EKSTRA
MENÜ

Lise

Lise ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Lise haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 45.343 Lise haberi bulunmuştur.

Lise, Türk eğitim sistemine göre, sekiz yıllık ilköğretimini bitirmiş olan 14-18 yaşlarındaki öğrencileri, en az dört yıllık bir eğitimle yükseköğretime hazırlayan ortaöğretim kurumudur. Lise, ilköğretimin ardından Türk eğitim sistemine göre zorunlu okullar sınıfına alınmıştır.

Lise sözcüğü, Türkçe'ye Fransızca olan lycée sözcüğünden geçmiştir

Lise Haberleri

New Yorkta lise öğrencileri 22 Martta yüz yüze eğitime başlıyor

New York'ta lise öğrencileri 22 Mart'ta yüz yüze eğitime başlıyor

ABD'nin New York kentinde, yeni tip koronavirüs (Kovid-91) salgını nedeniyle kapalı olan devlet okullarının lise kısımlarında 22 Mart'tan itibaren yüz yüze eğitime başlanacağı açıklandı.

8.03.2021Dünya
Bakan Selçuk açıkladı İlk ve ortaokullarda yüzde 80in üzerinde katılım var

Bakan Selçuk açıkladı! İlk ve ortaokullarda yüzde 80'in üzerinde katılım var

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge Programına konuk oldu. Selçuk, gazeteciler Dicle Canova ve Murat Çelik'in gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtlıyor. Bakan Selçuk, yüz yüz eğitimde ilk ve ortaokullarda yüzde 80'in üzerinde katılım olduğunu açıkladı. Selçuk ayrıca, koronavirüs aşısı olan öğretmenlerle ilgili olarak, "Sanırım 80 küsur bin öğretmeniz zaten aşılandı. Öncelik olarak başlandı. Tedarik süreci hızlandığında, aşı süreci de hızlanacak" ifadelerini kullandı. Ayrıca Selçuk eğitim süresi hakkında bilgi aktarırken, ara tatil olmadan eğitimin 2 Temmuz'a kadar devam edeceğini açıkladı.

8.03.2021Gündem
Siemens Türkiye’nin odağında geleceği şekillendiren kadınlar var

Siemens Türkiye’nin odağında geleceği şekillendiren kadınlar var

Siemens Türkiye, “Geleceği Şekillendiren Kadınlar” Projesi ile genç kadın mühendisleri geleceğe hazırlıyor. Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile iş birliği içinde mühendislik eğitimi alan kadın öğrencilere mentorluk ve burs desteği sağlayan şirket, kadın istihdamının artırılmasına ve liderlik rollerinde yer almalarına da katkı sağlıyor. Kadın mühendis oranı yüzde 33 olan Siemens Türkiye’de kadın yönetici oranı yüzde 26, Ar-Ge alanında kadın yönetici oranı ise yüzde 32,6 düzeyinde bulunuyor.

8.03.2021Ekonomi
İngilterede ilkokullarda yüz yüze eğitim yeniden başladı

İngiltere'de ilkokullarda yüz yüze eğitim yeniden başladı

İngiltere'de yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 5 Ocak'tan bu yana devam eden karantina nedeniyle kapanmak zorunda kalan okullar yeniden açıldı.

8.03.2021Dünya
Selim İleri kimdir nereli kaç yaşında

Selim İleri kimdir nereli kaç yaşında?

Selim İleri, senarist ve eleştirmenlik misyonu ile tanınıyor. Selim ismini Yavuz Sultan Selim'den ötürü ablası Meral İleri koydu. Babası yüksek makine mühendisi Hasan Hilmi İleri, annesi ise ev hanımı Süheyla İleri'dir. 1953'te konuk profesör olarak Almanya'ya giden babası ailesini yanında götürdü. İlkokula başlayacağı yıl aile İstanbul'a döndü. 1955'te Cihangir İlkokulu'nda birinci sınıfı okudu. Birinci sınıf bitmek üzereyken okumayı sökememiştir. Sonraki sınıfları ise Firuzağa İlkokulu'nda okudu. 1960'ta ortaokul eğitimini Galatasaray Lisesi'nde yatılı olarak aldı. Buradan ayrılıp önce Bakırköy Lisesi'ne ardından Atatürk Erkek Lisesi'ne kaydolur. Burada Kafka'yı Türkçeye kazandıran Fransızca öğretmeni, edebiyatçı Vedat Günyol ve edebiyat öğretmeni, yazar Rauf Mutluay, İleri'nin hayatına etki eder. İşte, Selim İleri hakkında detaylı bilgiler

8.03.2021Gündem
Tokatta 30 öğretmenin izole edildiği okulda eğitime 10 gün ara verildi

Tokat'ta 30 öğretmenin izole edildiği okulda eğitime 10 gün ara verildi

Tokat'ta merkeze bağlı Çat beldesindeki ilkokul, ortaokul ve liselilerin birlikte eğitim gördüğü okul binasında 1 öğretmenin koronavirüs testi pozitif çıktı. Bunun üzerine aynı okulda görev yapan 30 öğretmen izole edilerek eğitim ve öğretime 10 gün ara verildi.

8.03.2021Gündem
Yarım bıraktığı eğitimine, çocuklarıyla beraber devam ediyor

Yarım bıraktığı eğitimine, çocuklarıyla beraber devam ediyor

Oğlu Darüşşafaka'ya başladığında kendisi de üniversiteye yerleşen, bir yıl sonra kızı Darüşşafaka'yı kazandığında sosyal hizmetler bölümündeki ilk yılını tamamlayan 40 yaşındaki Hatice Kobal'ın hedefi, mezun olduğu önlisans programını lisansa tamamlamak ve iş hayatına başlamak.

8.03.2021Eğitim
Şaşkına döndüler: Danimarka’da Kovid-19’un 31 farklı türüne rastlandı

Şaşkına döndüler: Danimarka’da Kovid-19’un 31 farklı türüne rastlandı!

Danimarka'dan korkutan bir koronavirüs haberi geldi. Sağlık Bakanı Magnus Heunicke, ülkede koronavirüsün (Kovid-19) 31 farklı türüne rastlandığını açıkladı. Danimarka'da İngiltere ve Güney Afrika'da görülen mutasyon da görülmüştü

8.03.2021Dünya
Pandemi kırsal kesimdeki üniversiteleri ve öğrencilerini nasıl etkiledi

Pandemi kırsal kesimdeki üniversiteleri ve öğrencilerini nasıl etkiledi?

Tüm dünyada olduğu gibi COVID-19 pandemisi Türkiye’de de eğitim kurumlarını derinden etkiledi. Hiç kuşkusuz yükseköğretim kurumları da bundan nasibini aldı. Diğer eğitim kurumları (ilkokul, ortaokul ve lise) gibi yükseköğretim kurumları da pandeminin yayılma hızını önlemek amacıyla yüz yüze eğitime ara verdi ve eğitim-öğretimde meydana gelecek kesintiyi bir nebze de olsa azaltabilmek için uzaktan eğitime geçti.

8.03.2021Eğitim
Kaderimizi siz belirleyeceksiniz

Kaderimizi siz belirleyeceksiniz

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin kaderini ilk kez oy kullanacak 6 milyon 300 bin gencin belirleyeceğini söyledi, işsiz gençlere ‘umutsuzluğa kapılmayın’ tavsiyesinde bulundu.

8.03.2021Gündem
En İyi Lise Ve Okul Dizileri - Yeni Ve Eski En Çok İzlenen Lise Ve Okul Dizileri Listesi Ve Önerisi (2021)

En İyi Lise Ve Okul Dizileri - Yeni Ve Eski En Çok İzlenen Lise Ve Okul Dizileri Listesi Ve Önerisi (2021)

Gençlerin Türk dizilerinde en çok takip ettiği diziler arasında lise ve okul dizileri yer almaktadır. Türkiye'de çekilmiş olan ve oldukça başarılı olan lise ve okul dizileri sadece ülkemizde değil aynı zamanda yurt dışında da pek çok ülkede popüler olmuş dizilerdir. Lise ve okul dizileri yüksek reyting rekorları kırmış ve oldukça uzun süren diziler arasında yer almaktadır. Hem yerli hem de yabancı pek çok lise ve okul dizileri yer almaktadır. Peki, en iyi lise ve okul dizileri hangileridir? Mutlaka izlemeniz gereken ve en çok izlenmiş lise ve okul dizileri nelerdir? İşte seyretmeniz gereken en iyi lise ve okul dizileri.

Tartıştığı eşini 4 çocuğunun gözü önünde bıçaklayarak öldürdü

Tartıştığı eşini 4 çocuğunun gözü önünde bıçaklayarak öldürdü

Ankara'da Zeynel Korkmaz (38), tartıştığı eşi Reyhan Korkmaz'ı 4 çocuğunun gözü önünde boğazından bıçaklayarak öldürdü. Olaydan sonra komşusunu arayarak "Çocuklarım önce Allah'a sonra size emanet" diyen Zeynel Korkmaz, polis ekiplerince gözaltına alındı.

7.03.2021Gündem
Hamsi limonuyla top sektirirdik

Hamsi limonuyla top sektirirdik

Trabzon’un dar, parke taşlarla döşeli yollarından bir çocuk aşağıya, denize doğru koşuyordu. Az sonra sahilde dalgaların getirdiği ‘ganimet’ balıkları yakalayacak, ufka bakıp hayallere dalacaktı. İleride ne olacağını bilmiyordu ama her ne olacaksa onda en iyisi olmaya kararlıydı! Sokağa atılan hamsi limonlarıyla top sektiren bu çocuk, bugün A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörlüğü görevini yürüten Şenol Güneş’ti… Güneş, “Ufkum Kaçkar Dağları ile Yoroz Burnu arasıydı, hayallerim ufkumdan büyüktü. Her zorluktan ders çıkardım” diyor.

7.03.2021Gündem
Kadının gücü

Kadının gücü

NG Grup çatısı altındaki Kütahya Porselen’in dekorlama fabrikasındaki 102 çalışanının tamamı kadın. Grubun ‘Sürdürülebilir Kadın İstihdamı Projesi’ kapsamında, NG Lojistik şirketinde de tüm birimlerde kadınlar var. 187 kadın, bilgisiyle, aklıyla, bilek gücüyle, çalıştıkları şirketi global iş dünyasının güçlü oyuncularıyla yarıştırıyor.

7.03.2021Ekonomi
Lise sınavları ne zaman Yüz yüze sınav tarihlerini MEB duyurdu İşte yeni takvim

Lise sınavları ne zaman? Yüz yüze sınav tarihlerini MEB duyurdu! İşte yeni takvim

Yüz yüze sınav tarihleri, veli ve öğrencilerin gündeminde yer almaya devam ediyor. Pandemi nedeniyle ilk dönem gerçekleşen uzaktan eğitim sürecinde yapılamayan lise sınavları için Milli Eğitim Bakanlığı'ndan açıklama geldi. MEB yaptığı açıklamada sınavların 8 Mart Pazartesi gününden itibaren üç haftayı geçmeyecek şekilde planlanacağını bildirdi. MEB takvimine göre, birinci döneme ilişkin sınavları yapamamış olan okullar ikinci dönemin birinci sınavlarını nisan ayında tamamlayacaklar. Peki, lise sınavları ne zaman? İşte, ayrıntılar.

6.03.2021Gündem
Mutluluk 52 yıl sonra geldi… Liseli aşıkların film gibi hikâyesi

Mutluluk 52 yıl sonra geldi… Liseli aşıkların film gibi hikâyesi!

ABD’de yaşanan film gibi bir aşk hikâyesi, dünyanın dilinde... Ülkenin Indiana eyaletinde 52 yıl önce lisedeyken ailelerinin zoruyla ayrılmak zorunda kalan ve bir çocukları bulunan çift, birbirine yeniden kavuştu.

6.03.2021Dünya
Biyoteknoloji yarışması için son tarih 15 Mart

Biyoteknoloji yarışması için son tarih 15 Mart

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) kapsamında TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) öncülüğünde gerçekleştirilecek ‘Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması’ için başvurular 15 Mart Pazartesi günü sona erecek.

6.03.2021Ekonomi

‘Resmin namusu desendir’

Erol Evgin pandemi döneminde ağırlık verdiği yağlıboya çalışmalarını sosyal medyada sergiledi: “Zamanı ve her şeyi unuturum resim yaparken. Evimde ve ofisimde birer atölyem var. Çocuklarımın, torunlarımın resmini yapmak ve doğa resimleri yapmak iyi geliyor bana.”

Çöpü atmadığı için kardeşini 11 yerinden bıçaklayarak öldürdü

Çöpü atmadığı için kardeşini 11 yerinden bıçaklayarak öldürdü

Ankara'nın Çankaya ilçesinde, üniversite öğrencisi M.K. (20), anne ve babasının evde olmadığı sırada çöpü atmadığı gerekçesiyle tartıştığı kardeşi K.K.'yı (16) 11 yerinden bıçaklayarak öldürdü. M.K. olay sonrası polisi arayarak teslim oldu.

6.03.2021Gündem
Lise KPSS sınavı ne zaman İşte 2021 KPSS oturumları hakkında detaylar

Lise KPSS sınavı ne zaman? İşte 2021 KPSS oturumları hakkında detaylar

Kamu kurumlarında memur olarak istihdam edilecek lise mezunu vatandaşların belirlenmesinde önemli bir faktör olan Ortaöğretim KPSS için araştırmalar sürüyor. Söz konusu sınav için başvuru takvimini sorgulayan vatandaşlar, ÖSYM'nin açıklamalarını inceliyor. Peki, Lise KPSS sınavı ne zaman?

5.03.2021Gündem
TEKNOFEST 2021 ne zaman Başvuru süresi uzatıldı

TEKNOFEST 2021 ne zaman? Başvuru süresi uzatıldı

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 2021 (TEKNOFEST 2021) için başvuru süresini 15 Mart'a uzattıklarını duyurdu. Peki, TEKNOFEST 2021 ne zaman?

5.03.2021Gündem
Nobel Ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar’dan Kır Çiçeklerine mektup: Başarı sizlerin elinizde

Nobel Ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar’dan Kır Çiçeklerine mektup: Başarı sizlerin elinizde 

Nobel Ödüllü Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar, dar gelirli kız çocuklarının eğitim alması için Bursa’da Çağdaş Eğitim Kooperatifi tarafından hayata geçirilen Kır Çiçekleri projesindeki öğrencilere, mektup gönderdi. Sancar, mektubunda, "Size tavsiyem, her işin en iyisini yapmaya, en iyilerinden biri olmaya çalışmanızdır. Emek sarf etmeden, azimli olmadan, karınca gibi çalışmadan, işinize odaklanmadan başarı gelmez. Başarının, üstünlüğün ve zaferin sizlerin elinizde olduğunu hiç unutmayın" dedi.

5.03.2021Eğitim
Lise sınavları iptal mi Lise ve diğer sınıflarda sınavlar nasıl yapılacak İşte MEBden gelen açıklama

Lise sınavları iptal mi? Lise ve diğer sınıflarda sınavlar nasıl yapılacak? İşte MEB'den gelen açıklama

Yüz yüze sınavların yapılıp yapılmayacağı bir süredir gündemdeydi. "Yerinde karar" uygulamasına bağlı olarak eğitim öğretim faaliyetlerine devam edileceği açıklanmıştı. Yüz yüze sınavların detayları kabine toplantısı ardından belli oldu. Yapılan açıklamaya göre yüksek ve çok yüksek riskli illerde sadece liselerde yüz yüze sınavlarda yapılacak. Peki, sınavlar ne zaman yapılacak?

5.03.2021Gündem
TEKNOFEST, gençleri biyoteknoloji ve inovasyonla buluşturuyor

TEKNOFEST, gençleri biyoteknoloji ve inovasyonla buluşturuyor

TEKNOFEST kapsamında TÜBİTAK MAM öncülüğünde gerçekleştirilecek "Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması" için başvurular 15 Mart Pazartesi sona erecek.

5.03.2021Ekonomi
Hayati İnanç kimdir, nereli Hayati İnançın biyografisi

Hayati İnanç kimdir, nereli? Hayati İnanç'ın biyografisi

Hayati İnanç kariyerinin yanı sıra katıldığı programlarla da gündeme geliyor. Can Veren Pervaneler programıyla tanınan Hayati İnanç, Avukatlığın dışında yayıncılık, yöneticilik, denetçilik, öğretmenlik ve sunuculuk yaptı. Peki, Hayati İnanç kimdir, nereli? Hayati İnanç'ın biyografisi

5.03.2021Televizyon
AÖL sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak MEBten Açıköğretim Lisesi (AÖL) sınav sonuçları ilgili kritik açıklama

AÖL sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak? MEB'ten Açıköğretim Lisesi (AÖL) sınav sonuçları ilgili kritik açıklama

AÖL sonuçları, öğrencilerin odaklandığı konuların başında geliyor. 1 Mart tarihinde AÖL sınavlarının tamamlanması ardından gözler AÖL sonuç tarihine çevrildi. MEB'den AÖL sınavları ile ilgili önemli açıklama geldi. Yapılan duyuruda Açıköğretim Lisesi 1. dönem sınav itirazlarının sonuçlarının açıklanmasının ardından beş gün içerisinde yapılacağı bildirildi. Koronavirüs tedbirleri nedeniyle 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Açıköğretim Lisesi sınavları online olarak gerçekleşmişti. Peki, AÖL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte,2021 Açıköğretim Lisesi sınav sonuç tarihi ile ilgili bilgiler...

4.03.2021Gündem
Elif Bereketin ölümüne neden olmuştu Pes dedirten savunma...

Elif Bereket'in ölümüne neden olmuştu! 'Pes' dedirten savunma...

Şanlıurfa’da üniversiteye hazırlanan kardeşi ile yaya olarak eve dönen Elif Bereket’e (17) otomobiliyle çarpıp ölümüne neden olan Ali Badıllı’nın 9 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı. Badıllı savunmasında 'Eşimin rahatsız olduğuna ilişkin bir haber aldım ve bunun üzerine hız yaptım beraatimi talep ediyorum' dedi. Güvenlik kamerasına yansıyan kazada, Elif Bereket çarpmanın etkisiyle 67,5 metre sürüklenmişti.

4.03.2021Gündem
TEKNOFEST 2021 ne zaman Başvuru süresi uzatıldı

TEKNOFEST 2021 ne zaman? Başvuru süresi uzatıldı

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 2021 (TEKNOFEST 2021) için başvuru süresini 15 Mart'a uzattıklarını duyurdu. Peki, TEKNOFEST 2021 ne zaman?

3.03.2021Gündem
Bodrumda cadde ve sokaklarda kontrollü normalleşme hareketliliği

Bodrum'da cadde ve sokaklarda kontrollü normalleşme hareketliliği

MUĞLA'nın Bodrum ilçesinde restoran ve kafeler açıldı. Vatandaşlar, güzel havanın keyfini çıkarmak için sahile akın ederken, yeşil alanlara teması azaltmak için 'girilmez' yazılı şeritler çekildi.

3.03.2021Gündem
Lise KPSS sınavı ne zaman İşte 2021 KPSS oturumları hakkında detaylar

Lise KPSS sınavı ne zaman? İşte 2021 KPSS oturumları hakkında detaylar

Kamu kurumlarında memur olarak istihdam edilecek lise mezunu vatandaşların belirlenmesinde önemli bir faktör olan Ortaöğretim KPSS için araştırmalar sürüyor. Söz konusu sınav için başvuru takvimini sorgulayan vatandaşlar, ÖSYM'nin açıklamalarını inceliyor. Peki, Lise KPSS sınavı ne zaman?

3.03.2021Gündem
MEB 2020 yılı faaliyet raporu yayımlandı

MEB 2020 yılı faaliyet raporu yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2020 yılı faaliyet raporunu yayımladı. Raporda, COVID-19 küresel salgını sürecinde Eğitim Bilişim Ağı (EBA) televizyon ve internet platformları, tablet ve internet desteğiyle uzaktan eğitimin başarıyla yapılmasının sağlandığı belirtildi.

3.03.2021Eğitim
İşte yüz yüze eğitim ve sınavların detayları

İşte yüz yüze eğitim ve sınavların detayları

2 Mart itibarıyla başlanan yüz yüze eğitim ve sınav uygulamalarının detayları belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı ilköğretimde yüz yüze eğitimlerde bir ders saatinin 30 dakika olmasına karar verdi. Meslek liselerinde günde en fazla 10, diğer liselerde ise sekiz ders saati eğitim yapılması kararlaştırıldı.

3.03.2021Gündem
Samsun Doğa Koleji Türkiye şampiyonu oldu

Samsun Doğa Koleji Türkiye şampiyonu oldu

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Samsun Fen ve Teknoloji Lisesi 10. Sınıf öğrencisi Ethem Can Kara, “Samsung Solve for Tomorrow” “Geleceğin Mucitleri” bilim yarışmasında, lise kategorisinde Türkiye 1.'si oldu.

3.03.2021Gündem
AÖL sonuçları ne zaman, saat kaçta açıklanacak 2021 AÖL sınav sonuçları için gözler MEB duyurusunda

AÖL sonuçları ne zaman, saat kaçta açıklanacak? 2021 AÖL sınav sonuçları için gözler MEB duyurusunda

AÖL sınav sonuçları, öğrenciler tarafından heyecanla bekleniyor. 1 Mart tarihinde söz konusu sınavların tamamlanmasının ardından açık lise sınavına katılım sağlayan öğrenciler, MEB'den gelecek açıklamaya odaklandı. . 2020/2021 eğitim öğretim yılı 1. Dönem AÖL online sınav sonuçları değerlendirmelerin ardından http://aol.meb.gov.tr/ adresinden yayımlanacak. Gözler şimdi AÖL sınav sonuç ekranında. İşte, ayrıntılar.

2.03.2021Gündem
Herkese nitelikli eğitim olanağı, görev ve borcumuzdur

Herkese nitelikli eğitim olanağı, görev ve borcumuzdur

Covid 19 salgını sürüyor. Dünyada tüm yaşam, bu gerçeğe göre şekilleniyor. Bir yandan eğitimde, online/yüz yüze/hibrit modeller koşullara göre uygulanırken bir yandan mutasyonlu virüs türlerinin yayılımı ile aşı çalışmaları eş zamanlı yürüyor.

2.03.2021Ekonomi
Mehmet Kocadon kimdir İşte hayatına dair bilgiler

Mehmet Kocadon kimdir? İşte hayatına dair bilgiler

Bodrum eski belediye başkanı Mehmet Kocadon ile eşi ve 2 kızının koronavirüs testleri pozitif çıkmıştı. Mehmet Kocadon ile eşi Hülya Kocadon, oksijen değerlerinin düşmesi üzerine hastaneye kaldırılarak yoğun bakıma alındı. Bu gelişmenin ardından Mehmet Kocadon'un kim olduğu merak konusu oldu. Peki, Mehmet Kocadon kimdir?

2.03.2021Gündem
AÖL 2. dönem sınavları ne zaman Açık lise sınav tarihi araştırılıyor

AÖL 2. dönem sınavları ne zaman? Açık lise sınav tarihi araştırılıyor

AÖL sınav tarihleri gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Açık öğretim kurumları 2020-2021 eğitim öğretim yılı 1. Dönem sınavlar için online sınavları 1 Mart'ta sona erdi. Şimdi ise 2. Dönem sınavları gündem oldu. Peki, AÖL 2. Dönem sınavları ne zaman?

2.03.2021Gündem
Sınavlar iptal oldu mu Sınavlar hangi illerde yapılacak İşte lise ve tüm sınıflarda sınav açıklaması

Sınavlar iptal oldu mu? Sınavlar hangi illerde yapılacak? İşte lise ve tüm sınıflarda sınav açıklaması

Yüz yüze sınavların yapılıp yapılmayacağı bir süredir gündemdeydi. "Yerinde karar" uygulamasına bağlı olarak eğitim öğretim faaliyetlerine devam edileceği açıklanmıştı. Yüz yüze sınavların detayları kabine toplantısı ardından belli oldu. Yapılan açıklamaya göre yüksek ve çok yüksek riskli illerde sadece liselerde yüz yüze sınavlarda yapılacak. Peki, sınavlar ne zaman yapılacak?

2.03.2021Gündem
Afyon, Aydın ve Manisa’da okullar açılacak mı Ortaokullar ve liseler hakkında açıklama

Afyon, Aydın ve Manisa’da okullar açılacak mı? Ortaokullar ve liseler hakkında açıklama

Afyon, Aydın ve Manisa’da okulların ne zaman ve nasıl açılacağı belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Okullar, Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda eğitim-öğretime açılacaktır.’ dedi. Öte yandan düşük ve orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde eğitim-öğretime başlanacak. İşte detaylar

1.03.2021Gündem
MEB yüz yüze eğitimin detaylarını açıkladı

MEB yüz yüze eğitimin detaylarını açıkladı  

Milli Eğitim Bakanlığı 2 Mart Salı günü itibarıyla ikinci aşaması başlayacak olan yüz yüze eğitimin detaylarını açıkladı. Düşük ve orta riskli olarak tanımlanan illerde tüm kademelerde, diğer illerde ise daha önceden belirtildiği şekliyle tüm okul öncesi, ilkokul, 8 ve 12’nci sınıflar yüz yüze eğitime geçiş yapılacak.

1.03.2021Eğitim
Milli Eğitim Bakanlığından son dakika açıklaması: 2 gün yüz yüze, 3 gün uzaktan eğitim... İşte tüm detaylar

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan son dakika açıklaması: 2 gün yüz yüze, 3 gün uzaktan eğitim... İşte tüm detaylar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tüm Türkiye'nin merakla beklediği koronavirüsle mücadelede yeni normalleşme kararlarını duyurdu. Velilerin en çok merak ettiği konuların başında ise okullarda yüz yüze eğitimin başlayıp başlamayacağıydı. Yüz yüze eğitimin de detayları Milli Eğitim Bakanlığı'ndan gelen açıklamayla netleşti. Buna göre; 2 Mart Salı günü itibarıyla tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8 ve 12. sınıflarda ülke genelinde yüz yüze eğitime başlanacak. Düşük ve orta riskli illerde yüz yüze eğitime okul öncesi kurumlarda tam zamanlı, ilkokullarda seyreltilmiş sınıflarda haftada 2 gün olacak...

1.03.2021Gündem
TEKNOFESTte malzeme desteği 7 milyon liranın üzerine çıkarıldı

TEKNOFEST'te malzeme desteği 7 milyon liranın üzerine çıkarıldı

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nde (TEKNOFEST) ön eleme aşamasını geçen takımlara sağlanacak malzeme desteği 5 milyon liradan 7 milyon liranın üzerine çıkarıldı.

1.03.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Ege’de kadının adı var

KADINA şiddetin sonlandırılamadığı bir ortamda buruk da olsa tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun. Şu an için tek tesellimiz kadına şiddet konusunda kamuoyu tepkisinin hızla kabarması ve toplumun bilinç düzeyinin yükselmesi. Erkeklere el kaldırma cesareti gösteremeyip kadınlar karşısında aslan kesilen zavallıların sayısı giderek azalacak ve sonunda yok olacak. Bir zamanlar kadına oy kullanma hakkı bile vermeyen dünya tarihi böyle örneklerle dolu.

8.03.2021

İşi ne eve ne de internete sığdı

İşsiz kaldığı dönemde kadın giyim ve aksesuarlarının satışı için sosyal medyada hesap açar. Bu, e-ticaret sitesiyle devam eder. Gözde Destek, yurtdışında ürettirdiği vücut şekillendirici korselerini Yamuna markasıyla satışını yapar. Gözde Destek, 2019’da ise korsenin üretimini İzmir’de yapmaya başlar. Aynı yıl akıllı tekstil alanında atılım yapmak için İzmir Bilimpark’ta şube açar. Bugün korsenin yanı sıra hamile giyim ile termal ürünleri de portföyüne ekleyen Gözde Destek’in gözü şimdi yurtdışında...

7.03.2021

Evlensek her şey düzelir mi?

Yurtdışında yaşıyorum. 1.5 yıl önce İstanbul’da yaşayan bir erkekle internet üzerinden tanıştım. Ama beni hep aldattı. “Acaba evlensek her şey düzelir mi?” diye düşünüyorum.

6.03.2021

Ne izlesem okusam dinlesem

8 Mart Dünya Kadınlar Günü yaklaşırken haftanın en iyilerini de kadınlardan seçtik. Hindistanlı kadın yönetmen Gitanjali Rao’nun ödüllü animasyonu “Bombay Rose”, Kundura Sinema’nın sessiz sinemanın kadın komedyenlerine selam gönderen sohbet ve gösterim programı “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” ve BGST’nin tek kişilik oyunu “Bir Kadın Uyanıyor”, haftanın çevrimiçi seçenekleri... Haftanın kitabı Leni Zumas’ın ödüllü distopik romanı “Kırmızı Saatler”, haftanın albümü de Melike Şahin’in 90’ların ruhunu taşıyan 10 şarkılık çalışması “Merhem”.

5.03.2021

Pandemi artık psikolojimi bozdu

15 yaşındayım fakat yaşadığım stres yüzünden daha büyük hissediyorum. Şu virüs belası yüzünden yakın akrabalarımı teker teker kaybetmek ve karantinada kalmaktan psikolojim bozuldu...

4.03.2021