yana kendisinden haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku (21) için başlatılan arama çalışmaları, 227'nci günde de sürdü. Bugün de su altı ve su üstünde yapılan tüm aramalara rağmen Doku'ya ait bir ize rastlanamadı.

18.08.2020Gündem
Okul öncesi etkinlik: Tıraş köpüğüyle duyusal oyun

Okul öncesi etkinlik: Tıraş köpüğüyle duyusal oyun

Oyun hazırlamak için birçok malzeme temin edip yormak mı gerek anneyi? Cevap basit: Hayır. Tek malzeme ile bol eğlenceli oyunlar oynayabilirsiniz. Bu etkinlik de onlardan biri… Detayları Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni Hande Dinçel anlatıyor.

3-10 Yaş arası çocuklar için boy tahmin rehberi

3-10 Yaş arası çocuklar için boy tahmin rehberi

Çocuklar, yeni yürümeye başladıklarında ve ara yıllarda genellikle büyüme atakları göstermezler. Peki bu dönemlerde nelere dikkat edilmeli?

226ncı günde de Gülistandan iz yok

226'ncı günde de Gülistan'dan iz yok

TUNCELİ'de, 5 Ocak'tan bu yana haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku (21) için başlatılan arama çalışmaları 226'ncı günde de sürdü. Doku'nun ablası Aygül Doku, "Biz artık kızımızın ölmüşse ölüsünü, yaşıyorsa dirisini istiyoruz" dedi.

17.08.2020Gündem
223üncü günde de Gülistan Dokudan iz yok

223'üncü günde de Gülistan Doku'dan iz yok

TUNCELİ'de, 5 Ocak'tan bu yana haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku (21) için başlatılan arama çalışmaları 223'üncü günde de sürdü. Doku'ya ait bir ize rastlanmadı.

14.08.2020Gündem
Sayılar çocuklara nasıl kolay öğretilir

Sayılar çocuklara nasıl kolay öğretilir?

Okul öncesi dönemdeki çocuklar 10’a, 50’ye hatta 100’e kadar sayabilir. Ancak bu saymaları ezbere dayalı saymadır. Ezbere sayma, çocuğun bir ritim öğrenir gibi aynı yolla sayı isimlerini rastgele saymasıdır.

Son dakika haberi: 220. gün... Didik didik aranıyor

Son dakika haberi: 220. gün... Didik didik aranıyor!

TUNCELİ'de, 5 Ocak'tan bu yana haber alınamayan ve bulunması için su altı ile su yüzeyinde arama yapılan üniversite öğrencisi Gülistan Doku (21) için bugün polis özel harekat ekiplerinin katılımıyla karadan da arama çalışması başlatıldı. Gülistan Doku için başlatılan arama çalışmalarının 220'nci gününde SAK Timi, 3 su altı robot kamerayla (ROV) Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı 4 Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekibi ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı 4 su altı arama kurtarma ekibi ile 7 ilden gelen AFAD ekiplerinden oluşan toplam 70 kişilik ekip, su altında ve su yüzeyinde arama çalışmaları gerçekleştiriyor.

11.08.2020Gündem
Gelişim geriliği gösteren çocuklar için özel model

Gelişim geriliği gösteren çocuklar için özel model

Nörobilim ve çocuk gelişimi uzmanı Mirhat Tekin Brusk, yaşıtlarına paralel gelişim göstermeyen bireyler için eğitim modeli geliştirdi. Brusk, Maltepe'de özel gereksinimli çocuklar için açtığı özel okulda yerli ve yabancı çok sayıda öğrenciye geliştirdiği model üzerinden eğitim verildiğini ve büyük başarı sağladıklarını belirtti.

10.08.2020Gündem
Tuncelide üniversite öğrencisi Gülistan Dokuyu arama çalışmaları sürüyor

Tunceli'de üniversite öğrencisi Gülistan Doku'yu arama çalışmaları sürüyor

Tunceli'de 5 Ocak'ta kaybolan Gülistan Doku'nun bulunması için Uzunçayır Baraj Gölü'nde yürütülen arama çalışmaları devam ediyor.

10.08.2020Gündem
Gülistan Dokudan 216ncı günde de iz yok

Gülistan Doku'dan 216'ncı günde de iz yok

Tunceli'de 5 Ocak'tan bu yana kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku'nun (21) son görüldüğü Sarısaltık Viyadüğü bölgesinde tekrar başlatılan su altı arama çalışmaları 70 kişilik ekiple devam ediyor. Arama çalışmalarının 216'ncı gününde de Doku'ya ait bir ize rastlanmadı.

7.08.2020Gündem
Okulların açılmasına az bir zaman kaldı Peki bu süreçte aileler nelere dikkat etmeli

Okulların açılmasına az bir zaman kaldı! Peki bu süreçte aileler nelere dikkat etmeli?

Koronavirüs salgını nedeniyle online eğitime geçen ve kapatılan okullar bu ay sonunda yeniden açılıyor. Peki bu süreçte çocuklarını okula gönderecek aileler nelere dikkat etmeli? Sosyal mesafeye uyma konusunda çocuklara nasıl öneriler verilmeli? Virüs nedeniyle belli kurallara uymaları çocuklara nasıl aktarılabilir? Çocuk Gelişimi Eğitimi Uzmanı ve Ebeveyn Danışmanı Elif İpek, konuyla ilgili tavsiyelerini paylaştı.

Oyuncak hacıyatmaz nasıl yapılır

Oyuncak hacıyatmaz nasıl yapılır?

Günümüzde birçok çeşidi bulunan hacıyatmaz oyuncağını kendiniz evde yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni, Hande Dinçel, harika bir öneriyle karşımızda…

Çocuklara çevre bilincini kazandırmak için keyifli etkinlik

Çocuklara çevre bilincini kazandırmak için keyifli etkinlik

Çocuklarda çevre eğitimine ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi olur. Çocukluğun erken yaşlarında oluşturulan bilgi ve kazanımlar ileriki yaşamların temelini oluşturur. Çocuklukta oluşan bu kazanımlar, erken yaşlarda doğayla olan ilişkilerinin gelişmesi ve doğaya karşı sorumluluk oluşmasında önemlidir.

Yeni görüntüler ortaya çıktı Avukattan flaş iddia

Yeni görüntüler ortaya çıktı! Avukattan flaş iddia

Tunceli'de 5 Ocak'tan bu yana haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku'nun kaybolmasıyla ilgili yürütülen soruşturmada görevlendirilen Ulusal Kriminal Büro'da görevli bilirkişi tarafından hazırlanan rapor dosyaya ulaştı. Raporda, Gülistan'ın en son görüldüğü Dinar Köprüsü altındaki suda intihar olasılığını gösterecek hareketlilik yaşanmadığı öne sürülerek, 'Köprü ayağındaki efekt, bir piksel artığı olup kesinlikle yukarıdan suya düşen bir insan veya eşyanın suda yükselttiği su sütunu değildir" denildi. Gülistan'ın erkek arkadaşı ile görüştüğünü gösteren yeni görüntülerin de incelendiği raporla ilgili Doku ailesinin avukatı Ali Çimen, "Bu raporla kesin bir dille intihar tezini çökertti" dedi.

4.08.2020Gündem
Duyusal oyun: Sayı avı

Duyusal oyun: Sayı avı

Çocuklarımız 3 yaşına yaklaştığında sayı sayma yeteneğini kazanmaya başlar. 2 yaşındaki çocuklar 1-2; 3 yaşında ise 1-2-3 diyerek anlamını bilerek sayabilirler. Çevremizde 10’a kadar sayan çocuklar görebiliyoruz ancak bu sayıların anlamlarını bildiklerinden değil sayıları ezberledikleri içindir

Gülistan Doku kaybolması ile ilgili yeni gelişme İfadesi alınacak...

Gülistan Doku kaybolması ile ilgili yeni gelişme! İfadesi alınacak...

TUNCELİ'de 5 Ocak'tan beri haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku'nun (21) kaybolmasına ilişkin hazırlanan bilirkişi raporunun tamamlanmasının ardından, şüpheli Z.A.'nın tutuklanması talebi reddedildi. Ailenin avukatı Ali Çimen, genç kızın erkek arkadaşı Rus uyruklu Z.A.'nın mevcutlu ifadesinin alınmasına karar verildiğini söyledi.

29.07.2020Gündem
Bu yıl tercih yapabilecek aday sayısı artacak

Bu yıl tercih yapabilecek aday sayısı artacak

YKS bu yıl pandemi koşullarında yapıldı. Covid-19 salgınının sınava etkisi ise sürenin 30 dakika uzatılması ve barajın 10 puan düşürülmesi oldu. Uzmanlar bu iki uygulamanın, üniversitelere daha fazla öğrencinin kaydolması ve boş kontenjanların azalması anlamına geleceğini söylüyor.

29.07.2020Eğitim
Parmak kukla nasıl yapılır Kuklaların çocuk gelişimine katkıları

Parmak kukla nasıl yapılır? Kuklaların çocuk gelişimine katkıları

Çok eskiden beri çocukların vazgeçemediği oyuncaklardan bir tanesidir kuklalar... Yapılan araştırmalar kuklaların çocukları sadece eğlendiren basit bir oyun aracı olmadığını, eğlendirirken birçok şey öğrettiğini kanıtlamıştır.

Çocuk gelişimi bölümü nedir İşte çocuk gelişimi bölümü mezunları iş imkanları

Çocuk gelişimi bölümü nedir? İşte çocuk gelişimi bölümü mezunları iş imkanları

27-28 Haziran'da gerçekleştirilen 2020-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. Bu gelişmenin ardından aday öğrencilerin bölüm araştırmaları hız kazandı. Öğrenciler, son dönemde popüler olan çocuk gelişimi bölümünün ne olduğunu, iş alanlarını ve ders içeriklerini araştırıyor. Peki, çocuk gelişimi bölümü nedir?

27.07.2020Gündem
Sorumluluğu üstlenelim, hemen şimdi harekete geçelim

Sorumluluğu üstlenelim, hemen şimdi harekete geçelim

Cinsiyete dayalı ayrımcılık küçük yaşlarda başlıyor… “Kız gibi ağlama oğlum” , “Erkek gibi güçlü ol kızım” söylemleri başka bir dilde yok. Oysa bireylere daha çocukken duygularını bastırma, yok sayma, yönetme yerine onları tanıyabilme fırsatı verilmeli. Bu konuda ailelere ve topluma düşen görevlerin önemine vurgu yapan Çocuk Gelişimi Eğitimi Uzmanı ve Ebeveyn Danışmanı Elif İpek; cinsiyetçi bakış açısı, artan kadın cinayetleri, hayvanlara yönelik cinsel saldırılarla ilgili çarpıcı noktalara değindi.

İlk kez ortaya çıktı Gülistan Doku 2 gün art arda alıkonulmuş

İlk kez ortaya çıktı! Gülistan Doku 2 gün art arda alıkonulmuş

Tunceli'de 5 Ocak'tan bu yana kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku'nun kaybolmasına ilişkin hazırlanan bilirkişi raporunu değerlendiren ailenin avukatı Ali Çimen, Gülistan'ın erkek arkadaşı Rus uyruklu Z.A. tarafından 2 gün art arda alıkonulduğunu söyledi. Avukat Çimen, "Bilimsel bir raporla anlaşıldı ki 4 Ocak gecesi alıkoyma ve tehdit olayı, 5 Ocak gününde de devam ediyor" dedi.

26.07.2020Gündem
Minikler renkleri tanıyor, kolayca öğreniyor

Minikler renkleri tanıyor, kolayca öğreniyor

Bugünkü etkinlik biraz daha küçük yaş grubuna hitap edecek bir renk oyunu. Miniklerin renkleri kolayca öğrenmesine katkı sağlayacak… Detayları Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni Hande Dinçel paylaşıyor.

Gölgesine bak, şekli çiz

Gölgesine bak, şekli çiz!

Güneşli bir günde çocuklarınızla beraber keyifli anlar geçirmenize katkı sağlayacak gölgesini çiz etkinliğini yapmaya ne dersiniz?

Tercihte meslek liselerine ilgi arttı

Tercihte meslek liselerine ilgi arttı

Pandeminin yükselen yıldızı olarak anılan meslek liseleri tercih döneminde de ilgi görüyor. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer’in verdiği bilgilere göre bu yıl sınavla öğrenci alacak meslek liselerinin kontenjanı yüzde 65 oranında arttı. 2019’da 522 meslek lisesinde yer alan 24 bin 360 kontenjana sınavla öğrenci alındı. Bu yıl ise 603 okulda yer alan 40 bin 164 kontenjana sınavla öğrenci alınacak. Tercih süreci devam ederken İstanbul’da yer alan meslek liselerini gezdik.

23.07.2020Eğitim
Gülistan Dokunun bulunması için baraj suyunun tahliyesi sürüyor

Gülistan Doku'nun bulunması için baraj suyunun tahliyesi sürüyor

TUNCELİ'de 5 Ocak'tan beri haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku'nun (21) son görüldüğü Sarusaltuk Viyadüğü'nün altından geçen Uzunçayır Baraj Gölü'ndeki suyun, 3 türbinin tam kapasite çalıştırılarak tahliyesi sürüyor. Su seviyesinin azalmasıyla birlikte belirli bölgelerde adacıklar gün yüzüne çıkarken, tahliyenin 20 günü bulabileceği belirtildi.

23.07.2020Gündem
Evde buz hokeyi oynamaya ne dersiniz

Evde buz hokeyi oynamaya ne dersiniz?

Yaz mevsimi iyiden iyiye kendini belli etmeye başladı. Çocuklarımız evde artık çok sıkıldı. Anneler babalar çocuklarını eğlendirecek etkinlikler arıyorken bizler de sizlere bu yaz mevsiminde serinletici bol sulu bir etkinlik ile geldik. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni Hande Dinçel detayları paylaşıyor.

Yazar Sonuçları

Çocuk gelişiminde sürpriz

Geçen sene verdiğim, ‘Dijital Dünya ve 21.YY Anne Babalığı’ seminerinde şu cümleyi kullanmışım: ‘21. yy anne babalığı, çocukların gelişimsel ihtiyaçlarıyla bilgi çağının ve gelişen teknolojinin kazanımlarını kesiştirebilme sanatı ve geleceğin şartları öngörülemeyen dünyasında başarılı olabilecek bireyler yetiştirme stratejileri olarak tanımlanabilir.’

26.09.2020

Çocukları COVID-19 ile korkutmayın

Bu yıl ilk kez okula gidecek çocuklar, kimsenin alışık olmadığı bir deneyim yaşayacak. Maskeli öğretmenler, mesafeli sıralar ve sıkı hijyen kurallarıyla karşılaşacak çocuklar için aileler nelere dikkat etmeli, uzmanlar anlatıyor...

19.09.2020

Tarzın kilosu olmaz

Yıllar önce Türkiye’deki büyük beden model açığını fark edip XL model yarışmaları düzenlemeye başlayan Banu Noyan, o formatı televizyona taşımıştı. Şimdi fikir anneliği yaptığı programın jüri koltuğunda değil ama yepyeni bir projenin hazırlıklarını sürdürüyor. Yine büyük bedenlere yönelik bir iş üzerinde çalışan Noyan, kadın bedeniyle ilgili psikolojik şiddete varan yorum ve imalardan çok rahatsızlık duyduğunu söylüyor: “Kiloyu alırsın, verirsin, veremezsin, o başka iş. Ama bunu birinin tenkit etmesi çok aşağılayıcı.”

15.09.2020

Skandal ifadelerle dolu... ‘Gül ve Düşün’ kitabı kaldırılsın!

‘Gül ve Düşün’ isimli kitabın içinde yer alan uygunsuz ifadeler büyük yankı uyandırdı. Ahlaki değerlere ters düşen, çarpıtılmış cinsellik vurgulu cümleler ve hikaye kurgusu çocukların fiziksel, zihinsel, psikolojik ve sosyal gelişimine ciddi zararlar verebilecek boyutlarda…

29.08.2020

En azından nikâha kadar dayan Mustafa, arkandayız!

Hani eşitlik vardı? Google’a Pelin Akil, Ezgi Mola yazınca mayolu pozlar ibadullah. Peki, Anıl Altan ve Mustafa Aksakallı’ya niye yasak?

18.08.2020