EKSTRA
MENÜ

Akran Zorbalığı

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 148 haberi bulunmuştur.

Akran Zorbalığı Haberleri

Eşitlik mücadelesine genç yaşta başlıyorlar

Eşitlik mücadelesine genç yaşta başlıyorlar

Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan genç kadınlar Lise Kadın Meclisleri çatısı altında buluştu. Cinsiyet eşitliğinin sağlandığı bir dünya için ne yapmak gerektiğini konuşup haklarını öğreniyorlar. Topluluğun üyesi Duru B. “Bu grup feminizme yönlendirilmemiş insanların cesaretlendirilmesi için bir ortam sunuyor” diyor.

Çocukların ekran kullanımında süre sınırlandırılmalı ve içerikler kontrol edilmeli

Çocukların ekran kullanımında süre sınırlandırılmalı ve içerikler kontrol edilmeli

İçerisinde bulunduğumuz ara tatilde teknoloji kullanımının öne çıktığını belirten uzmanlar, süre sınırlaması ve içerik denetiminin önemine işaret ediyor. 2 yaşından önce ekran kullanımı önermeyen uzmanlar, 2 yaşından sonra ise yaşına uygun şekilde içeriklerin sınırlı sürede izletilmesini ya da oynatılmasını tavsiye ediyor.

Ebeveynlere rehber: Ölüm, boşanma, zorbalık çocuklara nasıl anlatılır

Ebeveynlere rehber: Ölüm, boşanma, zorbalık çocuklara nasıl anlatılır?

Psikolog Rabia Ünsaldı Köle’nin kaleme aldığı ‘Çocuğunun Psikoloğu Olmak’ kitabı ebeveynlerin en zorlandıkları ölüm, boşanma, evlat edinme, sosyal medya bağımlılığı, akran zorbalığı gibi konularda çocuğa nasıl yaklaşılması gerektiğini anlatıyor.

21.01.2021Kitap Sanat
Tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır Uzmanından çözüm önerileri...

Tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır? Uzmanından çözüm önerileri...

Tırnak yeme alışkanlığının zararları Kovid-19 salgını ile el hijyeninin ön plana çıktığı bu dönemde daha önemli hale geldi. Bu davranışın aile içinde fark edilmemiş sorunların çözümü için bir sinyal ve şans olarak görülmesi gerektiğine dikkat çeken Klinik Psikolog Aylin İpek Timur, önlenmesi için tavsiyelerde bulundu.

Bebeğiniz uyumuyorsa sebebi yorgunluk olabilir

Bebeğiniz uyumuyorsa sebebi yorgunluk olabilir

Uzm. Dr. Emin Çağlar, “Özellikle beyin gelişimi ve büyümenin en hızlı olduğu dönem olan bebeklik ve çocuklukta uyku, diğer dönemlere göre daha çok önemlidir. Çocuklarda en sık görülen uyku bozuklukları uyku terörü, uyurgezerlik, bruksizm ve uyku saatinin kaymasıdır. Yorgunluk ise bebeğinizin gece daha sık kalkmasına ve az uyumasına yol açar” dedi.

Aylin Sözeri katleden zanlı Kemal Ayyıldız tutuklandı

Aylin Sözer'i katleden zanlı Kemal Ayyıldız tutuklandı!

Türkiye Aylin Sözer cinayetini konuşuyor... Maltepe'de İstanbul Aydın Üniversitesi öğrenim üyesi Dr. Aylin Sözer, evine gelen inşaat işçisi Kemal Ayyıldız tarafından boğazı kesilerek öldürülmüştü. Son dakika haberine göre, katlettiği Sözer'in cansız bedenini ateşe veren cani Kemal Ayyıldız, 'Canavarca hisle eziyet çektirerek kasten öldürmek' suçundan tutuklandı. Öte yandan, başsavcılıktan konuyla ilgili açıklama geldi.

30.12.2020Gündem
Yasa boğulduk TVde şiddeti anlatmıştı... Aylin Hoca yakılarak öldürüldü

Yasa boğulduk! TV'de şiddeti anlatmıştı... Aylin Hoca yakılarak öldürüldü

Türkiye, dün İstanbul’dan gelen acı haberle sarsıldı. Dr. Aylin Sözer, eski sevgilisi olduğu iddia edilen Kemal Ayyıldız tarafından evinde boğazı kesilerek öldürüldü. Cinayetin ardından Sözer’in üzerine yanıcı madde döktükten sonra ateşe veren Ayyıldız, polis ekiplerince güçlükle gözaltına alındı. Öte yandan Aylin Sözer'i öldüren Kemal Ayyıldız'ın binaya giriş anına ilişkin güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı.

30.12.2020Gündem
Çocuk gelişiminde ebeveynler nelere dikkat etmeli

Çocuk gelişiminde ebeveynler nelere dikkat etmeli?

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun öfke nöbetleri ve okul öncesi eğilimlerini yönetmede ustalaşmış olabilirsiniz, ancak büyük çocuk davranışı tamamen başkadır. Peki okul çağındaki çocuğunuzda sizi neler bekliyor?

Pandemi ile birlikte siber zorbalık vakalarında artış yaşanıyor

Pandemi ile birlikte siber zorbalık vakalarında artış yaşanıyor

Sabancı Vakfı’nın Hibe Programı kapsamında desteklediği Nirengi Derneği, COVID-19 salgını nedeniyle çocuk ve gençlerin internette geçirdiği sürenin artması nedeniyle maruz kalınan siber zorbalık vakalarında artış olabileceğini belirtti. “Çok Geç Olmadan İstanbul!” projesi ile istismar, flört şiddeti ve akran zorbalığı konusunda İstanbul’daki öğretmen, idareci ve velilere eğitimler veren dernek, yaygın olan inancın tersine zorbalığın doğal bir süreç olmadığı ve çocukla iş birliği içinde mutlaka müdahale edilmesi gerektiği konusunda uyardı.

12.06.2020Teknoloji
Engelli çocuklara şiddeti önlemenin tek yolu eğitimden geçiyor

Engelli çocuklara şiddeti önlemenin tek yolu eğitimden geçiyor

Uzman Pedagog & Psikolog Ebru Şen, engelli çocukların yaşadığı şiddet ve zorbalığa dikkat çekti. Özellikle engelli çocukların şiddetin ve zorbalığın tam ortasında kalabildiğini ifade eden Ebru Şen, zorbalığın ve şiddetin önlenmesi için öncelikle çocuğun bakımıyla ilgilen kişiler, sonra da tüm sosyal çevreyi oluşturan topluma bu konuda eğitim verilmesi gerektiğini ifade etti.

Akran zorbalığı kanlı bitti

Akran zorbalığı kanlı bitti

İstanbul Beylikdüzü’ndeki Büyükşehir Ortaokulu’nda önceki gün, kalabalık bir grup okuldan çıkan iki kardeşe saldırdı. Olayda 8. sınıf öğrencisi Eren Bolat (14) kalçası ve sırtından bıçaklandı. Okulun öğretmenleri yaralı öğrenciyi okulun içine alarak ambulansa haber verdi. Kan kaybeden Bolat, hastaneye kaldırıldı.

15.03.2020Gündem
Kişi Tacize Uğradığında Ne Yapmalıdır

Kişi Tacize Uğradığında Ne Yapmalıdır?

Bir insanın bir diğerinin haklarını hiçe sayarak sürekli olarak rahatsız etmesi anlamına gelen hoş olmayan bir davranış biçimine taciz denmektedir. Kelime hukuki bir anlamda kullanıldığı zaman tehdit edici, rahatsızlık veren ve toplum tarafından tasvip edilmeyen davranışları kasteder. Avukat Elvan Kılıç, kişilerin tacize uğradığında ne yapması gerektiğini anlattı...

Şiddete uğrayan kadın ne yapmalıdır

Şiddete uğrayan kadın ne yapmalıdır?

Bir insanın bir diğerinin haklarını hiçe sayarak sürekli olarak rahatsız etmesi anlamına gelen hoş olmayan bir davranış biçimine taciz denmektedir. Kelime hukuki bir anlamda kullanıldığı zaman tehdit edici, rahatsızlık veren ve toplum tarafından tasvip edilmeyen davranışları kasteder. Avukat Elvan Kılıç şiddete uğrayan kadınların ne yapması gerektiği ile ilgili tüm soruları yanıtlıyor.

12.02.2020Life Style
Başarısız karnenin sebepleri araştırılmalı

Başarısız karnenin sebepleri araştırılmalı

Çocuk Nöroloji Uzmanı - Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doç. Dr. Ebru Kolsal, başarısız karnenin ailelere çocuklarının ihtiyaçlarını görmeleri için bir fırsat verdiğini belirtti.

15.01.2020Eğitim
Hem teknoloji bağımlılığını araştırıyorlar hem de dünyayı dolaşıyorlar

Hem teknoloji bağımlılığını araştırıyorlar hem de dünyayı dolaşıyorlar

Aydın’ın Nazilli ilçesinde hazırladığı proje ile AB’den hibe almaya hak kazanan Mehmet Akif Ersoy Lisesi’nin öğrencileri hem günümüz gençliğinin teknoloji bağımlılığını araştırıyor hem de AB’den aldığı destekle dünyayı dolaşıyor. Bir yandan projelerini yürütürken diğer yandan da dünyanın değişik ülkelerinde güzel anılar biriktiren öğrenciler projelerinde kendilerine destek olan herkese teşekkür ettiler.

25.10.2019Teknoloji
‘Akran zorbalığını’ azaltmak için pilot uygulamalar başladı

‘Akran zorbalığını’ azaltmak için pilot uygulamalar başladı

MEB ve bir vakıf üniversitesinin desteğiyle üç şehirde gerçekleştirilen pilot uygulamalarla ortaokul öğrencileri arasındaki ‘akran zorbalığı’nın en aza indirgenmesi hedefleniyor.

9.10.2019Eğitim
Şimdi: Biz neredeysek tam da orası

Şimdi: Biz neredeysek tam da orası

Eckhart Tolle ve yardımcı yazarı Robert S. Friedman imzalı ‘Milton’ın Sırrı’, yaygın tabirle ‘anda olmak’ dediğimiz şimdi kavramını, günümüzde çocukların en büyük problemlerinden biri olan akran zorbalığı üzerinden ele alan, eğlenceli ve sıcacık bir hikâye anlatıyor.

22.08.2019Kitap Sanat
‘Akran baskısı’na karşı ‘akran dayanışması’

‘Akran baskısı’na karşı ‘akran dayanışması’

Son yıllarda çocukların ve gençlerin yaşadığı en büyük sorunlardan biri kuşkusuz ‘akran zorbalığı’ oluyor. Oysa birtakım projelerle, uygulamalarla akran zorbalığının önüne geçilebileceğine inanıyorum.

12.08.2019Eğitim
Ergenlik dönemine  ışık tutuyor

Ergenlik dönemine ışık tutuyor

Ömür Kurt'un yazdığı '200 Adımda Ergenlik Rehberi' kitabı ergenlik dönemine ışık tutuyor.

27.06.2019Kitap Sanat
Arkadaşlık, felsefe ve macera

Arkadaşlık, felsefe ve macera!

Devrim Yılmaz'dan çocuklara 5 kitap önerisi...

20.06.2019Kitap Sanat
Hürriyet Kitap’tan, ebeveynler için Ergenlik Rehberi

Hürriyet Kitap’tan, ebeveynler için Ergenlik Rehberi

"200 Adımda Ergenlik Rehberi" kitabı, bir çocuğun okula başlamasından o çocuğun ergenlik sürecini bitirinceye dek geçen süreçteki merak edilen soruların yanıtlarını, uzmanların görüşleriyle bir araya getirdi. Hızla büyüyen çocukların büyüme çağında yaşadığı tüm zorlukların çözüm önerilerini sunan kitap, rehber niteliği taşıyor.

16.05.2019Etkinlikler
Zorba da çocuk, mağdur da

Zorba da çocuk, mağdur da

“Bana vuruyor, itiyor ve rahatsız ediyorlardı. Kendimi korumak için saldırmayı öğrendim.” “Sınıf arkadaşlarım benim dışımda herkesin Instagram’daki resmini beğeniyor, dışlanmış hissediyorum.” “Annem okulda etek giymemi istiyor ama ben istemiyorum. Çünkü merdivenlerden fotoğraf çekiyorlar.”Türkiye’de çocukların yaklaşık yüzde 19’unun yani her beş çocuktan birinin okullarda akran zorbalığına maruz kaldığı belirtiliyor. Bu konuda en büyük iş öğretmenlere ve ailelere düşüyor. Uzmanlar, “Akran zorbalığının panzehiri sosyal destektir” uyarısında bulunuyor.

31.03.2019Gündem
Sanal dünyada kötülük yalnızca yetişkinlerden gelmiyor

Sanal dünyada kötülük yalnızca yetişkinlerden gelmiyor

Sanal ortamda kullanıcıların diğer kişileri tehdit ve taciz etmesi, aşağılaması, cinsel içerikli mesajlar göndermesi gibi olumsuzlukları kapsayan siber zorbalık, zamanla "akran zorbalığı"na dönüşebiliyor ve birçok çocuğun yaşamını olumsuz etkiliyor.

13.03.2019Teknoloji
Üniversiteliler, Suriyeli çocukları oyunlarla eğitiyor

Üniversiteliler, Suriyeli çocukları oyunlarla eğitiyor

İzmir'de bir grup üniversite öğrencisi, eğitim çağındaki Suriyeli çocuklara gönüllü ders verip sosyal adaptasyonlarının sağlıklı olmasına yardımcı oluyor.

2.02.2019Eğitim
Akademik başarı mı Tırnak yiyen çocuk mu

Akademik başarı mı? Tırnak yiyen çocuk mu?

Çoğunlukla çocukluk yaşlarında başlayan tırnak yeme sorunu, çocuklarımızın iç dünyalarında bazı şeylerin iyi gitmediğini ifade etme yollarından biridir. Eğitmen ve Danışman Ebru Demirhan, çocuklarda tırnak yeme sorununun sebepleri ve çözüm yolları ile ilgili bilgiler verdi.

‘Mutlu Okullar’ zorbalığı durduracak

‘Mutlu Okullar’ zorbalığı durduracak

Okullarda 'akran zorbalığı'nı önlemek amacıyla aralarında Türkiye'nin de bulunduğu altı ülkenin ortaklaşa yürüttüğü 'Mutlu Okul' projesi kapsamında İtalya, Polonya, Yunanistan, Litvanya, Makedonya'dan gelen öğretmenler, Sakarya'daki Hendek Yeşilvadi İlkokulu'nda eğitim alıyor.

3.12.2018Eğitim
Akran zorbalığı

Akran zorbalığı

Okullardaki güç savaşı çok sık gördüğümüz ve çocukların tüm okul hayatını ve geleceklerini önemli ölçüde negatif etkileyebilen bir meseledir.

Huzurlu bir okul ortamında korkunun yeri yok

Huzurlu bir okul ortamında korkunun yeri yok

İyi ve huzurlu bir okul ortamında kaygı ve korkunun yeri yok. Bunun için öğrenci ve öğretmenlerin iyi ve güvende hissettiği mutlu bir okul iklimine sahip olmak gerekiyor.

24.09.2018Eğitim
Okulu reddetmenin 5 nedeni

Okulu reddetmenin 5 nedeni

Yeni eğitim öğretim yılı başlarken anne babaları da, “ya çocuğum okula gitmeyi reddederse” korkusu sardı. Ancak unutulmaması gerekiyor anne babanın bu konudaki stresi artıkça, çocuğunki de artıyor. Bunun nedenini iyi araştırıp, ona göre çözüm üretmek ve ne yapmak veya ne yapmamak gerektiğini çok iyi bilerek öğrencilerin okulu reddetmesinin önüne geçmek gerekiyor.

10.09.2018Eğitim

Yazar Sonuçları

Psikolojik yönüyle mobbing

Mobbing kavramı, sosyal hayatta yıldırma, alay etme, küçükseme ve aşağılama ile bir insana psikolojik baskı ve yıpratma durumunu anlatır.

23.02.2021

Akran zorbalığı out, ekran zorbalığı in

Sizce de bilgisayar, akıllı telefon ve tabletler hele de pandemiyle neredeyse vücudumuzun bir uzvu haline dönüşmedi mi? Yolda, evde, işte ve hatta yatakta bile elimizden düşürmediğimiz bu dijital aletler artık eğitim-iş-sosyalleşmenin olmazsa olmazları. Geçtiğimiz yıllara oranla son 1 yıldır dijital kullanımın hızla artması, çocuklar ve gençleri de iki büyük tehlikeyle karşı karşıya bırakmış durumda: Siber zorbalık ve zararlı içeriklere kolay erişim. Öyle ki şimdi akran zorbalığı ‘out’, ekran zorbalığı ‘in’.

22.02.2021

Dislektik öğrencileri için özel alfabe geliştirdi

Eğitmen Şafak Coştu, sınıfında disleksi tanılı öğrenci sayısının fazla olduğunu fark edince soruna değil çözüme odaklanmaya karar verdi. Öğrencileri için özel bir çalışma yürüterek öğrenmelerinde fark yarattı ve Türkiye’de ilk olan görsel disleksi alfabesini geliştirdi. Eğitimde fırsat eşitliği adına özel gereksinimli çocuklar için farkındalık çalışmalarına ağırlık veren Şafak Coştu, çalışma tekniğini bir eğitim seti eşliğinde tüm çocuklarla buluşturmak için de kolları sıvadı.

3.12.2020

Çizgi filmin çocuğun yaşamındaki rolü

Televizyon hemen her kesimin evinde olan önemli bir kitle iletişim aracıdır. Hatta yalnız yaşam süren insanlar için bir arkadaş, yoğun iş temposundan yorulan zihinlerin rahatlamasını sağlayan bir oyuncak, ebeveynler için de bir bakıcı olarak adlandırılabilir.

30.11.2020

Akran zorbalığına dur de

Cüce ve çirkin olduğu gerekçesiyle akranlarının dalga geçtiği 9 yaşındaki Quaden Hayles, annesinin çektiği videoda “Ölmek istiyorum, birilerinin beni öldürmesini istiyorum, kalbime bıçak sokmak istiyorum” diye ağlıyordu.

25.02.2020

Zorbalık yapacak adam çocukken belli olur

Çocuk, ergen psikiyatrisinde önemli bir yer tutan akran zorbalığı, küçümseyici söylemlerle başlayıp, dalga geçme, isim takma, eşyalarına ya da yiyeceklerine el koyma, oyunlara almama gibi durumlarla başlıyor, sonrasında fiziksel tacize kadar varıyor.

12.02.2020

Bir kişi tacize uğradığında ne yapmalı?

Bir insanın bir diğerinin haklarını hiçe sayarak sürekli olarak rahatsız etmesi anlamına gelen hoş olmayan bir davranış biçimine taciz denmektedir. Kelime hukuki bir anlamda kullanıldığı zaman tehdit edici, rahatsızlık veren ve toplum tarafından tasvip edilmeyen davranışları kasteder.

12.02.2020

Öykü kitaplarıyla güvenlik dersi! ‘ÇÖK-KAPAN-TUTUN’ kuralını öğretin

Güvenlik, çocukların en temel ihtiyaçlarının başında geliyor. Okulda, serviste, evde veya deprem anında çocukların güvenliği için iki öykü kitabı yazan Osman Öztürk’le bir araya geldik, ‘Serviste Güvende’ ile ‘Depremde Güvende’ kitaplarını ve güvenlikten ne anlamamız gerektiğini konuştuk.

1.02.2020

Konservatuarı Birincilikle Kazanan Dislektik Bir Çocuk

Adı Ilgın Durmuş, 10 yaşında. Muğla Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Tiyatro Bölümünü birincilikle kazanmış dislektik bir çocuk. Okuluna devam ederken aynı zamanda jimnastik, tiyatro ve yan flüt eğitimi alıyor. En büyük hayali ise milli jimnastik antrenörü olmak.

2.11.2019

Ah Dilan...

GEÇEN haftanın beni en çok sarsan olayı, Dilan’ın ölümüydü. Trafik cinayetine kurban gidişi... Kaza-maza değil yani bu, basbayağı cinayet! Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun yeğeni Dilan. Sırt çantası, kitapları, annesinin siparişi iki kilo domatesle eve giderken, Ankara Oran’da, Turan Güneş Bulvarı’nda, tam da yaya geçidinin üzerinde, trafik magandasının biri, “O geçmeden ben geçerim!” diyor, yavaşlamak yerine gaza basıyor...

7.05.2019

Çocuklarda suçluluk psikolojisi

Suçluluk duygusu, ne kadar da katlanılması zor bir duygu değil mi? Halbuki daha yetişkin zihnimizle düşünürken bu duygunun ne kadar ağır olduğunun farkına varıyoruz. Bir de çocuğun gözünden bakın bu duyguya yani kendinden yaşça ve fiziken büyük hemen hemen her bireyi sağlıklı olarak görüp çoğu olumsuz telkini kendi benliğiyle özdeşleştirip, suçluluk hisleri yaşadığı durumları gözümüzde bir canlandıralım.

29.04.2019

Bir psikopat nasıl yetişir?

Acımasızca suç işleyen, insanlara zarar veren, trafikte korna çaldığı için, yol vermediği için, hocası kopya çektiğinde onu yakaladığı için, öğretmeni davranış puanını düşürdüğü için, sudan sebepler için insan canına kast eden kişilerle ilgili ne çok haber okuyoruz.

5.02.2019

Çocuğun çocuğa şiddeti: Mert Can Karagöz cinayeti

15 yaşındaki bir çocuk silaha nasıl bu kadar kolay ulaşabilir?

12.11.2018