MENÜ

Lise

Lise ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Lise haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 44.910 Lise haberi bulunmuştur.

Lise, Türk eğitim sistemine göre, sekiz yıllık ilköğretimini bitirmiş olan 14-18 yaşlarındaki öğrencileri, en az dört yıllık bir eğitimle yükseköğretime hazırlayan ortaöğretim kurumudur. Lise, ilköğretimin ardından Türk eğitim sistemine göre zorunlu okullar sınıfına alınmıştır.

Lise sözcüğü, Türkçe'ye Fransızca olan lycée sözcüğünden geçmiştir

Lise Haberleri

EBA TV canlı izle: EBA TV ilkokul, ortaokul, lise uzaktan eğitim canlı yayını nasıl izlenir

EBA TV canlı izle: EBA TV ilkokul, ortaokul, lise uzaktan eğitim canlı yayını nasıl izlenir?

Uzaktan eğitim alan öğrenciler EBA TV canlı yayınlarını yakından takip ediyorlar. EBA TV canlı yayın nereden izlenir? Milli Eğitim Bakanlığınca, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle eğitime verilen 1 haftalık aranın ardından 23 Mart tarihinde başlayan uzaktan eğitim süreci devam ediyor. Öğrenciler EBA TV ve TRT üzerinden eğitimleri alıyorlar. İşte ilkokul, ortaokul ve lise yayın linkleri…

7.04.2020Gündem
Tarhan Telli: Her gün 50 bin maske dağıtacağız

Tarhan Telli: Her gün 50 bin maske dağıtacağız

Özel tasarım motosikletleriyle adını dünyaya duyuran Tarhan Telli, korona salgınının Türkiye’ye ulaşmasının hemen ardından tıbbi maske üretimine başladı. Ünlü iş insanı, ayrıca hastaneye gitmeden korona testi yapmaya imkan tanıyacak “mobil test” projesinin hazırlıklarını tamamlayıp patent başvurusunda da bulundu. Hollywood yıldızlarından dünyanın en zengin işadamlarına sayısız ünlüye yüzbinlerce euro’luk motorlar tasarlayan Telli ile yeni projelerini, karantina günlerini ve geçmişten bugüne uzanan macerasını konuştum. Tabii ki karantina koşullarında, dijital dünyanın nimetleri aracılığıyla...

7.04.2020Magazin
Okullar ne zaman açılacak Lise ve ortaokullar ne zaman açılacak

Okullar ne zaman açılacak? Lise ve ortaokullar ne zaman açılacak?

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında okulların kapanmasının ardından, öğrencilerin heyecan dolu bekleyişi devam ediyor. Farklı kademelerde eğitim almaya devam eden milyonlarca öğrenci, okullarda eğitim faaliyetlerine yeniden ne zaman başlayacaklarını merak ediyor. Peki, okullar ne zaman açılacak? Lise ve ortaokullar ne zaman açılacak?

6.04.2020Gündem
Canlı sınıf yazılımlarıyla ilgili iddialara MEB’den açıklama geldi

Canlı sınıf yazılımlarıyla ilgili iddialara MEB’den açıklama geldi

Sosyal medyada yer alan Milli Eğitim Bakanı’nın il milli eğitim müdürleriyle acil toplantı yaptığına ilişkin iddialar üzerine bakanlıktan açıklama geldi. Sosyal medyada yer alan iddiaya göre uzaktan eğitim sürecinde öğrencileriyle internet üzerinden iletişim kuran öğretmenlerin maaşından uygulama bedeli olarak kesinti yapılmış, Bakan Ziya Selçuk da bunun üzerine il milli eğitim müdürlerini acil olarak toplamıştı. Bu iddia MEB tarafından yalanlandı.

6.04.2020Eğitim
Son dakika haberler... MEBden EBA açıklaması

Son dakika haberler... MEB'den EBA açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB), uzaktan eğitim sürecinde canlı sınıf uygulamalarında kullanılan teknolojilere ilişkin öğretmenler bilgilendirildi. Açıklamada "Öğretmenlerimizin, öğrencileriyle uzaktan sanal ortamda ders yapmak amacıyla 8. sınıflar, lise hazırlık sınıfları ve 12. sınıflar için sadece EBA Canlı Ders özelliğini kullanması gerekmektedir. Bu sayede öğrencilerimizin kişisel verileri başka platformlara taşınmamış olacaktır'' denildi.

6.04.2020Gündem
Kurz’dan temkinli müjde

Kurz’dan temkinli müjde!

Avusturya, koronavirüs yayılmasına karşı Avrupa’da ilk önlemleri alan ülkeler arasında yer aldı. Sokağa çıkmaya önemli kısıtlamalar getirdi ve bu önlemlerle başarılı da oldu. Şimdi ise adım adım normal hayata dönmeyi planlıyor.

6.04.2020Avrupa
Diyarbakırda HDP önündeki eylemde 217nci gün

Diyarbakır'da HDP önündeki eylemde 217'nci gün

DİYARBAKIR'da, terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen 134 ailenin HDP il binası önündeki oturma eylemi 217'nci günde de devam etti. 5 yıl önce, lise öğrencisiyken kaçırılan oğlu Baran Örünç (21) için Van'dan gelerek oturma eylemini sürdüren Solmaz Örünç, "Baran'ı HDP kaçırdı. Neredeyse oğlumu getirsinler bana" dedi.

6.04.2020Gündem
Virüse rağmen sözlerini tuttular... Görme engellilerin kitabı hazır

Virüse rağmen sözlerini tuttular... Görme engellilerin kitabı hazır

İstanbul’da bir grup lise öğrencisi, bir sosyal sorumluluk projesine imza atma hedefiyle görme engelli öğrenciler için sınav test kitabı seslendirmeye başladı. Proje okulların önce tatil olması, sonra da uzaktan eğitime geçmesiyle aksamadı. Öğrenciler evden de olsa başladıkları işi bitirmeyi başardılar.

6.04.2020Eğitim
EBA TV canlı izle ekranı |  EBA Canlı Sınıf uygulaması başladı mı

EBA TV canlı izle ekranı | EBA Canlı Sınıf' uygulaması başladı mı?

EBA TV canlı yayını uzaktan eğitiminin üçüncü haftasında ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için devam ediyor. Frekans bilgileriyle televizyondan EBA TV canlı yayınlarını takip edebilen öğrencileri, isterlerse hiçbir ayara gerek duymadan online sistem üzerinden de ders takibi yapabiliyor. Geçtiğimiz hafta Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, EBA’da canlı sınıf uygulamasına geçileceğinden bahsetmişti. Canlı sınıfla öğrenciler kendi öğretmenleriyle EBA üzerinden bir sınıf ortamında ders işleyebilecekler. İşte EBA TV canlı izle ekranı ve canlı sınıf uygulamasının detayları...

6.04.2020Gündem
LGS Kılavuzunda koronavirüs etkisi

LGS Kılavuzunda koronavirüs etkisi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, önceki gün açıkladığı ‘Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu’nda bazı yenilikler dikkat çekti. Kılavuzda yer alan yenilikler şöyle:

5.04.2020Eğitim
20 yaş altı ne diyor

20 yaş altı ne diyor

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan yeni tedbirlere göre 20 yaşından küçük kişilere sokağa çıkma yasağı geldi. Peki 20 yaşından küçükler bu konuyla ilgili ne düşünüyor? Kararı destekleyenler de var, neden sadece biz, karar herkes için uygulansın diyenler de...

5.04.2020Gündem
LGS kontenjanı yüzde 50 arttı

LGS kontenjanı yüzde 50 arttı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında liselere yerleştirmeyle ilgili başvuru kılavuzunu yayımladı. Tüm öğrenciler ve veliler bu sene LGS’ye daha fazla öğrenci gireceği için sınavlı okul kapasitesinde ne kadar artış yapılacağını merakla bekliyordu. Kapasite 2019 yılına göre yüzde 50 artmış. 2019 yılında 140 bin olan sınavlı okul kapasitesi bu sene 213 bin 128. MEB’in bu olumlu adımının ardından kılavuzdaki bilgileri değerlendirmek üzere, tüm süreci yöneten MEB Bakan Yardımcısı Mahmut Özer ile görüştüm.

4.04.2020Eğitim
Şeyma Subaşı: Temmuzda partilemeye devam

Şeyma Subaşı: Temmuzda partilemeye devam

Cüneyt Özdemir, YouTube kanalında Şeyma Subaşı’nı ağırladı.

4.04.2020Magazin
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş kimdir kaç yaşında ve nereli Mansur Yavaşın biyografisi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş kimdir kaç yaşında ve nereli? Mansur Yavaş'ın biyografisi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, son günlerde en çok konuşulan ve hayatı merak edilen isimlerden biri oldu. Ankara Beypazarı doğumlu olan Mansur Yavaş, daha önce Beypazarı ilçesinde belediye başkanlığı görevinde bulundu. Peki, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş kimdir kaç yaşında ve nereli? İşte Mansur Yavaş'ın biyografisi...

3.04.2020Gündem
Hazer Amani kimdir, kaç yaşında

Hazer Amani kimdir, kaç yaşında?

Özellikle son yıllarda popüler olan ünlü aşçı Hazer Amani kimdir sorusu internette aranan konular arasında yer alıyor. Şarkıcı Sıla ile yaptığı evlilğin ardından magazin basınında sıkça ismi geçen Hazer Amani hakkında hayatına dair bilgiler merak ediliyor. Peki Hazer Amani kimdir, kaç yaşında?

3.04.2020Magazin
MEBden LGS ve YKS hazırlık öğrencilerine canlı sınıf dönemi

MEB'den LGS ve YKS hazırlık öğrencilerine 'canlı sınıf' dönemi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 8'inci ve 12'nci sınıfta eğitim alan ve LGS ve YKS'ye hazırlık yapan yaklaşık 2 milyon 700 bin öğrenciyi canlı sınıf uygulamasıyla öğretmenleriyle buluşturmak için pilot çalışmalarını sürdürüyor. Testler başarıyla tamamlandığında, Türkiye genelinde binlerce şubede kademeli olarak canlı dersler başlatılacak. Öğrencileriyle çeşitli dijital olanaklarla derslerini canlı olarak yapan gönüllü öğretmenlerin sayısı da her geçen gün artıyor.

3.04.2020Gündem
MEBden LGS ve YKS hazırlık öğrencilerine ‘canlı sınıf’

MEB'den LGS ve YKS hazırlık öğrencilerine ‘canlı sınıf’

MEB, 8 ve 12'nci sınıfta eğitim alan ve LGS ve YKS'ye hazırlık yapan yaklaşık 2 milyon 700 bin öğrenciyi ‘canlı sınıf’ uygulamasıyla öğretmenleriyle buluşturmak için pilot çalışmalarını sürdürüyor. Testler başarıyla tamamlandığında, Türkiye genelinde binlerce şubede kademeli olarak canlı dersler başlatılacak. Öğrencileriyle çeşitli dijital olanaklarla derslerini canlı olarak yapan gönüllü öğretmenlerin sayısı da her geçen gün artıyor.

3.04.2020Eğitim
3 Nisan TRT EBA ilkokul ortaokul lise dersleri | TRT EBA TV canlı yayını nasıl izlenir

3 Nisan TRT EBA ilkokul ortaokul lise dersleri | TRT EBA TV canlı yayını nasıl izlenir?

Corona salgını tedbirleri kapsamında eğitimlerini uzaktan tamamlayan öğrenciler, EBA TV üzerinden derslerini almaya devam ediyor. Televizyon üzerinden EBA TV ayarlama, internet üzerinden ise EBA TV izle ve öğrenci girişi sayfaları üzerinden izlenebilen canlı yayın, günlük en fazla 3 dersten oluşuyor. Şu ana kadar milyonlarca kez izlenen EBA TV canlı yayını ile bugün de ekranda yer alıyor. İşte, 3 Nisan 2020 EBA TV canlı yayını...

3.04.2020Gündem
Son dakika haberi: Sağlık Bakanlığı corona virüste son vaka sayısını açıkladı İşte il il son vaka ve ölüm sayıları

Son dakika haberi: Sağlık Bakanlığı corona virüste son vaka sayısını açıkladı! İşte il il son vaka ve ölüm sayıları

Corona virüste son dakika gelişmesi... Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 2 bin 456 kişiye yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanısı konulduğunu, 79 kişinin daha hayatını kaybettiğini, toplam vaka sayısının 18 bin 135'e, can kaybının da 356'ya ulaştığını açıkladı.

3.04.2020Gündem
Bahçeşehir Koleji uzaktan eğitim sürecini 100 bin öğrenciyle sürdürüyor

Bahçeşehir Koleji uzaktan eğitim sürecini 100 bin öğrenciyle sürdürüyor

T.C. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından paylaşılan takvime göre 23 Mart itibarıyla Türkiye genelinde uzaktan eğitim programına tam zamanlı olarak başlayan Bahçeşehir Koleji; yıllardır teknolojiye ve uzaktan eğitime yaptığı AR-GE yatırımlarının bir sonucu olan uzaktan eğitim platformu Metodbox ve online eğitimlerle 100.000’in üzerinde öğrencisinin katılımıyla uzaktan eğitim sürecini başarıyla yürütüyor.

2.04.2020Ekonomi
Bir odada hem ilkokul hem lise hem üniversite

Bir odada hem ilkokul hem lise hem üniversite

Üniversiteye giden Gamze Gül Arpaut'un sosyal medyadan paylaştığı ve biri ilkokul diğeri lise öğrencisi olan iki kardeşiyle aynı odada uzaktan eğitim derslerine katıldığını gösteren fotoğraf beğeni topladı.

2.04.2020Eğitim
Prof. Feriha Öz kimdir, kaç yaşındaydı Dünyaca ünlü Türk patolog Prof. Feriha Özün hayatı ile ilgili bilgiler

Prof. Feriha Öz kimdir, kaç yaşındaydı? Dünyaca ünlü Türk patolog Prof. Feriha Öz'ün hayatı ile ilgili bilgiler

Dünyaca ünlü Türk patolog Prof. Dr. Feriha Öz yeni tip koronavirüs nedeniyle 87 yaşında hayatını kaybetti. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İÜC) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Prof. Dr. Feriha Öz'ün vefat ettiğini duyurdu. Peki, Prof. Feriha Öz kimdir, kaç yaşındaydı? Dünyaca ünlü Türk patolog Prof. Feriha Öz'ün hayatı ile ilgili bilgiler

2.04.2020Gündem
Büyük Ünlü Uyumu Nedir Büyük Ünlü Uyumu Konu Anlatımı Ve Örnekleri

Büyük Ünlü Uyumu Nedir? Büyük Ünlü Uyumu Konu Anlatımı Ve Örnekleri

Edebiyat dünyasında sıklıkla karşılaşılan anlamlardan biri de büyük ünlü uyumudur. Pek çok kişi büyük ünlü uyumunun tam olarak ne anlama geldiğini ve nasıl kullanıldığını bilmiyor. Özellikle küçük yaştan itibaren çocuklar için büyük öneme sahip olan dilbilgisi anlamlarından biridir. Peki, büyük ünlü uyumu nedir? Büyük ünlü uyumu konu anlatımı ve örnekleri hakkında bilinmesi gerekenler.

2.04.2020Gündem
EBA neden açılmıyor İlkokul, ortaokul ve lise 2 Nisan EBA ders programı ve saatleri

EBA neden açılmıyor? İlkokul, ortaokul ve lise 2 Nisan EBA ders programı ve saatleri

Uzaktan eğitim sürecinde binlerce öğrenci eğitimlerini TRT EBA TV ve EBA’nın internet sayfası üzerinden sürdürüyor. EBA TV ders programı uzaktan eğitim alan öğrenciler için haftalık olarak paylaşılıyor. Canlı yayını kaçıran veya tekrar yapmak isteyen öğrenciler kendileri için belirlenen saatlerde EBA’ya erişim sağlayabiliyor. Bu durumdan habersiz olan öğrenciler zaman zaman arama motorları üzerinden ‘EBA neden açılmıyor, EBA’ya giriş yapamıyorum’ gibi aramalar yapıyor. Peki, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri EBA’yı bugün saat kaçla kaç arasında kullanabilecek? İşte 2 Nisan EBA ders programı ve saatleri...

2.04.2020Gündem
Açık lise 2. dönem sınavı ne zaman MEB AÖL sınavları ne zaman yapılacak

Açık lise 2. dönem sınavı ne zaman? MEB AÖL sınavları ne zaman yapılacak?

AÖL 2. dönem sınavları için geri sayım sürüyor. Türkiye genelinde binlerce öğrencinin eğitimlerini sürdürebilmek için dışarıdan katılım gösterdiği AÖL sınavları çok sayıda öğrencinin bir numaralı gündem maddesi oldu. Peki, MEB AÖL sınavları ne zaman yapılacak? Açık lise 2. dönem sınavı ne zaman?

2.04.2020Gündem
EBA TV ortaokul, lise Canlı izle.. EBA TV frekans ayarları nasıl yapılır

EBA TV ortaokul, lise Canlı izle.. EBA TV frekans ayarları nasıl yapılır?

Yüz yüze eğitime verilen 1 haftalık aranın ardından ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için TRT-EBA TV ile Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden 'uzaktan eğitim' dersleri start aldı. Bu gelişme ile birlikte, yüz binlerce öğrenci sabah erken saatlerde bilgisayar ve televizyonların karşısına geçerek TRT-EBA TV ve 'eba.gov.tr' üzerinden başlatılan uzaktan eğitim sürecinin ilk dersine katılım sağlamak için araştırmalarına hız verdi. Öğrenciler, TRT EBA tv frekans ayarı ve kanal kurulumu ile TRT EBA'yı nasıl canlı izleyebilecekleri konusunda bilgi almak adına internette araştırma yapıyor. Peki, TRT EBA TV frekanas ve kanal kurulum ayarı nasıl yapılır? EBA TV nasıl canlı izlenir?Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle eğitime verilen 1 haftalık aranın ardından uzaktan eğitim süreci başladı. Uzaktan eğitim kapsamında, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri 23-27 Mart'ta, TRT-EBA TV ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden eğitim görecek. Öğrenciler şimdi de EBA TV frekans ayarının nasıl yapılacağının yanı sıra EBA TV'yi canlı nasıl izleyeceklerini araştırıyor. Öğrenciler, TRT-EBA TV ve 'eba.gov.tr" üzerinden, yayın akışı ve ders programını takip ederek, kendileri için belirlenen saat aralığında yayını izleyecek. Peki, EBA TV frekans ayarı nasıl yapılır? İşte, MEB TRT EBA TV hakkında merak edilen tüm ayrıntılar...

1.04.2020Gündem
MEBin canlı sınıf uygulamasına 2 milyon 700 bin öğrenci katılacak

MEB'in canlı sınıf uygulamasına 2 milyon 700 bin öğrenci katılacak

Milli Eğitim Bakanlığı'nca Türkiye'nin Corona Virüs salgını nedeniyle milyonlarca öğrenciye ulusal çapta uzaktan eğitim başlatan Çin'den sonraki ikinci ülke olduğu, pilot çalışmanın ardından LGS ve YKS'ye hazırlanan 2 milyon 700 binin üzerinde öğrencinin, canlı sınıf uygulamasıyla eğitime başlayacağı açıklandı.

1.04.2020Gündem
Liseli Dilara, koronavirüsün resmini çizdi

Liseli Dilara, koronavirüsün resmini çizdi

HATAY’ın Reyhanlı ilçesinde, lise öğrencisi Dilara Altınorak (19), topladığı plastik atıklarla 'koronavirüs'ün resmini yaptı.

1.04.2020Gündem
EBA ders programı 1 Nisan 2020 Salı MEB EBA İlkokul ortaokul ve lise ders saatleri güncel prrogram

EBA ders programı 1 Nisan 2020 Salı MEB EBA İlkokul ortaokul ve lise ders saatleri güncel prrogram

Evlerinde uzaktan eğitime katılan öğrenciler, bugün de erken saatlerde ekran ve bilgisayar başına geçti. Yüz yüze eğitime verilen aranın ardından TRT EBA TV'den MEB'in hazırladığı içeriklerle uzaktan eğitim alacak farklı kademelerden çok sayıda öğrenci, kendi düzeyleri için bugün EBA TV'nin ders programında neler olacağını sorguluyor. Peki, EBA ders programında bugün neler var?

1.04.2020Gündem
Osman Bilgin kimdir Kırklareli Valisi Osman Bilgin hakkında bilgiler

Osman Bilgin kimdir? Kırklareli Valisi Osman Bilgin hakkında bilgiler

Kırklareli Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan açıklama ile Kırklareli Valisi Osman Bilgin'in koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıktığı bildirildi. Yapılan açıklamada, Vali Osman Bilgin'in Vali Konağı'nda izole altına aldığı ifade edildi. Vali Osman Bilgin'in biyografisi son gelişmelerin ardından gündeme geldi. Peki, Osman Bilgin kimdir, kaç yaşındadır? İşte, Kırklareli Valisi Osman Bilgin'in biyografisi ve hayatı hakkında bazı bilgiler.

31.03.2020Gündem
Hekimoğlu bu akşam neden yok Hekimoğlu yeni bölüm ne zaman yayınlanacak

Hekimoğlu bu akşam neden yok? Hekimoğlu yeni bölüm ne zaman yayınlanacak?

Hekimoğlu'nun yeni bölümünü bekleyenler, bu hafta dizinin tekrar bölümü ile karşılaştı. Her hafta salı akşamı ekranlara gelen Hekimoğlu'nun 31 Mart Kanal D yayın akışında yeni bölümünün yer almaması nedeniyle izleyenler 'Hekimoğlu bu akşam var mı? Hekimoğlu neden yok?' gibi soruların yanıtını araştırmaya başladı. Peki, Hekimoğlu dizisi yeni bölüm ne zaman yayınlanacak? İşte, Hekimoğlu yeni bölüm tarihi ile ilgili bilgiler.

31.03.2020Televizyon
Sıfat Tamlaması Nedir Sıfat Tamlaması Konu Anlatımı Ve Örnekleri

Sıfat Tamlaması Nedir? Sıfat Tamlaması Konu Anlatımı Ve Örnekleri

Sıfat tamlaması dil bilgisi açısından en önemli konular içerisinde yer alır. Özellikle lise çağına kadar mutlaka öğrencilerin doğru şekilde bilmesi gereken dil bilgisi konularından biridir. Bu yüzden pek çok öğrenci internet üzerinden de araştırma yapmakta ve örnekleri incelemektedir. Peki, sıfat tamlaması nedir? Sıfat tamlaması konu anlatımı ve örnekleri konusunda bilinmesi gerekenler.

31.03.2020Gündem
Büyük Ünlü Uyumu Nedir Büyük Ünlü Uyumu Konu Anlatımı Ve Örnekleri

Büyük Ünlü Uyumu Nedir? Büyük Ünlü Uyumu Konu Anlatımı Ve Örnekleri

Edebiyat dünyasında sıklıkla karşılaşılan anlamlardan biri de büyük ünlü uyumudur. Pek çok kişi büyük ünlü uyumunun tam olarak ne anlama geldiğini ve nasıl kullanıldığını bilmiyor. Özellikle küçük yaştan itibaren çocuklar için büyük öneme sahip olan dilbilgisi anlamlarından biridir. Peki, büyük ünlü uyumu nedir? Büyük ünlü uyumu konu anlatımı ve örnekleri hakkında bilinmesi gerekenler.

31.03.2020Gündem
Koronavirüs nedeniyle evde kalmak günlük teknoloji kullanımını artırıyor

'Koronavirüs nedeniyle evde kalmak günlük teknoloji kullanımını artırıyor'

Sosyal medya uzmanı Deniz Unay, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele sürecinde evde geçirilen zamanın teknoloji kullanımını da etkilediğini belirterek, "İnsanların pandemiden önce günlük ortalama kullanımları 4 saat civarındaydı ama şu an yaklaşık 8 saatin üzerinde sosyal medya ve teknoloji bağımlılığı ile iç içe yaşıyoruz." dedi.

31.03.2020Teknoloji
EBA TV ilkokul ortaokul lise canlı yayını giriş ekranı EBA TV izle

EBA TV ilkokul ortaokul lise canlı yayını giriş ekranı! EBA TV izle

31 Mart sabahı milyonlarca öğrencinin ekran başına geçtiği EBA TV, internet üzerinden ve televizyon frekansları aracılığıyla dersleri buluşturmaya devam ediyor. Alanında uzman öğretmenlerin seçildiği EBA TV canlı yayın sınıfları, her sınıf için ayrı ders programı aracılığıyla yayın yapıyor. Lise, ortaokul ve lise öğrencilerinin ayrı kanallar aracılığıyla izleyebildiği EBA TV canlı yayını hem televizyon frekans ayarı hem de internet sitesi girişi ile takip edilebiliyor. İşte, 31 Mart Salı günü için EBA TV ekranı canlı yayın bilgileri

31.03.2020Gündem
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya kimdir Vali Ali Yerlikayanın hayatıyla ilgili bilgiler

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya kimdir? Vali Ali Yerlikaya'nın hayatıyla ilgili bilgiler

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından ve basın mensuplarına yaptığı açıklamalarla zaman zaman gündeme geliyor. 1990 yılında İçişleri Bakanlığı Kaymakam adaylığı görevine başlayan Ali Yerlikaya, 2018/202 sayılı Cumhurbaşkanlığı Atama Kararı ile İstanbul Valiliği görevine atanmıştı. Peki, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya kimdir? İşte Vali Ali Yerlikaya'nın hayatıyla ilgili bilgiler

30.03.2020Gündem
MEB, ‘N95’ standardında maske makinesi üretecek

MEB, ‘N95’ standardında maske makinesi üretecek

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "Maskeyi yapabilecek makine üretimi için İstanbul, Bursa ve Hatay'ı pilot iller olarak seçtik. Ar-Ge çalışmaları, başarılı bir şekilde ilerliyor. Özellikle Hatay'daki arkadaşlarımız, çok iyi mesafe aldı. Nisan ayında ilk üretimi gerçekleştirmeyi planlıyoruz" dedi.

30.03.2020Eğitim
Toyota CEOsu Ali Haydar Bozkurt kimdir nerelidir

Toyota CEO'su Ali Haydar Bozkurt kimdir nerelidir?

Son günlerde söylemleri dolayısıyla sosyal medyanın konuşulan isimleri arasında yer alan Toyota CEO'su Ali Haydar Bozkurt, biyografisi ile merak edilen isimler arasında yer alıyor. Bir süredir Toyota'nın Türkiye ayağında CEO olarak görev yapan Ali Haydar Bozkurt, Hürriyet'e verdiği röportajda hayatına dair merak edilenleri anlatmıştı. İşte, Toyota CEO'su Ali Haydar Bozkurt kimdir nerelidir ve kaç yaşında sorularının cevabı ve hayatına dair merak edilen bazı bilgiler

30.03.2020Ekonomi
EBA TV: Frekans bilgileri ve lise ortaokul ve ilkokul ders canlı yayın ekranları

EBA TV: Frekans bilgileri ve lise ortaokul ve ilkokul ders canlı yayın ekranları

EBA TV canlı yayını tek tuş uzaklıkla öğrencilerin erişiminde yer alıyor. Pek çok öğrencinin EBA TV frekans bilgileri aracılığıyla televizyonları üzerinden kolayca ulaşabildiği canlı yayınlar, TRT EBA TV aracılığıyla internet üzerinden de izlenebiliyor. D-Smart, Digitürk, Kablolu TV kullanıcıları, ilkokul, ortaokul ve lise için özel olarak açılan kanal numaraları aracılığıyla yayınlarını izleyebiliyor. İşte, EBA TV frekans bilgileri ile birlikte EBA öğrenci girişi yapmadan izleyebileceğiniz ilkokul, ortaokul ve lise canlı yayın bilgileri

30.03.2020Eğitim
Çocuklara hayat becerisi kazandırmalıyız

Çocuklara hayat becerisi kazandırmalıyız

Sema Kızılkaya, uzun yıllar farklı ülkelerde yaşadıktan sonra Türkiye’ye döndüğünde önce anaokulu açtı. Daha sonra Çamlıca’da hem uluslararası, hem de ulusal bir okul kurdu.

30.03.2020Eğitim
EBA ders programı 30 Mart Pazartesi İlkokul ortaokul ve lise EBA ders saatleri

EBA ders programı 30 Mart Pazartesi! İlkokul ortaokul ve lise EBA ders saatleri

EBA ders saatleri ve ders programı, 30 Mart Pazartesi günü pek çok öğrenci tarafından yakından takip ediliyor. İlkokul, ortaokul ve lise için ayrı kanallarda yayınlanacak olan EBA dersleri, internet üzerinden canlı olarak izlenebilecek. Haftalık EBA ders programı içerisinde yer alan bilgilere göre ders saatleri bilgisine göre öğrenciler hangi saatlerde ekran başında olabileceğini öğrenebilecek. İşte, haftalık ve günlük EBA ders programı bilgileri

30.03.2020Eğitim
Gençler, salgınla mücadelede teknolojik fikir geliştirecek

Gençler, salgınla mücadelede teknolojik fikir geliştirecek

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği, yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 14-17 yaş arası liseli gençlere yönelik bir online ideathon düzenleyecek. “Yarını Kodlayanlar Online Covideathon”unda, öğrencilerden virüs salgınının halk üzerinde yarattığı olumsuz etkileri minimuma indirecek bir teknolojik fikir geliştirmeleri istenecek. Online ideathon için son başvuru tarihi 3 Nisan.

30.03.2020Teknoloji
Lise öğrencisinden 81 ildeki edebiyat değerlerini anlatan internet sitesi

Lise öğrencisinden 81 ildeki edebiyat değerlerini anlatan internet sitesi

Gaziantep'te lise öğrencisi 17 yaşındaki İbrahim Kaya, Türkiye'nin edebiyata ilişkin birikimini bir bütün içinde vermeyi amaçladığı internet sitesiyle 51. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda Türk Dili ve Edebiyatı alanında bölge birinciliği elde etti.

30.03.2020Teknoloji
Öğrenciler TEKNOFESTte roketlerini ateşlemeye hazırlanıyor

Öğrenciler TEKNOFEST'te roketlerini ateşlemeye hazırlanıyor

Öğrenciler eylül ayında Gaziantep'te gerçekleştirilecek Türkiye'nin teknoloji buluşması TEKNOFEST'e hazırlanıyor.

30.03.2020Teknoloji
EBA TV haftalık programı açıklandı

EBA TV haftalık programı açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 30 Mart-3 Nisan TRT-EBA TV programını açıkladı.

29.03.2020Eğitim

Yazar Sonuçları

Her gün 50 bin maske dağıtacağız

Özel tasarım motosikletleriyle adını dünyaya duyuran Tarhan Telli, korona salgınının Türkiye’ye ulaşmasının hemen ardından tıbbi maske üretimine başladı. Ünlü iş insanı, ayrıca hastaneye gitmeden korona testi yapmaya imkan tanıyacak “mobil test” projesinin hazırlıklarını tamamlayıp patent başvurusunda da bulundu. Hollywood yıldızlarından dünyanın en zengin işadamlarına sayısız ünlüye yüzbinlerce euro’luk motorlar tasarlayan Telli ile yeni projelerini, karantina günlerini ve geçmişten bugüne uzanan macerasını konuştum. Tabii ki karantina koşullarında, dijital dünyanın nimetleri aracılığıyla...

7.04.2020

Cemil Taşçıoğlu Tıp Bilimine Emek Bursu

Salgın günlerinin her biri hepimiz için çok ağır geçiyor kuşkusuz. Küresel salgın; dünyanın dört bir yanından aldığımız vefat haberleriyle, ülkemizdeki hastalar ve kayıplarla küresel bir yasa dönüştü aynı zamanda.

6.04.2020

LGS kontenjanı yüzde 50 arttı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında liselere yerleştirmeyle ilgili başvuru kılavuzunu yayımladı. Tüm öğrenciler ve veliler bu sene LGS’ye daha fazla öğrenci gireceği için sınavlı okul kapasitesinde ne kadar artış yapılacağını merakla bekliyordu. Kapasite 2019 yılına göre yüzde 50 artmış. 2019 yılında 140 bin olan sınavlı okul kapasitesi bu sene 213 bin 128. MEB’in bu olumlu adımının ardından kılavuzdaki bilgileri değerlendirmek üzere, tüm süreci yöneten MEB Bakan Yardımcısı Mahmut Özer ile görüştüm.

4.04.2020

Toplantısız Kütüphane Haftası

TÜRK Kütüphaneciler Derneği Genel Başkanı Ali Fuat Kartal’dan bir e-posta aldım.

2.04.2020

Kitaplar duvarları yıkar

Epey zamandır evdeyiz. Biz 3 kişilik bir aileyiz. Kızım, eşim ve ben. Kızım, 16 yaşında lise öğrencisi. Eşimin çalıştığı kurum da şimdilik evde çalışmaya müsaade ediyor. Yani birlikte çoğunlukla salonda geçirilen bir yaşamımız var.

31.03.2020